ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 31 Maart 1903. (Z ierikzeesche Courant). NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. S9ste JAARGANG. Nc. 7828, Directeur A. «r. DB looze. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en VrijdagB middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingebonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbèlnkfx, Meelstraat 386, Zierikzee. De DIRECTEUR van het Post- en Telegraafkantoor te Zierikzee maakt bekend, dat met ingang van 1 April e.k. de naohtposten zullen worden vervoerd per stoomtrammen Brouwershaven, Steenbergen, Roosendaal v.v. Laatste buslichting aan het kantoor richting Steenbergen te 10.45 avond (plaatstijd) BrouwerBh. 12.33 nacht Aan het tramstation: richting Steenbergen tel 1.2 avond Brouwereh. 12.50 nacht dat voorioopig behouden blijft de verbinding tosschen de eilanden Tholen en Schouwen Duiveland over het veer StavenisseViane v.v. Laatste buslichting aan het kantoor: voor Ouwerkerk, Viane en de plaatsen op het eiland Tholen gelegen, te 10.40 avond (plaatstijd). Zierikzee, den 30 Maart 1903. De Directeur voornoemd, DE KLERCK. De bouw van een nieuwe Ambachtsschool. Met groote ingenomenheid hebben wij de vorige week kennis genomen van de gewichtige plannen, die met betrekking tot de Ambachts school en do Burgeravondschool te dezer stede aanhangig zijn, plannen, die, welberaamd, den ontwerpers er van tot eer strekken, omdat zij getüigen van een energiek optreden voor een tak van onderwijs, voor de behartiging en bevordering er van niet genoegzaam kan gedaan worden. Gelijk onze lezers uit het verslag, dat wij de vorige week van de algemeene vergadering der «Yereeniging tot oprichting en de instand houding van de Ambaohteschool" gaven, be speurd hebben, werd in het begin van deze maand ten stadhnize ter bespreking van de belangen, zoowel van het ambachteonderwija als van het onderwijs aan de Burgeravond school alhier, een bijeenkomst gehouden van het Dagelijksch Bestuur dezer gemeente met den Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, den heer H. J. de Groot, het Bestuur der Ambachtsschool, de Commissie van Fabricage, die van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs, de directeuren van de Burgeravondschool en de Ambachtsschool, respectievelijk de heeren J. A. de Bruyne en J. Th. Vermunt, en den gemeente-bouwmeesterden heer L. Koole Wz. In die bijeenkomst werd met het oog op het zich voortdurend uitbreidend aantal leer lingen aan voornoemde inrichtingen een com missie gevormd, bestaande nit den burgemeester, den heer Ch. "W. Vermeys, den voorzitter van het Bestuur der Ambachtsschool, den heer J. A. de Bruyne, en den voorzitter der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, den heer A. H. W. van der Vegfc. Deze commissie verkreeg de opdracht plannen te beramen tot een betere regeling van het onderwijs aan de Ambachtsschool en de Burgeravondschool. Zij heeft een nauw gezet onderzoek ingesteld, en is tengevolge daarvan tot het resultaat gekomen, dat het tegenwoordige, door de gemeente kosteloos afgestaan gebouw, waarin het ambachts onder wijs wordt gegeven, wegens de toeneming van het aantal leerlingen, te beperkt van rnimte is om aan de daaraan gegevene be stemming te voldoen, en ook voor een afdoende uitbreiding en verbetering door verbouwing niet vatbaar is, zoodat zij 'het noodzakelijk achtte, dat voor het ambachtsonderwijs een geheel nieuw gebouw verrees. Zij was tevens van oordeel, lettend op den aard en de strekking van het onderwijs, dat aan de Burgeravondschool gegeven werddat het wenschelijk was deze instelling van onderwijs onder den meer passenden naam van «Avond school voor Vakonderwijs" met de Ambachts school in één gebouw te vereeoigen. Daarbij kwam, dat de Burgeravondschool het aantal toegelaten leerlingen niet kon bevatten, die tot bijwoniag der lessen het recht hadden verkregen, en die natuurlijk nu moesten weg gestaurd worden, zoodat het bouwen van een nieuw schoollokaal een dringende behoefte is geworden, een behoefte, die ook