Uit Stad en Provincie. Raadszitting van 16 Jan. II. Ie Wisseokerke. 's-Hertogenboach, 16 Jan. Het scheelde niet veel of de bewaarder-brigadier in de gevangenissen alhier, de heer Sneevliet, was het slachtoffer geworden van zijn mensch- lievendheid, toen hij bij zijn pogen om den 1 O-jarigen zoon van zekeren Hazebroek alhier, die op den Dommel was door het ijs gezakt, te reddeD, zelf te water geraakte. Hij wist zich echter nog te redden, maar de jongen verdronk. Breda, 17 Jan. Voor 5 staanplaatsen op de Pinksterkermis alhier werd ingeschreven tot een bedrag van f 3656. De hoogste prijs f 2625 word besteed door Gerard Vincken voor de plaatsing van een stoomdraaimolen. Zierikzee, 19 Jan. Zaterdagavond om streeks kwart over negen brak in het lompenpakhuis van den heer J. M. Verbeke in do Lange 8t.-Janstraat een brand uit. Do brandspuiten waren spoedig op het terrein van den brand. Spuit 4 gaf het eerst water, alhoewel spuit 3 het eerst aanwezig was. Deze kon echter wegens den lagen waterstand in de Nieuwe Haven aan vankelijk geen water geven, zoodat daar ter plaatse een brandput geen zaak van weelde zonde zijn. Tegen twaalf uur was men den brandwaarvan de oorzaak onbekend is geheel meester. De brand bepaalde zich tot eenige losse lompen en een gedeelte van een houten beschot, zoodat er meer waterschade dan brandschade geleden is. Oppervlakkig wordt de veroorzaakte schade op een duizend gulden geschat, die door verzekering bij de Belgische Brandwaarborg-Maatschappij gedekt wordt. Serooskerke (S.). Vrijdag 16 Jan. werd alhier de gewone jaarvorgadering van het mnsschengilde gehouden. Uit het verslag van den boekhouder bleek, dat door de 39 leden was ingeleverd een gezamenlijk aantal van 2546 mussohen of daaraan gelijkstaande, waarvan M. Bodbijl met 608 als koniog en P. J. Heijboer met 480 als deken. Nadat nog het bestuur bij acclamatie werd herkozen, de rekening en eenige huishoudelijke zaken waren afgedaan, werd de officiëele vergadering gesloten. Daarna bleef men nog enkele nren allergezelligst bijeen. Renesse. Een batig saldo van f 56,25 van het in Januari opgeheven voorlezings gezelschap «Vriendschap en Leeslust" is, met bestemming voor het ziekenhuis te Noordgouwe, aan één der bestuursleden dier stichting afgedragen. Haamstede, 18 Jan. De gemeen te-veld wachter van Haamstede^en Burgb, de heer N. de Vos, vierde heden zijn 80sten jaardag. "Wie hem dagelijks zyu ambtelijke plichten ziet vervullen, zon hem zulk een hoogen leeftijd niet toeschrijven. Hij is dan ook nog bizonder kras op zijne jaren. De jubilaris moebt zich dezen dag in vele blijken van belangstelling verheugen. De surnumerair van 's rijks-belastingen G. J. Boot wordt met 1 Februari a s. van Rotterdam verplaatst naar den Hoek-van- Holland. Buxgh, 18 Jan. Heden overleed alhier plotseling de heer C. van de Vate, die in zoo menige betrekking in gemeente, armbestuur, polder en kerk sinds vele jaren de algemeene achting zijner medeburgers genoot. Het verscheiden van den heer Van de Vate zal in de verschillende colleges zeer worden gevoeld. De overledene bereikte den leeftijd van 71 jaren. Nieuwerkerk, 17 Jan. Na een uit voering op Woensdag jl. voor het publiek tegen betaling van entrée-geld en voor gezins hoofden uit den werkenden stand, die gratis toegang hadden, gaf het in Jan. 1902 alhier opgerichte fanfarencorps «Oefening en Uit spanning" Vrijdagavond zijn eerBte uitvoering voor de donateurs en begunstigers met hun dames. Het programma van muzieknummers werd afgewisseld door een paar komediestukjes en een paar zangstukjes voor dubbel kwartet. Riep de voorzitter, de heer R. J. Gaanderse, in