Uit Stad sb Provincie. krompen, maar achtte hem toch toerekenbaar. Kohler'a verdediger stelde voor, het advies van een psychiater in te winnen, om uit te maken of de beschuldigde wel gezonde zinnen had. Hij wilde hem daarom tijdelijk in eeu krankzinnigengesticht plaatseD. De krijgsraad wilde echter niet in dat verzoek treden. Het vonnis luidde: wegens den moord de doodstraf, wegens desertie en diefstal 6 jaren en 4 maanden tuchthuisstraf en verwijdering uit de marine. Deze laatste straften komen natuurlijk, met de voltrekking van het dood vonnis, te vervallen. Het aantal millionaire in Pruisen is, blijkens een officieele statistiek, in het afge- loopen jaar, van 6016 in 1890, toegenomen tot 6601. Ónder dezen waren er 5 met ver mogens van meer dan 50 millioen Mark (tegen 4 in 1899). Het grootste vermogen had een millionair met een kapitaal van tusschen de 186 en 187 millioen Mark. In 1899 was er nog iemand met een vermogen van tusschen de 265 en 266 millioen Mark. Deze rijkste man van Pruisen, vermoedelijk Krupp, zou dan tusschen 1899 en 1902 ongeveer 79 mil lioen Mark van zijn kapitaal hebben verloren. Ook de op één na rijkste man heeft 9 millioen Mark verloren. BelgiS. Te Antwerpen is Zaterdag bij een ver bouwing van het oude restaurant Bertrand een plafond ingezakt, waaraan twee personen aan het werk waren. De mannen werden in een val meegesleept en toen zakte ook het plafond der eerste verdieping in. Één van de twee was, wonder genoeg, vrijwel ODgedeerd, maar de ander was geheel bedolven onder het puin, en toen bij voor den dag werd gehaald, had hij zijn armen en beenen gebroken en bovendien was zijn hals doorboord door een lat. Hij gaf geen teeken van leven meer. Te Antwerpen zijn nieuwe plannen voor uitbreiding van de havenwerken gemaakt. Het Handelsblad van Antwerpen meldt er over De groote werken ten noorden der haven instellingen omvatten 2,650,000 kubieke meters uitgravingen, 315,000 meters uitbaggering en 2,965,000 kubieke meters aanaarding. De dokken zullen een diepte van 9 m. 35 bij normalen stand hebben. De te bouwen kaden hebben eene totale lengte van 2572 M. 30. De werken moeten voltooid zijn binnen 4 jaar. Yoor eiken dag vertraging moet de aannemer 300 fr. betalen voor iedoren dag dat hij spoediger het werk voltooid heeft, krijgt hij 300 fr. premie. De totale raming van de kosten is 8,785,000 fr. Men gelooft dat de twee werken tusschen- dokken en zeesluis, tegelijkertijd aanbesteed zullen kunnen worden. De nieuwe sluis zal 180 meters lengte op 22 meters breedte hebben, Vrijdagavond is de heer Van den Heuvel, onderpastoor te Heverlé, te Leuven op straat door een bende overvallen. Zijn kleeren werden hem van het lijf gescheurd en bij kreeg kneuzingen over heel het lichaam. Hij werd door eenige burgers beschermd tegen de razende bende, mannen en vrouweD, die den priester jouwend en huilend achtervolgde. Eindelijk kon hij vluchten in de pastorie van St. Quirinus. Men vermoedt dat de aanranders een bende socialisten waren. ■Vaderland. Zaandam, 2 Febr. Hedenmorgen is de heer J. A., bakker alhier, die kort geleden hersteld uit Meerenberg was teruggekeerd, bij zijn ontwaken plotseling weder door een aanval van krankzinnigheid aangegrepen. In nachtgewaad en op bloote voeten ontvluchtte hij het huis zijner ouders, alwaar bij dien nacht geslapen had, liep de Oostzijde in, in de richting van den Dam, tot bij den slager Ultee. Tot grooten schrik van de voorbijgangers kwam hij uit den winkel met een groot slagersmes, dat daar op een blok lag, te voorschijn