ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 7 Februari 1903. Eerste Blad. Ons antwoord aan „Vooruit". NIEUWSTIJDINGEN. (Z ierikzeesohe Courant), VewchijDt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De pry a per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f lti,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7806. Directeur. A. «T. DE LOOZE. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: AdvertentiënT&n 1—3 regelt 30 Ctt. meerdere regelt 10 Ctt., kunnen uiterlijk tot det Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groot? letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. F kun kei., Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Suppletoir Kohier der belasting op de honden over 1902. X De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierduee Jtnalten bekend, dat bet Suppletoir Kohier van de belasting op de honden dezer gemeente, over het dienstjaar 1902, op den 31 Januari j.L door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd en op heden aan den Gemeente- Ontvanger wordt ter hand gesteld ter invordering; dat dit Kohier van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt, binnen twee maanden na de goedkeuring van het Kohier de aanslagbiijettea worden uitgereikt, en binnen drie maanden n& die uitreiking de aaogesla- genen tegen huu aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoekschrift op oDgezpgeld papier. Zierikzee, den 5 Februari 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Primitief Kohier der belasting ep de honden over 1903. Da BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzïe maken bekend, dat het Primitief Kohier van de belasting op de honden dezer gemeente, voor het dienstjaar 1903, op den 31 Januari j.l door de Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd en op heden aan den Gemeente- Ontvanger wotdt ter hand gesteld ter invordering; dat dit Kohier van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligtbinnen twee maanden na de goedkeuring van het Kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden nk die uitreiking de aaugesla- genen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen inbrengen, bij verzoeVschrift op ongezegeld papier. Zierikzee, den 6 Februari 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De Redactie van Vooruit, officiéél Nieuws- en Advertentieblad voor Overflakkee en Goede- reede, het orgaan der Vrijzinnig Demokraten voor die streek, verwondert zich, dat de Zierikzeesche Nieuwsbodeeen anieuwe- en nieuwtjesblad" zooals zij haar noemt, de liberale partij van dit district tot een nieuw, krachtig staatkundig leven tracht op te wekken. Zij is van meening, dat juist wij, omdat wij toch geen politiek blad zijn, hadden behooren te zwijgen. Wy vinden het zeer vriendelijk van de redactie van genoemd blad, dat zij de grenzen aanwijst, binnen welke wij ons in de ver vulling van onze taak moeten bewegen, en achten het in hooge mate vooruitstrevend waarmede zij den naam van haar blad alle eer aandoet dat zij ons het recht ontzegt te mogen meespreken. Zij houde het ons evenwel ten goede, wanneer wij voortgaan zelf het gebied van onze werkzaamheid te bepalen, en zij duide het ons ook niet euvel, indien wij niet de minste neiging gevoelen ons door haar te laten muilbanden. Opmerking verdient daarbij de logika, die de redactie van genoemd blad er in dit geval op na houdt. Zij zegt van ons verwacht te hebben een zakelijke uiteenzetting van de redenen, waarom wij tegen de oprichting van een afdeeling van den Yrijzinnig-Demokratiaohen Bond te dezer stede zoozeer gekant zijn, en laat ter stond daarop volgen, dat wij hadden behooren te zwijgen, omdat wij geen politiek orgaan zijn. Indien de redactie van Vooruit ten opzichte wan hetgeen wij al of niet mochten schrijven het recht had ons bevelen te geven, en het iin ons karakter zou liggen daaraan te gehoorzamen, heusch! wij zouden dan niet weten, welk bevel wij hier hadden op te volgen. Wij kunnen toch moeilijk over dezelfde aangelegenheid tegelijkertijd spreken en zwijgen. En nu willen wij