tievo arbeidersverenigingen, waarvan de eersto in een achterbuurt van Rosdale, een atad in Engeland, door 27 werklieden in 1844 werd opgericht, beginnend met een bedrijfskapitaal van f 336. Deze vereenigiog, die thans eenigo millioenen omzet, heeft een groote vermaard heid verkregen. De coöperatieve arbeiders- vereenigingen stelden zich ten doel: 4°. contante betaling; 2°. het vormen van een spaarbank, want men verkreeg bij de contante betaling een bon of penning, dat bij het einde van het jaar recht gaf op een aandeel in de winst. Die winst werd niet uitgekeerd, maar in de zaak gebracht; en 3°. onderlioge ont wikkeling en beschaving. Hiervoor werd 2| pCt, van de gemaakte winst beschikbaar gesteld. Couranten en boeken werden aangekocht teneinde de aangeslotenen te ontwikkelen. Van lieverlede werd op die wijze een bibliotheek gevormd. De coöperatieve verbruikers-vereeni- gingen hadden door het stelsel van contante betaling, waardoor kwade posten voorkomen werdenen door den icnigen banddie tusschen verkoopers en verbruikers bestond, haar lichtzijden, maar zij hadden ook haar schaduwkanten, die hierin gelegen waren, dat de bezoldigde beambten, die de leiding der zaken in handen hadden, niet zoo vrij in hun bewegingen waren als de winkeliers, en dat het vaak zeer moeilijk was om de vele, verschillende uiteenloopende gevoelens tot samenwerking te brengen. Het op crediet koopen wordt door de winkeliers en handelaren vaak in de hand gewerkt. Betaalt men een rekoning, dan wordt 1 pCt. voor de dienstbode gegeven, dat is een premie op het op crediet-koopen. Koopt men echter k contant, dan krijgt men niets. Spreker trad in een ontwikkeling van het participatie-stelsel, waarvan een toepassing onder anderen bg de bietencultuur te vinden is, en waartegen het bezwaar is, dat men bij het einde van het jaar zijn boeken moet openleggen. Nadat spreker zijn voordracht ten einde had gebracht, werd op voorstel van den waar- nemenden voorzitterden heer Olivier gepauseerd. De voorzitter had, zooals de heer Olivier tevens mededeelde, wegens huiselijke aangelegenheden de vergadering moeten ver laten. Na de pauze werd door den waarnemenden voorzitter gelegenheid tot debat gegeven, waarvan door de heeren C. J. van den Bout, L. M. van den Ende, dr. Yan der Hoeven, Hogerland en Pot werd gebruik gemaakt. Gevraagd werd, of het mogelijk en wenechelijk was om in kleine gemeenten als Zierikzee voor zekere takken van bedrijf, zooals die van slager en broodbakker, coöperatieve ver bruikers-vereenigingen in het leven te roepen of spreker niet van meening was, dat de handeldrijvende middelstand een bolwerk tegen het socialisme was, dat den privaat-eigendom wilde vernietigen; of staatscontrole op de levensmiddelen, waarvan de vervalsching voor namelijk in fabrieken en in den groothandel plaats greep, ook door spreker werd wenechelijk geoordeelden of voorschotbanken op het platteland niet zouden voorzien in een dringende behoefte. Bij de discussie werd door één der debaters in verband met het bij de coöperatieve verbruikersvereenigingen geldend stelsel van contante betaling, de op merking gemaakt, dat men in de praktijk vaak veel moeite heeft contante betaling toe te passen, omdat er leveranciers, inzonderheid ambachtsmenschen, zijn, die iemand gaarne in het boek hebben. Nadat de heer De Bruyne de verschillende debaters beantwoord had, werd door den waar nemenden voorzittor aan den spreker dank gezegd voor zijn