Z1ERIKZEESGHE NIEUWSBODE. Dinsdag 17 Februari 1903. Algemeen Overzicht. (Z i e r i li. 25 e e s o h e Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7810. Directeur 9 A. J". DE LOOZE. A. FRANKEL. Redacteuren J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Adyertentiënvan 13 regels 30 Uts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar 'plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de JLooze, Hoek Schuitliaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. KENNISGEVING. DE COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND, gezien bet beslait der Gedeputeerde Staten van 7 Februari 1903, no. 152; gelet op art. 11 der wet van 13 Juni 4857 (Staatsblad no. 87); maakt bekend, dat in het jaar 1903 1°. de jacht op houtsnippen met ingang van 1 Maart» die op waterwild met ingang van 1 April en die op watersnippen met ingang van 16 April zal gesloten zijn 2°. het weispel van kwartelen alleen van 1 Mei tot en met 15 Juli zal geoorloofd wezen; 3°. de kooieenden door den kooiman moeten worden opgesloten of gehokt van 1 April tot en met 30 April en van 4 Juli tot de opening der jacht op waterwild 4®. de visscherij zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 April, voor zooveel betreft het visschen met het krnisnet en met den hengel, en van 16 Maart tot en met 31 Mei, voor zooveel betreft het visschen met de zegen of het sleepnet 5®. de visscherij met de overige voor deze Provincie geoorloofde vischtuigen zal gesloten zijn van 16 Maart tot en met 15 Mei 6®. gedurende den gesloten vischtijd, sub 5®. vermeld, in de wateren, waarop de sluiting der visscherij toepasselijk is, het visschen van aal of paling, doch alléén met aalkorven en met van een aalhaak voor ziene dobbers, zal mogen plaats hebben Middelburg, 9 Februari 1903. De Commissaris der'Koningin voornoemd, ROEST. Samenstelling der Raden van beroep, ivoor geschillen, voortvloeinde uit de Ongevallenwet 1901. De BURGEMEESTER van Zierikzee Gelet op art. 14, tweede lid, van het Koninklijk Besluit van 8 December 1902 (Staatsblad No. 212); Maakt bekend: dat de in het eerste lid van voormeld artikel bedoelde formulieren van 16 Februari tot 30 April as. ten Gemeentehuize voor ieder ter inzage liggen. Zierkzee, den 14 Februari 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. In België heeft de Regeering bij de Kamer een wetsontwerp ingediend tot ver hooging van de belasting op den sterken drank, waarvan zij de urgentverklariDg en de onmiddellijke behandeling als Bpoedeischend verlangde. De linkerzijde, inzonderheid de socialistische partygroep, verzette zich daar tegen, terecht bewerend, dat bet niet aanging een wetsvoorstel van zoo ingrijpenden aard zoo maar voetstoots in behandeling te nemen, zonder dat de volksvertegenwoordigers in de gelegenheid waren gesteld om tête reposée hun gedachten er over te laten gaan. Wat 2ij ook aanvoerden, bet baatte hun niets. De rechterzijde, door de RegeeriDg van te voren reeds van dit wetsontwerp op de hoogte gesteld, steunde volgzaam het gouvernement, dat uit baar was voortgesproten, zoodat in strijd met de parlementaire usances en met miskenning der rechten van de minderheid het wetsontwerp aan de orde werd gesteld. De Regeering betoogde, dat om te geraken tot de afschaffing der rechten op de koffie, tot een vermeerdering der arbeiderspeneioenen, tot een toekenning van subsidie aan hen, die arbeiderswoningen bouwen, en tot een aflossing van de staatsschuld, zij den accijns op het gedistilleerd van vijftig procent, die van 1896 af honderd franc de H L. bedroeg, nu wilde verboogen tot 150 franc per H.L. De zaak eigenlijk is deze: de schatkist is leeg, en er is zelfs een niet onaanzienlijk deficit. Daarin moet voorzien worden, en daarom fluks de accijns op het gedistilleerd met de helft ver hoogd. En om nu die verhooging, het hoofd gerecht, aan het volk smakelijk te maken, prijkt de regeeringBtafel met een drietal heerlijke, verleidelijke toespijsjes. Een gevolg van de accynsverhooging op het gedistilleerd zal volgens den Minister van Finantien zijn, dat de arbeiders minder sterken drank zullen drinken, daar deze dan aanmerkelijk in prijs zal stijgen. Tot