ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 28 Februari 1903. (Z ierikzeesohe O o u r a n t). Eerste Blad. Algemeen Ovarzicht NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad sa Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7815. Directeur. J. DD loozk Redacteuren: i FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren be Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. aan A. FbSnkei., Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit De tegenwoordige Keizer van Duitsch- land is niet alleen een krachtige persoonlijk heid, maar ook en dit zullen zelfs zijn felste principiëele tegenstanders niet betwisten kunnen een veelzijdig ontwikkelde, begaafde, oorspronkelijke geest, die als zoodanig boven schier alle regeerende vorsten van Europa verre uitsteekt. Één groot gebrek kenmerkt hem echter, en dit is, dat hij te veel praat, en zich op elk gebied veel te veel op den voorgrond plaatst, daarbij den invloed, aan zijn rang en waardigheid verbonden, als van zelf in de weegschaal werpend, waardoor deze □aar zijn zijde overslaat. Zoo treedt hij thans op theologisch terrein tegen Prof. Delitzsch op, die in een vergadering van de Duitsche Orient-Gesellschaft zijn bekende wijsgeerige voordrachten over Babel en Bijbel gehouden heeft. In een brief namelijk aan Admiraal Hollmann, den vice-president van voornoemde Vereeniging, geschreven met het doel gepubli ceerd te worden, bestrijdt bij de denkbeelden van Delitzsch. en laat daarbij duidelijk uit komen, dat het beter ware geweest, indien de Professor zijn gevoelens had voor zich gehouden. Daar de besprekiog van theologische vraagstukken buiten het terrein onzer werk zaamheid ligt, zoo zullen wij ons in deze twistvraag, althans in dit blad, niet verdiepen, maar wenschen alleen onze bevreemding uit te drukken, dat een Keizer zich op gods dienstig gebied aan een twistgeschrijf bloot stelt. Want het Keizerlijk sohrijven heeft Professor Harnack bewogen, daarop van antwoord in de Preussischen Jahrbiichern te dienen. Deze Professor schaart zich geheel aan de zijde van Delitzsch. Natuurlijk baart een en ander in Duitschland groot opzien. In den Pruisischen Landdag heeft bij de behandeling der Begrooting de Minister Budde verklaard, dat hij eiken spoorweg beambte, die aan socialistische agitatiëa zoude deelnemen, onmiddellijk met een briefje van ontslag naar huis zou zenden. Hij zal geen socialistische propaganda van het spoorweg personeel dulden. En om een pleister te leggen op de wonde, die deze verklaring bij een deel der bevolking zoude veroorzaken, voegde hij er aan toe, dat bij vier commissiën benoemd had om den toestand der spoorweg beambten te onderzoeken. Zijn er rechtmatige grieven, hij zal ze uit den weg ruimen; zijn er billijke wenschen, hij zal ze bevredigen. Yan liberale zijde werd den Minister eenzijdig heid verweten. Ook meende men, dat de ministeriëele verklaring in strijd was met de constitutioneele gelijkheid en het recht van vereeniging. In België hebben de socialistische Kamer leden naar aanleiding van de door de Kamers aangenomene verhooging van den accijns op het gedistilleerd een manifest uitgevaardigd, waarin zij de arbeidersbevolking opwekken tot een alcohol-staking. Nog nioht dargewesen zou men met recht kunnen zeggen. De Regeering, zeggen de stellers van het manifest, leeft van den alcohol, dien gij tot nadeel van uw gezondheid en uw gezin drinkt, en wil nu door de verhoogde belasting op het gedistilleerd het gat in de schatkist met uw hulp stoppen. Weigert gij die hulp, 1 vervangt gij de dranken, die u vergiftigen, door gezonde dranken, dan ie de Regeering bankroet. Het gerucht loopt, dat de branders en tappers, die van het manifest reeds de na- deeien ondervinden, bg de Regeering zullen aandringen op het maken van wettelijke bepalingen, waarbij de alcohol-staking, als zijnde van groot nadeel voor den staat en vele nijvere, belastingbetalende belanghebbenden, zal worden strafbaar gesteld. En de Regeering, die zich bewast is, dat branderijen en tapperpen instellingen van openbaar nut zijn, die