da. Weasels lijdt. Het heeft hem leeren kennen als een man met vaste beginselen en edele hoedanigheden, die in vrede is heengegaan. Mogen wij allen, die om zgn groeve ver zameld staan, bedenken, dat wij eenmaal den dierbaren doode zullen volgen, en laat ons daarom allen, evenals hij, er naar streven in Christus te leven en te sterven. Een bloedverwant van den overledene dankte de familiehet kerkbestuur, de gemeenteleden, de beide Weleerwaarde sprekers en allen, die den overledene de laatste eer bewezen hebben. De Heere, zeide bij, moge vergelden het vele goede, dat den dienstknecht des Heeren bewezen is. Bij Kon. besluit is pensioen ad f 667 's jaars verleend aan H. Dalebout, adj.- opzichter van den Rijkswaterstaat. Naar ons uit Meppel wordt medegedeeld, is een geacht burger, de heer Sauer, rijks ontvanger aldaarbenoemd tot ontv. der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen te Scheveningen. De heer Sauer heeft zich gedurende zijn o-jarig verblijf te Meppel veel vrienden en kenissen verworven, en we betreuren het daarom dan ook, dat hij Meppel gaat verlaten. Ook de inwoners van St.-Maartensdijk zullen nog wel weten, hoe aangenaam hij zich kon uitlaten. Wij, Meppelaars en ik geloof ook wel St.-Maartensdijkers, hopen dan ook, dat het hem in Scheveningen bizonder goed moge gaan. In den nacht van Zaterdag op Zondag verbrandde te Cats een hoeveelheid on- gedorschen erwten, toebehoorende aan den heer C. v. d. Maas. Men denkt hier aan kwaadwilligheid, daar aan één der hekken een papier was bevestigd met beleedigende uitdrukkingen, aan het adres van den heer Kunst, brigadier te Cortgene. Verzekering dekt de schade. Meel-vervalsching f Door een commissie, bestaande uit de heeren dr. O. W. Bruinsma, voorzitterjhr. mr. L. H. J. M. van Asch van Wijck, K. de Boer Czn., J. van Dusseldorp A.Mzn., A. van Leeuwen, dr. Adolf Mayer en mr. A. Ferf, secretaris, is in opdracht van het Nederlandsch landbouwcomité een rapport uitgebracht over de vraag Welke maatregelen er te nemen zijn om de gebleken grove vervalschingen van de meelsoorten tegen te gaan. De commissie komt tot de conclusie, dat de handel in voedermeelsoorten klaarblijkelijk in een treurigen toestand verkeert. De eenige weg ter verbetering is, naar de commissie meent, een speciale wetgeving tegen verval8ching van voedermiddelen, zooals in andere landen bestaat. De wetgeving van België komt baar bet meest aanbevelenswaardig voor. De g >ede werking zou moeten verzekerd worden door betrek kelp k strenge strafbe palingen. Blijkens ingewonnen inlichtingen hebben zoowel de Engelsche als Belgische wetten een bevredigenden invloed geoefend op bet tegen gaan van vervalschingen. Serooekerke. Tijdens bet ruwe weer van verleden Zondag is 'a namiddags om half twee de vetstal op de hofstede van den heer Scbikker onder deze gemeente ingestormd. Menschen en dieren kwamen met den schrik vrij, zoodat de schade zich alleen bepaalt tot het gebouw. Haamstede, 10 Febr. Hedenavond trad alhier, op uitnoodiging van de Liberale Kies- vereeniging, als spreker op, de beer mr. J. P. Cau uit Zierikzee, met het onderwerp >Pensioenfondsen voor werklieden". Na door den voorzitter, den heer C. M. Bolle Lz aan de aanwezigen, die in grooten getale waren opgekomen, te zijn voorgesteld, besprak de heer Cau het pensioen-vraagstuk en ver dedigde zijn streven tot het oprichten van pensioenfondsen voor werklieden. De heer Cau, die herhaaldelijk door woord en geschrift blijk heeft gegeven van zijn groote belang stelling in deze voor den werkman zoo gewichtige zaak, sprak met veel lof over de ziekenfondsen, ook in Westelijk