ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 17 Maart 1903. (25 ieriliizeesclie Cour an t). Dlreoteuri A. ar. DE LOOZiE. Eerste Blad. NATIONALE MILITIE. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië ens. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7822. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: AdverU:ntiënvan 1-3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., knnnen uiterlijk tot des Maandags, "Woensdags en Vrijdags middags 12 are bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FitaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Oproeping van verlofgangers der Zee militie voor de lichting 1901. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Brengt ter kennis van de belanghebbenden: dat by Koninklijk besluit van 3 Januari 1903, No. II, is bepaald, dat krachtens artikel 142 der Militiewet, dit jaar voor den tyd van v ij l weken in werkelyken dienst moeten worden opgeroepen de verlofgangers, behoorende tot de lichting 1901 der Zeemilitie; dat de Minister van Marine op grond van het boven staande heeft bepaald, dat die opkomst in werkelijken dienst zal plaats hebben voor de miliciens, ingedeeld voor gemeenten uit de provincie Zeeland, op 1, 2 en 3 April a.s. gezien de daarop betrekking hebbende circulaire van den Commissaris der Koningin in deze provincie van den 10 Maart j 1., A No 839, 3e afd. N.M.; roept bij dezen op de tot deze gemeente behoorende zeemiliciens-verlofgacgers der lichting 1901, om, over eenkomstig het bepaalde, op d«n tijd en de plaats als in de aan hen uit te reiken orders is vermeld, tegenwoordig te zijn en wel op April a.s. JOHANNES VAN MAANEN en JAN VERHULST, beiden te Zierikzee, die moeten opkomen aan boord van Hr. Ms. sEvertsen" te Willemsoord. Zy behooren zich op den voor hen bepaalden datum voor zooveel dit mogelijk is te 12 uur des middags aan te melden, gekleed in de bij hun vertrek met onbepaald verlof medegenomen militaire kleedingstukken en voorzien van bunne kooigoederen, zoomede van hunne zakboekjes, met dien verstande, dat zy zich daartoe slechts dan den vorigen dag op reis moeten begeven, wanneer de plaats van bestemming niet binnen ééa dag kan worden bereikt. De milicien, die wegens ziekte verhinderd is, zich op den bepaalden datum ter opgeroepen plaatse te bevinden, behoort zich onverwijld Da zyn herstel aan boord van het Wachtschip aldaar aan te melden. Voorts wordt ter kennis gebracht van hem, die in gebreke ,blyft op den bepaalden dag onder de wapenen te komer, dat hy bij latere opkomst zooveel langer in dienst zal werden gehouden en die niet aan de oproeping voldoet, volgens art. 133 der Militiewet, als deserteur zal worden behandeld, tenzij hy, om andere reden dan ziekte, buiten staat zijnde aan zijne oproeping te voldoen, overlegt een deugdelijk bewijs oi dergelijke verklaring tot staving der redenen van het achterblijven, terwyl hij, die wegens ziekte niet op den bepaalden tijd onder de wapenen komt, verplicht is over te leggen een ongezegeld, door een bevoegd geneeskundige afgegeven getuigschrift. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort. Zikrtkzke, den 14 Maart 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. 