Uit Stad en Provincie. Schaik, oudste, 20 jaar, ongehuwd; P. Elshout, omtoor, 20 jaar, ongehuwdA. Vermeulen, inbakker, 14 jaar, en D. Vink, speeljongen, 15 jaar, zoon van J. Vink voornoemd, allen van Vlaardingen. Verder de matrozen P. Kok, 29 jaar, gehuwd en 4 kinderen A. v. d. Engel, 50 jaar, gehuwd en 2 kinderen, en B. Molenaar, 27 jaar, ongehuwd, alle drie van Pernis. Men kan zich de droefheid zoowel hier als te Pernis voorstellen door zulk een ramp. De stoomtrawler »Judith", die den logger overstoomde, behoort aaa de Nederlandache Stoomvisscborjj» directeur de heer L. Groen Jr. en wc** gevoerd door schipper Hendrik Drijver. Djor onzen waterschout is een streng onderzoek omtrent de oorzaak van deze vreeselijke ramp ingesteld. Rotterdam, 6 Febr, Ten gevolge de schouwing van het lijkje van een driejarig meisje, plotseling overleden in de woning van haar nicht, genaamd C. B., vrouw van A. J. v. d. H in de St.-Mariastraat, is deze gisteren namiddag naar het huis van bewaring over gebracht. Zij heeft thans in zooverre bekentenis afgelegddat zij het kind heeft gestraft, doch niet met de bedoeling het te dooden. Naar men verneemt, heeft de firma "W. van der Lugt Zoon alhier een groot perceel grond aangekocht van do fabrieks terreinen van de Maatschappij Maasland", welker terreinen gelegen zijn in den Varken- oordschen polder tusschen Hillesluis en IJselmonde, teneinde daar haar groote kisten en fustenfabrieken te vestigen. Hierdoor is dus de vrees opgeheven, dat deze belangrijke onderneming met haar 600 arbeiders en employés naar elders zou worden verplaatst. De persoon, zich noemende Henri Martens, oud 35 jaar, die op den Spoorsingel te Rotterdam werd aangehouden, verdacht van aanranding van den gelddrager "W. Smit, van de Dordtsche Bank, wien hij peper in het gelaat wierp, heeft thans in het huis van bewaring eene omstandige bekentenis afgelegd, voorgevende uit geldgebrek gehandeld te hebben. Het eigenaardige van het geval is, dat Henri Martens, volgens zijn eigen ver klaring, een valsche naam is. Hij weigert echter, vermoedelijk om zijne familie niet te compromitteeren, zijn juisten naam op te geven. Hij zegt advocaat te zijn. De man heeft een Amsterdamsch accent en in zijn bezit is gevonden een portret van eene jonge dame, door een photograaf te Amsterdam vervaardigd. Zierikzee, 9 Febr. Met verwijzing naar achterstaande advertentie willen wij met een enkel woord de aandacht vestigen op de daarin aangekondigde lezing van den heer Kempers, gep. kapitein der artillerie, die Donderdag a s. hoopt te spreken in het lokaal »Jeruël", over het onderwerp: Geheelonthouding, Eigen belang of Naastenliefde Tot heden werd hier nog zeer zelden over die belangrijke zaak gesproken, zoodat het spreekwoordOn bekend maakt onbemind", wel van toepassing is. Welnu, de gelegenheid tot kennismaking bestaat thans en in het nieuwe lokaal van ïJeruël", zoo uitnemend geschikt voor dergelijke bijeenkomsten en op zeer billijke condities daartoe beschikbaar, moge menigeen Donderdagavond aangename indrukken, wellicht ook nuttige en noodige wenken in zich op nemen. Het vorige jaar bleek het zaaltje van het Yolks-Koffiehuis te klein om alle belang stellenden te bevattenhet bestuur acht zich gelukkig thans in dit gebrek te hebben kunnen voorzien en terwijl de huur van andere lokaliteiten vooral financieel te bezwarend zou worden, hoopt het in het gebouw Jeruël" Donderdag een talrijk en belangstellend publiek welkom te mogen heeten. WEERKUNDIGE WAARNEMINGEN bij 's Rijks-kustverlichting te Westenschouwen, gedurende Januari 1903. Bij 22 regendagen werden, in 16 aftappingen, verzameld34,9 m.M. water, waaronder ook gerekend 5 malen eenige sneeuw en hagel de gevallen hoeveelheid bleef dus 1,7 m.M. beneden den normaal voor Januari en leverde voor de Bannen 649140 M3. hemelwater. Vorst heerschte er 9 maal, waaronder die van 12—17 zeer sterk was. De luchtgesteldheid varieerde als volgt: 18 maal nevel, 15 maal mist, 13 maal helder, 8 maal lichtbewolkt, 10 maal bewolkt, 15 maal zwaarbewolkt en 14 maal botrokken 2 maal werd een krans rond de maan waargenomen. De windrichting was als volgt2 maal Noord, 2 maal N.