ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 17 Januari 1903. i: Eerste Blad. RECLAMES. OPRUIMING tegen SPOTPRIJZEN. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. (25 ierilizeesclie C o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indie enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7797. feote Dlrootouri A. J- DE LOOZE Redacteuren: 1 f ™KEL. WAALE, alleen voor bet binnen- en buitenl. nieuws. Ad verten tienvan 13 regels 30 Ota. meerdere regeb 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkix, Meelstraat 386, Zierikzee. Dit nummer bestaat uit twee bladen. I6 rebels 75 ets. Elke regel meer IS ets. J. DE GRAAF Cz„ Poststraat C 103, Samenstelling der R .den van beroep, voor geschillen, voortvloeiende uit de Ongevallenwet 1901. DE BURGEMEESTER ViN ZIERIKZEE, Maakt bekend: dat vau 15 Januari tot en mot 6 Februari o.l<. ter Gemeente-Secretarie verkrijg baar zijn formulieren van aanvrage ter bekoming van eene werkgevers- of werkmaoskaart, bedoeld by art. 12. 2e lid en art. 21 van bet Koninklijk besluit van 8 December 1902 (Staatsblad No. 212) en dat die formu lieren uiterlijk den G Februari a.H. behoorlijk ingevuld en onderteekend weder ter Gemeente secretarie ingeleverd moeten zijn. Zierikzee, den 14 Januari 1903. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Het schamper antwoord van Chamberlain aan de Boeren in de raadszaal van Pretoria, waar voorheen de Volksraad der Zuid-Afri- kaansche Republiek vergaderde, wordt natuur lek door de Jingo-pers verheerlijkt, daarentegen door de gematigde Engelsche bladen streng gegispt. Spannend met den aartsschelm Milner één lijntjeheeft Engeland's overmoedig geworden Minister de scboone gelegenheid de harten der Boeren ten aanzien van hem wat liefdevoller te stemmen, en hen met hun hard lot eenigszins te verzoenen, onhandig laten voorbijgaan. Toen hij met zijn alter ego de raadszaal binnentrad, riep Botha zijn mannen toe: »Burgers, staat op", waarop alle Boeren als één man opstonden. Als Botha hun dit niet had toegeroepen, waren vermoedelijk allen blijven zitten, daar zij voor den vijand van hun volk, die hun alles ont nomen heeft, wat hun dierbaar is, moeilijk eerbied kunnen gevoelen. Smuts las hierop het reeds door ons besproken adres der Boeren voor, waarin hun wenschen waren neergelegd. Men verzocht daariu amnestie voor de rebellen, terugkeer voor de ver- bannenen, betere regeling van het onderwijs met het oog op de Hollandsche taal, en intrekking van bet besluit tot inlijving van Transvaalsch grondgebied bij Natal. Mondeling werden deze punten door hem nog toegelicht. Maar Chamberlain, in stede van een open oor te hebben voor deze billijke wenschen, waarvan de bevrediging uit een staatkundig oogpunt een verstandige daad zou zijn geweest, getuigend van politiek beleid, trad grof en overmoedig op, willigde geen enkelen wensch ia, maar verweet den Boeren, dat tijdens den oorlog uit Transvaal geld naar Europa was gezonden, dat tot nu too niet verantwoord was geworden. De daarop be trekking hebbende boeken waren, zooals bij zeide, vernietigd, zoodat de Engelöche RegeeriDg niet weet, in wiens banden dat geld is terecht gekomen. Louis Botha en de andere voor mannen der Boeren wisten dat ook niet, en konden daarom omtrent dit punt niet de minBte inlichting geven. Ons komt het voor, dat Chamberlain met het opnieuw opwerpen van dit balletje de Boeren poogt af te leiden van de door hen geuite wenschen. De kroning van Edward VII, Koning van Engeland, tot Keizer van Indië, heeft aan de Indische schatkist het bagatel van negen milJioen gulden gekost. In Engeïsch- Indië heerscht sedert een tweetal jaren hongersnood. Commentaar overbodig. Een zekere Feito heeft te Madrid, toen de Koning, komend uit de kerk, Daar zijn paleis reed, op een rijtuig geschoten, waarin deze niet eens zat. Hiervan werd door de nieuws-agentschappen een ophef gemaakt, alsof het leven van den Koning gevaar had geloopen. Het regende telegrammen. En wat blijkt Dat de man wegens persoonlijke grieven een hofbeambte heeft willen treffen. Nu het Kerst-rcges verstreken