's Gravenhage, 14 Maart. Bij kon. besl. ia benoemd tot Minister van Marine, de Schout bij-Nacht A. G. Klis, thans Directeur en Commandant der Marine te Willemsoord. (De nienw benoemde Minister vau Marine werd in 1846 geboren. Op 14-jarigen leeftijd kwam hy als adelborst op het Institunt te Willemsoord en I 4 jaar later werd hy -2de luitenant. Hij heeft-do» een officiers-loopbaan van 40 jaar achter zich. Herhaalde malen wist hy zich te onderscheiden, zoodat hem dan ook reeds als luitenant ter zee de onder-ch-iiding van Ridder van den NederL Leeuw te beurt viel. Overigens weiden door hem de meest eervolle betrekkingen vervuld. Voor zoover bekend is, heeft hy zich bij geene politieke party aangesloten). Naar men verneemt, is door de regeering een wetsontwerp in gereedheid gebracht, waarbij de pensioenen der weduwen van burgerlijke ambtenaren met 15 pCt. worden verhoogd. Van geachte zijde verneemt men, dat de behandeling van de gewijzigde strafwet zeker niet vóór Paschen te wachten ie. Daar entegen wil de regeering bij algemeenen maatregel van bestuur en in overleg met de spoorwegdirecties, een scheidsgerecht instellen ter vereffening van grieven, in afwachting van den afloop der enquête. Nederland. Amsterdam, 14 Maart. Door een nog onbekend gebleven oorzaak is hedennacht een vrachtboot op Venlo, liggende aan den Kloveniersburgwal bij de Raamgracht plotseling vrij sael gezonken. Des nachts om één uur was de eigenaar nog- aan boord geweest en had alles in orde bevonden. Omstreeks 2 uur werd het ongeluk ontdekt door een voorbijgaand politieagent. Men verkeert in het onzekere omtrent den scheeps jongen J. v. Geyn. Men wist niet beter, of de jongen was om 12 uur in de kajuit naar kooi gegaan. Hedenochtend echter beeft men zoo goed en kwaad als 't ging de kajuit met een dreg onderzocht en ook het beddegoed uit de kooi te voorschijn gebracht, echter zonder den jongen te vinden. Een later bericht meldt Omstreeks half vijf heeft men het lijk van J. van Geyn, den dekknecht van het in den Kloveniersburgwal gezonken stoomschip, in het vooronder gevonden het is in de lijken- mand naar het politie-bureau in het oude gymnasium gebracht. Een eigenaar van een klein erf aan de Baarsjes, ter plaatse waar de lijn der Hollandsche Eleotrische Spoorweg-Maatschappij moet komen en wiens grond voor den aanleg van die lijn noodig was, moet er, naar ver zekerd werd, na lange onderhandeling in geslaagd zijn, zijne bezitting die hem jaren geleden pl. m. f 2500 heeft gekost, aan genoemde Maatschappij over te doen voor de kapitale som van f 70,000. Boskoop, 14 Maart. Nooit te voren was de verzending van planten naar Noord-Amerika zoo belangrijk als dit voorjaar. Vrijdag zijn niet minder dan vijf stoombooten met pl.m. duizend kisten afgeladen (elke kist weegt ongeveer 250 a 300 kilo) om per stoomschip nNoordam" naar New-York te worden verscheept. Zierikzee, 16 Maart. Do beer J. G. E. do Graaff in de Postetraat alhier steldo ons in de gelegenheid zijn gramophone «Monarch" te hooren, die, geplaatst op een fraai eiken houten voetstuk, voorzien is van een nikkel reuzenhoorn. Wij hebben reeds menige gramophone gehoord, maar nooit één, die zoo j duidelijk en juist de stem van den mensch en do tonen der muziek weergeeft. Wij konden ona verbeelden een concert bij te wonen, waarop een met smaak gekozen programma werd uitgevoerd, aan de vertolking waarvan de grootste artiaten hunne medewerking ver leenden. En wat een verscheidenheidEen clarinet-solo gaf ons het carneval de Yenise onberispelijk schoonAbraham de Winter droeg op de hem komische wijze «Meerenberg en Medemblik" voor; een Duitach gemengd zangkoor liet ons genieten «Teure Heimath". Wij vernamen een vol orkest. Een neger, teneinde zich zeiven te begeleiden, slaande op een bekken-instrument, zong zijn eigenaardige volks-melodieën. Een zangeres liet ons de volheid en zuiverheid van haar fraaie stem bewonderen. In het kort, wij hebben genoten. Wij kunnen onzen lezers en lezeressen mede- deelen, dat de heer De Graaff, vermoedelijk op den tweeden Paaschdag, met zijn reuzen- gramophone bij den heer Yerwer een uitvoering zal geven. Benoemd tot ontvanger der directie belastingen enz. te St.