-Oost, 8 maal Oost, 2 maal Z.-Oost, 11 maal Zuid, 9 maal Z.-West, 9 maal West en 3 maal N.-Westde windkracht steeg 16 malen tot marszeilskoelte, het stormsein stond dan ook 11 malen langer of korter bij. De onlangs opgerichte Middelburgsche Vrouwenvereeniging »Samen Sterk" beveelt voor de Dinsdag te houden verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer ten zeerste aan den heer J. A. Bergmeijer (soc.-dem.) Men schrijft ons uit Oostelijk Zeeuwsch- Vlaanderen De politie in de grensgemeenten heeft het dikwjjls «aan den stok" met de talrijke dieven, die in deze streken hun bedrijf uitoefenen. Zien zy zich gesnapt, dan vluchten zij, indien eenigszins mogelijk, over de sschreef" (d. i. over de grenzen), terwijl zij er evenmin bevreesd voor zijn van hun vuurwapens gebruik te maken. Dat ondervonden Donderdag nacht nog twee maróchausëées uit Hulst, dio onder Koewacht een paar kippendieven betrapten, en deze achtervolgden. Op eens schoten twee der gevaarlijke sujetten op de maréchaussees, die daarop eveneens vuur gaven. Gelukkig wprden de maréchaussées niet geraakt, en ook de dieven kwamen er ongedeerd af; alleen lieten deze laatste een zak met gestolen kippen achter, die de maréchaussées in beslag namen. Uit Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen zullen binnenkort weer veel personen naar Noord-Amerika verhuizen, voornamelijk ten gevolge van de gunstige berichten van daar vertoevende familieleden ontvangen. Door den ingenieur van den waterstaat te Vlissingen is de heer J. C. Nieuwdorp benoemd tot waterwaarnemer te Colijnsplaat. By Kon. besl: is aan den heer P. Bruggemans, secretaris der gemeente Oudelande, toestemming verleend om te Baarland te blijven wonen. Spoorwegaanleg Middelburg—Domburg. Ingediend is een wetsontwerp tot toe kenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks Schatkist ten behoeve van den aanleg en het in exploitatie brengen van een spoor weg van Middelburg naar Domburg, met een zijtak van Koudekerke naar Vlissingen. Uit de Memorie van Toelichting blijkt, dat het ontwerp, waarvoor thans door de betrokken streek voldoende steun is verleend, bestaat uit eene hoofdlijn, loopende van Middelburg over Koudekerke en Biggekerke, tusschen Meliskerke en Zoutelande door, langs West- kapelle en Aagtekerke naar Domburg, met eene zijlijn, loopende van Koudekerke naar Vlissiogen en aldaar aansluitende aan het station van den Staatsspoorweg. Beide lijnen zijn ontworpen met eene spoorwijdte van 1,067 M. De lengte van de hoofdlijn bedraagt ongeveer 21 K.M., die van de zijlijn 6,5 K M. De koeten van aanleg en het in exploitatie brengen zijn geraamd op f 750,000 (ongeveer f 27.000 per K.M.). Door de toekenning van een renteloos voorschot uit 's Rijks Schatkist ten bedrage van der aanlegkosten, tot een maximum van f 250,000, zal de totstandkomiog der onderneming geheel verzekerd worden. Nederland mag zich verheugen in 402 vereenigingen, tot bevordering van 's lands weerbaarheid in het leven geroepen. Provincies-gewijze geordend, is het aantal in iedere provincie als volgt Noord-Brabant 