haar wat betreft de hoofdzaak, ten slotte nog wel dit zeggen. Wij hebben de oprichtiog van een afdeeling van den Vrijzinnig-Demokratischen Bond niet bestreden om de beginselen, die deze partij voorstaat want een principiëel verschil bestaat er tusschen haar en ons niet maar om de verdeeldheid, die zij hier ter stede veroorzaakt. Wy, liberalen, kunnen tegenover onze verbondene tegenstanders geen man missen, willen wij in 4905 eenige kans hebben dit district op hen te veroveren. Wie nu de kaart van dit district kent, weet, dat zeer vele liberalen conservatief gezind zijn. Liepen wij te hard van stal, zy zouden beslist grootendeels achterblijven, en dan allicht door de anti-revolutionaire fractie met groote graagte worden opgeslokt. Dit te voorkomen schrijft partij-taktiek voor. De snellen van gang, de barddravers, zijn duB gehouden zich zelve een toom aan te leggen, opdat alle liberalen, van welke nnance ook, als de tijd der verkiezing daar is, vereenigd naar de stembus zullen optrekken, en ge zamenlijk hun stem op den aangewezen candidaat uitbrengen. Zelfs moet naar onze overtuiging die candidaat ter wille van de conservatieve elementen in de liberale partij, zonder welke wij niets vermogen zonder welke wij geen kans hebben om het in 1905 te kunnen winnen, een zeer gematigd liberaal wezen. Met zoo iemand zal men het dan ook in Schouwen-Duiveland, en vooral in Flakkee, verder sturen dan met een radicaal of vryzinnig-demokraat. Wij hopen, dat olzo geachte collega in Flakkee het bovenstaande onbevangen zal beoordeelen. Doet hij dit, dan zal hij begrijpen, dat hier vrij algemeen, zelfs door zeer vooruitstrevende liberalen, de afscheiding onverholen wordt afgekeurd. AlgsmesR Overzicht. Combes, de Minister-President in Frank rijk heeft onlangs in do Kamer onder toejuiching van de geheeie rechterzijde en tot groote verbazing van zijn geestverwanten verklaard, dat voor de opvoeding van het volk godsdienstonderwijs onmisbaar is, zoodat dit het gewone onderwijs moest aanvullen. Deze verklaring heeft velen van zijn aanhangers ernstig ontstemd, zoodat Oombes, teneinde zijn malcontente partijgenooten ten aanzien van hem weer tevreden te stellen, in de zitting van Woensdag bij de bespreking der Begrooting van Onderwijs zich over het gods dienstonderwijs, of juister over de religieuse moraal, in een geest uitliet, die zijn vroegere verklaring geheel en al krachteloos maakt. Hij zeide, dat men hem niet goed begrepen had, en dat hij nog geen gelegenheid had het daardoor gerezen misverstand uit den weg te ruimen. Voor zijn zwijgen was hy echter, naar bij beweerde, door het applaus, dat hem van de reobterzijde was ten deel gevallen, geducht gestraft. Met het verslag der Kamer zitting in het Joumal-Officiëel toonde echter een lid van de rechterzijde den Minister aan, hoe hij zich zeiven thans tegensprak. Ook in de Senaatscommissie was dezelfde aangelegen heid ter sprake gebracht. Een der senatoren, ondersteunend de aanvrage van verschillende kloosters tot wederopening van hare scholen, beriep zich natuurlijk op de ministeriëele verklaring, dat godsdienstonderwijs voor een natie noodig was, en deed daarbij uitkomen, dat nergens voortreffelijker godsdienstonderricht gegeven werd dan juist in de kloosters. Ook hier nam de Minister zijn draai. Zulk een onstandvastig, karakterloos Minister, die onder den druk van zijn partijgangers, en uit zucht tot behoud van zijn hooge stelling herroept, wat hij kort te voren gesproken heeft, verdient met een briefje van ongeschikt voor altoos naar huis te worden gezonden. Zulk een man mag niet aan de regeeringstafel zitten. De Turkscbe gezant te Parijs is naar Konstantinopel ontboden, teneinde zich te verantwoorden wegens de weigering van de Fransche regeeriog om het lijk van den zwager van den Bultan van Turkije aan dezen uit te leveren. Men zal zich herinneren, dat de Sultan met zijn zwager op geen al te besten voet leefde, zoodat deze het veiliger achtte te Brussel onder Christenen te leven, dan te Konstantinopel onder zijn Mohame- daansche geloofsgenootea. Nu is