ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 24 Januari 1903. (525 ierilüzeesoh.e Cour an t). Eerste Blad. Algemeen Overzicht. HIEUWSTUPIHGEH» Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en ZATERDAG. Do prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7800. Directeur i T. DE L005SE. Redacteuren: j A" ™ANKEL. J. WAALE, alleen voor net binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Ia den Duitschen Rijksdag heeft de Rijkskanselier Von Bülow, een overigens zeer handig diplomaat, die voor een parlementair tweegevecht niet vervaard is, de moeielyke taak gehad den Keizer te verdedigen tegen de scherpe kritiek op diens niet altijd wel doordachte telegrammen en redevoeringen. Men herinnert zich, dat de Keizer inder tijd aan den Prins-Regent van Beieren uit Swinnemunde een depêche zond, waarin hij zijn leedwezen uitsprak eu zijn deelneming betuigde over het afstemmen door deu Beier- schen Landdag van 100 000 Mark, die de Beiersche regeering voor de kunst had aan gevraagd. Tevens bood de Keizer in zijn depêche uit eigen privé de afgestemde som den Prins-Regent aan. Van dit aanbod werd geen gebruik gemaakt, omdat reeds een lid der regeeringsminderheid het bedrag ter be schikking van den Prins-Regent gesteld had. Begrijpelijkerwijze was mon over 's Keizers gedrag in deze zeer ongehouden. Men zag daarin terecht een beleediging van den Land dag en een ongeoorloofde inmenging in de binnonlandsche aangelegenheden van een Bondsstaat. En het was dan ook wel te voorzien, dat bij de heropening van den Rijksdag deze aangelegenheid daarin zou ter sprake worden gebracht. Schadler, een Beier, lid vau het Centrum, kweet zich van die taak. Von Bülow nam het natuurlijk voor zijn Keizer op, of juister, maakte zich op een handige wijze van de zaak af. Hij beweerde namelijk, dat het gewisseld telegrammetje een zuiver persoonlijk zaakje van den Vorst was, die hem en niemand aanging. Het was geen regeeringsdaad, wat hieruit bleek, dat in den Reichsanzeiger, het officiëel orgaan, van het telegram geen woord gerept was geworden. Daarmede kon Schadler naar buis gaan. Eigenaardige toestanden heerscben toch in het ryk van de Spree. Als de Keizer in zijn hoedanigheid iets in het openbaar zegt of schrijft, wat aanstoot geeft en afkeuring ver dient, de Ministers zetten het maar niet in de officiëele krant, en de regeering is gedekt, en Meester Kritiek kan zwijgen. Von Bülow is toch e8n handig man. Nog een ander niet minder opzien gebaard hebbend telegram met een daarop gevolgde krasse Philippics van den Keizer tegen de socialisten, werd in den Rijksdag ter sprake gebracht. Vollmar name lijk, ook een Beier, leider van de socialistische fractie in zijn land, wilde een afkeurend woord uitspreken over 's Keizers houding in de zaak van Krupp. Nauwelijks was de naam »Krupp" van zijn lippen, of de president, Van Ballem8trem, staat op, zeggend, dat die aangelegenheid van zuiver particulieren aard was, waarover bij geen debat kon toelaten. Vollmar betwistte de juistheid van deze ziens wijze, zich beroepend op het feit, dat zoowel het telegram als de rede vaD den Keizer in den Reichsanzeiger hadden gestaan. De presi dent bleef bij zijn besluit geen discussie hierover toe te laten. En of de socialisten nu al aanvoerden, dat, waar de Keizer achter de veilige borstwering van zijn onschendbaar heid 2 h millioen staatsburgers openlijk diep beleedigd had, aan wie de pas om zich te ver dedigen door het wetsartikel op de majesteits schennis was afgesneden, io de volksvertegen woordiging het vrije woord hierover niet aan banden mocht worden gelegd, dit baatte niets, de president, vermoedelijk door de regeering hiertoe geprest, bleef op dit punt onverzette lijk. (In de Duitache pers wordt de partijdige handelwijze van den president door al de partijen gelaakt). De gladde Von Bülow, die den ongunstigen indruk, welken 's Keizers redevoeringen op het volk gemaakt hebben, wilde wegnemen, deed in zijn rede vooral uitkomen, dat de Keizer diep doordrongen was van de noodzakelijkheid, dat