ZIERIKZEESCME NIEUWSBODE. Dinsdag 24 Februari 1903. Courant). Algemeen Overzicht. Uit Stad en Provincie. (Z ierilizseesclie Verschijnt DINSDAG}DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco por post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAAR6AN6. No. 7813. DlreotourA. ar. DE LOOZB. Redacteuren: j l J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Ota. meerdere regels 10 Cto.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FhSnkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. De Belgische Kamer van Afgevaar digden heeft het door de Regeering ingediend wetsontwerp tot verhooging van den accijns op het gedistilleerd aangenomen. De zitting duurde, tengevolge van de obstructie der linkerzijde, die amendement op amendement indiende, den geheelen nacht. Alle man bleef trouw op post, teneinde als bet oogenblik der stemming daar was, zijn plicht te doen. Zelfs de tot de rechterzijde beboorende afgevaardigde Yerhaegen, van wien de moeder stervende was, week niet. Tranen vulden echter zijn oogen. Een socialistisch afgevaardigde, van wien de naam ons ontschoten is, bemerkte dit, trad op hem toe, en gaf hem, door de belofte zelf blanco te zullen stemmen, de gelegenheid naar het sterfbed van zijn moeder te snellen. Ook de Senaat hechtte aan het wetsontwerp zijn goedkeuring. De senator De Lantsheere, oud-Minister, en lid der rechterzijde, onthield zich evenwel van stemming, op grond, dat hij geen nieuwe bolasting kon toestaan, die de Regeering onder valsche en bedriegelijke voorwendsels zou gebruiken tot dekking van het in de schatkist aanwezige tekort. De Koning van Engeland, Edward VU, heeft in persoon met een troonrede het Parlement geopend. Deze rede bevatte niets belangrijks, zoodat wij baar niet bohoeven te bespreken. Het adres van antwoord, dat in den regel een weerklank is van de troon rede, zal dan ook wel even dor en saai als deze wezen. Lord Chamberlain toeft, na de Kaapkolonie te zijn doorgetrokken, waar hij op verschillende plaatsen tal van redevoeringen hield, zoodat Keizer Wilhelm, naar men zegt, met afgunst vervuld is, op dit oogen blik te Kaapstad. Door de Afrikaanders is Engeland's eerste Minister, die oven valsch als geslepen is, over het algeraeeD uiterst koel ontvangen. Kan het anders! Hoevelen zijn van hen niet door het Britsche militaire schrikbewind ter dood gebracht, hoevelen van hen zuchten niet nog in de gevangenis, hoevelen van hen hebben niet al hun bezittingen verlorenEn daarbij komt, dat uit hun gemoed de bitter heid niet is uitgewiecht over het ontzettend en schandelijk leed, dat Engeland hun stam verwanten den Boeren, heeft aangedaan. Die wonde is nog te versch. Vergetelheid ware thans karakterloosheid. En als de geestelijke bedrijver van al dat wee, dat over Zuid- Afrika gekomen is, zelf als een overmoedig overwinnaar ten tooneele verschijnt, dan mogen zij, die zijn helpers en volgelingen zijn, hem uitbundig toejuichen, en met hom ^anketteerea, maar dan zullen zij, die zelve gekwetst of gekrenkt in hun dierbaarste gevoelens zijn, protesteerend zwijgen, het eenige wapen, dat hun in de gegevene om standigheden ten dienste staat. Chamberlain heeft geen recht zich hierover te beklagen. Van zichzelf bewuste wezens kan en mag hij niet anders verwachten. Het lam moge de hand van zijn slachter kussen, de mensch doet bet niet. De Regeering van Bulgarije heeft de leiders van het Centraal Comité, dat ijverig bezig was om onder haar oogen en met haar stilzwijgende toestemming den opstand in Macedonië voor te bereiden, in hechtenis genomen, nadat haar zoowel uit Petersburg als uit Weenen duidelijk beduid was geworden, dat zij haar nationaal bestaan op het spel zette, indien zij voortging dit te gedoogen, of-,duister, te begunstigen. Zij heeft al de «•oroité's ontbonden od al de vergaderingen verboden, die ten doel hebben in Macedonië le vlam van den opstand te doen uitslaan. Jlijkbaar wil Rusland niet, dat één der Balkanstaten groot en machtig wordt. Het wil wel Turkije verzwakken, verbrokkelen, vernietigen, maar het wil niet, dat één dier staten daaruit eenig voordeel trekt. Grieken