36, Gelderland 51, Zuid- Holland 76, Noord-Holland 65 (waarvan te Amsterdam 16), Zeeland 47, Utrecht 24, Friesland 14, Overijsel 33, Groningen 14, Drenthe 7, Limburg 35. Door het Kaapsche gouvernement ie onverwacht eon zeer krasse emigratie-wet afgekondigdwaarin bepaald wordtdat personen, die zich daar willen vestigen, aan de bij die wet gestelde eischen moeten voldoen. O. a. is bepaald dat men een zekere mate van goed onderwijs te hebben genoten, aan den dag moet kunnen leggen. Verder worden geweigerd personen, die niet in hun eigen onderhoud kunnen voorzien of waarschijnlijk armlastig zullen wordeneveneens zullen personen, die voor enkele bij name genoemde feiten zijn veroordeeld, krankzinnigen en bovendien ongewonschton (undesirables) worden geweigerd. Door deze wet heeft één der grootste Engelsche stoomboot-maat schappijen, die een geregelden dienst tusschen Engeland en Zuid-Afrika onderhoudt, bepAald, dat zij alleen die dm/e-klasse-paasagiers vervoert, die een borgstelling teekenen, bij eventueele weigering om in Afrika te landen, de terugreis naar Europa to betalen. Stavenisse. L.l. Vrijdagavond gaf de ver- eeniging »Tot Nut en Genoegen" alhier een goed geslaagde uitvoering aan de leden. Jammer, dat deze in zoo gering aantal waren opgekomen. Als voorzitter werd herbenoemd do heer Buijze, en in de vacature, ontstaan door de aftreding van den heer L. J. Dorst (niet herkiesbaar) werd benoemd de heer M. P. Tazelaar, en als bibliothecaris herbenoemd de heer J. van Dalsen. Voor de leden traden op de heer en mevrouw Chevalier van Kinsbergen, uit Nijmegen, die het publiek in verrukking brachten door de werkelijk ver rassende werkzaamheden, die zij verrichtten. Een woord van dank msg hun niet onthouden worden voor de wijze, waarop zij hier zijn opgetreden. Scherpenisse, 8 Febr. Een jongeling zou een schot lossen op musBchen. Opdat een persoon, die in de omgeving was, niet zou verschrikken, werd deze door den schutter gewaarschuwd. Het schot werd gelost, en eenige vogels werden getroffen, doch ook de gewaarschuwde persoon, hoewel die nog al op vrij wat afstand van de vogels verwijderd was, werd in één zijner beenen getroffen. Geneeskundige hulp werd ingeroepen, en de politie met de zaak in kennis gesteld. Vlissingen, 7 Febr. Tot kinderjuffrouw in het burger-weeshuis alhier is benoemd, met ingang van 1 Maart, mej. M. Janszen te Middelburg. De katholieke kiesvereeniging te Vlissingen beveelt voor de vei kiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het district Middelburg aan den heer mr. C. Lucasse (anti-rev.) Woensdag Orelio-Jubileum te Vlissingen ter gelegenheid van een concert door »Vlissing's Mannenkoor". Hulst, 7 Febr. Iu de nabijheid vai 't gehucht Kuitaart, gemeente Uontenisse, is Woensdagavond alweer getracht de stoomtram te doen derailleeren door 't leggen van een grooten steen op de rails. Gelukkig werd deze nog bijtijds door het personeel der locomotief opgemerkt, zoodat hierdoor de poging verijdeld werd. AanbentedlncenVerknopingen ens. Zierikzee, 9 Febr. De visscherij in het Dijkwater is onverpacht gebleven, daar geen voldoend bod werd gedaan. Cortgene, 7 Febr. Door de Veroeniging «Landbouwbelang" in Noord-Beveland werd deze week aanbesteed: de leveriDg van 182.000 K.G. Superphosphaat, waarvan de laagste inschrijver was de heer Jacobus Janse, Terneuzen, voor f 2,60 per 100 KG.; voor 29100 K.G. Chili Salpeter werd de heer J. C. de Mul, Colijnsplaat, aannemer voor f 10,44 per 100 K.G.voor 800 K.G. Peru- Guano de heer I. J. v. d. Have, Zierikzee, voor f 8 60 per 100 K.G.voor 7200 K G. Ammoniak-SuperphospbaatdeheerP. Schippers, Cortgene, voor