Sohouwen de laatste jaren opgericht, en achtte bet reeds een groote verbetering, dat onlangs door die Yereeniging een regeling is getroffen tot het overnemen van leden bij verhuizing Spreker hoopte, dat de bestaande ziekenfondsen hun werkkriDg in de door hem aangegeven richting zouden uitbreiden. Van de gelegenheid om vragen tot den spreker te richten of opmerkingen over het gesprokene te maken, werd gebruik gemaakt door de heeren M. Bolle, ds. Brouwer en ds. Koolstra, die allen door den heer Cau uitvoerig werden beantwoord. Alle sprekers, en ook de voorzitter bij het sluiten der ver gadering, brachten den heer Cau hulde voor de uitstekende wijze, waarop hij het belang rijke onderwerp had besproken. Het voegt ons dank te zeggen aan het bestuur der Kiesvereeniging, die ons in de gelegenheid stelde den heer Cau te hooren. Moge het bestuur in de gelegenheid zijn ons nog dikwijls een dergelijken, leerzamen avond te verschaffen. Westelijk Schouwen. De bloembollen- kweekerB hebbenhetzij geheelhetzij gedeeltelijk, de bedekking der bloembollen weggenomen. Of de felle vorst aan de bollen schade heeft berokkend, valt vooralsnog niet te con sta teer en. Burgh, 10 Febr. Door den gemeenteraad is heden benoemd tot lid van het Burgerlijk Armbestuur van Burgh (vacature Van de Vate) de heer M. Blom. Nieuwerkerk, 11 Febr. Gisterenavond trad voor de leden van de Yereeniging T. A. V. E. N, U. in de laatste lees vergadering van dit seizoen als spreker op, de heer M. W. van de Garde, van Noordgouwe. Yóór de pauze behandelde hij het onder werp Opvoeding" in zeer aangenamen, onderhoudenden vorm, terwijl veel leerzame, nuttige wenken stof tot overdenking en nabetrachting gaven. Na de pauze hield spreker zijn gehoor aangenaam bezig met een schets van Falkland en een paar Walchersche schetsen. Het gehoor van den heer Van de Garde was zeer voldaan en zal hem zeker gaarne nog vaker willen zien optreden. Cortgene. Maandag 16 Februari a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat onze gemeente veldwachter, Bakker, als zoodanig hier in funotie trad. Dat het den ijverigen politie-dienaar dien dag aan bewijzen van belangstelling niet zal ontbreken, is wel te verwachten en zal trouwens ook niet onverdiend zijn. Goes. Twee voor één. Terwijl een boeren knecht gevaar liep te water te raken, greep hij uit zucht naar zelfbehoud één der wielen van zijnonbespannen, onbeladen wagen, staande aan den kant van de Kade. In plaats nu van zich op het droge te kunnen werken, maakte bij den wagen aan het rollen, met het gevolg, dat ook het voertuig te water raakte Met eenige kneuzingen ©n een nat pak liep het ongeluk af. Middelburg, 10 Febr. Gisterenavond trad de heer Mr. P. J. Troelstra voor do afdeeling der 3. D. A. P. op als spreker, ter aanbeveliog van de candidatuur van den heer J. A. Berg- meijer, voor de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer. De groote zaal van het Schuttershof was overvol. Wij zouden van dit optreden geen melding hebben gemaakt, ware het niet, dat de voordracht met een incident geëindigd is. Yoor het debat had zich o. a. aangemeld de bekende Samson. De heer TroelBtra nu zette uiteen, waarom bij met deze niet in debat wenschte te treden. Mocht de voorzitter het woord willen geven, dan had de heer Troelatra daar volstrekt geen bezwaar tegen, mits hem, Troelatra, dan eerst gelegenheid werd gegeven de zaal to verlaten. Niettegenstaande bet herhaald geklop, trachtte Samson toch te spreken, waardoor eon tumult ontstond, dat hoofdzakelijk bestond uit fluiten van de eene zijde en bet geroep van «stemt Bergmeijer" van de andere zijde. Do