ZIERIKZEESËHE IVIEUWSBODE. Donderdag 5 Maart 1903. DRANKWET. NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesche Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7817. Directeur i A. J". DE LOOZEL A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Voorkoming van Brand. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS .an Ziesikzee herinneren de ingezetenen aan de bepaling van art. 4 der Verordening tot voorkoming en blotching van brand in deze gemeente, luidende als volgt: Het is verboden! a. zonder vooraigaande schriftelijke kennisgeving aan, overleg met-en plaatselijke opname door de brand meesters der wyk, een aanvang te maken met het bouwen, veranderen of herstelten van schoorsteenen. De brandmeesters zyn tot het doen dezer opname en tot het ln overleg treden verplicht binnen 2 maal 24 uren, na het ontvangen der schriftelijke kennisgeving b. zonder hunne toestemming, binnen acht dagen na de aanvrage te verleenen of te weigeren, te stoken in een nieuwen veranderden of herstelden schoorsteen. Zibrjkzee, den 4 Maart 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, ClI. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZtERiK2EE herinneren de belanghebbenden, die wenschen, dat de hun verleende vergunning tot het verkoopen van sterken drank in het klein zal worden geacht wederom voor één jaar te zyn verlengd, <la.t zy vóór den 1 April n.s. daarvan aan li en bohooron Uoimis te eleven. Zierikzee, den 4 Maart 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zuid-Afrilca. De oudste inwoners van Pretoria verklaren, dat zij nog nooit zulk een buitengewoon droog en warm jaar hier hebben beleefd, als dit jaar is. De warmte vooral is verschrikkelijk. Gedurende de laatste twee weken werden 29 blanken bevolen het land te ver laten, als ongewenschte personen. Negentien van hen, die geen gehoor aan dat bevel gaven, werden veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Alle drukkers en letterzetters in Pretoria hebben in het begin van Februari het werk gestaaktzij waren allen leden van den Zuid-Afrikaanschen Bond. Amerika. Een indrukwekkende brand heeft Donderdag gewoed in het zoogenaamde «Roosevelt- gebouw", een huis van acht verdiepingen, aan den Broadway te New-York. Het gebouw droeg zijn naam naar den oom van den tegenwoordigen president, die het liet bouwen. Het was een brandvrij gebouw, maar het dak viel in, anderhalf uur nadat de brand op de zesde verdieping was uitgebroken, een bewijs van de snelheid, waarmee hij zich verbreidde. Vóórdat het dak instortte, zag men uit ieder venster vlammen tot op 40 voet afstands trillen, maar na die instorting brandde één ontzettende vuurzee tot op groote hoogte in de lucht, wat een ijzingwekkend schouwspel vertoonde. Ook persoonlijke ongelukken deden zich bij het onheil voor. De commandant van de pompiers ter plaatse viel door een kik naar beneden, brak beide boenen en bekwam hevige wonden, tengevolge waarvan hij is overleden. Een twaalftal pompiers werden bij hnn blusschings-arbeid meer of minder door de vlammen gewond. Italië. Zondagochtend 11 uur ontving Z. H. de paus, graaf Montalbo, namens graaf Caserta, den pretendent van den troon van Napels, die hem de beroemde klok van Farnese, een zeer ingewikkeld uurwerk en erfstuk van de koninklijke familie van Napels, ten geschenke gaf. De paus liet het geschenk plaatsen in zijn studeerkamer, waar hij in den middag de kardinalen ontving, 42 in aantal. Om den paus Diet te vermoeien werden maar weinige woorden gewisseld. De deken van het Heilige College, Oreglia, sprak een korten geluk- wensch. De paus merkte op, dat hij zeer vermoeid was en toen de kardinalen uitriepen »o, neen!" voegde hij er aan toe: «Ach! Ik gevoel meer en meer het gewicht mijner jaren f" Toen sprak hij nog eenige vriendelijke woorden, wees op de klok van Farnese en stelde iederen kardinaal een tweetal geschriften ter handbevattende de voornaamste encyclieken. Kardinaal Oreglia raadde den paus nog, zich niet in te spannen en rust te gaan nemen, waarvoor deze hartelijk dank betuigde. De toestand van den paus is betrekkelijk gunstig, maar dr. Lapponi erkent, dat zijn krachten zeer afgenomen zijn. Bij gelegenheid der vieriög van het pauselijk jubileum ontving de paus o.a. een geschenk van 200,000 lire voor de restauratie j van het kerkgebouw St.