ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 28 Maart 1903. Eerste Blad. (Z i o i* i Is. z e e s o lx e Courant), Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. D© prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7827. Directeur a. J". DB L.OOZE. Redacteuren." j A' WANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 1 0 Cts.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Loozk, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Franked, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Zij, die zich met 1 April a.» icenschen te abonneeren op deze courant ontvangen de tot dien datum rertehljnende nummert gratie. A. J. «f: DrtrtZE, Directeur. AEKONMGINGL Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zibrikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Oirecte Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier van de Personeele Belasting deier gemeente over bet belastingjaar 1903 (wijk D), dat op beden aan den heer OntvaDger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 27 Maart 1903. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Algemeen Overzicht. Pest, do hoofdstad van Hongarije, is het tooneel geweest van ernstige oniuöten. De Hongaarsche studenten, die den sterfdag van den nationalen volksheld, Lodewijk Kossuth, wilden herdenken, hadden met omfloersde vaandels een optocht door de stad gehouden, en bij die ingezetenen de ruiten ingeworpen, die niet ten teeken van rouw uit hun woningen de Hongaarsche vlag hadden gestoken. Het gevolg biervan was, dat zij met de politie in botsing kwamen. Een gevecht ontstond, en dit nam een zóó bedenkelijk karakter aan, dat de cavalerie te hulp werd geroepen, die met de blanke sabel een charge uitvoerde, waarbij tal van studenten gewond, en zelfs twee gedood werden. Een 2500 studenten trokken toen naar het Huis van Afgevaardigden om zich te beklagen over het ruwe optreden der politie en militairen. In de Kamer werd het Ministerie door de linkerzijde heftig aan gevallen over de onbehouwen wijze, waarop de ordebewaarders de wanordelijkheden onder drukt hadden. De President-Minister Czell verdedigde de politie, zeggend, dat zij haar plicht had gedaan, en in deze zelfs met tact had gehandeld. Chamberlain heeft in het Lagerhuis van de Boeren met veel lof gesproken, hen ver dedigd tegen de zoo vaak vroeger door hem uitgesproken beschuldiging, dat zij zich schuldig zouden maken aan mishandeling van de Kaffers, en heeft zelfs den bekenden Boeren aanvoerder, De la Rey, zijn vriend genoemd. Een Hollandsch spreekwoord zegt: i>Als de vob de passie preekt, boer, pas op je kippen". Yriend Chamberlain is niet te vertrouwen. De Boeren zullen dat wel weten, en begrijpen, dat de man, die hen gedurende zijn gansche leven getrapt heeft, hun alles ontnomen heeft wat hun dierbaar is, het niet meenen kan, wanneer hij hen nu omhelst. In het Lagerhuis is door het Ministerie een ingrijpend wetsontwerp ingediend, dat, aangenomen, zeker niet weinig tot verzoening van Ierland met Engeland zal bijdragen. Dat wetsontwerp namelijk heeft ten doel de door de landheeren uitgezogene en verarmde pachters in de gelegenheid te stellen zelve grond eigendom te verkrijgen. De staat stelt voor den tijd van 30 jaren 1200 millioen galden beschikbaar, waarvan gedurende de eerste drie jaren telken jare 60 millioen galden aan de Iersche pachters tot aankoop van land wordt geleend. Dit wetsvoorstel is economisch en politiech een meesterstuk van staatsmanswijsheid. En wordt nu aan Ierland ook nog Home Knie toegekend, dan zal de ontevredenheid op het groene eiland geheel ophouden, en plaats maken voor eea wel willendheid, die tot dusverre tusschen deze twee stamverwante volken niet bestond. Engeland behoeft dan niet meer voor een omwenteling in Ierland beducht te zjjn. Vraag is slechts, kan Engeland, hoe rijk bet ook zijn moge, bij den achteruitgang van den handel, die door Duitschland en Amerika overvleugeld wordt, bij machte wezen op den duur zulke dure, zware offers te