uitnemende, leerzame voor dracht, aan de leden medegedeeld, dat dr. Nabor in April een lezing zal houden over metereologie en scheepluchtvaart, aan de dames dank gezegd voor haar veroerende tegen woordigheid, en hierop de vergadering gesloten. Yanwege het bestuur der Sociaal- Demokratische Arbeiderspartij is een manifest aan het Nederlandsche Volk uitgevaardigd, waarvan de opneming met het oog op het gemis aan ruimte in ons vorig nummer achterwege moest blijven, maar tot heden werd uitgesteld. De plaatsing er van zoude dan ook nu geschieden, ware inmiddels niet bedoeld adres zoowel in als buiten deze gemeente huis aan huis verspreid geworden, zoodat, nu de inhoud er van algemeen bokend is geworden, een opneming er van in ons blad geen doel meer heeft. Volgens art. 26 van het reglement voor de calam. polders of waterschappen in Zeeland treedt op den 1 Nov. een derde der leden van de Djjkraden af. Die leden worden benoemd voor zes jaren. Het jaar 1903 is het aftredingsjaar van bedoeld een derde, zoodat in den loop van dit jaar verkiezingen zullen moeten plaats hebben in de vergaderingen van ingelanden tot benoeming van vertegenwoordigers. De rijks-veldwachters J. Bakker te Krabbendijke en A. A. van den Broecke te 'sHeerenhoek zijn bevorderd tot brigadier- titulair. De minister van binnenlandsche zaken heeft de gemeentebesturen doen aanschrijven thans de uitvoering der voorschriften van de woningwet zoo spoedig mogelijk ter hand te nemen. De Katholieke kiesvereeniging te Ter- neuzen is toegetreden als afdeeling van de centrale Katholieke kiesvereeniging in het district Hulst. De vorige week zijn ruim 20 en deze week zullen niet minder dan 40 personen uit Westelijk Zeeuwech-Vlaanderen naar do nieuwe wereld verhuizon. De gymna8tiek-vereenigingen «Medio- burgum" te Middelburg, «Vlissingsche Turn vereniging" te Vlissingon en «Sparta" en «Volharding" te Goes hebben na het oprichten van een Zeeuwschen Gymnasten- bond, zich afgescheiden van 't Algem. Nederl. Gymnastiekverbond. De heer D. de Klerk, lid van de Tweede Kamer, zal Zaterdag 14 dezer als spreker optreden voor de Liberale Kies vereeniging in het district Oostburg. Brouwershaven, 3 Maart. Gisteren- namiddag is door de loodskotter no. 5 voor dit zeegat kruisende binnengesleept de Oetend- scho vischsloep, O 33, wegens verlies van twee ankers en roer en verdere averij. Na veel moeite door den hevigen N, W. wind is het mogen gelukken genoemde visch sloep binnen «Dwars in den weg" te brengen. St. Filipsland, 3 Maart. Van do tjalk geladen met aardappelenbloem, die Zaterdag middag op de schorren achter den Anna Jacobapolder strandde, wisten de opvarende 4 personen zich in de boot te redden en werden liefderijk opgenomen door den land bouwer J. de Wilde. De opvarenden van de meer zuidelijk gestrande tjalk, geladen met zand, bestaande uit man, vrouw, 3 kinderen en knechtkonden toen ze den wal bereikt hadden, op de kortstbijgelegene hofstede niet onder dak gebracht wordendoch werden daarna ook gastvrij opgenomen door boven- geuoemden landbouwer De Wildezoodat diens huisgezin eensklaps met 10 personen vermeerderd was. Hier werden ze zooveel mogelijk van droge kleeren en voedsel voorzien, terwijl ook voor behoorlijke ligging gezorgd werd. 