ZIERIKZEESU1SE NIEUWSBODE. Zaterdag 24 Januari 1903. (Z ierikzeesche Cour an t). Tweede Blad. NIEUWSTIJDINGEN. ADVERTENTIE!!. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7800. Dlreoteuri A. «T. DE L002SE. Redacteuren: I A' WANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Advertentienvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cta.kannen uiterlijk tot dea MaandagsWoensdags en Vrijdags middaga 12 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FaaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. Zuid-Afrika. Chamberlain heeft aan het gastmaal te Johannesburg ook nog gezegd, dat de Engelsche regeering het voornemen heeft, het parlement een wetsontwerp voor te leggen voor een leening van 420 millioen gulden, met de hulpmiddelen van Transvaal en Trans-Oranje als onderpand. Dat bedrag zal besteed worden ter afdoening van bestaande Transvaalscbe schuld, aankoop van bestaande, aanleg van nieuwe spoorwegen, uitgaven voor openbare werken enz. Zoo zal bet land weer in orde komen. Daarna zal er nog 360 millioen gulden in leen uitgegeven worden, ook al gewaarborgd door de hulpmiddelen van Transvaal. Wat een geld! En toch zal 't onmogelijk blijken er de ellenden aan den oorlog mee te vergoeden. Johannesburg, 20 Jan. Op een verklaring namens een deputatie uit verschillende plaatse lijke vereenigiogen, dat de heffing van een oorlogsbelasting in Transvaal billijk werd geoordeeld, doch dat men gaarne zon zien, dat de leening veertig millioen pond zou bedragen, heeft minister Chamberlain geant woord, dat op een zoodanige verhooging niet ingegaan kon wordenmen zou echter tot vijf-en-dertig millioen willen gaan. Verder betoogde bij, dat de gunstige houding van Transvaal tegenover het aandeel in den oorlog, in verzoenenden geest zou werken en hij sprak er zijn tevredenheid over uit, dat de vertegenwoordigers der mijn-industrie zich hadden vereenigd met de leening van dertig millioen, waardoor een ernstig misverstand vermeden is. De eensgezindheid zal te Londen den meest gunstigen indruk maken en leiden tot een spoedige regeling van ver schillende vraagstukken, op de nieuwe koloniën betrekking hebbende. Te Brussel is een telegram ontvangen van generaal Botha, zegt de St.-James Gazette waarin bij ter kennis brengt, dat de Boeren generaals van plan zijn opnieuw een reis te maken door Europa en Amerika. Omstreeks half Februari zullen zij Zuid-Afrika verlaten. De Kaapsche regeering heeft een ver ordening afgekondigd, waarbjj de Boeren weer kogelgeweren kunnen houden. De leden van stadswachten en bereden districtstroepen, welke op 31 December ontbonden zouden worden, kunnen hun geweer behouden. Gewone burgers kunnen kogelgeweren en 100 patronen krijgen voor de bescherming van hun lande rijen en andere bizondere doeleinden. Amerika. Een dépêche uit Toronto meldt, dat daar een bericht uit Dawson City is ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat men in Klondyke de rijkste goudvelden heeft ontdekt, welke men er ooit zag. Zij zijn gelegon bij de Tanana-heu velenaan de Amerikaansche zijden van de grens. Turkije. Van Zaterdag tot Maandag woedden te Eonstantinopel hevige sneeuwstormen, die reel ongelukken te land en ter zee veroor zaken. Het verkeer is in alle richtingen verbroken. Oostenrijk. Te Weenen staken ongeveer 2900 kleer makersgezellen het werk. Vóór de winkels van gemaakte kleeren, waar gewerkt wordt, z[jn betoogingen gehouden. De manifestanten van het stakerBcomitó, die de goedgezinden kwamen overhalen om mee te doen aan de staking, zijn gevangen gezet. Zij znllen ver volgd worden wegens huisvredebreuk. Zweden. De berichten over den hongersnood, die reeds sedert eeuige maanden de noordelijke gewesten van Zweden en de aangrenzende provincies van Finland teistert, blijven even oogunBtig. In verschillende bladen komen van tijd tot tijd treurige berichten voor over de ellende en den kommer, die daar beerschen, terwijl de vooruitzichten op verbetering al zeer gering zjju, omdat er