ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Zaterdag 28 Februari 1903. Een Bóeren-Inspan, Tweede Blad. MlEUWSTIJDINGEffl. ADVERTENTIEN. Bouw- en Melkgereedschappen, Vier zware en lichte 2-jarige PAARDEN, Een Werkpaard te koop. Te koop; Een Stierkalf, (Z ierikzeesche Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7815. Directeur i A. J. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrij dag a middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J, Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. aan Zuid-Afrika. Veldcornet Dutoit, uit Transvaal, heeft een brief geschreven aan een te Brussel wonend vriend. Hij verhaalt hem, dat hij bij zijn terugkeer van de Bermuda-eilanden zjjn vrouw in het concentratie-kamp aantrofzij was mager ala een geraamtezijn drie jeugdige kinderen waren overleden, zijn hoeve verbrand, zijn kudden verdwenen. Hij is genoodzaakt met zijn zieke vrouw in de open lucht op zakken te overnachten. De eenigen, die goed worden behandeld, zijn de gewezen verraders onder de Boeren en de Kaffers. Honderden Boeren komen van honger om jonge meisjes, die vroeger op kostscholen hunne opvoeding ontvingen, trekken nu de karren voort. De Boeren zien zich verplicht hun grond te verkoopen. Wij kunnen, zoo schrijft hij, ons niet blijven bukken onder Engeland's juk, en wij hebben bij onze kinderen gezworen de vrijheid te heroveren. Dutoit bezat eertijds eene hoeve, die ruim een half millioen gulden waard was. Kaapstad, 25 Febr. Chamberlain is heden avond scheepgegaan naar Engeland. Bij zijn vertrek werd hij met geestdrift toegejuicht. Amerika. De Amerikaanscho politie heeft een complot ontdekt tegen het leven van president Roosevelt. De autoriteiten weigerden alle inlichtingen, doch men merkt op dat de detectiven allo schepen die uit Europa komen scherp in het oog houden. Het complot, meent men, is uitgebroeid ia Amerika zelf, doch moet ten uitvoer gebracht worden door anarchisten die uit den vreemde komen om aldus allen schijn van mede plichtigheid van zich af te wentelen. Het groote aantal landverhuizers dat steeds iu Amerika toestroomt maakt de surveillance echter zeer moeilijk. Twee Italiaansche anarchisten, Zumbo en Marino, die te New-York vertoefden, zijn reeds van daar verdreven. Of dit iets uitstaande- beeft met het complot weet men evenwel nog niet. Twintig jaren geleden kwam een Ameri- kaansch matroos, David O'Keefe genaamd, als eenig geredde van zijn verongelukt schip op het eiland Yap (van de groep der Carolinen) aan land. Hij werd daar door de bewoners menschenetende wilden als een boven- aardsch wezen vereerd, vooral om de wonderen, welke hij verrichtte met wapenengereed schappen en medicijnenwelke hij uit het wrak van zijn schip wist te halen. Toen hij, met behulp van zijne vuurwapenen, de eilandbewoners een schitterende overwinning op een vijandigen stam had bezorgd, gaf de Koning hem zijn dochter tot vrouw en bij den dood van den Koning volgde O'Keefe zijn schoonvader op. Als Koning deed hij zeer voordeelige handels zaken en hij ging twee malen per jaar naar Manila of Hongkong, om de producten van zijn eiland te verkoopen. O'Keefe wee met de zwarte Prinses getrouwd, ofschoon hij thuis een wettige vrouw had maar hij vergat laatstgenoemde niet en zond haar af en toe een paar duizend dollars. zaten, welke gesloten wa9 en waaruit zij zich niet konden bevrijden. Verscheidene anderen van het personeel werden meer of minder ernstig gewond. Het ongeluk moet te wijten zijn aan ver keerd begrepen orders. Italië. Het heeft Vrijdag telegrammen geregend op het Yaticaan, afkomstig uit alle deelen der wereld, alle gelukwenschen aau den