ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 21 Maart 1903. Tweede Blad. KADASTER. NIEUWSTIJDINGEN* APVERTENTIEN. mnbestepingT Jonge sh oude FOKKALVERS, (Z ierik.saeesch.e C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDEEDAG en ZATERDAG. De prija per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7824. Dlreoteuri A. J". DE LOOZEL A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuwB. Advertentiënvan 13 regels 30 Uts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt mar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FkSnkel, Meelstraat 386, Zierikzee. AFKONDIGING. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der Personeele Belasting van deie gemeente voor het belastingjaar 1903, wyk B, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder ver plicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 19 Maart 1903. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Opneming Terreinsveranderingen. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Landmeter van het Kadaster, belast met den velddienst, b\j gunstig weder, in het begin der volgende maand zijne eerste rondreis in deze gemeente zal aanvangen, tot het opnemen van alle terreinsveranderingen, die eene wijziging in de kadastrale stukken ten gevolge hebben. n 20 Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. China. In dit reusachtig rijk heeft men getracht eene volks-telling te doen. Ia verschillende gedeelten, zooalsMantsjoerije, Mongolië, Tibet en Toerkeaten berusten de opgaven slechts op schattingen. De bevolking van het Chineescbe rijk moet volgens deze telling en schatting het eerbiedwaardig totaal van bijna 426.} miJlioen zielen bedragen. Amerika. Te Philadelphia is een kwakzalver, George Hoosey, een kleurling, gevangen genomen onder beschuldiging van een aantal menschen te hebben vergiftigd. Hoosey liet zich, naar men beweert, voor 100 dollars omkoopen om dezen of genen door vergif om bet leren te brengen. De zaak zal, naar men verwacht, een op zienbarend schandaal-proces worden. Er is reeds een onderzoek ingesteld omtrent den dood van 34 personen. Italië. De Duitsche regeering heeft aan het Yaticaan laten weten, dat de keizer bij zijn bezoek aan Rome, waar hij 2 Mei zal aankomen, talrijke onderscheidingen en kostbare geschenken medebrengt voor de voornaamste waardigheidsbekleders aan het pauselijk hof. Het heet, dat o. a. daarmede de weg moet worden gebaand voor de benoeming van nog een Doitschen kardinaal en de benoeming van twee Ooatenrijkach-Hongaarsche gesteund. Over bet bezoek des keizers aan Rome, dat drie dagen doren zal, worden overigens de volgende bizonderheden medegedeeld. Op den avond van den dag van aankomst zal er van gemeentewege op het kapitool een soirée plaats hebben. Het keizerlijk paar zal hier de illuminatie van het Forum aanschouwen en vervolgens naar een gala-voorstelling in den Argentina-schouwburg gaan. Den volgenden morgen 3 Mei zal de keizer den eersten steen leggen van het op te richten Goethe-monument, geschenk van don keizer aan de stad Rome. Frankrijk. Iq den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te Parijs een diefstal gepleegd, zóó brutaal, als maar zelden wordt ondernomen, een diefstal van onroerend goed, midden in de stad. De dieven hebben een stuk van bet dak der «Madeleine" gestolen. Over een afstand van 50 meter hebbben zij het koperen bedeksel losgemaakt en meegenomen. Ouitschland. Do volgende vermakelijke geschiedenis is dezer dagen afgespeeld aan het Duitsche Hof. Een vermaard Berlgnsch professor in chemische meetkunde of stoechiometrie ontving dezer dagen tot zijn verrassing eene uitnoodigiog om ten Hove te komen dineeren. Hij kleedde zich in gala en reed naar het Paleis, waar