ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 3 Februari 1903. (Z ierikszeesctie Cour an t). 59ste JAARGANG. No. 7804. VISSCHERIJ DIJKWATER. MIEUWSTIJDIHGEII. Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Dlreoteuri /v. «r. DE looze. A. FRANKEL. Redacteuren J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. OPENBARE VERPACHTING der Visscherij ia het Dijk water, op Maandag den 9 Februari 1903, des namiddags 12| uur, ten Riadhuize, voor het tijdvak, eindigende 10 a.«r;i a our De voorwaarden liggen voor belanghebbenden ter Gemeente-Se iretarie ter inzage. Amerika. Nog onder den indruk van de beide meer dan ernstige ongelukken in Noord-Amerika, wordt men verschrikt door het bericht van een derde zelfde ramp, waarbij vijftien on gelukken plaats hadden. Bij de eerste botsing, van een lokaaltrein en een sneltrein nabij Westfield, zijn 20 men8chen gedood en 30 50 ernstig gewond. De locaaltrein (toevallig had die, waarmede het oDgeluk plaats had, tot nummer 131) brengt iederen avond een groot aantal menschen, die in New-York hun bezigheden hebben naar hun woningen in New-Jersey. Toen de sneltrein tegen den achter waggon van den locaaltrein aanbonsde, werden de lichamen van sommige slachtoffers door stokken hout doorsneden, anderen werden verpletterd of hnn lichamen werdén in alle richtingen uitéén gerukt. Ooggetuigen verzekeren, dat het schouwspel van de vreeselijk verminkte lichamen te midden der brandende puinhoopen hartverscheurend was. Volgens de laatste berichten werd nog na de botsing met den sneltrein groote verwoesting aangericht door een derden trein, die uit de tegenovergestelde richting kwam en, vóór hij tot stilstand gebracht had kannen worden, in de puinhoopen reed. Het klinkt zonderling, dat zulk een wanorde in de regeling mogelijk kan wezen. Was de locaaltrein op zijn eigen lijn overgebracht geworden, dan zou dus ver moedelijk toch een botsing van den eersten en den derden trein hebben plaats gehad. Het wordt bevestigd, dat de schuld van het ongeluk moet gezocht worden bij den 1 machinist van den sneltrein, Davis, die, zelf doodelijk gewond, kort vóór zijn sterven uit riep »Ik ben verantwoordelijkIk zag dat de weg versperd was, maar ik dacht, dat hij wel aanstonds vrij zou gesignaleerd wordenI" In de stad Plainfield verspreidde zich een paniek, toen het onheil bekend werd. Scharen van verwanten der passagiers uit de omge ving stroomden naar bet station. De lichamen werden naar het lijkenhuis te Plainfield over gebracht. Het vuur, dat in de puinhoopen was uit gebroken, woedde zóó hevig, dat het niet vóór den ochtend kon worden gebluscht. Bij het ongeval in Arizona kwamen ia den vroegen ochtend twee passagierBtreinen van de »Southern Pacific" nabij Vails, 15 mijlen ten oosten van Tucson, met volle vaart tegen elkander in rijden, waarop, naar reeds gemeld is, ook hier brand ontstond. De beide machinisten en een stoker verbrandden levend, een andere stoker werd hevig gewond. In het geheel werden 18 personen gedood en de hulptrein bracht later 17 gewonden naar Tucson over. De oorzaak van dit ongeluk schijnt in de nalatigheid van een telegrafist te liggen, die een hem gegeven opdracht verzuimde over te brengen. De olie die uit de machines liep, stak de wagens in brand. De herkenning der ver koolde lijken is onmogelijk. En nu de derde botsing. Deze had plaats te La Fox in den Staat Illinois, tengevolge van den miBt. Ook bier reed een van beide treinen den anderen achterop. Het waren beide goederentreinen, zoodat de ongelukken •betrekkelijk gering waren. Drie menachen werden gedood en twaalf gewond. Italië. Vrijdagochtend te 10 uur bevonden zich de ministers op het Quirinaal, om den koning de verschillende wetten en besluiten ter onderteekening voor te leggen. Terwijl de koning met minister Zanardelli in gesprek was, zag hij plotseling dat Prinetti, de minister van buitenlandsche zaken, wankelde en steun zocht. De koning en Zanardelli schoten toe en hielpen Prinetti, zich op een divan