zijn openingswoord de toegevendheid in van het publiek jegens bet muziekgezelschap, dat nog zoo korten tijd bestaat, de hulde, die aan het einde van het concert door den eere-voorzitter, den burgemeester der ge meente aan de werkendo leden werd gebracht voor de kranige wijze, waarop ze zich van hun taak hadden gekweten, en aan den directeur, den heer P. A. Joogmans voor de degelijketactvolle leidingwas niet onverdiend. Al de aanwezigen waren verbaasd over de vorderingen, die door dé executanten aan den dag werden gelegd. Ook de aardige komediestukjes, die goed werden afgespeeld, mochten veel bijval ver werven. Ouwerkerk, 17 Jan. Gisteren avond had alhier de aangekondigde uitvoering plaats van de rederijkerskamer «Streven naar Beter", in de zaal van den heer Van Oost. De rollen werden door de verschillende spelers goed uitgevoerd, inzonderheid door de jongste speelster, mej. Cornelia Verjaal, die, al was zij voor de eerste maal op de planken, haar rol meesterlijk vertolkte. Een ge animeerd bal besloot de zeer prettigo en gezellige bijeenkomst. Wissenkerke, 17 Jan. Als nummer 1 op de voordracht voor gezworen van den Soelekerke-polder, vacature ontstaan door het overlijden van den heer P. Dieleman, werd geplaatst de heer Abr. Remijnse te Camperland. Camperland, 17 Jan. liet muziekgezelschap «Ons Genoegen" alhier hield heden in do openbare school zijn gewone jaarlijksche uitvoering voor het publiek. Dat de ingezetenen deze uitvoering zeer op prijs stellen bleek uit de trouwe opkomst, uit de bijna onverdeelde aandacht en het hartelijk applaus dat den uitvoerders der muzieknummers zoowel als die der voordrachten ten deel vielen. Rilland. Eenigen tijd geleden vermeldden de meeste gewestelijke bladen dat albior een klooster zal worden gebouwd. Die mede- deelingen waren voorbarig. Thans evenwel kan met zekerheid worden gemeld dat een klooster met eene R-Katholieke Kerk alhier zullen verrijzen. Het klooster zal overeen komen met een dergelijk als te Sluiskil of te Sas-van-Gent staat. Niet de bofstede van den heer De Jager zooals sommige bladen meldden is daarvoor aangekocht, doch een gedeelte van die hofstede, eigenares mevrouw de wed. Meulemeester te Bergen-op-Zoom is daarvoor aangewezen. De kerk zal evenwel slechts hulpkerk zijn, de hoofdkerk blijft gevestigd to Hausweert. De vorige week zijn do taxateurs voor den grond beëedigd, zoodat de zaak thans haar beslag heeft gekregen. (De Z.) Middelburg, 17 Jan. De stemming voor een lid der Tweede Kamer in dit kiesdistrict zal plaats hebben op Dinsdag 3 Febr. a s., de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 10 Febr. en de herstemming, zoo noodig, op Dinsdag 17 Febr. a.s. Vlissingen, 17 Jan. Dezer dagen heeft zich alhier de vereenigiog «Zeevaartschool" geconstitueerd. De leden der vereenigiog zijo de heeren C. L. van Woelderon, J. W. A. F. van Maren Bentz v. d. Berg, mr. Jan Smit Az., J. Bos, A. A. A. E. Gewin en C. R. C. Wibaut. Het plan bestaat om zoo mogelijk op 1 Mt i a.s. de zeevaartschool te openen. Het schoolgeld is voorloopig vastgesteld op f 5 per maand. De jaarwedde van den directeur-leeraar is bepaald op f 2400. Heden zijn officieel als candidateo voor het lidmaatschap van deo raad gesteld do heeren P. F. Auer, liberaal, en J. II. Houbaer, katholiek. Het tweejarig moisje, dat Maandag in een tobbe met kokend water viel en in het gasthuis werd opgenomen, is aan de bekomen brandwonden overleden. De mailboot «Willem, Prins van Oranje", van de Maatschappij «Zeeland", die als reserve-boot dienst doet, heeft geruimen tijd opgelegen tot verrichting van verschillende noodzakelijke