ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 3 Maart 1903. (525 ierikzeesohe O o u r a n t). Brandschouwing. ALGEMEENE BRANDSCHOUWING SCHULD VORDERINGEN en laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7816. Directeur A- J. DB LOOZB. A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuwB. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des MaandagsWoensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Franked, Meelstraat 386, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Ljjst van onbekende brieven over de 2e helft der maand Februari 1903 4. Flik weert, Nieuwer kerk. 2. Wed. Mallander, Zierikzee. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee breDgen ter kennis van de ingezetenen, dat de Directie der Brandweer op Maandag den 3 Maart eerstkomende en volgende datgen in de woningen der ingezetenen zal honden, overeen komstig de bepalingen der Verordening tot voorkoming en blussching van brand in deze gemee.te. n 28 Februari 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; Gelet op de circulaire van den heer Commissaris der Koningin in deze provincie van den 20 Februari j.L, A no. 94, ie afdeeling; Nood/gen de ingezetenen dezer gemeente uit, om hunne rekeningen eu bewijsstukken, wegens schuldvorderingen ten laste van het Rijk, de Provincie en de Gemeente, over het jaar 1902, ter plaatsa waar het behoort, ten spoedigste in te dienen, en daartoe den uitersten termijn (30 Juni 1903) niet af te wachten, teneinde te voor komen, dat hunne vorderingen, tengevolge van te late indiening, als verjaard moeten worden beschouwd. Zierikzee, den 2 Maart 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zuid-Afrika. Nationaal onderwijs in Transvaal. De heer Emoua bericht, dat blijkens de laatst ontvangen berichten het christelijk nationaal onderwijs in de Transvaal met reuzenschreden vooruitgaat. Op 1 Februari waren er reeds 65 Hollandsch-Afrikaansche scholen met ongeveer 2200 leerlingen. De meesten der onderwijzers zijn oude bekenden, voor nagenoeg de helft uit Nederland afkomstig. Maar nu nemen ook de uitgaven sterk toe. Aan subsidien was alleen voor Januari 662,10 pd. st. noodig. En nog steeds breidt zich het aantal scholen op de Boerenplaatsen uit, terwijl ook in de dorpen de behoefte gevoeld wordt aan scholen, waar het onderwijs in de moedertaal tot zijn recht komt. De bevolking getroost zich opofferingen, maar is nog niet bij machte de noodige gelden bijeen te brengen. Allengs zal dat beter kunnen worden, doch thans is steun zeer noodig. Opmerkelijk is het, dat ook in de Kaap kolonie de begeerte om door de eigen taal de nationaliteit te bewaren, de toevlucht doet nemen tot bizondere scholen, o. a. te Adelaide en Somerset Oost. Wat de weezen in Transvaal betreft, meer dan honderd hunner worden te Langlaagte verpleegdonder leiding van den heer Stofberg, óud-inspeeteur van scholen. Ook in Rustenburg wordt een inrichting gebouwd en zijn voorloopig 12 weezen onder de zorg gesteld van den oud-Hoüandschen onderwijzer, den heer 9. J. van Wijck. Het beheer wordt gevoerd door de drie predikanten der Protestantsche kerken in samenwerking. De Hollandsche dorpsschool telt er 34 leerlingen. Amerika. Een moderne Don Juan heeft dezer dagen te New-York terechtgestaan, zekere Jacob Kaufmann, die zich met 24 weduwen achter eenvolgens had verloofd en allen verlaten had, na niet alleen haar bart maar ook zooveel mogelijk haar geld te hebben gestolen. De 24 bedrogen minnaressen dienden gemeenschappelijk een aanklacht in tegen den beminnelijken oplichter en deze werd door het gerechtshof veroordeeld tot vijf jaren gevangenisstraf. De influenza te New- York. De influenza is op het oogenblik in New-York epidemisch en wel in zulk een mate, dat er iu het ziekenhuis meer patiënten zijn dan het feitelijk kan bevatten. Men heeft zoowat overal kermisbedden opgeslagen, om gelegen heid voor de zieken te maken. Het weder, dat warm en vochtig is, draagt veel bij tot de verbreiding der kwaal. Engeland. Er heeft op de kust een hevige storm