co té. IHI ADVERTENTIE!!. Polder Öoster- en Sir-Jansiand. Li Rederijkerskamer „JACOB CATS", Dinsdag 10 Maart 1903, WOONHUIS en SCHUUR, Verscheidene beambten bij de Staats spoorweg-Maatschappij te Dordrecht hebben hun lidmaatschap van den Bond opgezegd. Algemeen werd do volgende ernstige waarschuwing verspreid: Mannen van den Spoorwagen In deze hoogst ernstige dagen, wagen wij ondergeteekenden het (die in naam misschien bij u bekend zijd) het woord tot u te richten, ter wille uwer vrouwen en kinderen. Bedenkt voor het te laat is, dat, indien gij wederom tot staken besluit, gij de boter ham verspeelt voor vrouw en kinderen Vermeerdert het getal der schamele armen niet. Bedenkt toch dat gij nog nooit aan uw kind een boterham hebt behoeven te weigeren Ter wille uwer vrouwen en kinderen, blijft op uw post! De Stichtvrouwen van het M. C. v. Doom's Vrouwengesticht van Weldadigheid, Korte Hoogstraat 5. Rotterdam, 2 Maart 1903. Do hoofd-corductcur C. van Dorsten van de H. 8. M. te 's-Gravonhage en de hoofd-conducteur E. Nibbelke van de S. S. te Amsterdam hebben namens het Hoofd comité tot organisatio van den spoorwegdienst bij staking het volgende manifest aan de vrouwen gericht: »Aan onze vrouwen «Velen uwer zijn zoo wijs om hun man af te houden van het staken. Anderen zijn nog verstandiger en bemoedigen hun man om tegen alle oproer in dienst ijverig te velde te trekken. «Maar eenigon uwer zijn door zooveel mooie beloften gepaaid, dat zij hun man niet bewegen om toch niet door een tweede staking hun huishouden ongelukkig te maken. Wij kennen er zelfs, die hun man tot staken aansporen. «Moeders, wees toch voorzichtig. Het gaat bier hard tegen hard. De werk man wil de directie er onder hebben en haar de wetten stellen. Maar de directie wil baas blijven in haar eigen huis en ontdoet zich van alles wat haar daarin beletselen wil stellen. «Men heeft u beloofd, dat gij van een staking beter zult worden. Tien tegen één, dat als uw man zich bij de stakers aansluit, dat bij dan binnen 24 uur broodeloos is. En dan? Nu hebt ge wel niet rijk uw brood, maar ge lijdt toch geen honger! «Spoort dus met ons nw mannen aan om geen dienst te weigeren, nooit! nooit! nooit! Steekt hen een riem onder 't hart dat zij niet bang zijn voor de dreigementen der stakers. Wij hebben een meer dan voldoende macht, die ons voor alles beschermt. Neemt desnoods hulp bij u in huis. De Maatschappij zal u de kosten vergoeden. »'t Is wel treurig dat gij niet gerust kunt loven en dit moet doormaken om uw brood te behouden, maar helaas, de verleiders van den werkman hebben het tot dit uiterste gedreven. Houdt moed: nog eenige uren, en wij ademen weer in een vrij land". Men meldt ons uit Amsterdam Het «Cer.traal Comilé van Verweer" heeft om te protesteeren tegen de door de Regeering voorgestelde «tuchthuis wet" in de voornaamste gemeenten van ons land tegen aanstaanden Zondag, groote meetings uitgeschreven. Naar een veertigtal gemeenten zullen sprekers gezonden worden, die, na de menigte te hebben toegesproken, een gelijkluidende motie zullen voorstellen. Ook in Frankrijk woedde een zeer hevige storm, welke groote schade aanrichtte te Parijs, Dijon en elders. De storm. De reeds kortelijk vermelde storm in Groot-Brittannië en Ierland heeft daar ontzaglijk veel ongelukken en schade aan gericht. Verscheidene kerken en huizen zijn ingewaaid. Te Lower Gornal o. a. bezweek een