ZIERIkZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 31 Januari 1903. (Z ierikzeesche Courant). 'I Eerste Blad. RECLAMES. Algemeen Overzicht. MIEUWSTUDINGEM. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-Amerika, Transvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7803. Directeura. ar. de: looze. A. FRANKEL. J. WAAIiK, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redactearen Advertentiënvan 13 regels 30 Cta. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. db Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FaaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer twee bladen. bestaat uit 15 regels 75 cts. Elke regel meer lö cts. Be Drukkerij van R. W. J. OCHT- MAN, Papiermagazijn Appelmarkt, is speciaal ingericht voor klein goedkoop Drukwerk, als: Visitekaartjes, lluwe- lijkskaarten, Nota's, Kwitantièn, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigaren zakjes, Banketzakken, enz. Net werk, tot de i prijzen. voor geschillen, voortvloeiende uit de Ongevallenwet 1901. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Gelet op art. 5, derde lid, van het Koninklijk Besluit van 8 December 1902 (Staatsblad no. 212); maakt bekend: dat de ingevulde formulieren, bedoeld in art. 2, en de uittreksels uit de formulieren, bedoeld in art 4 van voormeld Koninklijk Besluitgedurende de maand Februari 1903 ten Gemeentehuize voor ieder ter inzage liggen. Zierikzee, den 30 Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De redevoering van Bebel in den Duit- schen Rijksdag, die drie uren duurde, heeft ook buiten de grenzen van Duitechland de algemeene aandacht getrokken. De ver gaderzaal was stampvol. Alle loges en tribu nes waren dicht bezet. Men wist, dat Bebel zou optreden, en was nieuwsgierig, wat hij zou te vertellen hebben. Na de weigering toch van President Ballestrem aan Vollmar om over het incident-Krupp te spreken, begreep men, dat Bebel die aangelegenheid, waarin de Keizer door zijn onhandig optreden zoo nauw betrokken was, niet zou laten rusten. Wij zullen van deze redevoering, waarvan in de groote bladen een uitvoerig uittreksel stond, slechts alleen het volgende vermelden. Bebel beklaagde zich over de aanhoudende aanvallen en beleedigingen waaraan de socialisten van de zijde des Keizers blootstonden. Zoo een ander als de Keizer zich daaraan had schuldig gemaakt, ware hij ongetwijfeld reeds laog gestraft geweest. Yan den persoon des Keizers, zeide bij, zijn wij geen tegenstanders, wel van de monarchie. Wat toch kan een vorst er aan doen, dat hij als vorst wordt geboren? Door een toeval, dat hij de eerstgeborene is, komt bij op den troon. Maar als wij, ging hij voort, door den Keizer bij elke gelegenheid beschimpt worden, dan zouden wij geen menschen van vleescb en bloed moeten zijn, wanneer wij ons dat lieten welgevallen. En wat werken deze vorstelijke aanvallen nit? De Keizer krijgt er niet één royalist meer door, en maakt er niet één socialist minder om. Men kan veilig aannemen, dat elke Keizerlijke philippica tegen de socialisten honderdduizend nieuwe krijgers dezen toevoerde. En nu gaat, vervolgde Bebel, de Kroonprins ook al rede voeringen tegen de socialisten houden, en maakt hen daarin voor «ellendelingen" uit. Wat voor een verdienste heeft deze twintig jarige jongeheer, dat hij op zulk een toon tegen de socialisten durft spreken. De Keizer kon het daarmede voorloopig stellen. Of hij nu in het vervolg een slot op zijn mond zal leggen, teneinde te voorkomen, dat hij zich verpraat, zal te bezien staan. Ballestrem heeft op grond, dat de Kreuz- zeitung zijn partijdige houding ten aanzien van Yollmar afkeurde, zijn ontslag als Voor zitter genomen. Vermoedelijk zal hij als zoodanig door de meerderheid herkozen worden. Inmiddels heeft de Keizer hem tot erfelijk lid van het Pruisisch Heerenhuis benoemd, en hem zoodoende voor zijn oneerlijke, par tijdige leiding van den Rijksdag royaal beloond. Men herinnert zich, dat de Keizer in zijn toespraak tot de werklieden te Essen hen aanspoorde het tafellaken door te snijden, dat ben met de mannen van de Vorwarts verbond. In antwoord op die aansporing hebben