door' de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs levendig gevoeld wordt. Komt nu de nieuwe Ambachtsschool tot stand, en wordt er ook de Burgeravondschool gevestigd, dan zijn vooreerst in één gebouw vereenigd twee instellingen van onderwijs, die met elkaar in een zeer nauw verband staan, die als het ware elkaar aanvullen, en daarom bij elkadr behooren, want op de Burgeravondschool worden, zooals de Commissie terecht zegt, het voorbereidend onderwijs en het teekenonderwijs aan den aanstaanden ambachtsman verstrekt. En ten tweede wordt aan de gemeente de niet onaanzienlijke uitgave voor den aanbouw van een nieuw schoollokaal bespaard. De gemeente-bouwmeester, die van boven genoemde commissie de opdracht ontving een gebouw volgens de door haar verstrekte gegevens te ontwerpen, een gebouw, waarin voor beide instellingen van onderwijs ruim schoots plaats zou zijn, heeft zich van zijn taak oordeelkundig gekweten, en een plan in teekening gebracht, waarbij niet alleen gelet is op de bestaande behoefte, maar waarbij ook met de mogelijkheid eener toeneming van het aantal leerlingen behoorlijk is rekeniDg gehouden. De commissie adviseert de leiding van beide in één gebouw geconcentreerde instel- liogen van onderwijs in één hand te ver- eenigen, dat wil zeggen aan één directeur op te dragen. Dit kan met het oog op de innige betrekking tusschen de Ambachtsschool en de Burgeravondschool voor de éénheid van bet onderwijs niet anders dan in hooge mate bevorderlijk wezen. Deze directeur zou, indien het ontworpen plan de goedkeuring van den Gemeenteraad mocbt wegdragen, door het Gemeentebestuur en het Bestuur van de Ambachtsschool in gemeen overleg benoemd worden. Gemeente en Ambachtsschool zouden, elk voor de helft, dezen ambtenaar salariceren. Een reorganisatie van het onderwijs aan beide instellingen kan met het oog op de uitbreiding, die deze ontvangen zouden, niet uitblijven. "Wat het gebouw zelf betreft, do plaats, waarop het verrijzen zal, wordt wei genoemd, maar is nog niet aangewezen. Door de com missie wordt een deel van het Kerkplein nabij de Balie, dat aan de Kerk in eigendom toebehoort, geschikt geacht, maar gelijk uit het schrijven van haar aan het Bestuur van de Ambachtsschool blijkt, de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat aan een ander terrein, zonder dat men reeds een bepaald op hot oog heeft, de voorkeur wordt gegeven. Over de finantiëele zijde van het plan zullen wij in een volgend nummer spreken. Rusland. St.-Petersburg:, 28 Maart, Nabij Oef» hadden arbeiders van de kroon-ijzermijnen het werk gestaakt. Zij verlangden nu vrijlating van drie kameraden, die gevaDgen werden gehouden, en drongen den gouverneur, die uit Oefa was overgekomen, in het huis van den mijn-directeur en sloegen deuren en vensters stuk. Ondanks het bevel om heen te gaan bleef de menigte staan en verwondde met revolverschoten den onderburgemeester. De soldaten gaven toen een salvo af; 28 menschen werden gedood en 50 gewond. Engeland. Baron Hirsch heeft indertijd vele milli- oenen ponden sterling nagelaten voor een fonds, waaruit de Joden, die in verdrukking leven, van de middelen voorzien moesten worden om uit te wijken. De commissie, die in Engeland dat geld beheert, besteedt echter een groot deel van de inkomsten van het fonds voor andere doeleinden ten bate der Joden, voor allerlei inrichtingen van onderwijs in een aantal landen, modelhoeven, banken van leening, fabrieken enz. Daar is dikwijls, maar vergeefs tegen geprotesteerdo.a. heeft Zangwill dat gedaan. Nu maakt bij in de Times het publiek en vooral de leden van het Parlement er opmerkzaam op, dat er een wetsontwerp bij het Hoogerhuis is ingediend, waarin de beheerders van het fonds nu hun afwijken van Hirsch' testament gewettigd willen hebben. Zangwill hoopt, dat dat verhinderd zal worden. Het zendingsgenootschap van de Welsche Calvinistische Methodisten heeft van eenen Robert Davies 150.000 pd. st. (f 1,800,000) gekregen om zijn werk in Britsch-Indië uit te breiden tot Assam. OuitscKl.nd. De keizerin heeft Vrjjdag, toen zij een