brengen. Men verlieze niet uit het oog de millioenen, die Zuid-Afrika verslonden heeft, en nog verslindt, de millioenen, die beBteed worden aan een betere uitrusting van de vloot, en een betere inrichting van het leger, en aan de millioenen, die nu voor het groene eiland bestemd worden. Zal het volk dat alles kunnen opbrengen? Zal de staat zich i niet in een schuldenlast steken, aan de af- doening waarvan nooit een einde komt? j De Eugelsche generaal Macdonald, die aan den Zuid-Afrikaan echen oorlog heeft deel genomen, heeft zich te Parijs doodgeschoten. De reden van dezen zelfmoord is te zoeken in de tegen hem ingebrachte beschuldiging, dat hij dezelfde buitensporigheden zoude gepleegd hebben, waarvan de kanonnenkoning, j wijlen Krupp, werd beticht. Met het oog op I die beschuldiging was hij door de Regeering I in zijn ambt en waardigheid geschorst, en I naar een krijgsraad verwezeD, die in last had I zijn zaak te onderzoeken. Nu is dat onderzoek I overbodig. Hij heeft zichzelven gericht. President Roosevelt zal den lsten April een reis naar het westelijk deel van Noord- j Amerika ondernemen, teneinde propaganda te maken voor zijn herkiezing. In twee opzichten heeft zich deze President bizonder verdienstelijk gemaakt. Vooreerst wegens den strijd, dien bij tegen de trusts veert, en ten tweede wegens zijn consequente toepassing van het beginsel der rechtvaardigheid, dat alle rassen voo; de wet gelijk zijn, zoodat een neger, wanneer hij de vereischte bekwaamheden bezit, gelijke aanspraak op benoembaarheid heeft als een blanke. Nu de vrede met de verbondene Mogend heden hersteld is, heeft De Castro, de President van Venezuela, bij het Congres een bood schap ingediend, waarbij hij zijn ontslag nam als hoofd van den Staat. Het schijnt, dat het hem met die ontslagaanvrage geen ernst geweest is, want het Congres bewilligde het ontslag niet, maar verzocht hem, daar hij zich jegens het- vaderland verdienstelijk gemaakt j had, aan het bewind te blijven. En De Castro liet zich natuurlijk vermurwen. In Macedonië is de toestand nog altijd zeer ernstig. De Bulgaarsche comitó's zijn ijverig in de weer alles voor het uitbreken van den oorlog in gereedheid te brengen. Daarbij komt, dat Turkije in het uitvoeren van de toegezegde hervormingen ernstige belemmering ondervindt. Te hopen is het, dat het aan de Mogendheden nog gelukken moge het smeulend vuur te dooven, voordat de vlammen uitslaan, en het geheele Oosten in vollen gloed zetten. Alles in deze hangt af van de vraag, wat wil Rusland. "Wil de Moscoviet in troebel water visschen, wil bij thans Turkije verzwakken, of wil hij alsnog behoud van het status quo? Wie zal het zeggen Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 26 Maart. Io de op gisteren alhier gehouden vergadering van aandeel houders in de Zeeuwsche Spoorboot-Maat schappij werd het dividend over 1902, coupon no. 30, vastgesteld op f 23 per heel aandeel en f 13 per half aandeel, betaalbaar gesteld ten kantore van den directeur te Middelburg, en te Zierikzee bij den heer J. van der Vliet Cz. In de plaats van wijlen den heer P. C. van der Vliet, werd als Commissaris der Maat schappij benoemd de heer J. van der Vliet Cz. Wij maken onze lezers en lezeressen opmerkzaam op den nieuwen, pas geopenden goedkoopen ijzerwinkel van den heer J. M. Doeleman op de Schuithaven, waarin tegen zeer concurreerende prijzen huishoudelijke- en landbouwartikelen verkrijgbaar zijn gesteld. De winkel ia op goeden stand gelegen, en maakt, van een en ander ruim voorzien, een voortreffelijken indruk. Men neme eens een kijkje. Aan de Middelburgsche Courant d.d. 20 Maart ontleenen wij het volgende: Men schrijft ons: Uit goede bron kan ik u mededeelen, dat het bericht, betreffende het vonnis in zake de coöperatieve vereeniging «Luctor etEmergo" te Zonnemaire, voorkomende in het nommer uwer courant van Zaterdag 1.1., ODjuist ia, daar de berechte punten in het voordeel van het «nieuwe bestuur" zijn uitgesproken, en wel: 1°. dat de voortzetting der vergadering