ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 10 Maart 1903. (Z i x* i Is. zeesche NIEUWST IJDIN GEN. Uit Stad en Provincie. Courant), Veraohyiit DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per poet f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalInt^ enz. verzending eena per weekf 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7819. Directeur A. J*. DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Halfvastenmarkt. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziebiizee maken bekend, dat de jaarlijksche Halfvasten- markt op Donderdag den 19 Maart e. k. alhier zal gebonden worden, en dat de standplaatsen voor kramen zal zyn op het Kraanplein en het Havenplein. Zierikzee, den 9 Maart 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEI]S, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zuid-Afrika. Er bevinden zich nog vele Boeren als krijgsgevangenen op de Bermuda-eilanden en in Indië, omdat zij weigeren een verklaring van onderwerping te teekeneD. De Bóeren-leiders in Transvaal hebben thans een afgezant, den heer Kelly, tot hen gezonden om hen te bewegen te teekenen, wijl hnnne tegenwoordigheid in Znid-Afrika gewenscht, ja noodzakelijk ia. Amerika. Een groote trust, werkende met een kapitaal van 32 millioen dollar, ia failliet verklaard, als ware het de zaak van een eenvoudig winkeliertje! De trust is die van de inge maakte zalm, de Pacific and Navigation Company. Zij kon met al haar millioenen kapitaal geen wissel van 5000 dollar honoreeren. Engeland. In verband met de mededeelingen en beschouwingen over den stof- of aschregen van 21 en 22 Febr. kan het zijn nut hebben, uit de scheepstijdingen het vólgende onder de aandacht te breDgen: De gezagvoerder van het s.s. »Bornu", van Lagos te Plymouth aangekomen, rapporteert den 19den Febr. op 27° N. br. en 15° W. 1. een hevigen zandstorm te hebben gehad, vergezeld van hooge zee. Het zand waaide zó6 dicht, dat men van de brug nauwelijks over .het geheele schip zien kon. Men was genoodzaakt met verminderde kracht te stoomen. De aangeduide plaats ligt bij de Canarische eilanden, vlak ten N. W. van de Sahara. Een eigenaardige orgeldraaister vertoont zich tegenwoordig in de Londensche straten. Het is een 30-jarige dame, elegant in 't zwart Zij wordt vergezeld door een meisje van 14 jaren, ook zeer netjes gekleed en een jongen duwt haar piano-orgel voort, waaraan een bordje hangt, hetwelk vermeldt, dat het doel der orgeldraaister is, geld te verzamelen voor bet betalen van haars vaders scholden. De orgeldraaister zamelt gemiddeld 2 shillings in op elke plek, waar zij stil etaat om te draaien. Het Engelsch Lagerhuis heeft een wets ontwerp aangenomen, waarbij bepaald wordt, dat verkoop van boter, welke meer dan 20 procent water bevat, verboden is. Verder moet boter, met een watergehalte van 16 tot 20 procent, een etiquet voeren met het opschrift z-vervalschte boter", wanneer de verkooper niet bewijzen kan, dat de inhoud onvervalscht is. Frankrijk. Dezer dagen heeft te Parijs een 11-jarige dreumes getracht zijn zusje te dooden. De reden was dat zij weigerde hem haar penhouder even te leenen. De heet gebakerde kleuter nam een mes en stak bet meisje er mede in de rechterdij. De wond moet tamelijk ernstig zijn. De vader, die op het hoilen van het slachtoffer kwam toegesneld, ondervroeg den jeugdigen booswicht, doch deze bleet onder het geheele voorval zeer cynisch. Het