-Maartenedijk W. M. Yiaser, thans ontvanger te Hattem. Bij kon. besl. is met ingang van 1 April a.s. benoemd tot machinist bij de jRijks-Electriecbe-Inrichtingen te IJmuiden, de heer F. T. de Glopper, thans te Rotterdam. Bij kon. besluit zijn met ingang van 1 April 1903 benoemd tot inspecteur der bel., invoerr. en acc. te Winschoten, de heer J. v. d. Yeen, thans insp. derzelfde middelen te Terueuzente Terneuzen de heer A. W. Udo, thans adj.-insp. te Arnhem. De heer J. J. A. van Rijssel, gepensioneerd zeeloods, thans tijdelijk liohtwachter te Bath, is tegen 1 April a.s. definitief als zoodanig aangesteld. Te Hulst is Vrijdag 1.1. een knaapje, dat op straat speelde, door een lorrie van de tram overreden. Het kind is zwaar gekneusd opgenomen. Stoomtram BreskensMaldegliem. De ontvangsten van de stoomtram Breskons Maldeghem gedurende 1902 hebben beloopen f74976,11, de exploitatiekosten f 38769,17£, zoodat de winst uit de exploitatie f36206,93 j bedraagt. De geheele winst met de gekweekte rente is f 41513,04Voorgesteld werdt hier- van f 8413,04^ in het vernieuwingsfonds te storten, verder f 500 bij te bedragen in het ondersteuniogs- en uitkeeringsfonds en f 32000 voor aandeelhouders te bestemmen, waardoor 8 pCt. van het maatschappelijk kapitaal zal kunnen worden uitgekeerd. De bekende schrijver dr. Nicolaas Beets iB Vrijdag in den ouderdom van 89' jaar overleden. De oefeningen met de torpedobooten op bet Haringvliet eo omliggende wateren zullen 1 April aanvangen. Brouwershaven, 14 Maart. Op een particulier bericht, dat op den Ooster een schoener aan den grond zat, vertrok heden voormiddag de reddingsboot der Zuid-Holl. Reddiogs-Maatschappij van hier, terwijl ver scheidene vaartuigen van hier en elders daarheen zeilden. Naderbij gekomen bk*»x, 'at hier aan een gezichtsbedrog moest gedacht worden. Het bleek, dat een vaartuig nabij een schip, vroeger gestrand op den Ooster, ten anker lag. Dreischor, 16 Maart. JJ. Vrijdag gaf het Muziekgezelschap «Crescendo" zijn tweede winteruitvoering. Door de uitvoering van een negental muzieknummers gaven de leden blijk, dat zij ijverig gestudeerd hadden en de lessen van hunnen bekwamen directeur ter harte hadden genomen. Door eenige leden werden nog gegeven een viertal komische zangnummers, die zeer in den smaak vielen. Bizondere vermelding verdient nog de uit voering van een paar stukken voor viool en piano, waarvoor de uitvoerders zeer zeker den dank der aanwezigen verdiend hebben. Met een woord van dank voor de ruime opkomst en voor den verleenden etenn, sloot de president deze bijeenkomst, terwijl éón der aanwezigen nog een woord van waardeering sprak voor het gehoorde, met den wonscb, dat het «Crescendo" steeds wel moge gaan. Staveni886. Ia de 1.1. Vnjdsg alhier ge houden vergadering van den dykraad der waterkeering van bot calamiteuzo waterschap Stavenisse en van den calamit. polder Oud- Kempenshofstede worden beöedigddedykraads- leden als vertegenwoordigers van de aangren zende polders Oud-Kempenshofstede, Breede Vliet, Moggershil en Zuidmoer, Uiterst- Nieuwland, Noordpolder, Nieaw-Annex en Anna-Vosdijk. Daarna had plaats de om schrijving dor uit to voeron werken voor onderzeeeche oever verdediging aan