f7,44 per 100 K.G., en voor 2000 K.G. Patent-Kali de Maatech. tot verk. van Hulpmeststoffen te Dordrecht, voor f 6,25 per 100 K.G. Landbouw en Veeteelt. Van de coöperatieve Boerenleenbank te Ooltgeneplaat zijn de Koninklijk goedgekeurde statuten geplaatst in de Staats-Ct. no. 30. Haar doel is ter verbetering van het land bouwbedrijf: a. aan vertrouwbare medeleden geld voor te schieten b. aan iedereen ge legenheid te geven om beschikbaar geld veilig te beleggen c. een fonds te vormen. BEO H T N Z A K E N. Zierikzee, 7 Febr. Door den heer kanton rechter alhier zijn op 4 Februari j 1. de volgende vonnissen uitgesproken tegen onder staande personen, wegens: 1°. Jachtovertreding A. V. M. G., 42 jaar, landbouwer te Haam stede en L. Th., 49 jaar, advocaat te Oudenaerde (België), ieder tot 2 geldboeten van f20, 6ubs. 4 dagen hechtenis voor elke boete; J. van D., 26 jaar en L. van D., 74 jaar, landbouwers te Noordwelle, ieder tot 7 dagen hechtenis, met verbeurdverklaring van het niet in beslag genomen damnet, met bevel tot uitlevering of te betalen f 5, bij niet voldoening te vervangen door 3 dagen hechtenis; C. D., 62 jaar, arbeider te Kenesse, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis, met verbeurdverklaring en bevel tot vernieling van den in beslaggenomen konijnen- strik; C. V., 44 jaar, landbouwer te Oosterland, en W. O., 60 jaar, landbouwer te Zierikzee, ieder tot f 20 boete, subs. 4 dagen hechtenis 2'. Het bevisschen der Schelde en Zeeuwchc Stroonusnt zonder voorzien te zijn van een consent M. M., 24 iaar, visscher te Wemeldinge, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; F. H., 21 jaar, werkman te Bruinisse, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 3°. Het slepen van kornetten in de Hammen binnen den afstand van 500 meter zeewaarts gemeten uit den buitenteen van de zeewering en het als schipper niet in acht nemen van de wettelijke voorschriften, vastgesteld tot voor koming van aanvaring of aandrijving: J. P., 18 jaar, en M. van den B., 23 jaar, schipper en visscher, beiden te Ierseke, ieder tot 2 geldboeten, elk van f 10, subs. 4 dagen hechtenis voor elke boeteM. N. O. R., 23 jaar, visscher te Ierseke, tot f 10 boete, subs. 4 dagen hechtenis; 4°. Hel als schipper niet in acht nemen van de wettelijke voorschriften, vastgesteld tot voor koming van aanvaring of aandrijving: W. B., 31 jaar, schipper te Tholen en P. V., 48 jaar, schipper te Oudenbosch, ieder tot f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis; 5°. Het weiden van twee stuks vee langs een ten algemeenen dienste bestemden weg in Zeeland, waar dit door Burgem. en Wcth. is verboden J. M. R., 38 jaar, huisvrouw van J. F. te Haamstede, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 6°. Het zonder daartoe gerechtigd te zijn loopen over een anders bezaaiden grond: J. L., 15 jaar, arbeider en E. H., 57 jaar, schaapherder, beiden te Zierikzee, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenisA. J. van der B., 33 jaar, winkelier en P. S., 25 jaar, arbeider, beiden te Sir-Jansland, ieder tot f 0,50 boete, subs. 1 dag hechtenis; 7°. Het in staat can dronlsenschap verstoren van de openbare orde: C. K., 67 jaar, arbeider te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; 8°. Jfet te zamen -en in vereeniging verwekken van rumoer, waaMoor de nachtrust kon worden verstoord J. Th. A., 22 jaar, zonder beroep; A. W. A. B., 25 jaar, J. C. B., 21 jaar, kantoorklerken, allen te Zierikzee, B. C. van der K., 22 jaar, bakkersknecht te Vlissingen; W. P., 25 jaar, winkelbediende; H. van L., 20 jaar, «onder beroep; C. A. F. van M., 