wandelrit door 't Grüoewald deed, het ongeluk gehad met haar paard te vallen. De be- nedenarm is, schoon niet gevaarlijk, gebroken. De toestand geeft geen bezorgdheid. Nederland. Amsterdam, 28 Maart. Velen zullen zich nog herinneren, hoe op den laten Paaaohdag van 1894 de slager K. Schut op afschuwelijke wijze vermoord werd gevonden in zijn winkel aan de Ceintuurbaan op den hoek van het Sarphatipark alhier. Naar men verneemt is het der justitie gelukt een spoor van deze misdaad in handen te krijgen. Zekere J. van der Velde, thans gedetineerd in de strafgevangenis aan den Amstelveenschen- weg, wordt verdacht den moord bedreven te hebben of althans daaraan medeplichtig te zijn geweest. Naar men verneemt, wordt door de Regeering overwogen, om de helft der hier in garnizoen zijnde infanterie te doen om wisselen met die van Maastricht. Aan de in aanbouw zijnde hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus aan de Mauritskade alhier is een werkstaking uit gebroken onder de metselaars en opperlieden. Maandag werd door den metselaarsbaas één der metselaars ontslagen, omdat zijn werk niet beviel. Deze diende hierover zijn beklag in bij het bestuur der metselaars- vereeniging en dit bestuur stelde zich in verbinding met den aannemer, den heer H. C. Dorlas. Het bestuur eischte weder in het werk nemen van den ontslagen werkman, anders mochten de andere metselaars niet verder werken. De eisch werd niet ingewilligd en het werk werd door metselaars en opper lieden neergelegd. Ten gevolge daarvan kunnen de timmerlieden niet verder en zijn deze gedwongen morgen ook te staken. De metselaars gaan niet eerder aan den arbeid voor den ontslagen werkman weer is aangenomen. Het werk aan de tramlijnen op het Frederiksplein en in de Reguliersbreestraat is heden door de grondwerkers zonder stoornis voortgezet. Men doet het allernood zakelijkste af, met de bedoeling, dan hot vorder verloop der grond^erkersbeweging af te wachten. Hier en daar vertoonen zich wel een kleine groep stakers die toezagen, doch er was op de genoemde punten, en ook aan den Overtoom, waar men het straatzand haalt, politie te voet en te paard geposteerd. De Nederl. Bank is dupe geworden van een handig oplichter. Zekere Matthijsson heeft ten nadeele van deze instelling eenige wissels gedisconteerd, tot een gezamenlijk bedrag van ongeveer f 12.000 en is er met dit geld van door, vermoedelijk naar het buitenland. De justitie doet alle moeite zijn spoor machtig te worden, maar de oplichter heeft alles zóó handig overlegd, dat daarvan tct heden niets is uitgelekt. Het Volk zegt, dat eenige miliciens (te Amsterdam), die zich nog al ingespannen hadden voor de adresbeweging tegen het langor bijeenhouden der lichtingen, straf- exerceeren ia opgelegd. De onderwijzer-korporaal bij het reverve- kader K. te Den Helder, die zich in uniform schuldig maakte aan het verspreiden van manifesten onder militairen, is naar den krijgsraad te Haarlem verwezen en onder militair geleide daarheen overgebracht. Het Volk meldt (van 27 dezer) Heden zijn ontslagen uit Hr. Ms. zeedienst van de «Sommelsdijk" de matrozen G. Oost veen, F. Donkelaar, M. Post. A. de Vries, J. Th. Schnhmacher, N. J. v. Rossum, allen «wegens aanhoudend slecht gedrag", alleen Donkelaar wegens «eigenaardige ongeschiktheid". Deze matrozen hadden deelgenomen aan de dienstweigering aan boord der «Sommelsdijk", toen men hen in de kou wilde dwingen hun jekker uit te trekken. Utrecht, 27 Maart. Volgens een bier in epoorwegkriDgen loopend, zeer ernstig, gerucht is de overname van de Stoomvaart-Maat schappij Zeeland door de «Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen" nog slechts een kwestie van tijd. Zij zou zelfs zeer aanstaande zijn. Eindhoven, 27 Maart. De heer P. van den Arend, sigarenfabrikant te Rotterdam, heeft, naar aanleiding der onlangs aan zijne fabriek uitgebroken werkstaking, te dezer stede eene fabriek gekocht, om de werkzaam heden, zooveel moge lijk, bier voort te zetten. Uit Stad bh Provincie. Zierikzee, 30 Maart. Blijkens het jaarverslag over het Kroon domein in 