ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 26 Maart 1903. (Z ierikzeesche Courant). DRANKWET. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 59ste JAARGANG. - No. 78Z6. Directeur ü- J. DE Loozas. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Ots. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatoruimtf berekend. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee herinneren de belanghebbenden, die wenschec, dat de hun verleende vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein zal worden geacht wederom voor één jaar te zijn verlengd, (lat zjj vóór (Ion 1 A pril a.s. daarvan aan lien behooren kennis t© geven. Zierikzeeden 4 Maart 1903- De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zuid-Afrika. Kaapstad, 23 Maart. Alle personen, die zich nog in de gevangenissen der Kaapkolonie bevonden, zijn op vrije voeten geBteld. Velen zijn reeds ontslagen en tegen het einde der week zal aan allen de vrijheid zijn weergegeven. De amnestie geldt ook voor politieke gevangenen. Engeland. De Londenache politie is tot het vermoeden gekomen, dat de laDggezocbte vrouwen moordenaar van Whitechapel «Jack the Ripper" in handen van het gerecht is. Hij zou niemand anders zijn dan Klosowski, alias Chapman, de verleden week ter dood veroordeelde vrouwenmoordenaar. Klosowski kwam in Januari 1888 in Eogeland en tusflch8n April en November van dat jaar werden de meeste der vrouwenmoorden en aanslagen in Whitechapel gepleegd. Een pet, welke Klosowski droeg, stemt overeen met het hoofddeksel van den geheimzinnigen moordenaar, volgens de beschrijving van eenige der aaogerande vrouwen. Eén der vrouwen, welke «Jack the Ripper" aanviel, droeg den naam Chapman", welke Kiosowsky aannam. Voorts werden in 1889, toen Kiosowsky te New-Jersey was gaan wonen, daar ter stede een aantal vrouwenmoorden en aanrandingen Men zal trachten, Kiosowsky tot bekentenis te brengen vóór hij wordt terecht gesteld. SpanJ«. Madrid, 23 Maart. Koning Edward heeft den koning van Portugal formeel kennis gegeven, dat zijn bezoek aan Lissabon een officieel karakter zal dragen en opgevat moet worden als een niting van de hooge achting, welke hij voor den Portugeeschen heerscher heeft, alsmede als een bevestiging van de vriendschap en het bondgenootschap, welke beide landen vereenigen. De koning zal Donderdag den 2en April te Lissabon aan komen. Italië. Groote opschudding heeft de arrestatie verwekt van een Rus en diens beide zoons in het Grand-Hötel te Napels. De Italiaansche politie-agenten, die dit drietal arresteerden, waren vergezeld van den Russischen consul en verscheidene agenten der Russische politie, daartoe uit Petersburg overgekomen. Het diepste stilzwijgen wordt over deze zaak bewaard, maar men vermoedt, dat een misdaad, op een hoog Russisch ambtenaar gepleegd, de grond voor de arrestatiën is. Zwitserland. Genève, 24 Maart. De gezondheidstoestand van ex-president Steyn is op het oogenblik weder van dien aard, dat zijo familieleden zich uiterst ongerust maken; voorloopig mag de ex-president zijn kamer niet meer verlaten en geen bezoeken ontvangen. Rusland. De Petersburgsche Now. Wremja verneemt uit Kischineff, dat de joodsche bevolking van de stad Dubossary, aau den Dnjester, door de boeren van het omliggende platteland wordt belegerd. Als aanleiding wordt het volgende gemeld Een boerenjongen, zekere Rijbalenko, trad een dezer dagen den tabakswinkel van een Israëliet binnen, maar kwam niet weer te voorsobijn. Toen men hem giDg zoeken, vond men den volgenden dag zijn lijk in een tnin. Het lichaam vertoonde achttien wonden in De verslagen milicien heeft naar men nader meldt vóór zijn dood nog kunnen verklaren, dat er bij bet treurige ongeval, waarvan bij het slachtoffer werd, geen sprake geweest is van boos opzet. Amsterdam, 23 Maart. Morgen zullen, indien hunne eiachen tot loonaverhooging niet worden ingewilligd, de schuitenvoerders alhier het werk neerleggen. Vandaag wordt nog geladen en dat zal morgen worden gelost, maar dan is het gedaan. De patroons verzekeren, dat het hun on mogelijk is, aan de eischen der knechts te voldoen. 