duizende arbeiders vergaderingen gehouden, waarin zij bijkans unaniem besloten aan het Keizerlijk verlangen niet te voldoen. Zoo verzwakt de Keizer zelf door zijn persoonlijk optreden zijn prestige. De Kroonprins is van zijn uitstapje naar Petersburg, waar hij de speech afstak, die hij in zijd zak had, behouden te Berlijn teruggekeerd. De Keizer is, in navolging van Frankrijk, nu ook al begonnen een oorlogsschip met een orderlintje te begiftigen. De Duitsche oorlogs bodem «Iltia", waarvan de bemanning bij de verovering der forten van Takoe in China zich jegens Duitschland zoo verdienstelijk heeft gemaakt, door tal van Chineezen als honden neêr te schieten, zal voortaan op den voorsteven de «ordre pour la mérite" mogen dragon. De «Panther", ook een Duitsch oorlogsvaartuig, zal nu wel eveneens zoo'o strookje lint ontvangen. De bemanning van dat schip namelijk heeft in Venezuela het fort Don Carlos gebombardeerd Zij werd, in de nabijheid van het fort komend, door de bezetting er van op kogels onthaald. Dat onthaal scheen niet in den smaak van de Duitsche Jantjes te vallen. Althans de com mandant van den «Panther" gelastte het fort te bombardeeren. In Amerika heeft dit voorval veel kwaad bloed gezet. De Amerikanen, reeds ontevreden over den langen duur van den blokkadetoestand, hebben in verschillende steden tegen Duitschland's forsch optreden in Venezuela geprotesteerd. Oppervlakkig be schouwd schijnt de groote opgewondenheid in Amerika de Duitsche regeering bewogen te hebben de onderhandelingen over een minnelijk vergelijk met Venezuela wat te bespoedigen. Gelijk men weet, heeft de Amerikaansche gezant, Bowen, die onderhandelingen ingeleid. En naar de jongste berichten te oord eel en, zullen deze nu een gunstig verloop hebben. Venezuela toch heeft bij monde van Bower aan de verbondene mogendheden een deel der douane-ontvangsten als waarborg voor de kwijting van zijn finantiëele verplichtingen aangeboden, zoodat binnenkort een opheffing van den blokkadetoestand te verwachten is. Ia Frankrijk beeft zich het geval voorgedaan, dat een socialist de Kamer presideerde, Jaurès, die één der vier vice- ptesidenten is, nam bij ontstentenis van den voorzitter den preeidialen zetel in. Bij het debat over de begrooting van eeredienst betwistte Allard de geldigheid van het onder Napoleon I tot stand gekomen concordaat, dat de rechtsbetrekkingen regelt tusschen den Heiligen Stoel en den Fransohen Staat. Hij wilde het concordaat daarom afschaffen, en do begrooting van eeredieDst schrappen. Een ander lid stelde voor een referendum uit te schrijven, teneinde het volk te raadplegen over de scheiding van kerk en staat. Minister Combes verdedigde het concordaat, en verklaarde zich beslist tegen een scheiding van kerk en staat. Godsdienstige begrippen zijn, zeide hij, voor een volk onmisbaar. Men nam den Minister, die, toen bij nog geen portefeuille bad, een voorstander was van scheiding van kerk en staat, deze veranderde houding euvel. Toch is het zeer wel mogelijk, dat Combes, aan de regecringa- tafel zittend, tot de overtuiging is gekomen, dat het niet in het belang van de natie kan zijn den godsdienstigen band te verbreken, en dat, wie dien band verbreekt, een groote verantwoordelijkheid op zich laadt. De bekende Ier Lynch lid van het Lagerhuis, die, gelijk onze lezers zich herinneren zuilen, aan de zijde der Boeren dapper gevochten heeft, maar door de Engelschen gevangen genomen werd, is, op grond van hoogverraad, ter dood veroordeeld. De koniDg heeft het. vonnis niet bekrachtigd, maar dit veranderd in levenslange gevangenisstraf. Tengevolge van dit vonnis heeft hij van rechtswege opgehouden lid van het Lagerhuis te wezen. Vermoedelijk zullen de Ieren hem herkiezen. En wordt hij herkozeD, dan moet hij voor de waarneming van zijn mandaat worden vrijgelaten. De Hertog van Orleans, die het bij het Engelsche Koningshuis verbruid had, omdat hij indertijd aan den ondeugenden teekenaar van een geestige spotprent op Koningin Victoria een felicitatiebrief geschreven had, maar die door Edward VII weer in genade was aangenomen, heeft dezen een kameraad schappelijk bezoek