„FLORALIA". ZIERIKZEE-BOTTERDAM ADVERTENTIEN. Io» •jS F f 272,81 - 339,97 - 356.73 - 357,97 - 361,91 - 258,75 in K.G. 03 -ld 4,880 6.157 6,699 6.603 6,635 ai ui a 10312 17775 19637 19775 10212 28750 O ca 3 3 Tifnqow toototbffl" 1 c5 'S 8. g - - M IS 'O M A M .tri a M 009 oos 00* ooe üa JS 8 1 W O djOlC'Ci De beste finantiëele resultaten zijn bereikt met de bemesting op perceel 3|: 600 K.G. superphosphaat en 400 K.G. chili-salpeter per H.A. Die bemesting kon dan ook zeer aan bevolen worden. Een sterkere bemesting met chili-salpeter gaf nog wel een hoogere opbrengst, doch niet zooveel meerdat daaruit de bemestingskosten konden betaald worden. De bemesting alleen met superphosphaat is zeer onvoordeelig geweest, en verdient zeker geen aanbeveling. Het gehalte van de bieten op alle perceelen was goed. De bemesting met chili-salpeter heeft op het gehalte een eunstigen invloed gehad. Perceel 3 staat ook in dit opzicht bovenaan. RECHTSZAKEN. De heer D. Kluifhoofd, burgemeester van Numansdorp, heeft bij den officier van justitie te Dordrecht een klacht ingediend tegen J. P. Hebly, hoofd der Chr. school te Zuid-Beierland, wegens beleediging. Mr. C. v. M., burgemeester van Stad a/h. Haringvliet, die wegens beleediging voor het gerechtshof te 's-Gravenhage zich zal hebben te verantwoorden, heeft zijn belangen opgedragen aan mr. B. Denekamp, advocaat te Botterdam. De directeur van den spoorweg Gent— Terneuzen is door den kantonrechter te Terneuzen, wegens het niet zonder uitstel iiithotfljAn win rp,mhniirRftmeoten. veroordeeld tot f 400 boete, subs. 20 dagen hechtenis. K E B K NI EC W S. Tot president-kerkvoogd te Sirjansland is benoemd de heer S. de Rijke. Bedankt voor het beroep bij de Geref. Gem. te Baarland door ds. D, Smallegange te Brielle. Ds. A. W. Voors, predikant bij de Herv. Gemeente te Wolvega, die werd aan gezocht zich beschikbaar te stellen voor de benoeming van directeur der weesinrichting Neerbosch, heeft daarvoor bedankt. De Transvaalsche predikant Yan Belkum is naar in de Daily News wordt mede- deeld onder aanklacht van hoogverraad in de gevangenis gezet, omdat hij drie ge wezen nationale verkenners niet tot het Avondmaal wilde toelaten. Dit ingrijpen in het kerkelijk leven der Boeren, die van dergelijke staatsinmenging zoo afkeerig zijn, is niet handig van do Engelsche overheid. Noordgouwe, 9 Maart. In de namiddag- godsdienstoofening van Zondag j.I. nam voor een talrijke schare, zoowel van hier als elders opgekomen, da. E. L. Nauta, wegens vertrek naar Den Helder, na een verblijf te dezer plaatse van ruim drie jaar, afscheid van zijn gemeente. Hij sprak naar aanleiding van 2 Cor. 13, vers 41: «Voorts broeders, zijt blijde, wordt volmaakt, zijt getroost, zijt eens gezind, leeft in vrede: en de God der liefde en deB vredes zal met u zijn". De gemeente zong den scheidenden leeraar toe Psalm 134, vers 4. O N D E K W IJ 8. Te Middelburg is, op han verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer I. L. van Wuykhuize, uit zijn betrekking van leeraar aan de burgeravondschool, en aan mej. M. J. W. "Wisse, als onderwijzeres aan school I. Het bericht als zou de heer Lampen benoemd zijn tot hoofd der nieuw op te richten Christelijke school te Oud-Yosmeer was oajuiet. Wel behoort de heer L. tot