Paus, bij zijn 25-jarig jubileum als hoofd der katholieke kerk. Reeds in het begin der vorige week begon de stroom van telegrafische gelukwenschen en men was verplicht het aantal telegrafisten, wegens den onafgebrokon dag- en nachtdienst, te verdrievuldigen. Zweden. Te Gofanborg bleef een jonge dame onder het dansen in een balzaal met haar japon haken achter de sporen van een officier. Zij verloor het evenwicht en kwam zóó ongelukkig te vallen, dat een haarspeld haar in den schedel drong. Enkele oogenblikken later is zij overleden. Landbouw en Veeteelt. Z. M. od 'e,s naar Hongkong was over leden. Zij maakte nu, als eerste en eenig wettige vrouw, aanspraak op O'Keefe's nalatenschap ongeveer 3 millioen dollars. Maar de andere Koningsweduwe, die de nalatenschap in haar bezit heeft, beschouwt zichzelve als de rechtmatige eigenares daarvan en wil niets afgeven. De eerste vrouw heelt nu de tusschenkomat der Regeering te Washington ingeroepen. Maar het is de vraag, of die er veel aan kan doen, als zij ten minste geen oorlog wil beginnen om de nalatenschap van den matroos-koning. Andermaal bericht men een Amerikaansch spoorweg-ongeluk. Te Bereza (Ohio) heeft Dinsdagavond op den Cleveland-Cincinnati- en St.-Louis-spoorweg eene botsing plaats gehad tu8schen een personen- en een goederentrein. Door de lampen der vernielde wagens geraakte een gedeelte van den goederentrein j'd brand. Zes menschen kwamen om het leven, ouder welke vier klerken, die in den postwagen BUITENGEWONE VERGADERING van het Hoofdbestuur der Maat schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, gehouden te Middelburg, Woens dag 11 Februari 1903. Aanvang des namiddags 1 uur. Aanwezig alle leden van het Uitvoerend deel, de afgevaardigden van alle afdeelingen, de directeur van het Rijkslandbouwproefstation te Goes, de Rijkslandbouwleeraar in Zeeland en Noord-Brabant. De Voorzitter, de heer Hennequin, opent de vergadering met een hartelijk welkom, tevens zijn dank betuigende voor de trouwe opkomst. De notulen der najaarsvergadering worden ongewijzigd goedgekeurd. Aan de nagedachtenis van het eerelid J. Vereeke te Kruiningen, één der oprichters der Maatschappij, wordt door den Voorzitter een eerbiedige huldejgebraeht, waarmede alle aanwezigen instemmen. Tot eereleden worden benoemd de heeren G. J. van de Linden en P. Tazelaar Nz., de onlangs afgetreden Voorzitter en Secretaris vaa de afdeeling Noord-Bevelandals een erkenning van den belangeloozen ijver, waar mede zij gedurende vele jaren de belangen dier afdeeling en der Maatschappij hebben behartigd. De besluiten, in de laatste vergadering genomen, zijn uitgevoerd; alleen een scbrijyen omtrent den steiger te Wolphaartsdijk is nog niet verzonden, omdat door Qedep. Staten een spoedige verbinding tusschen Noord- en Zuid- Beveland in het vooruitzicht was gesteld. Nu dienaangaande niets meer wordt ver nomen, zal het Uitvoerend deel het verlangde schrijven spoedig verzenden. Besloten worat de vergaderingen van het Hoofdbestuur in het vervolg toegankelijk te stellen voor de leden der Maatschappij eö de vertegenwoordigers der pers. Voortaan kan door een kleine toevoeging aan art. 39 der statuten op tentoonstellingen de mededinging naar prijzen, uitgeloofd voor geiten, konijnen en pluimvee, ook opengesteld worden voor niet-leden. Naar aanleiding van een verzoek van den „Smedenbond" in Oostburg, wordt besloten 30 leerlingen aan den hoefsmidscursus aldaar te laten tot het examen voor hoefsmid. Nieuwe leerlingen kunnen niet meer worden toegelaten. Het wetsontwerp, houdende instelling van landbouwraden met de daarbij behoorend*» Memorie van Toelichting uoor den