gewoed. Vele schepen zagen zich genoodzaakt óf hun vertrek uit te stellen óf naar de haven terug te keeren. Tijdens den storm verscheen boven Ramsey een groote lichtgevende meteoor in het luchtruim, die het aardrijk hel verlichtte. Natuurlijk komen voortdurend berichten in van aanvaringen, stooten op klippen, etc. De vorige week kwam iemand zioh aanmelden bij het politie-bureau te Rochester, voor het toelatings-examen voor agent bij den veiligheidsdienst. Nadat hij het examen had afgelegd en men op het punt was hem zijn aanstelling uit te reiken, bemerkte men plotseling, dat zijn voeten volkomen pasten in de afdrukken, welke men gevonden had bij een kort te voren plaats gehad hebbende inbraak. Het bleek, dat de man werkelijk de lang gezochte dader was en hij werd onmiddellijk gevangen genomen. Zwitserland. De kantonsraad van Zürich heeft met 152 tegen 59 stemmen (die van 37 sociaal democraten en 22 vrijzinnig-democraten) de volksverkiezing der onderwijzers, die meer dan een halve eeuw bestaan heeft, afgeschaft en bepaald, dat voortaan de gemeenteraad de onderwijzers zal benoemen. Voorloopig geldt dit alleen voor de Btad Zürich en blijft voor de dorpen de volksverkiezing gelden. Frankrijk. Te Pluvignier, de hoofdplaats van het kanton Morbihan, is het de gewoonte op de dagen, die den Vasten voorafgaan, de huwelijken te sluiten. Het oude gebruik getrouw, zijn ook Dinsdag 40 paartjes in het huwelijksbootje gestapt. Uitnoodigingen aan kennissen rondsturen was niet noodig, want ieder der 5000 ingezetenen had een of ander min of meer verwant familielid onder de trouwlustigen, zoodat men kan aannemen, dat het geheele dorp ter bruiloft aanzat. Nederland. Zwolle, 27 Febr. Woensdagnamiddag kwam een 13-jarige jongen op een vélocipède van de Veer-allée alhier. De keersluisbrug was opengedraaid, en de ketting gespannen. Op een en ander lette bij niet, of wel hij was al te ver doorgereden. Hij reed dus over den gespannen ketting, en zou te water zÖn gegaan, als niet door een gelukkig toeval de trapper van hetjjrijwiel aan den ketting was vastgeraakt. Zoo hing bij aan het rijwiel, dat hij goed bleef vasthouden, boven het water. Gelukkig schoot de politie-agent Loos toe, en wist het rijwiel met den rijder op den wal te trekken. Bergen-op-Zoom, 27 Febr. Alhier is een zevepjarig meisje, dat op straat speelde, plotseling doodgebleven. Een in allerijl ont boden geneesheer kon alleen den dood con- stateeren. Zierikzee, 2 Maart. Benoemd zijn in den Beroepsraad voor de Ongevallenwet: te Middelburg tot voorzitter mr. A. A. de Veer Gz., advocaat en lid der Staten van Zeeland aldaar, en tot griffier mr. G. W. Sannes, ambtenaar bij het Centrale Bureau voor sociale adviezen te Amsterdam; tot voorzitter van den Centralen Beroeps- raad mr. E. Fokker, oud-griffier der Staten van Zeeland en lid der Tweede Kamer. Uit de door den directeur der Levens verzekering-Maatschappij Haarlem" opge maakte en door de commissarissen goedgekeurde rekening en verantwoording over 1902 blijkt, dat die Maatschappij in bloeienden toestand verkeert. In dat jaar werd ontvangen aan premies f 67704.945 en aan renten van belegde gelden en huishuren f 15623.53. De uit- keeringen wegens overigden, lijfrenten en afkoop van polissen bedroegen f 35496.71, Het getal verzekerden is vermeerderd met 1785, en bedroeg alzoo op 31 December j.l. 35071, terwijl het kapitaal der Maatschappij is toegenomen met f 26596.93 en alzoo geklommen tot f 363698.83. Tot lid van den gemeenteraad van Kapelle, vacature jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort, is gekozen de heer J. de Geus (lib.) met 164 stemmen. De candidaat der anti-revolutionairen, de heer C. Zuidweg, verkreeg 110 stemmen, De werklieden-vereeniging te Krabben- dijke heeft besloten een adres aan den Minister te zenden, waarin verzocht wordt ook de arbeiders, betrokken bij landbouw en veeteelt, in de Ongevallenwet op te nemen. Aan ver schillende zuster-vereenigingen zal verzocht worden instemming met het adres te betuigen. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot dijk graaf van den Tboornpolder de heer G. 1 Israël Pz. te Wissenkerke, en tot gezworene van den Soelekerkepolder de heer A. Remgnse te Wissenkerke. Tot vader en moeder in bet burger weeshuis te Vlissiogen werden benoemd de heer C. Machielse en echtgenoote te Middel burg. Er wordt te Gent verzekerd, zoo lezen wij in het Hand. van Antw., dat de regeering onderhandelt over de overname der spoorbaan GentTerneuzen Verplaatst met 6 Maart a.s. de rijks veldwachter B. Iz. van Bezooijen van Water landkerkje naar Arnemuiden. In de Middelb. Ct. van Dinsdag 1.1. lezen wij het volgende ingezonden stuk Het jongste rechtsgeding tegen de klerken van een Engelsch kantoor alhier. Mijnheer de Redacteur l Het lot van de jongelieden betreurende, tegen wie gevangenisstraf is geëischt, wegens diefstal op het kantoor van den heer Stoddart, voel ik mij in de eerste plaats gedrongen mijne deelneming uit te spreken met de ouders en vrienden der gevangenen in het leed, dat hen getroffen heeft. In de tweede plaats echter is het doel van mijn schrijven om uwe lozers op een mis verstand te wijzen, dat over 't algemeen hecrscht en dat zijn uitdrukking vond in hetgeen één of meer der advocaten, die voor de gevangenen optraden, voor de rechtbank gezegd hebben. Hadden zij hunne opmerkingen bepaald tot de administratie op bet kantoor, waar de ongelukkige jongelieden werkzaam waren, mijn schrijven ware in de pen gebleven, maar in stede daarvan werd over alle »Engelsche kantoren" de staf gebroken. Eene vraag, door één der advokaten ge daan, IniddeWaarom zijn de Engelscbe kantoren te Middelburg? En het antwoord, door hem zelf gegeven, wasOmdat wedden in Engeland niet geoorloofd is. Dit nu is eene grove dwaling. Kan er slechts één oogenblik verondersteld worden, dat de paar kantoren buiten Engeland al de weddingschappen, in Engeland aangegaan, behandelen Ik kan nauwelijks aannemen, dat men dit werkelijk meent. Neen, wedden is in Engeland geoorloofd en is wettig, maar onder zekere omstandigheden men kan tegen contante betaling bij wedrennen zoo hoog wedden, als men wil; wat echter niet geoorloofd is, is een kantoor te houden, waar het geld ontvangen wordt vóór den wedren. Er zijn in Londen honderden kantoren, waar men krediet geeft, zooals nit bijna elke Engelsche courant blijken kan. De kantoren, in Holland gevestigd, nu doen slechts zaken tegen contante betaling en de eigenaars ervan zijn geen bookmakers volgens Engelsche begrippenzij zijn slechts agenten en de bookmaker is de man, wien zij hunne commissies opzenden. Elke order, den agent gegeven, wordt door dezen voor zijn cliënt uitgevoerd, en alleen, omdat zij slechts tegen contante betaling zaken doen, hebben zij zich buiten Engeland gevestigd. Welk een zonderlinge wet trouwens de Engelsche wet op weddingschappen is, moge uit het volgende blijken. Als iemand een bookmaker op straat ontmoet, eene wedding schap aangaat en dadelijk betaalt, kunnen beiden gearresteerd, voor den rechter gebracht en gestraft worden, maar indien de wedding- j schap wordt aangegaan op crediet en de betaling van den inzet geschiedt nadat de wedren heeft plaats gehad, dan is er iu de gansche zaak niets onwettigs. De advokaten bij het jongste rechtsgeding plaatsten bovendien alle vEngelsche kantoren" in dezelfde categorie; dit was ro. i. niet fair. De kantoren van de heeren Topping en Spindler te Vlissingen, van den beer Webeter alhier en (ik ben zoo vrij te zeggen) het mijne, zijn kantoren, waarop geheel andere zaken gedaan worden dan op dat, waarop de diefstallen hebben plaats gegrepen. De zaken, daar gedreven, bestaan hoofdzakelijk in wedstrijden, waarbij eene zekere som verdeeld wordt onder de personen, die bet gelukkigst zijn geweest in het raden van den uitslag van een bepaalden wedren; vandaar de groote hoeveelheid brieven met postalorders en postzegels. Deze brieven kunnen elk bedrag bevatten, van 6 pence af tot 21 pond toe, zoodat, waar een poet ontvangen wordt van 40 60000 brieven en bet zeer moeielijk is eiken klerk, in