en zonder dat iemand tijd had om het te beletten, had de ongelukkige zich met het mes den hals afgesneden. Binnen weinige oogenblikken had bij opgehouden te leven. De ongelukkige was gehuwd en vader van drie kinderen. Amsterdam, 2 Febr. Zaterdagavond, ongeveer 6 uur, moeBt een kantoorbediende van de winkelvereeniging »Eigen Hulp" in de Van Baerlestraat, in de gemetselde brand- kluis wezen. Toen hij er in was had een ander de onvoorzichtigheid do deur achter hem dicht te werpen, wat te erger was, omdat de opgeslotene den sleutel in den zak had. Een tweede sleutel was wel aanwezig, maar die was in het bezit van iemand, die op dat oogenblik in Bussum vertoefde en wegens de spoorwegstaking niet te bereiken was. Goede raad was duur en de toestand allesbehalve aangenaam. Daarom nam men ten slotte zijn toevlucht tot de uit alle nooden reddende brandweer. Zij kwam en hakte een gat in den muur, groot genoeg dat de opgeslotene daar doorheen den sleutel kon toereiken, waarna bij uit zijn onaangename positie bevrijd werd, na bijna vier uren in de kluis te hebben doorgebracht, met een hongerige maag en in het spijtig besef, dat niet alle menschen slotenverbrekers zijn. De gebeurtenissen volgen elkander snel op. Gisteren had bet allen schijn alsof de bakkers het werk zouden staken en Amsterdam gedeeltelijk van brood zou worden verstoken en vandaag deed het geval zich voor dat men vrouwen en meisjes, mannen en jongens, groot en klein langs den Voorburgwal door de Gravenstraat met brooden zag hollen. In het straatje dat uitkomt op het Blauw Erf werd gratis brood gegeven aan ieder die het maar wilde hebben, net was brood bestemd voor de arbeiders, die in de dagen der staking gewerkt hebben aan het Blauw hoedenveem. Thans zijn zij vertrokken, en daar men met het brood geen raad weet, hield men opruiming, die ten goede kwam aan de vele minder met aardsche goederen bedeelden uit deze buurt. 's-Gravenhage, 2 Febr. In een Zondag middag ten huize van dr. Kuyper gehouden buiteDgewonen Ministerraad werd besloten om de van tijdelijk verlof teruggekeerde miliciens der liohting 1902 weer onverwijld in dat verlof te stellen. In verband hiermede werd Zondag door verschillende ambtenaren aan het Departement van Oorlog gewerkt. Ook de minister vertoefde eenigen tijd aan het Departement. In verband met het besluit om de miliciens der lichting 1902 op te roepen was het per soneel van de afdeeling Militaire Zaken Zondag ten Raadhuize aanwezig. Na het bekend worden van het eindigen der staking trad de burgemeester echter onmiddellijk met den Minister van Oorlog in overleg. Om 4 uur werd het hierboven genoemde besluit van den Ministerraad bekend, zoodat 8 miliciens in Den Haag niet werden opge roepen. In een alhier gehouden vergadering van de voerlieden in dienst bij de Rotter- damsche Tramweg-Maatschappij, Maatschappij Amsterdamsch Goederenvervoer en Van Gend Loos, werd besloten tot stichting eener Vereeniging, die den naam verkreeg van 's-Gravenhaagsche Voerliedenvereenigicg •Allen Één". Twintig leden traden toe. Voorts besloot men zoo spoedig mogelijk een openbare vergadering voor koetsiers te doen uitschrijven, waarvoor eenige sprekers zullen worden uitgenoodigd. Leerdam, 3 Febr. Heden is alhier over leden de heer Fr. Batz, in den hoogen ouderdom van 102 jaar en 10 maanden. Tot zijn laatste oogenblikken was bij nog in het bezit zijner geestvermogens. Vlaardingen, 2 Febr. Een ontzettende ramp heeft deze gemeente getroffen, nu het, helaas, maar al te waar blijkt wat van stonde aan