reparaties. De boot is nu weer in orde gebracht en heeft bij den gehouden proeftocht uitstekend voldaan. AanbestedingenVerkoopingen erna. Noordgouwe. De levering van 56500 K G. superpbosphaat k 14 pCt. vrij op den wagen is aangenomen voor f 2,60 de 100 K G. door den beer P. J. van Aardcnno te Dordrechtvan 6500 K.G. Cbili-salpeter van 15 k 1G pCt. door den heer J. J. Alph. Adam te Oasendrecht, voor f 11.28; ammoniak- superphosphaat en opgeloste Peru-guano niet gegund. Slechts 3 biljetten waren ingekomen. BBOHT8ZAKEN. Men beweert dat het onderzoek in de malversatiën op do Engeleche kantoren te Middelburg, in verband waarmede thans tien personen in voorloopige hechtenis zitten, zoover is gevorderd, dat vrij spoedig de openbare behandeling dezer geruchtmakende zaak kan worden tegemoet gezien. De persoon K., die te Dordrecht aan de nasporingen der politie wist te ontkomeD, is nog niet gevondon en G., die op zoo onver klaarbare wijze te Middelburg verdween, bevindt zich, zegt men, in Griekenland. De gewezen predikant te Kampen, wegens onbevoegde uitoefening der genees kunde door den kantonrechter veroordeeld tot 5 geldboeten van f 75 en 2 maal 14 dagen hechtenis, ia in hooger beroep door do rechtbank te Zwolle veroordeeld tot 5 boeten van f 25 en 2 boeten van f 50. KERKNIEUWS. De heer ds. M. H. A. van der Valk te Soest is na gehouden colloquium te 'a-Her togenbosch door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Brabant met Limburg toegelaten tot do Evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk. Hij ontving 17 Sept. j 1. eervol ontslag van de classis Grand-Rapidsvergaderd te Ludiögton, als predikant in do Presbyteriaaneche kerk van N.-A., en heeft de toezegging van beroep naar de Ned. Herv. Gem. to Boxel o.a. aangenomen. Tegen het beroep te Oosterwierum (Friesl.) van ds. Visser te Deersum is proteet aangeteekend bij het classicaal bestuur van Sneek. Beroepen bij de Goref. Gemeente te Oostburg, ds. K. Veen te Zaandam. Bedankt voor het beroep naar de Herv. Gemeente te Oud-Beijerland, ds. W. Bieshaan te Groot Ammers, die thans beroepen is te Krimpen a/d. Lek. Door de classis Goes is tot de Evangelie bediening in de Geref. Kerk tcegelaten do heer G. de Jager, cand. van de Theologische school te Kampen. Men schrijft uit Leidon aan De Telegraaf: De gezondheidstoestand van prof. dr. W. C. van Manen, die gedurende geruimen tijd zeer ernstige onrust baarde, is, naar wij kunnen mededeelen thans van dien aard, dat bjj het voornemen heeft in den loop der volgende maand zijn colleges te hervatten. Afwezig de heer Maris, één vacature wegens het overlijden van deu heer P. Dielemau, dus aanwezig 9 leden. Voorzitter de heer Helderman. Het verhandelde in de vergadering van 5 December 1902 wordt door den secretaris voorgelezen en door den raad goedgekeurd. Volgeiis het laatste proces-verbaal van kas- opneming werd door Burgem. en Weth. geconstateerddat bij den heer gemeente ontvanger aanwezig was, zooals ook moest zijn, een som van f 1135,94. Van Gedep. Staten is ingekomen het door hen goedgekeurd raadsbesluit der begrooting. Door hetzelfde College was goedgekeurd het besluit omtrent het verleenen van gratificatiën aan den onderwijzer Snijder en aan de rijks- en gemeentepolitie voor buitengewone diensten. Van den heer Snijder, onderwijzer aan de openbare school te Camperland, was ingekomen een dankbetuiging^ voor de door hem genoten gratificatie. Van L. G. van Overbeeke, ondernemer van een omnibusdienst van Wolfertsdijk op Goes en omgekeerd, een schrijven, kennis gevende, dat door hem zijn vervoerd over 1902 6103 passagiers, en dat hij zich