schouwburg, het «Pavilion Theatre", onder de aanvallen der geweldige winden en allerlei tooneelgerei en schitterende coBtumes vlogen ver in 't rond door de lucht. Te Monley werd een ijzeren dak, verscheidene tonnen zwaar, afgerukt en twintig meter ver geslingerd. Te Cork stortte midden in den nacht een groot huis in, dat door zes gezinnen werd bewoond en het redden van de onder hot puin bedolvenen ging zeer bezwaarlijk. Vele menschen kwamen om het leven door het instorten van huizeno. a. de Methodisten predikant De Winton, te East Durham. Het aantal omgewaaide schoorsteenen, boomen en telegraafpalen is natuurlijk legio. Ook werden er vele paarden te water gewaaid. Bij UIverston veroorzaakte de orkaan een ernstig spoorwegongeluk. Daar woei een spoortreia, bestaande uit acht personenwagens en eem'ge andere wagens, van een viaduct af. Twee-en-dertig menschen werden meer of minder ernstig gewond en vier zijn vermoedelijk gedood. De Menai-brug, welke het eiland Anglesey met Carnavon verbindt, werd door den storm losgerukt van de steunsels, waarop zij rustte, en zwaaide eenigen tijd heen en weder. Later, toen de wind wat bedaarde, werd de brug weder vaster; maar het rijtuigverkeer er over bleef voorloopig gestaakt. Natuurlijk veroorzaakte do orkaan ook vele schipbreuken, met aanmerkelijk verlies van menschenlevens op de kusten. Gemengd Nieuws. President Krïiger. Een tijdelijk in Nice vertoevend landgenoot, die dezer dagen een bezoek bracht aan President Krüger, deelt mede, dat do President een bizonder goede gezondheid geniet en, in tegenspraak van sommige geruchten, uitorst eenvoudig leeft. Zijae kleine villa «Gona", te midden van weelderige hotels, is gelegen in één der schoonste streken der Riviera, met een heerlijk uitzicht op de azuren der Middel- landsche Zee. De President, die slechts drie vertrekken bewoont, waarvan do gezamenlijke oppervlakte niet meer dan GO vierkante meters bedraagt, wenscht van te vele bezoeken verschoond te blijven. De Nederlanders maken hierop in den regel eeno uitzondering. De heer Ktügor is den Nederlanders bizonder erkentelijk voor hetgeen ze voor zijn arm volk bijeen wisten ti brongen. De President staat oDgeveer 10 uur op, slaapt 's middags van 2—4 uur en begeeft zich te 10 uur ter ruste, om dan 2 uur later weer op te staan. Ook in het rustige Menton wordt de nachtrust van den zwaarbeproefden grijsaard onderbroken. Op de ruim verspreide prentbriefkaarten van de woning des Presidents domineert de grootache, veel uitgestrekter villa van een Russisch officier, die vlak naast den President woont. Door de meesten wordt dit luxieus gebouw voor dat van den President gehouden en wellicht in verband daarmede wordt over de grootBcheepsche huishouding van den heer Krüger gesproken. De familie Eloff woont rechts naast den President, in een villa van even groote afmeting, terwijl links in een miniatuur-villa, van hoogstens 5 meter breed, dr. Hijmans zijn intrek heeft genomen. TELEQR1HKEN. Middelburg, 4 Maart. Door het Provinciaal Bestuur is aanbesteed het voortzetten van de horstelling en boord- voorziening van het kanaal door Zuid-Beveland. De raming was f 5000. Minsto inschrijver ia do hoer J. Lindec- bergh Cz. te Wemeldingo, voor f 4088. Vlissingen, 4 Maart. Tot directeur van de alhier te openen zeevaartschool is benoemd de heer 8. Visser, thans in gelijke betrokking to Don Helder. 