23 jaar, kellner D. J. O., 31 jaar, commissionair en J. A. van der V., 27 jaar, kleermaker, allen te Zierikzee, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis 9°. Het werpen van een kreng in een water in de gemeente Ouwerkerk L. van de Z., 62 jaar, arbeider te Ouwer kerk, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechteni^; 10°. Het als schipper in een haven te Zierikzee met zijn vaartuig een andere ligplaats innemen dan hem door den havenmeester is aangewezen: R. F., 48 jaar, schipper te Amsterdam, tot f 20 boete, subs. 5 dagen hechtenis; 11°. Het op den openbaren weg te Zierikzee onbe heerd vee laten losloopen; J. F., 31 jaar, koopman te Rotterdam, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 12°. Het zich in kennelijken staat van dronken schap bevinden op den openlaren weg: J. K., 40 jaar, arbeider te Zierikzee, tot 3 weken hechtenisC. S., 36 jaar, arbeider te Zierikzee, tot 3 dagen hechtenis, en J. H., 38 jaar, schoenmaker te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; Vrijgesproken: M. F., 71 jaar, en W. Z., 46 jaar, arbeiders te Burgh, beklaagd van jacht- overtreding. Door den heer kantonrechter te Tholen zijn de volgende vonnissen uitgesproken wegens overtreding der Leerplichtwet: tot f 3 boete, eubs. 2 dagen hechtenis: J. van S., 47 jaar en M. J. G., 49 jaar, beiden te Poortvliet; J. M., 37 jaar; I. V., 45 jaar; L. V., 39 jaar; A. V., 40 jaar; J. V., 37 jaar; M. K., 45 jaar; J. B., 39 jaar; A. B., 40 jaar; A. de R 46 jaar; A. F., 36 jaar; C. V., 68 jaar; G. den B., 41 jaar; J. t., 46 jaar; J. den B., 45 jaar; J. van D., 46 jaar; H. R., 36 jaar; A. den B.# 53 jaar; L. K., 33 jaar; M. A. G., 33 jaar; A. N., 50 jaar; C. J. N., 37 jaar, allen te St.-Philipsland tot f 2 boete, subs. 2 dagen hechtenis: M. den B., 44 jaar; C. V., 68 jaar; W. J. B., 56 jaar, allen te St.-Philipsland; tot 2 geldboeten, elk van f 2, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete: C. W., 35 jaar te St.-Philipsland tot 2 geldboeten, elk van f 3, subs. 2 dagen hechtenis voor elke boete: J. K., 32 jaar te St.-Philipsland. Vrijgesproken: J. V., 49 jaar, te St.-Philips land wegens het te Oud-Vossemeer als dienst plichtige ingedeeld bij het personeel der brandweer bij gelegenheid van een brand zich niet op het luiden der klokken begeven naar de bewaarplaats der brandspuit: M. P. O., 26 jaar, veehandelaar, en A. H. S., 37 jaar, arbeider, beiden te Oud-Vossemeer, ieder tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Ter openbare zitting der rechtbank te Amsterdam eischte Vrijdag 1.1. in de zaak van den moord, in de Dubbele Buurt, op de wed. Dijkxhoorn het O. M. tegen Muiselaar levenslang, tegen De Groot 16 jaar en tegen Van den Dool 4 jaar gevangenisstraf. Knaapje of meisje? Voor de Amster- damscbo rechtbank is Woensdag door mr. Is. nen en mr. Kappeyne v. d. Coppello gepleit in de zaak van F. II. Vermey tegen de stad Amsterdam, betreffende het kindje, dat bij op den 4den Februari 1902, dus juist een jaar geleden, in bet Wilhelminagasthuis ter verzorging binnenbracht. Bij de geboorte zeiden dokter en vroedvrouw, dat het kind een knaapje was. Het werd dus als knaap onder den naam Franciscus Gorardue aan gegeven bij don burgerlijken stand er werd door den portier vau het gasthuis een ver klaring afgegeven, dat een knaapje ter verzorging was ontvangen. Maar enkele dageD later werd den vader gezegd, dat het knaapje een meisje was. De vader heeft dit maar niet zoo aanstonds willen gelooven en eischte zijn zoontje op, geen dochtertje willende accepteeren. De gemeente van bare zijde liet mr. Kappeyne tot voogd en den heer