geen voorraden bestaan door het geheel mislukken van den laatsten oogst. De bnlp, die gebracht wordt zelfs uit de Ver. Staten werd de vorige week geldelijke steun overgemaakt is niet voldoende om den nood te lenigen. Engeland. Londen, 22 Jan. Uit La Guayra wordt j gemeld, dat de Nederlandeche kruiser »De Ruyter" aldaar gisterenmorgen aankwam uit Los Roques, waar het schip tot de ontdekking i kwam, dat de ingezetenen van honger j omkwamen. Het schip liet levenemiddelen en water voor 8 dagen achter en kreeg verlof van heb blokkade-eskader, om hnlp te zenden. Woensdagochtend is te Londen een aanvang gemaakt voor het Hoog-Gerechtshof met het proces tegen kolonel Arthur Alfred Lynch, lid van het parlement en beschuldigd van poging tot hoogverraad, wegens het deelnemen aan den Zuid-Afrikaanschen oorlog, strijdende in de Boereogelederen. De rechtbank bestond uit 3 rechters, onder wie lord Alverstone, de opperrechter, de president was. De besohuldigde ziet er bleek en vermoeid uit. De zaal is vol belangstellenden. Na de voorlezing van de acte van beschuldiging houdt Lynch zijn onschuld vol. De procureur- generaal zegt, dat Lynch Engelsch onderdaan was, toen hij in 1899 als correspondent van een Parijgch blad naar Zuid-Afrika ging en daar den eed aflegde, als burger van Transvaal, de wapenen op te zullen vatten en den 18en Januari 1900 dau ook als commandant der Ierscbe brigade tegen Engeland optrad. Duitachland. Do kroonprinses van Saksen en de heer Giron hebben Zwitserland in alle stilte ver laten, om zich onder een aangenomen naam in het Zuiden van Frankrijk te gaan vestigen. De conferenties der advocaten waren afge- loopen, en vermoedelijk hebben de gevlochten de zekerheid erlangd, dat zij niet ranwego het Saksische hof zouden worden bemoeilijkt. Zoo zij werkelijk hebben gemeend, dat zij zich aau onbescheiden belangstelling van pers eu publiek zouden kunnon ontrekken door eenvoudig van naam en domicilie te ver- I anderen, rekenden zij buiten den modernen j reporter. Deze heeft hun spoor gevolgd en I weet triomfantelijk te verklaren, dat de heer en mevrouw »Andró Gérard" hun intrek namen ia een hotel te Mentono. j Schwarz, de Saksische commissaris van politie, die de prinses te Genève eenige weken in het oog heeft moeten houden, heelt in eon onderhoud het volgende verteldHet is niet waar, dat ik een mandaat tot inhechtenis neming van de prinses bij mij had. Tijdens mijn verblijf te Genève ben ik driemaal door haar ontvangen. Ik heb Giron volkomen genegeerd. Naar belgeen ik heb waargenomen, is het niet juist, dat Giron eu de prinses in het hotel vooitdurend met elkander omgingen. De prinses was bijna altijd zeer terneer geslagen en moedeloos, en later trok zij zioh geheel van de buitenwereld terug en was voor niemand, ook niet voor Giron, te spreken. Toen ik kort vóór mija vertrek afscheid van haar nam, vond ik haar gebogen zitten over een fotografie, die een groep van hare kinderen voorstelde. Do prinses kleedt zich even eenvoudig als een gewone vrouw en leeft uiterst bescheiden. Zij beperkt hare uit gaven tot het hoognoodige. Een van de heeren van de Saksische hofhouding, die zich met een gewichtige missie naar de voortvluchtige kroonprinses begaf, heeft in den trein van Lausanne naar Genève een tragi-komisch avontuur beleefd. Midden in het open veld, tusschen Perroy en Rolle, werd plotseling aan de noodrem getrokken, en toen de trein stilstond, zagen de reizigers uit het raampje van een abort den rood ondanen kop van een oudachtig heer, die angstige gebaren maakte. En dadelijk daarop kwam de oudachtige heer zelf naar buiten, met een nog totaal ontredderd toilet, roepende, dat hij door zekere opening zijn portefeuille met ge wichtige papieren, documenten en bankpapier had laten vallen. Een conducteur ging den spoorweg op, en vond werkelijk de tasch, opengevallenmaar de verwaaide papieren konden alle nog opgespoord worden. De ge lukkige hoveling gaf een flinke belooning, maar 't zal hem wel niet aangenaam