ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 7 Maart 1903. (525 i e r i li. z e e s c h. e swhRJ Courant). Eerste Blad. HONDENBELASTING Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De pry's per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7818. Directeur i a, J. DE LOOZtE. Redacteuren: i A' FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenL nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fb&nkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit De aangeslagenen worden ter voor koming van vervólging herinnerd, dat de termyn voor betaling der Honden belasting, dienst 1903, en de daarmede gepaard gaande verwisseling of af haling der Hondenpenningen, eindigt op Maandag O dezer. Zierikzee, den 6 Maart 1903. De Gemeente-Ontvanger OLIVIER. De Bulgaren hadden dolgraag, dat er in Macedonië een volksopstand uitbarstte. Om dien te bewerken, hebben zij niets onbeproefd gelaten. Zij hebben sinds lang alle voor bereidende maatregelen daartoe genomen, het zaad der ontevredenheid kwistig uitgestrooid, benden gevormd en wapenen uitgedeeld. Ea nu werpen Rusland en Oostenrijk roet in het eten. De regeeringen namelijk van deze twee staten hebben Turkije zedelijk gedwongen hervormingen in Macedonië niet alleen toe te zeggen, maar die ook toe te passen, zoodat de grond voor een opstand is weggenomen. Toch is het de groote vraag, of die her vormingen thans Diet ie laat komen, of met andere woorden in weerwil van deze de revolutie toch niet zal uitbreken. Verschijnselen zijn er, die een uitbarsting doen vreezen. Reeds vertoonen zich in verschillende deelen van Macedonië kleine Bnlgaarsche benden, vernielen de telegraafdraden, en nemen ver sterkte posities in. Natuurlijk kunnen schermut selingen met de Turksche troepen niet uitblijven. Er is dan ook reeds gevochten. Aan weerszijden heeft men gewonden en gesneuvelden. Zijn deze schermutselingen de voorboden van den opstand, waarvoor men zich heeft toegerust? Zal het onweer, dat zoo lang dreigde, bij de nadering van het zachte jaargetijde losbreken 't Is niet te hopen. De Ooatersche kwestie is wegens de vele daarbij betrokkene belangen, altijd een gevaarlijke geweest. De Turksche Regeering heeft, nu zij de hervormingen in Macedonië in praktijk brengt, het inmiddels met de Albaneezen te kwaad gekregen, die aarts vijanden van de christelijke bevolking, deze hervormingen, die vooral aan de christenen ten goede komen, en aan deze recht doen wedervaren, met leede oogen aanschouwen. In den Duitscben Rijksdag heeft bij de behandeling van de spoorweg-begrooting de sociaal-demokraat Bernstein de Regeering verweten, dat zij het bij de constitutie gewaarborgde rereeaigingsrecbt aantastte, daar dit recht niet de minste waarde had, indien men aan het spoorwegpersoneel het stakings recht ontzeide. Budde antwoordde, dat het geenszins in zijn bedoeling lag aan de werk lieden het recht te ontnemen tot verbetering van hun positie, en, om daartoe te geraken, het daarmede samenhangend recht van ver- eeniging. Maar hij betwistte, dat de organisatie van het spoorwegpersoneel het recht zou hebben het personen- en goederenvervoer tot stilstand te brengen. Het spoorwegbedrijf mocht in het algemeen belang niet de minste stremmiog ondergaan. Hierop werd de spoor weg-begrooting aangenomen. De Duitsche Keizer wil zijn bijnaam van Reise-Keizer hooghouden. Aanstaanden Zondag zal hij zich naar Kopenhagen begeven, ten einde bij den verjaardag van Koning Christiaan tegenwoordig te zijn. Wie weet, misschien ontmoet hij er ook wel den Czar van Rus land! Wat een Bchoone gelegenheid om met dezen den band, die nog niet zoo vast is, wat nauwer toe te halen Prinses Louise van Toskane is zonder Giron, die in Brussel zich nu op den achter grond houdt, naar Lindau in Beieren ver trokken, waar haar moeder, de Groothertogin van Toskane, haar opwachtte. Zij zal daar in een aan haar familie toebehoorende villa de verlossing afwachten. De lezers en lezeressen zullen zich ongetwijfeld nog wel herinneren, dat zij te Genève door een Sakeisohen com missaris van