gevreesd werd, n.l. dat het door den stoomtrawler Judith" overstoomde viechscbip albier thuisbeboorde. Er is nu geen twijfel meer aan of het is de ijzeren logger >Triton", schipper P. van Keulen van de reederij Hoogerwerff en Co. alhier. Zaterdagmiddag kregen, als naar gowoonte, de R. K. en Protestantsche geestelijken de officieele mededeeling, waarop do eerwaarde heeren zich naar de verschillende huisgezinnen begaven om de hartverscheurende tijding mede te deelen, wat voorwaar geen benijdenswaardige taak kan genoemd wordeD. Bij deze ramp zouden 12 personen om het leven gekomen zijn, waarvan 9 uit deze gemeente en 3 uit Pernis, waarvan velen gehuwd, waaronder met groote gezinnon. Uit één gezin alhier zelfs vader en zoon. Een later bericht meldt: Het vermoeden, dat het door den stoom trawler x»Judith", kapitein Hendrik Drijver, overstoomde vaartuig de ijzeren logger »Triton" is van de reederij Hoogerwerff Co. alhier, wordt helaas bevestigd. Te Huisduinen zjjn aangespoeld jonen en ander houtwerk, gemerkt met het nummer van de i-Triton". Bij deze ramp zijn omgekomen schipper P. van Keulen, nog twee gehuwdo en zes ongehuwde Vlaar- dingers en drie gehuwde mannen uit Pernis. Het vaartuig verliet Woensdag te 3 uur IJmuiden, terwijl hot ongeluk dien avond ten 9 uur plaats had ter hoogte van de Haaks- gronden. Rotterdam, 2 Febr. Gisterenavond tusschen 9 en 10 uur is uit de jas van een agent van politie 4e klasse in de agentenwacht van het politie-bureau Groote Pauwensteeg een zilveren horloge met ketting gestolen. Eenige nachtverblijvers, op het bureau aanwezig, werden gefouilleerd, doch het gestolene werd niet op hen bevonden. Rotterdam, 3 Febr. In de Nieuwsteeg, een zijstraatje van de Sint-Laurensstraat, achter het Academiegebouw, ontstond heden nacht 1 uur twist tusschen den schilder Oscar A. Heynen, wonende Wijnstraat 139, en den 19-jarigen glazenwasscher Cornell's Lieshout, wonende aan de Jonkmansteeg. Do twist, die over een meipje liep, dat Zondag avond ook reeds tot ruzie aanleiding gegeven had, werd op straat voortgezet. Lieshout greep een vlijmscherp mes en stak daarmee zijn tegenstander boven de linkerborst, tusschen het sleutelbeen en den hals. Het mes drong zeer diep naar binnen, zoodat het slachtoffer ineenzeeg en zijn onmiddellijke opneming in het ziekenhuis noodzakelijk was. De dader werd spoedig gegrepen en in bewaring gesteld. De doctoren vreesden hedenmiddag voor het leven van Heynen. Hedenmorgen heeft het ziekenhuis •hersteld" verlaten de 4-jarige Nicolaas Kloosterziel, wonende Katendrechtschelaan 18, die 18 October j.l., in de Veerlaan te Katendrecht onder een kolentrein geraakte, waarbij hem beide beentjrs werden afgereden. Dank zij der uitnemende behandeliog in het ziekenhuis slaagde men er in het knaapje, dat overigens zeer levenslustig is, in het leven te behouden. Vier jaar oud en zóó verminkt de toekomst tegrmoet. Wat zal zij den oDgelukkigen knaap brengen? Dordrecht, 3 Febr. £an deze gemeento werd onlaDga vermaakt door wijlen mevr. v. Oldenborghv. Meekeren de villa •Williams- place", onder den last van vruchtgebruik en onder de bepaling, dat het gebouw moest worden ingericht tot gemeentelijk archief en wijders tot museum of kabinet van antiquiteiten en de benedenkamer tot leeszaal. Indien de gemeente de schenking aanvaardde, zou zij nog ontvangen eenige oudheden en andere voorwerpen, benevens f 300 's jaars voor 't onderhoud van het meubilair der leeszaal en een bedrag van ten hoogste f 300 voor het onderhoud der villa. Burgem. en Weth. Sdviseeren thans den Raad het legaat niet te aanvaarden, omdat de gemeente in het bezit is van een zeer goed archiefgebouw en de villa, gelijk na onderzoek gebleken is, voor dit doel niet geschikt is. Burgem. en Weth. spreken den wensch uit, dat anderen bereid mogen worden gevonden het voetspoor te drukken van de testatrice voornoemd, zij het dan op meer aannemelijke voorwaarden andere gemeenten, vooral in het buitenland, zijn op die wijze gekomen in het bezit van fraaie gebouwen of .