-Giovaoni in Laterano. Engeland. Door het Admiraliteitshof te Londen werd dezer dagen een merkwaardig proces behandeld. Het 4116 ton groote stoomschip «Winkfield", dat met een lading uit Amerika naar Manchester was gekomen en daar een gedeelte dier lading had gelost, werd in een Oostelijken storm door het Manchester Kanaal naar Runcorn gesleept. Het vaartuig giog door de Bartonsluis en had wat meer vaart dan bij het gaan door Blnizen gebruikelijk is. Het hield niet stil, maar bleef doorgaan, brak de kabels, waarmede men het van de oevers in bedwang wilde houden, stiet op de volgende sluizen, na eerst eene sleepboot in den grond gevaren te hebben, viel een afstand van 15 voeten naar beneden, waar het tegen een lichter aankwam, waarna het nog eenigen tijd bleef doorgaan, vóór het tot stilstand kon gebracht worden. De Kanaal-Maatschappij beweerde, dat al die schade veroorzaakt was door de gebrekkige behandeling van de «Winkfield" en eischte schadevergoeding. De reeders van de «Winkfield" ontkenden echter alle nalatigheid en beweerden, dat het ongeluk onvermijdelijk was. Volgens hen ging het stoomschip langzaam vooruit en werden de machines stil gezet toenTiet ongeveer half door de slnis was. Kort daarna helde het vaartuig naar stuurboord over en werden de machines zacht in werking gebracht om het weder recht te brengen. Zoodra dit gebeurd was werden de machines stilgezet en daar het schip te veel vaart schoen te hebben werd de telegraaf op «fall-speed" achteruit gedraaid, men deed dit zelfs drie malen toe en eerst toen bleek het, dat de telegraaf niet werkte, zoodat in de machinokamer geen. orders vernomen wareu. Daarop werd het schip, ten gevolge van mondeling over gebrachte orders, tot stilstand gebracht. De geheele reeks ongelukken was derhalve een gevolg van een defect in de telegraaf. Dit betoog heeft echter niet mogen helpen. De rechter verklaarde, dat de «Winkfield" met meer vaart dan geoorloofd was in do sluis was gekomen en dat daarna óf geen bevelen waren gegeven om de machines full- speed" achteruit te laten werken óf als ze wel gegeven waren, dat zo niet opgevolgd werden. Het was werkelijk niet noodig na te gaan wat de oorzaak daarvan was. Maar redelijkerwijze had de telegraaf van tijd tot tijd moeten onderzocht zijn en dit was niet De «Winkfield" was derhalve alleen schuldig en de eisch der Kanaal-Maatschappjj werd toegewezen. Duitachland. Prinses Louise van Toscane (vroeger Kroonprinses van Saksen) heeft zich uit het gesticht voor zenuwlijders (de «Mótairio") te Nyon, naar Lindau, aan het Meer van Constanz, begeven, waar hare moeder, de Groot-Hertogin van Toscane, haar afwachtte. De vorstelijke familie bezit daar een fraai verblijf, de j Villa Toscane", en Prinses Louise zal daar vertoeven tot na de geboorte van het kind, door haar verwacht. Deze weder-vereeniging met hare moeder is geschied op de uitdrukkelijke belofte der Prinses, dat zij den heer Giron niet zal weerzien. Mocht genoemd heer do grens willen overkomen, dan zal hem zulks worden belet. België. Brussel, 2 Maart. Heden verscheen voor de rechtbank van strafzaken de gewezen luitenant Galopaud, die gedurende den Trans- vaalschen oorlog adjudant is geweest van kolonel de Villebois-Mureuil. Hij wordt beschuldigd zich aan oplichteryen tot een bedrag van ruim f 12,000 te hebben schuldig gemaakt. De beklaagde werd veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf en 50 gulden boete. Zijn medeplichtige, zekere Lelièvre, is tot dezelfde straf veroordeeld en moet nog boven dien die f 12,000 restitueeren. Een jong meisje dat hen geholpen had, werd tot 3 maanden veroordeeld. Wegens het ontrooven van een kostbaren ring aan een Parijsche dame, welken diefstal hij het vorig jaar alhier had gopleogd, werd Galopaud