neder te leggen. Inmiddels kwam ook minister Baccelli (die dokter is) naderbij, die de slapen van Prinetti met koud water bevochtigde. Prinetti, die zich blijkbaar zeer inspande, trachtte zich op te richten, om afscheid van den koning te nomen en naar zijn woning to gaan. Maar de krachten ontbraken hem. Men moest lakeien te hulp roepen en in gezelschap van Baccelli werd hij per rjjtuig naar huis gebracht. De koning, die begrepen bad, dat de ongesteldheid van Prinetti zeer ernstig was, verzocht minister Carcano zich onverwijld naar Princtti's hnis te begeven, om diens echtgenoote op de hoogte te stellen. De toestand van Prinetti, die o. a. door zijn ambtgenoot, dr. Baccelli, den minister van landbouw, behandeld wordt, is sedert het gebeurde eenigszins verbeterd. Hij kan weer spreken, maar de geheele linkerzijde van het lichaam blijft verlamd. Zijn geestigheid heeft hem niet verlaten. Aan zijn dokters heeft bij gevraagd, hem zoo goed mogelijk te genezen, want hij wou niet graag zoo machteloos blijven. Volgens de laatste mededeeling van Baccelli, is genezing niet uitgesloten, als zich ten minste geen verdero complication voordoen. Oostenrijk. In Stiermarken doen de wolven den land lieden veel overlast aan. Bij Wies is dezer dagen een 17-jarig meisje door een troep dezer uitgehongerde dieren verscheurd. Rusland. In Siberië heerscht felle koude, die zelfs den ijsberen te kras wordt en hen bij duizenden landinwaarts drijft. Voor de Samo- jeden zouden zij een welkome jachtbuit zijn, waren dezen niet ook door de koude derwijze verkleumd, dat zij geen lust meer hebben om te jagen, ja zelfs hunne rendierkudden aan hun lot overlaten. Te Warschau is een maD, Aria Tretol, gevangen genomen, die sinds vele jaren zeven vrouwen had met wie hij wettig was getrouwd in verschillende gouvernementen van Rusland. Engeland. i De stoomboot »Brunswick", die dezer dagen te Liverpool binnenliep, bad onderweg in zee een sloep opgenomen van de Veronica", met I vier matrozen en een neger. De matrozen I vertelden, dat de «Veronica" in December vergaan was midden in den Atlantischen Oceaan, en dat de bemanning reddiog had gezocht in de booten. De neger vertelde echter heel andere dingen. Hij zei, dat er aan boord een muiterij was uitgebroken en dat de opstandelingen don kapitein en zoven man hadden gedood, die I zich niet bij hen wilden aansluiten. Daarna j hadden zij het schip in brand gestoken en i waren in een sloep weggeroeid in de hoop op een eiland te landen. Den neger hadden zij meegenomen onder bedreiging hem te dooden als bij iets zei. Ze hebben een tijd rondgezwalkt, tot zij werden opgenomen. Te Liverpool werden zij na aankomst der «Brunswick" aan de politie overgegeven en ze zullen nu daar terecht staan. Bij het geding tegen den giftmenger uit Southwark, die vermoedelijk drie vrouwen, met wie hij achtereenvolgens leefde, vergiftigd heeft, heeft dokter Stevenson, die met het onderzoek der lijken belast is, een merk waardig getuigenis afgelegd. Hij had het lijk onderzocht van de eerst gestorven vrouw. Het had vijf jaar onder den grond gelegen, en het zag er uit alsof het pas in de kist was gelegdgeen spoor van eenige ontbinding. Dr. Stevenson, een bejaard man, die sedert lang dergelijk onderzoek verricht, verklaarde zoo'n treffend geval nog nooit beleefd te hebben. Hij schreef de verwonderlijke bewaring van het lijk toe aan de groote hoeveelheid antimonium, die hij in de verschillende deelen gevonden had. Dat was het vergif, dat blijk baar den dood van de vrouw ten gevolge heeft gehad en waaraan ook het laatste 'slachtoffer gestorven is. Londen, 31 Jan. De Daily Telegraph verneemt uit Johannesburg, dat het onjuist is, dat algemeen aan de Boeren vergunning is verleend om naar Transvaal terug te keeren. Allen moeten den eed van trouw aan het Bestuur afleggen, die ook door Fischer, We8sels en Wolmarans is afgelegd, vóór zij vergunning kregen. Frankrijk. Een der strafrechtbanken te Parijs is Vrijdag begonnen met een groot