Z1ERIKZEËSCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 14 Maart 1903. Eerste Blad. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. (25 i e r i li. zeesche Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië eni. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7821. Directeur O". DE LOOZEL Redacteuren: j A' WANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zieiïkzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FsaifKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Turkije, inmiddels overeenkomstig zijn belofte de hervormingen in Macedonië toe passend, gaat rusteloos voort troepen naar deze streek te zenden, teneinde de gewapende benden te verstrooien, en den door agitatoren voorbereiden dreigenden opstand in zijn ge boorte te smoren. Niet minder dan 50,000 man heeft de Porte thans op de grenzen van Bulgarije in verschillende plaatsen reeds samen getrokken, zoodat de Bulgaren zich wel twee malen mogen bedenken, alvorens een oorlogs daad tegen Turkije te ondernemen. De Turk is niet zoo zwak, als bij velen toeschijnt. Dreigt hem ernstig gevaar, dan kan hij een kracht ontwikkelen, die ontzag inboezemt. Met Griekenland heeft de Porte een handels verdrag gesloten, dat in de huidige omstandig heden niet zonder beteekenis is. Door dit verdrag namelijk worden de betrekkingen hersteld, die tusschen beide Staten bestonden, voordat zij met elkander in oorlog geraakten. Bij eventuëele losbarsting van den Macedonischen opstand zal nu Turkije zeker niet Griekenland tegenover zich hebben. Ook met Servië is de verhouding alleszins gunstig te noemen. Zoowel de Koning van Griekenland als de Koning van Servië worden echter tot deze toenaderende politiek meer door diplomatieke beweegredenen geleid, dan door gevoelens van sympathie of vriendschap. In den Duitschen Rijksdag heeft Bebel het tweegevechtdat inzonderheid bij den officierenstand een eereplaats inneemt, scherp gelaakten het vooral betreurddat aan een officier, wanneer hij wegens een duel door den rechter veroordeeld was, kort na het vonnis door den Keizer gratie wordt verleend. De Keizer maakt daardoor de wet, die het tweegevecht strafbaar stelttot een ijdel voorschrift, in de overtreding waarvan niemand eenig bezwaar ziet, omdat men van te voren weet, dat de Keizer, die het Hoofd van de rechterlijke macht ie, ia stede van mede te werken tot de naleving van het verbod, den delinquent spoedig begenadigt. De Kroonprins en Prins Eitel Friedrich maken een leerzaam pleizierreisje. Zij zijn oogenblikkelijk te Kaïro (Egypte) de gast van den Khedive. In de Fransch© Kamer van Afgevaar digden werd door den nationalistischen af gevaardigde, Millevoje, een interpellatie over de internationale betrekkingen tot de regeering gerioht. Hij hekelde de zucht naar ontwape ning, die zijns inziens onbestaanbaar was met de belangen van het rijk. Frankrijk moest tot behoud van den vrede steeds tot den oorlog zijn toegerust, en daarbij tevens steunen op het Russisch-Fransch verbond. Bovendien was in zijn oogen ontwapening een onmoge lijkheid, zoolang Elzas-Lotharingen deel uit maakte van het Duitscbe rijk. Chamberlain, die op de terugreis is, zal vermoedelijk morgen te Southampton aan komen. Had hij. zoolang hij in Zuid-Afrika toefde, de spraak-, of juister nog, de groot- spraakziekte, zoodat zijn redevoeringen ver schrikkelijk begonnen te vervelen, van het oogenblik af, dat hij op den Oceaan dobberde, leed bij geweldig aan zeeziekte, zoodat hij geen lust tot spreken had. Zoodra hij voet aan wal gezet heeft, zal die ziekte wel ge weken zijn, en dan kan hij weer zijn hart aan toosten en speeohen ophalen. Zijn ver blijf in Zuid-Afrika heeft weinig goeds voor de Boeren opgeleverd. Alleen dit is er door verkregen, dat aan de Kaapsche rebellen binnen een maand amnestie zal worden verleend. Sedert de Zuid-Afrikaansche oorlog uitbrak, werkt de Engelsche regeering met hand en tand aan de verbetering en uitbreiding van het Britsche leger. Geen geld wordt daar voor gespaard. De oorlogsbegrooting wijst thans het eerbiedwaardig cijfer van 433 mil- lioen gulden aan. Zij betreft evenwel alleen het leger. De