't Is dus niet to verwonderen, dat de schipbreukelingen vol lof waren over de menschlievendo behan deling, die hun hier ten deel was gevallen. In de heden avond gehouden algemceno vergadering der muziek vereenigiog «Concor dia" werd verslag uitgebracht over 't afge- loopen jaar. Uit dat verslag bleek, dat op de statuten de koninklijke goedkeuring verkregen was. Volgens rooster waren aan do beurt van aftreding de 2e penningmeester en de secre taris, die beiden bij acclamatie herkozen werden. Eon dor renteloozo voorschotten werd uitgeloot. De penningmeester deed een gedetailleerd verslag van zijn gehoudeD fioantiëel beheer; door een daartoe benoemdo commissio werd de rekening accoord bevonden en de titularis gedéchargeerd. Aan contributie van donateurs was ont vangen f 233. Hot onderwijs, door den kapelmeester gegeven, kostte f 156, terwijl de uitgaven voor leermiddelen enz. f 58 be droegen. Er blijft dus een batig saldo van pl. m. f 19. In aanmerking nemendo do goede geest, die er onder de workendo leden heersebt, do flinke vorderingen dio er don laatsten tijd gemaakt zijn on bovenal steunende op dc finantiëde medewerking van donatrices m donateurs, gaat de Vereeniging met frisschen moed voorwaarts. Als straks die onmisbare flnantiëcle steun weer govraagd wordt, twijfelen wij er niet aan of ieder zal gaarne het zijne bijdragen, om «Concordia" in stand te honden on in bloei te doen toenemen. Men steunt hier toch een Vereeniging, die het goede beoogt, bevorderlijk is aan beschaving cn ontwikkeling, en poëzie brengt in ons vaak zoo prozaïsch loven. Goes. Do onderwijzer H. Lampen, die zooveel leed tengevolge van den jongaten Tranavaal-oorlog, is Zondag hier ter stede goarriveerd. Om treurigo familie-omstandig heden moest hij zich onmiddellijk naar elders begeven. Zijn vrouw en kind bevinden zich nog in Zuid-Afrika, vanwaar men ze zoo spoedig mogelijk zal trachten te laten repa- triëeren. Bevatten de geruchten waarheid, dan iB den heer Lampen reeds een betrekking als hoofd eener bizondero school in Zeeland toe gezegd. Donderdag a.s. zal de heer J. W. Gunning, directeur van het Zendelingshuis te Rotterdam, alhier een voordracht houden over zijn bezoek aan de zendiogsposten in Ned.- Indië, een en ander opgehelderd door licht beelden. Twee honderd en vijf teleurgeslelden zullen er zijn, daar er natuurlijk slechts één van de 206 sollicitanten kan benoemd wordon naar de betrekking van gemeentebode, tevens concierge van het raadhuis. Verregaand brutaal. Van een in aanbouw zijnd huis aan den 'e-Gravenpolder- schen straatweg, waarvan de muren reeds één meter uit don grond waren opgemetseld, heeft men die maren brutaal weg afgebroken, en de kozijnen een eind in het land weg gebracht. Men zoekt de schuldigen. Die schuldige aan het verniolen van in aanbouw zijnde huizen te Goes is gemakke lijker te vindende wind n.l. Heusche berichten omtrent werkstakingen. Volgens de meeat secure mededeelingen zou het personeel op de Zeeuwsche lijn aan eene eventueele staking niet meedoen. Alle cou- ranton wisten dit aangenamo nieuws mee te deelen, maar het betrokkon personeel zelf wist er niets vaD, tengevolge van do kleinig heid, dat hetin het geheel niet ver gaderd heeft 1 Blijkens de voorloopig ontworpen zomer- dienstregcling der Staatsspoorwegen zal Dins dag (marktdag te Goes) een markttrein worden ingelegd RoozcndaalGoes, stoppende aan alle stations op dit traject, behalve Wouw en Woensdrecht, aankomst to Goes 10,27, ver trek van Goes 2,15. Het tarief is lager dan bet gewone, er worden speciale kaarten gegeven 2e en 3e kl. De marktbezoekers zullen dan tegen legeren prijs een uur laDger in Goes kunnen zijn. Ierseke, 