proces betreffende den bandel in blanke slavinnen. Er zijn 27 beschuldigden, die honderden on gelukkige meisjes met valsohe papieren aan slechte huizen zouden hebben geleverd. Het proces zal verscheidene zittingen innemen. Duitschland. Te Aken ia op 82-jarigon leeftijd Philip Henri Cockerill overleden, «i hatstemanneljjko afstammeling van de familie Cockerill, de groote Belgische industrieelen, die hun reus achtige fabrieken te 8eraing hebben. De 1 oprichter der fabrieken was William Cockerill, een arm werkman uit Lancashire, die met zijn zoons William, James en John naar België kwam en zich eerst op de weefiodustrie, later op den machinebouw toelegde. De overleden Cockerill was een zoon van James. De Cockerili's hadden hun eigendommen in een naamlooze vennootschap omgezet. Mevrouw de weduwe Friedrich Alfred Erupp heeft kennis gegeven, D&mens hare dochter, dat van do fabriek, krachtens testamentairo beschikking, thans een naam looze vennootschap is gemaakt. België. Het tot stand komen van een Belgische nationalehandelsvlootis verzekerd. Besprekingen tusschen de regeering en eenige aanzienlijke reeders leidden tot bet resultaat, dat een stoomvaartlijn van België op Afrika geopend wordt. Zou dit de op de nieuwjaarsreceptie zoo omsluierd aangekondigde verrassing van koning Leopold zijn Nederland. Amsterdam, 29 Jan. In den nacht van 27 op 28 dezer, te ruim halfdrie uur, is in de portiek van het perceel 2e Jan Steenstraat 107 alhier gevonden en naar het Stads- Beetedelingenhuis overgebrachteen kind vaa het mannelijk geslacht, oud 5 maanden, gekleed met linnen hemdje, wit gebreid borstrokje, witte wollen kousjes, wit flanellen kaper met geel katoen gevoerden een witte band, alles ongemerkt, gewikkeld in twee lappen katoen en twee lappen flanel, gemerkt x»M. W. Utrecht", en een geruiten omslagdoek. Bij het kind lag een brief, luidende als volgt ïUtrecbt". ^Schrijfster dezes, arme, ongehuwde moeder, »zou gaarne haar kind wille afstaan aan het «kinderloos echtpaar, dat in 't Vólk om een «kind hebbe geadverteord. «Ik hoop, dat 't kind in goede handen terecht komt, 't is o (vijf) maanden oud. «Doe maar geen moeite mij terug te vinden, «want in dien tusschentijd zit ik reeds veilig »te Hamburg. Bovendien, 't kind zou bij mij «toch niet kunnen blijven leven". De onderteekeniog van dit briefje is on leesbaar. De commissaris van politie in de 5e sectie, alhier, verzoekt beleefd hun, die inlichtingen omtreDt de herkomst van dit kind kunnen go ven, zich te willen vervoegen aan zyn bureau. 's-Gravenhage, 31 Jan. De Eerste Kamer heeft heden verschillende hoofdstukken der Staatsbegrooting en van de Koloniale Begrooting aangenomen en is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden. De Minister van Waterstaat bad heden namiddag een langdurig onderhoud met den Raad van Toezicht op de 8poorwegen, in verband met de werkstaking. Naar men verneemt, zal mr. A. van de Sande Bakhuijzen, tijdelijk gedetacheerd bij onzen consul-generaal te New-York, door de Regeering belast worden met eene reis naar de voormalige Zuid-Afrikaansche Repu blieken, teneinde over de toekomstige regeling van onzen consulairen dienst aldaar rapport uit te brengen. Schiedam, 30 Jan. De koloniaal Chr. V., gesignaleerd als achtergebleven van verlof uit Harderwijk, werd gisterennamiddag door een agent van politie gezien aan de Westerkade. Deze ging op hem af, doch hij zette het op een loopen, de Nieuwehaven af, gevolgd door den agent. V. holde maar door, de Lange- haven en de Appelmarktbrug over, waar op het geroep van houdt hem" door den agent, een telegrambesteller hem over zijn fiets deed vallen, waarop een brugwachter hem beet pakte, doch deze ontving van hem zulk een trap tegen zijn gelaat, dat hij hem losliet, en V., vóórdat de agent bij hem was, er weder van door was. Eindelijk aan den Korten Achterweg zat men hem zoo nauw op de hielen, dat hij, geen uitweg meer ziende, daar een herberg binnenliep, waarna bij spoedig gepakt en naar het politie-bureau