1902, werd toen het reeds in het vorige jaar zeer hooge cijfers der gezamenlijke tiendafkoopingen nog aanzienljjk overschreden. Een totaal van bijna f 70.000 werd bereikt voor 28 tiendblokken. Overeenkomstig de wettelijke bepalingen werd het totale bedrag, zijnde f 68.355.72^, belegd op het Grootboek der 2i pCta. Nationale Schuld. Het kapitaal ten name van het Kroondomein ingeschreven op het Grootboek der 2| pCta. Nationale Schuld bedroeg op 31 December 1902 f 6.614.500. Volgens mededeeling van den Hoofd ingenieur van den Waterstaat in Zeeland is de ondiepte in bet verlengde van den Oost- ha vendam van de buitenhaven te Hansweert verdwenen. Op 40 M. van het baken op dien dam staat nu 50 d.M. water, naar binnen geleidelijk toenemende, naar buiten geleidelijk afnemende. Wijlen jhr. A. W. van BorBsele, in leven ambachtsheer van Borssele, heeft by testamentaire beschikking al zijne bouw- en weilanden, dijken, het recht op de jacht, de visscherij en het beplanten van wegen, de gebouwen enz., aanwezig in de gemeenten Borssele en Ovezande, gelegateerd aan de burgerlijke gemeenten Borsele, aan de Her vormde gemeente en aan het diaconie-arm bestuur aldaar, alles vrij van successerecbten. Genoemde bezittingen moeten meer dan f lOOvOOO waard zijn. Nog nader meldt men odb: Jhr. van Borssele, die door zijn milde schenkingen aan de burgerlijke en kerkelijke gemeente van dien naam, deze week zulk een naam in de omgeving erlangde, is de laatste stamhouder van zijn doorluchtig geslacht. Het geslacht wordt verondersteld af te stammen van Frank, zoon van Luitpold, hertog van Zwaben, dio in de 9e eeuw leefde. De eerste echter, wiens bestaan geacht dkundig zeker is, was Stepo, in 1088 ridder en beer van Borssele (de stad Borssele, waarvAn door zijn voorvaderen de grondslagen waren gelegd, werd reeds in do 16e eeuw door de zoo ver zwolgen), doch do daarop volgende bekende Wolfert was reeds zesde heer van Borssele en toog in 4095 ter ^kruistocht. De belangrijke rol, die dit geslacht in de geschiedenis van Zeeland gespoeld heeft, is wel bekend. Nu eens kozen zij de party van Vlaanderen, dan weder die van Holland. Om een enkele van de vele merkwaardige leden van dit geslacht te noemen, herinneren wij aan Frank VH, den echtgenoot van de ongelukkige Jacoba van Beieren, uan Wolfert VI, die eerst gehuwd was met Maria Stuart, dochter van koning Jacobus I van Schotland, en later met Charlotte de BourbonMontpeo- aier. De bovengenoemde Van Borssele, thans overleden, stamde af van Van Borssele van der Hooge, naar het slot Ter Hooge, dat Adriaan van Borssele in de 18e eeuw bij overdracht ontving van zijne nicht Margaretha van Borssele, echtgenoote van Louis de Bruyes, prins van Steenhuyzen in België, graaf van Winchester in Engeland. Deze tak splitste zich in tweeënde oudste vestigde zich in België en stierf daar uit in 1820, de jongste bleef in Zeeland, en werd in 1844 tot de ridderschap dier provincie geadmitteerd. Te Grijpskerke (Walcheren) is een 4-jarig kind in een sloot geraakt, en daaruit levenloos opgehaald. In de maand Juni zal te Hontenisse een internationaal festival worden gehouden van harmonie-, fanfaren- en zanggezelschappen. Reeds vele vereenigingen uit België en Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen hebben zich ter deelneming aangemeld. Op de Wester-Schelde, nabij Walsoorden, is een G9-jarige visscher, Vermondt gohoeten, door den golfslag van een voorbijvarende stoomboot der «Red Star Line" over boord geslagenTerstond werden alle pogingen gedaan om den man te redden, doch te vergeefs. Eenigen tijd later is het lijk van den ongelukkige opgehaald en per schip naar zijn woonplaats Nieuw-Namen vervoerd. Te IJzendijke waren eenige personen bezig met het laden van boomen, toen plotseling een ketting van de mallejan lossprong. De man, die op den dissel lag om dezen neder te drukken, werd daardoor met kracht in de hoogte geslingerd. Hij werd in zeer ernstigen toestand op genomen en men vreest voor het behoud van zijn leven. Door den gemeenteraad van Colijns- plaat is besloten voor 1903 een