nog veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf en f 12 boete. Nederland. Den Helder, 2 Maart. De anti-rev. kieavereeniging «Nederland en Oranje" alhier heeft Zaterdagavond eene algemeene leden vergadering gehouden, Daar aanleiding van de motie, door het provinciaal comité van anti-rev. kiesvereenigingen tegen het kamerlid Staalman aangenomen. Met algemeene stemmen werd besloten den heer Staalman in het partijverband te handhaven. Verder werd het optreden van de heeren Staalman en mr. De Vries tegen het kabinet- Kuyper met nagenoeg éénparige stemmen goedgekeurd. De beide moties luidden in haar geheel aldus «De anti-rev. kiesvereenigiog Nederland en Oranje" alhier, «gelezen do motie van afkeuring van het provinciaal comité van Noord-Holland «kennis genomen hebbende van de gedragslijn van den heer Staalman in de Tweede Kamer, met name wat betreft zijn volhardend opkomen voor de rechten van den kleinen man «spreekt hare diepe verontwaardiging uit over de wijze waarop bet provinciaal comité tegen den heer Staalman is opgetreden «is van oordeel, dat daardoor de Christelijke naam in heel het land is geemaad; «betuigt hare hartelijke sympathie met het standvastig en moedig optreden van den heer Staalman als volksvertegenwoordiger, een optreden, dat voor andere Christen-volksmannen in de Kamer tot voorbeeld moest strekken «en bidt hem Gods zegen too op zyn moeilijken arbeid, in het belang van heel ons volk ondernomen". En de tweede motie, door óén der leden voorgesteld «De anti-rev. kiesvereeniging «Nederland en Oranje", alhier, vergadert op 29 Febrnari 1903; «stelt er prijs op uit L:-oprokendat het optreden van de heeren A. P. Staalman on mr. T. de Vries hare hartelyke sympathie beeft en zij zich daarmee volkomen homogeen verklaart". Laatstgenoemde motie werd met op 3 na algemeene, de eerste met algemeene stemmen aangenomen. Er waren ruim 700 personen aanwezig. Haarlem, 2 Maart. Een treurig ongeluk had te Vogelenzang Zondagavond plaats. Vermoedelijk door do duisternis misleid, geraakte de echtgenoote van den koetsier van jhr. B., vergezeld van diens dienstbode, in een vijver vlak bij hunne woning te water. Beide vrouwen schijnen direct in de modder weggezakt te zyn, want toen op haar hulp geroep eenige menechen ter redding opdaagden, en beiden met ontzaglijk veel moeite op den kant waren gebracht, bleek eerstgenoemde reeds overleden, terwijl de toestand van laatstgenoemde hoogst zorgelijk is. Te Vogelenzang waren de dames V. T. bezig met het schoonmaken van een kamer, toen plotseling een als beer gekleed persoon voor het raam kwam staan en vroeg of by die daar in aanwezige blauwe antieke vaasjes kon koopen. Daar bedoelde dames hierop ontkennend antwoordden, ging mynheer weg, om even later weer terug te keeren met bet vriendelijk verzoek of hy ze dan eens mocht zien. Do dames, in het minst geen vermoeden hebbende met een oplichter te doen te hebben, lieten mynheer binnen, die ze één voor één bekeek, en weer op hunne plaats zette. Na de dames vriendelijk bedankt te hebben, verdween hy, maar oh, Bchrik, toen de dames eenigen tijd later de kamer binnenkwamen, stonden er in plaats van acht slechts zeven stuks. Één was dus op onverklaarbare wijze in 's mans zakken verdwenen. Vermoedelijk zal bij deze manier van oplichten meer in toepassing brengen. Bezitters of bezitsters van antiquiteiten weest dus op uwe hoedel Amersfoort, 3 Maart. Zondag moest in de infanteriekazerne alhier een oppasser een revolver naar een officier brengen, maar eerst nam hy ze mee naar de soldaten kamer. Niet wetende, dat de revolver geladen was, haalde de man den trekker over, toon plotseling een schot afging en een korporaal achter in den hals door een kogel getroffen werd. Spoedig werd geneeskundige knip verleend en de ge wonde werd per brancard naar het hospitaal vervoerd. De wonde bleek gelukkig niet doodelyk. Door de militaire autoriteit wordt een onderzoek ingesteld. 