24 Maart. In de gisterenavond ge houden samenkomst van schuitenvoerders patroons en het bestuur der vereenigiog van werkgevers op scheepvaartgebied eenerzijds en het bestuur der rereeniging van scbuitep- voerderaknechts en de nationale federatie anderzijds, is, na langdurig debat over het voorstel Optennoort, besloten dat do knechts nog 8 dagen geduld zullen oefenen om intu8scben het voorstel voor allen aannemelijk en gereed te maken. Utrecht, 23 Maart. Bij een paardenslachter alhier vervoegde zich Zaterdagavond een Duitscher in gezelschap van een jonge vrouw. Zooals hij voorgaf, vertoefden zij reeds eenigen tijd in Holland en hadden door een handel in manufacturen, waarmede zij den boer op gingen, steeds voldoende in hun onderhoud kunnen voorzien. In den laatsten tijd waren de zaken echter zóó slecht gegaan, dat zij maar hadden be- sloten hun fortuin elders en wel in den «Transvaal" te gaan zoeken. Daartoe behoefden j zij echter geld en om daar nu aan te komen, wilde hij zgn paard en wagen, die hij bij zich had, verkoopen. Aanvankelijk geloofde Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FaaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Zijdie eich met i April a.s. wenschen te abonneer en op deee courant ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. A. JT. HE LOOZE, Directeur. buik, hals en hoofd. Het linkeroog was uit de kas gerukt en do kleeren waren stukgesneden. De boerenbevolking uit den omtrek der stad stond dadelijk gereed met haar oordeel: men had hier te doen met een z g. ritueelen moord. De dader is tot dusver nog niet ontdekt; de toestand is voor de te Dobossary woonachtige Israëlieten uiterst kritiek. België» Brussel, 24 Maart. André Giron heeft zich tot de autoriteiten gewend, met een klacht over den verkoop van prentbrief kaarten met zijn portret en dat van de ex- kroonprinses van Saksen, welke briefkaarten zonder zijn toestemming verspreid worden. Giron meent, dat de verspreiding van deze kaarten bom moreel nadeel brengt. Het vermogen der Belgische natie wordt geschat op 25 milliards, zoodat gemiddeld iedere Belg gerekend wordt een fortuintje te bezitten van 3900 francs. De Schipping Gazette weet mede te deelen, dat verscheiden stoomschepen voor Rotterdam bevracht, order hebben gekregen te Antwerpen te gaan lossen met het oog op de mogelijk heid eener algemeene werkstaking in Nederland. Nederland, Zutphen, 22 Maart. Een zeer brutale diefstal heeft beden alhier plaats gehad. Op klaarlichten dag is n.l. bij den onderwijzer A. W. S. aan den Graafottosingel ingebroken, terwijl de familie op de wandeling was. Na door de deur aan de straat binnengekomen te zija, hebben de dief of dieven de raam- gordijnen in de voorkamer laten vallen, ten I einde niet door de vele wandelaars, welke dezen singel Zondags over gaan, gezien te worden. Daarna hebben ze alles ondersteboven f gebaald en wat gesloten was losgebroken, i Eenig geld en verscbillendo sieraden worden j vermist. Als de vermoedelijke daders worden dien- zelfden middag nog door do politie een drietal personen gearresteerd, welke reeds een paar dagen in de stad liepen te bedelen. Bij visitatie werd echter bij beo, noch in de slaapstee, waar ze hun intrek genomen hadden, iets van het gestolene gevonden, terwijl zij zeiven I volhouden den diefstal niet gepleegd te hebben. Arnhem, 24 Maart. Een allerdroevigst ongeluk had iu de Menno van Coehoorn- I kazerne alhier plaats. Bij het koffiedrinken waren een 2-tai miliciens aan het stoeien, j De een gaf den ander een klap, waarop deze een koffiekom opnam en eerstbedoelde, den milicien E. van de lichting 1900, naar bet hoofd wierp, waardoor hij ernstig aan de slaap werd getroffen en des avonds in het hospitaal overleed. De dader, een gehuwd man, is in arrest de slager dat verhaal, dooh kreeg spoedig achterdocht, toen de Germaan voor alles te zamen slechts f 75 vroeg, terwijl naar zijn schatting de waarde minstens het drievoud was. Hij liet daarvan evenwel niet» blijken en kocht voor den