ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 20 Januari 1903. NIEUWSTIJDINGEN. (SS ierikzeesche Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7798. DirecteurA. 3". 13 Ei loozb. A. FBANKEL. J. WA ALKalleen voor het binnen- en bnitenl. nieuwe. Redacteuren Advertentiënvan 1—3 regels 31 lts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot dee Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend g-eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ing-ezonden stukken en berichten van correspondenten te adrêsseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Indië. De dood van laitenant De Kok. Uit Koetaradja werd d.d. 5 December aan de Javabode geschreven Het treurige ongeval met de patrouille van den luitenant De Kok heeft zich als volgt toe gedragen Op het bericht, dat een bende zich zou ophouden in een kampong, gelegen op den oostelijken oever van de Piada-rivier, rukte uit het bivak Lho Soekoen, met het doel om die bende te verrassen, een patrouille uit, sterk 45 bajonetten, 1 ziekenverpleger en 2 tandoes met 7 dwangarbeiders. Om 2 uur 's namiddags vertrokken, werd om half 6 uur 's avonds Sampo Niet bereikt, alwaar men tot ongeveer 9 uur bleef en zich toen inscheepte in twee prauwen; io de grootstede patrouille, in de kleinste de dwangarbeiders en de gidsen. Door den langen tijd, op de Geudé Sampo Niet verbleven, wellicht ook door de pogingen om prauwen te krijgen, lekte het doel van den tocht vermoedelijk uit en schijnt een bende intusschen in hinderlaag te zijn gaan liggen, althans, na tot ongeveer half twee 's nachts de rivier afgezakt te zijn, werd de patrouille onverwacht van beide oevers beschoten, waarop de prauwen door tot nog toe onbekende redenen begonnen te zinken, allen te water geraakten en bijna alle geweren verloren gingen. In de ontstane verwarring trachtte men den linkeroever te bereiken, doch volgens de nog levende lotgenooten zou dit slechts aan enkelen gelukt ziju en van dezen zouden er een aantal door geweervuur en klewanghouwen zijn af gemaakt bij hunne pogingen om den oever te beklimmen. Verdere illustratie is wel overbodig. Een ieder zal zich kunnen voorstellen, wat in den donkeren nacht, in een diepe rivier, tusschen twee vijandelijke benden in en bezwaard door kleeding en ledergoed met munitie, enz. het lot der militairen werd; slechts 5 Europeanen, 8 inlanders en de dwangarbeiders met drie geweren konden den volgenden morgen het bericht van den treurigen afloop der patrouille te Lho Soekoen brengen. Onmiddellijk rukte daarop een patrouille van 40 man, onder den kapitein Speltie, waarbij de luitenant Van West, uit, naar de monding van de Piada-rivier, om vandaar stroom op gaande, te redden wat er nog te redden was. Door het invallen der duisternis moest dien dag met zoeken worden gestaakt en werd het bivak betrokken aan de Kroeng Piada; den volgenden morgen werd ter hoogte van kam pong Malang Raja de plaats bereikt, waar volgens eenige, van de patrouille De Kok afkomstige dwangarbeiders, het ongeluk zou hebben plaats gehad. Op de aangewezen plaats lag, dicht bij den linkeroever, een gezonken prauw, terwijl eenige aangespoelde helmhoeden de bewering staafden. Op deze plaats werd dadelijk gedoken en met lange bamboes gedregd, doch zonder resul taat, want, zooals het intusschen gekomen kamponghoofd mededeelde, lag de werkelijke plaats iets hoogerop, wat ook nader bleek, toen men een 300 meter verder stroomopwaarts was gegaanhier bleek dat de rivier versperd was geweest door twee, op een onderlingen