's-Graveilhage, 3 Maart. De commandant van de «Piet Hein", de kapitein ter zee J. B. Snethlage, is, naar liet Vad. verneemt, onmiddellijk na binnenkomst van het schip aangezocht voor de portefeuille van Marine; de heer Snethlage moet echter hebben geweigerd. De vacature kan dus nog eenigen tyd voortduren, tenzij het waaraan in marine- kringen getwijfeld wordt tot een samen smelting van beide militaire departementen komen mocht. De leden der Tweede Kamer waren heden in grooten getale naar de afdeelingen opgegaan tot het onderzoeken der bekende wetsontwerpen. Groepen personen uit den arbeidersstand stonden op het Binnenhof, denkende dat de vergadering publiek was, doch verlieten na een tijdje wachtens de plaats, toen zij begrepen dat zulks niet bet geval was. Kort na het bijeenkomen te 11 uur der afdeelingen, waren benoemd tot Rapporteurs omtrent de 3 wetsontwerpen de heeren De Savornin Lohman, Drucker, Nolens, Heems kerk en Van der Vlugt. Maandagmiddag vergaderden de socialis tische Kamerleden in het gebouw der Tweede Kamer, teneinde in overleg te treden omtrent hunne gedragslyn ten opzichte van de spoor- wegwetaontwerpen. De katholieke Kamerclub kwam ook Dinsdagavond voor dergelijke bespreking bijeen. Men verwacht tegen a.s. Donderdag in de Tweede Kamer de behandeling van de inter pellation naar aanleiding der jongste werk staking. Naar de N. R. Cl. uit goede bron verneemt, zal mr. E. Fokker, die wegens de aanneming zijner benoeming tot voorzitter van den centralen raad van beroep (Onge vallenwet) ophoudt lid der Tweede Kamer voor het district Alkmaar te zyn, zich niet herkiesbaar stellen. Rotterdam, 2 Maart. Met het oog op eventueele gebeurtenissen, in verband met het by de Tweede Kamer ingediende wetsontwerp, is het stoomschip «Potsdam" der Holland Amerika-lijn, dat, tijdelijk, opgelegen was in den mond der Maashaven, Zondagmiddag verhaald naar de Tweede Katendrechtscbe haven. Het wordt aldaar in gereedheid gebracht, om, evenals by do jongste boot werkersstaking, te dienen tot logies van 800 man infanterie, t.w. de derde klasse voor de manschappen, de tweede klasse voor de onder officieren, de eerste klasse voor de officieren. Voorts vernemen we, dat te Amersfoort 400 man infanterie klaar staan om, op de eerBte aanvraag, naar hier to vertrekken. Onlangs heeft de heer E. I. F. v. d. Meer, in de vereeniging «Feyenoord" sprekend over kadebouw, den lof gezongen van het kraanschip der gemeente, dat by dien bouw wordt gebezigd en zoo gemakkelijk zwaro betonblokken manipuleert als waren het polkabrokken of zooiets. Hy noemde het een eenig werktuig. Helaas, het eenige werktuig heeft getoond, dat het, als zoo veel nieuwe vindingen, ook weleens kuren kan krygen en toonen wil, dat menschelyke berekeningen, hoe vernuftig ook, falen kunnen. Ziehier wat geschied is: Zaterdagmiddag werd met het schip gewerkt aan de Rijnhaven N.Z., aan den bouw van een kaaimuur. Haar roeping getrouw ver sjouwde de kraan een blok van 32000 kilo's. Het blok werd uit de zoldersohuit opgeheschen door de stoomkraan, die ongeveer in het midden van het kraanschip stond. Plotseling niettegenstaande het toestel behoorlijk geremd stond, ging de kraan er van door, schuivend over de gladde rails, steeds verder en verder naar voren. Het was een ijzingwekkend schouwspel, dat groote gevaarte met zyn zwaren last, langzaam, maar zeker, den voor kant van het schip te zien naderen. Ijzing wekkend vooral voor den machinist en eon werkman, die zich aan boord bevonden yzingwekkend ook voor de werklieden aan den wal, die allen, toen bet onmogelijk bleek het werktuig tegen te houden, een goed heenkomen moesten zoeken. Zij ontkwamen ternauwernood, want nog vóór het blok den wal had bereikt, dompte het schip door den grooten vóórlaat, voorover, schepte water en zonk, nog met vier van de zware blokken geladen, als een baksteen. Het blok, dat aan de kraan te bengelen hing, viel op den houten vloer, waarop al eenige blokken geplaatst waren. Yan het sohip zelf is niets zichtbaar, de viaduct waarop de stoomkraan, steekt halverwege boven water uit. De machinist en de werkman, op het schip werkzaam, waren, de