Voorzit"- i-«cuvuerig toegelicht; daarna heeft eene bespreking plaats, waaraan verscheidene afgevaardigden deelnemen; ten slotte wordt na hoofdelijke stemming met algemeene stemmen aangenomen de volgende motie: „De vergadering oordeelt, dat de behoefte aan de invoering van een regeling als bij het ontwerp van wet, houdende instelling van I landbouwraden wordt beoogd, niet wordt geroeid; I dat de niet-wettelijke vertegenwoordiging, I zooals die thans bestaat, na het aanbrengen I van verbeteringen kan behouden blijven; j dat, zoo het ontwerp van wet tot instelling I van landbouwraden wordt tot wet verheven, daarin de th^ns bestaande landbouw-vereeni- j gingen de plaats behooren te behouden, die haar in het ontwerp is toegekend. I Na de aanneming dezer motie komt het ontwerp nog eens ariikelsgewjjze in behandeling, en worden de verschillende aanmerkingen daarop vragenderwijze geformuleerd. I Bij de rondvraag vestigt de heer M u 1 o c k Houwer de aandacht op het weigeren van een buitengewone keuring van dekhengsten, zoo noodig bij het gevaarlijke van het vervoer dezer kostbare paarden met stoombooten in binnenlandsch verkeer, waaromtrent de Voor zitter hem den raad geeft, zich te wenden tot de Provinciale liegelings-commissie van de Paardenfokkerij in Zeeland. De heer Van Langeraad vraagt de tusschenkomst van het Hoofdbestuur om een meer geregeld vervoer wet de Spoorboot te bekomen gedurende de maanden November en December. Alsdan "is de vaart zoo ongeregeld, dat een behoorlijk marktbezoek daardoor belet wordt. Ook zoude men in de maand Mei gaarne twee booten in de vaart zien. De tusschenkomst om het geuite verlangen ter aangewezen plaats te brengen wordt toe- Op verzoek van de afdeeling Hulst, uit gebracht bij monde van den heer Van Waesberghe, zal het Hoofdbestuur een aanbevelend woord voegen aan het request dier afdeeling om het grenskantoor te Clinge voor veevervoer op Dinsdag geopend te krijgen. Thans beeft de invoer daar plaats op Maandag, i Na een verzoek van den algemeenen penning meester, gericht tot de besturen der afdeelingeD, om bij tijds te beschikken over de toegekende subsidiën voor de bevordering van de ver- betering der Varkensfokkerij en van andere Landbouwbelangen, sluit de Voorzitter met de gewone plichtplegingen deze buitengewone I vergadering. Mr. P. C. J. HENNEQUIN, Voorzitter. G. A. VORSTERMAN VAN O YEN Secretaris. TWEEDE KAMER. Wetsontwerpen In verband met de .Spoorwegstaking. Van do drie ingediende wetsontwerpen strekt het eerste tot aanvulling en wijziging van het Wetboek van StrafrecJit. Voorgesteld wordt ten eerste invoeging van oen nieuw artikel 284bis: Hij die een ander door hindor of overlast of door het bezigoo van middelon, geschikt om vrees aan te jagen, wederrechtelijk dwingt ieta te doen, niet te doen of te dulden, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden of geldboete van ten hoogste honderd gulden. Indien hot misdrijf wordt gepleegd door twee of meer vereenigde personen, kan gevangenisstraf worden opgelegd van ten hoogsto zes maanden of geldboete van ten hoogste honderd gulden. In verband hiermede wordt door een aanvulling van art. 286 den strafrechter de bevoegdheid gegeven bij voroordeeling ter zake van den wederrecbtelyken dwang, omschreven in de artikelen 284, 284bis en 285, le lid, den schuldige te ontzetten van het actief en bet passief kiesrecht. Ten tweede wordt voorgesteld invoering van drie nieuwe artikelen 358bis, ter en quater Art. 358bis: De ambtenaar of eenig ander in eenigen openbaren dienst of eenig in het openbaar spoorwegverkeer voortdurend of tijdelijk werkzaam gesteld persooD, die, met het oogmerk om