C. V. Gerritsen tot toezienden voogd benoemen om voor do rechten van bet meisje op te komen, dat Vermey niet als kind wilde erkennen. Mr. Is. Hen betoogde, dat door de nonchalante wijze van doen en het vallen van het kribbe kaartje licbteljjk verwisseling heeft kunnen plaats vinden. Hij verwierp de gedachte aan muntslaan uit dit geval bij Vermey, betoogde do verantwoordelijkheid der gemeente voor do vergissing en bood aan door getuigen te bewijzen, dat het kind, door Vermey ter verpleging aangeboden, hetzelfde was als dat, waarvan diens vrouw op 4 Febr. 1902 was bevallen. Mr. Kappeyne, het woord verkrijgend, sprak op dezen eersten verjaardag van zijn pupil de hoop uit, dat bet hem gelukken mocht, den wettigen staat vast te stellen van het ongelukkig echopeellje, dat als Franciscus Gerardua ingeschreven staat, een meisje is, en op dit oogenblik nog geen wettigen vader of moeder heeft. Pleiter betoogde op medische gronden, dat de eerste verklaring zeer goed onjuist kon geweest zijn en vroeg voorts op juridische gronden de riet ontvankelijk-verklaring van Vermey in zijn. eisch om f 3000 schade vergoeding. Het O. M. zal 4 Maart conclusie nemen. KERKNIEUWS. Kerkwerve, 9 Febr. Naar wij vernemen, hoopt de Jongelingsvereeniging Dient den Heor met blijdschap" alhier, Dinsdag 10 dezer in de kerk haar jaarfeest te vieren, waarbij als spreker hoopt op te treden de beer Lauren8o van Linschoten. ONDERWIJS. De benoeming van den heer Vink tot tijdelijk onderwijzer te Axel is door Gcdep. Staten niet goedgekeurd, zoodat er een nieuwe oproeping zal moeten plaats hebben. Iu de Vrijdag 1.1. gehouden openbare vergadering van den raad van state, afd. voor de geschillen van bestuur, werd mededeeliDg gedaan van het Kon. besluit, houdende ver nietiging van het besluit van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, waarbij aan J. A. Bergmeijer vergunning werd geweigerd om nevens zijne betrekking van onderwijzer aan een openbare lagere school te Dordrecht, te mogen waarnemen die van redacteur van het weekblad de Volksstem. Renesse. In de vergadering van de afdeeling ^Westelijk Schouwen" van het Ned. Ond. Gen., gehouden op Zaterdag 7 Febr., werden de vragen betreffende de vereenvoudiging van onze schrijftaal behandeld. Na eene uitvoerige bespreking der door bet Genootschap gestelde vragen, bleek, dat het der afdeeling zeer wenschelyk voorkwam, dat de spelling-Kolle wijn onveranderd bij het lager onderwijs zou worden ingevoerd. Stavenisse. A s. Vrijdagmiddag wordt te Scherpenisse de gewone driemaandelijkecbe vergadering van de afd. Tholen van het N. O. G. gehouden. Als spreker zal alsdan optreden de heer L. C. F. Bigot, voorzitter van h6t hoofdbestuur, te Amsterdam. Poet en Telegrafie. Naar de Goesclie Ct. verneemt, is de nieuw benoemde directeur van het telegraafkantoor te Goes, de heer D. J. van Dieven, nog eenigen tijd werkzaam gesteld bij het Hoofd bestuur te 's Gravenhage, zoodat de directie nog oen poos zal worden waargenomen door den beer G. Blok. Aan den heer W. F. A. de Rijk, oud.-dir. van het telegraafkantoor te Goes, is pensioen verleend ad f 1198. VISSCHERIJ-BERICHTEN. Bruinisse, 7 Februari 1903. Mosselen. Gedurende deze week zijn ver zonden naar Antwerpen 500 ton, die verkocht zijn voor f 2 tot f 2,25 per tonnaar Mechelen 250 ton, prijs voor le soort f 2,35, voor 2e soort f 2 per tonnaar de markt te Parijs 725 balen, prijs f 2 tot f 2,25 pnr baalnaar Londen 75 balen, le kwal. f 2.50 per baal; naar Hull, Grimsby en Birmingham 125 balen, 2e kwal., prijs f 2 per baal (alles franco boord Rotterdam); naar Holland 300 ton, prijs f 2,25 per baal hier