bij zjjo plaats innam aan de Keizerlijke tafel. Tot zoover giog alles goed. Maar daar zegt de Keizer opeens tot hem«Professor, ik zou gaarne eens iets van u hooren over de oorzaken van het lichten der zee". De arme hoogleeraar verschrikte zeer en stamelend zeide hij«Majesteit, ik weet daarvan niet meer dan ieder ander leek. Dat is buiten mijn vak van wetenschap". Een poosje daarna, juist toen de professor wat bekomen was van den schrik, wendde Prins Heiorich zich tot hem met de vraag «professor, wees zoo goed, mij eens de nieuwste theorie omtrent het lichten van de zee uit te leggen". En weder moest de hooggeleerde ver klaren «Daar weet ik zeer weinig van, Hoogheid. Het is mijn vak niet". Na het maal, toen «cercle" werd gehouden, trad een der jonge Prinsen op den zwijgenden gast toe en zei «Zou ik u mogen vragen, mij eens wat te leeren over het lichten van de zee?" Opnieuw antwoordde de professor dat dit buiten zijn vak was. «Maar", zei de Prins, «ééa uwer leer lingen heeft toch onlangs een belangrijk boek over dat wetenschappelijke vraagstuk uit gegeven". »«Ik weet welk werk u bedoelt"", zei de geleerde man, die zich zeer klein gevoelde, ««maar de schrijver is niet een leerling van mij, maar van een hoogleeraar, die bijna evenzoo heet als ik"". Zoo bleek, dat do professor door eeno vergissing de eer van een nitnoodiging ten Hove had genoten. België. Te Limelette, bij Nijvel, in Brabant, heeft men Zondag den lOOsten verjaardag gevierd van een inwoonster dier plaats, Maria Catherine Waldbarte, De honderd-jarige, die een goede gezond heid geniet, is van jongs af bij een en dezelfde familie in dienst geweest. Te Scleesin, bij Luik, is do groote caoutchouc-fabriek van Hanot, waar 80 per sonen arbeidden, totaal afgebrand. De schade is 100.000 francs. Het hof van cassatie te Brussel heeft de voorziening in cassatie van Rubino, den man, die een moordaanslag op koning Leopold heeft willen plegen, verworpen. Nederland. Amsterdam, 18 Maart. Hedenmorgen is aan den Slotorweg door den feilen wind van een nieuw gebouw de geheele houten bekapping afgewaaid, waarbij een aantal personen meer of minder ernstig zijn gekwetst. Een klein eind voorbij den tol wordt een huizenblok van 5 huizen en 3 verdiepingen gebouwd door de eigenbouwera Berkhoef en Van Heest. Men was reeds genaderd tot de laatste werkzaamheden van de bekappiog, maar zoo, dat de houten kap aan de voorzijde nagenoeg gereed, maar aan de achterzijde nog geheel open was. De sterke wiad, die hedenochtend over het open veld woei, blies met groote kracht onder de nog onvoltooide bekapping, welke aldus naar de letter plotseling werd weggeblazen en in haar geheel op den grond Op het oogenblik dat dit gebeurde ongeveer kwart over elven kwam een begrafenisstoet langs den Bloterweg in de richting van het kerkhof aan het Huis rdo Vraag". De ondernemer dezer begrafenis, de beer S. Voswijk Jr., heeft van het gebenrde de volgende mededceling gegeven. De lijkstoet was gekomen van het Burgerziekenhuis, maar de familie van den overledene waren naar het kerkhof vooruit gereden, zoodat die rijtuigen op het oogenblik van het ongeval reeds niet meer in het gezicht waren. De heer Voswijk ging met twee begeleiders, vlak vóór de lijkkoets en daarachter volgden veer tien aansprekers. Reeds was de wagen bijna het huis in aanbouw voorbij, toen er in de lucht een groot gekraak ontstond. Opziende zag de heer V. tot zijn schrik, hoe het heole bovengedeelte van het huis voorover helde. Maar tijd tot overweging had hij niet, want de paarden van den lijkwagen achter hem begonnen te steigeren en sloegen door, verschrikt door het rumoer. Nog juist bijtijds kon hij terzijde springen en den wagen volgen. Hij durfde nauwelijks