ZIERIKZEESCÜE NIEUWSBODE. Dinsdag 10 Februari 1903. (Z ier i li. ja e e s c h. e Inlevering Honden-Penningen. KENNISGEVING. Vloedplanken. Oe berg heeft een muis gebaard. NIEUWSTIJDINGEN. O o xx ran t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. - No. 7807. Directeur i /L. ar. 13Ei LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen-en buitenl. nieuwa. Redacteuren Advertentiêntan i3 regels 30 Cts. meerdere regei» 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdag, middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. be Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbSnkee, Meelstraat 386, Zierikzee. Postkantoor te Zierikzee. Lijst vao brieven en briefkaarten, aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bexorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet konden worden uitgereikt, over de 2e helft der maand Januari 1903. 1. L. Waller, 's-Gravenhage. 2. T. H. v. Oerle, Leiden. 3. v. d. Bielt, Noordgouwe. 4. H. Pape, Anvers. Aan de aangeslagenen wordt her innerd, dat bij de betaling der Honden belasting ter verkrijging van den Penning voor 1903, de oude Penningen (van 1902) moeten worden ingeleverd. Zierikzee, 9 Februari 1903. De Gemeente-Ontvanger, OLIVIER. GEDEPUTEERDE STATEN VAN ZEELAND, gezien artikel 102, 2de lid, der Kieswet; noodigen de inwoners der Provincie uit, zoo zij in de grond-, de vermogens- of de bedrijfsbelasting op de kohieren van den loopenden dienst of in de personeele belading op de kohieren van den laatstverloopen dienst in eene andere provincie zqn aangeslagen, daarvan door toezending van de vereischte bescheiden (aanslag biljetten of uittreksels uit de kohieren met eene berekening van hetgeen in hoofdsom en in Rijks-opcenten iif- zouriorljjk wordt betaald) vóór 15 Maart aanstaande aan hen te doen blijken. Middelburg, 31 Januari 1903. Gedeputeerde Staten voornoemd, ROEST, Voorzitter. KRUSEMAN, Griffier. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierirzeb maken bekend, dat zij, die voor eene aanstelling tot helper bij de bediening der gemeente-vloedplanken in aanmerking wenschen te komen, zich daartoe dage lijks ten kantore van den Gemeentebouwmeester kunnen aanmelden. Aan genoemde betrekking zijn de navolgende beloo ningen verbonden: bij lioogf© -vloeden f 0,50 per uur, en b\j schouwing f 0,25 per uur. Nadere inlichtingen zija bij den Gemeenteboawmeester te bekomen. Zierikzee, den 9 Februari 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Regeering heeft de verlofgangers der lichtingen van 1900 en 1901, behoorend tot de regimenten infanterie en het corps genie troepen, onder de wapenen geroepen, en hen gelast zich bij hun corpsen te voegen. Met welk doel? Is Nederland in gevaar? Dreigt er soms een oorlog of een revolutie Noch het een noch het ander. Wat is er dan gebeurd, en wat wordt gevreesd te zullen geschieden, dat het nemen van dergelijke buitengewoneingrijpende maatregelen, die uit hun aard de gemoederen ernstig moeten verontrusten, noodig geoor deeld worden? Wij zullen geen relaas geven van de jongste gebeurtenissen, stippen slechts aan, dat het verkeer van personen en goederen per spoor een oogenblik geheel gestremd was tengevolge van een werkstaking, die op bevel van het Hoofdbestuur der Nederlandscbe Yereenigiogen van Spoor- en Tramweg personeel onder de spoorwegbeambten was losgebarsten. Die reusachtige werkstaking, die niet uit brak om hooger loon of korter arbeidsduur, maar die haar oorzaak bad in het ontslag van eenige spoorwegbeambten, die weigerden de treinen te rangeeren, welke goederen bevatten van veemen en firma's, waarbij het personeel gestaakt had, heeft gelukkig kort geduurd. De Spoorwegdirectiëa n.l., zwichtend voor het klemmend argument van de door den stilstand van het verkeer reeds geledene schade en van het enorm verlies, dat uit een langer voortduren van dien toestand voor haar zou voortspruiten, hebben wijselijk toegegeven, en maobinisten, stokers, rangeerders, conduc teurs en alle verdere spoorwegbeambten zijn allen naar de door hen verlatene posten teruggekeerd, en vervullen thans met dezelfde nauwgezetheid als weleer hun plicht, stiptelgk gehoorzamend de bevelen van hun superieuren. Het schijnt zelfs, dat die werkstaking niet de minste wijziging heeft gebraoht in de goede verstandhouding tusschen de spoorwegdirectiën en haar personeel. Terstond echter na die staking werden in verschillende organen artikelen geschreven, waarin bij de Regeering werd aangedrongen op het ontwerpen van wettelijke bepalingen, waardoor een dergelijke stremming van het opeaba&r verkeer voor altoos onmogelijk zou worden gemaakt. Dit heeft kwaad bloed gezet. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Ver- eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel dreigt, wanneer de volksvertegenwoording een dergelijk ontwerp tot wet zou verheffen, 1 met een nieuwe algemeeno werkstaking. Die bedreiging, waarvan de uitvoering, i zoolang nog geen wetsontwerp is ingediend, nog in de toekomst ligt, kan dus de regeering niet bewogen hebben de verlofgangers der lichtingen van 1900 en 1901 onder de wapenen te roepen. Voor dien buitengewonen maatregel bestaat dan ook een ander motief. De werklieden namelijk in dienst der gemeente Amsterdam hebben bij den gemeente raad een verzoek tot verbooging van bun loon ingediend, en den dag van heden als den uitersten termijn voor de inwilliging van hun verzoek vastgesteld. Wordt hun verzoek niet ingewilligd, dan zullen zij het bijltje er bij neerleggen, zoodat in Amsterdam geen tram zal rijden, geen duinwater zal gedronken worden, geen gaslicht zal branden, en geen telepbonisch gesprek zal kunnen gevoerd worden. Al deze bedrijven namelijk worden door de gemeente geëxploiteerd. Het verzoekschrift werd in den gemeenteraad behandeld, die bij acclamatie een motie aannam, waarin zoo spoedig mogelijk een betere salaris-regeling der gemeente-werklieden in het vooruitzicht werd gesteld. Het boofd der gemeente, de burgemeester, drong hierop bij het Hoofdbestuur van den Centralen Bond van Gemeente-Ambtenaren, dat ten stadhuize was gekomen om bij hem de belangen der gemeente-werklieden te bepleiten, op een verleDgiDg van den door deze gestelden termijn aan, binnen welken een beslissend antwoord op bun verzoek moest inkomen. Dit Bestuur verklaarde zich bereid in dien zin werkzaam te zijn. Volksmannen als P. Nolting en Henri Polak spraken en werkten in dienzelfden geest. Zelfs de frevolutionaire socialistDomela Nieuwenhuis, raadde in een vergadering van gaswerkers, waarin bij het woord voerde, dezen aan den termijn met een veertien dagen te verlengen. Verschillende werklieden- corporafies dan ook, tot bet inzicht gekomen, dat in een zoo kort tijdbestek aan hun verlangen om loons- verhooging door den gemeenteraad niet kon worden voldaan, namen besluiten tot verlenging van den in overijling vastgesteldon termijn. Met het oog op dit alles kon met vrij groote zekerheid voorspeld worden, vooral nu de gemeenteraad van Amsterdam in beginsel met unanieme stemmen beslist had, dat in de positie van de gemeentewerklieden zoo spoedig mogelijk verbetering zou worden gebracht, dat beden in de hoofdstad in geen enkelen tak van het gemeentebedrijf het werk zou worden neergelegd. Er is dan ook vandaag door de gemeente werklieden niet gestaakt. Zij allen hebben, gelijk te voorzien was, in een verlenging van den termijn toegestemd. WaB er nu, vragen wij, voor de Regeering gegronde reden de verlofgangers der lichtingen van 1900 en 1901 onder de wapenen te roepen, en, afgezien van de daaruit voort vloeiende nadeelen voor de betrokkene op- geroepenen, en de daarmede gepaard gaande groote kosten voor de schatkist, daardoor noodeloos angst en schrik onder Neórland's bevolking in het algemeen en Amstels burgerij in het bizonder te verspreiden? Was er werkelijk wel pericuium ia mora? Amerika. Washington, 7 Febr, President Roosevelt heeft het verzoek, door den Eogelschen gezant namens de drie mogendheden tot hem gericht, om als scheidsrechter op te treden in de kwestie van preterentieele behandeling, afgewezen. Men verneemt nu dat de zaïk ter beslissing