politie, genaamd Schwarz, aan houdend bespied werd. Deze ging al haar bewegingen gade, zoodat er niets gebeurde, of hij wist het. Deze Schwarz nu werd in de Dresdner Rundschau over de wijze, waarop hij zich van zijn taak kweet, onder handen genomen. Onze commissaris was daarmede niet erg ingenomen. Hij diende een aanklacht tegen den redacteur van genoemd blad in, en het gevolg er van was, dat deze thans wegens smaad voor zes maanden mag brommen. Erg pleizierig is dat niet. In het Engelscbe Hoogerbuis zijn over het samengaan met Duitschland inzake Venezuela harde noten gekraakt. Men bracht in herinnering, dat de Doitsche pers om economi- sche redenen en uit sympathie voor de Boeren ook tijdens den Z.-AfrikaaDschen oorlog heftig op 't Engelsche volk had afgegeven. Zelfs leden van de Duitsche Regeering hadden op Enge- j land gesmaald. Maar men verliest uit het oog, dat de Doitsche Regeeriog Engeland direct en indirect gesteund heeft. Hoevele kanonnen en geweren werden wel niet gedurende den Boerenoorlog uit Duitschland naar Engeland uitgevoerd? Duitschland heeft integendeel zijn plicht als neutrale mogend heid niet in allen deele betracht. Het komt niet dagelijks voor, dat een sociaal-demokraat tot burgemeester benoemd wordt. Juist omdat het zoo zeldzaam is, ver melden wij, dat te Kopenhagen thans een socialist, Jensen genaamd, met het burge- meesterlijk ambt bekleed is. Zijn benoeming werd Maandag met een reusachtige fakkel optocht gevierd, waaraan niet minder dan duizend vertegenwoordigers van verschillende vereenigingen deelnamen. Nederland. Amsterdam, 4 Maart. Naar men van welingelichte zijde mededeelt, is thans alles gereed, om, zoo noodig, oogenblikkelijk den staat van beleg te knonon afkondigen. Tal van officieren hebben geheime op drachten, en eeo enkel bevel ia voldoende om over het geheele rijk die opdrachten tot uitvoering te brengen. 5 Maart. Bij den gemeenteraad waB gisteren ingekomen een adres van J. Boomars en A. H. Elich, bootwerkers, niet tot eenige vereeniging behoorende, werkzaam geweest bij de firma Hudig Blokhuijzen, cargadoors alhier, waarbij zij mededeelen, dat genoemde firma by de laatste werkstakingen genoodzaakt is geworden hen en 13 andere werklioden te ontslaan, en de medewerking van den raad inroepen om er bij de firma op aan te dringen, dat adressanten in hun werkkring worden hersteld. Het adres is ter visie gelegd voor de leden van den raad, Heden is op alle diamantslijperijen een manifest verspreid door de bestoren der ver schillende ohristelijke vakvereenigingen, waarin de diamantbewerkers worden aangespoord bij een eventueele algemeene staking to blijven doorwerken. 's-Gravenbage, 4 Maart. Heden ver gaderden in de Tweede Kamer over de stakingswetten nog vier afdeelingen, daar eene reeds gisteren het onderzoek had beëindigd. In de afdeeling, waarin de heer De Savornin Lohman voorzitter is en waarin door het lot vier socialisten zitting kregen, duurden uitteraard de overwegingen het langst, zoodat men heden bij den aanvang der vergadering nog de algemeene beschouwingen moest voortzotten. Het laat zich begrijpen, dat in die afdeeling de betryding der ontwerpen het felst was. De indruk, tot dusver van de ontvangst der drie wetsontwerpen verkregen, zou aldus zijn samen te vatten, dat, ondanks het verzet der zoo goed als aangesloten minderheid, de meerderheid, als het niet anders kan, ten slotte de voorgestelde maatregelen onveranderd zou bekrachtigen. De minderheid zou de spoorweg-enquête voldoende achten om orde en rust te herstellen en voortaan te verzekeren. Uit overweging daarvan zou deze, de minderheid, zich bijna eenparig verzetten tegen een verbod van staken in den zin als de regeering heeft voorgesteld. Echter zou de noodzakelijkheid eener regeling van de posten- orders met het oog op de vrijheid van arbeid door verreweg het grootste gedeelte der minderheid aanvaard worden. Schier algemeen meende men in de afdeelingen dat de regeering door de tot dusver genomen maatregelen den dank van alle welgezinden verdient. 