op 27 Mei 1902 volkomen wettig beeft plaats gevonden, evenals afzetting van oude en ver kiezing van nieuwe bestuursleden 2°. dat de coöperatieve vereeniging «Luctor et Emergo" te Zonnemaire nog steeds bestaat; en 3°. dat de nieuwe bestuursleden vormen het wettige bestuur der vereeniging. Het oude bestuur heeft alleen in zoover gewonnen, dat het niets van de kosten behoeft te betalen, waartoe .het nieuwe bestuur is veroordeeld, doch waar het om ging, is totaal in 't voordeel van 't nieuwe bestuur uit gevallen. Tot burgemeester van 's Gravenpolder is herbenoemd de heer J. Rieseenw. Tot surnumerair bij 5e Staatsspoorwegen is o. a. benoemd de heer J. M. ten Napel te Vlake. De kommies 3de kl. bij 's Rijks directe belastingen H. Eijke te Sluis wordt met 1 April a.s. naar Brouwershaven verplaatst. Bij kon. besluit zijn benoemdtot dijk graaf vaa den Onrustpolder de heer J. L. Marcusse te Wissenkerketot plaats ver v.- dijkgraaf van den Egbert Petruspolder de heer H. van Strien Jz. te Wolphaartsdgk en tot dijkgraaf van den Znidkraaijertpolder de heer M. G. van Nieawenhuijzen te 's-Heer- Arendskerke. Bij kon. besluit is nan den heer P. A. de Jong, op zijn daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter plaatsvervanger in het kanton Oostburg. De brig.-comm. der Kon. Maréchaussee te Hensden verzoekt namens Jan Bouwens te Heusdon bekend gemaakt te worden met de verblijfplaats van Maria Adriana Mallant, 44 jaren, zwervende in gezelschap van baar zuster Pieternella Adriana. Hare tegenwoordig heid wordt vereischt met het oog op do voogdij over baar 8-jarig kind, dat bij genoemden Bouwens tbuis is en de nalaten schap van haren echtgenoot Cornelia van Delft, die 12 Maart 1.1. te Doisborg is over leden. Zij houdt zich zeer waarschijnlijk in Noord-Brabant op. De miliciens der lichting 1903, behoo- rende tot de vesting-artilleriepantserfort- artillerio, torpediaten en pontonniers, zijn reeds tegen 30 Maart a.s. onder de wapenen ge roepen. Vele gezinnen van miliciens, die, in verband met de tijdsomstandighedenal zooveel weken onder dienst waren, zijn thans verheugd geworden door uitbetaling van Rijkswege vao een bedrag van f 5 per woek. Men kan zich zoo voorstellen, dat bet geld welkom was in monig gezin, dat met moeite gedurende de afwezigheid van den kostwinner is rondgekomen en dat zich thans plotseling in 't bezit ziet gesteld van een bedrag van f 30 voor zes weken, een sommetje, dat voor menigeen een redding in den nood is. Het was gisteren (Donderdag) 30 jaar geleden, dat de Atjoh-oorlog begon. Renesse. Tot leden van het bestuur der alhier opgerichte vrijzinnig-democratische ver eeniging zijn gekozen de beeren L. H. Dormaar, voorzitter, P. H. Kapteijn, vice- voorzitter, J. Schooff, secretaris en M. Bchooff, penningmeester. Stavenisse. Was het tot voor enkele jaren een groote zeldzaamheid, dat er alhier een nieuwe woning verreeB, thans is de toe stand zeer veranderd. In den laatsten tijd komt de eene woning na de andere, terwijl men nog van veel bouwplannen hoort ge wagen. Daardoor zou bepaald in een groote behoefte worden voorzien. In de vorige week deden zich alhier in één huisgezin twee gevallen van diphteritis voor, gelukkig zonder doodelijken afloop. Scherpenisse, 26 Maart. Terwijl jonk heer Vredenburg, wonende te Tholen, met paard en rijtuig alhier den hoek eener straat wilde omdraaien, kwam zijn rijtuig zoodanig met een paal in aanraking, dat dit kantelde en hij met nog een dame die buiteling meemaakte. Beiden kwamen met den schrik vrijdoch het rijtuig moeBt eerst noodzakelijk gerepareerd worden, voordat ze huiswaarts konden keereu. St.