ZIERIKZEESCIIE 1MEUWSB0DE. Donderdag 19 Maart 1903. (525 ierikzeesohe Courant), DRANKWET. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7823. Directeur 9 a. J. DB LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuwB. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Sehuithaven, Zierikzee. Ing-ezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. Xij% die alch met i April as wenschen te abonneeren op deee courant ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis A. J. EOOZE, Directeur De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zikrikzee herinneren de belanghebbenden, die wenschen, dat de hun verleende vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein aal worden geacht wederom voor één jaar te z(jn verlengd, dat vóór den 1 April n.s. daarvan aan li en belt oor en kennis te geven. Zierikzee, den 4 Maart 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zuid-Afrika. De Times van Zaterdag bevat een telegram uit Bloemfontein, waarin wordt geklaagd over de onzekerheid, in welke hot Britsche leger in Zuid-Afrika nog steeds verkeert omtrent zijn naaste toekomst. Bijna negen maanden zijn verloopen, sinds het sluiten van den vrede, en nog altijd zijn de manschappen blootgesteld aan de ontberingen van het veldleven, zonder dat daaraan eenige voordeolen verbonden zijn. Alle soldaten, die zich van den dienst kunnen vrij koopen, doen dit en gaan naar Engeland terug. De ontevredenheid onder de achter blijvers neemt toe. De politie te Pretoria deed Zaterdag avond een inval in alle hotels en koffiehuizen. Meer dan honderd personen werden gearres teerd, die zonder vergunning Transvaal waren binnengekomen of er waren gebleven. Volgens de Morning Post werd bjj den inval der politie in de hotels van Pretoria aan 27 personen gelast binnen 24 uren Transvaal te verlaten, als voor een verblijf aldaar niet gelegetimeerd. Het zijn meestal Russen Fransehen, Duitschers en Italianen. Botha en Smuts zouden besloten hebben een nationale Afrikaanderpartg in Transvaal te vormen. Deze zal een Hollandsch blad uitgeven. In de Kaapkolonie wordt nog steeds veel voor de slachtoffers van den oorlog gedaan. Te Somerset West is voor weduwen en weezen in de republieken een bezaar gehouden, die ruim f 4000 heeft opgebracht. Aan de Morning post wordt van Zater dag 1.1. uit Pretoria gemeld: «De redenen, openbaar gemaakt aangaande de weigering van zetels in den Wetge venden Raad door Botha, De la Rey en Smuts, zijn onjuist. De generaals weigerden de zetels, nadat zij zich op de hoogte hadden gesteld hoe de voorgestelde benoemiDg ontvangen zou worden door hun landgenooten. Zij hebben nu aanbiedingen gedaan voor den aankoop der voornaamste Hollandsche bladen, de middelen voor welken aankoop uit Kaapstad komen, doch het wordt onaanvechtbaar geheeten, dat de eerste aan drang uit Nederland is gekomen. Uit Durban wordt aan de Standard gemeld, dat er twee-en-twintig rebellen vrij gelaten zgn, onder de amneBtie-afkondiging. Pretoria, 15 Maart. De vooruitzichten van den Transvaalschen landbouw zijn donker. De tegenwoordige droogte ia erger dan sedert lange jaren. De paardenziekte heerscht vreeselgk. Vele der, aan gerepatrieerde Boeren door de regeering verstrekte muilezels, zijn bezweken. Ook de schaarschte aan inlandsche werkkrachten draagt er toe bij de toekomst voor de Boeren moeielijk te maken. Kaapstad, 16 Maart. Generaal Christiaan de Wet wordt sinds eenigen tijd bespionneerd door de politie. Al zijn bewegingen worden door geheime agenten nagegaan en het beet, dat hij, om aan deze lastige bewaking te ontkomen, voornemens is zijn hoeve te Roodepoort te verlaten, om zich nabij de Duitsche grens te vestigen. Het heet, dat de Britsche autoriteiten niet gerust zijn over den toestand. De ellende onder de Boeren ia zeer groot en de oogst van dit jaar laat alles te wenschen, zoodat gevreesd wordt voor wan hoopsdaden bij de algemeene ontevredenheid. Amerika. De uitbarsting van den Mont Pelee op Martinique, waardoor o. a. de stad St.