land, Rumenië en Servië hebben intusschen bij de Mogendheden in een nota tegen de Bulgaarsche woelingen in Macedonië gepro testeerd. De toestand in Macedonië, hoewel niet rooskleurig, wordt echter inzonderheid door de Bulgaarsche pers, met welke bedoeling is duidelijk slimmer voorgesteld dan hij werkelijk is. Aan de opzettelijk overdrevene berichten wordt dan ook geen geloof meer gehecht. Indien de hervormingen, die Rusland en Oostenrijk aan de Hooge Porte zullen voorstellen, door dezo worden ingevoerd, dan zal die toestand aanmerkelijk verbeteren. Hoofdzaak in dezo is te zorgen, dat Turkije niet alleen de hoognoodige hervormingen toezegt, maar ook toepast. Thérèse Humbert, het hoofd en de ziel van de oplichtersfamilie, is ziek, zoodat zij niet voor den rechter kan verschijnen. De edele dame kan de gevanger.islucht niet gosd verdragen. De minnaars van schandaalprocessen zitten in zak en asscbe, omdat zij nu missen het pikante verhoor van de hoofdfiguur in het strafgeding. Ook uit een staatkundig oogpunt zal dit door sommigen betreurd worden. Thérèse Humbert tracht namelijk do regeeringsmaonen, inzonderheid den Minister van Justitie, te compromitteeren, door hen valachelijk te beschuldigen. Wetend, dat de laster gretig gehoor en geloof vindt, poogt zij zich op hen te wreken, die haar gevangen neming geleid, of althans niet belet hebben. Voor eenige leden van de rechterzijde is dit koren op hun molen. Zij smeden uit de valsche beschuldigingen van deze doortrapte oplichtster een politiek wapen tegen hun tegenstanders. De Groothertogin van Toskane zal baar dochter, de gewezen Kroonprinses van Saksen, die in een »Maison de Santé" zich vrijwillig heeft teruggetrokken, eerstdaags bezoeken De moeder moge zicbzelve wel ernstig afvragen, of in haar ijdelheid en eer zucht niet de hoofdoorzaak ligt van den misstap barer dochter, zoodat deze eêr beklag dan verwijt verdient. Aan de Prinses zal voor haar onderhoud een jaargeld van f 40.000 worden uitgekeerd. RHEUWSTSJDINGEN. Amerika. Washington, 20 Febr. Het Huis van Afgevaardigden nam heden de wet aan waarin bepaald wordt, dat met den dood gestraft wordt ieder die met voorbedachten rade den president der Vereenigde Staten doodt, of een ambtenaar belast met de waarneming van het presidentschap, of een ambassadeur of gezant geaccrediteerd bij de Vereenigde Staten. Elke poging tot bet doodon van gonoemdo personen is strafbaar met den dood of gevangenisstraf voor den tijd van minstens tien jaren. Medeplichtigen aan doze misdrijven worden met dezelfde straffen bedreigd. Een ieder die tot het dooden van Regeeriogs- ambtenarcE van elk beschaafd land aanzet, wordt bedreigd met eene gevangenisstraf van twintig jaren. Het is personen, die tegenstanders zijn van een beschaafde regeeringswijzo, verboden den grond der Vereenigde Staten te betreden. Poging om dit verbod te ontduiken is strafbaar. Italië. Te Rome begonnen de feesten ter gelegen heid van het 25 jarig kronings-jubileum van den Paus. Bij deze gelegenheid is aan Z. H. eene tiara of driedubbele kroon ter waarde van 60,000 gulden aangeboden, waarvoor uit de geheele katholieke wereld bijdragen inkwamen. De jubilaris geeft in zijn kracht en opge wektheid op zoo hoogen leeftijd bij dit alles schier een wonder te aanschouwen. Ter gelegenheid van zijn feest schonk de Paus 100,000 franken aan de Romeinsche armen. Oostenrijk. Weenen, 21 Febr. Het heet, dat een vertrouwde van koning Alexander van Servië een samenspreking heeft gehad met koning Karei van Roemenië over een eventueele samenwerking tusschen Servië en Roemenië, voor het geval het op het Balkanschiereiland tot rustverstoring mocht komen. Hoorwegen. Te Stockholm worden met 1 Maart a.s. eetwagens ingevoerd. Het gemeentebestuur heeft aan een kok vergunning gegeven, voor- loopig voor een jaar, aan sierlijke wagentjes, op twee wielen, in verschillende straten en pleinen warme Bpijzen en melk te verkoopen. Daartoe worden aan de wagentjes tafeltjes bevestigd ter uitreiking van het eten. De verkoop van bier en sterke dranken is echter verboden. Een ander plan heeft ten doel groote woon huizen in te richten