-Filipsland, 25 Maart. Tot dusver was het, met het oog op den Joop der treinen, van hier uit niet doenlijk een of andere in richting van onderwijs te Zierikzee te bezoeken. Nu evenwel met 4 April in beide richtingen nog een trein wordt ingelegd, is dat bezwaar opgeheven en kunnen zij, die van Ambachta- of Qoogere Burgerschool of Normaallessen willen profiteeren, daarvan gebruik maken. De reiskosten toch zijn geen onoverkomelijk bezwaar; vergissen we ons niet, dan zijn deze nog geen f 3 per maand. Ter verdediging van den noordelijken oever van de Tramhaven aan den Anna- Jacobapolder zijn deze week met goed succes 2 zinkwerken geplaatst. Het eene is 45 bij 20 en het andere 50 bij 25 Meter. Middelburg, 25 Maart. Tot concierge in het gebouw van bet Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen is heden benoemd, met ingang van 16 April, N. Schoolmeester, gemeente-veld wachter te Herkingen. De heer J. L. I. de Lange, te Middel burg, heeft in een andientie bij den minister van justitie een adres met eenige honderden handteekeningen overhandigd, waarin verzocht wordt P. Neijssen, die sedert 10 April 1902 in hechtenis is, wegens zijn getuigenis in de zaak van den landbouwer Buijze, te Biervliet, uit zijn gevangenis te ontslaan. De schietvereeniging «Middelburg" te Middelburg, die tegen het begin van April een prov. schietwedstrijd had uitgeschreven, ter gelegenheid van haar 5-jarig bestaan, heeft dezen wedstrijd uitgesteld, omdat alle schietvereenigingen de Rijksgeweren hebben moeten inleveren en men dus meeat, dat de deelneming niet voldoende zon zijn. Vlissingen, 26 Maart. Door het comité tot verbetering der haven-exploitatie alhier werd er in de 24 October j.l. gehouden ver gadering besloten zich tot de Tweede Kamer te wenden met verzoek de exploitatie der havens alhier te brengen aan het rijk of aan de gemeente of mocht dat onmogelijk blijken, dan te trachten die beletselen weg te nemen die den bloei der havens beletten. Het comité is thans met zijn werk gereed en zal het bedoeld adres, waarbij een memorie van toelichting is gevoegd, de volgende week aan de Tweede Kamer worden gezonden. Het bestuur der coöperatieve winkel- vereeniging «Eigen Hulp" te Vlissingen stelt voor, het dividend over het afgeloopen jaar te bepalen op 11 pCt. Over 1901 werd 10 pCt. uitgekeerd. De geheele omzet in de beide afdeolingen (kruidenierswinkel en bakkerij) bedroeg f 112.741.59. Te Vlissingen zijn modellen verkrijgbaar gesteld van requeBten aan den minister van oorlog voor de miliciens van de onder de wapenen zijnde lichtingen 1900 en 1901, om eenige vergoeding te verkrijgen. Landbouw en Veeteelt. Cort gene26 Maart. Bij de heden gehouden stierenkeuring werden voor de rijks-subsidie bekroond met lsten prijs, de heer J. Klompe te Colijnsplaat, en voor den 2den prijs, de heer C. de Kam te Wissenkerke. Provinciale subsidie. Aangevoerd 7 stieren. 2de prijs, de heer H. J. Leendertse, Cam perl and, voor een stier met 2 breede tanden. 2de prijs, de heer C. A. Heyboer, voor een stier met geen breede tanden. Aanbestedingen, Verknopingen ens. Serooskerke. Ten overstaan van notaris W. F. del Campo genaamd Camp werd. ten verzoeke van den heer L. Hanse, publiek verkocht: de opstal van een vetetal met varkenshok voor f 175de opstal eener schuur, ingericht tot stalling van beestialen en wagenhuis met kippenhok, voor f 375; 3 A. 90 c.A. tuin bij het dorp, voor f 150; 50 A. 70 c.A. weiland bij het dorp, voor f 625 per gemet; 65 A. 30 c.A. bouwland aan den Zandweg onder Ellemeet bij Seroos kerke, voor f 660 per gemet. Te Bergen-op-Zoom werd Dinsdag 24 Maart verkocht de hoeve genaamd «De Hoogkamer", gelegen onder Oud-Vossemeer, met eenige perceelen weiland, gelegen onder de gemeenten Tholen en Poortvliet. De definitieve veiling geschiedde bij mijniDg in 18 perceelen, terwijl daarna in massa werd geveild, met den uitslag, dat geen bod kwam. De uitslag is als volgt Perceelen 1, 2 en 3, 51 g. 318 r., huis, schuur, erf, bouwland, Kinderen Van Treijen, Oud-Vossemeer, voor f 23050 perceel 4, 12 g. 18 r., bouwland, Pacilly, Bergen-op-Zoom, voor f 7500 perceel 5, 8 g. 216 r., bouwland, J. E. v. d. Maas, Tholen, voor f 5000 perceelen 6 en 7, 13 g. 169 r., A. C. de Wit, Oud-Vossemeer, voor f 7700 i perceel 8, 10 g. 38., bouwland, P. A. van Tilbeurgh, Oud-Vossemeer, voor f 6900 perceel 9, 9 g. 56., bouwland, Weezen- Armen, Oud-Vossemeer, voor f 6100 perceel 