ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Donderdag 29 Januari 1903. Cour an t). AFKONDIGING. NIEUWSTIJDINGEN. (Z i e x* i lx z e e s c li e Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7802. Directeur a. J". DE XjOOZEL Redacteuren: A" F™EL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te Zierikzee maakt bekend, dat door den heer Directeur der Directe Belastingen te Middelburg is executoir verklaard het kohier der Personeele Belasting van deze gemeente over het belastingjaar 1902, 4e kwartaal, No. 8, dat op heden aan den heer Ontvanger der Directe Belastingen alhier wordt ter hand gesteld ter invordering, en dat ieder verplicht is zijn aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Zierikzee, den 28 Januari 1903. Het Hoofd van het Plaatselijk Bestuur voornoemd, CH. W. VERMEDS. Zuid.Afrika. Kaapstad, 25 Jan. Minister Chamberlain zal de reis van Potchefstoom naar Mafeking, een afstand van ongeveer honderd twee-en- negentig Kilometer, afleggen in een drietal dagen, met zijn vrouw reizende in een licht wagentje, terwijl sir Arthur Lawley en diens gevolg de reis zullen maken gedeeltelijk in Kaapsche karren, gedeeltelijk te paard De geheele stoet zal bestaan uit veertig wagens en vierhonderd dertig muildieren, terwijl de snelheid ongeveer elf Kilometer per uur zal Reeds is de stoet van drie-en-dertig wagens, met levensmiddelen, tenten en kookgerei beladen, onder leiding van koks en bedienden, naar Mafeking vertrokken. De geheele reisroute is door het Zuid-Afrikaansche politiecorps geïnspecteerd, terwijl alle bruggen en viaducten bewaakt worden en patrouilles zullen mee trekken aan beide zijden van den stoet. Johannesburg, 25 Jan. Onder de Boeren leiders, die Minister Chamberlain vergezeld hebben bij zijn bezoek aan de burgers nederzetting te Potehefstroom, waren ook elf onverzoenlijken, onder wie de commandanten Wolmarans, Naude en Schoeman, die gezworen hadden, nimmer de hand te zullen drukken van een NatioDalen Verkenner. Nadat zij Chamberlain's redevoering aan geboord hadden, aanvaarden zij de gastvrijheid van Andries Cronjé en verklaarden zij, besloten te zijn, de vijandelijke gezindheden te begraven en samen te werken met de Engelschen. Chamberlain beeft, volgens een telegram van Central News, te Potehefstroom gezegd, dat Engeland tot nog toe alleen eiscben van schadevergoeding had behandeld voor zoover zij gedekt waren door quitanties van Eogelsche officieren. En toch had hij reeds 24 millioen gulden uitgegeven. De heer A. Fischer, lid en voorzitter van de voormalige Zuid-Afrikaansche deputatie, die nu nog te Londen is, heeft, naar wij hooren, thans eindelijk van het Engelsche departement van koloniën verlof gekregen naar Bloemfontein, zijn woonplaats, terug te keeren. Een lersche held uit den Zuid- Afrikaanschen oorlog, Hngh Carberry, die aan de zijde der Boeren streed, naar men meende, in den slag bij Modderspruit gesneuveld. Zijn landgenooten te Armagh richtten een gedenkteeken voor hem op, dat in Juni 1.1. door Michael Davitt werd onthold. Maar nu is het onverwachts gebleken,, dat Carberry niet dood is. Hij schreef uit Pretoria een brief, waarin hij bericht, dat hij gezond en wel maar doodarm is en waarin hij verzoekt om toezending van de f 1500, welke men, naar hij vernam, bijeenbracht om een gedenkteeken voor hem op te richten. Hij kan die beter gebruiken. Zijn vereerders zijn teleurgesteld en wat boos ook. Maar men laat het gedenkteeken staan en niemand schijnt er aan te denken, den herrezen held geldelijken steun te zenden. Engeland. Londen, 27 Jan. In een tijdelijk dienstdoend bijgebouw van het in het Noorden van Londen gelegen krankzinnigengesticht van Colney Hatch, ia hedenmorgen brand uitgebroken. In dat bijgebouw werden een groot aantal vrouwen verpleegd. Door den krachtigen wind verspreidde het vuur zich snel. Er zijn reeds een aantal verkoolde lijken gevonden. De Star spreekt van negentien omgekomenen. De doodstraf van kolonel Lynch beschuldigd van hoogverraad gedurende den Transvaalschen Oorlog, is veranderd in levens lange gevangenisstraf. Duitschland. De