de Staat de beschermende hand over de economisch zwakken moest uitstrekken, en dat de arbeiders gelijke rechten met de andere standen moesten hebben. Nooit, zeide hij, heeft de Keizer de constitutioneele rechten van het Duitsche volk woorden van den Rijkskanselier niet kloppen met de daden van den Keizer. Deze daden toch zijn gewoonlijk in flagranten strijd met de heerschende volksovertuigiog, wat bij eon souverein, wiens lijfspreuk ia: aic volo, sic jubeo (zoo wil ik, zoo gelast ik), niet te bevreemden is. De 0o8tenrijksche Rijksraad heeft vier en vijftig uren achtereen zitting gehouden. De Czechen voerden obstructie door het houden van redevoeringen, totdat zij zelve het spelletje moede werden, en zich lieten bepraten het op te geven. Ia Mentone zijn in een hotel mijnheer en mevrouw Gerard afgestapt. In mevrouw Gérard steekt de kroonprinses van Saksen. Wie mijnheer is, zal de knappe taalonder wijzer Giron u wel zeggen. Beide zijn zeor welvarend. De Boeren hebben na afwijzing van bun door ons reeds besproken verzoekschrift besloten hun beroep op het vasteland van Europa ten behoeve van de weduwen en weezen voort te zetten. Chamberlain heeft te Johannesburg aan een feestmaal van aandeelhouders der diamant mijnen aangezeten. Zijn vriend Milner was natuurlijk ook van de partjj. Hij heeft aan tafel een speech afgestoken, waarin hij mededeelde, dat aan het Eogelsche parlement zou voorgesteld worden om ten laste van Transvaal en OraDje-Vryetaat een leening van 35 millioen pond sterling aan te gaan. Die leening zou dienen om de bestaande schalden van Transvaal af te lossende spoorwegen te naasten, en nieuwe lijnen aan te leggen. Ook zou ten laste van de nieuwe Boerenkoloniën en ten bate van de oorlogs- scbuld een leening van 30 millioen pond sterling worden gesloten. Edelmoedig Enge land! Het provoceert den oorlog, verwoest hot land, verarmt het volk, en laat de Boeren bij slot van rekening de oorlogskosten nog betalen. In Duitechland, waarin de schoolplicht reeds langer dan een halve eeuw bestaat, kan het volk lezen, onderscheiden, oordeelen, en daar het in het politiek leven een levendig belang stelt, zoo zal het wel begrijpen, dat de mooie Nederland. Haarlem, 21 Jan. Op laat van de justitie zijn in bet huis van bewaring opgesloten vier Amsterdammers, die gisteren, op klaarlichten dag, diefstal met inbraak pleegden bij een juffrouw te Halfweg. De juffrouw had even haar woning verlaten en toen sloegen de dieven hun slag om een horloge, zilveren lepels enz. te ontvreemden. De gemeen te-veld wachter Koster achterhaalde het viertal te Sloterdyk. Toen zij hem per fiots zagen aankomen, werd een deel van het ontvreemde weggegooid en zij weigerden mede te gaan. Maar Koster trok zijn revolver en zei evenveel tijd te hebben als de heeren. Wilden zij gaan zitten, dan was het goed, wilden zij naar Halfweg of Amsterdam, dan was het ook goed, doch mocht eon hunner probeeren weg te Joopen, dan kon hij rekenen op een blauwe boon. De heeron gingen toen kalm mede naar Halfweg en werden later met behulp van den rijks-veldwachter Do Wilde naar hier getransporteerd. Amsterdam, 22 Jan. Da moord in de Czaar Peterstraat alhier. Dat de justitie den schrijver van de bekende dreigbrieven nog niet in handen heeft kan blijken uit het feit, dat vrouw Verhoef te Bussum j.l. Vrijdag wederom een dergelijkea brief ontvangen heeft, welke, naar verzekerd wordt, met het schrift der vorige brieven geheel overeenkomt. 's-Gravenhage, 22 Jan. Alhier is thans ook een bookmakerskantoor geopend en wel van James Foster (lid van Tattersalls). Dit kantoor neemt weddenschappen aan op alle j Engelsche, Fransche en Duitsche wedrennen. Als een staaltje van groote brutaliteit kan worden gemeld, dat de Belg Van der Straeten. die eenigen tijd geleden spoorloos uit 's-Gravenhage verdween om zich te ont trekken aan een arrestatie, omdat bij ernstig verdacht wordt een militair bij een vechtpartij in de Krayenhoffatraat aldaar, te hebben gedood, dezer dagen uit Italië aan een inspecteur van politie, te 's-Gravenhage, een Fransche briefkaart zond met Deen vriend- schappejyken groet". Nieuw-Vossemeor. Mej. Henrietta van Schouwen, vroeger te Oud-Vossemeer, is, na opleiding aan de Mode-academie te Amsterdam, onder leiding van mej. Wohryaek als directrice, benoemd als directrice van een fijne mode zaak te 's-Gravenhage op een jaarwedde van f 4000. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 23 Jan. Over het «Nederl. Strijk-Quartet", bestaande uit de heeren Christiaan Timmer, 1ste viool, Johan Herb- schleb, 2de viool, Focco Klimmerboom, alt, en Frits Gaillard, violoncel, schrijft de bekende muziek-recen8ent, Daniël de Lange, in liet Nieuws van den Dag onder anderen het I «De tweede avond van het Nederl. Stryk- >Quartet mocht zich in een groote belung- «stelliog van de zijde van het publiek verheugen. «Het hoofd-oogenblik van den avond was «de vertolking van Muzart's heerlijk werk. «Met buitengewoon artistieken zin en met «zeer veel achevc on vooral met groote «schoonheid van klank werd dit stuk kunst «door de vier uitvoerenden tot leven gewekt. «Vol bewondering volgden de aanwezigen de «schoone klanken van den meester. Men merkte het aan de gebeele stemming van «het publiek. «Geen luidruchtige uitbarsting van hand geklap volgde onmiddellijk na het einde van «elk der vier deelen. Integendeel, men kon seen eerbiedige Btilte waarnemen, totdat aan «het einde van het geheele werk het gemoed «zich luebt gaf in geestdriftvolle toejuichingen, oden kunstenaars bewijzende, dat hunne «hoorders met hen de hoogheerlijke kunst uitingen, waartoe Mozart's werk de aanleiding «geweest was, in hun binnenste mede hadden «doorleefd. «Daarna volgde het bevallige kwartet van «Mendelssohn. Met veel virtuositeit en met «voel juistheid io de voordracht, werd dit «werk door de vier kunstenaars ten gehooro «gebracht". Met genoegen vernemen wij, dat dit quartet, dat in Amsterdam een zóó groot succes had, vermoedelijk in de volgende maand ook Zierikzee bezoeken zal, teneinde in do Concert zaal alhier een uitvoering te geren. Hopen wij, dat op de lijst, die hiervoor zal circuleeren, flink zal geteekeud worden, opdat wij weêr in de gelegenheid zijn iets goeds te hooren. Yanwego het bestuur der vereeniging «tot spijsuitdeoling aan herstellende zieken en het verstrekken van melk en eieren aan zwakken en kinderen" alhier ie eene circulaire verspreid aan de begunstigers, houdende rekening over het vorig jaar, die, helaas! met een nadeelig saldo sluit. In de circulaire wordt vermeld wat do vereeniging in het afgeloopen jaar heeft gedaan. Daaruit blijktdat zij aan 29 personen tijdelijke hulp heeft verschaft. Moge de opwekking, om steun te blij vet' verleenen of deze uit te breiden, een gunstig gehoor vinden en zelfs nog velen toetreden om het nuttige doel te helpen bevorderen. Door de Gedep. Staten dezer provincie ia, bij het thans opnieuw ingevallen dooiweder, andermaal beperkt het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen, met ingang midder nacht tueschen den 23en en den 24en dezer. Bij Kon. besl. is met ingang van 23 dezer herbenoemd tot burgemeester van Bruinis8e, de beer J. Elenbaas. Hoe groot is eigenlijk de draagkracht van het ijs en wanneer is het vertrouwd zal menigeen wel eens gevraagd hebben. De staat der Nederlanden geeft een antwoord op die vragen. In het «reglement op den veld dienst" staat: «Als het ijs 4 c.M. dik is, kan het een man van middelbaar gewicht dragen, op 8 c.M. is het vertrouwd voor infanterie in gelid, van 1146 c.M. voor cavalerie en lichte artillerie, op 40 'c.M. en daarboven weerstaat het de zwaarste lasten". (Afidd. Ct Sirjansland. Gisterenavond bad een vrouw, terwijl ze bij een buurvrouw was, het ongeluk over een stoof te vallen, met het noodlottig gevolg dat zij haar been brak. Geneeskundige hulp werd spoedig ingeroepen en verleend. Stavenisse, 22 Jan. Gisterenavond had in het «Hotel De Vlieger" de aangekondigde openbare vergadering van de kiesvereeniging «Algemeen Belang" plaats. Een zóó talrijk publiek was opgekomen, dat verscheidenen wegens gebrek