veelbelovend kereltje is intusschen Een getuige voor de correotioneele rechtbank te Bergen, merkte Donderdag tijdens de terechtzitting, dat men haar haar beurs ontrold had. Kort te voren had een man de zaal onverwachts verlaten, en zoo viel de verdenkjng op hem. Hij werd voor de rechters gebracht, en men vond de vermiste beurs werkelijk bij hem. Staande de zitting, kreeg hij 7 maanden gevangenisstraf en 50 frs. boete, en werd onmiddellijk in hechtenis genomen. Het Brusselaohe blad Le Petit Bleu bericht, dat er in België een aantal automo bielen zijn besproken door de Nederlandsche spoorweg-directiën om, ingeval van eene algemeene werkstaking, in den postdienst te voorzien. Elke automobiel moet van zijn chauffeur" zijn vergezeld, die door een rijksveldwachter en een gewapenden soldaat tegen mogelijke aanvallen zal worden beschermd. Nederland. 's-Gravenhage, 7 Maart. Tweede Kamer). Het onderzoek van de stakings-vooratellen heeft gisteren in de laatst zittende afdeeling, tegen halfvijf een einde genomen. Prins Hendrik heeft heden een bezoek gebracht aan de Oranje-kazerne, waarin het regiment grenadiers en jagers verblijft. Z. K .H. was vergezeld van zijn adjudant, kapitein jhr. van Suchtelen van de Haare. Bij de aankomst van den Prins werd de driekleur geheschen en werden de militaire eerebewijzen gebracht. Jhr. Van der Goes, kolonel-regiments commandant, ontving den Prins, die eerst de troepen inspecteerde en daarna de kazerne bezichtigde, thans geheel bezet en die geheel was gelaten in den toestand voor den dagelijkschen dienst. Men meldt, dat de heer H. F. van Rosmalen, commissaris van politie te Vlaar- dingen, voorheen inspecteur van politie te dezer stede, benoemd ia tot rentmeester van de bezittingen van graafBentinck te Middachten. Rotterdam, 7 Maart. Omtrent het schroefstoomschip »Sloterdijk", een vrachtboot van de Holland-Amerika-lijn, welke den 7 Februari j.l. uit Rotterdam naar New-port-News vertrok, is sedert niets meer vernomen. Het schip, dat een reis had van gemiddeld 11 dagen, is dus thans reeds 28 dagen weg. Men begint het ergste te vreezen. De »Sloterdijk" werd in 1901 gebouwd aan de werf van Furness Witby Co. te Londen en meet 6480 bruto ton. Gezagvoerder is kapitein J. Baron, die vroeger op het s.s. »Soeetdijk" voer. Op het s.s. »91oterdijk" is reeds 20 pCt. reassurantie afgesloten op de Beurs te Londen. Het sohip telt 51 koppen en is verzekerd op de beurzen te Londen en te Rotterdam voor ongeveer 8| ton gouds. Goedereede. Weder zijn 3 nieuwe gevallen der besmettelijke ziekte afebris typhoïdoa" alhier geconstateerd. Thans zijn nog 5 personen aan deze ziekte Duifschland. Het comité van de Dusseldorpsche ten toonstelling heeft Donderdag het overschot van 1.100.000 Mark verdeeld, onder musea te Elberfeld, Essen, Munster, Dortmund, de vereeniging van Duitsche ijzersmelters en verschillende plaatselijke instellingen. Nu is er nog een som van 285.000 Mark over, die gebruikt zal worden om de inrichting van het ^Parkhotel" te verbeteren. Belgii. De Jnd. Beige zegt, dat reeds de eerste vluoht zwaluwen te Brussel werd gezien, en roemt tevens de slimheid dier sympathieke vogels, omdat ze dadelijk verder togen, vanwege het gure weder. Zierikzee, 9 Maart. Wij vestigen de aandacht op een advertentie in dit blad, waarbij de Vereeniging »Floralia" weder gelegenheid geeft aan on- en minvermogenden zich te doen inschrijven, teneinde plantjes te kuDnen