ia, komt in de verschillende staten de volksvertegen woordiging, tot hervatting van baar parle mentairen arbeid, zoo zachtjesaan weêc bijeen. In Frankrijk heeft do Kamer van Af gevaardigden in haar eerste samenkomst haar president, Bourgeois, als voorzitter met groote meerderheid herkozen. In de duistere zaakHumberts, die aan den rechter vau instructie veel werk on hoofd brekens geeft, zal ook de bokendo spook gestalte Du Paty de Chun optreden. Deze, meenend, dat in het stuk Dreyfus, dat ten aauschouwe vau geheel de wereld werd opgevoerd, zijn diabolische rol, die hij fraai gespeeld heeft, nog niet ten eipde is, heeft met zijn scherpziend oog tusachen de Drey- fusarda en de Humberts een innig verband ontdekt, waaruit zal moeten blijken, dat do laatsten van de eersten aanzienlijke sommen ontvangen hebben. Op dien grond treedt Du Paty de Clam in zijn vroegire rol terug. Of het hem gelukken zat, wat zijn streven schyut te zijn, de menschheid in dun waan te brengon, dat zijn zwarte ziel zoo blank als soeeuw is, betwijfelen wij. Do Pruisische Landdag is met een Troonrede, die door Von Bülow werd voor gelezen. cn die niets belangrijks bevatte, geopend geworden. Ook de Rijksdag is weêc aan het werk gegaan. Te Berlijn is onder leiding van Dr. Hirsch- feld een druk bezochte vergadoring gehouden, waarin de noodzakelijkheid tot afschaffing van artikel 175 van het Duitsche strafwet boek werd betoogd. Dit artikel stelt namelijk onnatuurlijke ontucht strafbaar. Gewezon werd op het recente geval van Krupp, dat door de Vorioarts uitsluitend met de bedoeling de beweging tot opheffing van voornoemd artikel te steunen, gepubliceerd is geworden. Van de Vorwdrts gesproken, de politieke politie heeft getracht één der beambten van genoemde courant met zestig Mark om te koopen, teneinde dezen tot hot verraden van redactiegeheimen te bewegen. De beambte nam de zestig Mark, maar gaf van dezo poging tot omkooping onmiddellijk kennis a3n de redactie, die in haar orgaan den geheimen politieman, die den beambte het geld gegeven had, opriop ten haren kantoro de zestig Mark tegen afgifte van een kwitantie in ontvangst to nemen. Vermoedelijk zal deze wel niet komen opdagen. De Vereenigiog tot bescherming van dieren te Berlijn heeft aan een aantal barer leden on ook aan vele genoodigden een paarden- diner aangeboden. Zeshonderd gasten hebben aan tafel aangezeten, en hebben heerlijk geBmnld, gelijk zij in hun vervoering schriftelijk verklaarden. De Vereenigiog wil oit zuivere dierenliefde, teneinde te voorkomen, dat de paarden een kwaden ouden dag bobben, het Blachten en verorberen er van bevorderen. De rossinanten zijn, zooals ons gemeld wordt, hoogst dankbaar, en moeten voornemens zijn een internationale paardenmectiog uit to schrijven, teneinde aan bet bestaur van voor noemde Vereenigiog in een adres dank te betuigen, dat het ook hen de eer heeft waardig gekeurd door de meosoben opge peuzeld te wordon. De Kroonprins van Duitscbland is naar Peteraburg afgereisd, teneinde den Czar naar aanleiding van diens welkome uitnoodiging te bezoeken. Pa beeft zoonlief medegegoven een wijze les, volgens welke hij zich te gedragen beeft; een mooie speeob, die hij moet afstekeneon spiksplinter nieuwe uniform van het fijnste lakonen als geschenk voor den Czar eon miniatuur-kanon, gegoten op de fabriek van Krupp te Essen. Het lijdt geen twijfel, of do Kroonprins zal zich in Rusland bizonder op zijn plaats gevoelen. Daar heeft men van een Parlement geen last en van de pers niets te vreezen. Zegt deze iets, wat aan do hooge oomes niet aan staat, dan worden de redacteuren zonder veel komplementen Jieingesperrt" en de verdere uitgave van het blad wordt verbodeo. Hoe in het autokratiscbe Rusland de pers bejegend wordt, moge o. a. hieruit blijken, dat de politie een feestmaal van journalisten ter her denking van het tweehonderdjarig bestaan der Russische pers zelfs verboden heeft. Nederland. Amsterdam, 14 Jan. Wij deelden mede, dat er gereede aanleiding is om verband te vermoeden tusachen de daders van den moord in de Czaar Peterstraat alhier en de bedrijvers