aan plaat», huiswaarts moesten keeren. Als spreker trad op de heer Crucq. die in eene mooie en flinke rede het onderwerp «Sleur" behandelde. Hij wees, door voorbeelden opgehelderd, op onschuldige sleur, sleur uit onverschilligheid, uit koppigheid enz., op huiselijke, maatschappelijke, godsdienstige sleur en kwam zoodoende op politieke sleur. Hij maande de aanwezigen aan om zich aaneen te sluiten, teneinde, gedachtig aan de oud- Hollandsche spreuk«Eendracht maakt Macht", het «Algemeen Belang" te kunneD dienen. Eenige vragen, tot den spreker gericht, werden natuurlijk welwillend beantwoord, waarna de bijeenkomst werd gesloten. Als een bewijs, hoe sterk het passagiers- verkeer aan den provincialen steiger alhier is, kan wel dienen bet feit, dat er in het afgeloopen jaar door de verschillende stoom- booten alhier ruim 14000 passagiers zijn opgenomen of afgelaten. Oud-Vossemeer. In de algemeene ver gadering van de Muziek- en ZaDgvereenigiDg, alhier gehouden, bleek, dat de fioanciëele omstandigheden niet oDgunBtig waren voor de zaDgafdeeling kon f 20 op het reservefonds j gebracht worden, terwijl 2 aandeelen van het I renteloos voorschot der muziekafdeeling konden worden afgelost, zoodat thanB van de f 540 schuld, die het gezelschap oorspronkelijk had, nog f 80 is overgebleven. Als vice-voozitter werd herkozen de heer F. W. O. Wiskerke, terwijl als bestuurslid werd gekozen de heer C. van Dienst, in plaats van den heer D. G. de Wilde, die ontslag heeft genomen. In den loop der maand Febrnari zal voor de vereeniging «Eendracht" optreden de heer Maurita Timmermans, als karakter- humorist, bijgestaan door den gunstig bekenden pianist en voordrager, den heer Joh. Burlage. Poortvliet, 22 Jan. Dinsdagavond hield de vereeniging «Onderlinge Bijeenkomst" alhier een vergadering in de herberg van J. Noom, waarin de heer W. Carole, hoofd der school alhier, een lezing hield orer de Ongevallenwet. Deze vergadering word voor oen ieder, die er belang instelde, toegankelijk gesteld, doch de opkomst was gering. Dank komt den beer Carols toe voor de nette en duidehjko uitlegging dier wet. In hoofdzaak werd besproken de verplichting van den werkgever bij hot ontstaan van een ongeval en de percentale uitkeering aan den werkman bij het ontstaan van een ongeluk. Goes. Valschc munt is hier weer in om loop. Een gulden en een kwartje, vrij goed nagemaakt, zijn bij de politie gedeponeerd. Voorzichtigheid zij aanbevolen. Dronken kerels op een Uondetikar Een paar niet nuchtere konynenkooplui tui melden met hnnne equipage van don 's Heer Hendrikskinderendyk. Eenige langooren ge raakten uit de bokken en werden door de honden doodgebeten of wisten te ontsnappen. «Eigen Hul p", de hoogst nuttige werklieden-vereenigingtelt thans 248 leden, waaronder 20 buitengewone en 1 begunstigers. Zy heeft in 1902 aan 55 zieke leden f 1178.50 uitgekeerd en bovendien f 120 by overlyden. De jaarrekening sloot met een nadeelig saldo van f 140.59. Op 31 December 1902 bezat de vereeniging oen kas van f 2718.605. De leden J. den Hollander, P. C. Kerk- hove eu C. Touw werden als commissarissen van toezicht herkozen. In 1903 zal de vereeniging haar zilveren jubilé vieren. fis den gemeenteraad te Goes is ingekomen een verzoek van den hoer 11. Niereen, om subsidie voor den aanleg van een stoomtram Borsele-Goes-Wolfertedyk. Borsele, 22 Jan. Woensdag besloot de dykraad voor de waterkeeriDg van het calamiteuze waterschap Ellewoutsdyk-Borsele tot het maken van oeverwerken vóór de Noordnol van Borsele. De kosten hiervan syn geraamd op ruim f 41000. Middelburg, 21 Jan. Hedennamiddag werd de eerste zitting van den gemeenteraad in dit jaar gehouden. In een vorige zitting had de raad een besluit genomen om een post wegens armen zorg op de begrooting te brengen. Er waren o.l. een paar kinder en, wier ouders niet in hun behoeften konden voorzien, door deze ouders verlaten en stonden dus hulpeloos. Het burgerlijk armbestuur weigerde onder steuning te verleenen, omdat het meende, dat deze kinderen geen verlaten kinderen waren. Burgem. en