Kroonprins van Saksen heeft het Hofpersoneel, op straffe van ontslag, ten strengste verboden, eenig dag- of weekblad i binnen het bereik zijner kinderen te laten komen. De oudstè der kleine Prinsen, die telkens naar zijn moeder vraagt, heeft namelijk te kennen gegeven, dat hij wel zon trachten uit de couranten iets van Mama to weten te komen. De Kroonprins is diep terneergeslagen. Aan het Hof loopt een telkens hernieuwd gerucht, dat de gevluchte Giron gerechtelijk zal worden vervolgd en, als hij niet voor het gerecht verschijnt, bij verstek zal worden veroordeeld. BelgiS. In de Lispestraat te Lier, bij Antwerpen, hoorden eenige personen Zondagnacht ia een huis om hulp roepen door een man. Ze hoorden hem smeekend vragen hem toch niet op te haDgen. Zij hoorden echter daarna niets meer en toen zij achterom liepen om het huis binnen te dringen, zagen zij eèn man met een zwart gemaakt gezicht wegvluchten. De vrouw van den bewoner stond in nachtgewaad beneden en vertelde dat zwart gemaakte mannen haar en haar man hadden willen ophangen. De man vond men dood aan eon ladder hangen. Het lijk vertoonde bovendien allerlei wonden, blijkbaar in een worsteling opgeloopen. De verdenking viel spoedig op de vrouw en op een neef van haar, met wien zij er al eens vandoor was geweest en die bij een verhoor door de politie onware mededeelingen deed over hetgeen hij dien nacht gedaan had. Een poosje later vielen beiden door den mand en bekenden. De bevolking van de straat wilde hen te lijf. Naderland. Heerenveen, 26 Jan. Do heer Xlafaire te Roermond heeft f 900 staangeld geboden voor zijn stoomcaroussel op de kermis alhier. Deze kermis duurt officieel wel 5 dagen, maar daar zijn twee x>stille dagen" bij. Of er dus ia 't Friesche Haagje in de kermisdagen ook wat »gedraaid" wordt. Natuurlijk werd het bod aanvaard. Enschedé, 26 Jan. Het congres der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij wordt op de Paaschdagen alhier gehouden. Als leden van het partijbestuur treden af de beeren W. P. G. Helsdingen, J. H. Schaper en P. J. Troelstra en mevr. Henrietta Roland Holst. Nu ook de heer Troelstra tot Kamerlid is verkozen, iB het aantal Kamerleden, dat volgens de statuten zitting in het partij bestuur mag hebbeD, overschreden. Eén dezer heeren zal dus voor het lidmaatschap daarvan niet verkiesbaar zijn. Amsterdam, 27 Jan. Het heeft willen branden Zondagavond alhier. Even 6 uur stonden in weinigo oogonblikken een 8-tal pakhuizen in de Planciusstraat, oude gebouwen, geheel met verschillende soorten granen geruid en behoorende aan de graanfactors-firma Wed. C. Stants Zoon, in volle vlam. Het was een prachtig schouwspel. De vlammen drongen zich uit de ramen en zolder luiken joegen op uit de dakenen de vonken vlogen steeds voort, boog op, om straks neer te strijken over het Barentszplein en verder weg nog over den Westerdoksdijk. En tusschen het geloei van den wind door en het geknetter der vlammen, hoorde men daar binnen in de pakhuizen herhaaldelijk ontploffingen van het gloeiend geworden graan en zag men een stroom vuur, gloeiende lava gelijk, telkens en telkens weer afvloeien van de hooger gelegen zolders naar de lagere. Behalve een aantal slangen op de Vecht waterleiding, waren een 6-tal stoomspuiten in dienst gesteld. Gedurende het eerste uur scheen het, dat de brandweer hier stond voor een wanhopige taak, en dat de vlammen straks over zouden slaan naar het aan de brandende gebouwen grenzende groote tabakspakhuis van de firma F. Heckman Co., waarin duizenden balen tabak voor het vuur een welkome prooi zouden wezen, en zich ook over het daar smalle water heen zouden mededeelen aan de gebouwen in de Vierwindenstraat. Dat de acht pakhuizen met hun zoo brand baren inhoud niet meer te redden waren was voor een ieder duidelijk; de vraag was thans of het tabakspakhuis behouden zou kunnen worden. Dit meesterstuk heeft de brandweer weten te verrichten. De commandant liet op de plaats waar het tabakspakhuis aan den uitersten brandenden vleugel grensde, de groote Marius- ladder opstellen. Tartende de vuurzee, die langs