ontvangen. Dit jaar worden uitgereikt Geranium, Fuchsia, Beg. semp., Coleus, Blad begonia en dubbele Mimulus. Ze zullen geleverd worden omstreeks half Mei in stek- potjes 3 cts. We hopen, dat heel velen ze zoo goed zullen verzorgen en opkweeken, dat ze op de Tentoonstelling bekroond kunnen worden. Zooals reeds gemeld is, zal de Vereeniging ^Excelsior" tot veredeling van zangvogels en pluimgedierte, gevestigd alhier, van 1 tot 3 Juni a.s. te dezer stede een Internationale Tentoonstelling organiseeren. Wij vestigen hierop de aandacht der lief hebbers en kunnen er tot ons genoegen bijvoegen, dat reeds belangrijke inzendingen uit het buiten- en binnenland zijn toegezegd. Programma en nadere bizonderheden zullen later bekend gemaakt worden. Volgens achterstaande advertentie zal Don derdag a.s. een algemeene vergadering worden gehouden, ter benoeming van verschillende commission. Een flinke opkomst der leden is dus gewenscht. Met ingang van 16 Maart is benoemd tot Rijks-brugknecht bij het Kanaal door Walcheren, standplaats Vliwingen, de heer A. Verhage, thans postiljon op den postrit Goes—Wolfertadijkeche veer. Met ingang van 1 Augustus 1903 is aan de kommiezen le klasje H. F. M. Hulsenboom en P. A. van Dishoek, beiden te Brouwershaven, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. Renease, 7 Maart. Heden overleed de oudste ingezetene onzer gemeente. De weduwe De Kok bij velen bekend onder den naam van vrouwtje De Kok bereikte den hoogen leeftijd van 92 jaren. Nieuwerkerk, 9 Maart. In een voor de donateurs en begunstigers toegankelijke vergadering, die Vrijdagavond 1.1. in de zaal van den heer Joh. Lievenee werd gehouden, deed de secretaris-penningmeester van de vereeniging Nieuwerkerks Fanfare onder de zinspreukïOefeniDg en Uitspanning", ver slag van den staat en het beheer der geld middelen over 1902. Aan dat verslag ontleeneu wij het totaal bedrag der inkomsten f 955,10 en dat der uitgaven f 975,45, zoodat er een nadeelig slot is van f 20,35, dat evenwel door dit jaar zal kunnen goedgemaakt worden. Neemt men in aanmerking, dat het vorige jaar, het eerste van het bestaan der ver eeniging, groote uitgaven heeft gevorderd, dat b. v. 19 instrumenten, lessenaars enz. zijn aangeschaft en afbetaald, dan voorzeker mag de toestand der jeugdige vereeniging bevredigend genoemd worden. Brrnnisse, 7 Maart. Donderdag- en Vrijdagavond werd door het muziekgezelschap »Nu met Hope", dir. de heer P. A. Jongmans, eene goedgeslaagde uitvoering gegeven. Zoowel de muziek als de voordrachten ver schaften den aanwezigen veel genoegen. Alhier is opgericht de vereeniging ^Onderlinge Hulp", die wil trachtou door ouderlingen steun, de scbado door aanvaring enz. aan de vaartuiaen v«"itPr*aakt. to v«r~ minderen. 55 schippers gaven zich als leden op. Hot voorloopig bestuur bestaat uit de heeren W. Jumelet Mz., J. van den Berg Johz. Matth. Jumelet Iz., J. C. Schikker en 3. D. vau Weezel. De drie eerstgenoemde resp. voorzitter, secretaris en penningmeester. Wisaenkerke, 7 Maart. Zooala reeds in een vorig nummer van ons blad werd gemeld, was van anti-rev. zijde tot candidaat gesteld voor de a.s. verkiezing van een lid van den Raad de heer Abr. Abrabamse en van liberale zijde de heer J. M. Noordhoek, beiden te Camperland. Terzelfder ure werd per adver tentie een oproeping gedaan door den heer A. T. C. Swenne en mede-iDgezeteneD om in het lokaal van mej. E. P. van Damme heden te bespreken of