voor de door hem van deze gemeente genoten provisie voor 1903 weer aanbeveelt. Op voorstel van Burgem. en Weth. wordt besloten dezelfde subsidie weer toe te staan. Van het bestunr der Ambachtsschool te Goes een schrijven, waarin subsidie verzocht wordt. Het verzoek wordt op advies van Burgem. enWeth. zonder hoofdelijke slemmingafgewezen. Vervolgens wordt verzocht en toegestaan af- en overschrijving van een post van onvoorziene op onderhoud gemeentehuis ad f 15. Over de behandeling van een verandering in de school-verordening betreffende de vacantie- dagen wordt druk gediscussieerd, waarvan het slot is, dat besloten wordt de beslissing aan te houden tot de volgende vergadering. Alsnu volgt de benoeming van leden der stembureaux voor de aanstaande verkiez'mg van een lid voor de Prov. Staten. Hiertoe worden gekozen de heeren A. van Damme en J. M. Markusse, en voor plaatsvervangers de heeren A. v. d. Maas en Jac. de Loofl. Voor de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad worden tot leden van het stem bureau gekozen de heeren M- Maris en J. de Loo0 en tot plaatsvervangers de heeren A. v. d. Maas en A. van Damme. WITTE HAGE. Wat de uitvoering der Onge vallenwet kost. Voor het personeel van den Centralcn Raad van Beroép is uitgetrokken voor1 voorzitter f 5000, 1 ondervoortitter f 4500, 8 leden k f4000 f32000, 1 griffier f3500, 2 substituut-griffiers, k f 2030, f 4000, 1 eerste klerk f 1200, 5 tweede klerken i\ f 600 f 3000, 1 concierge f 400, 2 boden f 500 f 1000, 1 knecht f 400, totaal f 55000. Voor het personeel der Raden van Beroep is geraamd: Raden van Beroep te Rotterdam cn Amsterdam: 2 voorzitters 4 f 4000 f 8000, 2 griffiers k f 3000 f 6000, 2 oerato klerken A f 4200 f 2400, 10 tweede klerken k f600 f 6000, 2 concierges f 400 f 800, 4 boden k f 500 f 2000, 2 knechts k f 400 f 800, totaal f 26000. Raden van Beroep to Almeloo, Arnhem, Roermond, 's-Hertogenbosch, 's-Gravenbage, Haarlem en Groningen7 voorzitters a f 3000 f21000, 7 griffiers 2500 f 17500, 7 eerste klerken k f 1000 f 7000, 28 tweede klerken k f 500 f 14000, 7 concierges A f 400 f 2800, 7 boden k f 500 f 3500, totaal f 65800. Raden van Beroep te Loeuwarden, Hooge- veen, Zutphen, Utrecht, Dordrecht. Middelburg en Breda: 7 voorzitters f 2500 f 17500, 7 griffiers f 2000 f 14000, 14 klerken f 600 f 8400, 7 concierges k f 400 f 2800, totaal f 42700. Toelagen aan plaatsvervangende voorzitters en plaatsvervangende griffiers f 6000. De vergoeding voor tijdverzuim en reis- en verblijfkosten is geraamd als volgt: Voor leden-workgovers en leden-werklieden en bun plaatsvervangers van2 Raden van Beroep te Rotterdam en te Amsterdam f 7000, 7 Raden van Beroep te Almeloo, Arnhem, Roermond, 's-Hcrtogenboscb, 's Gravenhage, Haarlem en Groningen f 12600, 7 Raden van Beroep te Leeuwarden, Hoogeveen, Zutphen, Utrecht, Dordrecht, Middelburg en Breda f 8400, totaal f 28000. Geraamd is: voor huur van gebouwen of lokalen voor 16 Raden van Beroep f 12000, voor inrichting van het gebouw voor den Centralen Raad van Beroep f 4500, voor onderhoud van gebouwen f 2700, voor meubelair f 61200, totaal f 80400. Samen is dit de kapitale som van f 307.700 per jaar. Dr. SCH VEPUAft. De laatste berichten uit Rome deelen mede, dat de lijder steeds in beterschap vooruitgaat. Deze blijkt ook uit goeden slaap enz. De broeder van den lijder is Vrijdag naar Nederland teruggekeerd. Brieven uit Berlijn. Van onzen correspondent). Terpsichore gemetamorphoaeerd. Ris» Isadora Buneau in haar dans- idyllen. Berlijn, 15—I -'03. In een fransche of italiaansche opera neemt het ballet een voorname plaats in. Na een