begrooting van marine bedraagt nog de kleinigheid van 387 millioen gulden. Over Prinses Louise van Toskane zijn de jongste berichten zoodanig met elkaar in lijnrechte tweespraak, dat wij het beter oor- deelen ons te houden aan onze de vorige week gegeven voorstelling, die ons toeschijnt de meest waarschijnlijke te zijn. ■ederland. Amsterdam, 11 Maart. Maandagavond laat heeft zich in de Zandstraat alhier het volgende drama afgespeeld: Sedert eenigen tijd was door den lü)-jarigen De Wit verkeering gezocht met een 49-jarig meisje, maar hiar familie had den omgang met De Wit steeds tegengehouden. Toen het meisje Maandagavond, na eenige boodschappen te hebben verricht, in de Zandstraat liep, kwam De Wit baar plotseling opzij loopen en vroeg haar weer om verkeering. Toen het meisje verklaarde niets van hem te willen weten, trok hij een revolver en loste een schot, dat haar in de linkerborst trof. De Wit loste toen eenige schoten op zichzelf, die echter niet troffen. Door eenige voorbijgangers en een politie agent werd De Wit gegrepen en aan het politiebureel Hal gebracht. Het verwonde meisje werd naar het gast huis vervoerd, daar ter verpleging opgenomen en aan de ouders werd het gebeurde mede gedeeld. Gelukkig bleek gisteren de verwonding niet gevaarlijk en kon zij reeds door den hoofdinspecteur van politie L. B. P. C. Sikkens worden gehoord. Het is gebleken, dat de dader reeds vroeger bedreigingen had geuit tegen het meisje. Hij is ter beschikking der justitie gesteld. De revolver is in beslag genomen, nadat bij het wapen had weggeworpen. Purmerend, 11 Maart. Gisterenmiddag kwam alhier van Amsterdam aan de stoom boot «Odin", komende van Christiania en beladen met het hout voor de firma Brantjes Co. alhier. Dit schip zou gelost worden door acht bootwerkers van Amsterdam en 4 losse werklieden van bier. Eersfgenoemden waren reeds vroeger met de tram gekomeD, om terstond na aankomst van 't stoomschip met 't lossen te kunnen aanvangen. Een en ander was echter niet naar der zin der werklieden, die te Amsterdam in den regel met 't lossen van boutschepen belast zijn. Deze Amsterdamscho bootwerkers hadden ook 't vorig jaar alhier eenige stoomschepen gelost, zonder door de Purmerenders bemoei lijkt te zijn. Thans zou 't anders zijn. Die Amsterdamsche bootwerkers waren «onderkruipers" en men zou hunne werkzaamheden Diet gedoogen. Inmiddels lag de boot aan den Beemsterdijk gemeerd om te lossen. Daar 't volk een dreigende houding aannam en langs don dijk te hoop was geloopen^ telephoneerden de bootwerkers naar den voorzitter van «Recht en Plicht" om raad. Deze beloofde onmiddellijk te zullen komen met de tram, die om half vier alhier aankwam. Intusschen was het volk vrij wat rumoerig geworden, doch werd door rijks- en gemeente politie in bedwaDg gehouden. Ongeveer een paar uren na de aankomst der boot stapten de bootwerkers, door de politie beschermd, zonder stoornis in de roeiboot en werden op 't schip gebracht. De voorzitter kwam op den beloofden tijd aan en werd mede naar 't schip gebracht. Hij hield daar een korte conferentie met zijn leden en met den heer Spraakman van Amsterdam, aannemer van 't lossen, waarvan de uitslag was, dat de Amsterdammers hun werk tegen behoorlijke vergoeding neerlegden en acht Purmerenders hunne plaatsen zouden innemen, op voorwaarde, dat ze 't werk tot tevredenheid van genoemden aannemer zouden verrichten. Onmiddellijk toog de Purmerender ploeg om vier uur aan 't werk, waarna de honderden nieuwsgierigen stadwaarts gingen en orde en rust herstelde. Kampen, 12 Maart, Heden viert mevr. wed. Abrahams alhier baar 104eD geboortedag. Mevr. Abrahams is blind en doofzij woont met hare 77-jarige dochter. Een serenade is haar gebracht, terwijl de gansche buurt vlagt. Utrecht, 11 Maart. Waarschijnlijk ten gevolge van kolendamp werden gisterenmorgen in de kajuiten van de stoomboot «De Drie Provinciën", liggende aan de Nieuwe Kade, de kapitein en de dienstbode ia bewusteloozen toestand gevonden. Daar men er niet spoedig in mocht slagen de vrouw tot bewijstzijn to brengen, werd het noodig geoordeeld dat zij naar het ziekenhuis werd overgebracht, waar