die zwager overleden, ea overeonkcru diens verlangen en den wil der naaste familieleden, te Parys op het bekende kerkhof Père Lachaise begraven. De Sultan, beducht, dat aan het graf redevoeringen zouden gehouden worden, die voor hem minder vleiend waren, nam den Turkachen gezant te Parys in de armen, en wist door dezen bij de Fransche regeering te bewerken, dat geen manifestatie tegen Abdul Uamid bij de begrafenis zoude worden toegelaten. Er gebeurde bij het graf dan ook niets vijandigs. Maar wat hy niet kon bewerken, was, dat het lijk tegen den wil der familie zou opgegraven, en aan de Turksche regeering worden uitgeleverd. In den Duitschen Rijksdag heeft Prins Von Bismarck, de zoon van den beroemden rijkskanselier, een rede gehouden, waarin hij zijn bezwaren tegen het verleenen van presentiegeld aan de afgevaardigden uiteenzette. Mea moest, zeide hij, geen volksvertegen woordigers van beroep kweeken. Richter merkt op, dat Prins Bismarck zijn vader in alles na aapte. Ook deze was, zooals men weet, tegen het bezoldigen van de volks vertegenwoordiging fel gekant. De ijzeren rijkskanselier vreesde, dat, werd van staatswege aan de afgevaardigden gedurende den duur van hun mandaat een jaargeld toegekend, de stroom der demokratie naar 's lands vergader zaal niet meer to koeren zou zijo. Nu, hij heeft dien wasaenden stroom toch niet kunnen tegenhouden. En, hoe zijn de tijden sedert veranderd! Zelfs de huidige Keizer, Wilhelm de Prater, ie, zooale hij onlange in een rede- vooring aan een arbeidersdeputatie verklaarde, er .diep van doordrongen, dat de werklieden er recht op hebben uit hun midden vertegen woordigers naar don Rijksdag af te vaardigen. Van die Keizerlijke verklaring beeft Richter een handig gebruik gemaakt. Hij zoide namelijk, dat, wanneer de Keizer zelfs betoogde de noodzakelijkheid van werklieden als afgevaardigden in den Rijksdag, de regeeriog verplicht was bet beginsel van presentiegeld aan te nemen. De Prinses Louise van Saksen, die met den door haar beminden taalmeester, Qiron, to Mentone in den laatsten tijd toefde, heeft deze plaats verlaten, omdat door on bescheiden amateuf-photografen telkens van haar kiekjes werden genomen, wanneer zy met baar adoré wandelde. Die kiekjes dienden voor de geïllustreerde bladen. Zij heeft zich daarom weêc naar Genève begeven, waar zij door haar broeder, Aartshertog Leopold, werd ontvangen. Men zegt, dat baar jongste zoon te Dresden de typhus heeft, en dat haar vertrek naar Genève daarmede eenig verband boudt. Zij wil namelijk haar kind bezoeken. Intueschen hebben de Keizer van Oostenrijk en de Koning van Saksen baar van alle titels en waardigheden vervallen verklaard. Of zij den titel van Prinses zal mogen blijven voeren, ie nog twijfelachtig. Dacht men eerst vrij algemeen, dat het geschil tusschen de verbondene mogendheden en Venezuela aan het Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage zou worden opgedragen, thans blijkt, dat de Amerikaansche gezant, Bowon, de onderhandelingen over eon minnelijke schikking leidt. Venezuela heeft voor de nakoming van zijn verplichtingen aan de ver bondene mogendheden de douanerechten tot onderpand gegeven. Verschillende andere staten, waaronder Noord-Amerika, Frankrijk, Nederland, hebben echter ook vorderingen op Venezuela. Naar aanleiding hiervan is de vraag gerezen, of de verbondene mogend heden als preferente crediteuren moeten aan gemerkt worden, omdat zij moeito en kosten gehad hebben, en door de blokkade Venezuela tot toegeven gedwongen hebben, dan wel of zy met de andere staten, die stil hebben gezeten, als concurrente schuldeischers moeten beschouwd worden. Wij gelooven, dat de Duitsche regeering blijde zal wezen, wanneer dit zaakje eervol voor haar afloopt. De pretendent van Marokko heeft geducht klop gehad. Hij werd namelijk totaal verslagen. Zelfs ging reeds het gerucht, dat bij door het leger van den Sultan gevangen genomen was, in een ijzeren kooi naar de hoofdstad gebracht, (riumphantelyk door de straten gevoerd, en ten slotte was ter dood gebracht. Het blijkt echter, dat