zijn, dat nu het belachelijke geval in alle Zwitsersche kranten staat. BelgiV. Brussel, 21 Jan. Alhier is bericht ont vangen vao generaal Louis Botha, dat zijn gezondheid vooruitgaat en dat bij hoopt binnenkort geheel hersteld te zijn, zoodat hij dan kan overgaan tot do vcstig'wg van een nieuw verblijf voor zijn familie, die hij over enkele maanden zal komen afhalen. Sir Marcus Samuel, de lord-major van Londen, is door den burgemeester van Brussol uifgenoodigd deze stad te bezoeken. Het bezoek zal in Maart as. plaats hebben. Te Selzaeto, even over de Belgische grens, heeft de zoon van een wethouder eeo moordaanslag gepleegd op de herbergierster Maria Acke zij werd door een schot in hot hoofd getroffenhaar toestand is zeer ernstig. De dader is onmiddellijk in hechtenis genomen. I)r. 11 J. A. 91. SCHAEPJIAX. Alle bladen bijoa wijden, van hooge waar deering getuigende opstellen, aan mgr. dr. H. J. A. M. Schaepman. Het Centrum, De Tijd en De Residentiebode verschenen in rouwrand. Dr. Schaepman sti .rf met do woorden Jesu, verri en biddende voor den Paus, die zooveel belang stelde in zijn toestand. Het sterfbed was buitengewoon kalm. Door de beide Nederlandeche priesters, zijne oud leerlingen, Blom en Hoogveld, werd bij in zijne laatste stonde bijgestaan. Dr. Schaepman rust in het gewaad der Franciscanen op het sterfbed, met de ken- teekenen van monseigneur's hooge waardigheid. De dood van dr. Schaepman heeft, vooral in de hooge kerkelijke kringen, diepen indruk gemaakt. De Paus toonde zich bij hot ver nemen van het doodsbericht diop getroffen. Het lijk is tentoongesteld in de kapel van bet klooster der zustors-missionarisssn van den H. Franeiscus, waarin dr. Schaepman overleden is. Talrijke notabelen, ongeveer do geheele Nederlandsche kolonio en vele hooggeplaatste personen uit bet Yaticaan plaatsten hun hand- teekening in de neergelegde registers. Het Centrum meldt uit B-ome, dat dr. Schaepman Zaterdag 9 uur op >Campo Santo Dei" te Deec'ui wordt begraven. Do lijkmis wordt in do kapel dor zusters Franciscanessen opgedragen door pater Oomen, geassisteerd door de priesters Blom en Hoog veld. De boaarding geschiedt waarschijnlijk door een kardinaal. Dr. Kuypor zond telegrafisch rouwbeklag: >quie non fleret" (Wie zou niet weenen). De Nederlandsche gezant Westenberg bezocht het sterfbed. Over de laatste levensdagen van mgr. dr. Schaepman verneemt Het Centrum tal van treffende bizonderhodenwaarvan wij hier enkele laten volgen «Bij zijn bediening was do hooge lijder voor de omstanders een voorbeeld ran stich tende godsvrucht en herinnerde bij levendig aan het sterfbed van Sint-Hieronymus, zooals dit door het penseel van Domenictioo is afge maald. Een der omstanders schrijft: «Wij bebben bij dit doodsbed meer geleerd dan uit vele tractaten over een Christelijk sterven zou kunnen worden opgedaan". «Toen de lijder werd gesproken over den hemel, baalde bij in vervoering de woorden uit Lucifer's ReizaDg aan Wie is het, die zoo hoog gezeten, In 't ondoorgrondelijke licht enz. «Toen hij een weinig begon te herstellen, vroeg hij aan den Holiandschen priester, die hem verpleegde, om schrijfmateriaal. Tegen wil en dank moest deze hem zulks verschaffen. Mgr. schreef een kort briefje aan de moeder van dien priester: »Ik wilde uw moeder bedanken voor wat baar zoon hier voor mij gedaan heeft". «Zondag vóór 8 dagen werd mgr. door pater Othon, deflnitor-genernal dor Francis caner-orde, in den derden regel van St.-Fran- ciscus opgenomen. «Ik wil in bet habijt der Tertiarissen ter aarde worden besteld. Want ik ben niet waard in de priesterkleeren te worden begraven". «Van een zijner Romeinsche vrienden ont ving hij een prachtig bloemstuk ten geschenke Mgr. gaf onmiddellijk last de bloemen te laten brengen naar de huiskapel, voor het beeld der Moeder Gods". «Mjjn graf moet te Rome zijn, heel een voudig zoo verklaarde bij meermalen hier bij de martelaren is het beste rusten". »Op den feestdag van St.