in het belang van den staat moeten beschermd worden, zou met het oog op de revolutionaire daad van de socialistische Kamerleden niet ongeneigd wezen de strafwet met eenige doeltreffende artikelen aan te vullen. Op de troonrede, waarmede in Engeland het Parlement geopend is, een troonrede, die uitmuntte door onbeduidendheid, zijn twee amendementen ingediend. In het ééne werd leed wezen betuigd, dat geen wetsontwerp op de behuizing in het vooruitzicht werd gesteld. Een dergelijk ontwerp werd dringend van noode geacht, omdat zoovele menschen in Groot-Brittannië, men schat hun aantal op 304.000, slechts één vertrek tot hun beschik king hebben, waarin zg met hun gezin moeten huizen, en omdat duizenden onder den blooten hemel hun nachtverblijf opslaan. Het tweede amendement werd door Keir-Hardie ingediend. Hij wilde, ter voorziening in de werkeloosheid, dat de staat de gemeenten in staat zoude stellen land te koopen, teneinde dit door werkloozen te doen bebouwen, en teneinde daarop voor deze fabrieken en werkplaatsen op te richten. Keir Hardie zeide, dat op dit oogenblikin Groot-Brittannië 400.000 menschen werk- en broodeloos zijn. Beide amendementen werden verworpen. Chamberlain heeft zich Woensdag te Kaap stad ingescheept. Hg moet doodmoe zijn van het vele speechen. Aan de Kapenaars beloofde hij, dat amnestie aan de veroordeelde rebellen door de Regeering in ernstige overweging zou genomen worden. Engeland zal den spraakzamen, redevoerenden Minister wel met groot vertoon en veel lawaai welkom beeten. Verschillende steden hebben hem reeds tot een bezoek uitgenoodigd. Nederland. Harlingen, 25 Pebr. Voor do betrekking vaD havenmeester alhier hebben zich 70 sollicitanten aangemeld. 's-Gravenhage, 26 Febr. Zaterdagavond zal hier een groote meeting gehouden worden. Als sprekers zijn uitgenoodigd de heeren mr. Troelstra, Ter Laan, Van den Berg, Domela Nieuwenbuis, Petter, Oadegeeat en mevrouw Roland-Hoist. Het onderwerp zal zijn »De spoorweg staking en de muilkorfwet der Christelijke regeering". In kringen, waar men op de hoogte kan wezen omtrent hetgeen er omgaat ondor het spoorwegpersoneel, wordt nog deze week het uitbarsten eener staking verwacht. Naar men verneemt, is men echter op alles voorbereid en zija maatregelen genomen om in elk geval den geregelden dienst der mail- treinen te waarborgen. De regeering heeft aan de Nederlandsche Automobielenclub de beschikking gevraagd over zooveel mogelijk tuf tufs, teneinde, als het spoorwegverkeer stil mocht staan, de Kamerleden per auto naar Den Haag te kunnen brengen. In een »Open brief' aan den Minister van Financiëa heeft hot bestuur der vereeniging «Vergunning" te Utrecht ten ernstigste de voorgestelde verhooging van den accijns op het gedistilleerd ontraden. Adressanten betoogen o. a. dat op den geheelen stand van klein handelaars in sterken drank een nieuwe last wordt gelegd door een accijnsverhooging van f 7 per H.L., uitmakende een verhooging van cent per glas, die niet op den consument verhaald kan worden en dus drukken blijft op den verkooper, en dat deze nieuwe last voor den laagststaanden onder die verkoopers aanleiding zal zijn om het gedistilleerd te vervalschen en daardoor de verwacht wordende hoogere accijns-opbrengst zal uitblijven. Bij de Tweede Kamer zijn thans aan hangig De interpellatie tot het houden waarvan verlof is verleend aan den heer Ketelaar, naar aanleiding van het door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid aan de Kamer overgelegde overzicht van de traktement van het personeel der posterijen en telegraphie; alsmede de volgende motiën van orde: j van den heer Van Kol c s. betreffende beëindiging van den Atjeh-oorlogvan den heer Hugenholtz c.s. betreffende de zoogenaamde postenor ders"; van den heer Fokker c s. omtrent exploitatie van spoorwegen door den Staat; en van den heer Goeman Borgesius c.s. betreffende portvrijdom voor belangrijke takken van den openbaren dienst. Rotterdam, 25 Febr. Het personeel van de Rotterdamsche Tramweg-Maatschappij hield in den afgeloopen nacht eene huishoudelijke vergadering