gebracht. Lord Chamberlain rent Transvaal en Oranje- Vrijstaat door, om door eigen aanschouwen zich van de daar heerschende toestanden op de hoogte te stellen, teneinde in staat te zijn die middelen te beramen, die voor een herleving van de volkswelvaart noodig zijn. Dat er door dat rennen van een persoonlijk nauw gezet onderzoek weinig terecht komt, behoeft geen betoog. Zijn frore compagnon, de brave Milner, lioht Chamberlain in, zoodat de Boeren bij de reis van Engeland's toon- gevenden Minister vermoedelijk niet veel baat zullen hebben. De bejaarde Keizer van Oostenrijk is moedeloos, ziek. Geen wonder! De onaf gebroken partijwoelingen in rijn rijk, en de schokkende, geruchtmakende incidenten in zijn familie, hebben de geestkracht van den grijzen vorst gebroken. Als hoofd van het Huis van Habsburg heeft hij het besluit uitgevaardigddat de Kroonprinses van Saksen, die een geborene Oostennjkscbe Aartshertogin is, in al baar waardigheden en titels zal geschorst worden, zoolang het echt- acbeidiDgsprocea duurt. Valt dat proces ten nadeele van de Kroonprinses uit, dan zal zij daarvan vervallen worden verklaard. De Kroonprinses vertoeft nog te Mentone, waar de taalonderwijzer Giron haar trouw en liefdevol gezelschap houdt. Nederland. Rotterdam, 28 Jan. De vader van den 19-jarigen cementworker Joh. A. 8chmeitz, wonende Vinken straat 34, wachtte gbterenavond tevergeefs op zijn zoon, die werkzaam was aan het in aanbouw zijnde pakhuispand aan de Rijnhaven Oz. van bet Handelsveem. Vreezende dat de jongen een ongeluk was overkomen ging bij naar de Rijnhaven en met een agent van politie, dien bij ontmoet had, stelde hij in het pakhuispand een onder zoek in. Weldra vond men den jongen in een put onder een liftkoker liggen, waarin hij waarschijnlijk des avonds om 7 uur, toen het werkvolk naar hub ging, gevallen was De ongelnkkige zelf kon geen opheldering omtrent bet geboorde verschaffen, daar bij in bewusteloozen toestand verkeerde. Per brancard werd bij naar het Ziekenhub overgebracht, waar bleek, dat bij beide beenen had gebroken. Hedenmiddag was zijn toestand zorgwekkend. Aan den Noordsingel viel gisterenmiddag een 7-jarig knaapje, dat de tramrails wilde oversteken, vlak voor de in volle vaart aan komende tram. Aan remmen viel niet te denken en toen de wagen over hem heen was, stond het ventje op en ging dadelijk weder spelen. Zeg, Vink, heb je je geen zeer gedaan Nee l niks hoor I In de beruchte Zandstraat alhier heeft gisteren nacht, bij een onderliogen twist, een bierbubbouder op een anderen bierhuisbouder drie revolverschoten gelost. Slechts één dor kogels trof den bierhubhouder aan de rechter pols, zoodat de man in het gemeente-zieken huis moest worden verbondeD. De dader werd gegrepen en heeft zjjn daad bekend. 29 Jan. De gelddrager J. S. van de Dordtsche Bank kwam hedenmiddag bij v. d. H., op den Spoorsingel, en bood hem een wissel aan. De betrokkene vroeg hem of hij terug kon geven van een bankbiljet van f 1000 en noodigdo S. uit daarvoor achter te komen. Nauwelijks was deze daar, of v. d. H. wierp hem een zakje peper in het gezicht, dat echter gelukkig niet zijne oogen raakte. Eene worsteling volgde, doch J. S. wbt boven te komen, een ruit Btuk te slaan en hulp te roepen. Deze kwam, maar de betrokken persoon vluchttehij werd echter gegrepen door een man op straat, doch deze liet zich voor twee rijksdaalders overhalen om hem weer los te laten. Spoedig daarop werd hij echter toch gepakt en is thans in verzekerde bewaring. Uit Stad an Provincie. Zierikzee, 30 Jan. Bij de opening der stembiljetten op heden bleek, dat bij de verkiezing van een Hoofd-Ingeland van het "Waterschap Schouwen, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer M. Hanse Sz., waren uitgebracht 84 geldige stemmen, waarvan 1 blanco. Gekozen is de heer J. de Bruijne Wz., te Noordwelie, met 53 stemmen, terwijl op den beer L. Padmos Iz. te Brijdorpe 28 stemmen en op de heeren W. Steur en D. Groeneveld do Kater elk 1 stem waren uitgebracht. De beperking van het met beladen voertuigen borgden der kunstwegen is, in gevolge de door Gedeputeerde Staten dezer provincie