10, 9 g. 206 r., bouw- en weiland, A. Heijboer, Oud-Vossemeer, voor f 6300 perceel 11, 6 g. 51 r., bouw- en weiland, Weezen-Armen, Oud-Vossemeer, voor f3800; perceel 12, 8 g. 89 r., bouwland, C. W. Hendrikse, Oud-Vossemeer, voor f 5250 perceel 13, 5 g. 116 r., bouwland, Wed. A. Wagemaker, Tholen, voor f 3400 peroeel 44, 7 g. 107 r., dijk J. W. Wagtho, Tholen, voor f 2550 perceel 15, 4 g. 40 r., weiland, Weezen- Armen, Oud-Voseemeer, voor f 2400 perceelen 46, 17 en 18, 8 g. 228 r., weiland, J. van Nieuwenhuijeen, Poortvliet, voor f 5050. De geheele grootte bedraagt 155 g. 52 r. en de totale opbrengst f 85000. Onkosten 8\ pCt. EBCHTSZiKES. Bij op heden (Vrijdag) door de recht bank te Middelburg gehouden zitting is in zake C. F. van H., oud 16 jaar, dienstknecht te Stoppeldijk, gedetineerd te Middelburg, beklaagd van brandstichting, waardoor de geheele hofstede van zijn meester een prooi der vlammen werd en tegen wien door het O. M. een jaar gevangenisstraf was gevorderd, een nader onderzoek naar de verstandelijke vermogens van den beklaagde bevolen. Door 7 van de 9 veroordeelde book- makersklerken te Middelburg is thans aan H. M. de Koningin een verzoek ingediend tot het verleenen van gratie voor de ben opgelegde straf. De rechtbank te Amsterdam heeft uit spraak gedaan in het geding tusschen de gemeente Amsterdam en gebroeders Snuyf, inzake de demping van de Zaagmolensioot, aldaar. Zoo men zich zal herinneren, had het Openbaar Ministerie geconcludeerd tot op legging van een suppletoiren eed aan eischeresse, gebroeders Snuyf, teneinde hierdoor het ge- tuigenbewijs aan te vullen ten aanzien van de feiten en cijfers, die kunnen bewijzen, dat gebroeders Snuyf van 18801890 gemiddeld f 10,400 's jaars verdienden in hun hout handel, doch, tengevolge van de demping, slechts f 1300 's jaars winst maakten. Bij breed gemotiveerd vonnis besliste de rechtbank, dat door die verklaringen over tuigend ie bewezen, dat de eiscbereBse vóór de demping een bloeiende boutzaak had, die ni de demping door stggiDg der transport kosten en den daaruit voortvloeienden ge- ringeren omzet, is achteruitgegaan en eindelijk geheel is verloopen. Van oordeel echter, dat de eisch tot schade vergoeding van eischeresse te hoog ie gesteld, veroordeelde de rechtbank de gemeente tot betaling van een schadevergoeding van f 150,583,33 en tevens tot betaling van 5 pCt. rente over deze som, van 14 Februari 1899 af; voorts besliste de rechtbank, dat iedere partij in dit geding haar eigen kosten zal betalen. Tegen Frans Rosier, den vermoedelijken dader van den moord in de Dubbele Buurt te Amsterdam, ie door het O. M. bij bet gerechtshof gerequireerd een gevangenisstraf van 6 jaren. Zijn verdediger vroeg in de eerste plaats een onderzoek naar Rosier'e geestvermogens, vervolgens vrijspraak, subsidiair een straf van slechts 4 jaar. Rosier verzocht zelf een onderzoek naar zijne geestvermogens, verklaarde zelf aan zijn verstand te twijfelen en deelde, om dat te bewijzen, een en ander uit zijn levensloop mede. De uitspraak is bepaald op 7 April a.s. Poit en Telegrafie. Stavenisse. Tot dusverre was onze ge meente telefonisch verbonden aan de Rijks telegraaf te Sint-Maartensdijk. Met 1 April a.s. komt hierin verandering, doordat oDze ge meente dan verbanden wordt met Scherpenisse, Poortvliet en Tholen, terwijl Sint-Maartensdijk telegraphisch verbonden blijft met Tholen. Tot nu toe bad men alhiev één per soon die vast brievenbesteller wr.séén persoon, die dienst deed als postbode op Sint-Annaland, en één, die geleider was van de posterijen op de tramboot Stavenisse-Zijpe. Met 1 April a.s. wordt die toestand gewijzigd, en wel zóó, dat genoemde 3 ambtenaren die 3 rollen gedurig met elkander verwisselen, zoodat elk dier personen in 3 weken al die functies vervuld heeft. Met ingang van 1 April e.k. zijn benoemd tot bestellers te Hoek A. Mannaert en L. van den Ende, beiden thans postboden respectievelijk te Hulst en te Hontenisse.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1