-Pierre met ettelijke duizenden inwoners geheel verzwolgen werd, heeft een eigenaardigen toestand in het leven geroepen op dat eiland, waarvan een groot deel der bevolking uit negers nakomelingen der vroeger aan gevoerde negerslaven bestaat. De heer is er knecht, de knecht heer geworden door de ramp. Een planter, die een goed bestaan had, een groot huis en rijtuigen en bedienden, is sedert zijne plantage onder de lava bedolven werd, klerk op een kantoor te Fort de France. Drie zijner vroegere neger-arbeiders hebben, als slachtoffers van de ramp, grond gekregen van het gouver nement en zijn dus kleine grondbezitters geworden. Zij genieten een onafhankelijkheid, die zij vóór de uitbarsting zich niet hadden kunnen droomen. Dit is één voorbeeld uit velen. Trouwens, de negers krijgen den boventoon hoe langer hoe meer op het eiland en ver drukken de blanken, die drie, vier eeuwen geleden hunne voorouders wreedelijk aan hun geboortegrond ontvoerden. Zoo wreken zicb opnieuw de zonden der vaderen aan de kinderen, tot in 't verre nageslacht. Geschiedenis, hoeveel leering bevatten toch uwe lessen Als men er maar wat meer op wilde letten. Te Hamilton, in Ohio, is een 42-jarig man gevangen genomen, die in 20 jaren 8 vrouwen heeft gehad en die allen heeft vermoord. Hij heeft bekentenis afgelegd en beweert steeds door on weerstaan baren moordlust te zijn gedreven. Opnieuw is een groot kolen- en petroleum- gebied ontdekt, aan de Flathead-rivier, ten zuid-oosten van de Kortenay-waterval. Reeds zijn 200 mijlen kool-landen uitgezet, meestal voor Amerikaansche ootginners. Engeland. De voortvluchtige Londeusche financier Whitaker Wringbt, van de «London and Globe Corporation", is te New-York, toen bij zich daar ontschepen wildein hechtenis genomen. Dat belooft een proces met «onthullingen". De welvaart te Londen lijdt zeer onder de minder gunstige economische toestanden en de drukkende belastingen. Op het oogenblik staan er ongeveer 40.000 huizen ledig, daar bet publiek de gevraagde baren niet betalen kan. In h*:t Lagerhuis zeide Arnold Forster, de marinebegrooting toelichtendeHet is te betreuren dat het bedrag dezer begrooting zoo hoog is, maar de schuld ligt bij den wedijver tusscheu de vreemde mogendheden. Er worden aan de vloot vier nieuwe slag schepen toegevoegd, die sneller loopen dan eenig slagschip dat bestaatvolgens bet nieuwe program zouden drie nieuwe slagschepen een zeer geduchten bouw verkrijgenkanonnen van verdere draagkracht zouden op alle schepen opgesteld worden, en het voor de nog te bouwen schepen bestemde geschut zou aan merkelijk beter zijn dan het tegenwoordige. Londen, 16 Maart. Chamberlain is, toen bij het parlementsgebouw binnentrad, dat stampvol was, door luide en langdurige toe juichingen van de banken der regeeringspartij verwelkomd. De liberaal John Ellis, die den minister van koloniën een vraag deed, weoschte hem geluk met zijn behouden terugkomst. Toen Chamberlain opstond om de vraag te beantwoorden, werd hij opnieuw met toe juichingen begroet. Een andere vraag beantwoordende, las Chamberlain een telegram voor van den gouverneur van Natal, meldende dat aan alle opstandelingen, die zich nog in de gevangenissen bevonden, vergiffenis was geschonken en dat de amnestie was afgekondigd. Italië. De uitbarsting van den gevreesden vulkaan de Vesuvius, die nu reeds langer dan een maand duurt, heeft ia de laatste dagen nieuwe kracht verkregen. Het schouwspel iB, vooral in den avond, schitterend. De top van den Vesuvius geeft den indruk van een geweldig vuurwerk. Er is echter slechts weinig lava. De uitbarsting gaat gepaard met onder- aardsch gerommel en lichte aardbevingen. De omwoners, die langen tjjd bedaard naar het vuurspuwen hadden staan kijken, beginnen ten laatste onrustig te worden. Tal van toeristen zijn overgekomen, om van het schouwspel te genieten, 's Avonds zijn alle plaatsen, waar men den Vesuvius kan zien, zwart van de menschen. Duitschland. Dresden, 17 Maart. Het Dresdener Journal maakt een boodschap van den koniDg van Baksen vaan mijn volk" openbaar. Daarin dankt de koning, vóór zijn vertrek naar het Zuiden, nogmaals