voor huisvesting van personen of gezinnen zonder kinderen en dienstboden, die uit een gezamenlijke keuken door middel van een lift hun spijzen ontvaDgen. □uitschlanti. In de Grenzboten wordt, ouder den reeds gemeenzaam geworden titel van «Babel und Bibel" een uitvoerig schrijven van keizer Wilhelm openbaar gemaakt, waarin Z. M. aan Admiraal Hollmann, bestuurBliijer »Deutscher Orient Gesellschaft", zijn meeoing zegt over de tweede voordracht, welke professor Delitzsch in genoemd genootschap aan dat onderwerp heeft gewijd. Z. M. acht het een groote fout, dat prof. Delitzsch op zeer polemische wijze de open- baringsvraag behandelde en die min of meer in ontkennenden zin beantwoordde, althans meende, dat hij het desbetreffende tot historische en zuiver menschelijke feiten kon terugbrengen. Aan het slot van het schrijven geeft de Keizer de volgende conclusiën tevens oen geloofsbelijdenis i 1°. Ik geloof in een eenigen God. j 2°. Wij meaaoben hebben, om Hem te i verkondigen, een vorm noodig, vooral voor onze kinderen. 3°. Die vorm is zeker bet Oude Testament, zooals bet ons thans werd overgeleverd, geweest. Die vorm zal, door onderzoeken van op- I schriften en opgravingen, stellig aanmerkelijk veranderen. Maar dat komt er niet op aan. Ook dat de gloriescbijn van het uitverkoren i volk daardoor voor een deel verloren gaat, komt er niet op aan. i Kern en inhoud blijven altijd hetzelfde i God en Zijn werken. De godsdienst is nooit oen resultaat der wetenschap geweest, maar altijd een uitvloeisol van het hart en hot innig verlangen des menschcn in zijn verkeer met God. BelgiS. Te Antwerpen werd Donderdag de Engelsche stoomboot «Surrey" van het Oude Dok naar het Kattendijkdok verhaald. Nabij do brag van den «door steek" werd een matroos, die alleen bij het windas stond, door den tros bij den arm gegrepen en rond geslingerd Het hoofd werd tusschen de tweo trommels van bet windas govat en bijna van het lichaam getrokken. Do dood was oogen- blikkelijk. Het vreeseljjk verminkte hoofd zat zoo erg taeechort de twee ijzeren trommels gewrongen, dat men het er onmogelijk uit kon verwijderen. Om bot niet van den romp to moeten scheiden, heeft men de geheole machine uit elkaar moeten nemen. 't Parket te Brussel onderzoekt nog altijd de zaak van den jongen Duitacher, die, door huwelijksbeloften, aan de familio van een Brusselech meisje een goede f 40.000 aftroggelde. Mon heeft nu ontdekt, dat dit meisje zijn eerste slachtoffer niet was. Te Nrzza n.l. verloofde hij zich vroeger reeds met eene Amerikaanscbe, die hij voor f 45.000 aan juweelou en, naar men zegt, voor een half millioen aan CubaaDsehe effecten bestal. Juweelen en effecten zijn bij een woekeraar, aan wien de trouwlustige zo als pand had gegeven, teruggevonden. Ntderhnd. Groningen, 20 Febr. De toestand van prof. Nijhoff is aanmerkelijk verbeterd. Het gevaar is geweken de wonde staat gunstig, en rust en kalmte kecren terug. Leeuwarden, 21 Febr. Zondag en Maandag zullen alle bruggen en do spoorlijnen in Friesland door politie bewaakt worden. Ryks- veldwacht uit niet aan den spoorweg gelegen plaatsen zijn opgecommandeerdmaréchaussées zijn gedetacheerdbrigades dezer bereden politie zijn versterkt. Echter de rijks-politie is in getal-sterkte niet groot genoeg al die posten te bezetten, waarom van overheidswege aan de burgemeesters dor aan den spoorweg gelegen gemeenten het verzoek gericht is aan gemeentelijke politie die bewaking op te dragen. Daaraan zal worden voldaan. De bewakings posten moeten belrokken zijn vóór het passeeren van den eersten ochtendtreinna het passeeren van den laatsten avondtrein mag ingerukt worden. Voorloopig zal dit politie-toezicht heden en morgen geschieden. Er schijnt dus iets te broeien onder het personeel op de Friesche spoorwegen, waarvan de overheid onderricht is, ofschoon de buiten wacht van niets weet. Men verneemt, dat wellicht ook politie-posten bij de wissels zullen gestationeerd worden. Amsterdam, 21 Febr. Alle vrijheden der in de kazernes en elders alhier, aanwezige troepen, tot dusver toegestaan, zijn ingetrokken. Niemand mag de kazerne meer verlaten, terwijl