«mooie parken. Zoid-Beijerland, 3 Febr. Deze gemeente is door den heer D. Kluifhoofd, te Numans- dorp, per dourwaarders-exploit aangemaand moeten worden tot betaling van de hem toe komende jaarwedde ala burgemeester van 1 October tot 25 November 1902. De betaling der eerste drie kwartalen over 1902 had geregeld plaats met f 187,50 of een vierde van f 750, doch met de berekening van hot gebroken tijdvak in het vierde kwartaal wist men niet klaar te komen eu wilde men dit betalen met f 111,47. De heer Kluifhoofd eiechte een maand salaris over October, zijnde: een derde van f 197,40 is geljjk f 62.50 en 24 dagen in November f 50, te zamen uitmakende f 112,50, welk bedrag thans aan den deurwaarder op zijn sommatie is uitbetaald. Tegen den heer A. Zonneveld, burge meester van Zuid-Beijerland, is door de poet-adrainistratio proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding der wet op de brieven- poeterij (ontduiking van port), waarvoor Z.Ed - Achtb. voor het kantongorecht te Oud-Beijer- land zal moeten terechtstaan. Oud-Beijerland, 2 Febr. Op initiatief dor Christ. Jongclingsverceniging »Moranatha" en der heeren D. Eikelonboom en M. J. Witte is alhier een Christelijke Zangvereeniging •Halleluja" voor gemengd koor opgericht. AIb directeur zal optreden do heer P. Schmidt Pz., hoofd dor school met den Bijbel. Dinteloord, 2 Febr. Alhier is een afdeeling van het »Groone Kruis" opgericht, waarvoor reeds meer dan 130 personen zich als lid opgaven. Zierikzee, 4 Febr. De Afdoelingen A en B van de Liberale Kiesvereeniging te dezer stede vergaderden gisterenavond ten huize van Mej. do Wed. Kanaar. De heer Mr. D. van der Vliet opende als waarnemend Voorzitter do vergadering. Do notulen werden door den Secretaris, den heer J. Verdoorn Az., gelezen, en door de leden goedgekeurd. Aanwezig zyo volgens do presentielijst 41 leden. Voorgelezen worden de namon van hen, die zich van de Kiesvereeniging hebben af gescheiden, en van hen, dio tot haar thans zijn toegetreden. De Voorzitter, do jongste gebeurtenissen besprekend, zoido, dat toen 't voorstel van den heer Lcmsom bij het Bestuur was ingekomen, een scheiding in onze Kiesvereeniging terstond gevreesd werd, zoowel in geval van aanneming als van verwerping er van. Hij betreurt ten zeerste het heengaan uit onze Kiesvereeniging van menschen, die voor de liberale partij veel gepraesteerd hebben. Vooral de uittreding van den heer De Bruyne, één der bekwaamste ingezetenen, een eerlijk en bezadigd man, is een groot verlies. Hij zal niet veel over de scheiding zeggen, dio naar zijn meening haar oorzaak heeft in nuancesverschil. Er was geen reden scheuring te maken. De heeren, die uitgetreden zijn, hebben echter de scheuring gemaakt. Wij kunnen niet anders dan haar aanvaarden. Maar toch wil hij er op wijzen, dat, al zijn die heeren ook uitgetreden, zij toch nog aan onze zijde staan. Men laat het voorkomen, dat bij de volgende verkiezing de strijd zal loopen over het al of niet democraat zijn. Hij gelooft het niet. In 1905 zal het nog zjjn, of men is