van gaoscher harte voor de bewijzen van deelneming hem bewezen bij het zware ongeluk, dat hem en zijn familie getroffen heeft. En bij 6preokt de hoop uit, dat de onrust en opwinding, die zich ten gevolge van de bedroeven^ »oorvallen van den afgeloopen winter in breede kringen van de bevolking meester gemaakt hebben eindelijk tot. kalmte zullen komen en voor het vroegere vertrouwen plaats maken. De koning verzoekt, niet hen te gelooven, die het volk beduiden dat er achter al dat ongelukkige slechts geheimzinnige leugen en bedrog verborgen 2ijo, maar 's konings woord te gelooven, dat aan het oneindig smartelijke alleen de onbeteugelde hartstocht van een reeds lang in stilte gevallen vrouw ten grondslag ligt. BelgiS. Te Brussel stond dezer dagen eene weduwe, Mme Chanteaume, terecht, die op het kerkhof grafkransen en andere versierselen stal, om die naar het graf van haren man te brengen, dat zij tot het rijkst versierde van het kerkhof wilde maken. Zij werd betrapt op het oogenblik, dat zij weder een krans wegnam en naar het graf van haren man droeg, waar alreeds 43 bloemkransen, 126 kransen en kruisen van koralen, 10 porseleinen vazen en 15 metalen bloemmaaden verzameld waren een museum vau graf versierselen, ter gezamenlijke waarde van f 900. De rechtbank veroordeelde de versiorzieko weduwe tot twee weken gevangenisstraf. Zaterdagavond ia onder Gent een kind door een varken verslonden. Terwijl de vrouw vau eeu arbeider bezig was het gaanpad vóór hare woning te schuren en de achterdeur had opongelatcn, kwam het varkon in do keuken, waar het kind lag te slapen. De wieg was doo.' het varken om geworpen, waardoor het knaapje er uitviel. Toen begon het zwijn, terwijl de moeder niets hoorde, daar zij achter bezig was. Bij haar binnenkomen, zag zij dat bet hoofdje van baar lieveling reeds verslonden was en reeds twee vingers van de handjes afgeknaagd waren. De moeder was natuurlijk radeloos 1 ■ederland. Amsterdam, 16 Maart. Zaterdag- en Zondagavond werden in de marinierskazerne alhier wederom feestelijkheden gegeven. Zaterdagavond waren er beroepa-artisten, Zondag was de leiding opgedragen aan de vereeniging «Oranje Vriendenkring". De mariniers zelf lieten zicb evenmin onbetuigd. Een wedstrijd om prijzen voor kinderen door «Oranje Vriendenkring" ge organiseerd, viel zeer in den smaak. Naar men verneemt, zal ook dit jaar het gewone vijfdaagscbe bezoek der Koninklijke Familie aan Amsterdam achterwege blijven. Utrecht, 17 Maart. Hedenmorgen is prof. Beets alhier in allen eenvoud grafwaarts gedragen. De stoet verliet ongeveer halftwaalf het sterfhuis, in de Boothstraat. Geen enkele bloem was op de kist gehechtde familie had voor bloemen bedankt. Zestien rijtuigen volgden den lijk wagen. In het eerste was gezeten Baron van Boetzelaer van Band wijk, als vertegenwoordiger van H. M. de Koningin. Daarna volgden zes koetsen met familieleden voorts de Curatoren der Hoogeschool, Hoog leeraren, Korkbestuur, enz. De stoet reed langs het Janskerkhof, de Drift, Nieuwegracht, Oudegracht, achter de Twijnstraat naar de Algèmeene Begraaf plaats, alwaar reeds een talrijke menigte den stoet afwachtte. Ook in de nabijheid van het sterfhuis hadden velen zich opgesteld om den laatsten rit van den betreurden doode te zien. Ten teeken van rouw waren heden de Colleges der Universiteit gesloten. Van de Studenten-Sociëteit P. H. R. M. was de faculteitsvlag met rouw wimpel halfstok uit- Op het kerkhof bevonden zich de Voorzitters van do Eerste en Tweede Kamer, de Ministers Mei vil van Lynden en De Marez Oyens, leden van Gedeputeerde Staten, het Dagelijksch Bestuur der Gemeente, Profes soren, enz. Nadat de vertegenwoordigers van H. M. de Koningin de Koningin-Moeder deed zich vertegenwoordigen door Haren Kamerheer Jhr. Pauw van Wieldreobt, die niet in costuum was en de personen, die het lijk gevolgd hadden, om de groeve waren geschaard, werd de kist aan de aarde toevertrouwd. Op de kist lag eeu enkele krans van palmbladeren en groene takken, met de linten van H. M. de Koningin, die zich ook aan het verzoek «geen