2 Maart. Als een bizonderheid kan worden .gemeld, dat iu deze gemeento gedurende do maand Februari 1903 geen enkel sterfgeval heeft plaats gehad. Sedert October 1897 is dit niet meer voorgevallen. Middelburg, 4 Maart. Heden werd in de Concert- en Gehoorzaal de poppen-tentoon stelling geopend. Een fraaie collectie is daar geëxposeerd en zeer zeker zal de jeugd mot genoegen deze verschillende poppen bezichtigen. »The great attraction" is echter de gouden koets door de redactie van het dagblad De Telegaaf belangeloos aan deze tentoonstelling afgestaan. Wij twijfelen niet of op een druk bezoek zal gerekend kunnen worden, wat der ver eeniging Kindervoeding", voor welke ver eenigiog de netto-opbrengst is bestemd, zeer ten goede zou komen. In het Schuttershof word Dinsdagavond een druk bezochte openbare vergadering gehouden, uitgeschreven door den Middelburg- echon Bestuurdersbond, waarin mej. Roosje Vos, uit Amsterdam, sprak: over «de spoorweg staking en de muilkorfwet der Christelijke regeering". De volgende motie werd met algemeene stemmen aangenomen: «De vergadering, van oordeel dat de wetsontwerpen der regecriDg een slag in het aangezicht zijn van de geheele Nederlandsche vakbeweging, verklaart dat zij zijn een kneveling der georganiseerde arbeiders, «dat zij geen poging ongebruikt zal laten, de wetsontwerpen te doen vallen, «roept alle arbeiders op, zich in deze dagen krachtig aaneen te slniten, teneinde dc regeerendo klasse te toonen, dat zij' bij het plegon van hare schanddaad de ganscbe bowuste arbeiders-klasse tegenover zich vindt". Een collecte werd gehouden voor het comité van verweer. Vli88ingen, 3 Maart. Tot Patroons leden van do Kamer van Arbeid voor do Metaal bewerking, zijn gekozen de heoren A. M. Koppejan en A. Lockemeijer. Aanbestedingen, Vcrkoopingen ena. Haamstede, 3 Maart. Ton overstaan van notaris W. F. Dol Campo genaamd Camp werden, ten verzoeke van don heer Joh. de Bakker, publick verkochteen 7-jarig ruinpaard voor f 400, een 6-jarig dito voor f 40Jj, een 17-jarige merrie voor f 170, een 20-jarlge ruin voor f 102, een 3-jarige merrie voor f 308, een 2-jarige ruin voor f 190, een 1-jarige merrie voor f 109. Koeien voor f 244, f 180, f 201, f 205, f 213, f 213 cn f 172; kalfraarzen voor f 105 cn f 101ossen en vaarzen voor f 107, f 80, f 61, f 63, f 85, f 57, f 4G, f 58, f 49 on f 50kalveren voor f 43, f 41 en f 35. Onkosten 10 pCt. Ten overstaan van den notaris mr. J. C. van dor Lek de Clercq zijo d.d. 3 Maart 1903 voor do wed. P. Stoutjf sdijk to Staveni8so verkochtpaarden voor f 409, f 228, f 193 en f 160melkkoeien voor f 232, f 230, f 226, f 191, f 186 en f 1GI vaarzen en ossen voor f 164, f 71, f 68 cn f 41, en een stiertje voor f 16. Oosterland, 4 Maart. Door den notaris J. Franso werd heden alhier verkocht de onverdeelde helft in het huis van Jan Stouten Johanni8zoon, op St.-Joostdijk alhier, voor f200. De hofstede van mej. do wed. Vroegop te Ellewoutsdijk bracht bij publieken verkoop op f 23856,50, of gemiddeld f 1050 per H.A. De polderlasten zijo f 18,25 per H A. De verkoop van tienden in Noord- en Zuid-Beveland, gehouden te Goes, bracht op f 14020. De belangrijkste koop was dio in do gemeenten Wissenkerke, Cats en Colijns- plaat voor f 10099 door den heer W. F. K. Lenshoek te Kloetinge. De verpachting van eenige perceelen bouw en weilanden, ter grootte van ruim 18 H.A., in Goes en 's-Qendrikskinderen, bracht op f 2577,27. De kosten van den voorgenomen ver