zij des middags eenigszins tot bewustzijn kwam. De pogingen om den kapitein bij te brengen gelukten in zooverre, dat hg per vigilante onder geleide van den inspecteur van politie W. naar het hoofdbureau van politie aan de Ganzenmarkt kon gebracht worden en Da aldaar verder te zijn behandeld na verloop van een paar nur weder naar de boot kon terngkeeren. Rotterdam, 11 Maart. Het s s. «Sloter- dijk" der Holland—Amerika-lgn, dat den 7 Februari 11. van Rotterdam naar Newport- News vertrok en over welks lot meh zich eenigermate ongerust maakte, is, blijkens heden nacht door de directie ontvangen telegrafisch bericht, gisterenavond te Newport-News ge arriveerd. Alle opvarenden zijn wel. Het schip had alleen eenige dekschade bekomen. Omtrent het wedervaren der «Sloterdijk" verneemt men, dat het schip den 12den Februari op een wrak gestooten is, waardoor de middelbare-druk-krukas gebroken is. Aan boord was een waardelooze krukas, die ingezet werd, waarbij de «Sloterdijk" ongeveer 8 dagen rondgedreven heeft. Eerst den 20sten Februari kon het schip de reis voortzetten. Het inzetten van de krukas gedurende stormachtig weder is volgens deskundigen zulk een lastig karwei, dat het machine- kamerpersoneel ongetwijfeld daarvoor een woord van bizonderen lof toekomt. Het breken der krukas gebeurde een paar dagen na het verlaten van het Engelsche Kanaal. Gisteren was op de «Sloterdijk" te Londen 40 guineas herverzekeriog betaald. Het lijk van den dekknecht J. Koolman, van de stoomboot «Congo", die de vorige week op reis van Wemoldinge naar hier plotseling overleed, is in het ziekenhuis alhier gesohouwd, waarbij is gebleken, dat de dood veroorzaakt is door een val, hem in den dienst ovorkomen, waardoor de weduwe met hare kinderen in aanmerking zou komen voor pensioen. Het lijk is gisteren ter aarde besteld. Breda, 11 Maart. Op de Boechstraat alhier woont een behoeftig vrouwtje, aan wio onverwacht een erfenis van ruim f 70.000 is ten deel gevallen. Spijkeni88e, 10 Maart. In den afgelopen nacht is hier een brutale diefstal met inbraak in een pakhuis gepleegd ten nadeelo van den winkelier W. M. alhier. De dief of dieven hebben zich toegang verschaft door eerst over een 1£ M. hooge heining te klimmen, de vensters open te breken en een raam op te schuiven. Bij ontdekking van den diefstal des morgens werden door den eigenaar vermist o. a. 21 vette en komijne kazen, 4 kisten margarine en 3 bankethammetjes, vertegen woordigende ongeveer een waarde van te zamen f 200. Drie weken geleden werd bij denzelfden winkelier uit zijn winkel een zijde spek ontvreemd. Van de dader(s) is nog geen spoor te ontdekken. Den Bommel. Na 26 jaren zijn functie met de meeste accuratesse, te hebben vervuld, beeft de heer D. van Noord, gemeeate- ontvanger alhier, tegen 1 April a b. eervol ontslag aangevraagd. Dit is hem door den Raad op de meest eervolle wijze gegeven, onder dankbetuiging voor de in die betrekking aan de gemeente bewezen diensten. Door Burgemeester en Wethouders zijn sollicitanten voor dit ambt opgeroepen, waar voor er zich 3 hebben aangemeld. Op de voordracht is door dit college gebracht de heeren J. Koert Mz. en Abr. Jongeling Jr., beiden alhier. Zaterdag a.s. heeft de benoeming plaats. Onlangs is alhier geconstitueerd een werklieden-vereenigiDg «Patrimonium" met een getal van 60 leden. In een Dinsdag avond j.l. gehouden vergadering is besloten het volgend telegram aan Z. E. den Minister van BinneDlandsche Zaken te zenden Zijne Excellentie Minister van Binnen- landsche Zaken, Den Haag. Vereeniging «Patrimonium", vergadert te Den Bommel op 10 Maart 1903, wenseht Gods onmisbaren zegen toe bij de wetsont werpen deze week aanhangig of te behandelen. HUIJER, Voorzitter. HERMANS, Secretaris. Uit Stad es Provincie. Zierikzee, 13 Maart. De Zangvereeniging «Polyhymnia" heeft aan het Herstellingsoord van Nederlandsche onderwijzers(eBsen) kunnen afdragen de som van f 100. Een woord van dank aan de donateurs en donatrices, die meehielpen tot het verkrijgen van dit schoon resultaat. In de sociëteit «Concordia" vergaderde Donderdagavond «Excelsior", Vereeniging van zangvogels en pluimvee