afstand van pl. m. 25 meter aangebrachte bamboes, terwijl in de onmiddellijke nabijheid in de bakoe-bakoe het lijk van een Europeesch fuselier werd gevonden, benevens vele stuk gesneden patroontaeschenveldflesschen enz. Een onderzoek van de rivier op deze plaats léverde evenmin wat op; het kampongvolk vertelde, dat reeds vóór de aankomst dezer patrouillede vijandelijke bende meerdere geweren uit de rivier hadden weten te halen en daarmee weggetrokken was en dat de aanval geschied was door volk uit eenige andere kampongs, aangestookt door een paar bij name genoemde personen, waarvan er dadelijk een paar gearresteerd konden worden. Intusschen werden in het geheel gevonden 19 lijken, waaronder dat van den luitenant De Kok en die van 8 minderen herkend werden. Geen der lijken droeg sporen van mishandeling; enkele vertoonden schotwonden en klewang- houwen, doch alles wees er op dat zij ver dronken waren; allen, op één na, waren ontdaan van hun ledergoed, patronen enz. Intusschen was ook een patrouille uit het oostelijk gelegen bivak Panté Laboe ter plaatse verschenenmaar meerdere nazoekingen kon den niet gedaan worden wegens gebrek aan dregmaterieel, dat eerst aankwam met eene patrouille van 70 man uit Lho Seumawe, die, na overleg met den controleur te Matang Raja, een bivak betrok, van waaruit gezorgd zal worden voor wegen-aanleg en ontwapening van de omliggende streken. Intusschen waren, na het vertrek van de patrouille Speltie, alsnog te Lho Soekon aan gekomen 4 inlandsche fuseliers, zoodat door dit ongeluk het leven verloren: de luitenant De Kok, 20 Europeesche en 10 inlandsche militairenterwijl slechts 3 geweren terug gebracht werden. Van de ontbrekende zijn, zooals we gemeld hebben, velen in handen van den vijand gevallen. Azië. Uit Yokohama komen berichten van een kindermoord op groote schaal, een zoogenaamde engeltjeamakerij u, Osaka. Een vrouw, haar getrouwde dochter met haar man en twee anderen zijn gearresteerd. Sedert het begin der operaties in bet vorige jiar zijn 300 kinderen vermoord. Italië. In de Kamer van Afgevaardigden zal het voorstel gedaan worden om aan de vier kinderen van de dochter van den vrijheidsheld Garibaldi het pensioen van 10.000 lire te geven, dat zij tot aan haar dood van don Staat genoot. In 1882 heeft het Italiaanecho parlement dit pensioen aan de weduwe en kinderen van Garibaldi toegestaan. De overledene heeft 12 kinderen nagelaten, die het niet te breed hebben. Kardinaal Parocchi is Vrijdagmorgen in den ouderdom van bijna 70 jaar overleden. Men zegt, dat do Paus, bij bet vernemen van zijn dood, uitriep: «Moet ik dan waarlijk allen die mij gekozen hebben, overleven? Te Catanzaro, bij Staletti, is dezer dagen een vrouw overleden, die 110 jaren oud geworden was. Zij was tot het laatst toe flink, kras en helder van geest. Slechts een week geleden werd zij wat doof en gedeeltelijk verlamd in de leden. Zij stierf plotseling. Men vond haar dood op baren stoel. Zwitaerland. De politio te Genève heeft den Rossischen ex-vorst Nakasjidze, die wegens het beramen van een aanslag op den Tsaar in Rusland ter dood veroordeeld is, en uit Zwitserland on Italië uitgewezen wegens het vervaardigen van dynamietbommen, gearresteerd, omdat hij met zijn vrouw en zijn schoonvader verschillende kooplieden heeft opgelicht. In do doodenlijst van een Zwitsorsch blad staat de volgende curieuse opgaafMede overleed het vorig jaar de oud-voorzitter van den gemeenteraad en het lid van den landraad in Elm, N. N. Bij de bergafschuiving in Elm leidde