bouw dor ambachtsschool te Goes is geraamd op f 18800. De aanbesteding heeft plaats 18 Maart a.s. Landbouw en Veeteelt. De Hoogere Landbouwraad van België heeft besloten aan de regeeriDg voor te stellen het invoerrecht van 1 frank por 1000 kilogram beetwortelen, uit Nederland afkomstig, af te schaffen, en aan de Nederlandsche regeering den vrijen invoer te vragen van suiker in België vervaardigd. Oud-Vosaemeer. In den loop dezer maand wordt een hoeve onder deze gemeente publiek vorkocht; eerst zal deze, naar men meldt, in perceelen aangeboden worden. Het is maar to hopen, dat de hoeve ineens wordt ver kocht, want het is nu juist voor een gemeente niet wenBchelijkdat langzamerhand alles perceelsgewijze wordt verpacht. UJKOHTHZAKEN. Zierikzee, 2 Maart. Door den heer kantonrechter te Tlioleu zijn de volgende vonnissen uitgesproken legen onderstaande personen, wegens: 1 Jachtovertreding M. G., 39 jaar, schaapherder te St.-Philipa- land, tot 2 hoeten, elk van f 15, subs. 3 dagen hechtenis voor elke boeteJ. C. van der M., 24 jaar, landbouwer te Tholen, tot f 10 boete, subs. 4 dagen hechtenis; P. G., 18 jaar, voer man te Tholen, en P. S., 38 jaar, arbeider te Poortvliet, ieder tot 2 boeten van f 5, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete 2Viascherijovertreding J. van der K., 57 jaar, P. R., 53 jaar en J. van V., 56 jaar, arbeiders te St.-Annaland, ieder tot f 2 boete, subs. 2 dagen hechtenis voor ieder 3°. Het in de rivier Het Krammer slepen met zijn vaartuig van kornetten W. B., 24 jaar en A. D., 27 jaar, schippers en vi8schers te Ierseke, ieder tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis 4°. Het visschen in de rivier De Ooster-Schelde F. X. van der H., 32 jaar, visscher te Clinge, tot f 3 boete, subs. 2 dageu hechtenis 5°. Het bevisschen van de Schelde en Zeeuwsche stroomen .- C, S., 25 jaar, visscher te Tholen, tot f 2 boete, subs. 2 dagen hechtenis; F. R., 30jaar, schipper te Philippine, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis -, 6". Straatschenderij .- J. M., 16 jaar en M. J. S. P. van D., 16 jaar, beiden zonder beroep te Staveniese, ieder tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis voor ieder 7°. Het verwekken van rumoer, waardoor de nachtrust kan worden verstoord: P. den B., huisvrouw van D. R., 43 jaar, zonder beroep te St.-Annaland, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; W. P., 27 jaar, molenaarsknecht en J. G., 23 jaar, schoen maker, beiden te Tholen, ieder tot f 2 boete, subs. 2 dagen hechtenis voor iederA. C., 18 jaar, broodbakkersknecht te Staveniese, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis 8°. Het zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over een anders grond: W. den B., 29 jaar, schoenmaker, A. S., 18 jaar, C. P. C., 17 jaar en A. E., 17 jaar, arbeiders, allen te St.-Philipsland, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dageu heohteuie voor ieder 9°. Het doen berijden met een door mechanische kracht voortbewogen wordend voertuig van een ten dienste van het algemeen bestemden weg: F. d' A., 47 jaar, le Brussel, tot f 5 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 10\ Het zich in henneljlum staat van dronken schap bevinden op den openbaren weg: J. A. van P., 15 jaar, schippersknecht te BreskensC. van P25 jaar, schoenmaker te TholenW. P. V., 45 jaar, schipper te KortrijkC. P. de H., 23 jaar en J. B., 27 jaar. arbeiders te St.