voorzitter was niet bij machte de orde te herstellen en de heer Troelstra had dan ook inmiddels de vergadering reeds verlaten. Geleidelijk liep de zaal dan ook leeg, en Samson werd op zijn weg naar de Lombardstraat door een talrijke menigte gevolgd, en op de Groot© Markt volgden vele politie-agenten. Echter keerde toen spoedig, nadat Samson op de straat nog het woord had genomen, de kalmte terug. Vllssingen, 10 Febr. Alhier ia een ver- eeniging opgericht van winkel- en magazijn- personeel. Do vereeniging beoogt de behartiging van de leden en te propageeren voor algemeene Zondagsrust en verkorting van arbeidsduur. Het zilveren Paasfeest zal alhier op 18 en 19 Februari op feestelijke wijze gevierd worden, met een uitvoering van een feest cantate in het i>Grand Hotel des Bains". De heer Hageraata to 's-Gravenhage zal den eersten avond een feestrede uitspreken. Men schrijft ons uit Vlieeingen Een vroeger ingezetene van deze gemeente, tbans verbonden aan een groote maatschappij in Noord-Amerika, wendt pogingen aan om hier ter stede een Amerikaanscbe staalfabriek op te riohten. Reeds heeft hij optie gevraagd op de noodige gronden aan het Kanaal of bij de Binnenhaven gelegen. Het is te hopen, dat deze zaak werkelijk baar beslag mag krijgen, aangezien dit zeer zeker van groot belaDg is voor onze gemeente. Landbouw en Veeteelt. Zierikzee, 9 Febr. De Afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland vergaderde Zaterdag ten twaalf ure io het «Huis van Nassau". De vergadering werd gepresideerd door den heer Hocke Hoogenboom, die in zijn openings woord mededeelde, dat de voorzitter, de heer mr. Moolenburgh, door ongesteldheid verhinderd was haar te leiden, en den wensch uitsprak, dat hij spoedig heretellen moge. De notnlen van het verhandelde in de vorige vergadering werden hierop door den secretaris, den heer Mulock Houwer, voor gelezen, en door de vergadering ongewijzigd goedgekeurd. Aan de orde zijn eenige door het uit voerend deel van het Hoofdbestuur voorgestelde wijzigingen in het reglement. Het artikel, dat de bijeenroeping van een algemeene vergadering voorschrijft, wanneer twee af- deeliogeo haar aanvragen, wenschte men in dier voege gewijzigd te hebben, dat een Hoofdbestuursvergadering voortaan moet uit geschreven worden, niet wanneer twee, maar wanneer drie afdeelingen haar noodig achten. Het Afdeelingsbestuur is van oordeel, dat bet wenschelijk is het artikel te laten, zooale het thans is, en aan den afgevaardigde ter Hoofd bestuursvergadering op te dragen in dien zin te handelen. Blijkens het applaus deelde de vergadering dat inzicht. De tweede voorgestelde wijziging was van dezen aard. Men wilde in tegenstelling met vroeger, thans de openbaarheid der Hoofdbe stuursvergaderingen niet alleen voor de leden der Maatschappij en de pers, maar ook voor hen, die niet bij de Maatschappij zijn aangesloten. Het Afdeelingsbestuur is wel voor de open baarheid der Hoofdbestuursvergaderingen maar slechts in dien zin, dat de leden der Maatschappij en de pers worden toegelaten, maar acht het niet wenschelijk baar ook tot niet-leden der Maatschappij uit te strekken. Ook hier nam de geheele vergadering het standpunt van het Afdeelingsbestuur in. En eindelijk de derde voorgestelde, van de afdeeliDg Heinkenszand uitgaande wijziging bestond hierin, dat in afwijking van de bestaande regeling ook niet-leden tot het inzenden van geiten, konijnen en pluimvee zouden toegelaten worden. Het Afdeelings bestuur achtte het echter wensohelijker aan elke afdeeling de vrijheid te geven om ni t- leden al of niet tot de inzending toe te laten. De vergadering deelde