omkijken, niets anders denkend dan dat de mannen, die hem volgden, door het gevaarte waren verpletterd! De geheele kap was inderdaad in stukken overgestort, zoodat de geheele weg er door was versperd en men in 't eerst niets anders kon denken of de aansprekers waren allen vermorzeld. Maar spoedig kwamen de meesten onder de verwarde massa hout voor den dag, allen bemodderd en doodelijk verschrikt. Verschillende van hen waren aan armen of beenen gewond, maar kwamen overigens met den schrik vrij. Drie hunner echter hadden blijkbaar ernstiger kwetsuren opgedaan, met name de aansprekers Staalberg, Spongenberg en B. van Tent Sr. De laatstgenoemde in het bizonder een reeds bejaard mangaf reden tot bezorgdheid, evenals de timmerman Van Tits, die in het gebouw aan het werk was geweest en met de neervallende kap op den grond was terechtgekomen. De dokter van Sloten, dr. Pool, was spoedig ter plaatse en verleende de eerste hulp. Door de versperring van den weg konden de gewonden niet rechtstreeks worden vervoerd. Zij werden dus in schuitjes naar den overkant van den Schinkel gebracht en vandaar met brancards naar 't WilbelminagaBthuis vervoerd. In het geheel werden daar dus vier personen opgenomen, waarvan, naar het schijnt, alleen de toestand van den timmerman en van den ouden Van Tent bezorgdheid wekt. De overige aansprekers waren voor een deel by hun gewonde kameraden gebleven, de meesten echter hadden zich weder bij den begrafenis stoet aangesloten. De broeders van St. Joannes de Deo, Keizersgracht G8, alhier, die bereid werden gevonden tijdens het heerschen van de vlekiypbas te Zaandam aldaar als zieken verplegers op te treden, hebben thans uit die gemeente een bewijs van dankbaarheid ont vangen, dat hnn zeker aangenaam zal zyn. Toen toch de heer H. G. L. Frackers, ge- ponaionneerd kapitein vau het O.-I. leger, te Amsterdam, er de invloedrijke Zaandamschc heeren op wees, dat deze broeders heel slecht gehuisvest zijn en hnn gebouw gaarne zagen verbeterd, en dat daarom een verloting op touw was gezet, verklaarden 19 heeren zich dadelijk bereid dit streven aan de Zaan te steunen en zich als comité van adhaesie aan te sluiten. In een Maandagavond gehouden vergadering vormde zich bovendien een comitié van 22 dames en 3 boeren, om zich te belasten met den verkoop dier loten. Bij den Amsterdamschen gemeenteraad is Woensdagmiddag een molie ingediend, uit sprekende, dat het raadsbesluit tot de instelling eener commissie van advies inzake de water voorziening geen wantrouwen bedoelt tegen Burgem. en Wetb., hopende, dat Borgem. en Wetb. hun missive zuilen intrekken, tevens het besluit tot instelling van bedoelde commissie intrekkende, omdat deze wellicht niet wettig is en Burgem. en Weth. uitnoodigende nadere voorstellen te doen. Zal deze motie, die in do volgende raads zitting behandeld wordt, de brug zijn waar over de partijen tot elkaar zullen komen? Gisterenmiddag werd door óóq van drie jongelui, die zich tusschen de Hembrug en Amsterdam bij de spoorbaan bevonden, een revolversohot gelost op trein no. 780, komende van Enkhuizen en bestemd voor Amsterdam. Één der passagiers, zittende in een derde klasse-coupé, werd door een kogel, die de vensterruit verbrijzelde, aan het hoofd ge troffen bij het linkeroog. Door aan de noodrem te trekken, werd de trein tot staan gebracht en do drie jongelui aangewezen aan een veldwachter, die zich toevallig in den polder daar ter plaatse bevond. De revolver werd in beslag genomen en diende zelfs nog eenmaal in handen van den veldwachter, om de jongens, die 't op een loopen wilden zetten, in bedwang te houdeD. Tegen het baldadige drietal werd proces verbaal opgemaakt. De gewonde passagier werd aan het station alhier verbonden. 