's-Gravenhage, 4 Maart. De algemeene indruk, tot dusverre over het Afdeelingsonderzoek omtrent de stakinga- ontwerpen verkregen, is, dat de meerdorbeid zoo noodig onveranderd ze zal goedkeuren, terwgl de minderheid, tot verzekering en handhaving van do orde in de toekomst, de voorgestelde enquête voldoende acht. Meerdere waarborgen voor do bescherming der vrijheid van arbeid werden ook door de minderheid noodig geacht. Ingezonden Stukken. Bruiniösb, 28 Februari 1903. Mijnheer de Redacteur 1 Mag ik u beleefd een plaatsje verzoeken voor het volgende? Met verbazing heb ik kennis genomen, niet van de oprichting eener vereeniging Algemeen Schippersbelang", maar van de, in de circulaire en motie uitgedrukte en op de algemeene vergadering aangenomen argumenten, tot het verkrijgen van een vluchthaven in den Stoofpolder. Ik wil ook in de eerste plaats toestemmen in de behoefto eener vluchthaven, en vind ook hare ligging hier in den Stoof polder het doelmatigst voor de zoogenaamde groote vaart. Maar is dit nu een reden om zich door mooie en hoogklinkende woorden tegenover het werk van den gemeenteraad te stellen? (Men mag dat dan aanvankelijk in de algemeene vergadering hebben voorgesteld als niet de bedoeling te zijn). Alle argumenten in 't bizonder te weer leggen, waartegen ik iets zou kunnen aan voeren, ligt nu niet op mijn weg, alleen enkele. Dat de haven der gemeente te klein is, en daarom de eerste hand aan vergrooting is gelegd, is een feit, maar dat men weinig kans heeft op het verkrijgen van subsidie, omdat die vergrooting niet behoort tot het algemeen belang, is al een zeer zwak argument. Was dan de havenquestie te Ierseke wel algemeen belang? Daar kreeg men toch ook subsidie. En als nu meerdere ruimte ia de haven onmisbaar is voor deze gemeente en deze door haar alleen niet vergroot kan worden, moeten er dan stemmen opgaan uit het midden der gemeente om een haven of ligplaats buiten de kom daarvan te zoeken Wat de ligging aangaat, ieder onbevooroordeeld of bij de vluchthaven niet eigenbelang hebbend visscher te dezer plaatse, zal ten allen tijde toestemmen, dat de uitmonding eener haven in 't Zijpe verre ten achter staat bij de nu bestaande, lettende op de vele gelegenheden, die zich voordoen van uitzeilen ter visscherij en wat men noemt van vloed opvangen. En als hoogst klinkend argument //schuldenlast" der ge meente, stijgend tot een nooit te overklimmen hoogte, zie dit is juist iets om mede uit visschen te gaan, maar het is geen getuigenis van juiste kennis en onderzoek. Wist de ver gadering of de inleider, wat de haven ge durende de laatste jaren aan zuiver klinkende munt heeft opgebracht? En heeft men wel bedacht, dat door vergrooting ook de opbrengst vermeerderen zal, en bij verplaatsing ver minderen, daar door een vluchthaven, zooals men dan toch begeert met los- en lading- plaats, de gemeente wordt tegengewerkt in haar opbrengst. Maar waartoe meer? Alleen nog dit ééne, dat er van die 72 namen van schippers, die geteekend hebben, er o zoo veel waren, die wel gaarne een vluchthaven zagen, maar tevens in de eerste plaats uitbreiding der thans bestaande ruimte in de gemeentehaven en zoo spoedig mogelijk beide wenschten te zien evenals schrijver dezes, maar geen vlucht haven ten nadeele der gemeente of voor een eigenbelangetje. Met vriendelijken dank voor de opoame, teeken ik EEN SCHIPPER. Uit St.