gevraagccn prijs paard en rijtuig, doch waarschuwde onmiddellijk de politie. Deze had het tweetal weldra te pakken en kreeg er ten slotte de bekentenis uit, dat de Duitscher en zijn vrouw te Hannover woonden en dat zij nog niet lang geleden van daar waren vertrokken na er eerst paard en wagen te hebben gebuurd. Om mogelijke ontdekking te voorkomen, hadden zij dadelijk na bun vertrek een anderen naam aangenomen. Zoowel op paard en wagen als op het geld, dat nog in hun bezit werd gevonden, werd door de politie boslag gelegd, terwijl het echtpaar voorloopig in bewaring werd gesteld en dus vooreerst den «Transvaal" wel niet zal zien. Amersfoort, 24 Maart. Ia de zaak be treffende den re8erve-2e-luitenant jbr. Van Berensteyn beschuldigd van den machinist te hebben toegejuicht, die tijdens de spoor wegstaking zijn machine verliet en weigerde militairen te vervoeren heeft zich een incident voorgedaan, dat met de verplaatsing van twee le-luitenants van de veldbataljons van het 5e regiment infanterie te Amersfoort, respectievelijk naar Den Helder en Doesburg, voorloopig is geëindigd. Deze luitenants zouden jhr. v. B. over de bedoelde zaak in een restaurant of sociëteit, waar ook de kapitein, regiments-adjadant tegenwoordig was, op grove wijze hebben lastig gevallen, betgeen aanloidiog gaf tot deze overplaatsing, welke voor een der luitenants, die bataljons-adjudant en onder directeur van een alhier beaUando instelling was, op een schade van f 700 'sjaars komt te Btaan. De zaak zelf moet in hauden van een Raad van Eer gesteld zijn. 's-Gravenhage, 24 Maart. Aan het Kortenbosch alhier waren Zaterdagavond eenige knapen aan het vechten, waarbij één der jongens, eon knaapje van 12 jaar, nogal woest gebruik maakto van een degen uit een degenstok, weikon hij van éón der andere jongens had afgenomen. Een weesjongen, dio aan het gevaarlijke spelletje oen einde wilde maken on de vechtende jongens trachtte te scheiden, ontviog van den deugniet, die het wapen hanteerde, een diepon gevaarlijken steek in den buik. Per raderbaar werd de gewonde naar het weeshuis verroerd, van waar bij later op last van de geneeBheeren, naar het gemeente ziekenhuis werd overgebracht. Zijn toestand was niet zonder gevaar. Een andere jongen, nog wel een kameraadje van den dader, had bij bedoelde vechtpartij eveneens een steekwonde mot den degen bekomen, en is in het R-K. ziekenhuis opgenomen De jeugdige vechtersbaas is door de politie Uit een brief van generaal Botha, hier te lande ontvangen, blijkt, dat de generaal nog altijd plan heeft einde Mei naar Europa te vertrekken, om vrouw en kinderen te halen. Bij Kon. besluit is de luit.-generaal J. B. van Heutsz, wegens hooge tevredenheid over de wijze waarop hij sedert 25 Maart 1898 zich heeft gekweten van de zware taak van civiel- en militair-gouverneur van Atjeh, j bevorderd tot Grootkruis in de Militaire Willemsorde. Zierikzee, 24 Maart. Gisterenavond, om streeks 11 uur geraakte de beurtschipper van hier op Middelburg, A. v. d. H., toen bij zich aan boord wilde begeven, to water. Alhoewel hulp verleend werd, mochten de heer M, S. Polak en dr. J. de Vrieze er niet in slagen de levensgeesten van den drenkeling op te wekken. 25 Maart. Gisterenavond vergaderde, ten huize van mej. de wed. Kanaar, de «Vereeniging tot oprichting en de instand houding van de Ambachtsschool", alhior. De Voorzitter, de heer J. A. de Bruyne, opeüde de vergadering. Nadat door den Secretaris, den heer A. H. W. van der Vegt, de notulen van het verhandelde in de vorige i vergadering waren voorgelezen, en deze waren J goedgekeurd, werd door den Voorzitter mede- dat een schrijven was ingekomen van een Commissie, bestaande uit de heeren Ch. W. VermeysJ. A. de Brnyne en A. H. W. van der Vegt. Deze Commissie heeft haar ontstaan te danken aan een besluit, genomen in een gecombineerde ver gadering van bet college van Burgem. en Weth. met den Inspecteur van het Middelbaar Onderwijs, den heer H. J. de Groot, het Bestuur van de Ambachtsschool, de Commissie van Fabricage, die