staving van deze bewering beriep Zijn Excellentie zich op het feit, dat sedert 1896, het jaar, waarin in België ook de accijns op het gedistilleerd verhoogd werd, het drankverbruik met één Liter per hoofd is gedaald. De heeren van de regeeringstafel verliezen uit het oog, dat die daling meer het gevolg van de onthoudingsbeweging is, "waartoe de Belgische socialisten niet den Lgeringsten stoot gegeven hebben. Deze zijn toch, evenals hun Nederlandsche partijgenooten met hun strijdleus »Sluit Schiedam", vurige bestrijders van drankmisbruik, 't Is trouwens nog een groote vraag, of door accijnsverhooging bet drankverbruik noemenswaardig afneemt. De kastelein of tapper immers zal, als plaats van 100 fr. voor de HL. aan de- schatkist 150 fr. moet betalen, teneinde zijn dorstige klanten te behouden, öf zijn dranken met wat meer water aanlengen, óf deze zoo danig vervalscben, dat voor den aan den drank verslaafde de scherpe prikkelende gmr.ak behouden blijitë De cause célêbre in Frankrijk, de straf- procedure der Humberts, blijft de algomeene, onverdeelde aandaoht trekken, niet alleen om het op groote schaal gepleegd bedrog, maar ook om de personen van naam, die in dit j proces betrokken worden. Gebleken is, dat de gezamenlijke vorderingen der crediteuren j 115 millioen francs bedragen. Nu zullen er I onder die crediteuren wel individuen gevonden worden, die geen heilige boontjes zijn, en die j met dubbel krijt hebben geschreven, maar zelfs als men dit in aanmerking neemt, dan blijft toch nog het bedrag, waarvoor de familie Humbert de menschen hebben op gelicht, een respectabel sommetje uitmaken. Zij tracht nu zich zelve als schoon voor te stellen, door anderen zwart te maken, een sluwe taktiek, waarbij zij geen baat zal vinden, daar deze door baar rechters door zien wordt. Jaurès heeft het plan het te Rennes tegen Dreyfus gevelde vonnis op grond van nieuwe feiten te doen vernietigon. In de Fransche pers is de campagne hierover reeds in vollen gang. De volledige rehabilitatie van Dreyfus is voor het Fransobe volk een eerezaak, niet om den persoon van dezeD, maar omdat in hem het recht geschonden, en nog niet her steld is. De Saksische Kroonprinses is tbans van haar gemaal niet slechts feitelijk, maar ook wettelijk gescheiden. Het gerechtshof te Dresden namelijk heeft den huwelijksband op grond van echtbreuk, door de Kroonprinses Louise gepleegd, ontbonden. Arme jonge "vrouw! gij verdient het medelijden van alle menschen. De drie honderd vrouwen van Dresden, die u te Genève een hartelijk adres van sympathie deden toekomen, zij hebben levendig gevoeld, wat er in uw gemoed gedurende den ongelukkigen tijd van uw huwelijk is omgegaan. Tegen uw wil, en op bevel uwer ouders, die in den Saksischen troon voor u eenige vergoeding zagen van den door hen verloren Toskaanschon troon, werdt gij aan hun ijdelheid opgeofferd, en verbonden met een man, die u tegenstond, en die, èn door zijn karakter èn door zijn geestesrichting èo door zijn levenswijze u afkeer inboezemde. Niet te verwonderen is bet, dat gij op een dwaalspoor geraaktet, toen een talentvol jonge man uw levenspad kruiste, in uw zielsleven werd ingewijd, en uw toestand misbruikte tot bevrodiging van persoonlijke eerzucht. Maar toen uw kind ziek terneder lag, sprak luide weer uw moeder hart. Uw plichtbesef herleefde, en gij deedt alles om het weer te zien. Te vergeeft! Niets mooht baten. Noch uw vrijwillige scheiding van hem, die een slechten invloed op u beeft geoefend, noch uw afzondering in een Maison de Santé, konden de koude harten van het hof te Dresden vermurwen. De deur der ziekenkamer van uw kind bleef voor u Alexander, de Koning van Servië, is met zijn gemalin Draga op het graf van zijn vader, Milan, geweest, die, zooals men weet, in een klooster op Oostenryksch gebied begraven ligt. Men herinnert zich, dat vader en zoon met elkander in onmin leefden. De oorzaak van die wanverhouding was het huwelijk, dat de laatste tegen den wil van zijn vader met Draga gesloten had. Alexander was zelfs niet aanwezig, toen zijn vader ter aarde werd besteld. Dit heeft de Keizer van Oostenrijk hem zeer euvel geduid. Om de welwillendheid nu van dezen