-Agnes, de Romein sche Maagd en Martelares, door onze Katho lieke dichters Vondel en Poirters bezongen, werd mgr. dr. Schaepman opgeroepen naar het Bruiloftsfeest van het Eeuwige Lam". Gemengd Nieuws. De passagiers van twee Amerikaansche stoomschepen: de «Philadelphia" en de «Lucania" hebben in volle zee, op 50 mijlen afstands van elkander, een schaakwedstrijd gehouden met behulp van de draadlooze telegrapbie. Op beide schepen waren de passagiers in de rookkamer bijeen aun het schaakbord en elke zet werd onmiddellijk van het eene schip naar het andere overgeseind. De party duurde drie oren. Te eerlijk. Een gezeten burger van bet Britsche rijk, de beer D. te Londen, had kennis gemaakt in den schouwburg met twee elegant gekleede heeren, en zoodoende wandelde hij met zijn nieowe vrienden in een straat van LondeD. Eensklaps liet een heer, die voor hen uitwandelde, een portefeuille vallen, zonder het te bemerken. Dadelijk raapte een der kennissen deze portefeuille op en gaf haar terug aan zjju bezitter. Getroffen door deze eerlijkheid, zeide de heer«Gij hebt daar een zeer verdienstelijk werk gedaan, want deze portefeuille bevatte vijf- en twintig duizend pond. Ik ben een rijke Amerikaan, en indien ge het me veroor looft zal ik u beloonen op eene eigenaardige manier. Ik bied u en uw vrienden een reisje aan naar Parijsen wanneer we daar zullen zijn, verplicht ik mij u het dubbele van de som te geven, die elk van u mo aanbiedt". De heer D. en zijn twee vrienden namen het aanbod aan van dezen edelmoedigen Amerikaan on men vertrok naar Parijs. Na een flink diner in hot Grand hotel, waar de Amerikaan zich had laten inschrijven onder den nsam van Henri Crawford uit New-York, gaf bij uitvoering aan zijn belofte. Daar bij evenwel niet voldoende geld by zich had, steldo hij voor, dat de beide anderen hun geld aan don heer D. zonden geven, die het in een enveloppe zou doen en het dan tot den volgenden dag bewaren. Aldus werd gedaan en de heer D. deed zelf 15000 pond in do enveloppe, waarbij de anderen 5000 en 2000 pond voegden. De heer D. was echter den volgenden morgen alleen op de plaats van bijeenkomst. Hij opende de enveloppe en zag dat zy niets bevatte dan schoon papier. Hij was het slacht offer geworden van drie schelmen, die de echte enveloppe met de banknoten hadden weggegoocheld. Men schrijft uit Meorsen aan de L. K. In oen onzer naburige dorpon woonde een weduwe met haar eenigon zoon. Door slechte vrioudeu misleid had bij zich aan losbandigheid overgegeven, waardoor hij, binnen zeer korten tijd, het erfdeel van zijn vader, hetwelk door hem opgevorderd waB, verbrast had. Hij keerde weer tot zijn moeder terug om haar hel geld, dat zy had, af te troggelen. Ook was bij reeds verschillende keeren by een notaris geweest, welke hem nu en dan geringe sommetjes op moeders goed voorschoot. Zoo ook verleden week vervoegde hij zich by een persoon met 't verzoek om f 5, daar, naar zijn zeggen, zijn moeder overleden was en by dus geld noodig had. De inwoners van het niet gemelde dorp wisten van deze doodstijding niets af en hadden er hoegenaamd niets van gehoord. Daar men den zoon sedert eenige dagen niet gezien had en de woning der weduwe gesloten bleef, waarschuwde men den burgemeester, die de wooing liet openbreken. Reeds toen de deur open ging, werd men door den reuk gewaar, dat zich iu de woning een lijk bevond, dat reeds in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde. Verwonderlijk, dat de zoon ook weer denzelfden dag in 't dorp verscheen. Op de vraag van den burgemeester, waarom hij geen aaDgifte van den dood zijner moeder had komen doen, antwoordde bij onverschillig Zij heeft me niet gezegd, dat zij ging sterven en daarom heb ik er jullie ook niets van laten weten. In 't eerst vermoedde men iets vreeselijks, vooral daar de ontboden geneesheer gebood, het lijk niet te begraven, alvorens het parket uit Maastricht er geweest was. Die vermoedens zijn echter gelogenstraft, daar de teraarde bestelling onmiddellijk na 't onderzoek der justitie heeft