was overgebracht. Gisterenavond nog werd bij naar Rotter dam ter beschikking van den garnizoens commandant aldaar overgebracht. Botterdam, 31 Jan. Weder is gisteren een kind door de stoomtram overreden, met het treurig gevolg, dat het onmiddellijk iB overleden. Het ongeluk gebeurde in de Rosestraat, waar de stoomtram al een even droevige vermaardheid begint te krijgen als die in de Van Oldenbarneveltstraat en op den Nieuwen Binnenweg. Het was omstreeks half negen, dat de 11-jarige W. C. Trimp zich van de ouderlijke woning aan de Varkenoordschekade no. 53 naar de Chr. school aan de Marinestraat begaf. In de Rosestraat reed de van Oud- Beierland komende stoomtram hem achterop, een welkome gelegenheid voor den knaap om een eind mede te rijden. Hij sprong op de treeplank van den voorlaatsten wagen, maar toen bij, ter hoogte van pand 185 in de Rosestraat er weer af wilde springen, bleven zijn kleederen haken aan den balkon ketting. De knaap werd daardoor onder den achtersten wagen van den trein geslingerd. Vreeselijk verminkt bleef de ongelukkige kleine liggenéón zijner beenen was afgereden en een wiel was hem over het onderlijf gegaan, waardoor de ingewanden naar buiten waren gekomen. Natuurlijk was de jongen terstond een lijk. Met de lijkenbrancard bracht men het stoffelijk overschot naar het politie-bureau Na8saukade, waar het door dr. W. Mees, den politie-arts, werd geschouwd om vervolgens naar Crooswyk te worden vervoerd. Hedenmiddag 1 uur zakte een ongeveer 40 jarig onbekend werkman op do Gelderscbe- kade ineen. Door politie-agenten en burgers naar den politiepost aan de Beurs gedragen, constateerde dr. Mees den dood door hart verlamming. Op den man werden papieren gevonden, waaruit meu zou afleiden, dat de man Van Veen heette en naschrijver of pakhuisknecht was. Per drenkelingonbak werd het lijk voorloopig naar het lijkenhuisje te Crooswjjk vervoerd. Betreffende de brutale aanranding van den kassierslooper J. W. Smit, der Dordtsche Bank, gisterenmorgen in een onbewoond pand aan den Spoorsingel 14 verneemt men nader Men moet hier te doen hebben met een geslepen bandiet, die zich gisteren Van der Horst noemend, vandaag zegt genaamd te zijn Henri Martens, oud 38 jaar. Het moet hom bekend geweest zijn, dat de heer P. W. van der Horst, bouwkundige, sedert Mei de woning aan den Spoorsingel 14 heeft verlaten en dat de woning leeg stond. Woensdag nu vervoegde hy zich ten kantore der Dordtsche Bank, Glashaven 25, en verzocht daar met de Bank in rekening courant te mogen staan. Tevens wenschte hij, hij was als heer gekleed, met hoogen hoed en maakte een allergunstigsten indruk de voorwaarden te vernemen waarop hij aan de Bank zyn diamanten in bewaring kon geven. De Dordtsche Bank ging noch op het één, noch op het ander in. Zij wenschte niet onmiddellijk in relatie te treden met iemand, die haar onbekend was, alvorens nadere referenties omtrent hem te hebben ingewonnen. Een rekening-courant kon dus nog niet worden geopend. Of de Bank dan een wissel voor hem wilde incaaseeren Een wissel tot een bedrag van f 750 van H. Martens op den heer P. W. v. d. Horst, Spoorsingel 141 De bank kon hiertegen geen bezwaar hebben en zou aan het verzoek voldoen. En Martens, als Martens trekker van den wissel, en tevens als Van der Horst (bewoonder van het onbewoonde huis van Van der Horst) betrokkene wetende dat de wissel Donderdagmorgen zou worden gepresenteerd droeg zorg Donderdagmorgen in het onbewoonde huis te zyn. Men weet hoe bij zijn boozen toeleg ten uitvoer bracht, hoe bij den kassierslooper Smit in huis lokte en hem van zijn geld zou hebben beroofd, als deze hem niet overmand had. Uit het in vollen gang zijnde onderzoek is gebleken dat Martens, alias Van der Horst, logeerde in het hotel van het Zuid- Hollandsch koffiehuis, waar hy dezer dagen uit Londen arriveerde. In 't Zuid had hij de peperbus gestolen, welker inhoud hy den kassierslooper Smit in het huis aan den Spoorsingel in het gelaat trachtte te werpen. In