souverein te herwinnen, ondernam de Servische vorst een bedevaart naar het graf van zijn vader. Het laat zich aanzien met het oog op de toebereidselen, die voor den Macedonischen opstand gemaakt wordeD, en in verband daarmede met het oog op de samentrekking van Turksche troepen aan de grenzen van Bulgarije, dat de Oostersche kwestie opnieuw ontbranden zal. Wij houden het er voor, dat Rusland in het geheim den opstand voor bereidt, teneinde, als deze in vollen gang is, in troebel water te kunnen visschen, Turkije te verzwakken en tot het doen van groote concessies te dwingen. De blokkade der havens van Venezuela is door de verbondene mogendheden opge heven. Het door den Amerikaanschen onder handelaar, Bowen, opgemaakte protokol, I bevattende de voorwaarden van de gemaakte schikking, is door Duitschland, Engeland en Italië geteekend. Wat ten aanzien van de kwestie der preferente schuldvorderingen nog niet geregeld is, zal aan de beslissing van het Arbitragehof te Vtjravepjiage worden Onderw or pea. Te Bloemfontein heeft een deputatie van Boeren, aan het hoofd waarvan de beroemde De Wet stond, bij Chamberlain haar op wachting gemaakt, en hem de grieven die men tegen Engeland sedert bet te Vereoniging gesloten vredestractaat heeft, schriftelijk en mondeling onder de oogen gebracht. Het antwoord van Chamberlain was scherp, bits, grof. Van Chamberlain heeft men niet anders 1 te verwachten. Flink van de Boeren, dat zij I niet den moordenaar van bun volk gevleid hebben, maar hem gezegd hebben, waar het op staat. N lEU W S TIJ DING EU. Zuid-Afrika. Uit Johannesburg wordt aan the Daily Telegraph bericht, dat men in de »Cinderella- deep", ter diepte van 3300 voet, een goud erts-ader heeft ontdekt, van ongeveer 16 J voet dikte. De mijnen Bigsburg, Boksburg en Vogel fontein, waardoor die ader loopt, zijn bet eigendom der Regeering en er is hier dus een nieuw actief om op te rekenen voor het verminderen van de oorlogsschuld. Men schat de waarde op 1,500,000 pd. st. of 18 millioen gulden. Amerika» President Roosevelt heeft een brief ge schreven aan twee schrijfsters, die te zamen een boek schreven, getiteld: »Woman who Toils", in welk boek zjj de ontaarding van het menscheogeslacht en de toenemende neiging tot zelfmoord betreuren. De schrijfsters werden fabrieksarbeidsters, om stof te verzamelen voor baar werk en zij verkondigen met overtuiging do meening, dat de Amerikaansche meisjes te zelfzuchtig zijn om te trouwen en ook te zelfzuchtig om kinderen op te voedeD. Daarover nu zegt President Roosevelt in zijn brief: »De mannen of vrouwen, die willens en wetens het huwelijk vermijden, wier gemoed te koel is om hartstocht te kennen en wier hoofd zoo klein en zelfzuohtig is, dat zij geen kinderen willen hebben, begaan een miedaad tegenover het menschdom en moesten een voorwerp van afschuw voor alle weldenkende lieden zijn. Spanje» In Coruna is Donderdag een algemeene staking uitgebroken, waarbij zich ook de vischvrouwen aansloten. De arbeiders trokken door de stad en hielden een samenkomst, die door 8000 personen werd bijgewoond. Talrijke anarchistische betoogingen werden gehouden. Te Cadiz is de rust hersteld, maar een werf, waar 1000 arbeiders werkten, is gesloten, omdat door de staking eenige groote bestel lingen verloren waren. Te Barcelona hobben huiszoekingen plaats gehad by anarchistische leiders, die natuurlijk zelf meerendeels ontsnapt zijn. De premier Silvela heeft verklaard, dat stakingen, welke het gevolg zijn van strijd tu8schen arbeid en kapitaal, op bemiddeling der RegeeriDg kunnen rekenen, maar dat bij die, welke door anarchisten worden verwekt, met kracht tegen de rustverstoorders zal worden opgetreden. Rusland. Een landeigenaar in den omtr*k van Odessa, de heer Golubkow, is onlangs met zijn koetsier door zijne honden van een wissen dood gered. Hij werd, in zijn rijtuig van een zijner hoeven terugkeerenddoor acht wolven aan gevallen, die de paarden verscheurden. Om j zei ven dat lot te ontgaan, wierpen de heer G. en zijn koetsier het rijtuig omver en j verscholen zich daaronder. Zij bleven zoo zestien uren liggen, tot een troep helpers, met den zoon van den heer G. aan het