clericaal of anti-clericaal. Wat in de toekomst zal ge schieden is van latere zorg. Het komt hem voor, dat wij bij do volgende verkiezing bondgenooten moeten hebben. En nu staan de vrijzinnig-democraten ons veel nader dan de anti-revolutionairen. Hij zou het dan ook zeer bejammeren, indien, hetzij van onze zijde, hetzij van den anderen kant, de klove grooter werd gemaakt. Laten wij nog altoos in ben onze medestanders zien. Vervolgens wekt spreker de leden op tot meerdere energie en bedrijvigheid, dan tot nu toe het geval is geweest. Uit de opkomst tot deze vergadering blijkt reeds een groote belangstelling in het publieke leven. Een opmerkelijk feit is het echter, dat bij dezelfdo gezichten in deze vergadering ziet, dio hij aanschouwde, toen hij nog jeugdig was. Do jonge generafie mist hij hier. Hij 6poort daarom al de leden aan het opkomend geslacht to bewegen lid te worden van deze Kiesvereeniging. Een Yereeni- giog als de onze moet zich Bteeds verjongen. Rekening en verantwoording wordt gedaan van het gehouden beheer. Een Commissie, bestaande uit de heeren Olivier en Polak, ziet de bescheiden na, en adviseert tot goedkeuring der rekening. Conform het advies wordt besloten. De vacatures in het bestuur worden hierop aangevuld. In de plaats van den heer J. Verdoorn Az., die aftreden moet, en volgens het reglement niet herkiesbaar is, wordt gekozen de heer J. van Ballegooijen mede op de voordracht stond de heer P. van der Havein de plaats van den heer J. A. de Bruyne, die bedankt heeft, de heer N. van den Boutmede op de voordracht stond de heer H. Lakenman in de plaats van wijlen den heer Lammere, de heer M. Lokkermede op de voordracht stond de heer J. Wiltson, en eindelijk in de plaats van den heer A. Geluk, die bedankt heeft, de heer F. A. Kloppert mede op de voordracht stond de heer Ch. W. Vermeysdie evenwel verzocht niet in aanmerking te komeD, zoodat in diens plaats op de voordracht geplaatst werd de heer H. G. van Nouhuys. Toch had, gelijk de Voorzitter verklaarde, de vergadering, nu de heer Vermeys verzocht had geen stemmen op hem uit te brengen de bevoegdheid te stemmen, wien zij goeddacht. Hiermede waren de agenda afgehandeld. Bij de rondvraag vraagt de heer Ch. W. Vermeys inlichtingen omtrent het verhandelde in de jongste vergadering van de Centrale Liberale Kiesvereeniging, en hoe de verkiezing van het Centraal Bestuur in elkaar zit. De Voorzitter, de laatste vraag het eerst beantwoordt nd, leest de gewichtigste artikelen van het in 4877 gewijzigd reglement der Centrale Liberale Kiesvereeniging voor, met name die bepalingen, welke betrekking hebben op de samenstelling van het Centraal Bestuur, de verkieziog der leden er van, en den tijd, waarop zij aftreden. De wijze, waarop een en ander daarin geregeld is, wordt door de heeren Vermeys en Van Schelven en ook door den Voorzitter van dien aard geacht, dat een wijziging van het reglement hoog noodig geoordeeld wordt. De Voorzitter zal dan ook deze aangelegenheid in de Bestuurs vergadering ter sprake brengen. In een huishoudelijke vergadering deelt de Voorzitter in hoofdzaak mede, al wat in de vergadering der Centrale Liberale Kies vereeniging behandeld is. Nadat de openbare vergadering heropend is, wordt door den heer C. J. Bethe tot den afgetreden Secretaris, den heer J. Verdoorn Az een warm waardeerend woord gericht voor de uitnemende wijze, waarop bij het secretariaat der Kiesvereeniging vervuld heeft. Hierbij sluit zich de Voorzitter van ganscher harte aan. De hoer Verdoorn bedankte den heer