er van Wisaenkerke (kom) al of niet ook een candidaat zou worden gesteld. Behalve de gewone bezoekers, waren hiervoor blijkbaar slechts 4 personen opgekomen en na veel moeite bleek het, dat eenige personen per briefje vóór het stellen van een candidaat uit de kom, of liever, voor het stellen van een derden candidaat waren, waarop men in aparte vergadering besloot om als nummer 3 de heer W. du Claux te benoemen. De stemming heeft plaats door het over lijden van den heer P. Dieleman te Camper- land. Van de i 1 raadsleden zijn 7 Wiskerkers en 4 Camporlanders. Ongetwijfeld wordt door het stellen van een derden candidaat de scheuring tusschen Camperland en Wisaenkerke weer grooter, daar men van eerstgenoemd gehucht vermeent recht te hebben op het stellen van een oandidaat, die op of onder hun plaatsje woonplaats heeft. Goes. Van liberale zijde zijn candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad de heeren W. Kakebeeke en F. Q. C. den Hollander, nadat de heeren Seller en Bitter hadden bedankt. Van anti-revolutionaire zijde zijn gecan- dideerd de heeren J. Donner en C. Oranje. Kruiningen, 7 Maart. Tot lid van den gemeenteraad is gisteren, bij herstemming, gekozen de heer J. Nieuwenhuijze met 184 stemmen, terwijl de tegen-candidaat, de heer P. de Smidt, 177 stemmen verkreeg. Middelburg, 7 Maart. Vanwege de afd. Middelburg van het Chr. Nat. Boeren-Comité werd Vrijdagavond in het Schuttershof een Transvaalavond gehouden, die geopend werd door dr. L. H. Wagenaar, die er zich over verheugde, dat in deze dagen van beroering er genoeg belangstelling bestond om ook deze bijeenkomst bij te wonen. Hierna gaf hij het woord aan den heer L van der Walt, die gedurende 15 jaren lid van het Kaapeche parlement is geweest, en thans een z. g. »rebel" is. De heer Van der Walt verzocht den verslaggevers van hetgeen bij hier vertelde, niets naar bniten te laten hooren. Alleen willen wij vermelden, dat hij de vaste overtuiging had, dat voor het Zuid- Afrikaansche volk ureg zal kom", terwijl wij ook geen indiscretie plegen door mede te deelen, dat de heer Van der Walt hulp vroeg voor de rebellen, die alles voor de Boeren- zaak hebben opgeofferd, en thans hulpeloos staan. Na hem werd het woord gevoerd door den beer J. C. Heesterman, tot voor kort secretaris van het Chr. Nat. Boeren-Comitó. Ook de heer Heesterman wees op de vele protest- meetings, die in deze gespannen tijden worden gehouden, doch ook deze vergadering was een protestmeeting, n.l. om te protesteeren tegen een staking voor de zaak van het Zuid-Afrikaanache volk. In zijn boeiende rede zette deze spreker ten duidelijkste uiteen, dat, waar het Zuid- Afrikaansche volk den strijd met de wapenen heeft verlorende etrjjd op staatkundig gebied eerst recht begonnen is. Ook de heer Heesterman schilderde ten duidelijkste af den toeBtand, waarin de rebellen" zich thans bevinden, en wie hulp to verleenen een plicht ia voor ieder, wiens hart nog warm klopt voor het Zuid-Afrikaansche volk. Echter wees hij vooral op do noodzakelijkheid om te trachten door hot oprichten van vrije christelijke scholen het opkomend geslaoht in Znid-Afrika niet te iaton ver-Engelschendaar op de staatsscholen thans slechts enkele uren les in het Ilollandsch wordt gegeven. Hij riep dan ook allen op het Chr. Nat. Boeren-Comité te steunen in zijn werk, in het belang van onB stamverwant volk. Beide sprekers werden toegejuicht, en een collecte werd voor 