hoofd, ben kwam bevrijden. I Die redders werden door de honden van den heer Golubkow gebracht naar de plaats waar het rijtuig lag. De trouwe dieren hadden niet gerust, vóór zij de mannen daarheen hadden medegetroond. Engeland. Londen, 14 Febr. Eenstemmig seinen de dagblad-correspondenten dat Chamberlain te Graaff Reinet uiterst koel is ontvangen. De correspondent Yan de Standard zegt dat geen ander volk dan het Engelsche zou gedoogen dat men openlijk rondliep met rebellen-kleuren. IV scheuring tueschen bet Engelsche en Hollandsche element is volkomen en de Afrikaander Bond moedigt den op het Engelsche element toegepasten boycot aan. De bond zal o. a. een bondswinkel vestigen, waar de Hollanders uitsluitend hun inkoopen beloofden te doen. Niettemin verzekerde een deputatie Hollanders aan Chamberlain, wien zij kwamen bedanken omdat bij de grondwet niet had willen schorsen, dat de beschuldigingen van deloyaüteit onwaar zyn, daar de Afrikaanders rebellen waren geworden door de strengheid van de krijgswet. Dat zij zich onthielden van deelneming aan het bmnenhalen van Chamber lain, was het gevolg van bet optreden van den bnrgemeester. Chamberlain toonde zich in zijn antwoord misnoegd. Hij zeide dat Graaff Reinet altooB heethoofdig was geweestal in de dagen van de Hollandsche compagnie. Hun gedrag was onduldbaar en dwaas. De Hollanders, die hun vrijheden wilden behouden, moesten degenen tegengaan die die vrijheid in bandeloos heid veranderden. Duifttchland. De laatste storm, die aan de kust van Oost-Pruisen veel schade heeft aangericht, heeft de strandbewoners echter een voordeeltje bezorgd. Aan de Samlandsche kast is namelijk ongewoon veel barnsteeD aangespoeld. Sommige menschen verdienen dientengevolge tusschen de 40 en 50 Mk. daags. In het Frische Haff hebben de visschers verder rijke vangsten gedaan, omdat de storm groote scholen visch naar het kalme water van het Haff had gedreven. BelgiS. Brussel, 14 Febr. De Kamer beeft met 82 tegen 40 stemmen aangenomen bet eerste artikel van het regeerings-ontwerp, tot ver hooging der invoerrechten op gedistilleerde alkohol-dranken en met brandewijn verduur zaamde eetwaren. Het recht van accijns op brandewijn, die in België vervaardigd is, wordt verhoogd van 100 op 150 fre. per H.L. ■•derlantl. Amsterdam, 14 Febr. Teneinde het verblijf aan de militairen uit andere garnizoenen, tbans alhier gedetacheerd, zoo aangenaam mogelijk te maken, heeft het bestuur van het Genootschap Natura Artis Magiatra zijne tninen en lokalen voor ben welwillend toe gankelijk gesteld. Hiervan werd door het 4e regiment infanterie uit Leiden, Delft en Gouda, het 5e regiment infanterie uit Amers foort, en het 3e regiment huzaren uit 's-Gravenbage reeds met graagte gebruik De detachementen van het Ge reg. infanterie on het 3e reg. huzaren, thans gelegerd in do kazerne Oranje-Nassau, betrokken heden reep. het gebouw Velox en de Wielerbaan aan het hótel Zeeburg. Velzen, 14 Febr. Hedenmiddag werd een oud vrouwtje begraven, dat langen tijd in bet Armhuis was verpleegd. Een man, die geruimen tijd met haar lief en leed in dat huis had gedeeld, wilde, hoewel zelf sukkelend, mede ter begrafenis. Achter de lijkkoets loopende, viel bij op den weg plotseling dood neer. Een hartverlamming j had ook aan zyn leven een eind gemaakt. Weesp, 13 Febr. Gisteren is de schutterij onverwachts samengeroepen, om de mede- 1 deeling te ontvangen, dat zjj zich, op laBt van boogerhand, gereed moet bouden, op bet eerste bevel onder de wapenen te komen (voorloopig voor de holft) ter bescherming van het stationsgebouw, den toegang tot den spoorweg en de wissels. Ook mogen de schutters tot nader order de plaats hunner inwoning niet verlaten. 's-Gravenhage, 14 Febr. De Tweede Kamer is bijeengeroepen op Dinsdag 24 dezer, 's nam. 2 ure. Naar men verzekert, kan eerstdaags een besluit verwacht wordenwaarbij de Departementen van Oorlog en Marine worden vereenigd en gesteld onder de leiding van den tegenwoordigen Minister van Oorlog, terwijl ala dir.-gen. van Oorlog zal optreden de generaal Kool en als dir.-gen. van Marine een uit Indië naar hier op weg zijnd marine officier. 1 I Door de ambtenaren en beambten van de Holl. Spoorw.