van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, en de Directeuren van de Burger-Avondschool en de Ambachts school. In die vergadering toch, gehouden ter bespreking van de belangen, zoowel van het ambachtsonderwijs als van het onderwijs aan de Burger-Avondschool, werd met het oog op het zich steeds uitbreidend aantal leerlingen, uit haar midden een Commissie gevormd om plannen te beramen tot betere regeÜDg van voornoemd onderwijs. Deze Commissie nu heeft tot het Bestuur der Ambachts school een schrijven gericht, dat door den SecretAris, op verzoek van den Voorzitter, wordt voorgelezen. Daaruit blijkt het volgende. Bij de Commissie heeft op den voorgrond gestaan 1°. dat de tegenwoordige Ambachtsschool door verbouwing niet zoodanig kon worden verbeterd, dat daardoor een bevredigende toestand werd verkregen, zoodat noodzakelijk tot bet stichten van een nieuw gebouw behoorde te worden overgegaan, en 2°. dat het wenschelgk was. dat de Burger-Avondschool, zij het ook met een anderen benamiDg, en de Ambachtssohool in óón gebouw warden vereenigd. Do Commissie heeft, teneinde zich te overtuigen, of het uit een finantiëel oogpunt mogolijk zou zgn een gebouw te plaatsen, waarin de Ambachtsschool zou gevestigd worden en tevens de lessen der Burger- Avondschool konden gegeven worden, den Gemeente-Bouwmeester uitgenoodigd een plan te ontwerpen voor zoodanig gebouw, overeen komstig de door baar verstrekte gegevens, De Gemeente-Bouwmeester aan die uit- noodiging gevolg gevend, heeft een haar inziens alleszins aanbevelenswaardig plan ingediend. Het bevat allo lokalon, die de Ambachtsschool noodig heeft, en in de eerste toekomst noodig kan hebben, en tevens de benoodigde lokalen om het onderwijs van de Avondschool, ook zelfs wanneer het aantal leerlingen zich uitbroidt, to geven. De raming van kosten ad f 26000, waaronder zijn begrepen de kosten voor den aankoop van grond voor de stichting van het gebouw, het honorarium voor den architect, de kosten van dagelgksch toezicht en de bostedingskosten komt haar niet te hoog voor, terwijl naar haar meening ook het cijfer van f 26000 een verwezenlijking van het plan der stichting niet in den weg behoeft te staan. "Waar de Commissie nu de vervulling van den wensch, dat de Burger-Avondschool waaraan zij voor het vervolg den naam zou wenechen te geven van «Avondsohool voor vakonderwijs", omdat toch op die school het voorbereidend- en het teeken-onderwijs aan den aanstaanden ambachtsman zal worden gegeven, en de Ambachtsschool in één gebouw zullen worden vereenigd, mogelijk acht, komt het baar tevens gowenscht voor, dat nog een stap verder zal worden gegaan, en dat het onderwijs aan beide inrichtingen, dat alsdan innig verband zal houden, onder leiding van één en denzelfden persoon, derhalve onder leiding van één Directeur, zal komen te staan. Geschiedt dit, dan zal het onderwijs aan beide inrichtingen daardoor ten zeerste gebaat wordeD, en dan zal daardoor een eenheid en aansluiting in het onderwijs worden verkregen, die thans nog wordt gemist, ofsohoon ook nu reeds zooveel mogelijk naar aansluiting wordt gezocht. Aan zulk een Directeur, aan wien behalve de leiding der beide inrichtingen, bet onder wijs in het vakteekenen, waaronder het lijnteekenen begrepen wordt, zal worden op gedragen, zij het ook met behulp va> assistenten, zal een flink tractement moeten toegelegd worden. Rekening houdende met de salarisson aan andere scholen komt haar en ook aan den Inspecteur van het Middelbaar Onderwgs een tractement van f 2000 voor den Directeur van de gecombineerde Ambachta- en Avondschool alleszins billijk voor. Iq verband nu met het aantal lesuren, dat deze Directeur-Leeraar aan de Avondschool zal hebben te geven, komt het haar tevens gewenscht voor, dat de helft van het tractement komt voor rekening van de Gemeente en de wederhelft voor die van de Ambachtsschool. De benoeming zal in gemeen overleg moeten geschieden. Aan den tegenwoordigen Directeur van de Ambachtsschool, wiens werkkracht en ambitie steeds zeer op prijs worden gesteld, en aan wien thans een salaris wordt