catastrophe ziende aan komen, op den wal gesprongen, waarbij beiden lichte inwendige kneuzingen bekwamen, zoodat zij het werk moesten neerleggen. Breda, 2 Maart. Zaterdagavond werd hier de loodgieter v. L. door een rukwind van een huis geslingerd, waarop bij werkzaam was. Met gebroken ruggegraat en eenige gebroken ribben ie de ongelukkige opgenomen en naar het Gasthuis vervoerd, waar hij gisterenmiddag is overleden. De man laat een talrijk gezin achter. Uit Stad BB Provincie. Zierikzee, 4 Maart. Ten huize vau mej. de wed. Kanaar vergaderde Maandagavond het Departement Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid, De voorzitter, de heer Ch. W. Vermeys, opent de vergadering. De secretaris, de heer H. J. van Nouhuys, leest de notulen, die ongewijzigd worden goedgekeurd. Door den voorzitter wordt medegedeeld, dat de heeren L. M. van den Ende en H. G. Krom tot de Vereeniging zyn toegetreden. De penningmeester, de beer De Klerck, doet rekening en verantwoording van het door hem gehouden beheer. Een commissie, bestaande uit de heeren Verton en Meijlink, onderzoekt de rekening, die een nadeelig saldo van f 87.17 aanwijst, vindt haar accoord, en adviseert tot goedkeuring er van. Conform het advies wordt besloten. De voorzitter geeft het woord aan den heer J. A. de Bruyne, na de dames, die tot bijwoning der lezing van dezen avond het slechte wéér getrotseerd hebben, te hebben welkom geheeten. Spreker, die tot onderwerp gekozen heeft «Coöperatie en concurrentie, of de coöperatie en de belangen van den winkelstand", wijst in zyn inleiding er op, dat in de geheele natuur, in het planten- en dierenrijk, een strijd om het bestaan gevoerd wordt. Op het einde van de achttiende eeuw leefde in Engeland een predikant, die meende, dat ten gevolge van de onevenredige vermeerdering der bevolking er een tijd zal komen, waarop voor allen aan den disch des levens geen plaats zal wezen. In de menechenwereld wordt dezelfde strijd om het bestaan gestreden, met andere woorden heerscht er een concurrentie, een wedloop om te voldoen aan de levens voorwaarden. In het maatschappelijk verkeer vervult de koopman, in het bizonder de winkelier, een nuttige rol. Door den handel toch worden de producten uit alle wereldstreken betrokken. Wat de groothandel aanvoert, komt in handen van den winkelier en den kleinhandelaar, en zoodoende in het bereik van de verbruikers. Spreker schetst hierop het nut, dat uit de concurrentie voor de verbruikers voortvloeit, behandelt vervolgens de vraag, of deze er wel altijd op uit zyn daar te koopen, waar zij het goedkoopst terecht kunnen, en tevens de beste waren kunnen krygen, doet uit komen, dat de mededinging niet steeds een gezonde is, zoodat er vaak een onedele con currentie bestaat, waarvan het gevolg was, dat er allengs op verschillende plaatsen ver- eenigingen van verkoopers in het leven werden geroepen (coöperatie). Nadat de verschillende vormen van coöperatie, waarvan de trusts de meeBt kenmerkende zijn, de revue waren gepasseerd, werd door spreker in het licht gesteld, hoe tegenover de coöperatie van verkoopers van lieverlede een samenwerking van koopers of klanten ontstond, waarbij op de belangen van de verbruikers gelet werd. «Eigen Hulp" te 's-Gravenhage werd daarbij als een voorbeeldvan samenwerking aan gehaald. Spreker zette hierop het groote onderscheid tusschen de vereenigingen van verkoopers (trusts) en die van verbruikers uiteen, schetste den strijd, dien deze met elkander op economisch terrein voeren, een strijd, waarin volgens sommigen de staat tusschenbeide moest komen. Zeker is het, dat door de verbruikers-coöperatiën de winkel stand te niet gaat. Zoowel echter aan de ééne als aan de andere zijde geraakt men op den duur in een socialistische maatschappij verzeild. Na gewezen te hebben op de ooöperatieve productie-vereenigingen landbouw-vereeni- gingen en voorschotvereenigingen werd door spreker de winkel-vereenigingen besproken, die wel te onderscheiden zijn van de coöpera-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1