van de inbraak bij den heer Dreesman te Bussum, in het begin van Mei gepleegd. Tevens vermeldden wij dat vrouw Verhoef, de houdster van het bierhuis waar de verdachten samenkwamen, tijdens het onderzoek betreflende die inbraak, dreigbrieven ontvangen heeft. Zulke brieven zijn ook ontvangen door den heer Dreesman en diens dienstboden. Tot nog toe is 't niet gvLkt den schrijver daarvan u<t te vinden. "f"v' De justitie heeft van een 4-tal dezer brieven facsimiles laten vervaardigen en alom doen verspreiden. Een ieder die inlichtingen kan geven omtrent het Echrift of het bezorgen van deze brieven wordt verzocht zich aan te melden bij den rechter-commissaris mr. J. H. Bijdendijk. Van onderstaande brieven worden facsimilés in grooten getale verspreid p Verhoef bussum 1 cieuse straat n 4. Gij zult wel weten wie u de waarheid gezecht beeft maar u leven of van u kind dus ik zecht zwijgt dus u weet zeker goed wie ik bent ik komt zonder dat u 't weet du gegroet. Klaas komt los." >Aan M. Verhoef, Nuw straat bussum no 4. *Gij zult wel geloovon willen nu dat wij u toch wel krijgen kunt daar gij nu ziet dat het met ons geduit uit is wees niet ongerust daar er geen oen wenecb wat doon kunt daar uw zelfs bang laat maken door die burgers want wij zijn niets bang van zijn man tegen man hadden wij bem van al do trappeu af gedondert maar er was geen kans vrij ons maar wij krijgon hem toch wel zoo goed als uw en nu uw kind had u bekan gij zult geen last hebben van ons u kind net even min maar laat wij geen woord meer van u hooren meer want gaat die smeeres do deur uit wij zullen u laater wel meer schrijven maar donk om u woorden die smeeres zal wel zeggen dit zeggen zij maar laat an niot verlijden nu want dao weet ik ju aan rimmer hoor zoo goed, a ik laatste kar gekomen zijt kom ik weer als u mij ziet dan keet n mij wel nu houdt jo bek." Meneer Drieeman Vila Lovorhof bussum. sMeneer. Al is er nou al een zoogonaamde inbreker gepakt hoef jo er toch niet op te reekenen dat jo nou vijlig bent want wo benoen nog met ons vijfen over en al laat je je vila nog 2oo goed bewaaken wij komen er toch in en als wo jou of je vrou te pakken krijgen dan soijon we jelie nekaf, ik heb het mes in Amsterdam al gekocht, je kan je dagen dus wel beginnen te tellen tot ziens mooie meheer. i van de 5." Aan Dreesman, Brioklaan, Bussum. «Binnen korten tijd zal de bloedige slagting in loverhof plaats hebben, Dreesman en zijn vrouw en die 2 zwarte mijden gaan er ook an die hebben Kees veraaien maar wij benne met ons alle sterker dan de politie vau Bussum." J 1. Vrijdagavond, ongeveer te balf zes uur, word aan het kantoor der inrichting voor 8tads-Beetedelingen aan de Prinsengracht aangescheld. Een bejaarde vrouw met omslag doek on wollen kapermuts reikte aan den portier een in couranten-papier gewikkeld pakje over met het verzoek, dat aan de neoren te geven, want de stad was arm. Toen de portier eonige tegenwerpingen maakte, herhaalde zij hare woorden en giog ijlings heen. De directeur der inrichting opende in bjjzijn der commissieleden, die juist vergadering hadden gehouden, het pakje en vond daarin een wit linnen zakje, een zoogenaamd monster zakje, bij graanhandelaars in gebruik. Daariu werden eenige kleine pakjes aangetroffen, die bij opening te zamen een bedrag van f 130 aan zilvergeld bleken te bevatten. Eene aan wijzing omtrent de bestemming van het geld was niet te vinden. Voorloopig wordt het pakje met den inhoud in bewaring gehouden. "Wellicht komt de brengster of iemand anders aan den directeur der inrichting, den heer W. F. van Voorst, de bedoeling van die gift mededeelen. 