Bethe voor den hem toegezwaaiden lof verklarend steeds met lust voor de Liberale Kiesvereeniging geworkt te hebbenen belovend zijn krachten voor haar ten beste te zullen geven, wanneer men hem mocht noodig hebben. Hierop wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. Het Staatsblad no. 41 bevat oen Kon. besluit, houdende bepalingen omtrent de jaarwoddon van de Raden van Beroep. Daarop komt voorMiddelburg met een voorzitter ad f 2500, een griffier ad f 2000 'a jaars, terwijl do schrijver aldaar f 4000, de 2de klerk f 400 k f 600, de bodo, knechts on concierge gezamenlijk hoogstens f 800 per jaar zullen genieten. Tot gemeento-geneesheer te Stolwijk (Z.- Holland) is benoemd de heer J. D. Leunis, arts te Nieuwdorp. Nieuwerkerk, 4 Febr. Hedennacht over leed in den ouderdom van 78 jaar, na een korte ongesteldheid, de heer J. Gaanderse, oudste wethouder dezer gemeente, kerkvoogd bij de Ned. Ilerv. Kerk enz. Sedert tal van jaren was hij in dienst van burgerlijke en kerkelijke gemeente nuttig werkzaam. Goes. Voor de zooveelste maal is bij Burgem. en Weth. hot verzoek ingekomen om concessie tot het aanleggen en exploiteeren eener waterleiding. Één dier vroegere aan vragers wilde het water uit de Ooster-Schelde tot drinkwater maken; een ander zou het water uit de duinen van Schouwen betrekkon. De tegenwoordige aanvrager, de heer A. den Hertog te 's-Gravenhage, zou do prise d' eau nemen in het Abbekindersche boech op kleinen afstand van deze gemeente. We zullen nog wel eenigen tijd regenwater drinken I De werkmansbond; bestaande uit leden van de Ned. Herv. gemeente, zal zich aan sluiten bij het pas opgerichte algemeen begrafenisfonds. De winsten van dat begrafenis fonds worden omgezet in een fonds voor weduwen en weezen van overleden leden der vereeniging. Administrateur is de heer E. v. d. Bosch. Terwijl vroeger een aantal wind-koren-, olie- en zaagmolens ons stadje aan alle zijden omgaf, en door hunne draaiende beweging de omgeving vervroolijkten, is dit aantal tot twee godaald, een koren- en een zaagmolen. Deze laatste wordt nu ook gesloopt. Een 48-jarig jongmenscb is sedert eenige dagen niet in de ouderlijke woning terug gekeerd. Men weetniet, waar het jongemensch kan gebleven zijn. Alhier ie een afdeeling opgericht van den »Nederlandschen Schildersbond", thans genaamd •Bond van Nederlandsche Schilders- patroons". Tot voorzitter, secretaris en penningmeester werden reep. benoemd de heeren J. van Vijven, H. Vissers en B. Ruitenbeek. Middelburg, 2 Febr. Dezer dagen is door do justitie, naar aanleiding van een bij haar ingediende klacht van M., één der personen, die in verband met het voorgevallene op het •Edgelach kantoor" hier ter stede, in hechtenis zit, een onderzoek ingesteld naar 't volgende feit: Toen M. zijn woning moest verlatenhad hij daarin, onder berusting van zijn hospita, laten big ven eenige kleederen en gouden voorwerpen. Toen die hospita onlangs overleed, verzocht hij, dat zijn eigendommen naar het huis van bewaring zouden worden gebracht. Dit geschiedde, en bij onderzoek bleek hem, dat eenige goederen ontbraken. De echtgenoot der hospita, daarnaar ge vraagd, verklaarde nergens van af te weten, doch de gedane nasporingen der justitie brachten spoedig aan het licht, dat bij een koopman en in een huis van koop met recht van wederiokoop de voorwerpen waren ver kocht of beleend. Daar werden zij door den brigadier-titulair der rijksveldwacht J. P. Timmermans in beslag genomen. Deze hoorde daarop den verdachte, die echter bleef ontkennen. Desniettemin waren er zoovele bewijzen tegen hem, dat proces-verbaal werd opgemaakt, en dat, naar wij vernemen, zijn zaak thans in instructie is. MiddCt 3 Febr. Bij de heden gehouden ver kiezing van een lid van de Tweede Kamer werden officiéél candidaat gesteld de heeren J. A. Bergmeijer (soc.