hartstochtelijke scène, waarin tenor en sopraan, die helaas niet voor elkaar bestemd zijn, omdat alt, bariton en bas tegen hen intrigeeren, elkaar in de hoogste tonen eeuwige liefde hebben gezworen, doen de leden van het koor, die intusschen van links en rechts handjes gevend, zijn opgekomen en zich in een halve maan om de strijdende partijen hebben geschaard, de mannen achter ae vrouwen, van hun kant een duit in het zakje. Nu breekt een orkaan los, waarin alle registers van liefde en baat worden aangeroerd. De gelieven willen niet van elkander scheiden, bas en bariton en alt intrigeeren om het hardst, en het koor her haalt minstens twintig maal achtereen met onderstreepiDg van vaststaande gebaren in dezelfde bewoordingen, van pianissimo tot for tissimo zijn instemming met één der partijen. Als de 6lrijd op z'n hevigst woedt, komt het ballet gewoonlijk te pas of te onpas den stonn bezweren. De halve maan van het koor wordt verbroken. Men schaart zich in twee partijen en laat het middelste gedeelte van het tooneel vrij voor de avant-garde, welke uit de achter coulissen komt aanstuiven, en eenige oogen- blikken door elkaar dwarrelt met veel deining van bovenlichamen naar achter en voren, naar links en rechts en veel schemering van rose tricots en witte rokjes, totdat de muziek het sein geeft, dat de hoofdpersoon in aantocht is, de Prima-Ballerinadie in nauwsluitend satijnen, zeer laag uitgesneden keurslijfje en van het wespenmiddellje als een spaansehen kraag wijd uitstaande korte rokjes met groote sprongen nadert. De beweeglijkheid der avant-garde, welke bij haar nadering onmiddellijk ruim baan heeft gemaakt, was maar kinderspel vergeleken bij de hare. Als een wervelwind tolt zij, om zich zelf draaiend, rondom langs hare twawanten, soms met ver voorover gebogen bovenlijf, één been hoog in de lucht en uitgespreide armen vlak vóór het voetlicht op den punt van één voelje zwevende, om dan straks met denzelfden aanminnigen glimlach op het zorgvuldig ge- blankette gezichtje, tot haar groot bravour- stuk over te gaan, en de rokjes met beide handen nog meer uitspreidende op de punten harer teenen een tippeltocht te aanvaarden rondom het geheele tooneel. Voor dit moei lijke kunststuk betoont het publiek zich steeds dankbaar. Zij van haar kant gaat weer tot de groote sprongen over, komt dan nog eens van den achterkant \an het tooneel hoog op de teenen staande, naar het voetlicht tippelen, waar zij ten slotte als een tol in het rond draait, maar op het juiste oogenblik met het nog altijd glimlachende gezichtje naar het publiek gekeerd, stil staat, en aanvallig de armen uitspreidende en kushandjes werpende, voor het applaus dankt. Hoe langer zij het uithoudt op de punten harer teenen, des te luider het handgeklap. Terwijl muziek en spel, opera en comedie op het tooneel in den loop der tijden een groote verandering ondergingen bleef de tooneel-d aas zich steeds gelijk. #8lerren" kwamen en verschoten weer, maar hare piro- nesses, sprongen en teenkunststukken bleven altijd dezelfde. Het eenig verschil tusschen een ballet uit het begin - en het einde der 19e eeuw zal alleen bestaan hebben in de toiletten en kapsels der uitvoerende schoonen. Voor den tooneel- dans bestonden nu eenmaal vaststaande regels, meende men, waarmede rekening moest wor den gehouden. Doch nu komt van uit Amerika een jonge vrouw, die zich niet stoort aan de conventio- neele wettenen aan den tooneeldans nieuw leven wil inblazen. Weg met al het banale, fekunstelde, zinnelijke, weg met het keurs- ijfje, wijde volantrokjes en rose tricots. Terug naar de natuur en naar de kunst is baar leus. Van