gegeven zal worden aan het Haagsche hof van arbitrage. De blokkade zal opgeheven worden zoodra Engeland. Londen, 7 Febr. De correspondenten van de voornaamste bladen te Bloemfontein j bevestigen den gespannen toestand met Chamberlain aldaar. De m ia van de Standard is het uitvoerigst. Drie verschillende deputaties ves Boeren maakten hun opwachting bij Chamberlain, waarvan de een uit loyalisten bestond, de tweede uit bands-oppers en de derde uit onafhankelijke Boeren. De Wet was niet aanwezig. De laatste deputatie heette alle burgers te vertegenwoordigen, wat Piet de Wet, die inmiddels tot vrederechter is benoemd, echter loochende. Chamberlain sprak met Piet de Wet onder vier oogen, evenzoo met ds. Du Plessis, nadat de groote deputatie vertrokken was. Beiden schijnen Chamberlain toeu gewaarschuwd te hebben, dat de waar achtige oogmerken van Christiaan de Wet waren, om de overeenkomst van Vereeniging ongedaan te maken. Vandaar dat Chamberlain daarna een deputatie onder aanvoering van Christiaan de Wet zeer stug ontving. Chamberlain protesteerde nadrukkelijk, toen Christiaan de Wet van mannen van het slag van Piet de Wet zeide dat hun geweten nooit rustig was. Ook protesteerde hij, toen de deputatie van Christiaan in een adres eischen stelde, die al waren afgewezen in de samenspreking te Pretoria. Chamberlain bracht dit de deputatie onder het oog, waarop deze antwoordde dat haar dit onbekend was. Chamberlain eindigde met te zeggen dat er geen tijd was om do zeven voornaamste Vnjstaatsche kwesties te behandolen. De man van de Standard zegt dat Christiaan's houding algemeen teleurstelling wekt. Rusland. In vele groote worklieden-centra in Zuid- Rusland is een good georganiseerde beweging ontdekt tegen de regeering en het kapitalisme. De geheime politie heeft reeds heele groepen in hechtenis genomen. Duitschland. Onder de stamgasten van oen bekendo »Knoipo" te Müochen werd de vraag gesteld, in hoeveel tijd men de gezamenlijke bkneipen" der stad na elkander zou kunnen bezoeken en in alle een vertering maken. Er werd lang over dit onderwerp gerede twist; maar ten slotte kwam één der gasten tot de overtuiging, dat dit io één jaar te doen zou zijn. Daar velen dit eobter onmogelijk achtten, verwedde de man er 3000 Mark onder, welke weddensobap onder getuigen werd vastgesteld. Hij moet nu binnen den tijd van één jaar alle cafés in Müochen en voorsteden één maal bezoeken en er minstens één glas bier drinken. Van iederen herbergier zal hij een bowijs van zijn bezoek moeten hebben, om aan de controle-commissie over te leggen. Den eersten Februari is hg zijn sbierreis" begonnen en München wacht nu met spanning op den einduitslag der weddenschap. BelgiS. Na de groote staking der bootwerkers te Antwerpenwas hun leiderde sociaal democraat Pieter Fabri, tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld, wegens belemmering van do vrijheid van arbeid. Hij had echter de vlucht genomen naar Roosendaal (Nederland), waar hij een maandgeld ontving van 150 fr. van de Belgische werkliedenpartij. Nu kwam er echter scheuring tusschen deze partij en do bootwerkers, mot het govolg, dat Fabri's maandgeld ophield. Daar een hartkwaal hem verhindert te werken, heeft de man zich bij de politie te Antwerpen aangemeld, die hem naar de gevangenis heeft overgebracht. Brussel, 6 Febr. Genaro Rubino is heden voor 't Hof van Assises verschenen. Hij heeft zich te verantwoorden wegens de volgende feiten a. Te hebben gepleegd don 45 November 4902 een aanslag tegen het leven of den persoon des konings, welke aanslag niet tengevolge heeft gehad eenigerlei belemmering van de vrijheid des konings en deze geen bloedverlies, verwonding of ziekte heeft veroorzaakt b. Bovendien te hebben genomen het besluit een aanslag te plegen op den koning of op den persoon des konings met de bedrijving van één of meer handelingen ter voorbereiding van de tenuitvoerlegging van zijn plan c. Of getracht te hebben te plegen een aanslag tegen den persoon van graaf Karei John d'Oultreraantopper-hoitnaarschalk generaal