ook niet meer toegestaan wordt de militairen in de kazerne to bezoeken. Zelfs niet met een bewijs van den minister zou dit mogen geschieden, werd gisterenmiddag iemand medegedeeld, die zijn zoon een pakje kwam brengen. Vermoedelijk staan deze maatregelen in verband met de gehouden vergadering der hoofdbesturen van vakbonden, ter bespreking van een algemeene werkstaking. Naar wij vernemen moeten de soldaten, die piketdienst hebben, gekleed slapen, ten einde onmiddellijk gereed te zijn, in geval dit noodig mooht blijken. Een jonge man, die door zijn meisje I was afgeschreven, liet zich gisterenmorgen omstreeks 11 uur aan de Hoogte Kadijk, tegenover het Zeemanshuis, alhier achterover van de leuning te water vallen. Hij werd dood opgehaald. Urk, 20 Febr. Op dit eiland komt diefstal, evenals brand, slechts zelden voor, en inbraak bij nacht was er iets ongehoords, tot deze week in het door den visscher A. van Urk bewoond huis uit een linnenkast een kistje j met ruim f 400 ontvreemd werd. Het gemoed van alle Urkers is er natuurlijk van vervuld j en de uitslag van het onderzoek der politie wordt met spanning afgewacht. 'g-Grarenhage, 21 Febr. Op de agenda j voor de aanstaande vergadering der Tweede i Kamer zijn verscheidene wetsontwerpen voor 1 sectie-onderzoek geplaatst, o. a. dat tot ver- j hooging van den accijns op het gedistilleerd en dat betreffende het opsporen van delfstoffen van Staatswege. Door den gemeenteraad is een crediet aan gevraagd van f 143,000, noodig voor het dempen van het Spui, de Turfmarkt en de Nieuwe Haven, den aanleg van wegen en plantsoen daarop, het maken van een brandleiding en drie brandputten en de rioleering. - Men verneemt, dat de chef van het Staalsspoorstation alhier gisteren, blijkbaar handelende op hooger last, de beambten op het station en 't emplacement gewaarschuwd heeft, dat ieder beambte, die het werk staakt, zich geschorst kan rekenen, waarop ontslag door de directie kan volgen. Zooals bekend is, hebben de stationschefs recht tot schorsing. Do Minister van Oorlog verklaarde aan liet Vaderland, op zijn verzoekdat het gerucht omtrent het afkondigen van den staat van beleg te Amsterdam van allen grond is ontbloot. Hot kan dus met do meeste stelligheid worden tegengesproken. Het plan bestaat om Woensdag in de Tweede Kamer in behandeling te nemen bet wetsontwerp tot goedkeuring der overeenkomst met België omtrent het kanaal Gent-Terneuzen. Dezer dagen werd uit een wagen op het emplacement der Staatsspoor in Den Haag een schilderij vermist, ter waarde van ongeveer 10,000 mark (f 6000). Het behoort aan baron De Schellking, benoemd secretaris der Russische legatie. Het schilderij is reeds teruggevonden. Het was al in de tweede hand. De eerste kooper, een eenvoudig man, had het voor f 5 gekocht van de dieven, twee oude bekenden van de politie, en die in roorioopige hechtenis zijn gesteld. Botterdam, 21 Febr. In verband met den kort op eikander gevolgden dood, te 's-Graven- hage, van twee zusters, M.die vroeger alhier aan den Haringvliet woonden en welke dames tot eenigen erfgenaam van haar nalatenschap van f 80.000 een mode te 's-Gravenhage wonenden magnetiseurniet tot haar familie behoorend, zonden hebben gemaakt, loopt het gerucht, dat de Haagscho justitie aan die te Rotterdam, waar de dames zijn begraven, verzocht beeft een opgraving van do lijken te gelastenteneinde een 1 schouwing te kunnen doen verrichten ter j nadere vaststelling der doodsoorzaak. Een nicht der overledene zou de aandacht der justitie op de zaak gevestigd hebben. j Bergen-op-Zoom. De sociëteit «Casino" ie gewoon vijf dagen vóór Vastenavond aan hare leden en genoodigden een bal-masquó te geven, waarbij prijzen worden uitgeloofd. Voor het mooiste dameskostuum werd de eerste prijs toegekend aan eene «Colombine Pompon" en voor het grappigste aan eene j «UeberbrettT'voor het fraaiste heeren- kostuum aan «UeberbrettT', en voor het origineelste aan een «Chineezenpaar". De prijs voor de groep, die het meest tot de feest vreugde had bijgebracht, werd verdiend door het Jan-Klaassenspel. Er waren veel Zaterdag gaf de sociëteit «Flobert" een