de zienswijze van baar bestuur. De Voorzitter brengt ter tafel het ontwerp van wet, betreffende de Landbouwvertegen- woordiging. Dit wetsontwerp, reeds in ver schillende dagbladen uitvoerig besproken, zoodat voorlezing van de artikelen door □iemand wordt noodig geoordeeld, wordt in hoofdtrekken door den voorzitter aan de leden geschetst. Er zal zijn een Rjjkslandbouw- vertegenwoordiging, die den Minister in land bouwzaken van advies xal dienen. En voorts zullen er zijn proviociale landbouwraden, waarvan de samenstelling en inrichting hem voorkomt zeer omslachtig en ingewikkeld te zijn. Het Afdeelingsbestuur, alhoewel een landbouw-vertegenwoordiging in het belang van den landbouw achtend, is echter gekant tegen de instelling van provinciale landbouw raden. Uit bet hierop volgend debat bleek, dat er in de vergadering twee sterke stroomingen waren, waarvan de ééne het gevoelen van het Afdeelingsbestuur volkomen deelde, ter wijl de andere de provinciale landbouwraden wenschte verkozen te zien door de Maat schappijen van Landbouw met de tot haar toegetreden Dorpsvereenigingen. Het voorstel van het Afdeelingsbesfunr werd na langdurige beraadslaging in stemming gebracht en met 21 stemmen aangenomen. 18 leden stemden tegen. Tot afgevaardigden naar de Hoofdbeetanra- vergadering werden gekozen de heeren mr. Moolenburgh en Mulock Houwer, terwijl al de leden van bet bestuur tot plaatsver vangende leden werden aangewezen. Bij de rondvraag geelt de heer Koopman te kennen, dat bij niet kan begrijpen, waarom juist te Kattendijke, waar geen behoorlijke stalling is, do verplichte rijks-paardenkeuring gehouden wordt. Zou men, vraagt hg, die paarden keu ring niet kunnen krijgen in een gemeente, waar stallen zijn. De voorzitter zegt, dat deze aangelegenheid ook io een bestuursvergadering besproken is, en geeft de verzekering, dat één der afge vaardigden baar in de Hoofd bestuursver gadering op het tapijt zal brengen. De beer Goemans zou gaarne willen, dat de zuivol-consulent, de heer Koert, ook bier eens als spreker optrad. De secretaris deelt mede, dat in de ver gadering van 22 September van bet vorig jaar een brief van den beer Koert iB voor gelezen, waarin bij aan bet Bestuur kennis geeft, dat bij zich als spreker beschikbaar stelt. De heer L. Koopman Cz. vraagt, of er kans bestaat een lezing te hebben van den rijks-tuinbouwleeraar, den heer Oamman. De voorzitter zal trachten bem in de volgende vergadering als spreker te doen optreden. De heer Douw vraagt inlichtingen over het plan om ter bespreking van de boeren leenbanken een deskundige te doen overkomen. De heer L. Koopman Cz, deelt mede, dat dit plan in de Yereeniging Vooruitgang zij ons Streven" is besproken, en dat in de eerstvolgende vergadering van genoemde Yer eeniging een specialiteit op dat gebied zal optreden. Deze vergadering zal kosteloos toe gankelijk zijn voor al de leden van deze Afdeeling, en voor al do leden van de Dorps vereenigingen. Niets meer aan de orde zijnde, slnit de voorzitter de vergadering. Op Donderdag den 19den Februari zal te dezer stede door de Centrale Tentoon- stellings-VereenigiDg Landbouwbelang" in de zaal der sociëteit «Landbouw en Handel" (Huis van Nassau) een tentoonstelling van Zaaigranen enz. «orden gehouden. Uitgeloofd woraen de volgende prijzen: 1. Kortloof-erwten le prijs f 10,2e prijs f 2,50. 2. Kroon-erwten le prijs f 5,2e prijs f 2.50. 3. Chevaliergerst le prijs f 5,2e prijs f 2,50. 4. Zomergerst ie prijs f5,2e prijs f 2,50. 5. Probstei-haver le prijs f 5,2e prijs f 2,50. 