Weth. voorzagen dus in de ver zorging dezer kinderen en de raad keurde de gedane uitgaven daarvoor goed en bracht l -den post op de begrooting. Gedep. Staten keurden dat besluit niet goed, omdat naar hun inzien het burgerlyk armbestuur had moeten voorzien. Burgem. en Weth. stelden den raad voor in beroep te gaan bij H. M. de Koningin; dit vond veel bestrijding, omdat men meende, dat het besluit van Gedep. Staten wettig was en het voorstel werd dan ook verworpen. De heer mr. De Yeer diende een motie in, om het burgerlyk armbestuur uit te noodigen het uitgegeven bedrag voor zyn rekening te nemen en aan Burgem. en Weth. te restitueeren. Met 13 tegen 3 stemmen werd deze motie aangenomen. Op de particuliere ysbaan aan den Seie- weg te Middelburg werd Donderdagavond een ysfeest gehouden. De baan was geheel geïllumineerd met lampions, terwyl zich zeer vele schaatsenryders, waaronder velen gecostumeerd, op het ys bewogen. De baan was vry goed en het feest is dan ook goed VlisBingen, 21 Jan. De nachtboot «Koningin Regentes" is Dinsdagavond met behulp van sleepbooten, by Grain Island zonder schade vlot gekomen. Zy was heden morgen op tyd alhier aan. Uit deze gemeente wordt aan Holland- scbe bladen geschreven, dat men by het Nederl. loodswezen en de betonning in het 6e district bezig is een aan merkel yke ver betering aan te brengen in 't redden van drenkelingen by ongevallen ter reedo of in open zee. De te Vlissingen gestationeerde sloepen en zeilsloepen zullen van reddings- gordele worden voorzien, terwyl men by enkele vaartuigen van de betonning en de verlichting het zg. HolmreddiDglicht reeds heeft aangebracht. Wy vernemen, dat er veel kans bestaat, dat deze reddingstoestellen op breeder schaal zullen worden toegepast. Hierdoor zou een verbetering zyn aangebracht, die by nachtelyke ongevallen vooral haar nut zou hebben. Het is toch bekend, dat by het bekende nachtelyke ongeval, waarby een drietal roeiers verdronken, en bij het j 1. plaats gehad hebbend ongeluk, waarby de Nedcrlandsche zeeloods B. het leven verloor, geen reddingstoestellen aanwezig waren. Het is maar te hopen, dat men deze zaak nu niet half, maar geheel uitvoere. Biervliet. Deze gemeente bezit het twyfel- achtige voorrecht een uitgebreide dievenbende binnen hare veste te doen huizen. Die bende stoelt alles, wat binnen haar bereik komt. Al wat waarde heeft, is haar welkom. Winkels en pakhuizen worden nu nauwlettend gesloten. By den Middelburgscben schipper werden dezer dagen kruidenierswaren en een kruik met 10 kan cognac van het onbewaakte boord gehaald op een Zondagavond vóór 10 uur. Een voerman, die 8 balen bloem tbuiB kreeg om ze den volgenden dag naar Hoofdplaat te brengen, en den geladen wagen in zyn wagenhuis achter zyn woning plaatste, vermiste twee balen of 200 kilo meel. In byna alle boomgaarden zyn de appelen gestolen. Aardappelen, kolen, ja zelfs kooien zyn zonder permissie weggehaald. Landbouw en Veeteelt. Door de LandbouwvereenigiDg «Dreischor" is ten vorigen jare aangekocht: 196500 K G. superphosph. voor f S924.936 87320 Chili-salpeter - 10217.205 65477 katoenmeel - 5426.875 23200 lynmeel - 3129.53 137 kar steenkolen - i867.60 j 113 J M3. grint 205 56 Totaal f 26771.706 Aan het tiende jaarverslag betreffende den toestand en het beheer der zuivelfabriek «De Duif" te Nieuwerkerk over 1902, i gedaan in de vergadering op Vrydag 16 dezer, ontleenen wij de volgende cijfers Het oorspronkelyk kapitaal, groot f 20,000, is door aflossing dit jaar f 1000 ver minderd tot f 13,000. De reserve-kas bedraagt f 2053,556 en het kas saldo over 1902 f 924,735. Aan de leden kon een bybetaling geschieden van 4| p.Ct. boveD het bedrag van de door hen geleverde melk, in totaal f 2563. Het aantal leden bedraagt 94 met ruim 500 koeien. Yerwerkt werden 1713199 K.G. melk; daarvoor werd uitbetaald f 59539,30. Afgeleverd werden 59159 K.G. boter tot een bedrag van f71832,52. Het melktraii sport kostte f 5322,67. Het vetgehalte liep van 2,8 tot 4,5 p.Ct,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1