't Boeren-Cnmilé e^houden. De vergadering, die door dr. Wagenaar met gebed was geopend, werd door ds. N. M. de Ligt met dankzegging gesloten. Te Middelburg werd de protestmeeting in het Schuttershof gisterenmiddag door een overtalrijk publiek bijgewoond. Als sprekers traden op J. Ter Laere en J. W. Sleef, beiden uit Amsterdam. Eerstgenoemde zette uiteen hoe de staking in Januari ontstaan was, n.l. doordien de directies van een veem te Amsterdam in Januari j.l. een in 1900 aangenomen loonsregeling nog niet hadden ingevoerd, terwijl de tweede spreker het meer over de ingediende wetsontwerpen had, vooral een gevolg van het »geschreeuw" in de groote pers, waarbij de Nieuwe Courant on De Nederlander vooraan stonden. Sleef was vast overtuigd dat mr. Lobman de band heeft gehad in deze wetsontwerpen en de Nederlandsche arbeiders zijn verplicht mot alle kracht de aanneming ervan door de Tweede Kamer te helpen voorkomen mocht de Kamer het ontwerp tot wijziging van het strafwetboek toch aannemen, dan is de regeeriDg verantwoordelijk voor de gevolgen, De bekende motie werd met algemeene stemmen aangenomen, terwijl tevens druk geteekend werd op een adreB aan de Kamer om hot wetsontwerp niet goed te keuren. Den militairen was verboden de vergadering bij te wonen. Vlissingen, 7 Maart. Tengevolge van het defect aan de dagmailboot Engeland" zijn er thanB drie maiibooten tijdelijk buiten dienst. De »KoniDgin-Regentes" ligt aan de werf, de ^Schelde" en aDuitschland" onder gaan reparaties aan den cylinder, zoodat de vier overige booten thans tijdelijk onafgebroken dienst doen. Men schrijft ons uit Vlissingen Het Duitsche oorlogsschip x>Charlotte", dat Zaterdagmorgen op de roede alhier arriveerde, is Zondagmorgen op de haven gekomen en ligt thans in de tweede binnenhaven. Het schip zal hier waarschijnlijk tot 19 dezer verblijven. Den officieren zullen enkele feestelijk heden worden aangeboden in het Concert gebouw. Het schip telt in 't geheel ongeveer 500 koppen. Zondag werd reeds druk gebruik gemaakt van de gelegenheid om te passagieren en zag men dan ook hier ter stede, zoowel als te Middelburg vele officieren, adelborsten, matrozen enz. Hier ter stede is een voorloopig comité opgericht om te geraken tot de oprichting van een afdeeling van den Volksbond vereeniging tegen drankmisbruik, bestaande uit de heeren C. A. Kalbfleisch, wethouder, P, Landsman, hoofd vau een openbare school, en J. de Konink, commissaris bij de Prov, Stoombootdienst. Reeds ruim een 40-tal personen heeft zich voor het lidmaatschap Door den inspecteur van het loodswezen te Vlissingen zijn de gouden medailles voor 36 jaren trouwen dienBt uiigereikt aan de hoofd-machinisten 2de klasse R. Colom en F. van der Bent. Landbouw ©n Veeteelt. Zierikzee, 9 Maart. Aan het door den Rijke-landbouwleeraar van Zeeland, den heer L. G. J. Kakebeekesamengesteld verslag betrekkelijk de vanwege het rijk gesubsidieerde landbouw-proefvelden van Zeeland ontleenen wij nog het volgende: Op het proefveld te Tholen werd voor kool zaad, graan, uien en aardappels met het oog op de behoeften der streek door het hoofd van den cursus, den heer L. K. van Dijk, een Srootere oppervlakte genomen dan in 1901. [inder belangrijke gewassen werden dienten gevolge op nog meer bescheiden schaal geteeld dan te voren. Van het koolzaad heeft dat met dubbele houwen niet aan de verwachting beantwoord. Slechts enkele der houwen waren dubbel, waaruit