hij heeft weten te ontkomen. Nederland. Amsterdam, 4 Febr. Gisterenavond kwamen ongeveer 4000 mannen van 17 aan gesloten vereenigingen in de Groote Koop mansbeurs bijeen. Het waren werklieden in dienst der gemeente uit alle takken van bedrijf, die de houding zouden bespreken welke zij zouden aannemen om te komen tot do verwezenlijking der eischen, die zij den gemeenteraad wiHen stellen. Alle takken van bedrijf waren vertegenwoordigd, dus ook werklieden van publieke werken, van handels- inrichtingen enz. enz., mitsgaders de mannen der brandweer, slechts de politie ontbrak, omdat de agenten van politie niet bij den Centralen Bond van gemeente-werklieden zijn aangesloten. Besloten werd op het antwoord op den eisch om loonsverhooging te wachten tot Maandagavond. Aan het personeel der Hollandsche Spoor is volgend schrijven door de directie Nu de betreurenswaardige gebeurtenissen, welke in oob midden hebben plaats gehad, achter ons liggen, is het mij een behoefte om aan het personeel der maatschappij, dat ten koste van groote inspanning getracht heeft den spoorwegdienst zoo lang en zoo goed mogelijk gaande te houden, zoomede aan diegeneD, die gaarne hadden willen werken, maar daarin werden belet, mijn oprechten dank te betuigen. Ik stel er prijs op, ter kennis van het geheeie personeel te brengen, dat alléén het diep besef, dat het algemeen belang door een geheeie opheffing van het spoorwegverkeer in de ergste mate zoude zijn benadeeld, den raad van administratie beeft doen besluiten, om toe te geven aan het verlangen van het stakende personeel, teneinde ons land voor een dergelijke ramp te bewaren. De medewerking van de ondernemingen, voor welke bet stakende personeel geen wagens wensohte te rangeeren, hee ft het den raid van administratie niet onmogelijk gemaakt, dit ernstig besluit te nemen. Geleid door de groote belangen van stad en land, welke door de staking van den dienst op het spel werden gezet, hebben de ondernemingen odb namelijk in staat gesteld, aan den wensch van het personeel te voldoen, zonder in strijd te geraken met de spoorwegwet en de op de maatschappy rustende verplichtingen. Het is mijn vurige wensch, dat, nu de staking geëindigd is, het geheeie personeel er toe zal samenwerken, dat do dienst evenals vroeger worde uitgeoefend met inachtneming van de te geven orders, gegrond op de reglementen der maatschappy en de bepalingen der wet. De raad van administratie, Het gedelegeerd lid, (w. g.) R. VAN HASSELT. 5 Febr. De middagzitting van den gemeenteraad was gisteren gewijd aan de quaestie van den daghet ultimatum der gemeente-arbeiders. De raad is tot een besluit gekomen, feitelijk het eenige dat kon genomen worden. Met groote eenstemmigheid werd j>overgegaan tot de orde van den dag", na de overweging, dat een nieuwe loonregeling niet in vier dagen kan tot Btand komen en met bereidverklaring om de eischen spoedig te behandelen. De motie, gisteren door den gemeente raad bij acclamatie aangenomenwaarin Burgem. en Weth. zich bereid verklaarden zoo spoedig mogelijk de herziening van het loonreglement der gemeente-werklieden ter hand te nemen, beeft groot misnoegen onder de gemeente-werklieden verwekt. Zij blijven hot gestelde ultimatum voor de inwilliging der eischen tegen Maandagavond voorloopig handhaven. Intueschen zal het bestuur van den cen tralen bond van gemeente-ambtenaren heden- namiddag met Burgem. en Weth. confereeren, teneinde te trachten tot een oplossings- quaestie te geraken. Datzelfde bestuur zal in een beden te ver schijnen manifest zich verdedigen tegen de beschuldiging van de slechte leiding der ver gadering op de Beurs eergisterenavond, door sommige raadsleden geuit. Hedenavond vergadering van gaswerkers, hedennacht van het trampersoneel. Dat men ongerust was over de gevolgen eener eventuëele staking van aanvoer van water, gas enz. blijkt uit het feit, dat de directeur van het telegraafkantoor 100 petroleumlampen, 1500 kaarsen en een vat petroleum van 200 liter heeft aangekocht. Ook vele neringdoenden hebben dit voor beeld gevolgd. Haarlem, 4 