op de haven te ontvangen f 1,70 k f 2 per ton, met goade vraag. Oesters. De handel is zeer stil, zooals gewoonlijk in dezen tijd des jaars. Door pachters van Ierseke zijn deze week wederom een half millioen op de Grevelingen gezaaid voor de aanstaande campagne. Wilken. Naar Brussel zijn verzonden 15000 Btnks, prijs 12 ets. per kilo, met veel vraag. De vorige week werden van Philippine ongeveer 520 balen mosselen naar België en Frankrijk verzonden aan prijzen van f 2.25 tot f 3,25 per baal. Garnalen brachten f 3 per mand op, terwijl mosselzaad naar qualiteit van f 0,90 tot f 1,70 per ton gold. He Ongevallenwet. De Ongevallenwet, zoo een knecht hier zei, Is een zegen voor de maatschappij. En van een baas zijn standpunt bekeken, Hoort men toch weer anders spreken. De baas zegt die wet is een lastpost voor mij, Nu heb ik er weer een belasting bij. Beter een klein baasje dan een groote knecht, Wordt er door menigeen nog gezegd, Maar de Ongevallenwet die leert, Zoo'n uitdrukking ie toch glad verkeerd, De werkgever, dat is genoeg nu bekend, Trekt bij ziekte of ongeval nu geen cent, Wel zal hij voor eigen kinderen soms bij [moeten dragen, Of het gemist kan worden zal men niet vragen, Bijgevolg hebben baasjes in kleine steden, Er direct alweder last en schade mede, En zal de ondervinding misschien nog wel [leeren, Dat velen bijdragen en er niet van proiiteeren. En de middenstand zoo hoog belast en be tzwaard Wordt door de Ongevallenwet weer alles- [behalve gespaard! Voorspellingen voor 1903. Als men den Engelschen waarzeggers almanak Old Moore mag gelooven, zal het pas begonnen jaar zeer merkwaardig in de geschiedenis wezen. In Engeland, waar men, in weerwil van den bekenden practischen zin, ook al uiterst bijgeloovig is, geniet Old Moore groot aanzien, dat nog aanmerkelijk gestegen is, sedert de geheimzinnige kalender in het voorgaande voorjaar de ziekte van koning Edward heeft aangekondigd. Voor het begin van het jaar 1903 profeteert Old Moore nu een reeks van ongelukken: een paniek in Spanje, ernstige verwikkelingen in het Oosten, een bankroet in New-York. In Februari zullen Oostenrijk, China en Indië door binnenlandsche onlusten gekweld worden. Maart zal een diplomatieke verwikkeling tusschen Engeland en een staat van het vaste land brengen, verder oorlog in Algiers. Een vriendelijker aanzien heeft het begin van April. De ontdekking van nieuwe goud en diamantmijnen zal in het hart van vele avonturiers nieuwe hoop verwekken. Maar het, eind der maand is des te treuriger. Een ont zettende revolutie in Konstantinopel, een bankroet in Londen, straatonlusten in België, een spoorwegongeluk, waarbij een hooggeplaatst kerkvorst het leven zal verliezen 1 In Mei zal de geneeskunst der wereld een ontdekking verschaffen, die voornamelijk in Windsor groote vreugde zal verwekken. Een aantal ongelukken op zee zullen in Juni plaats hebben. Juli zal, evenals September, van groote beteekenis wezen voor de politiek. In eerst genoemde maand heeft ons vaderland een gewichtige gebeurtenis te wachten, evenals Londen, terwijl September een verwikkeling zal brengen, waarin Gibraltar betrokken is en die besloten zal worden met een gewichtig verdrag van Engeland. In October begint de reeks spoorwegongelukken opnieuw, waarvan dezen keer een Engelsch minister slachtoffer zal wezen. Ook treedt in October het Oosten weer op den voorgrond, terwijl December uitsluitend door Noord-Amerika wordt be- heerscht. Liefhebbers der waarzeggerskunst kunnen de juistheid van de uitspraken des Engelschen zieners mand voor maand nagaan 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2