uit München, waar zij sinds weken in de kunstwereld veel lof inoogstte en door dag bladen en kunsttijdschriften met geestdrift werd besproken, van uit Weenen en Florence was haar een groote roep vooruitgegaan. En ook hier in Berlijn, waar zij drie avonden in het Koninklijke Operatheater van Kroll optrad, gisteren avond voor het laatst, had zij een enorm succes, ofschoon niet alles onverdeeld mooi was, wat zij gaf. Men merkt echter, dat het Miss Duneau ernst is in haar pogingen om den tooneeldans te hcrvormeD. Zij is bij de oude Grieken, misschien ook bij de statige Oosterlingen en vooral bij de kinderlijk reine figuren der schilders van het Cinque Cento in de leer gegaan. Dikwijls deed zij in hare prachtige standen en edele bewegingen denken aan de schilderijen uit dat beroemde italiaansche kunsttijdperk. Soms herinnerden me hare stille gebaren, en de wijze, waarop hare lange, slanke handen in opwaart- 8che beweging de beteekenis van den dans mede moest uitbeelden, aan de beschrijving der Javaansche danseressen. Liefde en angst, vroolijkheid en droefenis, trachtte de kunste nares in haren dans te leggen, welke zoo hemelsch breed verschilden van den bekenden, banalen tooneeldans. In verschillende harer nummers had Miss Duneau zich tot taak gesteld, schilderijen van Boticelli en Ambrosis de Prédis voor te stellen. Gedanste schilderijen". De uitdrukking is waarschijnlijk niet recht duidelijk, en toch weet ik geen andere. Naar de zacht, reine muziek van Italianen, als Cesare Negri en Giovanni Picci uit het begin - en het einde der 17e eeuw, welke uit het diepe orkest voor de dichtgeschoven gordijnen weerklonk, luisterde het publiek met stille aandacht. Men was door het voorspel reeds in „stimmung" gebracht. En toen daarop de gordijnen langzaam terzijde wegschoven, en het tooneel zichtbaar werd, dat aan beide zijden door boomcoulissen werd omlijst eu van achteren door een lichtgrijze wand werd afgescheiden, kwam van uit de zijcoulissen langzaam met zijdelingsehe, zoekende schreden een hooge vrouwenfiguur in een dunlos hangend kleed, blootvoets naar het raidden van het op de planken uitgespreide tapijt, waar zij op de tonen der gedragen muziek begon te dansen, een dans van eigen vinding, waarbij de edele bewegingen bizonder de aan dacht trokken. Een speciale studie moet Miss Duneau ge maakt hebben van de figuren op antieke vazen, mozaïekenreliefs en sarcopnagenvan de dansende beelden der Pompejaansche muur schilderingen. Hoe edel en prachtig gekozen waren al hare bewegingen, wanneer zij alleen in een door zichtige tunica gehuld, in het nummer //Pan en Echo" op de tonen van het pans-fluiije, danste, dan met uitgestrekte armen en terzijde gebogen lichaam naar de echo luisterde, om vervolgens weer den kinderlijken vroolijken dans te hervatten. Zoo en niet anders moeten de Grieksche vrouwen gedanst hebben onder haren lachen den, blauwen hemel. Prachtig was de wijze, waarop zij drie frag menten uit Glück'8 Orpheus door dansbewe gingen wist uit te beelden. In het eerste gedeelte«Die Trauer iiber Euridiee's Tod" de verheven smart, in het tweede gedeelte «Die schatten belauechen Orpheus", waarin zij lang uitgestrekt langzaam eerst het hoofd opheft om te luisteren en dan oprijst, in het derde gedeelte: «Orpheus Begegnung mit Euridice", haar herkennen van Euridice. Naar het mij voorkwam, was de kunstenares gelukkiger in de nummers, welke zij aan de Grieksche oudheid, dan in die, welke zij aan de Italiaansche kunstgeschiedenis had ontleend. Voor de eerste leende zich haar heerlijk gevormd lichaam trouwens bizonder, dat in een korte tunica, wier