uitgekeerd van f 634.50, vermeerderd met een toelage van f400 als Directeur, zou, na de totstandkoming van de reorganisatie, een tractement moeten gegeven worden van f 800, met den titel van Ónder-Directeur, terwijl, zoo de Gemeenteraad zich met de plannen tot reorganisatie vereenigt, aan hem als assistent in het vakteekenen nog f 300 'sjaars wordt toegelegd. De Commissie heeft zich verder afgevraagd, waar het gebouw zal moeten gesticht worden, en voor wiens rekening de stichting zal plaats hebben. Het komt aan haar voor, dat een gedeelte van het Kerkplein nabij de Balie wel geschikt is, en dat het dus aanbeveling verdient om het noodig terrein aldaar van het Kerkbestuur te koopen. Bijaldien daartegen bezwaren rijzen, zou men naar een andere plaats voor de stichting van het gebouw moeten uitzien. Daar het aan de Commissie in ieder geval raadzaam voorkomt, dat de Ambachtsschool op den duur den eigendom van het gebouw verkrijgt, zoo acht zij bet gewenscht, dat het bestuur der Ambachtsschool tot de stichting van het gebouw volgens 't door den Gemeente- Bouwmeester ontworpen plan overgaat, en dat deze met den bouw worde belast, wat te meer is aan te bevelen, omdat het gebouw voor een groot deel zal moeten dienen om daarin van gemeentewege onderwijs te doen geven. Natuurlijk zal dan het bestuur der Am bachtsschool zich de middelen, d. i. de f 26000, moeten verschaffen, die den bouw zal vorderen. Do Commissie meent, dat het daartoe een verzoek aan de gemeente zal kunnen en moeten doen om dat geld tegen den kostenden prijs te mogen leenen, en die leening bij wijze vau annuïteit in 25 jaren te mogen aflossen. Daarna heeft de gemeente haar geleend kapitaal terug, en is de Ambachtsschool eigenares van het gebouw. Als voorwar.rde voor de leening km de gemeente dan bepalen, dat zij ten allen tijde het gratis gebruik in het gebouw zal hebben van do nnodige lokalen voor het onderwgs op de Avondsc'n ol te geven, en dat de inventaris dier lokilm in behoorlijken staat door en v oor rekei.iDg van de Ambachtsschool wordt onderhouden, met dien verstande, dat bet schoonmaken der lokalen voor rekening komt van de Ambachts school, maar de verwarming en verlichting der lokalen aan de zorg der gemeente blijven overgelaten. Het verdient overweging zich reeds thans tot kerkvoogden te wenden met het verzoek het benoodigd terrein in koop te krijgen in afwachting van het verleenen der gevraagde Rijks-subsidie. De Commissie heeft, daar bij deze reorgani satie van 't vakonderwijs zoowel de traotementen van de onderwijzers, als de overige uitgaven herziening behoeven, een begrooting ontworpen, waaruit zal blijken, dat tot dekking der veel grootere uitgaven, verschillende veel hoogere subsidies zijn geraamd, dan tot heden werden verleend. Zij vertrouwt echter, dat, wanneer het bestuur zich tot de verschillende corporaties (rijk, provincie en gemeente) wendt met ver zoek, onder overlegging van de begrooting, de uitgetrokken subsidies te verleenen, er veel kans bestaat, dat die ook werkelijk zullen verleend worden. Bovendien behoort dan aan den Minister van Binnenlandsche Zaken voor kosten van inrichting nog een som in eens van f 1300 te worden aangevraagd, welk bedrag zal dienen voor installatie van het gebouw, terwijl de zalen voor de Avondschool gebruikt, door de gemeente zullen worden ingericht, die daarvoor zeer waarsehijnlgk een som in eens van f 500 zal ontvangen. Mochten die f 500 niet voldoende blijken, dan zal het meerdere voor rekening van de Ambachts school moeten komen. De Voorzitter licht dit belangrijk schrijven nader toe, en vraagt de vergadering, daar het bestaande gebouw met het oog op de beperkte ruimte, waarover men te beschikken heeft, niet voor het doel kan worden geschikt gemaakt, het bestuur te machtigen met het gemeentebestuur in onderhandeling te treden over een te sluiten geldleening van f 26000, ten behoeve van een nieuw te bouwen Am bachtsschool met een jaarlgkeche aflossing van f 1493. De aflossing zal dan in dier

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1