6. LaDge Bruine Boonen le prijs f 3,—. Yan deze granen moeten minstens 10 H.L. voorradig zijn. In de nummers 1, 3 en 5 worden de inzendingen van landbouwers en van handelaars afzonderlijk beoordeeld. De prijzen voor kortloof-erwten worden niet toegekend voor door het daarvan uit gezaaide blijkt, dat zij werkelijk kortloof zjjn. Om op deze tentoonstelling te kunnen mededingen, moeten de inzenders vóór of op 16 Februari 1903 bij den Secretaris, den heer M. C. Mulock Houwer te Zierikzee, een schriftelijke opgaaf inzenden van; a. het product, dat zij wenschen in te zenden; b. de hoeveelheid, die zij van het in te zenden graan ten verkoop beschikbaar hebben; c. den prijs, franco Zierikzee, met inbegrip van em hallage d. bet netto-gewicht per H.L., de streek waar, en de soort grondwaarop bet verbouwd is. De inzendingen moeten vrachtvrij bij den Secretaris zijn ingekomen vóór 17 Februari 1903. De monsters moeten verpakt zijn in linnen of katoenen zakken, en moeten 2 Liter groot zijn. Maandag 9 Febr. had te Kattendijke de R ijks-hengsten keuring plaats. Aangegeven waren 24 hengsten, waarvan 13 werden aangebodenvan deze werden 9 goed- en 3 afgekeurd. Omtrent één dier ia de beslissing uitgesteld. BBOHT8ZAKEN. De rechtbank te Zutfen heeft in hooger beroep van een vonnis van bet kantongerecht te Zutfenwaarbij J. J. Grasemeritus predikant te Kampen, wegens onbevoegd uitoefenen der geneeskunde veroordeeld was tot twee geldboeten van f 100, subs. 10 dagen hechtenis voor elke boete dat voDnis vernietigd, doch den beklaagde tot dezelfde straf veroordeeld. Door het O. M. ie hooger beroep aan- geteekend van het vonnis der rechtbank te Rotterdam, waarbij de burgemeester van Stad aan 't Haringvliet werd vrijgesproken van beleediging van een inwoner dier gemeente, M. Borgdorf. KEKKN1KIW8. Tweetal van pred. bij de Geref Gem. te Bruinisse, de heeren W. Koppe te Zuidwolde en G. de Jager te Goes. O n D E B W IJ H. Benoemd tot onderwijzer te Schoonhoven de heer L. Yerjaal te Noordwelle. Mej. Goedbloed van Goes is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Haamstede, daar aan de tegenwoordige onderwijzeres een maand verlof is verleend tot herstel van gezondheid. Past e> Telegrafie. Benoemd met ingang van 16 Maart as. tot directeur van het postkantoor te Axel, de heer J. H. Mesters, thans commiee- titulair der posterijen. Spoorweg-Samenkomst te Utrecht. Omtrent de vergadering, Zondagmiddag te Utrecht in Tivoli door het spoorwegpersoneel gehouden, schrijft men aan do Prov. Overijs. en ZwoUche Ct. Uit alle oorden vaD ons land web het personeel saamgestroomd. 's Morgens half elf bad een extra-trein van de Hollandeche IJzeren Spoorweg-Maatschappij alleen reeds ruim 600 werklieden aangebracht van de spoorwegwerkplaatsen te Haarlem. Als sprekers aouden optreden mr. P. J. Troelstra en J. Oudegeest, voorzitter van het hoofdbestuur der Nederlandsche Yereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel. Oudegeest, die bet eerst bet woord voerde, besprak nog eens de gebeurtenissen van de laatste weken en in 't bizonder de conferentie, die bij gehad beeft met den boer Yan Hasselt der H. IJ. S. te Amsterdam hoe deze op de vraag, of hij de organisatie wenschte te erkennen, na lang aarzelen zijn ja deed hooren, en wat de organisatie sedert dat woord aan kracht gewonnen, het kapitaal aan kracht verloren beeft. Spreker deelde mede, dat, evenals de pers, ook de vereeniging zelf den tegen woordigen toestand als zeer ernstig beschouwde. Maar do pers heeft door haar geschrijf slechts verbittering gewekt en juist die verbittering zou zulke ernstige gevolgen kunnen hebben. Hij wees er met nadruk op, dat de beweging niet alleen was een toon beweging. Er