bloemen" had gehouden. Achtereenvolgens Bpraken Dr. A. W. Bronsveld, Prof. Van der Wgck en Prof. Baljon. Daarna zong de geheele schare gez. 130, hetwelk plechtig uit zoovele monden over den doodenakker klonk. Een zoon van den overledene dankte daarna voor de eer, zijn vader bewezen. '«-Gravenhage, 17 Maart. Wij vernemen, dat volgens een bij particulieren alhier ont vangen bericht, president Krüger zich binnen kort te dezer stede zal komen vestigen. Inperking van den vaccinedwang. Een wetsontwerp in dien geest is ingediend. Volgens dit wetsontwerp wordt door den Minister van Binnenlandsche Zaken ontheffing verleend, wanneer het bestuur eener bizondere school daartoe aanvrage doet ten behoeve van in het verzoekschrift te noemen leerlingen. Wanneer echter de pokken in die mate heerschen, dat de aanwezigheid in de school van niet gevaccineerde kinderen naar bet oordeel van de ouders of voogden der overige op de school toegelaten kinderen bedenking zou kunnen opleveren, wordt de ontheffing opgeschort. Dordrecht, 16 Maart. Toen de bootwerker A. M. uit Rotterdam gisterenavond de tapperij van W. V. in de Palingstraat alhier bezocht en een praatje maakte met een der schoonen, aldaar aanwezig, werd hem plotseling door den tapper een messteek in don i, k toegebracht. De gapende wonde, 1£ decimeter groot, werd door den geneesheer der politie Admiraal verbonden. M. word daarna per rijtrig naar het ziekenhuis gebracht, docb kon, daar de wonde wel ernstig maar niet levensgevaarlijk was, nog denzelfden avond met den trein naar huis vertrekken. Ei is door de politie tegen W. V. proces-verbaal opgemaakt, waarna hij op vrije voeten is gelaten. Uit Stad sn Provincie. Zierikzee, 18 Maart. Maandagavond ver gaderde in het bovenlokaal van mej. de wed. Kanaar «Onderling Hulpbetoon", één der nuttigste vereenigingen te dezer stede. De voorzitter, de heer J. Gloudeopende de vergadering. Nadat de presentielijst was voorgelezen, en de door den secretaris, den heer Labrandvoorgelezene notulen waren goedgekeurd, werd door dezen ver slag van het 3iste boekjaar uitgebracht. Daaraan ontleenen wij het volgende. Aan contributies is ontvangen f 2145,26. Andere ontvangsten, alsrenten, bijdragen en giften bedroegen f 674,50. De totale ontvangst was f 2819,76. Uitgegeven werd aan 106 zieke leden f 2383,20, waaronder is begrepen voor vaste uitkeeringen f 858,60; aan weduwen is f 32,40 uitbetaald. De andere uitgaven bedragen f 437,94. De totale uitgaaf is f 2821,14, zoodat dit jaar een nadeelig saldo van f 1,38 heeft opgeleverd. In het eerste en laatste kwartaal kwamen vele ziektegevallen voor. Het bestuur plaatste wederom een drietal personen op de lijst der vaste uit keeringen. Er zijn thans elf personen, die wekelijks over een toelage beschikken. Het ledental is met vier verminderd, zoodat de vereeniging thans 391 leden telt. Het getal donateurs is toegenomen. 51 personen contri bueerden totaal voor f 109. Een extra-gift van f 40 werd ontvangen. Te hopen is het, dat dit goede voorbeeld van den milden gever navolging moge vinden. Nimmer toch nog heeft de vereeniging eenige schenking mogen ontvangen. Herinnerd werd aan de buiten gewone druk bezochte bijeenkomst in de Concertzaal, waar door den heer mr. Cau de oprichting van een weduwenfonds besproken werd. Met deze zaak is het nog niet naar wensch gegaan. Er is ongeveer voor f 3000 ineens, en voor f 200 aan jaarlgksche bijdragen geteekend. Verdere pogingen worden nog in het werk gesteld om gelden te verkrijgen, dooh omtrent het eindresultaat kan nog niets met zekerheid worden gemeld. Twee weduwen van overleden leden hebben reeds de uitkeering ontvangen, en de derde weduwe maakt op het oogenblik van de nieuwe bepaling gebruik. Met genoegen en erkentelijkheid werd mede gedeeld, dat vijf oude leden van de pension- neering der Maatsobappij tot Nut van het Algemeen wekelijks f 1,80 ontvangen hebben. Nadat den secretaris voor zijn verslag door den voorzitter was dank betuigd, werd over gegaan tot bet nazien der rekening en bescheiden. Uit de 25 geciteerde leden werd een commissie