gemaakte bepaling, opgeheven met ingang middernacht tusschen den 29sten en OOsten dezer. De afdeeling «Zeeland" der Nederl. Vereeniging tot bescherming van Dieren heeft voor elke klasse der lagere scholen in die provincie haar fraaien wandkalender beschikbaar gesteld. Het rijke, in kleuren gedrukte schild vertoont 12 nuttige vogels, benevens een hondenkop. De 12 maandblaadjes geven elk de afbeelding van een rashond, benevens een toepasselijke spreuk. De onderwijzers vinden nu steeds een gemakkelijke aanleiding om werkzaam te zijn in het belang van de dierenbescherming. In Zeeland is over 1903 bet verhoudings getal tusschen de belastbare opbreDgst en de grondbelasting op de gebouwde eigendommen 0,0874255 en op de ongebouwde eigendommen 0,0876. In 1902 was eerstgenoemd getal geljjk en het andere 0,0876000004. Men sohrijft ons uit Middelburg: In een Donderdagavond gehouden ver gadering, uitgeschreven door het comité, uit de verschillende sport-vereenigingen gekozen, tot bet organiseeren van het laatst gehouden ijsfeestwerd medegedeeld wat door het comité is gedaan om het feest te doen slagen. Het bleek, dat de inkomsten hebben bedragen f 331,38 en de uitgaven f 371,71zoodat er een tekort is van ruim f 41. Na verschillende gevoerde discussiën werd besloten tot bet opricJUen van een ijsclub, waarvan de contributie voorloopig is bepaald voor een lid op i 1 en voor een gezin op f 1,50. Aan een commissie werd opgedragen het ontwerpen van een reglement, teneinde die in een algemeene vergadering aan te bieden37 personen gaven zich als lid op. Burgh, 29 Jan. Burgem, en Wetb. dezer gemeente hebben bepaald, dat de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad, ter ver vulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer C. van de Vate, zal plaats hebben Dinsdag 17 'Februari a.s.de stemming zoo noodig 27 Februari en de her stemming zoo noodig 11 Maart. Scherpènisse, 29 Jan. Alhier bad dezer dagen een ernstig ongeval plaats, dat betrekke lijk goed is afgeloopen. Het 10-jarig zoontje van P. J. struikelde, terwijl hij van den zolder zou komen, over een zak, die nabij het zoldergat lag, met 't gevolg, dat hij naar benoden atortte. Door den ladder werd zijn val eenigszins gebroken, waardoor hij er met een wond boven 't hoofd afkwam. Genees kundige bnlp moest terstond worden inge roepen. St•Maartensdijk, 29 Jan. Liet het zich aanvankelijk aanzien, dat yij dezen winter hier van allo vermakelijkheden verstoken zouden blijventhans is daarin plotseling verandering gekomen, en zullen de ingezetenen en omwoners tweemaal kort na elkander kunnen genieten van een te geven soiree en een te houden concert. De eerBte de volgende week in de zaal van den heer De Ruiter door, naar wij vernamen, een gezelschap uit Rotterdam, en het tweede de daaropvolgende week in de zaal van den heer Polderman, 'waar een gezelschap zal optreden lot het houden van een concert (zang, viool en piano), onder welker medewerkers zich een ge- examineerde pianiste bevindt. Bg het weinige, dat hier te genieten valt op kunstgebied, verwachten wij, dat zoowel het eene als het andere gezelschap op een talrijk bezoek zal mogen rekenen. St.-Annaland. De algemeene jaarver gadering der vereeniging «Tot geldelijke uitkeering bij het verliezen van varkens", deze week gehouden, werd bijgewoond door 45 leden. Uit het door den secretarisden heer J. Polderman, gedaan verslag, bleek dat bet leden-aantal in 190269 bedroeg, en dat het aantal verzekerde varkens begin 1902 bedroeg 149, 't welk in October klom tot 205. Bij hot einde des jaars waren nog 171 varkens verzekerd.Aan premies waB ontvaDgen f348,90. Met inbegrip van het goed 'slot over 1901 was de totale ontvangst f 734,925. De uit gaven bedroegen over 1902 f 259,83, zoodat de rekeniDg met een batig saldo sloot van f 475,096Door het sterven van 4 biggen en 4 varkens leed de vereeniging een geldelijk nadeel van f 224,96, zijnde 80 pCt. der geschatte waarde k f 281,20. Staande de vergadering traden 2 leden tot de vereeniging toe. Wenschelijk was het, dat vooral onder den werkmansstand de lust tot deelneming aan deze zoo nuttige zaak grooter was. Goes. De