's Gravenhage, 15 Jan. Het koninklijk echtpaar heeft het voornemen om tot half April in do residentie te vertoeven. Dan zullen H. M. en de prins zich, naar alle waarschijnlijkheid, eerst naar Mecklenburg begeven om het huwelijk van den groothertog door hun tegenwoordigheid op te luisteren, om daarna 't voorjaar weder op Het Loo te gaan doorbrengen, gelijk de Koningin-Moeder op Soestdijk. Door de Maatschappij der Staatsspoor is aan do weduwe van den hoofd-conducteur Priem, die onlangs bij het spoorwegongeval to Bodegraven is overleden, het volle tracte- meat van haar man toegezegd, benevens f 50 per jaar voor ieder kind tot dit 18 jaar is geworden. Rotterdam, 14 Jan. Aan het gerechts gebouw alhier meldden zich gisteren vijftien personen mannen en vrouwen aan, die wegens niet-betaling van hondenbelasting, veroordeeld waren tot eene boete van f 8 of één dag hechtenis. Allen hadden de hechtenis voor de boete verkozen. Voor de gemeente Rotterdam is dit een schadepostje, wijl het verblijf in het buis van bewaring bij deze veroordeelden ten laste komt van de gemeentekas, aangezien de hondenbelasting eene plaatselijke verordening is. Mej. C, Dane, die zich zoo verdienste lijk heeft gemaakt door haar hulp aan de Boeren en hun ongelukkige vrouwen en kinderen, in de dagen van strijd en bitter lijdenontving uit Zeepuut deu volgenden brief, gedateerd 9 December 1902. Waarde mejuffrouw Dane! Hartelijk dank voor dezo laatste bezending. Wij hebben beide kisten vandaag ontpakt; de inhoud van deze kisten is zeer welkom. Ik heb de 146 beddelakens met eenige andere artikelen ingepakt voor de weesinrichtiog te LaDglaagte, nabij Johannesburg, alwaar wij na omtrent 200 weezen onder de verzorging van onze kerk hebben. Ik wil hopen, dat dit uw goedkeuring hebben zal. Door onze kerk wordt er zeer veel voor deze arme weezen gedaan. Overal zijn zij bezig geld bij elkander te maken; verleden week hadden we hier te Kaapstad een bazaar; de medewerking liet niets te wenschen overdeze bazaar heeft de som van 1100 pd. st. opgebracht. Er zijn zoo wat veertien duizend weezen om te verzorgen, zoo kan u "wel begrijpen wat het koBten zal de meesten van dezen te kleeden en to voeden. Maar God de Heor «al zorgen. Hij is een Vader der weezen. Ook de weduwen worden niot vergeteD. De armoede en ellende zijn onbeschrijfelijk groot en zullen nog vele jaren gevoeld worden; daarom blijven wij de vrienden uit Holland en oldera uiterst dankbaar voor de hulp tot biertoe zoo rijkelijk verleend. Wij bidden steeds den Heero om deze lieve vrienden rijkelijk te zegenen. Ilij, Die gezegd heeft, dat een beker koud water niet onge zegend zal gaan, zal ook hier toonen, dat Hij is een waarmaker van Zijn Woord. Do tuinzaden, ingemaakte groenten en droge boonen komen zeer van pas. Ik heb reeds eenige bussen boonen en groenten iDgepakt voor de weezen te Klerkedorp. De meeste van de kampen zijn reeds opgebroken en de mcoBchen naar hun afgebrande woningen terug gekeerd. Sommigen wonen nu in tenten, anderen in gedeelten van die afgebrande huizen, die zij met behulp vau oude zakken en oude zinkplaten weer bewoonbaar hebben gemaakt. Ik hoop u spoedig eenige exemplaren van onzen Kerkbode te zenden, daarin zal u het een en ander zien, wat vanwege odzo kerk voor die arme lijdende menscheu gedaan wordt. U het beste toowenschende, blijf ik met hoogachting, Uw toegenegeno E. ROOS. Daar uit dezen brief zoo voegt mej. Dane er aan too wederom blijkt, hoe groot de behoefte in Znid-Afrika nog is, ben ik weer gaarne bereid giften en kleederen iu ontvangst te nemen. Haar adres ie mej. C. Dane, Haringvliet 49, Rotterdam. Zierikzee, 16 Jan. Wij ontvingen van de Stoom Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij, Firma Lakonman Ochtman een even smaak vol als doelmatig ingerichten wandalmanak, waarvan het middenvak een maandkalender bevat, die ruimte laat voor aauteokeningen, terwijl aan de ééne zijde een viertal bekende stadsgezichten benevens een tweetal gezichten uit Haamstede zich bevinden. De andere kant wordt ingenomen door de dienstregeling van het Poet- en Telegraaf kantoor te dezer stede, de telepboonkantoren op Schouwen-Duiveland, het tarief der brieven, dagbladen, postwissels, postpakketten enz., de verjaardagen van het Koninklijk Huis, en de data der Christelijke en Israëlietisohe feest dagen. Het geheel maakt een aangonamen indruk. In het stampvolle lokaal der Christelijke school te dezer stede trad gieterenavond als spreker op, de WelEerwaarde heer de. Waardenburg, predikant te Bruinisse. De bijeenkomst werd met gebed en psalm gezang