de gevels sloeg, wisten de wakkere mannen het dak van het tabakspakhuis te bereiken, en van daar werden dikke stralen water in het vuur geworpen, en hoewel de houten deur, die het nog onaangetast perceel van het vuur scheidde, reeds doorgebrand was, gelukte het der iweer toch het vuur daar tegen te honden. ÜDgeveer half negen was het gevaar bedwongen en was men den brand meester. De oorzaak van den brand was het in brand geraken van te drogen liggend lijnzaad. In perceel 3, Jodenbreestraat, een zeer dicht bewoond gebouw van drie verdiepingen, woedde eveneens een felle brand. De bewoonster van de tweede verdieping, de huisvrouw van den heer C. Nikkelsberg, koopman in manufacturen, wilde in een zij vertrek iets gaan zoeken en bediende zich daarbij van een petroleumlampje. Bij een partij manufacturen viel zij, het lampje ont vlamde en weldra stond de omgeving in lichte laaie. Gelukkig kon de vrouw ongedeerd uit het vertrek komen en waren de talrijke bewoners spoedig gewaarschuwd en in veilig heid. De brandweer was met eenige stralen op de Vechtleiding het vuur spoedig meester. De schade is door verzekering gedekt. De tweede verdieping brandde uitde eerste kreeg eenige schade. 's-Gravenhage, 27 Jan. In gesloten rijtuig begaven H. M. de Koningin en ZK. H. de Prins (deze in do kleine tenue der generaalsuniform) zich heden naar de ver- gadoring van den Raad van State. Een talrijke menigte begroette het Echtpaar eerbiedig op het Binnenhof. De Vorstelijke personen, niet vergezeld van gevolg, werden sarf den ingang begroet door den vice-president jhr. mr. Schorer, die hen naar de vergaderzaal leidde. Men verneemt, dat H. M. de Koningin, ten hoogste, belang stvjlende in een bij den Raad van State aanhangig gewichtig wets ontwerp, als presidente de zitting van dit Hooge College, waarin dat ontwerp behandeld werd, heeft bijgewoond en dat Z. K. H. de Prins alB naar gewoonte daarbij tegenwoordig was. 180 gegadigden hebben zich aangemeld voor de betrekking van adjunct-boekhouder bij de Hoagsche gemeentegaafabriek. In een buitengewone algemeene ver gadering van het ^Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen" is besloten tot aankoop van zeker terrein tot stichting oener landbouwkolonie voor ontslagen gevangenen. Bij den Raad van State is aanhangig gemaakt een wetsontwerp houdende maat regelen tot het tegeogaan van verlotingen. Een gewichtige beslissing van Gedep. Staten van Zuid-Holland. Uit een bezwaar van Gedep. Staten togen de begrooting van Katwijk blijkt, dat dit college van oordeel is dat de gemeonten wel de winsten, voortvloeiende uit de exploitatie van gasfabriek, waterleiding e. d. mogen doen Btrekken tot vermindering van de plaatselijke directe belastingen, om daaruit gewone uitgaven te doen, maar niet bij de exploitatie van bouwterreinen. De hoogere prijzen, voor grond gemaakt, moeten als buitengewone ontvangsten worden beschouwd. Scheveningen, 27 Jan. Tegen het aan staande badseizoen is men alhier natuurlijk druk in de weer, nieuwe aantrekkelijkheden voor de vreemdelingen te bedenken. Gemakke lijk is dit niet, daar het publiek dat dergelijke mode-badplaatsen bezoekt, doorgaans nogal verwend is. Maar men meent het thans gevonden te hebben. Er zullen namelijk proeven genomen worden, om ieder die zulks wenscht, een wandelingetje onder zee te laten maken. j Tweemaal daags zullen dan, als alles slaagt, groepen van ten hoogste tien personen onder deskundige leiding on voorzien van duiker- costuums systeem Duval-Serót, zich te water, of beter gezegd, onder water kunnen begeven en de wonderen der zee aanschouwen. De on kosten dezer onderneming zijn natuurlijk zeer aanzienlijk, maar de liefhebbers van deze zee wandelingen hebben dan ook per uur f 15 te betalen, terwijl de wandeling circa twee en een half uur zal moeten duren als alles goed afloopt 1 Rotterdam, 26 Jan. Alhier heeft de justitie, bijgestaan door de politie der 2de afdeeling. een inval gedaan in een bierhuis in de Zwaanstraat, hetwelk gedreven wordt door den 24-jarigen J. Noordijk en diens huishoudster. Bij gerechtelijke huiszoeking