hij met moed en bekwame hand de catastrophe. De Italiaaneche anarchist Machetto, die onlangs in Zwitserland werd gearresteerd tengevolge van den aanslag tegen de Sint- Pieterskerk te Genève, heeft medegedeeld, dat er dynamiet-depöta zijn, en wel te Lyon en te Yienne voor Frankrijk, te Rome voor Italië, te Barcelona voor Spanje, on to Warschau voor het Russische rijk. In de spoorwegtunnel aan de lijn Martigny—Chatelard waren de arbeiders bezig door mijnen met ontplofbare stoffen het rotsgesteente te verwijderen. Één der mijnen sprong echter niet. De werklieden hadden dit niet bemerkt. Plotseling ontplofte bet dynamiet, toen zij er Diet op bedacht waren. Vijf arbeiders werden gedood, verschillende gewond. Noorwegen. Men rekent, dat bij de stormen omstreeks Kerstmis oen vijftig menschen verdronken zijn, alleen van Noorsche en Zweedsche schepen, van welke men niets meer vernomen heeft. Engeland. Het aantal werkloozen te Londen neemt voortdurend toe door de crisis in de ijzer-, staal- en machine-industrie. Een groot aantal reservisten, uit Transvaal teruggekeerd, vonden hun vroegere betrekkingen aan handelskantoren door anderen ingenomen on door de directies der dokken zijn 1500 werklieden ontslagen. Dat er onder zulke omstandigheden diepe ellende wordt geleden en zelfs gevallen van hongerdood voorkomen, laat zich begrijpen. De sociaal-democraten organiseereD optochten der ongelukkigen, die door de politie geduld worden en onder het zingen van liederen door de stad trekken. Frankrijk. Parijs, 17 Jan. Zevenhonderd studenten hebben gisterenmiddag voor de «Ecole Méde- cine" een woelige betooging gehouden tegen professor Debove. Zij eiachten zingend en schreeuwend zjjn ontslag. De studenten in de rechten, die een betooging hielden tegen prof. Robbé Duval, hoogleeraar in het Romeinsche recht, voegden zich bij hen en de jonge lieden, ruim 1500 in getal, trokken in optocht door bet «Quartier Latin' Zij trachtten de bruggen over te trekken maar de politie belette hun dat. Een troep wist echter in den avond tot op de groote «Boulevards" door te dringen. Er gebeurde niets ernstige De memfestatiee der SMenteum de medicijnen, tegen den dekaan der faculteit, professor Debove, berusten hierop Prof. Debove is nog kort dekaan. Hem wordt door de studooten verweten, een ongewoon strenge toepassing van de reglementen, zoowel wat betreft enkele verbodsbepalingen binnen de Ecole de Médecine, als de examens. Wat dit laatste punt aangaat, schrijven die reglementen voor, dat bij niet-slagen voor een examen de candidaat zich eerst drie maanden later opnieuw mag preseuteerenna een tweede niet slagen voor ditzelfde examen opnieuw 6 maanden later na een derde niet-Blagen eerst weer negen maanden later. Hieraan werd vóór bet dekanaat van prof. Debove do band niet gehouden, nu door hem wèl. Daardoor vermeerdert voor menig student de moeilijkheid te profiteeren van den verkorten militairen dienst, die een voorrecht van normaal studeerenden is, 6dz. Aan prof. Jobbé Duval verwijt men te groote gestrengheid bij de examens. Duitschland. Te Keulen zijn in een bétel, bij het op breken van een vloertwee geraamten gevonden, één van een man en één van een vrouw. Do schedel van het eerste draagt kogelsporen. De justitie, die de zaak in handen heeft, gelooft een 25 jaren geleden gepleegde mis daad op het spoor te wezen. De tegenwoordige bewoners haddon nooit iets in het vertrek bemerkt, behalve in de eerste tijden een benauwde lucht. Barones Von Frestich, de grootmeesterc-s, die aan het Saksische