geopend. De geachte spreker, tot tekst vau zijn boeiende rede kiezend Jesaja 8 vers 23, betoogde de hooge noodzakelijkheid van bet godsdienstonderwijs op de school, herinnerde de ouders aan hunne verplichtingen, die zij bij den doop hunner kinderen hadden op zich genomen, en wekte, alhoewel van regeeriDgswege in den laatsten tijd meer was gedaan, allen op tot voortdurenden steun van het Christelijk onderwijs. Door den Eerwaarden heer ds. Van den Berg werd aan ds. "Waardenburg de dank der vergadering gebracht voor hetgeen door hem dezen avond, in bet belang van het Christelijk onderwijs verricht was. Met dank gebed en psalmgezang werd dezo bijeenkomst gesloten. De jachtopziener Louwerse te Seroos- kerke (W.) had dezer dagen een aardig buitenkansje. Op surveillance zijnde, ontdekte hij twee otters, welke hij het geluk bad beiden te schieten. Het gebeurt tegenwoordig nog al oenB dat die dieren zich in deze Btreek ver- toononvroeger was dit zeldzamer. De rijkeveldwachter-jachtopziener J. B, Tijsterman is van Dirkeland naar Zoetermeer verplaatst. Aangesteld is tot rijksveldwachter-jacht opziener A. Wittemdu, agent van politie en onbezoldigd rijksveldwachter te Vlaardingen (standpl. Dirkeland). Bruinisse, 16 Jan. In de gisterenavond gehouden vergadering van de Visscherij- VereenigiDg werd, na voorlezing van de notulen der vorige vergadering, door den penningmeester rekening en verantwoording- gedaan, waaruit bleek dat de rekening sloot met een batig saldo van f 13,58. De heeren Autb. do Koning en J. de Waal, die aan de beurt van aftreding waren, werden met groote meerderheid als bestuursleden herkozen. Door den secretaris word medegedeeld dat, naar aanleiding van een adres door de Bruinieser- Visecherij-Vereenigiog aan den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid gezonden, door Zijne Excellentie goedgevonden is, dat in het aanstaande voorjaar, bij wijze van proef, het rapen van mosselzaad van de Rijks-zeewerken te Petten op nader te bepalen tijdstip in het openbaar zal worden verpacht. Met voldoening werd deze gunstige beschikking vernomen. Door den secretaris werd ook voorlezing gedaan van het gesprokene door den beer Pompe van Meerder voort in de Tweede Kamer, met betrekking tot de verpachting van bet mosselzaad aan de Rijks werken en van bet gebeurde bij hot afsteken van mosselzaad bij bet gebeurde to IJmuiden in 1901. Met genoegen constateerde men, dat uit de handelingen bleek, dat onze afgevaardigde met kracht voor de belangen dor Bruinisser Visscberij opkwam. Ook uit inlichtingen, door den secretaris gegeven, bleek, dat de heer Pompe zich beijvert voor dio belaDgen op te komen. Met algemeene stemmen werd dan ook besloten genoemden heer den dank der Vereenigiog voor zijne bemoeiingen te betuigen. Door den beer J. de Waal werd het plan te berde gebracht, voor deze gemeente eene pecsioens-vereenigiog op te richten. Na voor lezing der statuten werdna uitvoerige bespreking, besloten, alvorens nadere stappen te doen, inlichtingen in te winnen in gemeenten, waar iets dergelijks reeds bestaat. Na behandeling van verschillende zaken, op de visscherij of den bloei der vereeniging betrekking hebbende, werd de opgewekte vergadering door den voorzitter gesloten. Dinsdag, Woensdag en Donderdag had alhier het onderzoek plaate van de deelnemers aan de oefening in den wapenhandel met het oog op de personen, die aangewezen kunnen worden om bij de zoogenaamde vier- maanders geplaatst te worden. Die oefeningen lokten, niettegenstaande de koude, vele toe schouwers, die met belangstelling de exercitiën, de loop- en springoefeningen enz. volgden. Stavenisse, 15 Jan. Aanstaande Woensdag avond 7 uur wordt in het »Hótel De Vlieger" alhier een buitengewone vergadering gehouden van de kiesvereoniging ^Algemeen Belang". Alle personen boven 18 jaar hebben vrijen toegang tot deze vergadering, waarin de heer Grucq als spreker zal optreden. Er zal ge legenheid tot debat worden gegeven. De noodige maatregelen zijn door het bestuur genomen om te zorgen, dat er tijdens de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1