de sollicitanten, doch er heeft nog geen benoeming plaats gehad. De school wordt eerst met Juni geopend. Te Breda slaagden voor da nuttige handwerken de dames L. E. C. van As, K. Buurland en M. 8. Bal van Tholen, M. T. Gebraad van St -Maartensdijk, H. Th. van Gorsel van Oud-Yosmeer, E. Larooij van Scherpeni8se en C, E, Baarens van Kruiniogen. Door den heer J. H. Mulock Houwer is aan de universiteit te Leiden ook het 2de gedeelte van het doctoraal examen ie de rechten met goed gevolg afgelegd. Renesse. Door de leden van de afdeeling «Westelijk Schouwen" van het Ned. Ond, Gen. werd Zaterdag de gewone maandelijksche vergadering gehouden. Niettegenstaande het ongunstige weer wareD negen leden opgekomen. Na opening bracht de secretaris een luimig jaarverslag uit. Daarna werd de leesbeurt vervuld door den heer M. Griep, onderwijzer te Burgh. Tot onderwerp had spreker gekozen«Kinderspel", beschouwd als middel om het karakter te vormen en te ontwikkelen. Voor zijne zeer interessante lezing oogstte spreker den dank der vergaderden in. Verder werd er een stemming gehouden voor ééa lid in het Hoofdbestuur van het genootschap. De heer J. J. Eckman verkreeg 4, de heer J. Grooten verwierf 5 stemmen. VISSCHEBIJ-BEBICHTEN. Bruinisse, 7 Maart 1903. Mosselen. Deze week zijn verzonden naar Antwerpen 600 ton, die verkocht zijn voor f2 tot f 2,50 per tonnaar Mechelen 350 ton, prijs f 2,25 per ton naar de markt te Parijs 885 balen, prijs f 2,25 por baal; naar de markt te Londen 90 balen, lste kwal., prijs f 2,50 per baal naar Hull en Grimsby 105 balen, lste kwal., f 2 per baal (alles franco boord Rotterdam)naar Holland 350 toD, prijs f 2 per tonhier op de haven te ontvangen waren de prijzen van f 1,60 tot f 2,35 per ton, met goede vraag. Oesters. De voorraad van groote oesters is opgeruimdnaar tweede en derde kwal. is weinig vraag. De prijzen zijnf 50 voor lste kwal., f 35 voor 2de kwal. en f 20 voor 3de kwal. Voor Ierseke worden weder groote partijen gezaaid op de banken van Oude Tongo en Herkingeu voor de aanstaande campagne, omdat bier de oesters beter voor den handel worden. De invloed der oester-agitatie, waarvan men thans in Engeland zooveel hoort, dreigt gevolgen van blijvenden aard te znllen hebboD, die voor bnitenlandscbekoopliedenonaangenaam kunnen worden. Er werd onlaDgs een vergadering over het onderwerp belegd door de «British Sea Anglers' Society", waarin zoowel het visch- kooperegilde als de Graafschapsraad en belanghebbenden vertegenwoordigd waren. Zekere heer Coleman, directeur van de «Hayling Fisheries", verklaarde reeds sedert lang het gevaar te hebben ingezien van bet bewaren van oesters voor de consumptie. Dat bewaren der oesters in bedden langs de kust was eon moderne practijk, onnoodig voor de industrie, maar alleen ingevoerd voor het gemak en ter besparing van kosten. De handelzou er niet door Tijden als die practgk verboden werd. Zekere heer Gann verklaarde, dat al die bedden in Kent reeds gesloten waren of het binnenkort zouden worden. Do voorzitter (de secretaris van het visch- koopersgilde) verklaarde, dat een uitgebreid onderzoek was ingesteld en dat pogiogen gedaan waren om wetgeving te verkrijgen, maar er waren zoovele andere qaaesties aan de orde, dat wetgeving in de tegenwoordige