5 Maart. Terwijl de stand der Kamer sectie-werkzaamheden hedenmiddag deed voor zien, dat de openbare vergadering ook nog niet morgen kan worden hervat, is een telegram ontvangen, dat de heer Troeletra door influenza ie aangetast, zoodat de dag voor de interpellatiëo ook weder onzekerder is geworden. Morgen (Vrijdag) geen openbare Kamer zitting, vermoedelijk eeral dinsdag. 5 Maart. Het is thans bepaald, dat Dinsdag a.s., des voormiddags ten 11 ure, de openbare zitting der Tweede Kamer zal worden hervat. Naar men verneemt, heeft mr. Troelstra den Voorzitter der Tweede Kamer verzocht zijne interpellatie tot Dinsdag uit te stellen, daar hij wegens ongesteldheid eenige dagen verhinderd 18 te komen. Naar Het Volk meldt, heeft mr. Troeletra aan dr. Kuyper bericht, dat bij aan de Regeeriog zal vragen of zij bereid is de voor- geetelde wijzigingen in het Wetboek van Strafrecht in nadere overweging te nemen en daaromtrent eerst na het verschijnen der nog te benoemen enquête-commissie een definitief besluit te nemen. De Koningin ontving nden antwoord op een aan den Paus gezonden telegram van gelukwenechen, het navolgend telegram A sa majestó Wilhclmina, reine de Hollande. La Haye. Que totre majestó veuille igré;r nos remerciments since'es pour ses felicitations a l'occasion de notre jubilé. Léon X1H. (Uwe Majesteit moge aanraarden ome hartelijke dankbetuigingen voor hare gelukwenschen by gelegenheid van ons jubilé) Gorinchem, 4 Maart. Gieteronmiddag is in de tusscbenechool voor meisjes een begin van brand ontstaan door het omvallen van een spiritualamp bij het proefnemen in de natuurkundige les. De paniek onder de meisjes was zeer groot, waardoor eenige leerlingen onder den voet goraakten. Vier meisjes kregen brandwonden. Door het angstgeschreeuw der scholieren kwamon spoedig velen tec hulp. die ia korten tijd de vlammen meester berden. De brandspuit behoefde geen water te geven. Bergen-op-Zoom, 5 Maart. Sedert gisteren staat aan het station alhier een trein gereed met 11 wagens en een munitiewagen, in staat om met 500 man troepen dadelijk te kunnen vertrekken. Deze troepen zijn bestemd, om, zoo noodig, de spoorlijn Roosendaal—Dordrecht te bezetten. Rozendaal, 4 Maart. Te Rukfen, onder deze gemeente, hebben op den avond van het Pausfeest twee ingezetenon M. Sep, wagenmaker en C. Poldermans, landbouwer, twist gekregen, waarbij Poldermans met een knuppel een slag op het hoofd werd toe gebracht. Hij is, zonder bjj kennis gekomen te zijn, den volgenden morgen overleden. De vermoedelijke dader is voortvluchtig. De justitie uit Breda heeft een onderzoek ingesteld. De verslagene, zoowel als de vermoedelijke dader, stonden als oppassende personen bekend. Uit Stad sr Provincie, Zierikzee, 5 Maart. Gisterenavond werd ten huize van mej. de wed. Kanaar alhier een vergadering der s> Vrijzinnig-Democratische kiesvereeniging" gehouden, waarbij 34 leden tegenwoordig waren. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter, de beer J. A, de Broyne, deelde mede, dat het getal leden thans 51 bedraagt en bracht vervolgens ter tafel eenige ingekomen stukkencirculairis van het hoofdbestuur, enz. De contributie werd bepaald op minstens 25 cts. per jaar. Besloten werd voor rekening en ten dienste der vereeniging eenige brochures aan te schaffen en onder de leden te verspreiden. Hierna kwam in behandeling hot program van werkzaamheid op gemeentelijk gebied, door den Bond vastgesteld op 24 Jan. 1.1. Dit program bestaat uit negen onderdeelen, die door den voorzitter werden ingeleid en zoo noodig toegelichtterwijl verschillende vragen daaromtrent door hem, zoo mogelijk, beantwoord werden. Het derde onderdeel, betreffende hetonderwijs, gaf één der bestuursleden aanleiding tot het bespreken van ^het ambachtsonderwijs, waarbij bij de wenschelijkheid uitsprak dat de subsidiën aan de ambachtsscholen zóó werden verhoogd, dat deze niet behoefden te conourreeren met de particuliere nijverheid, waardoor de werkman schade lijdt en wat dan ook z. L verboden moest worden. De voorzitter geeft hieromtrent eenige inlichtingen en eluit