plaats gehad. Naar men wil zou er naar den toestand der geestvermogens van den zoon een onder zoek dienen ingesteld te worden, want een verstandig mensch zal zjjn plicht op zulk een schandeljjke wijze niet verzaken. Een preek met hindernissen. Men schrijft uit Winterswijk aan de Z. Ct. Ds. X uit IJ moest Zondagmorgen te Winterswijk in een der kerkeu optreden, en zou zich per locaalspoor naar hier begeven. Ongelukkig was de treia, waarvan hij gebruik wilde makenvanwege den Zondagsdienst vervallen. Geen noodeen rijtuig werd gehuurd, eu indien de koetsier wat flink aanreed, kon i dominé nog tijdig te W. zijn. Op den weg i tusBchon Winterswijk en Groenloo moest de j koetsier voor don overweg wachten, daar de boomen waren neergelaten. De eenige passagier stapte even uitin dien tjjd werden de afsluitboom en geopend en de koetsier reed doorzonder zich te vergewissen of zijn passagier wel in het rijtuig zat. Toen by te W. aankwam en het portier van het rijtuig opende, was dit ledig. Ruim half elf arriveerde de achtergelatene te voet te W. en kon voor de saamgekomen gemeente optreden. De millionair-zieklc. Onder dit opschrift schrijft De Hope, van Holland (Michigan N, A.)Amerika lijdt aan een eigenaardige krankheid, die zich ook wel ia andere landen voordoet, maar die hier epidemiech geworden is. Dertig jaren geleden of minder, werd een mensch hier te lande, die een kapitaal bezat van 100.000 p. st., voor een ijk man gehouden. De interest op uitstaande gelden was boog, bet loven goedkoop en r.:cn kan toch niet meer doen dan goed leven. Sinds dien tijd kwam er ech er een kentering in onze sociale toestanden. De monopolie werd gebo on, de standaard van rijkdom werd onnoemelijk verhoogd, en thans telt Amerika bijna evenveel millionaire als er toen meuschen waren, die een ton gouds bezaten. Een onverzadigbare zocht naar rijkdom ontwikkelde zich, geen financieel Babel was te groot, geen gouden pyramide te hoog voor de gulzige bouwers. Een dreigend scfuindaal. Oadsr dezen titel schrijft 't Hdsbl. v. Antw. het volgende Er schijnt een geweldig politiek-flnanciaal schandaal in Engeland op handen te zijn. De openbare denkwijze is zeer misnoegd tegen het gouvernement, omdat de attorney- general geweigerd heeft vervolgingen in te atellen tegen de bestuurders en beheerders eener groote financieele maatschappij, waarvan de ondergang eene som van omtrent 100 millioen gulden heeft doen verliezen. De weigering van den attorney wordt toegeschreven aan de vrees, dat in deze saak zeer invloedrijke personen, zeer hooggeplaatste, ja meer dan hooggeplaatste, betrokken zjju. In de pers wordt nu eon veldtocht gevoerd om vervolgingen te vragen, maar tot nu toe wil de attorney niet op zijn besluit terugkomen. De personen, die in hunne belangen geschaad zijn, brengen 5000 p. st. bijeen, een som die er nodig is om zelf het proces te beginnen. Indien hun dit gelukken mag, zal het schandaal nog zooveel te grooter zijn. Ons vee naar Zuid-Afrika. Er is thans eon hoofd-commissie benoemd om hst plan, den Boeren kosteloos aan jongvee te helpen, ten uitvoer te brengen. Men zal aan de leden van de commissie in de provincie waar men woont vóór 1 Maart a.s. moeten opgeven welk vee ter beschikking wordt gesteld. Om streeks half Augustas of nog vroeger zal het eerste vee worden verzonden en het einddoel is een geregelde veehandel tnsschen Zuid- Afrika en Nederland. Getrouwd ENGEL VAN DER SAN DE Iz. en ANTONIA POUWLINA BAKKER Mo. Nieuwebkerk, 24 Januari 1903. (Stevensluis.) Heden overleed in den ouderdom van bjjna 72 jaren, NEELTJE DE BLONDE, Schuddebeurs, 20 Jan. 1903. Mede uit naam der Familie, C. BRABER. Voor de vele blijken van belangstelling, ontvangen gedurende de ziekte en na het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Vader J. A. v. d. BERGE, betnig ik, ook nameDs de familie, mijn hartelyken dank. Seroobkerke (Sch.) Wed. J. A. v. d. BERGEBoot. Was Marie Vis, Meeldijk, 7 jaar?

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 5