uitslag der verkiezing in dit district van een lid voor de Proviaciale Staten van Zeeland is, dat van de 6710 kiezers gestemd hebben 4951. Hiervan werden uit gebracht 2220 stemmen op den heer Elenbaas en 2706 op den heer Mulder, zoodat de heer Mulder, candidaat der anti-rev. en katholieken, gekozen is. Tengevolge van de invoering van bet tonnenstelsel alhier, waardoor de huis eigenaars de benoodigde tonnen moeten aanschaffen, hebben dezen wel niet, zooals eerst hun plan was, de huur verhoogddoch zij hebben het geven van fooitjes bij bet betalen der buur afgeschaft. Ierseke. In den loop dezer maand werd ontdekt op de Ooster-Schelde in den zoo- genaamden Broek, dat twee visscbers zonder vergunning bezig waren met visechen op een der oesterperceelen van de Toolsche Oester cultuur-Maatschappij. De zaak is in banden van den alhier gevestigden Opziener der Visscherijen voor onderzoek. Vlissingen28 Jan. Bij de beden gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad is gekozen de heer P. F. Auer (1.) met 273 Btemmen; de heer J. H. Houbaer (k.) verkreeg 97 stemmen. De heer J. J. Ie Bleu, onderwijzer aan school A (hoofd de heer Landsman) en leeraar in het boekhouden M. O. te VliseiDgen, is benoemd tot administrateur aan de Holland- Amerika-lijn te Rotterdam. De gemeenteraad alhier beeft besloten tot het aaDgaan van een tijdelijke geldleening, ter voorziening in de behoefte aan kasgeld, groot f 20.000, rentende hoogstens 4 pCt. De eerste zitting van den gemeenteraad alhier in dit jaar werd heden (Vrijdag) door den voorzitter, den heer jhr. mr. A. A. van Doorn van Koudekerke, met de gebruikelijke toespraak geopend. Aan den beer Chr. H. Holger, gemeente-bouwmeester werd, wegens zijn benoeming te Deventer, met ingang van 16 Maart in de meest eervolle wijze ontslag uit deze betrekking verleend, onder dankbetuiging Toor de aan de gemeente bewezen diensten. Tot plaatsvervangend wethouder om, ingeval van ziekte, uitstedigheid enz in het dagelijkech bestuur zitting te nemen, werd benoemd de beer Jos. van Raalte. De bevolking dezer gemeente is in 1902 met 109 personen toegenomen en bestond op 31 December 1902 uit 19333 zielen. Er werden 687 kinderen geboren, terwijl 269 personen overleden, daarentegen vertrokken 306 personen meer uit de gemeente dan er zich vestigden. Het mag zeker wel opmerkelijk genoemd worden, dat in 1902 precies evenveel kinderen werden geboren als in 1901. Alhier is een groot aantal personen lijdende aan influenza. De nachtmailboot «Koningin Regentes" der Maatschappij «Zeeland", die Zondagmorgen in de Noordzee een defect kreeg aan de stuurboord-raderkastis naar de werf der Kon. Maatschappij «De Schelde" alhier over gebracht, teneinde aldaar gerepareerd te worden. Één der passagiers, die Zaterdagnacht den overtocht van Queensborongh naar VlisBingen met den stoomer «Koningin Regentes" van de Maatschappij «Zeeland" medemaakte, deelt aan het Hbl. de navolgende bizonderheden mede «Wij vertrokken Zaterdagavond om half elf met kalme zee en stil weer van Queens- borougb. Omstreeks half twee werden wij uit den slaap opgeschrikt door een harden schok en even later lag de boot stil. De passagiers snelden uit hun hutten naar de kajuit en het dek en kregen op hun angstige vragen de kalme mededeeling, dat er een klein defect aan één der raderen was ontstaandat waarschijnlijk zeer spoedig hersteld zou zijn, zoodat de reis weinig vertraging zou ondervinden. Na ongeveer anderhalf uur stilliggens kwam de «Wilhelmina, Koningin der Neder landen", die denzelfden avond uit Vlissingon was vertrokken, in 't zichtdeze draaide bij en nam het bericht van het ongeluk over. Daar inmiddels was gebleken, dat de as van het stuurboord-rad was gebroken, werd besloten om, voortgestuwd door één rad, de reis te vervolgen. Inderdaad zette de stoomer zich tegen half zes in beweging. De wind stak eenigszins op en het schip was vrij onrustig, totdat het omstreeks negen uur in den morgen onder de Belgische kust in kalmer water kwam. Voortgesukkeld tot aan het lichtschip op de Wielingen, werd het schip op sleeptouw

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1