subsidie van f 10 te verleenen aan de Goescbe ambachts school. Haamstede. In een gehouden vergadering der Bloem hollen vereeniging «Westelijk Schou wen" is tot bestuurslid gekozen de heer A. Byleveldt, die tevens ook als afgevaardigde is benoemd naar de algemeene vergadering der Haarlemsche Bloembollenmaatschappij die heden wordt gehouden. Goes. Kinderachtige menschen. Een lief hebber van beldeurtje spelen had de aardig heid in het holle van den nacht lij eenigo burgers aan te schellen of er brand was. Een surveilleerende agent betrapte den grooten kwajongen op heeterdaad. Onder de gevonden voorwerpen werd o. m. op het politie-bureau te Goes een valiesje gedeponeerd, welks inhoud bleek te bestaan uit doode ratten! Op den 's Heerhendrikskinderendyk bij Goes werd door de politie aangehouden een zestienjarige zwerveling, die bij onderzoek bleek uit Antwerpen afkomstig te zijn. Hy had sedert eenige dagen de ouderlijke woning aldaar willekeurig verlaten. Voor de Avondschool voor ambachts lieden te Goes is voor 1903 een subsidie vastgesteld van f 1500. Door de commissie tot wering van school verzuim is de klacht geuit, dat zeer dikwijls leerplichtige kinderen, gedurende de school tijden met allerlei zaken langs de huizen loopen te ventenook is het aan die commissie gebleken, dat kinderen langs de straten rond epen, terwijl de ouders meenden, dat hun kinderen in de school waren. Om daaraan tegemoet te komen, heeft de gemeenteraad de volgende verordening vast gesteld Art. 1. De ambtenaren van politie zijn gemachtigd een leerplichtig kird, dat zich gedurende de schooltijden op den openbaren weg bevindt, zonder voorzien te zijn van een verlofkaart, naar het hoofd der school te brengen, rot welker leerlingen bet kind behoort; Art. 2. Deze verordening treedt in werking op 1 April 1903. Aan den heer A. Nieuveen, concessionnaris van een stoomtram BorsseleGoeBWolfaarts- dijk, ie voor 15 jaar een subsidie verleend van f 350. Het door den concessionaris ver plicht bestraten van den Stationsweg en aan grenzende straat is ingetrokken. Voor de zooveelste maal wordt door den Raad een rooilijn vastgesteld voor den bouw van nieuwe huizen. Middelburg, 28 Maart. Vrijdag zijn op de onderofficiers-kamer van de 4 e compagnie van het 2e bat. 3e reg. inf. alhier van de zes daar staande geweren van de sergeanten dier compagnie de grendels weggenomen. Onmiddellijk, toen dit bekend was, werd een nauwkeurig onderzoek ingesteld, dat echter tot geen resultaat leidde. Hedenmiddag heeft de geheele compagnie strafdienst gehad, en des avonds velddienst, vermoedelijk in verband staande met het gebeurde, teneinde misschien daardoor te trachten dat de onschuldiger de of den schuldigen of schuldige zullen bekend maker Het geval wordt natuurlijk in de kazerne druk beoproken, te meer daar zich reels iu den loop van de wei k meerdere baldadig heden hadden voorgedaan, alle een gevolg van de ontevredenheid over het langdurig onder de wapenen blijven. Ook wordt door velen geklaagd over de voeding. Vlissingen, 28 Maart. Werd op 12 dezer alhier et n geval van pokken geconsta teerd bij een vrouw, die naar Ostende was geweest, waar pokken heerschen, gisteren is eene winkelierster, die onder eerstgenoemde vrouw woonde, ook door die ziekte aangetast. Alles is gedesinfecteerd, en de lijderrs over gebracht naar het huis voor besmettelijke zieken, waar ook de eerstgenoemde vrouw verpleegd wordt. Met het oog op de twee gevallen van pokken, die zich hier ter stede hebben voor gedaan, raadt de gezondheidscommissie alhier ieder dringend aan zich te laten revaccineeren. Hoewel er van een geest van verzet in het geheel geen sprake is, zijn er hier toch ook teekenen, die er op wijzen, dat de miliciens van het garnizoen ontevreden be ginnen te worden. Deze week werd voor hen een soirée gegeven, doch velen weigerden, uit protest, daar heen te gaan, wat tengevolge had, dat zij zich aan groepjes op straat ver toonden, en door een officier hun werd aan geraden zioh te verspreiden, of naar de kazerne

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1