werden gevonden een kistje met een aantal valsche sleutels, alsmede een gouden dames horloge. Dit horloge werd herkend door een koffiehuishouderwonende op de Groote Markt no. 6, alwaar op Nieuwjaarsavond is ingebroken en een bedrag van ongeveer f 120, alsmede dit horloge ontvreemd werd. Yoorts werden bij deze huiszoeking gevonden 12 lombardbriefjes, betreffende een bloed koralen halssnoer, vijf gouden en een zilveren horloge, gouden ringen, kettiiigen, oorknoppen, gouden lorgnet, enz. In de woning van Noordijk werden gevonden 11 boekwerken in prachtband van Nathaly van Esobstruth en een ongebonden werk >Levensmagnetisme", v(jf theebusjes enz. Van deze voorwerpen zijn de eigenaars nog onbekend. J. N., evenals een vermoedelijk mede plichtige A. v. d. P., zijn naar het Huis vaD Bewaring overgebracht. Zij ontkennen alles en zeggen de verschillende voorwerpen van >onbekenden" gekocht te hebben. Breda, 27 Jan. Nadat wjj met onze metroradiographische inrichting Parijs naar de kroon hebben gestoken, zijn we hier nu begonnen met Duitschland mede te dingen en wel in het duelleeren. Breda heeft een heusch tweegevecht gehad. En niet om een of andere kinderachtigheid, maar om het echt ridderlijke motief; de vrouw in casu het meisje. Twee vereerders waren er van één meisje en toen de een wat te veel naar den zin van den ander met de jeugdige blondine had schaatseDgereden, volgden tusschen de heeren hooge en dikke woorden en als waardig slot een kinnebakslag. Die beleediging kon slechts met bloed worden uitgewischt, daarover waren de medeminnaars het treffend eens. Maar hoewel fel gebeten op elkaar, zij verlangden elkanders dood niet. De duel voorwaarden waren dan ook niet al te streng. Er zou gevochton worden met zoogenaamde reprimeer- degena, waarvan de kling slechts eeoige centimetors kan dringen in het lichaam van dengene, die getroffen werd. Teneinde onaangenaamheden met de politie te voor komen, zou do strijd binnenshuis geleverd worden, waartoe een der getuigen zijn ruim kantoor disponibel steldegeneeskundige hulp zou, indien noodig, verleend worden door een semi-arts, expresselijk daartoe overgekomen. Alles is behoorlijk en strikt volgens de regelen gegaan. Bij de zooveelste ronde" kreeg de heer K. een steek in den linker schouder, het bloed spoot uit de wonde en aan de eer was voldaan, de smaad was afgewischt. De tegenstanders gaven elkaar de hand, de semi-arts verbond den gekwetste en de ongekwetste ging naar de jongedame, wier kleuren hij droeg en voor wie hij zijn leven gewaagd had. Als nu oaze Raad nog eens beetje Rijksdag of Franeche Kamerachtig doet, zijn we heel Nederland ver voor. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 28 Jan. Naar wij vernemen, is tot dusverre aan de Vereeniging Onderling Hulpbetoon" alhier, ten behoeve van het door haar op te richten Weduwenfonds, toegezegd een bedrag van bijna f 3000 aan giften in eens, benevens ruim f 200 aan jaarlijksche bijdragen. Het Bestuur van genoemde Vereeniging heeft zich thans gewend tot het Nutsdepartement met het verzoek aan het fonds een jaarlijksche bijdrage van f 1000 te verleenen. Op de internationale honden-tentoon stelling werd nog bekroond met den lsten prijs mevr. v. d. Lek de Clercqvan Rappard te Zierikzee, voor een fox-terrier, terwijl haar mede werd toegekend één der zes groote zilveren medailles, door de gemeente Haarlem uitgeloofd. Te Za&melag leefde sedert eenigen tijd een jonggehuwd paartje in onmin. Dezer dagen stierf hun eenig kindje, wat den band nog losser maakte. Toen de vader van het kerkhof wederkeerde, ontzegden hem zijne vrouw en zijn schoonmoeder de echtelijke woning en werd hem tevens zijn deel uitbetaald van de vaderlijke erfenis zijner vrouw. Inderhaast kon bij een woning huren om zijn meubelen over te brengen. Dat een en ander heel wat volk op de been braoht laat zioh gemakkelijk begrijpen. Onder gezang, gekrijt en geschreeuw tegen moeder en dochter had de verhuizing plaats. De Minister van Oorlog heeft ter kennis gebracht, dat het in zijn bedoeling ligt, voortaan de miliciens der cavalerie 18 maanden voor