zitting op dit punt niet verwacht kon worden. Men was thans bezig ook buitenlandscbe oesters te onderzoeken. Na oenige verdere beraadslagiog werd eene resolutie aangenomenwaarbij dor regeering verzocht wordt wetgeving ia te voeren, krachtens welke de plaatselijke sanitaire autoriteiten macht krijgen om bedden van oesters en andere schelpdieren te onderzoeken en monsters te nemen, alsmede om den verkoop van schelpdieren uit verontreinigde bedden te verbieden voorts om het betrokken Ministerie te machtigen de noodigo stappen te doen, waar de plaatselijke overheden in gebreke blijven dit te doeneindelijk .ook om de regeering te machtigen den invoer te verbieden nit buitenlandsche oesterbedden, waarvan het bekend is, dat zij verontreinigd zijn. Dat zoo iets wel uit de tegenwoordige agitatie zou voortvloeien was te voorzien. Men neemt in Engeland eenmaal aan, dat alles daar boter is en beter gaat dan overal elders, en dat, als de oesterbedden in Engeland verontreinigd zijn, die in het buiten land het nóg veel orger zijn. Door deze agitatie wordt derhalvo weder een nieuw voorwendsel geboren om vreemde invoeren te weronhet zal er mede gaan als met de agitaties over besmettelijke vee ziekten, handelsmerken, goederen door ge vangenen gemaakt enz., die alle geleid hebben tot beschermende maatregelen. De storm. Telkens leest men nog van ongelnkkon, door den storm der vorige week veroorzaakt. Een zeldzaam ongeval had te Parijs plaats op het plein vóór het stadhuis. Van een dame sloeg de parapluie door een rukwind om en wel zoo ongelukkig dat een der balleinen een vlak achter haar loopend heer door het oog iu de horsenen drong. Io hopeloozen toestand werd bij naar het zieken huis gebracht. Een merkwaardig gevolg van den storm was de verschijning van meeuwen te Parijs, die zoover 200 K.M. van de kust waren terug gestuwd door den wind. De Temps deelt mee uit Nantes, dat eene groote stoomboot is vergaan op 3 mijlen vóór de reede van Belle Iele. De ketel was gesprongen en het schip zonk onmiddellijk. Men weet niet of iemand zich heeft kunnen redden en wrakgoed is nog niet aangedreven. Men vreest nog andere rampen, want ten westen van Belle Iele zijn 3 lijken en wrak goed aangespoeld. Ook in SpaDje heeft de storm zeer hevig gewoed. Op do Noordzee is de Engelsche bark «Cambriam", van Middlesborough nsar Hamburg, vergaan. Een vreeslijke stortzee sloeg het brooze vaartuig om. Van de 23 koppen verdronken er dadelijk 17, terwijl de overigen zich in een sloep wieten te hijschen. Drie dagen dreven deze ongelukkigen rond, zonder de' sloefFte kunnen sturen, waarvan het roer was afgeslagen en die vol water stond. Één voor één bezweken zij van koude, honger en uitputting. De timmerman Helleten bleef alleen over en werd als eenig over levende van de ramp, door het stoomschip «Clavering" gered, dat hem te Hamburg binnenbracht. Gemengd Nieuws. De Ex-Kroonprinses. Uit Dresden was gemeld, dat dr. Louis A. O'Brian, de vroegere dentist van de Saksische kroonprinses, Dresden zou verlaten om zich naar de Vereenigde Staten te begeven. In de Parijsche editie van de New-York Herald vinden wij de zeer krasse beweringen, dat aan Brian den 20en Februari 11. vanwege de Saksische politie te verstaan is gegeven, dat hij het land vóór den 6en Maart