is meer. En omdat men niet met een gedeelte, maar met een volledig afgewerkt geheel voor den dag moet komen, eischen de wenschen, die men aan de directie der 8. S. zal indienen, een nauwgezette voor bereiding. Wie staken wil, kan intasscben staken, maar hy zal de hulp van de organisatie oog moeten missen. Op de vraag van Oudegeest aan de vergaderden, of ze geheel klaar waren om, als ze b.v. morgen daartoe het bericht van het hoofdbestuur zouden krijgen, aanstonds den arbeid neer te leggen, werd algemeen met »ja" geantwoord. Ook op sprekers tweede vraagof men zich zoolang dat bericht niet komt, kalm zou houden, klonk uit aller mond »ja". Troelstra voerde een heftigen strijd tegen de pers, die naar hij beweerde druk bezig was een revolutie te prediken. Vooral het Utr. Prov. en Sted. Dbld., dat volgens spreker allen, zelfs de leerlingen der Hoogere Burgerscholen, tot onderkruiperij wilde aan zetten, werd op een heftige wijze aangevallen. In staats-exploitatie der spoorwegen zou spreker een goede oplossing vinden voor heel wat van de nu bestaande ongerechtigheden. Dit punt werd door een der ter vergadering aanwezenden (zekeren Westra) krachtig be streden. Want aldus zou zich bij de tegen woordige beweging de sociaal-democratische partij op den voorgrond dringen, hetgeen naar zijn meening met band en tand moest worden tegengegaan, omdat zulks slechts scheiding zou kunnen brengen in de eenheid der spoor- wegvereenigingen. De vergadering scheen eohter, voor het grootste deel althans, het niet met dezen woordvoerder eens te zijn. Toen de vergadering geëindigd was, werd, na een korten tijd pauze, in dezelfde zaal een congres gehouden van de werklieden der spoorwegwerkplaatsenom een nadere be spreking te houden over de bezoldiging bij stukwerk. Een eigenaardig verschijnsel was bet, dat, terwijl zoo velen juist daarvoor naar Utrecht waren gekomen, de meeaten opstonden om, nog vóór den aanvang van dat coDgres, reeds weer met een extra-trein naar Haarlem terug te keeren. Op krachtig aandringen van Oude geest, die deed uitkomen welk een dwaas figuur men daardoor zou maken in de oogen van de directie der H. IJ. S.. liet men zich echter bepraten het vertrek van den extra- trein, waarvoor het tijdstip der terugreis was vrijgelaten, te bepalen op ongeveer vijf uur. Op andere plaatsen, o. a. te 's-Graven- bage, zijn ook dergelijke bijeenkomsten gehouden, waarop in deDzelfden geest is ge sproken. Brieven uit Berlijn. Van onzen correspondent). Gorki's Nachtas}! (Scenen ans den Tlefen des Lebents) In het Kleines Theater (Schalt and Ranch), Berlijn 29—1 - '03. Landgenootendie gedurende een verblijf in Berlijn vlijtig de verschillende schouw burgen bezochten, zullen de overtuiging mee naar huis hebben genomen, dat eigenlijk in alle Berlijnsche theaters goed gespeeld wordt, zoowel in het ernstige - als in het vroolijke genre, zoowel in Berliner-, Lessing-, Deutches-, waar drama's en tooneelstukken, als in Resi- denz-. Central-, Thalia-, Metropol-, Neues Theater en andere, waar blijspelen, revues, Fransche kluohten en Duitsche Possen worden opgevoerd. Overal uitstekend samenspel, en op elk terrein krachten van den eersten rang. Met groot genot zal men terugdenken aan een voorstelling van /,Fuhrmann Henschel" of «Die Versunkene Glocke" of «Die Weber" in het Deulsches Theater, dat lange jaren algemeen als de beste schouwburg van Berlijn, ja zelfs van Duitschlaod werd genoemd. Niets is bestendig van duur. Al geeft het Deutsche8 Theater ook nu nog superieur spel te genieten, de eerenaam van eersten schouw burg is sinds eenigen tijd overgegaan op het intieme Kleines Theater, (Schall's Rauch), Ünter den Linden, waar een keurbende van tooneel- listen een ensemble-spel te genieten geeft, waarvan men zich in Holland moeielijk een voorstelling kan maken. Voor dit ensemble hebben verschillende Berlijnsche schouwburgen een «aderlating" ondergaan en hunne beste krachten moeten afstaan, het DeutechesTheater: Max Reinhardt, Hans Wassmann, den gemalen Emanuel Richter, Lessing Theater: Rosa Bar- tens, Gertrud Eysoldt, Eduard v. Winterstein en anderen, louter elite-kunstenaars. 