Strauch, superintendant, gepension- neerd adjudant des konings en graaf Edouard d'Asscbe, ópper-ceremoniemeester. Zooals men weet, had het proceB Maandag 26 Januari moeten dienen, doch door het overlijden van de vrouw van één der verdedigers, is het toen tot verdaging tot heden gekomen. Door een aanzienlijke politiemacht werd de orde binnen het Paleis van Justitie en in de naaste omgeving gehandhaafd. Na de voorlezing der acte van beschuldiging hield Rubino, bij de ondervraging, een afbrekende beschouwing over de moderne maatschappg. Hij wilde een aanslag plegen op het leven van den koning van België, omdat deze die maatschappij vertegenwoordigt. Hij was voornemens naar Italië te gaan, om den aanslag te plegeo, maar zijn hulpmiddelen waren niet toereikond, om er heen te reizen. Bij de geheele ondervraging deed Rubino zich kennen als een opsnijder en snoever, terwijl hij de anarchistische leerstellingen verkondigde. De president bracht hem in een zeer beknopte ondervraging zijn veroordeelingen in herinnering en al de schuldige handelingen, uil zijn ongeregeld bestaan. Door ziekte van één der gezworenen is do verdere behandeling dezer zaak uitgesteld tot Dinsdag as. Nederland. Groningen, 6 Febr. Onder een inboedeltje, dezer dagen door een opkooper alhier gekocht van de erfgenamen van eene oude weduwe, die jarenlang door het armbestuur was onderhouden, zijn twee spaarbankboekjes ge vonden, waario sedert 4880 de rente niet was opgegeven en die nu eene waarde hebben van ongeveer f 2000 Nog werd in het bedstroo een bedrag ran f 600 gevonden en een bankbiljet van t 25 in een secretaire. De vrouw had steeds gezegd, dat men het bedstroo bg haar dood niet weggooien moest. Amsterdam, 7 Febr. Het Bestuur van den Centralen Bond van gemeen te-werk lieden heeft na de besprekingen met den Burgemeester dezer gemeento besloten het ultimatum op te heffen, zoodat Maandag a.s. de werkzaamheden voor de gemeente geregeld doorgaan. Nader vernemen wij nog, dat de Burgo- meester den bestuursleden te kennen heeft gegeven volstrekt geen toezegging te kunnen doen omtrent den termijn binnen welken de nieuwe loonregeling in den Raad behandeld zal worden. Het Bestuur van don Centralen Bond zal nu vergaderingen boleggen van de bij den Bond aangesloten afdeelingen. In de Zaterdag gehouden vergadering van het bestuur van den Centralen Bond voor gemeente-ambtenaren is besloten, dat Maandag geen enkele tak van het gemeentebedrijf het werk staken zal, ook niet het personeel der waterleiding. De fatale termijn van Maandag is dus algemeen verlengd. Naar wij vernemen heeft de brandweer- vereenigiDg besloten om, zelfs al zouden alle andere bij den Centralen Bond van gemeente werklieden aangesloten vereenigingen tot staking overgaan, in geen geval dit voorbeeld te volgen. De voorzitter van de Koetsiersvereeoiging »D. E. V.", Schouw, ontslagen door de directie van de A. R. M., naar aanleiding waarvan de koetsiers het werk hadden geBtaakt, heeft thans zelf besloten dit ontslag te aanvaarden, zoodat de reden, waarom gestaakt werd, thans is vervallen. Daar beide partijen zich met de voorgestelde loonregeling hebben kunnen ver eenigen, mag verwacht worden, dat ook deze staking nu weldra zal eindigen. met het oog op de tijdsomstandigheden versterkt door verschillende troepen: Infanterie. Van het 4e regiment in Den Helder, onder kapt. Wenning, 48 man; van bet 4e regiment uit Gouda 54 man, onder kapt. Van Meure; uit Delft 56 man, onder kapt. Hordijkuit Leiden 66 man, onder kapt. De Wit Huberts; van het 3e regiment uit Bergen-op-Zoom 400 man, onder kapt. Gevers Deynoot; van het 6e regiment uit Breda 74 man, onder kapt. Vogelsang; van het 5e regiment Amersfoort 424 man, onder kapt. Van Schilfgaardevan het regiment Grenadiers en Jagers, 's-Gravenhage, 479 man, onder kapt. Bookom Maas, Cavalerie. Van het 3e regiment huzaren uit Den Haag 97, onder ritmeester Piepers; van het 2e uit Haarlem 66, onder luitenant Van Lelyveld. Artillerie. Van het 4e regiment vesting artillerie te Utrecht 39 man, onder kapt. Drabbe; van het 4 e regiment veld-artillerie 