zou moeten hebben verlaten. De dentist moet in en vóór '98 in eenzelfde verhouding tot de kroonprinses hebben gestaan als tot voor korten tijd Giron. Reeds was een formeel plan tot ontvluchten beraamd, toen bet schandaal door éón der leden van de hofhouding werd ontdekt. Uit dien tijd moeten zeer compromitteerendo brieven bestaan van prinses Louise, welke in handen geraakten van de vrouw van den dentist. Het waren deze brieven, die niet lang geleden werden gevonden, en die tot dr. Brian's uitzetting hebben geleid. Een nieuw Weekblad. Bij de uit gevers Del wel Je Co. zal 15 Maart het eerste nummer verschijnen van een nieuw Weekblad voor jongens en meisjes, getiteld Ilollandia. Volgons prospectus zal het 16 pagina's in omslag, elko pagioa twee kolommen, groot zijn on zal het zich beijveren in de gevoelde behoefte te voorzien van een Weekblad Toor jongens en meisjes, dat vooral ontspanning geven wil, don geest der kinderen aangenaam zal bezighouden en geen inspanning van de jonge lezers en lezereseen eischt, omdat de redactie het zoo goed begrepen heeft, dat dit bij do groote hoeveelheid schoolarbeid op den kinderlijken geest even verfrisscliend werkt als dq vcrwarmeiido Zonnestraal on de aarde, in wier voren hot zaad is uitgestrooid. Uit het prospectus, dat in 50,000 exemplaren over allo scholen van Nederland zal worden verspreid, blijkt volgens eon hierin reeds opgenomen weddenschap in nog onbekend genro en een even aardig gevonden prijsvraag, waaraaa de kinderen die het op het prospectus voorkomend biljetje ingevuld aan de uitgevers of bij den boekhandelaar doen bezorgen, reeds dadelijk kunnen meedoen dat de redactie wel den juieten kijk op het wezen van een jongens- en meisjesblad heeft en haar nieuw Weekblad al dadelijk een groot aantal vrienden zal verzekeren, te meor waar de overige inhoud: boeiende verhalen, monologen, tooneelstubjes, prijsvragen, raadsels, muziek, teekeningen, enz., al een zeer rijke belooft te zijn en allen er zeker iets van hunne gading in zullen vinden. Gaat de redactie op denzolfden voet voort, als in dit eerste nummer ingeslagen, dan lijdt het geen twijfel of zij zal haar abonnementental in korten tijd zeer aanzienlijk zien toenemen. De prijs van dit nieuwe Weekblad is slechts f 0,90 per kwartaal. Iemand te Oosterend (Texel) heeft aanzoek gehad tot het aanwerven van eenige 20-jarige jongelingen, die last zouden gevoelen, om als 8chaaphorder naar Transvaal te gaan. Zij kunnen bekomen vrijen overtocht, kost, inwoning, een stuk teelgrond ten gebruike en f 15 per maand. De gruwelvan Durgerdam. Men stelt de vraag, wat toch eigenlijk bedoeld wordt met den in deze dagen zoo vaak genoemden «gruwel" van Durgerdam, die door do vormelding in een staatsstuk als de regeoringsverklaring van dr. Kuyper, mogelijk een historisch feit zal worden in onze nieuwste geschiedenis. Dit feit, door dr. Kuyper aangevoerd als de directe aanleiding tot de oproeping der lichtingen en do buitengewono ontplooiing van militaire macht door bet gcheelo land, nu reeds oen maand lang, behoort tot de voor geschiedenis der spoorwegstaking van 31 Januari. Aangezien nu blijkt, dat sommigen zich het geheelo feit niet meer herinneren, zij hier kort het volgende verteldAan de spoorwegstaking van 31 Januari ging