-Maartensdijk. Mijnheer de Redacteur! Gaarne wenschte ik in uw geacht blad een plaatsje voor het volgende. Zooals in vele gemeenten geschiedt, wordt ook hier bij gelegenheid eener trouwplechtig heid een busje geplaatst op de tafel iu de trouwzaal, teneinde ieder, die zoo'n plechtig heid door zijne tegenwoordigheid opluistert, in de gelegenheid te stellen eene gave af te zonderen, bestemd voor den arme. Dit is zeer prijzenswaardig te achten, en zeker ook goed gedacht, want in de meeste gevallen gevoelt men zich het meest tot offeren bereid, wanneer men in eene gelukkige of feestelijke stemming verkeert. Bijzonder trof ons daarom de mede- deeling van den predikant der Ned. Herv. gemeente alhier bij de morgen-godsdienst oefening 1.1. Zondag, dat bedoeld busje in 't vervolg niet meer in de trouwzaal zal geplaatst wordenhij verklaarde deze mededeeling te doen met medeweten van den burgemeester en met goedkeuring van ZEd. Achtb. Wie in 't vervolg bij of na zoo eene gelegenheid wat voor den arme wilde afzonderen, kon dat dan doen den daaropvolgenden Zondag in de kerk. Wanneer de zaak is, zooals de predikant zegt, dan is o. i. de handelwijze van den burgemeester in deze niet geheel goed te keuren. Iedereen zal toch dadelijk beseffen, dat het geval zich niet zelden kan voordoen, dat een deel der feestgenooten den daarop volgenden Zondag niet in de kerk komt, sommigen omdat zij gasten zijn, welke huDne woonplaats elders hebbenweer anderen, die tot eene andere kerkelijke gezindte behooren weer anderen, die om bepaalde redenen geen kerkbezoekers zijn. Bovendien, gesteld nog, dat allen den volgenden Zondag wel de kerk bezochten, dan weet iedereen wel, dat velen der feestgenooten niet meer zoo offervaardig zijn als bij de eigenlijke plechtigheid, en van dat na-geven bij velen al heel weinig of niets komt. Maar, en hier komen we op een ander terrein, welke motieven hebben den predikant geleid om zich tot den burgemeester te wenden met een dergelijk verzoek. Het plaatsen van een busje in de trouwzaal voor den arme is toch geen zaak van de Ned. Herv. kerk of haar diaconie. Hoe of waaraan de giffen, daarin gecollecteerd, besteed worden, is tooh geen zaak van de diaconie van eenige kerk. Kan de diaconie der Ncd. Herv. kerk het bewija leveren, dat in vroegeren tijd met toestemming van den gemeenteraad, het busje daar door haar ia geplaatst? Alleen in dat geval zou zij aanspraak kunnen maken op den inhoud er van. Dat zij jaren lang alleen de inkomsten er van genoten heeft, is geen bewijs, dat zij er alleen recht op heeft. Het verjarings- recht behoeft in deze niet te gelden. Het staat vast, dat de inzameling ten goede moet komen aan de armen, maar dan ook aan de armen van alle gezindten, of liever en beter nog aan het algemeen burgerlijk armbestuur, ait is eene corporatie, welke in tijd van nood bedeelt zonder vraag welk geloof de behoeftige belijdt. Immers de gaven worden ook afgezonderd door menschen van verschillende kerkelijke gezindten en door menschen van geen kerkelijke gezindte. Wij hopen dan ook, dat het dagelijksch bestuur of de gemeenteraad met den burgemeester aan 't hoofd, welk college de macht heeft busjes te plaatsen in die zaal, bij nadere overweging wel zoo goed zullen willen zijn in 't belang van den algemeenen arme, bij elke trouwplechtigheid het busje steeds op de tafel te laten plaatsen, ook al heeft er na het burgerlijk huwelijk eene inzegening daarvan in de eene of andere kerk plaats. Het