's-Gravenhage, 18 Maart. Het afdeelings- verslag der Tweede Kamer over de stakings- ontwerpen is verschenen. De groote meerderheid achtte de buiten gewone maatregelen tot handhaving van het gezag en de orde noodzakelijk en keurde bet krachtig optreden der regeering goed. Over de aanvulling van het strafwetboek wegens het gebeurde, liepen de gevoelens uiteen. Velen hadden tegen de strafbepalingen, met name betreffende dienstweigering, op dit oogenblik overwegend bezwaar, zijnde in den tegenwoordigen toestand van beroering als gelegenheidsetraf onraadzaam. Vele anderen verdedigden de straf bepalingen als een waarborg voor het geregeld spoorweg verkeer, maar vroegen herstel van gegronde grieven van hot spoorwegpersoneel. Van verschillende kanten werd aangedrongen op gemeen overleg tusschen de Kamergroepen. Zelfs voorstanders van strafwetregelen wensebten uitstel van behandeling tot na regeliDg van den rechtstoestand. Vrienden der regeering wenschten haar te steunen in de handhaving van gezag en orde én opperden het denkbeeld van een tusschen- tijdsche regeling der rechtspositie krachtens de spoorwegwet. Zij hoopten dat de groote meerderheid der Kamer met de regeling zou meegaan ter voorkoming van voortzetting der agitatie. Verscheidene leden stellen bij artikelen voor de strafbepaling te doen vervallen en in het bestaande art. 284 bedreiging strafbaar te stellen. Rotterdam, 18 Maart. Gisterenmiddag waren twee smidsknechts, Ant. Visser en C. J. van Ham, werkzaam aan een ketel reparatie in de verfwaren fabriek der firma Dunra en Versteeven aan de Honiogerdijk, in het voormalig Kralingen. In den ketel waren nog restanten van vernis en naphtha. Toen Visspr zich in den ketel begaf, viel bij bewusteloos neder. Van Ham, die zyn kameraad te hnlp kwam, viel eveneens door de naphtbadampen in den ketel bewusteloos. Twee andere werkliedendie in de nabijheid waren, bemerkten het gevaar, waarin beiden verkeerden en Blasgden er in Visser en Van Ham met touwen op te halen. Visser werd met veel moeite tot bewustzijn gebracht. Van Ham werd per raderbrancard naar het Ziekenhuis overgebracht. Een bewoonster van den Groenendaal, die naast het kantoor en pakhuis woont der handelaren in petroleum de firma Rieth Co. in pand no. 18 aldaar, hoorde gisteren avond om 11 nur, dat inbrekers bezig waren in het kantoor en met breekijzers de lessenaars openbraken, terwijl zij het geld, waarvan de dieven zich meester maakten, hoorde rammelen. Do trek- en waakhonden in het pakhuis onder het kantoor gingen geweldig te keer en blaften en jankten om het hardst. Der buurvrouw sloeg de schrik om het hart en zij durfde zich niet verroeren, nog veel minder alarm maken. Eindelijk toen de inbrekers ongehinderd bleven voortgaan met vernielen, verzamelde zij al baar moed en schoof het raam open. Zy zag toen één der inbrekers vóór het petroleumpakhnis op uit kijk staan, terwijl hij zyn oogon gericht hield op de ramen van het kantoor, waar zyn collega's hun slag sloegen. Toen bij opeens de vrouw uit het geopende raam zag kijken, koos hij het hazenpad. Kort daarna passeerde een schoenmaker, die door de buurvrouw werd attent gemaakt op het voorgevallene. Kort daarop verlieten twee der inbrekers het pakhuis; één hunner droeg onder den arm een kistje sigaren. Beide inbrekers maakten zich uit de voeten, toen zij opgemerkt waren. Een poiitie-agent, die juist aankwam, stelde eon onderzoek in. Een der vertegenwoordigers der firma werd gewaarsobuwd. Bij onderzoek bleek, dat de buurvrouw goed geluisterd bad. Op het kantoor heersebte de grootste wanordelessenaars en laden waren opengebroken en alles was dooreen- geworpen, terwijl lucifers on kaarsvet over den vloer verspreid lagen. Overal zag men sporen van