de conclusie getrokken mag worden, dat deze variëteit nog niet constant is. De heer Van Dijk vond ook aan het gewone enkele dubbele houwen, hoewel ze kleiner waren dan die van het koolzaad met dubbele houwen. De granen waren een sieraad van het proef veld, vooral de havervariëteiten. Jammer, dat ook bier de musschen weder brutaal optraden, vooral in de tarwe. Van ajuin zijn een 14-tal verscheidenheden geteeld. Hier werden ook de witte Fransche en de gele Zittauer naast de Noord-Hollandsche stroogele en de Zeeuwsche bruine genoemd. Van de aardappels lieten de jammen het treurig zitten, sommige stoelen gaven maar 3 tL 4 groote knollen met veel kriel en poters. De Zeeuwsche bonte en blauwe spanden de kroon. Van de eerste werden topeinden, navel- ninrtpn at» nvAPl«no'o/»V.rt o-r--' opbrengst der topeinden evenaarde die van gewone poters, doch die van de naveleinden en lengtehelften was minder. Van een poter (Eigenheimer), wegende 3 H.G., werden 49 groote aardappelen met nog enkele kleine gewonnen. Bij het planten van mangelwortels is ook nu weder gebleken, dat de groei bij verplanting met den zoogenaamdenibietenverpoter weinig stoornis ondervindt. De overige gewassenzooals maanzaad, moBterd, kanariezaad, maïs enz., zijn over het algemeen uitstekend geslaagd. Bij de maïs deed zich het verschijnsel voor, dat aan de pluim, gevormd door de mannelijke aartjes, ook enkele vrouwelijke bloemen voorkwamen, waaruit korrels zijn gegroeid. De heer J. W. Wagtho had den grond voor dit proefveld kosteloos afgestaan. Proefvelden met suikerbieten-variëteiten. Op het suikerbietenveld te Axel bleef de variëteit Kiihr E. S. achter in opbrengst. De variëteit Dippe W. 1 gaf de hoogste opbrengst bij een goed gehalte. De nieuwe variëteit F. Ilegul voldeed ook goed. Op het proefveld te Rilland heeft de variëteit van Kilhr de hoogste suikeropbrengst per H.A. gegeven. De variëteiten vau Rabbethge eu Giesecke en van Schreiber gaven goede opbrengsten. Proefveld no. 2 op lichten kleigrond. Proef nemer b de heeren C. J. Hocke Hoogenboom en S. Visser te Zonnemaire. Het proefveld, groot 40 Aren, werd in vijf gelijke deelen ver deeld. Het doel was om na te gaan, in hoever een verhoogde chili-salpeter-bemeeting loont, en invloed oefent op het suikergehalte der bieten. Het geheele proefveld werd bemest met 600 K.G. superphosphaet per HA. Perceel 2 ontving daarbij een bemesting met 300 K.G. chili-8alpeter, perceel 3 met 400 K.G. chili- salpeter, alles per H.A., perceel 4 met 500 K.G. chili-salpeter, en perceel 5 met 600 K.G. chili- ealpeter, alles per H.A. Het superphosphaat werd vroeg in het voor jaar uitgezaaidhet chili-salpeter voor '/s gedeelte gelijk met het zaaien, en de rest als overbemesting na het op één zetten der bieten. De bieten werden op 9 Mei by gunstig weer met de machine gezaaid op afstanden van 40 c.M., terwijl ze later in de rijen op afstanden van 30 c.M. gebracht werden. Uitgezaaid werd de variëteit klein Wanzleben Original van Rabbethge en Giesecke. De jonge plantjes kwamen spoedig boven, doch groeiden door het koude weder langzaam. Den geheelen zomer is het weder voor de suikerbieten nadeelig geweestte veel regen en te weinig zon. Overal hoort men klachten over de bietenopbrengst, en de proefvelden hebben er ook door geleden. De bieten zijn in de tweede helft van October gerooid, en hebben de volgende opbrengst gegeven

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1