algemeen burgerlijk arm bestuur zal zeker wel bereid gevonden worden om in overleg met den burgemeester maat regelen te treffen voor een richtig en zuiver administratief beheer dier ingekomen giften. Er wordt dan een toestand in 't leven ge roepen, die juist is, zooals 't behoort. Met dank voor de plaatsing, Mijnheer de Redacteur. Uw. Dw. J. H1BKTBEBIOHTEH. Gorinchem, 2 Maart. Op de veemarkt van beden waren aangevoerd 128 koeien, 14-nuchtere kalveren, 34 vette varkens en 338 biggen. De handel verkeerde ditmaal in niet te vlugge stemming, wat eenige daling ook van kalf vee tengevolge had. Andere soorten vee waren ietwat ruimer voorbanden, doch met geringe vraag. Naar biggen was veel vraag, deze werden ving verkocht tegen lager prijs. Vette varkens bij flink aanbod dalend. Men besteedde voor: Zware kalf koeien f 200 k f 250, melkkoeien f 160 k f 220, kalfvaarzen f 160 k f 220, guiste vaarzen f 100 f 120, 2|-jarige oasen f 160 k f 230, 1 I-jarige ossen f 100 A f 120, pinken f 80 A f 100, graskalveron f 40 a f 80, nuchtere kalveren f8 f 12, vette varkens f 0,18 k f 0,21 per K.G., biggen f G k f 11. Do voorjaarspaardenmarkt was ditmaal niet druk bezocht. Ook was de aanvoer slechts matig. Eonigo buitonlandsche koop lieden waren tegenwoordig. Aangevoerd 218 stuks. De handel wilde over 't algemeen niet best vlottenluxe paarden echter waren nogal gezocht tegen flinke prijzendoch overige soorten vonden geen aftrek. Men besteedde voor: luxe paarden f 500 a f 700, werk paarden f 100 a f 300, 1 ^-jarige paarden f 150 f 300, hitten f 60 a f 150, veulens f 70 k f 130 per Btuk. Rotterdam, 3 Maart. Op de veemarkt waren 8»ngevoerd: 22 paarden, 803 magere en 724 vette runderen, 137 vette en 592 nuchtere kalveren, 10 schapen of lammeren, 606 varkens, 121 biggen, 2 bokken of geiten. Koeien en ossen 26 tot 35 ct., stieren 24 tot 29 ot., kalveren 49 tot 60 ct., varkens 19 tot 211 ct. per K.G. Melkkoeien f 105k f 245, kalfkoeien f 140 a f 275, stieren f 50 a f 190, vaarzen f 70 a f 145, alles mager vee; biggen f 8,50 f 19, paarden f 50 a f 135. Nuchtere kalveren, fok- f 15 a f 22, slacht- f 6 k f 10. Wegens geringen aanvoer van vette runderen was de markt zeer vast en de handel vrij levendig. Vette kalveren werden wegens de buitengewoon booge vraagprijzen langzaam opgeruimd. Tengevolge van de lage prijzen te Londen was de handel in nuchtere kalveren veel minder dan voorgaande weken. Fok- en melkvee werd goed verkocht. ZIERIKZEE. TUD VAN HOOGWATER EN VAN LA AG WATER. Maart. Mm os- ouder Join. H.W. L.W. u. m. u. m. 4. 6 voorm. 5,38 11,13 nam. 6, 0 11,35 5. 7 voorm. 6,15 11,54 nam. 6,38 6. Vr. 7,33 n. voorm. nam. 6.58 7,26 O O V-»- I*- -O 7. 9 voorm. 7,48 1,19 nam. 8,24 1,48 8. Zo. 10 voorm. 9, 1 2,29 nam. 9,48 3, 1 9. 11 voorm. 10,39 3,52 nam. 11,25 4,31 10. 12 voorm. 5,22 nam. 0,10 5,58 11. 13 voorm. 0,40 6,29 nam. 1,20 6,53 'ijd van 1 I.W. to Dordroc it 3,15 lur lator. L.W. 5,30 STOOHBOOTDIENST en Maait. Dond. 5 Vrijdag 6 Zaterd. 7 Maand. 9 Dinsdag 10 "Woens. 11 Van Vlissingen Van Middelburg Van Rotterdam naar Middelburg en Vlissingen. Amsterdamsche tijd. 