soepele, dunne stof van lichte kleur in fraaie plooien tot op de bloote knieën afhingtelkens bij de rythmische prachtige bewegingen als door een sluier zicht baar werd. En toch in weerwil van onbekleede armen, beenenvoetenwelk een reinen indruk maakte deze dansende vrouw, evenals één der 6chooneonbekleede beelden der Grieksche oudheid. Het was een interessante avond, dien ik gisteren bij Kroll doorbracht, waar de zaal door een bizonder gedistingeerd publiek bij aanmerkelijk verhoogde prijzen (zelfs staan plaatsen a raison van M. 1,50) tot op de laatste plaats bezet was. In boever Miss Duneau's streven gegeneraliseerd kan worden, is een vraag, welke Diet gemakkelijk te beantwoor den is. Dergelijke dansen zullen alleen door superieure vrouwen kunnen worden uitgevoerd. Anders zouden ze een tegenovergestelde uit werking hebben. Wellicht gaat Miss Duneau in haar pogingen verder, en zal zij ook trachten, aanwijzingen te doen ter hervorming van den ensemble-dans. Dat zij hier tekort zal schieten, is meer dan waarschijnlijk. Edele, reine vrouwen zijn onder de «Damen vom Ballet" dun gezaaid. Sprekender contrast dan tusschen den diep doordachten dans van Miss Duneau en den banalen sang aod dance van Augusta Adamo- vier, de «schoonzuster" van von Wölffling, die in het Passagetheater optreedt, welk gewichtig feit door reusachtige plakkaten wereldkundig wordt gemaakt, is moeilijk denkbaar. Dat Holland in het reisplan der Ameri- kaaneche is opgenomen, acht ik meer dan waarschijnlijk. K. Gemengd Nieuws. Eenige gemeentebesturen in het zuiden van Limburg, op wier grondgebied steenkolen mijnen zullen komen, hebben zich met een adres tot do regeering gewend, verzoekende, by de wet te bepalen, dat de gemeenten een aandeel van de winst der mijnen als belasting mogen heffeD. In het verzoekschrift wordt o. a. uiteengezet, dat bg toestemming der myowerkersbevolking, die gemeenten zich reeds binnen enkele jaren tot vergrooting van scholen en kerken gedwongen zullen zien, wat kosten zou ver oorzaken, die de fiaanciëele draagkracht der gemeenten te boven zouden gaan. Dc tram op Flakkee. Het lid der Provinciale Staten, de beer H. Ch. Vegtel, heeft verschillende plaatsen op Flakkee bezocht, in verband met de bezwaren, die hier eo daar gerezen zgn tegen de route der aan to leggen trambaan. Vooral in Den Bommel moet men nog al ontstemd zgo over de plaats van het emplace ment, dat meer dan 2500 M. van de gemeente verwijderd zal wezen. Ia 1902 zijn ia de kolonie Veenhuizeu (Ncêrlands Krontentuin) 4641 personen opgenomen, waaronder niet minder dan. 4121, die reeds meermalen daar geweest waren. Op 1 Januari j 1. was de bevolking 3826 personen. Een reservekader-anecdote. Van betrouwbare zyde wordt aan het Ilbl. het volgende verhaal medegedeeld van de ervaringen van een jongen man, die zich wilde bekwamen voor hot reservekader en daartoe zich voor de voorbereidende oefeningen bad aangemeld «Te 7 uur waren alle aspiranten byeen- geroepen in een groote zaal. De jongelui beginnen met een uur zegge 60 minuten te wachten: zoo leeren zij geduld en militaire stiptheid. Te 8 uur verscbynt de luitenantbelast met de voorbereidende oefeningen. Hg zal de jongelui toespreken, hen er op wyzen hoe goede wil, stipte gehoor zaamheid vereischt wordeD, doch tevens bun een hart onder don riem steken. Een prettig wo >rd, opgewekt gesproken, kan immerB zooveel goed doen, den jongelieden meer lust en liefde geven voor het werk, dat zij gaan ondernemen Luister maar Zoo, zgo jullie allemaal voor het reserve kader of de militie? Nou, ik heb jullie maar

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2