in Schouwen en ^Duiveland. De voorzitter, de heer J. C. van der Have, zeide in zijn openingswoord, dat het zeker wel velen zal bevreemd hebben zoo kort na de jongste bijeenkomst tot een algemeene vergadering te worden opgeroepen. De Ver- eeniging heeft echter zulk een hooge, onver wachte vlucht genomen, dat het bestuur het plan heeft rechtspersoonlijkheid aan te vragen, en met het oog hierop een reglement heeft ontworpen, dat het aan de beoordeeling der leden wenseht te onderwerpen. De eere voorzitter, de heer Ch. W. Vermeys, dien hij hartelijk welkom heet, heeft welwillend zijn medewerking bij de vaststelling van dat reglement aangeboden. (Toejuiching). De waarnemende secretaris, de heer L. Koop man Ce leest de notulen van het verhandelde in de vorige vergadering, die met een kleine aanvulling worden goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat het bestuur, uitvoering gevend aan het besluit der Algem. Vergadering, een commissie van bijstand heeft samengesteld, bestaande uit de heeren C. Koop man, M. van der Linden, D. Padmos, J. Hogerbijde, jhr. C. van Citters, I. de Broekert en J. W. van Oeveren. Hierop wordt het reglement artikelsgewijze behandeld, en na eenige wijziging met alge meene stemmen goedgekeurd. De voorzitter brengt, ter kennisse van de leden, dat ver schillende door hem genoemde corporaties en personen medailles of eervolle vermeldingen voor de tentoonstelling beschikbaar gesteld hebben, en dat de Minister van Financiën toestemming gegeven heeft tot het houden van een loterij, dat de Commissaris dor KoniDgin verlof gaf die loterij te doen bestaan uit 3000 loten, ten hoogste tegen den prijs van vijftig cent het lot. De trekking zal in de maand Juni, in tegenwoordigheid van een door het gemeentebestuur aan te wijzen ambtenaar, geschieden. De heeren De Vos, De Mooij en Capelle hebben zich bereid verklaard de loten te verkoopen. Voorts zal het bestuur nog debitanten aanstellen. Met de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, de Rotterdamsche Tram wegmaatschappij, de Zierikzeescbe Stoomboot maatschappij de Telegraaf en de Middelb. boot zijn onderhandelingen aangeknoopt over de vrije retourzending van het ingezondene en onverkochte, onderhandelingen, die meerendeels goed geslaagd zijn. De leden worden op merkzaam gemaakt, dat bij den hber Van Meteren nestklossen, tegen inkoopsprijs, ver krijgbaar zijn. Aan de leden werd een teekening van de uit te reiken medailles getoond. Alle medailles zullen den stempel der Vereeniging dragen. Wie een bronzen medaille beschikbaar wil stellen, betaalt aan de Vereeniging f 2.50, wie een zilveren f 5, en wie een verguld zilveren f 7.50. Met genoegen bespeuren wij, dat het bestuur met grooten ijver de voorbereidende maat regelen voor de tentoonstelling neemt, en al het mogelijke in het werk stelt om deze te doen slagen. Mogen dan ook nog velen zich opgewekt gevoelen het loffelijk doel te doen bereiken, dat met deze tentoonstelling beoogd wordt, hetzij door het uitloven van medailles, hetzij door finantiëel de tentoonstelling te Bteunen. De trekkiDg der Internationale Kunst verloting van de Haagsche Pro-Boervereeni- ging zal plaats hebben den 15den April. Loten zijn tot den lOden April bij den heer H. G. Krom, boekhandelaar alhier, verkrijg baar. Wie nog geen lot heeft, haaste zich er ééntje aan te schaffen. Hij steunt daarmede een goed doel en heeft kans een mooien prijs te trekken. De heer mr. P. C. J. Hennequin, lid van de Tweede Kamer, burgemeester der gemeenten Aardenburg en St.-Kruis, hoopt binnenkort zijn 25-jarig jubileum als hoofd van laatstgenoemde gemeente te herdenken. Naar Het Handelsblad verneemt, zal de eerste ploeg van het blijvend gedeelte der lichting 1902 bij het wapen der infanterie, die in gewone omstandigheden op 26 of 27 Maart e. k. met groot verlof zou vertrekken, na dien datum krachtens art. 140 der Militie- wet van 1901 onder de wapenen worden gehouden. Renesse, 11 Maart. Ingeleid door den heer L. H. Dormaar, vervulde de heer J. A. de Bruyne van Zierikzee voor een talrijk, zoowei vao Renesse als uit de naburige gemeenten opgekomen publiek een spreekbeurt, waarin op zeer duidelijke wijze werd uiteengezet hét ontslaan, het doel en de werking van den Yrjjzinnig-Democratischen Bond, die omstreeks 1900 werd opgericht. Aan de band der politieke geschiedenis der laatste jaren werd in algemeene trekken besproken hoe en waarom de Vryz.