eersten oefeningstijd onder de wapens te houden en dan nog G maanden te bestemmen voor het blijvend gedeelte. Een nieuw middel van propaganda voor de bestrijding van het drankmisbruik zijn de pas-verschenen prentbriefkaarten van den Volksbond met reproducties van de bekende platen. Ze zijn bij den uitgever Slothouwer te Amersfoort verkrijgbaar per enkele exem plaren k 2 cent, per honderdtal k l cent per stuk. Ouwerkerk, 26 Jan. Heden was het in deze gemeente een recht aangename en genoegelijke dag. De heer K. Kik en echtgenoote, inwoners dezer plaats, herdachten hunne 50-jarige echtvereeniging. Het geheele dorp stond in vlaggentooi. Dit en de algemeene deelneming in het geluk van het nog vrij krasse echtpaar toonde aan, dat zij in de algemeene achting en sympathie der dorpelingen deelen. Hunne traktatie der schoolkinderen en menige gift aan kleinen en grooten toonde mede aan, dat zij het voorrecht waardeeren dezen dag te hebben mogen beleven. Mogen zij hunne verdere levensdagen in gezondheid, kalmte en rust doorbrengen. Wissekerke, 27 Jan. In de gisteren gehouden algemeene vergadering van de schietvereeniging Koningin Wilhelmina" bleek, dat op de aanvraag om subsidie voor de inrichting eener schietbaan voor scherpe patronen van het departement van oorlog nog geen beslissing was verkregen. Uit de rekening van den penningmeester bleek, dat was ontvangen f 88.82, uitgegeven f 73.32, zoodat een goed slot van f 15.50 valt te constateeren. De aftredende bestuurs leden, zijnde de heeren C. N. v. d. Heijde als voorzitter, en P. Priester als commissaris, werden herkozen, terwij] in plaats van den heer J. L. Krijger, die wegens vertrek niet herkiesbaar waswerd gekozen de heer Jac. de Looff. Besloten werd nog een 3 m. huieh. schietwedstrijd om prijzen te houden. Goes. Benoemd tot rentmeester van het Kroondomein te Amersfoort, H. N. baron Scbimmelpenninck v. d. Oye alhier. In plaats van den heer M. de Jonge Jz., die daarvoor bedankt had, is benoemd tot lid van do Gezondheidscommissie, waarvan de zetel te Gocb is gevestigd, de heer D. Mulder te Ovezande. Met ingang van 1 Febr. a.s. is aan gesteld tot hulp-agent van politie te Goes, J. Merison, gepensioneerd militair O.-I. leger. Men schrijft ons uit het kiesdistrict Goes Donderdag heeft de stemming plaats voor eon lid van de Prov. Staten, in de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer jhr. mr. J. J. Pompe van Meerdervoort. Er zijn slechts twee candidaten, n.l. de heeren J. N. Elenbaa8 (lib.), burgemeester van Krabbendyke, en D. Mulder (anti-rev.), burgemeester van Ovezande, Driewegen en Nisse. Deze heeren zijn beiden populair, eu bet kan gerust gezegd worden, dat aan beide zijden hard gewerkt wordt. Het district iB ontegenzeggelijk anti-liberaal, maar nochtans is de kans niet geheel verkeken, als alle krachten worden ingespannen, dat de heer Elenbaas kan gekozen worden. Immers ook de liberale heer J. M. Kakebeeke werd van 1868 steeds herkozen, niettegenstaande andere liberale leden, die moesten aftreden, door anti-rev, werden vervangen. Dit is dus een bewijs, dat als men met een algemeen bekend candidaat optreedt, de liberalen al is de kans heel gering nog kunnen winnen. Bij deze verkiezing, waar het de vervanging van een anti-rev. geldt, hebben wij dus niets te verliezen, en het mag wel verwacht worden, dat het vrijzinnige Zuid-Beveland alle krachten zal inspannen om een zoo kundig en door tastend man, volkomen bekend met de plaatselijke toestanden als de heer Elenbaas is, naar Zeeland's Staten af te vaardigén. Middelburg. Wij vernemen, dat het voornemen bestaat om van soo.-dem. zijde, met het oog op de te houden verkiezing en stemming van een lid voor de Tweede Kamer, in verschillende plaatsen van het district sprekers te laten optredenter aanbeveling van de candidatuur J. A. Berg- meijer, die, zooals bekend, candidaat van de S. D. A P. ie. Aangezien men van geen andere candidaatstelling hoort, zal de strijd dus zeer vermoedelijk loopen tussohen de heeren mr. C. Lucasse en J. A. Bergmeijer.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1