daarna, na omvraag, de vergadering. Wij maken onze lezers en lezeressen opmerkzaam op het concert, dat heden over acht dagen door het bekende Nederlandsche Stryk-Quartet uit Amsterdam in de Concert zaal te dezer stede zal gegeven worden. Dit quartet bestaat uit de heeren Christiaan Timm- ner, lste riool, Johan Herbschleb, 2de viool, Focoo Klimmerboom, alt, en Fritz Gaillard, violoncel. Indertijd namen wy uit het Nieuws van den Dag, een blad, dat zooals men weet, Daniël de Lange als muziek-recensent heeft, een zeer gunstige, vleiende beoordeeling over voornoemd quartet over. En een gunstig oor deel van die zijde heeft in de muzikale wereld groote waarde. Men zij voor het nemen van toegangskaarten er tijdig bij. Bjj de heeren S. Klimmerboom en 8 Ochtman Zoon, boekhandelaren alhier bestaat gelegenheid deze te verkrijgen. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijks-kust verlichting te Westenschouwen, gedurende Februari 1903. Wanneer zooals gebruikelijk is bij mete orologische waarnemingen de waarnemingen van den 31 Januari en 1 Maart bij Februari worden gevoegd, dan heeft de gepasseerde maand, in 18 regendagen, bij 15 aftappingen, een regeoval van 49,6 m.M. opgeleverd, alzoo 21,4 m.M. meer dan de normaal voor die maand aangeeft, welk surplus te wijten is aan den val gedurende de twee laatste dagen dier maand, die 38,5 m.M. verschaften, en do Bannen met pl.m. 922560 M3. water verfrisobten. Hagel en sneeuw kwamen daaronder slechts driemaal sporadisch voor tijdens een onweersbui. Nachtvorsten werden 6 maal genoteerd, 14 maal heerschte er nevel, 15 maal mist, vooral ▼•a den 8en tot den 12en in sterke mate. Éénmaal werden we plotseling door een kort doch hevig onweder verrast, vergezeld van voormelden hagel, waarvan de korrels vrij groot warenéénmaal zag men een kring, 2 malen kransen rond de maan. De luchtgesteldheid varieerde als volgt: 17 maal helder, 4 maal lichtbewolkt, 11 maal bewolkt, 17 maal zwaarbewolkt, buiig, en 21 maal betrokken. De windrichting wees aan6 maal Noord, I maal N.-O., 2 maal Ooat, 1 maal Z.-O., II maal Zuid, 14 maal Z.-WM 21 maal West en 15 maal N.-W. Opmerkenswaardig wasdat van de 30 waarnemingsdagen er 17 voorkwamen, waarop de kracht van den wind eteeg totmarszeilskoelte en stormseinen van den stormwaarschuwings- dieust stonden dan ook 20 dagen by. (Jammer, dat men nog geen Astakingswaarschuwings- dienst" heeft georganiseerd, wat zeer nuttig voor den handel en het reizend publiek zou ign). Den 22en trok ook over deze plaats een grauw-geel gekleurde dikke wolklaag, achter latende een aschachtige, vette stof van gezegde kleur. Serooskerke, 5 Maart. Na den goheelen winter stil gelegen te hebben, zijn de werkzaamheden aan de Schelphoekhaven dezer dagen weer begonnen. Met een 20-tal arbeiders is men bezig de benoodigde aarde te vervoeren, zonder gebruik te maken van paarden of spoorkarren. Voeg daarbij nog den aanleg van een nieuwen kunstweg van het dorp naar den Schelphoek in den loop van den zomer en men zal begrijpen, dat daardoor dit jaar nog al eenige levendigheid op onze plaats zal zyn. Westelijk Schouwen. Vreesden wij eerst, dat de strenge vorst van den winter aan de bloembollen groote schade zou berokkenen, thans blijkt, dat nu al de bollen er geregeld uitkomen, de winter weinig of geen merk baren invloed op het geplante heeft uitgeoefend, behoudens een paar te ondiep gepoote bedden narcissen. Oosterland. Naar men uit vertrouwbare bron vernoemt, zal er op den tweeden Pinksterdag a.s. een festival door bet muziek gezelschap «Oosterland's Fanfare" alhier gehouden worden. St. Filipslaud, 6 Maart. Uit het jaar verslag der kolen vereeniging Voordeel zij ons streven" blijkt, dat in 1902 het leden aantal is gestegen van 175 tot 185. Totaal werden verkocht 2885 H.L. kolen, waarvan circa nootjes-kolen. De gemiddelde prijs der kachelkolen was 83 en die der nootjes 91 cent. De aftredende leden, de heeren Mol, Boudeling en de Ruyter, werden herkozen. Ierseke, 5 Maart. Maandag 9 Maart a.s. zal alhier door den heer A. Oosterbaan, schoolopziener te