benoemdbestaande uit de beeren Jacobus Cappon, W. van den Houten en P. C. Paterik, die onder voorzitterschap van den commissaris, den heer G. J. Lunen- berg, haar nazag, in orde bevond, zoodat zij door de vergadering werd goedgekeurd. De periodiek-aftredende commissarissen, de heeren M. Krakeel en J. W. V. Labrand, werden als zoodanig herkozen. Met den eersten stond op de voordracht de heer L. den Boer, met den tweeden de beer Frans Mage. De herkozenen lieten zich hun benoeming onder dankbetuiging aan de vergadering voor het in hen gesteld vertrouwen welgevallen, en werden door den voorzitter met de hernieuwing van hun mandaat geluk gewenecht. Hiermede waren, gelijk de voorzitter ver klaarde, de agenda afgehandeld. Bij de rond vraag besprak de heer Goettsch het denkbeeld van den heer mr. Cau tot vorming van een wed uwen pensioen. Hij vindt het voor een werkman hard vrouw en kinderen onverzorgd te moeten achterlaten. Hij vraagt, of het niet mogelijk is, dat «Onderling Hulpbetoon" voorloopig een fonds vormde, waaruit in de toekomst voor de weduwen iets kon gedaan worden. Uit den boezem der werklieden zelve in est, volgens spreker, ©en bewegiDg komen om do weduwen te steunen. Laat ons, waar de beer mr. Cau zoo belangeloos is opgetreden, ook wat voor de weduwen doen. De voorzitter merkt op, dat, wat spreker wenecht, reeds sedert laDg door het bestuur wordt nagestreefd. Twee derde der leden heeft zich bereid verklaard tot de vestiging van een weduwenfonds te willen medewerken. Maar dit is niet voldoende. Met den steun ?an den beer mr. Cau wordt nu getracht het hiervoor enoodigd kapitaal te verkrijgen. Circulaires zijn bij particulieren gezonden, en bij hen wordt geldelijke steun gevraagd. Tot heden zijn wij in de erlangiog van dat kapitaal nog niet geslaagd. Of wij daarin slagen zullen, ligt in de toekomst. Van do leden het ver- eischte aanzienlijke kapitaal te bekomen is onmogelijk. Volgens berekening is jaarlijks ten minste een inkomen van f 2000 k f 2500 van noode. Een poos werd over deze aangelegenheid nog gedebatteerd. De heer Goettsch haalde als voorbeeld aan, dat hy aanvankelijk met zes, nu met nog drie anderen aan de gasfabriek verbonden, wekelijks een dubbeltje afzonderden, zoodat zg thans op de Nutespaarbank oen dertig gulden hebben staan. «Onderling Hulpbetoon" moest ook op deze wijze werken. De voorzitter .meende, dat het denkbeeld van den beer Goettsch wel goed was, maar bij eeu corpor tie van 400 leden niet in praktijk was te brengen, diarbg wijzende op de omstandigheid, dat het vorig jaar beBioten was om elke weduwe, gedurende zes weken, f 3,60 wekelgks uit te keereD. Nu reeds had de vereeniging drie weduwen, die daaivan geprofiteerd hadden. Jaarigks had nnn. gelijk hg reeds gezegd had, pl. m. f 2500 nood.g om aan de weduwen f 2 wekelgks te kunnen uitkeeren. Aan het debat werd nog deelgenomen door de heeren mr. Cau en Paterik, waarvan de eerste met instemming den spreker gehoord had, maar ook de moeilijkheden aan de uit voering verbonden inzag, en waarvan de laatste den Bpreker opmerkzaam maakte, dat 't door hem aangehaald voorbeeld juist bewees, dat zgn denkbeeld voor toepassing niet vatbaar was. want van de zeven toegetredenen, waren slechts vier overgebleven. Door één der commissarissen werd mede gedeeld, dat de heer v. Tilburg als donateur was toegetreden. De voorzitter gaf een verklaring van het tekort ad f 1,38, dat de vereeniging dit jaar had. Men had vele, langdurige zieken gehad, die maanden achtereen de volle uitkeering ontvin gen. Daarbg kwam, dat de in het werk gestelde pogingen tot verkrgging van een weduwenfonds geld gekost hadden. Het tekort was voor het bestuur een vingerwgzing, om, wat de uitgaven betreft, de grootst mogelyke zuinigheid te betrachten. Het is niet voldoende een goede zaak tot stand te brengen, maar ook haar in stand te houden. Een ieder zie toe, dat nie mand op ongepaste wgze uitkeering krijgt. Eenige leden vragen nog eenige inlichtingen, die hun door den voorzitter verstrekt worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1