gemaskerd bal en Maandag en Dinsdag stelt het genootschap «Thalia" zijne zalen beschik baar voor leden en genoodigden. De versieringen, waartoe door al de feest vierende gezelschappen werd bijgedragen worden zeer geroemd. Het is hier, nu er 3 lichtingen (1900, 1901 en 1902) onder de wapenen zijn, ver bazend druk, zóó druk, dat men 'b Zondags avonds, als men door de straten wandelt, zou meenen op de Hoogstraat te Rotterdam te zijn, wat voor de militairen het eentonige leven hier wat opvroolijkt. Alles gaat hier zijn gewonen gang alsof het herhalingsoefeningen waren, flink wordt er gemarcheerd en ook wordt er uitstekend werk gemaakt met het vuren. De wachten aan de kazernes en het kruit huis alsook aan de schietbanen zijn versterkt, terwijl patrouilles den geheelen nacht de stad doorkruisen. De geest onder de militairen is uitstekend, doch de manschappen der lichting 1900 maken zich ongerust over de vraag of zij dezen zomer nogmaals opgeroepen zullen worden, wat voor velen van hen hetzelfde zou be- teekenen als verlies van betrekking. Verloven worden, buitengewone omstandig heden uitgezonderd, niet verstrekt. Het 3e bataljon van het 3e reg. is aan gewezen om zoo noodig de spoorlijn te bezetten van Bergen-op-Zoom tot Dordrecht. Van het verspreiden van opruiende ge schriften onder de militairen wordt hier niets gemerkt; toch wordt er van tijd tot tijd inspectie over de kamers gehouden. Zondag na den middag a.s. begint hier het carnaval en is het den militairen aangezegd, dat zij na 6 uur 's avonds niet meer uit mogen, als voorzorgsmaatregel tegen wan ordelijkheden, daar het aantal militairen bier in garnizoen op het oogenblik ongeveer 2500 man bedraagt cn vechtpartijen met de burgers nogal eens plaats hebben. De suikerfabriek der firma Laane Rogier, Daverveldt Co. alhier, is Donderdag middag ingezet op f 66 100. I I Zierikzee, 23 Febr. Vrij dagavond ver gaderde ten huize van den heer Van Meteren «Excelsior", de Vereeniging tot veredeling van vogels en pluimgedierte in Schouwen en Duiveland. De voorzitter, de heer J. C. van der Have, opende de vergadering, en de secretaris, de heer L. J. Leeuwe, las ver volgens de notulen, die ongewijzigd werden gearresteerd. Hierop werd rekening en ver antwoording gedaan van het gehouden beheer. Een commissie, bestaande uit de heeren Muldor cn Uogerheijde, onderzocht de boeken en bescheiden, on adviseerde tot goedkeuring der rekening, die overeenkomstig haar advies werd vastgesteld. In kas bleek te zijn een batig saldo van f 14.78. De voorzitter stelde voor, teneinde de huishoudelijke uitgaven beter te kunnen bestrijden, de contributie, die nu vijftig cent bedraagt, tot één gulden te ver- hoogen. Één der leden, hoewel kunnend mede gaan met de verhooging zelve, meende, dat dit voorstel, als zijnde niet op het convocatie- biljet vermeld, in deze vergadering niet mocht behandeld worden. De voorzitter merkte echter op, dat het reglement der Vereeniging een onmiddellijke behandeling toeliet. Het voorstel werd hierop met algemeene stemmen aangenomen. Aan de orde wordt hierop gesteld het voorstel van bet bestuur tot bet houden van een internationale tentoonstelling van vogels en pluimvee te dezer stede. Van het Gemeentebestuur was een schrijven in gekomen, waarbij dit het Ha venplein voor de tentoonstelling gratis beschikbaar stelde. De heer Ribbens deed de toezegging de zeilen af te staan, teneinde het plein te kunnen afzetten. Hierop werd een berekening gemaakt van de noodzakelijke uitgaven. De voorzitten deelde mede, dat men tot dekking van deze uitgaven en tot het uitloven van prijzen bij verschillende corporation en particulieren zoude aankloppen. De Sociëteit Landbouw en Handel" had reeds een prijs van f 50 beschikbaar gesteldverschillende particulieren en vereenigingen hadden ook reeds prijzen en medailles toegezegd. Ook zou men tot stijving van de kas aan de tentoonstelling een loterij verbinden. Met applaus werd besloten de tentoonstelling te boudeD, en deze te doen plaats hebben den lsteD, 2den en 3den Juni. Op den 3den Juni valt juist de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1