-dem.) en mr. C. Lucasse (anti-rev.) Men schrijft ons uit Middelburg: De sociaal-democraten maken veel propa ganda voor de verkiezing van een lid der Tweede Kamer. Biljetten met den naam Bergmeijer, van buitengewone afmeting, zijn op vele plaatsen aangeplakt. Lezingen worden gehouden, strooibiljetten rondgezonden, enz. Albier zal waarschijnlijk "Woensdag den 25 Februari een anti-rev. partijdag worden gehouden. De heeren mr. A. P. Diepenhorst te Amsterdam en J. van do Bergen, predikant te Terneuzen, zijn als sprekers uitgenoodigd. Aan den sergeant F. C. Kamermans, van het 2e bataljon 3e regiment infanterie albier, is heden door zijn compagnies-com mandant, den kapiteia W. F. Hartman, vóór het front van den troep de bronzen medalje voor trouwen dienst uitgereikt. Met iDgang van 4 Febr. is de stations chef te Arnemuiden, de heer H. P. Monté, bevorderd tot chef der 2e klasse. Vlissingen, 3 Febr. Door de verkiezing van den heer P. F. Auer beBtaat de gemeente raad thans uit 44 liberalen en 3 anti-revolu tionairen. Het is zeker wel een opmerkelijk verschijnsel, dat de 3 anti-revolutionaire leden tevens lid van Prov. Staten van Zeeland zijn, terwijl van de 14 overige leden niemand deze functie bekleedt. Het stoomschip »De Eerens" bij de Kon. Maatech. »De Schelde" te Vlissingen in aanbouw, voor rekening van de Kon. Paket- vaart maatschappij, zal de volgende maand van Vlissingen naar Batavia vertrekken. Hulst, 2 Febr. De tram Hulst-Walsoorden heeft in de Steenstraat alhier, haar eersten slachtoffer geëischt. Een knaapje, dat tusechen de rails speelde, is door de tram vermorzeld. Landbouw en Veeteelt. Vanwege de Maatschappij tot bevordering van ooft- en tuinbouw in het kanton Oost burg, is te Oostburg, aanvankelijk met 42 leerlingen, een cursus in het snoeien geopend. In het Noorden van Groningen vertoeven weder verscheidene Belgische vlashandelaars, die met hunne commissionairs de boerderijen bezoeken, waar nog vlas te koop is. Den vorigen zomer kochten de Belgen in hoofdzaak de beste stukkenthans trachten zij ook de mindere soorten aan te koopen en bieden daarvoor flinke prijzen. Reeds iB er weder veel verkocht voor 9 k 40 cents per K.G. gerepeld vlas. Een enkele Belgische handelaar kocht zelfs 70.000 K.G., zijnde de opbrengst van een kleine 20 H.A. Wijl de vlasteelt het vorige jaar wederom zeer winstgevend is geweest, men heeft ook 40 k 42 H L. lijnzaad per H.A. geoogst, welke eene waarde heeft van omstreeks 40 gulden per H.L. zal daar ook dit jaar veel vlas worden uitgezaaid. Sommige vlas bouwers hebben reeds terreinen ingehuurd voor f 230 k f 250 per H.A. Anna-Jacoba-Polder. Door den heer J. Aarnoudse albier zullen in dit voorjaar niet minder dan vijf-en-twintig gemeten zilver witte inmaak-ajuin worden uitgezaaid, en vijf gemeten met bloemkool worden beplant. Bij een normale opbrengst kan men 200 balen per gemet rekenen, en daar iedere baal, van plukken en klaarmaken, ongeveer een gulden kost, kan daaraan een aardig sommetje aan werkloon worden verdiend. De bloemkool zal hier direct in vaten worden ingemaakt. Wissenkerke, 3 Febr. Door den heer L. Th. Louwerse, timmerman alhier, werd een zeer practische en eenvoudig daargestelde

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2