het dijkvak. Oud-Kempenshofstedo, tot oen totaal bedrag van f 93453,84®, bestaande uit 2 percoelen a, zinkwerk en strandhoofd ad f 34466,71®; b. nabestorting ad f 58987,13. Daarna werd vastgesteld bot presentiegeld voor de dykraads- leden op f 260 en voor do leden, die moer dan 1 uur gaans van de vorgaderingsplaats wonen, op f 30. De bezoldiging van den voorzitter werd vastgesteld op f 450 on die van de bestuursleden op f 225. Op do aan bevelingslijst ter benoeming van een voorzitter werden geplaatst de beeren L. J. Dorst, C. Steondijk en A. Steenberg. Op die voor 2e bestuurslid de heeren O. Steendijk, J. Droogendijk en A. H. v. d. Slikke en voor 3e bestuurslid de beeren M. van Luyk, N. Kodde en L. G. Tuijnman. Er werd besloten, dat er voor de beide polders Blechts één waterbouwkundig ambtensar zoude ziju. Het tractement werd bepaald op f 1300, en voor den tijd van 4 jaar werd als zoodanig benoemd de heer J. van Oost. De werkkring en dienst-instructie werden eveneens vast gesteld. Het dijkgeschot werd bepaald op f 14522,98. Bepaald werd, dat van de dijkraadsleden zullen aftreden in 1905 en 1907 zes leden en de overige 5 leden in 1909. Oud-Vossemeer. Het publiek ia op bet gebied van voordragen te dezer plaatso niet erg verwend, daar gemeenlijk slechts over eigen krachten besohikt wordt door bet rederijkers-gezelschap «Eendracht", zonder iets te kort te doen aan de heeren en dames werkende leden van het gezelschap, maar op de laatste vergadering trad op mejuff. C. P. J. Visser van Purmerend, en er werd dien avond gevoeld, dat op zulke wijze voor dragende, de kunst eerst tot haar recht komt, en dat het dilettant zijn maar stukwerk geeft. Mej. Visser deed voor het bescheiden publiek gevoelen, dat tusschen het «zeggen" van verzen enz. en het gewone voordragen een hemelsbreed verschil bestaat. Een rijk programma, afwisselend in ernst en luim, heeft het vrij talrijke publiek doen genieten op een wijze, die gedurende geruimen tijd zal nawerken en het verlangen zal doen ontstaan om zoo iets meer te hooren. Haar programma omvatte«Jean Marie", drama in een bedrijf van André Theuriet, «Weet gij 't nog 7" fragmenten van ds. Laurillard, «Napoleon Bonaparte", van Van der Horst, «De klompenmaker", van Cremer, «Het doode paard", van Hofdijk, «Een drietal verzen", van Van Meurs, benevens cenige verzen van ds. Laurillard. Meer dan voldaan keerden alle aanwezigen na het gehoorde huiswaarts. Goes. De coöperatieve spoor- en voorschot bank maakte in 1902 eene zuivere winBt van f 3642,12£, waarvan den aandeelhouders 6 pCt. yan hun aandeelen-kapitaal werd uit gekeerd terwijl de bestuursleden samen f 1825 ontvingen. Dit aandeelen-kapitaal bedraagt f 19922, verdeeld over 278 leden. De reserve is f 13239. De bank verleende in bet afgeloopen jaar 258 voorschotten, samen bedragende f231490. Daarvan was op bet einde van bec boekjaar nog f 138495 uitstaande. Deze voorschotten varieerden van f 25 tot f 5000. 1432 spaarboekjes heeft de bank uitstaan met een gezamenlijk tegoed van f 112416. In 't afgeloopen jaar werd ingebracht f 55891 en terugbetaald f 55000. De aftredende commissarissen van toezicht, de heeren P. A. Pennings en J. A. van Heel, werden herkozen. De beide hier bestaande gymnastiek- vereenigingen «Sparta" en «Volharding" willen trachten op Pinkster-Maandag hier een turn- en muziekfeest te organiseeren. Allereerst wil men trachten te weten te komen, of de burgerij de zaak wil steunen en vooral of kasteleins en andere belanghebbenden eene grootere of kleinere bijdrage voor