stremming in dien dienst of in dat verkeer te veroorzaken, nalaat of, wettig daartoe gelast, weigert, werkzaamheden te verrichten, waartoe bij zich uitdrukkelijk of uit kracht van zijae dienstbetrekking beeft verbonden, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste zes maanden, of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Art. 358ter. Indien twee of meer personen tengevolge van samenspanning het misdrijf plegen io het vorig artikel omschreven, worden de schuldigen zoomede de leiders of aanleggers der samenspanning gestraft met gevangenis straf van ten hoogsto vier jaren- Art. 358quaterIndien het oogmerk bij artikel 358bis omschreven, wordt bereikt, wordt gevangenisstraf opgelegd, in het geval van artikd 358bis van ten hoogste een jaar en zen maandenin het geval van artikel 358ter van ten hoogste zes jaar. Door een wijziging van art. 380 wordt den strafrechter de bevoegdheid gegeven bij veroordeeling ter zake van een der in de artikelen 358bis, 358ter en 358quater om schreven misdrijven, den schuldige te ontzetten van de rechten, vermeld in art. 28, no. i3 (het bekleeden van ambten of van bepaalde ambten, het dienen bij de gewapende macht, het actief en passief kiesrecht). De slotbepaling luidt: Deze wet treedt in werking op den dng harer afkondiging. zal worden stop gezet, doch ook dat zij geheel gesloopt zal worden. Eenige bewaarders uit de gevangenis te 'a-Hertogenboach en uit andere gestichten zijn dezer dagen naar het rijks-opvoedings gesticht te Avereest gezonden, in verband met de déér heerschende onlusten. Vele jongens weigerden werk te verrichten en eenige bewaarders werden mishandeld. Zondagnamiddag zeilde een jol, met 2 personen bemand, genaamd Cerjjl en Broeoke, ter vischvangst de haven van Ostende uit. Op ongeveer een halve mijl van den wal sloeg ze om, doch het gelukte den opvarenden zich op de kiel te hysohen. Daar de zee vrij onstuimig was, had men dit ongeval van uit den wal niet kunnen zien gebeuren. Bovendien bevond zich geen enkel vaartuig in de nabijheid. Door den stroom voortgestuwd, dreef de jol zeewaarts, doch gelukkig in de gewoonlijk door de mailbooten gevolgde richting. Bij het passeeren der naar Dover bestemde postboot Leopold", werd men dan ook de in nood verkeerende mannen gewaar. Onmiddellijk werd een sloep uitgezet, die beide personen opnam en aan land bracht. Het was tijd dat hulp kwam opdagen, want op het oogenblik dat één hunner in de sloep werd geholpen, viel bij in zwijm. Een Amerikaansch kapitein te Pitts burg heeft f 180.000 15000) geboden voor het Engelsch 4 jarig renpaard »Ard Patrick", dat het vorig jaar de Derby-wedren heeft gewonnen; het aanbod werd terstond gewei gerd, daar hot paard voor minder dan 30.000 (f 360.000) niet te koop is. Er ie alweer een Prinses op de vlucht. Uit Cairo komt bericht, dat Prinses Djémil Tousson, zuster van den Khedive en vrouw van Prins Djémil, aan boord is gegaan van een jacht, dat haar naar Triest gebracht heeft. Zij is verder naar Weenen gereisd en wil nu trouwen met een Hongaarschen graaf. Zij heeft zich al laten scheiden. De Prinses is twintig jaar oud en heeft een zoontje van vijf jaar. Zij bezit te Cairo een prachtig paleis. De verlaten echtgenoot is wanhopig. 