braak. Vermist worden een zakje met circa 10 gulden aan post- en plakzegels, een blikken doosje met circa 5 gulden, een geel lederen zakje, inhoudende eenig kleingeld en een kistje sigaren, inhoudende 50 stuks, merk «Dnlcia". Naar de daders wordt een onderzoek Den Bommel. Tot ontvanger dezer gemeente is benoemd de heer A. Jongeling Jr. alhier. Dagen van spanning. Onderstaand adres is aan den Minister van Oorlog verzonden: Bergen-op-Zoom, 18 Maart 1903. Aan Zijne Excellentie don Minister van Oorlog. Geven met verschuldigden eerbied fe kennen de miliciens en milicien-korporaals van de lichtingen 1900—1901, le bat, 3e reg. infanterie, dat zij door nog langer onder de wapenen te blijven, bun middelen van bestaan zullen verliezen, dat zij, die gehuwd zyn en reeds vader, zich zeer bezorgd maken over hun huisgezinnen, dat zij, nu toch bijna zes weken onder de wapenen zijnde, reeds het bericht verwacht hadden met groot verlof te kunnen gaan, dat zij alsnog hopen zoo spoedig mogelijk huiswaarts gezonden te worden. 't Welk doende, enz. Het 3e en het 5e bataljon van betzelfde regiment hebben aan den Minister van Oorlog adhaesie betuigingen met dit adres verzonden. Aan H. M. de Koningin zal morgen een, door een 1300 1400 miliciens onderteekend request worden gericht, houdende het verzoek om de lichtingen 1900 en 1901 uiterlijk 24 Maart met groot verlof te doen gaan. In het request wordt er op gewezen dat het, indien het niet mogelijk is het zonder lichtingen af te doen, billijker zou zyn het zoodanig te verdoelen dat de lichtingen '98 en '99 onder de wapenen zouden worden geroepen om de lichtingen 1900 en 1901 af te lossen. Het Staatsblad no. 82 bevat een Kon. besluit van den llden Maart 1903, houdende bevelen tot het onder de wapenen blijven van de iogelijfden der lichting van 1902. Het besluit bepaalt, dat de ingeiyfden voor de lichting van 1902, voor zooveel zy Diet krachtens art. 109, eerste zinsnede, van de Militiewet, in werkelijken dienst zonden kannen worden gehouden, krachtens art. 110 dezer wet onder de wapenen moeten blijven voor zooveel en voor zoolang als H. M. zulks noodig zal achten. Getrouwd JAN VAN DEN BERGE Az. en MARIA VAN DER HAVE Dd., die tevens' hunnen dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling faun betoond. Bruinisse, 20 Maart 1903. Getrouwd T. BOOT Jz. en J. VAN DE ZANDE Ld., die, ook namens wederzydsche Familie, hunnen dank betuigen voor de vele blyken van belangstelling by hun Huwelijk ondervonden. Burgh, 20 Maart 1903. Het BESTUUR der Waterkeering van den calamitenzen BURGH- en WESTLAND- POLDER zal, op Woensdag 8 April 1903des voormiddags 11 urein het Gemeentehuis te Bargh, volgens 1 der A. B., aanbesteden c Het HERSTEL, de VERNIEUWING en het ONDERHOUD tot 30 April 1904, van de AARDE-, KRAM-, RIJS- en STEENGLOOIINGWER- KEN aan de Waterkeering van bovengemelden calamiteuzen Polder. Raming f 6688,31. Bestek en voorwaarden liggen ter lezing in de Direotiekeet, in het Gemeentehuis te Borgb en zyn op franco aanvrage tegen betaling van 59 cent, van af 25 Maart 1903 verkrijgbaar ten Kantore van den Secretaris-Ontvanger te Burgh. Aanwijzing geschiedt door het Dyksbestuur op Woensdag 1 - en Zaterdag 4 April 1903, van 10 tot 12 ure. Samenkomst in de Directiekeet. Buitendien gesohiedt geen aanwijzing. Burgh, 11 Maart 1903. Het Bestuur voornoemd, M. BOLLE Lz., Voorzitter. W. BOOT Wz., Secretaris-Ontvanger. Timmermans-affaire. Door ouderdom en geen opvolger eene alonde Zaak te koop. Brieven aan het Bureau van dit Blad onder letter C. Te koop een Werkpaard, bij W. v. d. LINDE te Dreischor. Steeds voorradig: aan de schuur in de Koekinderstraat, bij M. BOOT te Zierikzee. I - -

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 5