vooraf een staking aan do Amsterdamsche veemon. (Het spoorwegpersoneel staakte omdat het uit solidariteitsgevoel met de veemarbeiders geen diensten voor de veemen wilde verrichten). De bond van werkgovers had ter vervanging der stakendo veemarbeiders ongeveer 45 Durgordammers en 25 Nieuwendammers aan genomen, die iederen morgen por bootje van Nieuwendam Daar Amsterdam kwamen. De j veemstakers beschouwden die menechen als «onderkruipers". In den vroegen ochtend nu van 29 Januari, werden de van Durgerdam naar Nieuwendam wandelende werklieden door een troep personen met messen en stokken aangevallen. De Durgerdammers bereikten Nieuwendam met tien vrij erstig gewonden. Dat is de «gruwel" van Durgerdam. dakkiietiiiging. TEKjEGBABHEN. 's-Gravenhage, 9 Maart. Eervol ontslagen onder dankbetuiging voor de bewezeue diensten mr. F. J. N. van Dam, als voorzitter, J. van Houten en P. G. Immink, als leden van het college van regenten over het huis van bewaring te Oostburg. Benoemd bij de Schutterij te Zierikzee tot tweeden luitenant mr. H. Pol vliet, vroeger tweede luitenant bij de Schutterijen te Haar lem en Amsterdam. Rotterdam, 9 Maart. GRANEN. Buitenlandscbe flauw. Meel f 10.25, stil. Binnenlandsche Tarwe f 6.80 a f 7.40. Rogge f 4.40 a f5. Winter- gerst f 6 50 f 7.30. Zomer gerst f 6.80 a f 7.30. Chevaliergerst f 7.75 a f 8 25. Haver f 6.10 a f 6.75. Witte Boonen f 8 k f 12. Bruine Boonen f8 a f 12 25. Erwten f 6.50 a f 8. Kroonerwten f 8 a f 9. Mats f 1.22 k f 4.23. Lijnzaad. Kleine aanvoer, goede kooplust, f 9.50 d f 41. Vlas. Op het land traag. Voor blauwe goede prijzen, overigens verlaten. Aanvoer op de markt 48322 steen blauw, 30 k 46 stuivers; 698 steen wit, 30 d 33 stuivers 1500 steen Groninger, 28 d 31 stuivers. Ajuin. Aanvoer 5000 balen, prijs voor prima kwaliteit, groote f 0.50, kleine f 0.75 de zestig K.G. Eieren. Zeenwsche f 3 d f 3,20, Orer- maasscbe f 3,30 d f 3,50. Kaas en Aardappelen, niets. VEE. Aanvoer 3G0 Runderen, 26 d 35 ct zeer goed. 174 Kalveren49 d 58 ct., vlug. 86 Schapen, 27 d 38 ct. 584 Varkens, 19 a 2i£ ct., lichte 18 k 19 ct., vrij goede handel. STOOMBOOTDIENST Stoombooten Schelde 1 en 2. Baart. Van Zierikzee: Van Rotterdam: 10 Dinsdag 10 Woensa. 11 Dond 12 Vrijdag 13 Zaterdag 14 Zondag 15 Maand. 16 im. 8,30 Dinsdag 10 9,30 Woensd. 11 10,30 Dond. 12 ti 6,30| Vrijdag 13 7,|Zaterdagl4 h 7,jZondag 15 7,30,Maand. 16 10,30 11 11, 11, 11,— 12,— Ondertrouwd CORNELIS BAL Sz. en ADRIAN A JUMELET Gd. Bruinisse, 6 Maart 1903. Getrouwd JAN JOOST KLOMPE en HENDRIKA MARIA BETHE, die, mede namens wederzijdsche familiën, hartelijk dank zoggen voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ontvangen. Dreischor, Zierikzee, 9 Maart 1903. Heden overleed onze geachte Tante Klazina Storm, Wed. D. van den Berge, in den ouderdom van ruim 86 jaar. Brouwershaven, 4 Maart 1903. Familie K. STORM. Heden overleed onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder Lena Gast, Wed. A. de Hok, io den ouderdom van bijna 91 jaar. Renesse, 7 Maart 1903. Uit aller naam, J. DE KOK. Heden overleed na een langdurig lijden doch overwaohts, onze jongste Zoontje SIMON, in den ouderdom van 14 maanden. Renesse, 8 Maart 1903. T. ROSMOLEN. J. ROSMOLENGroenleer, Hartelijk dank aan Familie, Vrienden en