-Maartensdijk, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. By de Bredascho rechtbank schijnt een vordnisteringezaak in onderzoek te zijn, waarin beambten der cellulaire gevangenis aldaar zouden betrokken zija. Alles wordt echter strikt geheim gehouden. Vast staat, dat de adjunct-directcur voorloopig is aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht. Voor do rechtbank te Rotterdam werd Dinsdag 1.1. behandeld dc zaak van Corn, de Vos, oud 23 jaar, geboren en wonende te Ooltgensplaat, beschuldigd op 25 Dcc. 1.1. den 24-jarigen arbeider A. Kooyman, in een twist om een meisje, cenigo messteken te hebbeu toegebracht, tengevolge waarvan deze ia ovorleden. Do boklaogde bekende bet misdrijfhij was niet dronken, zei hij, en had in drift gehandeld. Zijo houding was verre van berouwvol. De verschillende getuigen bevestigden het reeds vroegor medegedeelde omtrent deze zaak. Do ambtenaar van hot O. M. requireerde schuldigverklaring van den beklaagde, en zijn veroordeeling tot oen gevangenisstraf van vier jaar. De verdediger, mr. Boltjes, toonde aan, dat beklaagde in drift had gehandeld, en beval hem in de clementie der rechtbank aan. Dinsdag a s. uitspraak. Blaffende honden. Een honden eigenaar in Den Haag, die voor het kanton gerecht terechtstond wegens den overlast, welken zijn honden des nachts door hun geblaf veroorzaakten, is veroordeeld tot 4 boeten van f 25 elk. (De oiech was 4 keer 2 dagen hechtcnisstraf). H E B K N I K IJ W 8. Zierikzee, 4 Maart. Ter gelegenheid van het vijf-en-twintigjarig Pontificaat van den Paus Leo XUI woei gisteren uit de woningen der katholieke ingezetenen te dezer stede de nationale vlag met den Pauselijken wimpelÉ Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gemeente te Melissant door ds. J. Bos te Ouddorp. Op het drietal van pred. by de Herv. Gem. te Utrecht komen voords. L. W. Bakhuizen van den Brink te Vlissingeu en dr. J. R. Slotemaker de Bruine te Middelburg. Op het 6-tal voor predikant bij de Herv. Gem. te Enkhuizen is geplaatst ds. J. A. Schonten te St. Filipsland. ONDEB WIJS. Tot onderwijzer aan do Chr. school te Wemeldinge is benoemd de heer L. van Koeveringon te Werkendam. Het aantal aspiranten om te worden toegelaten op de rijkskweekschool voor onder wijzers to Haarlem is dit jaar 65, het aantal plaatsen 20. Na acht-en-vijftig maal tevergeefs gesolliciteerd te hebben, is thans een onder wijzer in Friesland zoo gelukkig geweest benoemd te worden. Te Sluiskil, gemeente Terceuzen, gaan tegenwoordig verscheidene Katholieke kinderen naar de bizondere Gereformeerde school. De reden hiervan is, dat aan deze leerlingen, behoorende tot het ruim een uur gaans ver gelegen Sas-van-Gent, de toegang tot de openbare school te Sluiskil ontzegd is, wijl daarmede de aanstelling van nog een onderwijzer wordt voorkomen. Oosterland. Benoemd met ingang van 1 Mei a.s. tot onderwijzer met hoofdacte de heer G. J. Boot, thans te Giessendam. Eervol ontslagen met ingang van 1 April a s. de onderwijger J. Bergers, op verzoek. F«it es Telegrafie. Naar men verneemt is de volgende buiten gewone dienstorder van den directeur-generaal der posterijen en telegraphie aan allen, die bij de posterijen cn telegraphie in dienst zijn, uitgevaardigd «Ia de tegenwoordige ernstige tijdsomstandig heden richt ik tot alle onder mijne orders staande ambtenaren en beambten nadrukkelijk de aanbeveling, om met den meeaten ijver en de grootste getrouwheid hun plicht te doen, overeenkomstig de bevelen van