9ABKTBEBICHTEN. Zierikzee, 25 Febr. De aanvoer bestond hoofdzakelijk uit tarwe en chevaliergerst; tarwe kon vorige prijzen moeielijk opbrengen. Tarwe f 5,25 A f7; chevaliergerst f 4,50 k f 5,50; wintergerst f 4,50 k f 4,70; zomer- gerst f 4 k f 4,50; rogge f 4,70 k f 4,85; haver f 2,75 f 3,50erwten (kleine) f 7 k f8,50; kroonerwten f8 k f9; bruine boonen f 7,25 h f 11witte boonen f 8 k f 9. Middelburg, 26 Febr. Ter graanmarkt van heden was de aanvoer uit Walcheren niet groot en uitgenomen tarwe en witte boonen was er van andere artikelen zeer weinig ter markt. Het gepasseerde in den handel was van weinig beteekenis en prijzen bleven onveranderd. De noteering is als volgt: Nieuwe Walch. tarwe werd naar deugd van f 6,50 tot f 6,75 gekochtrogge f 5,50 nominaalwintergerst niet ter marktzomer dito bracht f 4,70 op Walch. witte boonen niet beneden de f 12,50 tot f 12,75 en enkel daar boven gekocht ronde en lange bruine boonen werden niet aangeboden paardenboonen f 6,25 k f 6,50 kroonerwten van f 8,75 tot f 9 betaald. Op 28 Februari aanst. hoopt onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, de Wed. W. C. Verhage—Kouwen, haar SOsten Geboortedag te berdenken. Haamstede, 25 Februari 1903. Uit aller naam, P. OYERBEEKE. Getrouwd G. J. KOOMAN MAATJE BOOT, die, ook namens wederzijdscbe Familie, hunnen hartelijken dank betuigen, voor de vele bewijzen van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Nieuwerkerk, 25 Februari 1903. Gemengd Nieuws. Hartelijk dank aan allen, voor de Uit Oudenbosch wordt aan de K— ^tdo^nT be"U,g8W"',,B °P Ned. Rundvee-Stamboek. Stierenkeuringen s teNoordwelle: Woensdag 18 Maart, l'/au. n Nisuwerkerk- Donderdag 19 7 Zierikzee: Donderdag 19 u 11 ii Kortgene: Donderdag 26 10 Oud-Vosmeer: Woensdag 1 April, 10 n St.-Maartensdijk: Donderdag 2 9 Yoor Stieren, buiten de provincie aangekocht, die op de keuring minstens één jaar moeten zijn Invoerpretniën van f 75,en f 45,' Deze premiën worden met 25 verhoogd voor Stieren van Vereenigingen. Voor Stieren, onverschillig waar aangefokt, met minstens 2 breede tanden: Aanhouding&bijdragen van f 65,en f 39, De Secretaris, W. KAKEBEEKË. De Notaris Mr. J. C. VAN DER LEK DE CLERCQ zal ten verzoeke van de Wed. P. STOUTJE8DIJK, op Dinsdag 3 Maart 1903, des voorm. 10 ure te Stavenisse, publiek verkoopen: bestaande in: Een Vos-Ruinpaard, oud 4 jaren, een zwart Ruin paard, oud 9 jaren, een blauw Merriepaard oud 16 jaren, een bruin Merrie- paard, oud 2 jaren, o baatgevende Melkkoeien, waarvan pas gekalfde en op kalven staande, 2 Kalfvaarzen, een jaarling Yaarsje, 3 Osjes en Yaarsje, 20 Kippen, mitsgaders als BoerenwagensRiemkarKlikkar Ploegen, Eggen, Slepers, S ïden, Snijmachine, Moosmakor, n» juwe Waterbak en Goten, Karnmolen, 1 Karn, Botertob, Melkbussen. Paardentuigen, Draagzadels en StalgereedschöppenWei- en Kanthooi, Stroo en een Mestput van 50 oeren. Bij inschrijving te pachten: 44 A. 10 c.A. gelegen onder Oosterland (de eoogenaamde Sioofweide vroeger in pacht bij J. Heijboer. Inschrijvingsbiljetten in te zenden vóór 13 Maart 1903, ten kantore van Jfar. Mr. J. W. D. en Jhr. L. M. J. SCHUURBEQUE BOEI JE te Zierikzee. Door onvoorziene omstandigheden wordt te koop aangeboden, in een der steden van Zeeland Eene dat de suikerfabriek der firma Granpré Molière, Jager Co., niet alleen Bruinisse. H. JUMELET. bestaande inWoonhuis, Schuur, Tuin en groote Boomgaard ter gezamenlijke grootte van 1 Hectare 21 Aren 80 Centiaren, aller gunstigst gelegen aan den Tram en voor meer doeleinden geschikt. Adres br. fr, onder lett. M, aan het Bureau van dit Blad. Te Koop: 22^-jarige Hitten, mak bij den weg, 2^-jarige Vaars, 1 vare Koe, 1 Loopvarken, bij M. BOOT, Zierikzee. Te hoop gevraagd: BES WERKPAARD, bij Wed. S. VAN DE VELDE. Adres: Hulpkantoor Oosterland. bij Wed. M. VAN OEVEREN te Zierkree. Gebruikte Rijwielen en Naaimachinester inruiling tegen zeer Bolide nieuwe gevraagd. Adres, B. v. d. WAL, handel in RijwielenNaaimachinesenz. Brouwershaven. Speciaal ailres voor Onderdeelen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 5