hof der thans gevluchte kroonprinses het leven zoo zuur heeft gemaakt on die ook de betrekkingen tusschen de prinses en den heer Giron ontdekte en aan bracht, hoeft haar ontslag gekregen en bet hof verlaten, om op bet kasteel van haren echtgenoot bij Meiseen te gaan wonen. André Giron en de prinses spreken ten stelligste tegen, dat zij elkander zuilen verlaten wel moet prinses Louise bereid zijn, zoo noodig, naar Dresden terug te keeren, maar ook alleen wanneer baar tegenwoordig heid aldaar beslist noodzakelijk is in 't belaDg der loopende zaken en wanneer baar vrijheid voldoende wordt gewaarborgd. België. In een kolenmijn bij Beyne Heusay, niet ver van Luik, is bij het nederlaten van een J lift met 47 arbeiders één der touwen gebroken, waardoor de lift een hevigen schok kreeg en twee arbeiders er uit vielen. Die twee mannen worden verpletterd. Vijf i anderen bekwamen lichte verwondingen. In do vier grooto slachthuizen Gent, Luik, Brussel en Antwerpen, waar alleen het Nederlandsche slachtvee toegelaten is, zijn in het tijdvak van 30 November tot en met 27 December 2559 runderen, uit Nederland afkomstig, gedood. Nederland. Sneek, 47 Jan. Nauwelijks is er weer ijs in de vaart of een hoogst treurig ijsongeluk valt van hier te melden. Eenige jongens speelden een zeer roekeloos spel op het broze ijs van het diepe en breede kanaal bij de zweminrichting, dat aan twee hunner het leven kostte. Tot vermaak werd door hen een flesch op het ijs geworpen en getracht deze terug te halen. In weerwil der waar schuwingen waagden een paar jongens van 42 en 43 jaar, kinderen van J. 8. en W. C., die het waagstuk ondernamen, zich wat al te ver op de nog te dunne ijslaag, met het noodlottig gevolg, dat beiden er doorzakten en al spoedig in hachelijken toestand verkeerden. Wel waren er dadelijk hulpvaardige per sonen bij de band, die ter redding ladders toeschoven, doch deze pogingen bleken, jammer genoeg, vruchteloos te zijn. In alle haaBt werd daarom door eenige mannen een bootje of schouw uit de nabijzijnde Franeker vaart gehaald, in welk tijdstip echter de krachten der uitgeputte jongens zich begaven. Met het vaartuigje op de plaats van bet onheil aan- I gekomen, was de eene reeds gezonken, terwijl j de andere onder het ijs dreef. Deze laatste was nu spoedig gered en in de boot, waarna 1 de eerste na eenig zoeken eindelijk ook werd gevonden met de loodkleur op het gelaat. Schijnbaar dood werden beiden naar de daarbij staande goederenloods gebracht, Door de inmiddels geroepen geneesbeeren werd langen tijd beproefd de levensgeesten weer op to wekken, echter te vergeefs. Van beide drenkelingen kon slechts de dood geconstateerd worden. Het ijs eischte ook te Terkaple een slacht offer. Het 43-jarig zoontje van den veehouder W. 8. waagde zich op de nog broze ijskorst en verdronk. Assen, 47 Jan. Dezer dagen kwamen zich alhier twee personen achter uit de gemeente Emmen aanmelden om gevangenisstraf te ondergaan, waarvoor zij een afstand van negen unr te voet hadden afgelegd. Het bleek echter, dat in de gevangenis geen enkel plaatsje beschikbaar was. Zij konden dit voetreisje nu nog eens overdoen. Arnhem, 47 Jan. Gisteren heeft zich ter beschikking der politie gesteld de 44-jarige J. H. A. van H., kantoorbediende te Amster dam, die zich heeft schuldig gemaakt aan verduistering van f 3000 f 4000, gedurende zes jaren, ten nadeele van zijne patroons, do heeren B. eu C., commissionairs in suiker; hij had zich uit vrees voor ontdekking op 44 dezer uit Amsterdam verwijderd. Geen moed