hunne superieuren. De instellingen van de posterijen en de telegraphie zijn ten dienste van iedereen. De bedienaars van die instellingen moeten zich bezadigd en onzijdig gedragen, trouw aan het bestuur in welks dienst zij zijn. Zij behooren zich uit den aard der zaak verre te houden van deelneming aan woelingen, het verwekken van agitatie en al hetgeen dat daarmede in verband st^.at. Mij op dit standpunt plaatsende, reken ik op het personeel voor eene onberispelijke, stipte en strenge dienstvervulling, zóó, dat later zal mogen worden getuigd, dat het personeel der posteryen en telegraphie, zich voorbeeldig van zijn taak heeft gekweten. Mochten er ambtenaren of beambten zijn, die zich niet naar het bovenstaande kunnen voegen, dan wordt hun aanbevolen ontslag uit den dienst te verzoeken, ter voorkoming dat dit hun later zou moeten worden gegeven, op grond van handelingen, welke ik voor den goeden en goregelden gaDg van den mij opgedragen publieken dienst Diet zou kunnen gedoogen". Ierseke, 3 Maart. Gedurende de maand Februari 4903 werden hier op bet post- en telegraafkantoor behandeld 1319 telegrammen, waarvan 182 verzonden, en 1137 ontvangen werden. In de Rijkspostspaarbank werd gedurende dezelfdo maand ingelegd f 2196.45 en terug betaald f 3542.30, terwijl 2 nieuwe boekjes werden uitgegeven. Door het gemeentebestuur van Cats is benoemd tot telephonist de heer J. H. Besemer, brievengaarder te Ellewoutsdijk, en tot waar nemend telephoniste mej. E. A. Besemer, beiden met ingang van 1 Maart a.s. Dagen van spanning. Door B. J. Nibbelke, hoofdconducteur 9. 8. te Utrecht, is namens het hoofdcomité tot organisatie van den spoorwegdienst bij staking, het volgende manifest tot het spoorweg personeel gericht Kameraden In een onwaarheid, die de gezondheid van hun hersens zeer twijfelachtig maakt, hebben de heeren Oudegeest en Petter afgekondigd, dat zij bij een tweede staking bet werk niet zullen hervatten, alvorens het personeel, dat der Maatschappij trouw bleef, zal zijn uit gesloten van door hen te veroveren voordeelen. Neemt dit dreigement op voor wat het is. Zy zullen ook niet het werk hervatten. Het geduld der Maatschappij is lang genoeg op de proef gesteld. Wij verzoeken u thans alleen maar geen enkel oogenblik te wankelen in uw besluit, om door alle moeilijkheden heen het Vaderland getrouw te blijven. De conducteur B. te Maastricht, die circulaires in de wachtzaal van het spoorweg personeel aanplakte, [is deswege uit zijne betrekking ontslagen. Bij de Staatsspoorweg-Maatschappij te Utrecht zijn drie conducteurs en een lading- meester ontslagen, wegens opruiing en verzet tegen bun onmiddellijken chef. Te Winschoten zijn twee beambten der Staatsspoorwegen, H. van der Wijs, lading- meester te Winschoten en Ch. van der Molen conducteur to Nieuweschans, voorzitter en secretaris der afdeeling Winschoten van de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg personeel in hunne betrekking geschorst, wegens het in hunne qualiteit verspreiden van een manifest «aan het georganiseerde en ongeorganiseerde Spoor-en Tramwegpersoneel". De beide mannen zijn sedert ontslagen. Uit Eoschedé meldt men, dat oDgeveer 85 pCt. van de spoorwegwerklieden aldaar zich vóór staking hebben verklaard. Te Utrecht hebben zioh bij pater Weijers reeds 80 spoorweg-beambten aangemeld, mot de verklaring, dat zij bij eene eventueele staking zullen blijven rijden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2