'sm. 7,30'sm. 8,45 9 i 9 7,30 7,30 i 8,45 8^45 s m. 9 9,- 9 9,- 9 9,- Ondertrouwd G. J. HORSTING, Weduwnaar van A. H. Ankersmit, en A. H. J. A. BLANKERT, Weduwo van J. Borgiïstfjn. Doetinciiem, 26 Februari 1903. lieden overleed in den ouderdom van drio maandon, onze lieve PIETER. Stavenisse, 27 Februari 1903. P. J. STEINZ. J. M. J. W. STEINZ—Ramaker. Heden overleed onverwachts ons Dochtertje on Zusje Kaatje Pieternella in den ouderdom van 18 maanden. Noordwelle, 2 Maart 1903. A. FOND8E. M. FONDSEKoole. Heden overleed in bet Hospitaal te Breda, onze Zoon en Broeder Johannes Cornells, Korporaal bij de Veld-Artilleriein den ouderdom van ruim 20 jaar. Burgh, 3 Maart 1903. P. VAN ZUIJEN en Kinderen. Heden werd ons ontnomen ons jongste Zoontje, in den jeugdigen leeftijd van twee maanden. Zonnemaire, 4 Maart 1903. J. v. d. VELDE. P. v. d. VELDE—de Graaf. I Zaterdag 7 Maart, des voorm. elf uur precies, vergadering van Cichorei-verbouwers te Noordgouwe bij Coomans. Opgaaf hoeveel uit te zaaien enz.' Wie niet aangeeft wordt geweigerd ter drooging. GESCHOTPLICHTIGEN zij bericht, dat de laatste zitting in het dienstjaar 1902/1903 zal gehouden worden te Oosterland ten Dorpshuize, op Zaterdag den 7 Maart a s van s voorm. 11,45 tot 's nam. 1,15 ure. De Ontvanger-Griffier, J. VAN DER VLIET Cz. rr ff De DIRECTIE van bovengenoemde Sociëteit maakt den Leden bekend: 1°. dat het Billard-Concours (15-atootspartg) zal eindigen op Zondag 15 Maart'a avonds 12 uur. 2°. dat op Maandag 16 Maart, 's avonds 7 uur, de prijzen aan de winners zullen worden uitgereikt. 3°. dat tevenB op Maandag 16 Maart, aan hen, die minstens vijf partgen gespeeld hebben gelegenheid gegeven wordt gratig deel te nemen aan een extra- wedstrijd om prachtige Kunstvoorwerpen. DE DIRECTIE. LaDdbouw-Vereeniging „Oreischor". VERGADERING Zaterdag 7 Maart 1903, bij Hanse. Agenda: Circulaire «Excelsior". De Secretaris, A. VERJAAL Jnz. DRBISCHO R. van de Arbeiders-Kiesvereeniging «VOORUIT GANG ZIJ ONS DOEL", op Zaterdag 7 Maart, 's avonds half 7, bij Hanse. Zij, die nog lid wenschen te worden kunnen deze vergadering bijwonen. HET BESTUUR. T ooneel voorstelling te Brouwershaven, op Dinsdag 10 Maart 190 3, in het «Hotel Kloet", aldaar. Aanvang Entrée 8 uur precieB. 60 ets. per persoon. Na afloop BAL*. De Deurwaarder L. M. VAN KOGELEN BERG te Zierikzee zal, op Vrijdag O Maart 1903, des voormiddags ten half 12 ure, aan het Koffiehuis van Lodbwijk te Capelle (D.) publiek verkoopen: eene MelkkoeVare KoeOssen en Vaarzen5 Loopvarkens6 Kippen een Drieling wagen, ongeveer 2000 K.G. 3aapjespeen, een partij Kanthooi, Bruine boonenstroo, Tarwestroo, (met den vlegel gedorschen), 10 H.L. bonte en andere Zetpoters, enz. Do Notaris J. FRANSE aal, iu plaats van Woensdag 11, 's middags 12 ure, in do LandbouwHerberg van M. Beije te Zierikzee publiek verkoopen Voor de erven van wijlen den Heer JOZIAS AALBREGTSE: Het gunstig gelegen aan het Eerste Weegjebniten de Westpoort te Zierikzee, bestaande uit NIEUW en zeer SOLIED gebouwd en nieuw aangelegden BOOMGAARD, groot 75 Aren 50 Centiaren. Te aanvaardende Grond en de Schuur bg do toewgzing het Huis uiteriyk 1 Mei a.s. Voor de orven van den Heer JACOBUS VAN DIJK: Het Woonhuis en Erf in do Lange St.-Janstraat te Zierikzee, wgk C no. 228, groot 01 Are 27 c.A. Verhuurd aan F. Reinhoudt voor 80 cent per week. Voor zgn principaal Het onverhuurde Woonhuis en Erf op de Sohouwsohe Botermarkt te Zierikzee, wijk B no. 459, kadaster sectie A no. 82, groot 50 c.A. Te zien: Het hofsteedje iederen werkdag van 9—4 ure; de overige perceelen Dinsdag 10 Maart van 9—12 ure. Een perceelsbescbrijving is bg den Notaris verkrggbaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 3