hebbende om zich van het leven te berooven, zooals bij voofnemenB was, melnde hij zich bij de politie aan, die hem in verzekerde bewaring hield. Amsterdam, 46 Jan. «Houdini", »de koning der uitbrekers", zooals bij genoemd wordt, die tegenwoordig in het Rembrandt- theater zijn voorstellingen geeft, bewees eer- gieterenmiddag in bet politiepostbuis op het Rembrandtplein alfaier metterdaad en in tegenwoordigheid van politie-autoriteiten, dat bij inderdaad op het gebied van uitbreken bet zeer ver gebracht beeft. Op uitDoodiging waren aanwezig o. a. do plaatsvervangend hoofdcommisesaris mr. Ed. van Raalte, de boofd-inspecteur der recherche, Chr. Batelt, benevens een groot aantal inspecteurs. De beer Houdini ontkleedde zich voor de groote proef geheel en al, en liet zich door do politie-ambtenaren boeien. Behalve een paar groote voetboeien werden bij hem een paar extra-boeien om de polsen, van de op den rug gebonden armen, geslagen. De cel, waarin Houdini aldus gebonden gezet werd, werd daarna met eigen handen door den heer Batelt gesloten met een klepslot. Na cenigen tijd het zal misschien een minuut of vijf geduurd hebben kwam Houdini geheel los door de geopende celdeur op de verwonderde politie-beambten toeloopen. Dit feit wordt des te sterker ais men weet, dat de handen kruislings, naar buiten gebogen op den rug gebonden waren, on dat binnen in de cel van bet geheele klepslot niets te bemerken was. Ditzelfde slot opende Houdini daarvan van buiten in den tijd van 40 a 45 seconden. Nóg sterkere proeven worden door hem toegezegd in het Rembrandt-theafer zelf. De politie-autoriteiten waren dermate ver baasd over deze inderdaad sterke toeren, dat mr. Van Raalte eenige malen den beer Houdini geluk wenschte met de verkregen resultaten. Een stuk, opgemaakt door do Rembrandt-theater-directie, waarin deze feiten vermeld waren, werd daarna door de heeren Van Raalte en Batelt geteekend. 47 Jan. Do justitie heeft de hand gelegd op een man, die vermoedelijk de schrijver is van do dreigbrieven, waarvan in de laatste dagen de facsimilé's verspreid zijn. 't Is zekere H. Brinkman alhier, van wien bekend is, dat hij in de wereld der Amster- damsche inbrekers geen vreemdeling is. Laat berouw. Bij de politie meldde zich de vorige week iemand aan, die vertelde ruim drie jaar geleden te Dordrecht op straat een bankbiljet gevonden te hebbeD. Het geld had bij met twee vrienden verteerd. Een en ander zal onderzocht worden. Men herinnert zich, dat in 4892 hier ter stede zwervende werd aangetroffen een doofstomme behoeftige man, uit wien op geen eDkele wijze iets te vernemen viel omtrent zijne herkomst. Hg werd ten slotte in het Armenhuis geplaatst on is aldaar dezer dagen overleden. De Tijd deelt mede, dat eerst drie weken vóór zijn dood werd ontdekt welke vreemde taal door hem begrepen werd, welke ont dekking te danken is aan den heer A. Harm, belast met de zielezorg voor do R -K. doof stommen. Hij hoopte heel de lijdensgeschiedenis van dezen man te vernemen, maar Woensdag heeft de dood plotseling een einde aan die nasporiDgen gemaakt. Met het stoomschip «Sindoro" der Rott. Lloyd werd gisterenavond gevankelijk te Rotterdam aangebracht Maria de Waal, beminde van een oommissionair in effecten alhier, verdacht van medeplichtigheid aan verduistering van een belangrijke waarde aan effecten alhier. Zij was met hem naar het Zuiden gevlucht, alwaar zij te Nizza werd gearresteerd, terwijl hij wist te ontkomen. Via Marseille werd zij uitgeleverd. In haar bezit waren zijn en haar