8inds eenige dagen beheerscht het nieuwe stuk van den Russischen dramaturg Gorki, dat juist een week geleden door dit gezelschap voor het eerst werd opgevoerd, alle gesprekken in bet litteraire Berlijn. Men weet niet, wat het meest te roemen, het werk van den dichter of het spel der kunstenaars. Noch Hauptmann's nieuwste stuk «Der arme Heinrich", noch Maeterlinck's «Monna Vanna" werden door de Berlijnsche kritiek zoo eenparig gunstig ontvangen als Gorki s Nacht- asyl, dat door de meest gevierde kritici op één lijn wordt gesteld met het beste wat Tolstoï, Hauptmann, Ibsen, Björnson gaven. Scenen aus den Tiefen des Lebensnoemt Gorki zijn stuk, dat minder een drama in de gewone 'beteekenis is als wel een aaneen schakeling van episoden, een kijk op diepe menechelijke ellende. Niet de ontknooping is hier hoofddoel, maar het milieu en de hande lende personen. De dichter brengt ons in de schuilplaats van bavelooze vagebonden, ontslagen gevangenen, bedelaars, valschspelers, dieven van gestrande existenties, die door de maatschappij zijn uit- gestooten. Hij Iaat ons zien, dat al deze ongelukkigen, deze onterfden, menschen zijn, zoo goed als wij, dat bij allen in meerdere of mindere mate bewust of onbewust het ver langen bestaat om een nieuw leven te beginnen, dat ook deze paria's nog hunne goede zijde hebben, en niet totaal verdorven zijn. Gorki's Nachtasyl is een vlammende aan klacht tegen de liefdeloosheid der maatschappg, welke de ongelukkigen onbarmhartig terug stoot in den poel van ellende, in plaats van hen liefderijk de hand te reiken, en hen zooveel mogelijk voort te helpen. Ook voor de ver lorenen, de schuldigen, de outsiders eischt de schrijver het recht weer menech te mogen zijn: verlangt voor hen gerechtigheid. Zij zijn het product der moderne maatschappelijke toestanden. Hij komt tot een ander resultaat als Hauptmann in diens «Die Weber", daar hij uit ervaring kan spreken. Eens behoorde hij ook tot deze verachte en verlatene proletariërs. Niet het materiëele is voor hem hoofdzaak, niet in de eerste plaats troost voor de honge rige maag, den armste van den armen van uit de verte toegeworpen, maar een liefderijke hand en het geloof in het mensch-zijn van deze verschoppelingen. In den somberen vochtigen kelder, waar door het booge, kleine raampje maar heel weinig licht naar binnen valt, maken wii kennis met deze outsiders, die voor een deel betere dagen gekend hebben, deels van hun geboorte af voor dit ellendig bestaan gepre destineerd waren. Wij zien daar Wasjka Pepel, den professionelen dief, en zoon van een dief, die al als kind werd uitgejouwd, en moest boeten voor de misdrijven van den vader, we zien den gewezen tuchthuisboef Satin, die in plotselinge woede den aanrander van zijn zuster heeft gedood, na het ontslag uit de strafgevangenis door de «fatsoenlijke" wereld wordt afgewezen en teruggestooten, en zich nu als valsch speler zoo goed het gaat boven water houdt. We maken kennis met een ongelukkig schepsel, meisje van de straat, Nastja, wie men nooit iets goeds heeft geleerd,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2