dat huis is ook een flinke hamer gevonden, waarmede Smit wel naar de eeuwigheid zou zijn geholpen, als bij zijn aanrander niet de baas ware gebleven. De omstandigheden zijner aanhouding op de Schiekade, die zijner vervolging, die van zijn worsteling met Smit en meer andere, zyn van dien aard, dat Martens onmogelijk heeft kunnen ontkennen tijdens het voorloopig afgenomen verhoor. Het vuur werd hem zoo na aan de schenen gelegd, dat hy zyn wandaad heeft moeten bekenneD. Maar evenals gebleken is dat hij, hoewel zich voordoende als v. d. Horst, niet v. d. Horst heet, evenzoo is gebleken dat ook de naam Henri Martens uit de lucht is gegrepen. En hoe bij dan wel heet, is nog altijd een raadsel, en men kan in Nederland niet iemand veroordeelen op een valschen naam. In afwachting, dat het onderzoek nader licht over de zaak zal verspreiden, is Martens, zooals wij hem nu maar noemen zullen, heden, onder strenge bewaking, naar het Huis van Bewaring gebracht. Het onderzoek wordt geleid door den rechter van instructie, mr. Offerhaus, en den subst.-officier van justitie, mr. Mazel. Het is voorts gebleken, dat Martens het huis, Spoorsingel 14, dezer dagen had gehuurd en dat bij in 't bezit was van 't huurcontract op dat huis, gesteld ten name van Henri Martens. Na al het meegedeelde zal het wel geen betoog behoeven, dat de heer P. W. v. d. Horst met het heele geval niets uitstaande heeft, dan alleen, dat hy vroeger bet huis heeft bewoond, en dat Martens van die wetenschap gebruik heeft gemaakt om aan zyn oud adres een wissel te kunnen laten presenteeren ten zijnen laste. Alhier is op aanwijzing van een hotel- employé, uit Antwerpen overgekomen, in het Hotel de France" door de recherche gearres teerd de Argentyn A. Cattie, die in het bezit was van een aantal gouden en zilveren sieraden, briljanten en juweelen, vermoedelijk te Antwerpen en elders ontvreemd. Ook vond men by hem allerlei valsche sleutels en zakkenrollers-knijptangen. Men meent alzoo te doen te hebben met een 1ste klas internationalen hóteldief. Zierikzee, 2 Febr. Morgenavond (Dinsdag) ten acht ure zal do Liberale Kiesvereeniging alhier ten huize van mej. do wed. Kanaar vergaderen. Wij herinneren de leden aan het slot van het convocatiebiljet, waarin iron we op komst dringend verzocht wordt. Mogen wij thans verwachten, dat allen als één man aan dien oproep zullen gehoor geven, wij hopen tevens, dat ook vele liberalen, die nog niet bij de Kiesvereeniging zijn aan gesloten, in de jongste gebeurtenissen aan leiding mogen vinden, die vergadering te bezoeken, teneinde door toetreding de Kies vereeniging te versterken, en door gezamenlijke, krachtvolle samenwerking het beleedigd vaandel niet alleen hoog te houden, maar ook in ons district voort te planten. Een zware strijd staat ons te wachten. Niemand dein ze terug. Een elk doe zyn plicht. Bij Kon. besluit zijn herbenoemdtot burgemeester van Kapelle (Z.-Bev.) P. J. van der Mandere tot burgemeester der gemeenten Grijpskerke en Meliskerke L. Bosselaar secretaris dier gemeenten(ot burgemeester der gemeente WolphertsdijkC. Koert secretaris dier gemeente. Door den Minister van Oorlog is aan de schietvereeniging van de afdeeling Breskon s van volkeweerbaarheid geschonken een som van f 400 voor het aanleggen van een schijf- inrichting, systeem Veltman. De stoombootdien st tussohen Bergen- op-Zoom, Rotterdam en Amsterdam welke tot dusver door eene vrachtboot werd onder houden werd met 1 Febr. j.l. zóódanig uitgebreid, dat voortaan drie stoombooten de «Anna", de «Stad Tholen" en de «Stad Bergen-op Zoom" in den dienst zullen voorzien. Stavenisse. Volgens den alhier vanwege het Koninkl. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bilt by Utrecht geplaatsten regenmeter viel er in Januari 1.1. alhier 40,6 m.M. regen (io 10 aftappingen) tegen 39,4 in 1902; 25.6 in 1901, en 63.8 in 1900. De hoogste barometerstand in de laatste maand was 784, de laagste 749 m M.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1