Febr. Hetlyk van den te Spaaradam gevonden oud-wetbonder van Halfweg, den heer De Gl., is nog niet begraven, daar gebleken is, dat hij Vrijdag avond te Spaarndam door drie personen, na een hooggaande twist, was mishandeld en dat deze drie personen hem na zyn vertrek uit de gemeente hadden vervolgd. Zutphen, 4 Febr. Het bestuur van het krankzinnigen-gesticht alhier, heeft eenige maatregelen genomen, waarvan een gunstigen invloed op de boedanigheid van het verplegend personeel in dat geBticbt verwacht mag worden. Utrecht, 5 Febr. Op telegraphisch verzoek vertrokken hedenmorgen van hier naar Amsterdam detachementen vesting- en veld artillerie en genie-troepen, ter gezamenlijke sterkte van 300 man, onder bevel van den kapitein der genie Heidenrijk. Oudewater. Zondagmorgen zou ds. H. een predikbeurt gaan vervullen te Hekendorp. Een vriend vergezelde hem. Door den sterken wind woei de hoed van den reisgenoot in het water. Ds. H. haastte zich om het hoofd deksel voor zya reisgezel machtig te worden, met 't gevolg, dat Z. Eerw. den voet aan den kant der sloot stootte en voorover met het bovenlijf in het water terecht kwam. Gelukkig kon bij zich met behulp spoedig uit 't water werken, en werd toen de toe vlucht genomen naar den heer v. d. L. Na iemand om droge kleeren naar huis gezonden te hebben, kon Z.Eerw. huiswaarts keeren, doch de predikbeurt moest natuurlijk onvervuld blijven. 's-Gravenhage, 4 Febr. Dezer dagen werd de aandacht gevestigd op de praktijken van eenige vreemdelingen, die bankierskantoren binnentreden en onder het uitzoeken van goudstukken plotseling de plaat poetsen met medeneming van geldstukken. Iets dergelijks zou dezer dagen ook hier zyn gebeurd. Uit een ingesteld onderzoek is inderdaad gebleken, dat ten kantore van de commissio- nairsfirma L. Fryda Co. in de Prinsenstraat alhier, die tevens een geldwisselkantoor houdt, in bet midden der vorige week zulk een brutaal stuk ie uitgehaald. Twee vreemdelingen traden het kantoor binnen. De voor het publiek bestemde ruimte is van het kantoor afgescheiden door een schot met loketten, voorzien van vrij dikke ijzeren staven. Een deur verbindt de kantoor ruimte met de voor het publiek bestemde lokaliteit, maar het uiterste loket bevindt zich dichter bij de straatdeur dan by boven genoemde verbindingsdeur. Aan bedoeld uiterste loket, nu vervoegde het tweetal zich en vroeg, onder nederlegging van een bankbiljet van f 40, dat te m,ogen wisselen tegen goudgeld. Daar de houder van het kantoor niet recht uit de vreemde taal die de personen spraken scheen te kunnen opmaken welke muntstukken zij verlangden, haalde hy uit de étalage een bakje vol goudstukken te voorschijn. Een dier personen scheen nu de verlangde goud stukken uit te zoeken, maar de tweede maakte allerlei handbewegingen voor de oogen van den eigenaar van het wisselkantoor, totdat op een gegeven oogen blik het tweetal tot niet geringe ontsteltenis van den heer F. plotseling heenging. Bij bet natellen van den inhoud van het bakje bemerkte de commissionair, dat hij miste 290 Mark aan gouden Mark stukken, 2 Eogelsohe pondon (vermoedelijk Transvaalecbe ponden met de beeltenis van Paul Krüger), 40 francs en 2 gouden dukaten.. De politie, met het voorgevallene in kennis gesteld, hield kort daarop aan het Staatsspoor- station de twee vreemdelingen aan, die toen in gezelschap waren van eene vrouw en nog een landgenoot. Het viertal is toen geleid naar het politie-commissariaat aan de Groen markt, waar by onderzoek veel Fransche, Duitsche en Spaansche goudstukken in hun bezit werden bevonden, doch geen dukaten en Engelsche ponden. Zy ontkenden niet geld te hebben gewisseld by den heer F., maar ontkenden ten sterkste diefstal te hebben gepleegd. Zij waren in het bezit van deugdelijke j legitimatie-papieren en gaven op van Cuba naar Berlijn op reis te zijn. Aangezien de politie geen termen vond tot aanhouding, te meer daar de papieren in orde waren, en do betrokken personen in het bezit waren van voldoende geldmiddelen, en boven- i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1