in hun gebouw op den Goudschenweg. De vergadering was druk bezocht en werd geopend door den conducteur A. Zwanenburg. Dezo herinnerde, dat oor spronkelijk deze vereeniging uit conducteurs en koetsiers heeft bestaan, die uiteengegaan is. De vraag: «of een nieuwe zelfstandige vereeniging kon worden opgericht" onderwerpt hij aan het oordeel der vergadering. Hierover ontstond een langdurig debat, hoofdzakelijk over de vraagof ook niet door het spoorwegpersoneel, buiten het tram personeel kon worden gehaautld. De voorzitter stelde nogmaals in het licht, dat het slechts de vraag waszullen wij (trambeambten) een zelfstandige vereeniging stichten, ja of neen. De vergadering ontaardt meer en meer in een groote herrie, verwijten van allerlei aard, buiten de zaak, worden te berde gebracht en het eind van deze vergadering was dat er geen vereeniging is gesticht. Een bewoonster van het Achterklooster vond op het Oostvestplein een postwissel, groot f 2.75. Haar man, een bootwerker, vulde daarop valschelijk den naam van den geadresseerde in en verkocht den wissel aan een bewoner dor Warmoezierstraat, die er mede naar het postkantoor ging om het geld af te halen. De dienstdoende ambtenaar bemerkte evenwel het bedrog on bij een daarop ingesteld onderzoek bleek, dat de wissel door een bewoner der Entrepotstraat was verloren. De bootwerker is wegens valschheid in geschrifte op het politie-barean Nassankade in bewaring gesteld. Zierikzee, 27 Februari. De miliciens der lichting 1902, die onder de wapenen zijn teruggekeerd, zullen niet meer met verlof worden gezonden, doch blijven voorloopig onder de wapenen. Wegens het onder de wapenen zijn van drie lichtingen is niet voldoende rnimte beschikbaar voor de eerlang tot korte oefeuing in te lijven lotelingen der lichting van 1903 bij de onberedon korpsen. Dientengevolge zal die lichting onmiddellijk na do inlgving in Maart a.s. tot nadere oproeping met verlof worden gezonden. De Nederlandsche Kiosken-Maatschappij te Rotterdam heeft een Show-card uitgegeven, die een beknopt overzicht geeft van de pers in ons land, aangevuld met eemge couranten op ander gebied en een aaDtal buitenlandsche organen. Wij vestigen de algemeene aandacht op deze nuttige Show-card waarvan door bovengenoemde Maatschappij een exemplaar op aanvrage franco en kosteloos aan adver teerders wordt gezonden. Men meldt ons: Do plannen tot oprichting van oen christelijk volkssanatorium voor longlijders vinden, naar wij vernemen, van verschillende zijden veel steun en thans wordt dan ook met kracht de hand geslagen aan een zoo spoedig mogelijke verwezenlijking in het voornomen. Het sanatorium zal patiënten kunnen op nemen tegen de matige vergoeding van f 4,25 tot f 1,50 per dag. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben afwijzend beschikt op het verzoek van den heer I. P. J. de Groot te Middelburg, afdeelings-consul van den N. W. B., om een wegwedstrijd te mogen houden. Eveneens berichtten Gedep. Staten den adressant, dat zijn gedaan verzoek, als gedelegeerde in de Touring-CIub de Belgique, om gunstiger bepalingen in het leven te roepen voor automobilisten die Zeeland wenschen te bezoeken, niet voor inwilliging vatbaar is. Wij vernemen dat in een gehouden vergadering van het spoorwegpersoneel van de Zeeuwsche lijn men zich over het algemeen tegen een staking verklaarde, doch moest trachten langs ordelijken weg ver schillende bestaande grieven uit den weg te ruimen. Het volgend adres circuleerde te Bruinisse onder de schippers, en werd door het grootste deel van hen onderteekend. Geachte Ingezetenen! Niet omdat de bonden in de lucht schijnen te hangen, ook niet omdat wij op ongepaste wijze iets wenschen te verkrijgen, wenden wij ons tot u. In weinige woorden willen wij one doel uiteenzetten. Als wij uwe medewerking, uwe hulp vragen, dan doen wij dat in het belang onzer gemeente, in het belang onzer provincie en in het belang van den Staat der Nederlanden. En waar wij werkzaam zijn in het belang van den Staat, daar dienen wij het belang van het algemeen. De vraag, hoe zullen