deze onderneming overhebben. Treurig. Een zestienjarige jongen, in 1887 in de cellulaire gevangenis alhier geboren, thans ouderloos eu door zijn stiefvader verlaten, werd door de maréchaussée aan gehouden en naar hier, zijn geboorteplaats, getransporteerd. Hier weigerde men natuurlijk den jongen te acceptoeren. Men zal trachten zyn voogd, die te Middelburg of Terneuzen, of God weet waar woont, te vinden. Onderwijl is de jongen naar Bergen-op-Zoom gevoerd. Veel succes had de Transvaallijder, H. Lampen, met zyn voordracht over zyn lijden en strijden zoo op commando als in gevangen staat. Mocht bij omtrent bet eerste al niet veel nieuws kunnen mededeelen, om trent het laatste zooveel te meer. Do Engelsche soldaten stelde hy ons voor als barmhartig en mededoogend, de Britscho officieren daarentegen schynen er niet op na te houden, wat een gowoon mensch zijn >bart" noemt. Mogelijk treedt de heer Lampen ook wel te Zierikzee of eenige andere plaatsen in dat arrondissement met zyn voordracht op, en dus is het in diens finantieel belang met deze weinige woorden op de voordracht attent te maken. aDe schelm van Umballo(als zoodanig is de heer Lampen by de Engelsche officieren bekend) zal wel niet weer naar Transvaal terug mogen. Optimist als hy is, voorziet hy den tijd, dat de vierkleur van Transvaal over geheel Zuid Afrika zal wapperen. Wy helpen het hopen. Middelburg, 14 Maart. Door de schiet- veroeniging «Middelburg" alhier zal op 5, 12, 13 en 14 April een prov. schiet wedstryd worden gehoudenwaarvoor verschillende medailles zyn uitgeloofd, o. a. door H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik. Vlissmgen14 Maart. Hertog Paul Frederik van Mecklenburg is na zyn bezoek aan 's-Gravenhage, weer aan boord van het Duitscbe oorlogsschip «Charlotte" teruggekeerd. De bemanning van de «Charlotte" heeft in drie ploegen met de stoomtram een uitstapje naar Middelburg gemaakt, alwaar zij voor rekening van de officieren gul werden onthaald. Donderdag a.s. zal de «Charlotte" van hier vertrekken. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 16 Maart. Zaterdag vergaderde in het «Huis van Nassau" alhier de afd. Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. De voorzitter, de heer mr. H. C. Moolen- burgb, de vergadering openend, wensebt, alvorens met de werkzaamheden een aanvang te maken, een woord van hulde te brengen i aan den afgetreden voorzitter, den heer l B. Giljam, die zijn beste krachten aan de bevordering der belangen van de afdeeling gegeven heeft. In herinnering brengend, het geen de heer Giljam als voorzitter gepresteerd heeft, en wijzend op de onder diens leiding gehoudene belangrijke algemeene vergaderingen van het verstreken jaar, waarin onder anderen het gewichtig vraagstuk der uien-cultuur behandeld werd, hoopt hy, dat de afdeeling nog veel hulp van hem moge ontvangen. Persoonlijk heeft hij geschroomd het presidium te aanvaarden, waartoe hy geroepen was. Die schroom was een uitvloeisel van de omstandig heid, dat hy van het practisch gedeelte van den landbouw minder op de hoogte was. De groote mate van belangstelling echter, die by in den landbouw stelt, deed hem elke aarzeling overwinnen, en noopte hem de betrekking te aanvaarden. En waar een wil ia, daar is ook een kunnen. Hij vertrouwt, dat hem de steun van het bestuur, inzonder- I heid van zyn bekwamen seoretariB, moge geschonken worden, en hoopt, dat als eens j voor hem de tijd moge zijn aangebroken om dezen zetel te verlaten, hy met voldoening op zyn arbeid, in het belang van den land