-Mij. is Zaterdag een adres verzonden aan het gedelegeerd lid der Mij., den heer Van Hasselt, waarin zij hun verontwaardiging uitspreken over de plaats gehad bobbende staking, en waarin zij zich bereid verklaren te allen tijde alle mogelijke diensten te verrichten. Dit adres is onderteekend door eeu 90-tal beambten en ambtenaren van het station HolL Spoor in Den Haag en van de Holl. lijn Den HaagScheveniDgen. Amersfoort, 14 Febr. Onze gemeente heeft zijnmillioenenjuffrouw. Vrij ge- ruimen tijd geleden kwam hier een als dame gekleed persoongelijk de eigenaardige politie-term luidt, en wiet zich zoo door haar innemend optreden alB haar groote vroomheid, alras het vertrouwen te verwerven van een braaf burgergezin, waar zij aanvankelijk bezoeken aflegde, doch al spoedig in huis ging wonen. Met stukjes en beetjes werden de nieuwe huisgenooten nu ingewijd in de toekomst der dame, die vertelde dat haai een zeer groote erfenis te wachten stond 6n zij nu dezen, dan genen advocaat moest raadplegen. Inderdaad kwamen er telkens brieven het vertelde bevestigen brieven, door haar zelve geschreven en waarop zelfs postmerken en bestellers- teeken keurig waren nagebootst. Geen wonder was het dan ook 't geval van Jannetje Struijk is immers al zoo lang geleden en de wereld wil bedrogen worden dat er geld werd geleend, enz.wel niet tot aanzienlijke bedragen, maar toch voldoende om ten langen leste de debutante-millioenen- juffrouw te doen vervolgen wegens oplichting. Bij een in verband hiermee ingesteld onderzoek bleek baar »brand- en inbraakvrij" geldkistje in plaats van bypotheek-akten en papieren van waarde niets van dien aard te bevatten. Niet alleen bij de huislieden werden leeningen gesloten, maar ook bij hun geestverwanten, die met brieven werden bestormd, zoodra de schatkist der dame leegraakte. Die brieven zullen wellicht een zeer kostbaar materiaal vormen voor een andere instructie tegen deze groote huichelaarster en bedriegster. Zij schreef o. a. aan één der predikanten om dezen mee te deelen, dat haar broeder was overleden en schetste daarin op hart roerende wijze diens zalig afsterven. Welnu, dio broeder is nog springlevend en niet eens ziek geweest. Toen de instructie wegens oplichting tegen haar was geopend, heeft ze getracht een polsader te openen, doch zoodra er wat bloed te voorschijn kwam alarm gemaakt. Ze werd aanstonds geholpen en is nu opge nomen in het Aldegondegasthuis, van waar ze binnenkort naar Utrecht wordt overgebracht en ter beschikking van de justitie gesteld. Ook is gebleken dat ze, vóór Amersfoort de eer genoot haar als inwoonster te hebben, collectante is geweest voor een der Zendings genootschappen en dat ze de daarvoor ingezamelde gelden heeftverteerd op een snoepreisje door Zwitserland. De politie deed gisterenochtend onderzoek in de door haar bewoonde kamers en heeft, behalve het daar gevonden materiaal, inmiddels een groot aantal brieven teruggevraagd van personen die door haar werden ingelicht omtrent den stand der erfenis-quaeBtie. Rotterdam, 14 Febr. Men herinnert zich, dat Donderdag 29 Januari op den Spoorsingel de gelddrager Smit van bet agentschap der Dordtsch© bank werd aangerand door een persoon zich noemende Henry Martens, welke naam niet de ware naam van dien persoon bleek, terwijl hij weigerde zijn juisten naam bekend te maken. Door de nasporingen van bet hoofd der Amsterdamsche recherche, den heer Batelt, is thans gebleken, dat de z.g. Martens is de 35-jarigó Frederik Hendrik Strubbe, boek houder te Amsterdam, die reeds gesignaleerd stond in het Alg. Politieblad van December 1901 als verdacht van verduistering en op lichting en dat de Amsterdamsche rechtbank te dier zake rechtsingang en bevel tot gevangenhouding tegen hem verleend had. Hij wordt mede verdaoht van afpersing van een dame op één der grachten to Amsterdam (één zijner familieleden) door üddel van vermomming. Vanmorgen om halftien bemerkte de kolen werker W. N., toen hij de Keizerstraat passeerde en het onbewoonde bierhuis in pand 12 aldaar binnenkeek, dat er een man, blijk baar in bewusteloozen toestand, half buiten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1