Doesburgeen politieke lezing worden gehouden. Onderwerp: Onze roeping in donkere dagen. Door den jachtopziener M. Bek alhier is deze week weder een otter geschoten. Reeds 3 dezer dieren werden in betrekkelijk korten tijd door hem geschoten. Ook dit was een flink ontwikkeld dier. Middelburg, 5 Maart. De concert- en gehoorzaal in de Lange Singelstraat is ge durende deze week de verblijfplaats van een internationaal gezelschapde Nederlanders zyn er echter verre in de meerderheid en van deze hebben vooral de eilanden Walcheren en Zuid-Beveland tal van afgevaardigden naar de Zeeuwsche hoofdstad gezonden. Echter, wij zeiden reeds, het is een internationaal gezelschap, dat bijeenkwam, en behalve de meeste landen van Europa, hebben ook nog AmerikaChina en Japan hun vertegen woordigers herwaartsdoen komen. De conferentie is bijeengeroepen met een philantropisoh doel, nl. de vereeniging «Kindervoeding" alhier financieel te steunen, en dat dit doel wel zal bereikt worden, mag worden verwacht, waar deze conferentie niet zal beraadslagen over de middelen om tot dit doel te geraken, en evenmin door het aannemen van een motie een wenschelijkheid zal uitdrukken, die zoo zelden wordt vervuld. Neen dit congres kan daarom zulke goede vruchten afwerpen, wijl er onder de congressisten deze eenstemmigheid heerscht: dat zij hun tijd hier in Middelburg niet zullen verpraten. Zeker, er zyn enkele, die nog wel eens een woordje in het midden zullen brengen, doch aangezien zy verre in de minderheid zijn, met hun «gewauwel" de goede geest onder dit gezelschap niet verstoren, liet is echter niet het eerste congreB van dezen aard dat bier gehouden wordt, reeds enkele jaren geleden mochten wy een dergelijk gezelschap hier onze opwachting maken; ook nu zyn de dames in veel grooter getale opgekomen dan de heeren, en onder deze laatste hebben wij slechts enkele oude bekenden ontmoet. Het deed ons vooral groot genoegen te bemerken, dat Paul Krüger deze bijeen komst wel met zijn tegenwoordigheid heeft willen vereerenby zag er zeer goed uit, doch hy behoort onder degenen die hier hun tjjd niet willen verpraten en van intervieuw wilde hij geheel niets weten. Werkelijk, de poppententoonstelling, want het is een congres van nagemaakte menschen dat in ons midden vertoeft, mag goed geslaagd heeten. De geëxposeerde typen der verschillende nationaliteiten dwingen eerbied af voor de vindingrijkheid der exposanten, terwijl de getrouwe nabootsing niet minder lof verdient veel van betgeen te zien is getuigt van smaak en kunst, en wy zijn er zeker van, dat ieder een met genoegen een kijkje in deze miniaturen- wereld nemen zal. De «gouden koets", door de directie van het dagblad De Telegraaf belangloos ter beschikking van het comité gesteld, is voor velen de «great attraction" van dezen «show", doch dit neemt niet weg dat de tentoonstelling zelf niet minder bezienswaard is. Het comité heeft alle eer van zijn werk. Door wijlen den heer P. C, Plugge, den 24 Februari te Middelburg overleden, is gelegateerd: aan de diaconie der Ned. Herv. Gem. aldaar f 500, aan de school met den bijbel op het Molenwater aldaar f 300, aan de werkverschaffing voor Zeeuwsche blinden f 200 en aan het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen de gouden en bronzen medailles van wijlen zijn zoon, prof. Plugge, benevenB twee kostbare Japansche potten, indertijd door de Japansche regeering aan prof. Plugge ten geschenke gegeven. De gemeenteraad van Middelburg heeft het voorstel van burgem. en wetb. tot toe kenning van een subsidie aan de Vereeniging Kindervoeding aldaar, verworpen met 8 tegen 7 stemmen. Benoemd tot conoierge-bode bij den raad van beroep te Middelburg A. G. Touburg, oud-marinematroos aldaar. Door de afdeelingen Middelburg van het Ned. werkliedenverbond «Patrimonium" en van den Chrietelyken Nationalen Werkmansbond, zyn afdrukken rondgezonden van het bekend manifest van de hoofdbesturen van genoemde vereenigingen, waarin zij verklaren daarmede hun volle instemming te betuigen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1