-Dem.- vereenigingen in het leven werden geroepen, in welke richting zou moeten worden gestuurd, en welke haar werkkring zou moeten zijn. De beginselen van den Bond werden in het kort samengevat in deze twee stellingen 1°. een streven naar ontwikkeling van onzen tegenwoordigen regeeringsvorm in democrati seren zin 2°. een aansturen door krachtig sociale wetgeving op het doen verdwijnen van maatschappelijke oorzaken, die ongelijkheden scheppen tus-chen de leden van het volk op geestelijk (ontwikkeling) en op stoffelijk gebied (klassenstrijd). Hoofdzaak voor den Vrijzmnig- Dem.-Bond op sociaal politiek gebied ia, zegt spreker, de verbetering van den toestand der minder bevoorrechten, der misdeelden en de verheffing van den arbeid. De maatregelen daartoe heeft de Bond neergelegd in zijn werkprogram, dat op den voorgrond stelt de noodzakelijkheid van Grond wetsherziening in dien zin, dat mogelijk worde1°. invoering van algemeen kiesrecht voor mannen en vrouwen met toepassing van het beginsel van evenredige volksvertegenwoordiging 2°. eeu samenstelling van de Eerste Kamer in democratischen geest. Spreker gaf, waar het betrof de belangrijkste punten van het werk program van den Bond, duidelijke uiteenzetting, nadere toeliohting of een helderder inzicht. De heer Del Campo, evenals de heer Fokker van Ellemeetwenschten gaarne eenige inlichtingen omtrent het kiesrecht voor vrouwen. De eerste vroeg«Is het practiscb, dat een vronw kiesrecht bezit, en zou men door haar kiesbevoegdheid te geven geen gevaar loopen van lieverlede door haar invloed naar het clericalisme te worden gedreven De heer Fokker meende zooals de negen heeren het vrouwenkiesrecht hebben, gaan ze te vèr óf niet vèr genoeg. De heer Camp vroeghoe de Bond denkt over bescherming van den arbeid, en wilde ook gaarne eenige inlichtingen overwerkcontracten en bij verpachting van landerijen over de pachtrisico's. De heer Dormaar stelde de vraag, of de oprichting van Vryz.-Dem.-Ver. geen aanleiding zou kunnen geven tot bet onwillekeurig versterken van de macht der clericale party Alle gestelde vragen werden door den heer De Broyne terstond en duidelijk beantwoord. Na een krachtige, vurige opwekking om zich aan te sluiten by de Vrijz.-Dem.-partij, die in baar vaandel voert: Vrijheid, Gelijkheid en Broederschap, de partij, die de oorzaken der ongelijkheden en misstanden tracht weg te nemen door een krachtige sociale wetgeving en door krachtige uitvoering ervan tevens. Spreker wees er vooral op, dat de gewenschte toestand niet als bij too verslag kan geboren worden, maar bij erkende en stelde zich voor, dat langzamerhand, van stap tot stap, door krachtige samenwerking en voortdurende inspanning het grootsche doel te bereiken was. Het daverend applaus bewees, dat de pittige rede des heeren De Bruyne met ingenomenheid en belangstelling was aangehoord. Jammer dat spreker voor velen nog al eens te rad van tong was, zoodat wel eens iets van de besprekingen verloren ging, 12 Maart. Alhier ia een Vrijzinnig- Democratische Kiesvereeniging opgericht met aanvankelijk 18 leden. Oud-Vossemeer. Aan de dijken onder deze gemeente is gedurende dezen winter weder groote opruiming gehouden van boom gewas; thans zijn alle groote boomen opge ruimd, en is 't de dijk Tholen—Oud-Vossemeer, die als wandelweg gedurende de zomermaanden eenige schaduw heeft; iu de laatste jaren heeft men in plaats van de gerooide iepen aangeplant Canada-populieren, die wel spoediger groot zijn, maar de beplanting niet fraaier doen worden. Gedurende het winter-seizoen heeft het rooien van ooomen heel wat werk verschaft. In de laatste week is het groote nut van de oprichting van een stoomgemaal ia de «Drie groote Polders" duidelijk gebleken de hevige regenval deed in enkele etmalen vele laaggelegen weilanden in een «bare

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1