bouw ondernomenzal mogen terugzien. (Toejuiching). De secretaris, de heer M. C. Mulock Houwer, leest de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd. De penningmeester, de heer D. Hocke Dz., doet rekening en verantwoording van het door hem over het afgeloopen jaar gehouden beheer. Een commissie, bestaande nit de heeren J. C. Verstraate en L. de Vlieger, ziet de bescheiden na, en adviseert tot goedkeuring der rekening, die totaal in ODtvang bedraagt f 3720.89 en in uilgaaf f 3226.14®, zoodat er een batig slot is van f 494.74®. De in komsten van de tentoonstelling hadden be dragen f 2481.87® en de uitgaven f 2514.65. De inkomsten van de gewone rekening waren f 1239.01, de uitgaven f 711.49®. Conform het advies der Commissie wordt besloten. De voorzitter betuigt den penningmeester den dank der vergadering voor zyn riebtig gehouden beheer. De secretaris doet verslag van het be handelde in de buitengewone vergadering van het Hoofdbestuur te Middelburg. Door den heer J. W. van Oeveren wordt, wegens het feit dat verschillende voorstellen van deze afdeeling niet zyn aangenomen, gevraagd, of de vertegenwoordigers van deze vergadering op de Hoofdbestuurders-vergade ring soms gezwicht zyn voor de argumenten der meerderheid, terwyl door den heer L. Koopman Cz. in verband met die vraag de noodzakelykheid wordt uitgesproken, dat iü het vervolg by de bespreking van belang- ryke voorstellen het Dagelijksch Bestuur daarover een prm-advies uitbrengt. De voorzitter merkt op: I. dat de afge vaardigden wel in den geest der afdeeling zijn opgetredenU. dat het Hoofdbestuur opzettelijk geen prai-advies had uitgebracht, om de afdeelingen vrij te laten in haar opiniën. De heer C. J. Hocke Hoogenboom, die met den secretaris de afdeeling Zierikzee op de Iloofdbestuursvergadering vertegenwoordigd beeft, deelde mede, dat de denkbeelden der afdeeling bij het Hoofdbestuur bekend waren, en dat hij gezwicht is voor het standpunt van het Hoofdbestuur. Hij kan medegaan met bet denkbeeld van den beer L. Koop man Cz. om het Hoofdbestuur te verzoeken voortaan een prm-advies uit te brengen. De voorzitter zal dat verzoek by het Hoofdbestuur overbrengen. Ingekomen is een schrijven van «Excelsior", Vereeniging van zangvogels en pluimvee in Schouwen en Duiveland, waarin de steun der afdeeling voor de door haar te houdene ten toonstelling gevraagd wordt. Het Bestuur, eenparig van gevoelen, dat deze Vereeniging een nuttigen werkkring heeft, stelt voor eon subsidie van f 100 te geven. Met applaus wordt dit voorstel aan genomen. Met betrekking tot den wensch van éón der commissarissen van het Rundveestamboek, een prys beschikbaar te stellen voor éénjarige stieren, geboren in Schouwen en Duiveland, kan het Bestuur nu nog geen voorstel doen. De ryks-tuinbouwleeraar, de heer Camman, ter vergadering tegenwoordig, deelt mede, dat hy pas een leziDg te Brouwershaven heeft gehouden, maar in het volgend seizoen hier een spreekbeurt zal vervullen. Hij vraagt den zedelijken steun der leden voor de te Goes e houdene tentoonstelling van uitslepend Zeeuwsch fruit* Hij hoopt, dat allen, door drongen van het nut van een dergelyke ten toonstelling, door het inzenden van vruchten haar zullen Bteunen. De voorzitter zegt hem dien steun toe. De heer B. G. van der Have wenscht den voorzitter geluk met de eerste door hem geleide vergadering van Landbouw, en de afdeeling met de door haar gedane keuze van oen man, wiens vader zooveel voor den land bouw gedaan heeft.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1