Bekenden, die blijken van belangstelling gaven bij de herdenking van ons 25 jarig jubileum. Anna-Jacora Polder, 9 Maart 1903. A. VAN DE REE. A. VAN DE REE—Schriek. Den Heer WORTMAN Arte te Noord- gouwe betuig ik mijn oprechten dank voor de welgeslaagde operatie en aan de Verpleegsters van het Ziekenhuis v >or de zorgvuldige behandeliog. Dreischor. Wed. NABER. Bij ons vertrek naar Helder wenschen wij Vrienden en Bekenden in Schouwen en Duiveland van harte toe, dat het hun welga. Noordgouwe, 9 Maart 1903. E. L. NAUTA. r: G. J. NAUTABurgersdijk. *j* Ondergeteekende betuigt zijn vriende lijken dank aan familieleden, vrienden en kennissen voor de vele blijken van belang stelling en toegenegenheid, gedurende zijn verblijf in het Vaderland, na eene afwezigheid van bijna 32 jaren, en roept bij zijn onver wacht vertrek naar Amerika allen nog een hartelijk en laatst vaarwel toe! Rotterdam, a/boord v/h. s.s. «Rijndam", 7 Maart 1903. JOHN OKKERSE. De door H. M. de Koningin goedgekeurde Verloting van Voor werpen, ten behoeve der Dorcas-Vereeniging, zal plaats hebben op Maandag 16 Maart aanstaande. Men zal in de gelegenheid gesteld worden de prijzen der loterij te bezichtigen in een daartoe aangewezen zaal van het Stadhuis, op Donderdag 12 Maart en Zaterdag 14 Maart van drie tot vijf uur. Men zal zich daar van Idolen bunnen voorzien, a f 1 het I,ot Men wordt vriendelijk verzocht de bijdragen tot de verloting, uiterlijk tot 11 Maart in te zenden bij de ondergeteekenden. Jonkvr. J. E. SCHUURBEQUE BOEIJE. Mevr. VERMEIJSBrünings. Mevr. VAN DER LEK DE CLERCQ— Van Rappard. Mej. M. VAN ADRICHEM. Het BESTUUR zal Woensdag r. 7 11 Maart, 's avonds van 7 tot 9 ure, zitting honden iu de voorzaal van den Heer Verwer voor de in schrijving van hen, die Plantjes van de Vereeniging wenschen te ontvangen. „EXCELSIOR", Vereeniging van Zangvogels en Pluimvee in Schouwen en Duiveland. ALGEMEENE VERGADERING op a.s. Donderdag, 's avonds ten 8 ure, in de Sociëteit «Concordia". HET BESTUUR. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland. Afdeeling Zierikzee. VERGADERING op Zaterdag 14 Maart, ten 12} uur, in het «Huis van Nassau". Te behandelen: Rekening. Verslag Hoofdbestuursvergadering enz. De Secretaris, M. C. MULOCK HOUWER. Ie OPROEPING. djjk van Oosterland, een Zwaard lang 1 Meter, vermoedelijk afkomstig van een Lemster-Jaoht. 2e OPROEPING. ^"3^; aangespoeld aan den Zuiddijk van Oosterland. RECHTHEBBENDEN vervoegen zich bij den Burgemeester-Strandvonder. Oosterland, 10 Maart 1903. Het POLDERBESTUUR van Noordgouwe zal trachten aan te besteden De levering van 80 M Onderhoudsgrint, te leveren aan het Veer te Dreischor. Opgaven worden ingewacht tot 26 Maart 1903, bij het Bestuur van voornoemden Polder. Dailk voor de blijken van belang stelling zoo van hier als elders op 4 dezer ontvangen. Dreischor. P. KLOMPE. Het GEMEENTEBESTUUR van Stavenisse zal, op Maandag 16 Maart a.s.'s voorm. 10 uurtrachten aan to besteden s De levering vrij op den wal van minstens 300 M3. Onderhoudsgrintmet eene afmeting van 13 Centimeters. Ioschrijvingsbiljetton in te leveren vóór het beBtedingeuur. De voorwaarden van aanbesteding liggen ter Gemeente-Secretarie ter inzage. Stavenisse, 28 Februari 1903.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2