wiens banden zij komen, na te gaan, de patroon natuurlijk vertrouwen moet op de eerlijkheid zijner klerken. De zaken, gedreven op de kantoren der heeren Toppling, Webster enz., daarentegen is commissiehandel, niets anders. Zij zijn het best te vergelijken bij een kantoor van een makelaar in effecten. Het verschil bestaat alleen daarin, dat de cliënt van laatstgenoemde speculeert in het rijzen of dalen van effecten, en de cliënt van eerstgenoemden op de kansen, die bepaalde paarden bij bepaalde wedrennen hebbenbeide soorten van kantoren geven dagelijks een prijslijst uit voor hnnne cliënten, zooals men eiken dag in Engelsche couranten zien kan, en waaneer, zooals voor de Middelb. rechtbank, beweerd wordt dat bet wedden in Engeland niet geoorloofd is, zouden er van de rijzingen en dalingen op de race-markt geen opgaven gedaan worden. Ten slotte, mijnheer de redacteur, nog dit. Mocht u mij met een bezoek willen vereeren, dan zal het mij hoogst aangenaam zijn, u de modus operandi van mijne zaak uit te leggen en u alle inlichtingen te geven, die u mocht verlangen. Ik ben het mijzelf en anderen fatsoenlijken Engelschen in Middelburg verplicht te toonen, dat, men moge over het wedden zelf denken zooals men wil, op kantoren zooals het mijne eerlijk handel wordt gedreven. Ik woon hier al vele jaren, heb mijn gezin hier opgevoed en hoop eenige vrienden en vele bekenden gemaakt te hebben, voor wie ik 't meeste respect heb, en ik zou niet gaarne willen dat de beweringen, die geuit zijn omtrent elk Engelsch kantoor en eiken eigenaar daarvan, ook op mij zoude toegepast worden. Met mijnen hartelijken dank voor de ver leende plaatsruimte, heb ik de eer te zijn Uw. dw. FRANK DAVI8. P.8. Ik wil mgn schrijven niet eindigen zonder een enkel woord ten gunste der klerken aan te voeren. Sedert ik in Middelburg woon, beb ik er ongeveer 40 in mijnen dienst gehad en nooit den minsten schijn van oneerlijkheid ontdekt, terwijl zij, die mijn kantoor hebben verlaten, in de meeste gevallen goede be trekkingen hebben gekregen. Ik ben daarom overtuigd, dat de jonge mannen, die nu gevangen zijn, aan zoo'n groote verleiding zijn blootgesteld geweest, dat slechts weinigen kracht genoeg zouden hebben er weerstand aan te bieden. Serooskerke (S.) Naar wij vernemen zullen macadamwegen worden aangelegd van Kerkwerve naar Zierikzee en van Serooskerke naar de haven in den Schelpboek. Sirjanaland, 1 Maart. De stormdie Zaterdagnamiddag woedde, heeft in dezen omtrek enkele boomen ontworteld. Ook de strooklampen hebben het moeten ontgelden. Bruinisse. Door den hevigen storm van Zaterdagmiddag geraakten velo vaartuigen in de nabijheid dezer gemeente in groot gevaar. Van vele geraakte het roer onklaar en werden de zeilen in flarden gescheurd. Met moeite mocht het den meesten gelukken de tramhaven te bereiken en zoo in veiligheid te geraken. Een vaartuig met zand geladen sloeg op het Nieuwland. De opvarenden wisten zich echter te redden. Het vaartuig is daarna naar den Filiplandschen wal gedreven en daar half vol water blijven zitten. Een ander vaartuig werd door *de Zijpe" naar den Anna-Jacobapolder gesleept. Andere schepen waren zoo ontredderd, dat de lading gelost moest worden. Van één dezer sloeg de knecht over boord, doch wist gelukkig nog een touw te grijpen en zich zoo weer op het schip te redden. Vijf ankers met verscheidene vahm ketting gingen verloren. Vele ingezetenen sloegen van den dijk het indrukwekkend schouwspel gade. Het gebeurde is weer een bewijs te meer hoe nuttig en noodig eene vluchthaven in den Stoofpolder zou zijn. VeleD begaven zich den volgenden dag naar het Zijpe, om een bezoek te brengen aan de tramhaven waarin ruim dertig schepen een schuilplaats gevonden hadden. Stavenisse. Volgens den alhier vanwege het K. N. M. Instituut te de Bilt bij Utrecht geplaatsten regenmeter viel er in Februari I.I. alhier 63,5 m.M. regen (in 7 aftappingen), l I tegen 26,2 in 4902; 26 in 4901 en 66,45 in 1900. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 783, de laagste 753 m.M. De grootste hoeveelheid regen, die hier minstens in de laatste 45 jaar in één etmaal gevallen is, was 48 m.M. op 28 Februari. St.-Filipsland, 1 Maart. Toen een schipper Zaterdagmorgen aan boord van zijn vaartuig, dat bier in de haven ligt, kwam, zag hij, dat men 's avonds of 's nachts zoo grappig geweest was, om 2 vaatjes en een stoel aan het topje van den mast te binden. Blijkbaar vindt de schipper het oog nog al geestig, want dat stelletje hangt dnar op dit oogenblik nog te bengelen. Of het een symbolische befceekenis heeft, zooals onze voorouders in de 15e eeuw een bezem in den mast bonden, in nog niet beslist. Door den plotseling opgekomen hoogen vloed van Zaterdagmiddag zijn van den landbouwer J. v. S. in den Anna-Jacoba- polder pl.m. 80 schapen en 40 lammeren verdronken. Ook de herdershond, als trouwe wachter over zijn kudde, liet bij deze ramp het leven. ■Wissenkerke, 28 Febr. Zooals in een vorig nummer werd gemeld gaf ons fanfaren- gezelschap j>Apollo" Woensdag eene uit voering voor hare leden; heden echter in de openbare school voor het publiek dat talrijk was opgenomen. Wat er Woensdag niet te zien was, waren de exercitiën van de gymnastiekclub nOlympia". 't Was een lust om de jeugdige gasten te zien werken in hunne heldere costuums en in hnnne oefeningen waren zij sedert den Iaataten keer veel vooruit gegaan. De beer Snijder komt wel een woord van lof toe voor de inspanning die hg zich getroost om zijn leerlingen zóóver te brengen. Het publiek gaf ook telkenmale door een hartelijk applaus vAn zijn instemming blijken. Goes. Een zeldzame kunstavond werd ons bereid door de heeren Louis Bouwmeester en Jan Malherbe. Vóór de pauze gaf eerst genoemde ten beste»De werkstaking van Coppee"vSyllade bevrijder van Rome", door J. L. Barbat, en aDe Bode" (fragment uit den Gysbrecht van Amstel), door Vondel. J. Malherbe droeg voor»Mijn reiskoffer", door Alb. J. J. Seidel, »De feestrede", door Davidofski en x>Des zangers min", door Piet Paaltjens, en ten slotte: »Drie Vriendinnetjes". Na de pauze maakten we kennis met een type van een woekeraarSbylock, uit den koopman van Venetië, die op on navolgbare wijze werd weergegeven door Lonis Bouwmeester. Om het effect te verhoogen, was bij bg de laatste voorstelling in costuum. De gemeenteraad had in zijn jongste zitting weer te beslissen over het vaststellen eener rooilijn. Er wordt hier verbazend veel aan- en bijgebouwd. Door uitbreiding der gasfabriek en ver andering der bestemming van het perceel werd wijziging gebracht in de erfpachts- voorwaarden van het terrein van den heer De Jonge Mulock Houwer. Tevergeefs trachtte de heer Dekker den Raad te bewegen de erfpachts-voor waarden te verhoogen. Voor de tweede maal werd behandeld een voorstel van Burgem. en Wetb. om een bestaande school met 2 lokalen te vergrooten. Ditmaal was er van den gemeente-bouwmeester een goedkoop en een duurder plan ontworpen. Enkele leden van den Raad waren tegen het hooge bedrag, maar de meerderheid verklaarde zich voor het duurder plan: f 7450. Een gewichtig besluit werd genomen in zake de gasfabriek. Door den heer Bakhuis, directeur der gasfabriek te 's Hage, was een onderzoek ingesteld naar den toestand der fabriek, terwijl hjj tevens plannen had ontworpen voor uitbreiding der fabriek. Deze plannen vielen bij de leden in goede aarde zij werden goedgekeurd. Voorloopig zal men zich bepalen tot het inrichten van eene nieuwe stoker ij, de vergrooting der vuren, het ver grooten van den exhauster en het aanbrengen van een oven met 7 retorten. De kosten daarvan zullen bedragen pl. m. f 16000 en de verruiming van het buizennet, geraamd op f 6500, samen f 22500, waarvoor een leening zal worden aangegaan tegen hoogstens 4 pCt. en een j&arlijksche aflossing van minstens f 1000. Voor bestrating stationsweg, aanbouw van schoollokalen, aanschaffing van beertonnen zal door de gemeente f 21000 worden geleend. Geklaagd werd door één der leden over den onvoldoenden toestand der vuilniswagens,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1