bagage, benevens een bedrag van ruim f 800. Een groot gedeelte van het verduisterde geld was aan de speelbank te Monaco verspeeld. Hedenmorgen is zij gevankelijk te dezer stede aangebracht door de rijkspolitie uit Rotterdam en daar in het huis van bewaring aan de Weteringschans opgesloten. Utrecht, 47 Jan. In een woning in de Groen6tepg alhier was gisteren een twee en een halfjarig meisje door de ouders zoo dicht bij de kachel neergezet, dat tengevolge van de felle hitte, die uitgestraald werd, de kleertjes in brand vlogen. Toen de moeder kwam toesnellen, was de kleine reeds geheel in rook en vlammen gehuld. Het arme schepseltje was op verschillende plaatsen met brandwonden overdekt. De huid van de armpjes en het aangezicht was verschrompeld en opgekruld als bladen van een boek, bet geen een afschuwelijken aanblik opleverde. Onder herhaalde jammerkreten had de over brenging naar het politie-bureau en van daar naar het ziekenhuis plaats. De toestand is bedenkelijk. 's-Gravenhage, 47 Jan. In verband met den verkoop van «Zorgvliet" is men heden begonnen met de ontruiming van het paleis «Buitenrust" aan den Scheveningscheweg. De kostbare inhoud wordt naar Weimar overgebracht, waarmede de firma De Gruijter Co. belast is. Het is gebleken, dat Amerika en Mexico ter verkrijging van de beslissing in de bekende in September j 1. voor het Hof van Arbitrage in Den Haag behandelde zaak gezamenlijk één millioen gulden hebben moeten betalen aan honorarium van arbiters, raads lieden en advocaten, reis- en verblijfkosten, enz., waaronder sommigen ook de uitgaven ten behoeve der hen vergezellende dames meenden te kunnen declareeren. Naar men meldt, zal de heer De Waal Malefijt, de president van de anti revolutionaire Kamerclub, met 't oog op zijn geschokte gezondheid, als zoodanig aftreden. De heer mr. Th. Heemskerk zou trachten ontslag to nemen alB wethouder van Amsterdam en zal op dringend verzoek zijner partij- genooten optreden als president der a.-r. Kamerclub en ais leider der a.-r. partij, in en buiten de Tweede Kamer. Rotterdam, 47 Jan. Hedenmorgen werd door twee rijksveldwachters ter uitlevering aan de Duiteche auloriteiten naar Bentheim overgebracht de gewezen politieman A. P. Lassen, die den 22en November 4902 in een logement aan den HaDg alhier werd aan gehouden, in verband mot een verzoek tot aanhouding, door de Duiteche Regeering, ter zake van diefstal met braak en poging tot diefstal te Hamburg. Naar wij vernemen zal de Rotterdamsehe Liquidatie-Kas over 4902 een dividend uit- keeren van 25 pCt. Het vorig jaar bedroeg dit 24 pCt. Een reizend koopman in postpapier, één dier nomadendie het gansche land rondtrekken, bedelende en ventende, en die nu in een logementje in de Tweede Lom bardstraat te Rotterdam zijn tijdelijk bivak bad opgeslagen, deed bij de politie in de Lange ToreuBtraat aangifte, dat van hem is ontvreemd een bedrag van f 226, welk geld, bestaande uit rijksdaalders, guldens, kwartjes, dubbeltjes, centen en halve centen, hij zorgvuldig, in rolletjes verdeeld, had geborgen in twee tasschoD, waarin zijn koopwaar zat. Die tasschen bergde hij voor alle zekerheid onder zijn bed. Toch wisten mede-bezoekers van het logementje hem te bestelen. Tilburg, 47 Jan. Alhier hebben zich in de laatste drie maanden ongeveer 80 gevallen van roodvonk voorgedaan, waarvan een derde met doodelijken afloop. Wijl in de laatBte dagen weer nieuwe gevallen zijn voorgekomen, zullen de scholen vooralsnog niet geopend worden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1