20 treinstukrgders, onder kapt. Jansen. Genietroepen uit Utrecht 163 man, onder kapt. Heydenryk. Totaal 34 officieren en ongeveer 870 man. Utrecht, 7 Febr. Bij een winkelier in koloniale waren in de Minstraat alhier, kwamen gisterenavond twee vreemde vrouwen blijk baar uit een of anderen woonwagen af komstig eenige inkoopen doen, zeer tot tevreden heid van den man die dien dag nog niet veel had ontvangen. Na het gekochte te hebben betaald en op het punt staande den winkel te verlaten, herinnerde de jongste der vrouweD zich opeens, dat zij den winkelier nog iets had te vragen en wel of hij baar niet zou kunnen helpen aan een paar nieuwe kwartjes of dubbeltjes. Geen kwaad ver moedende haalde de man aanstonds een bakje met klein zilvergeld voor den dag en begon daarin, geholpen door de dames, naar het verlangde te zoeken. Slechts een paar nieuwe muntstakjes werden ontdekt en ingewisseld, waarna het tweetal onder dankbetuiging aftrok. Te laat bemerkte de winkelier dat de dames hem te glad waren geweest en dat zij voor ongeveer f 6 aan zilvergeld hadden gekaapt. Toen de politie was gewaarschuwd, waren de dieveggen reeds lang verdwenen. Hoezeer bg de laatste werkstaking alle gezag en organisatie bg de spoorwegen voor het gezag der organisatie van het personeel had plaats gemaakt, blijkt uit twee kleine tooneeltjes, die zien alhier afgespeeld hebben en ons later ter oore zijn gekomen 4. Een hoog ambtenaar der exploitatie verzocht aan den stationschef het vele wagen- materieel dat te Amsterdam in den weg stond op zijspoor te laten rangeeren. De stationschef wendt zich daartoe tot een machinist, die op het terrein op en neer wandelt. De machinist weigert: n'tis staking", zegt bij, »ik doen het dus niet, tenzy de heer Oudegeest daartoe verlof geeft". De inspecteur begeeft zich inderdaad lot den heer Oudegeest, bekomt van dezen heel bereidwillig een briefje met vergunniog tot rangeeren. Machinist tikt aan zyn pet en doet wat hem gevraagd is. 2. De vice-directeur-generaal moet naar Amsterdam. Hg verzoekt den machinist van een gereedstaanden trein aan het station te Utrecht, hem daarheen te vervoeren. Weigering van den machinist. De hoeren Oudegeest en Kuneken moeten echter ook caar Amsterdam. Zg verzoeken den d d. ambtenaar om een extra-trein. Dit wordt toegestaan. Nu zegt de machinist, dat als de heeren O. en K. bet goedvinden, de vice-directeur-generaal ook wel meekan. Hetgeen geschiedt. 's-Gravenhage, 7 Febr. Het beambten- personeel van de Westlandscbe Stoomtram vergaderde hedennacht onder leiding van den heer Melchers, lid der Tweede Kamer, in de remise te Loosduinen. Besloten word verschillende ter vergadering geformuleerde verbeteringen, welke men in loonen en arbeidstijden wenschte te zien aangebracht, aan de directie voor te stellen, terwyl van hare houding verdere maatregelen afhankelgk werden gesteld. Scheveningen6 Febr. Aan de ge meenteschool, hoofd de heer Knoppien, bad hedenochtend, zonder dat de onderwyzers het hadden opgemerkt, een jongen, woonachtig nabij do Witte Brug, een kleine revolver medegebracht. Nauwelyks was de klasee begonnen of hg haalde het voorwerp uit zgn zak en liet het zgn makkers zien, toen plotseling een knal werd gehoord en een kogeltje dat er op zat zijn naast hem gezeten makker aan den schouder verwondde. De ontsteltenis in de school was aanvankelyk groot. De gekwetste knaap werd in de ziekenverpleging verbonden, waar bleek dat de verwonding niet ernstig was. Het hoofd der school heeft het wapen afgenomen. De gewonde knaap is na verbonden te zgn, naar zgn woning in de Vyzelstraat gebracht. Vlaardingen, 6 Febr. De bemanning van den in den avond van Woensdag der vorige week in den grond gevaren logger Triton" bestaat of bestond uit de navolgende personenP. v. Keulen, schipper, 36 jaren, gehuwd en 3 kinderenJ. Poldervaart, stuurman, 22 jaren, gehuwd, z. k.J. Vink, 45 jaren, gehuwd en 2 kinderen, matroos; W. Spanjersberg, matroos, ongehuwdJ. Polder man, matroos, 20 jaren en ongehuwdA. van

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1