wij, eenvoudige menschen die wij zijn, het algemeen belang dienen, zullen wg trachten voor ieder uwer zoo duidelijk mogelijk te maken. Wij vestigen dan allereerst de aandacht op het genomen besiuit der vergadering van «Schuttevaer" te Deventer gehouden, wéér werd aangenomen met kracht bij de Regeering aan te dringen op het maken eene vlucht- haven op het Krammer. Ten anderen wijzen wg er op, dat de rgkstramhaven te Zijpe niet voldoet wat de grootte aanbetreft, aan de tegenwoordig daaraan gestelde eischen, en Ten derden is onze haven te klein, en is daarom aan een vergrooting daarvan de eerste hand gelegd. Zullen de drie bovengenoemde havens ooit tot stand komen, dan zullen er door het Rijk tonnen gouds aan ten koste moeten gelegd en zal dan boven dat alles, de schuldenlast onzer gemeente tot eene nooit te overklimmen hoogte worden opgevoerd. Burgers van BruinisseLaten wg langs den weg van orde en recht, zoo iets trachten te verhinderen, en de regeering behulpzaam zijn, om met een klein kapitaal, de drie ge noemde vraagstukken in het algemeen belang op to lossen. Doen wij dat, dan zal de tooh reeds groote schuldenlast, die op onze gemeente drukt, niet alleen niet worden verzwaard, maar zullen er bronnen van inkomsten worden geopend, waarvan wij reeds veel te lang verstoken waren. Het is daarvoor dat wij uwe medewerking vragen. Voor niets meer, maar ook voor niets minder. Wij vertrouwen dat ieder, die de belangen onzer gemeente, onzer provincie en van ons vaderland ter harte gaan, aan de behartiging dier belangen zai behulpzaam zijn en dit stuk met zijn naamteekening en beroep zal vereoren. Vele en groote moeielijkheden heeft onze Regeering thans door te maken, en als wg nu aan haar langs den meest vredelievenden weg onze bedoelingen kenbaar maken, dan hebben wij gegronde hoop op een gunstigen uitslag. Stellen wij thans niet uit! De tijd tot handelen is er! Iedere dag, dien wij aarzelen, z*1 door ons bejammerd worden. Het belang oDzer gemeente, dat zoo bizonder nauw met het algemeen belang is verbonden, vraagt uwen krachtigen steun, en daarop rekent Het voorloopig Comité, W. OTTE Wz. Bruinisse, JOHs. DE WAAL. 20 Februari 1903. A. DE KONING Pz. Jn. DE WAAL Gz. De onderteekenaars van bovengenoemd adres hebben daarna opgericht de Vereeniging Algemeen Schippersbelang", die op haar eerste samenkomst met algemeene stemmen de volgende motie aannam De Vereeniging Algemeen Schippersbelang" te Bruinisse, vergaderd in het lokaal Zondag school alhier; gehoord de discussiën over het door den gemeenteraad ontworpen ba venplan; van oordeel zijnde, dat bedoeld havenplan (als niet behoorende tot een algemeen belang) zeer weinig kans heeft op het verkrijgen der aangevraagde subsidie en als gevolg daarvan waarschijnlijk niet zai tot stand komen; dat meerdere havenruimte echter onmisbaar is voor deze gemeente, doch door de gemeente alleen niet kan worden daargesteld dat door ééne re^eeringsdaadde thans hangende havenkwestiën (te Bruinisse, aan het Zijpe en de lang verwachte vluchtbaven tusschen de Kil en Wemeldinge) kunnen worden opgelost; besluit: om alle wettelijke pogingen aan te wenden, tot het van rijkswege verkrijgen eener vlucht haven in het Noordelijk deel van den Stoof- polder alhier; van deze motie kennis te geven aan de Ministeriën, aan de leden der beide Kamers der Staten-Goneraal en der Provinciale Staten van Zeeland, aan den hoofd-ingenieur en opzichters van den Waterstaat in deze eilanden en aan de leden van den Raad dezer Schouwen. Iets wat in dezen tijd van hot jaar zelden voorkomt, vindt thans plaats. Do meeste regenbakken, die anders in Juli of Augustus weinig of geen water meer bevatten, zijn nu leeg en ondergaan een vroegtgdigen schoonmaak. Put- of welwater, waarmee men zich thans moet behelpen, is nog zoo kwaad niet om te drinken, maar om er aardappels en groenten in gaar te koken gaat bezwaarlijk. Is het wonder, dat onze ijverige huismoedertjes verlangend uitzien, vooral ook met het oog op den waschdag, naar een paar fiksche regenbuien Oosterland. Woensdagavond werd door de Vereeniging «Oosterlands Kolenfonds" de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden, ten huize van J. J. Beije. De voorzitter opent de vergadering en betuigt zgn ingenomenheid met de belang stelling, waarvan de talrijke opkomst getuigt. Na voorlezing der notnlen, die onveranderd worden goedgekeurd, legt de boekhonder de rekening over het afgeloopen jaar over. Deze wordt goedgekeurd in ontvang met f 4218.82, in uitgaaf met f 3954.10J, alzoo met een saldo van f 264.7H, en blijkt, dat over 1902 zgn geleverd 5723| zakken kachel- en smeekolen. Staande de vergadering werden pl. m. 4200 zakken opgegeven. Het ledental bedraagt 190tegenwoordig 111 leden; 5 nieuwe leden traden toe. Bruinisse. In de vergadering van de Schietvereeniging «Christiaan de Wet" werd in de plaats van den heer G. Bolier, die wegens drukke werkzaamheden als voorzitter bedankte, tot lid van het bestuur gekozen de heer J. Haeck. Als waardeering voor de vele diensten aan de Vereeniging bewezen, werd de heer Bolier met algemeene stemmen tot eere-voorzitter benoemd. Dinsdagavond vierde de Jongedochteren- VereeDigiDg //Tabitha" in de consistorie haar 10-jarig bestaan. Opgericht door mevr. Bokma, was de Vereeniging al dien tijd hoogst nuttig werkzaam ten bate der minder bedeelden. Niet minder dan 1050 kleedingstukken werden in deze gemeente uitgedeeldeen paar zendingen werden naar het Kinderhuis te Zetten gezonden, terwijl ook de Zendingbaz&r te 's-Gravenhage bedacht werd. Ook voor de concentratiekampen werd f 108 ingezameld. Geen wonder, dat men meende reden te hebben tot eene feestelijke herdenking. Door ds. Waardenburg, die met mevr. Waardenburg de bijeenkomsten leidt, werden de leden op hartelijke wijze toegesproken en gelukgewenscht met het feest, dat zij thans mochten vieren. De secretaresse, mej. M. A. E. van Popering, gaf een uitvoerig en keurig verslag van de verrichtingen der Vereeniging, terwijl de avond gezellig en genoegelijk werd doorgebracht. Onder het genot van verschillende versnaperingen, die voordracht en lied afwis selden, vloog de tijd om. Het mag zeker eene vereeniging, die zoo nuttig werkzaam is, toe- gewenscht worden, dat zij nog menig kroonjaar zal kunnen vieren. Oud Vossemeer. Men deelt ons mede, dat in eene vergadering van ingelanden van de polders Broek- en Rooland besloten is de motor, welke het water uit genoemde polders moet werpen in de leidingen van de «Drie groote Polders" van Vossemeer en welke niet aan de eischen voldeed, te doen herstellen, maar tevens een duiker te doen aanleggen tusschen de polders Broek en Hikke om, voor zoover mogelijk, natuurlijke afwatering te doen plaats hebben tusschen beide genoemde waterschappen. Voor het rederijkersgezelschap «Eendracht" zal op i 2 Maart e. k. optreden mejuff. Com. P. J. Visser te Purmerend, die op het gebied van voordrachten goeden naam heeft. Op een vraag van het Weezen- Armbestuur te Oud-Vossemeer aan heeren Gedep. Staten om weder een bedrag be schikbaar te stellen uit de rijke kas van genoemd Bestuur voor brooduitdeeling aan behoeftigen, is door genoemd College mach tiging verleend. Wissenkerke, 25 Febr. Voor de leden werd door Apollo" alhier, in het lokaal van mej. E. P. van Damme, een uitvoering ge geven. De zaal was overvol. Apollo" toonde steeds vooruit te gaan in haar studie, terwijl de voordrachten en tooneel- stukjes, door eenige leden voorgedragen, zeer in den smaak vielen. Jammer dat het sluitings uur bier bij zulke gelegenheden op 12 uur blijft bepaald. Men heeft zoodoende bijna geen gelegenheid om te pauseeren en na afloop moet men direct naar huis. Wanneer alles ordelijk gaat, vinden wij dien dwang wel eenigszins overbodig; trouwens zal dit ook wel de reden zgn waarom wij zoo stiefmoederlijk met eenige ontspanning in het winterseizoen hier worden bedeeld. Cortgene, 25 Febr. De sohietvereeniging «Willem III" alhier hield heden vergadering in het lokaal van den heer De Regt. Aan wezig waren 22 leden. Door afwezigheid van den voorzitter, den heer Wijckerheld Bisdom, fungeerde als zoo-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1