De heer mr. C. Lucaase ia door alle anti-rev. plaatselijke kiesvercenigingen met algemeene atemmen candidaat geateld voor het lidmaatachap der Tweede Kamer. Aan de centrale anti-rev. kieavereeniging was door een der plaatselijke kieavereenigingen voorgesteld een motie van afkeuricg aan te nemen over het optreden in woord en schrift van de heeren Staalman en De Vries. Na eenigo discussie werd dit voorstel echter ingetrokken. M. Ct. De Kon. Ned. fabriek van muziek instrumenten, M. J. H. Kcssels te Tilburg, gaf wederom haren bekenden muziek-kalender uit voor 'tjaar 1903. Het boekje, in handig formaat, ziet er netjes uit't is gedrukt op illustratie-papier, telt 72 pagina's, en bevat een groote hoeveelheid afbeeldingenalle op de muziek betrekking hebbende. Ook zijn er in opgenomen een aantal photographien der werkplaatsen dezer reusachtige fabriek op 't gebied van muziek-instrumenten, welke voor den muziekliefhebber zeer interessant zijn, en die een denkbeeld geven dezer grootsche inrichting. Toorts bevat de kalender behalve het gewone kalender-gedeelte de geboorte- en sterfdagen der groote toonkunstenaars en een overvloed van muzikale anekdoten novellen, enz. enz. Teneinde het aantrekkelijke van dezen kalonder nog te verhoogen heeft de heer Kessels nog een gratis-verloting aan deze uitgave verbonden, tor waarde van 1000 gulden (waaronder een prachtvolle pianino, dito harmonium, enz. enz. Ieder kooper van dit boekje ontvangt voor den spotprijs van 25 centen nog een aandeel in deze verloting. Bij inzending van het bedrag wordt de kalender door de firma franco toegezonden. Ook kan men dien door eiken boek- of muziekhandelaar verkrijgen. Noordgouwe, 13 Jan. In het Ziekenhuis hebben reeds een 4-tal operatie's plaats gehad. Op Vrijdag j.l. werd de eerste geopereerde als hersteld ontslagen. Nog drie geopereerden zijn onder behandeling, wat reeds de diensten van een derde verpleegster, die toevallig bier vertoefde, noodzakelijk maakte. Volgens verklaring der familieleden der zieken, zijn dezen uiterst tevreden over de behandeling, die zij in het Ziekenhuis ondervinden. Renesse. Vrijdagavond hadden zeer vele ingezetenen aan de vriendelijke uitnoodiging der commissie van voorlezing en voordracht gehoor gegeven. Voor een stampvolle zaal werden verschillende stukjes ten gehoore gebracht. »De Nachtwake" van Frangois Coppée, een episode uit den Fransch-Duitschen oorlog, verwierf de onverdeelde aandacht van een dankbaar publiek. »De Natuurlijke Historie van het Paard enz." uit den Schoolmeester, bracht de lachspieren vaak in beweging en »De Gelukkige" van Helvetius van den Bergh, dat op zeer verdienstelijke wijze werd voorgedragen, gaf niet minder aanleiding tot onvermengd genot, net iMenschen zooals er meer zijn" van Werumeus Buning vond een aandachtig en belangstellend publiek. De wijze van voordracht en de inhoud van het stuk maakten, dat de hoorders medeleefden en medegevoelden met de in het stuk voorkomende handelende personen. Ten slotte werd nog ten beate gegeven de voordracht: »Izaiik van den Dam" van Justus van Maurik, dat blijkbaar door het applaus zeer in den smaak viel. Niet alleen de talrijke opkomst, maar ook de goede geest en prettige stemming, die er beersebten tijdens do uitvoering, bewijzen, dat zoo'n avond, waarop men gezellig bijeen is, zeer gewild is, en dat de pogingen van de commissie om het nuttige aan het aangename te paren, op prijs gesteld worden. Scherpenisse, 13 Jan. In den morgen van 7 Januari j I. begaven de gebroeders Corn, en Leendert de Wilde uit Westkerke, gemeente Scberpenisse, zich omstreeks half vijf over weide en land met een brandende lantaarn naar het dorp, teneinde volgens hun verklaring, den veearts te balen voor een ziek paard. Toen zij in een weide in den Kerkhoek gekomen waren, werd onverwachts één of meer schoten gelost, met het noodlottig gevolg, dat beiden werden getroffen. De geneeskundige A. J. Geluk te St.-Maartensdijk, die onmiddellijk ontboden werd, heeft de beide patiënten onder behandeling genomen en verscheideno hagelkorrels uit hun lichaam verwijderd. De toestand van L. de W. moet van dien aard zijo, dat hij niet buiten gevaar is. Naar men zegt moeten in den bewusten morgen door verschillende ingezetenen dezer gemeente lichtbakken in den omtrek gezien zijn, en daarbij werd zooveel geschoten, dat een bewoner in die buurt aan den Trans- vaalschen oorlog dacht. Goes. Akelig. De boomroeier J. K. van 's lieer-Arendskerkc heeft zich te Wilhelminadorp bij bet maken van musterd zoodanig met een kapmes aan de knie ver wond, dat hij per rijtuig naar huis moest vervoerd worden. Zijn zwager F. V., die slechts op kleinen afstand van hem woont, hem bij zijn thuis komst willende bezoeken, zakte plotseling ineen, en was reeds een lijk vóór de dokter kwam. Een jongen en meisje van hoogstens 3 4 jaar te Heinkenszand waren zoek geraakt: zij waren nergens te vinden. Doodelijke onrust bij de ouders. Na lang zoeken vond men de beide kinderen in een open graf op het Roomsch Katholieke kerkhof, welk graf voor een aanstaande begrafenis was gedolven. Al spelendo waren zij in den kuil terecht gekomen. Zonder hulp hadden de kiaderen er zioh niet uit kunnen helpen. Een kolenwerker aan het station had het ongeluk van een wagen te vallen, waar door hij zich zoodanig aan het hoofd verwondde, dat bij ter verpleging in het gasthuis moest worden opgenomen. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het district Goes vacature Pompe van Meerdervooit is door de Vrijzinnige Kiesvereeniging Staatsbelang" voor iïoedekenskerke en omstreken candidaat gesteld do heer J. N. Elenbaas, burgemeester van Krabbondijke. Ierseke, 13 Jan. Heden middag had hier een vreeselijk ongeluk plaats met doodelijken afloop. De kapitein van do korstoomboot Y E 85, P. van Liere, zou een baken buiten het bereik der raderen brongen, toen hij overboord viel, en door één der raderplanken werd doodgeslagen. De ongelukkige laat een vrouw met 7 jonge kinderen na. Landbouw en Veeteelt. Het bestuur van den »Bietenbond in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen" heeft aan de leden don raad gegoven om voorloopig nog geen contracten af to sluiteD, maar wel aan den secretaris, den heer G. A. Vorsterman van Oyen, te Aardenburg, te willen opgeven, hoeveel gemeten men beschikbaar wil stellen, wanneer de prijs en voorwaarden aannemelijk blijken te zijo. Kent men het aantal gemeten, dan zal bet bestuur trachten deze massa inééns aan een fabrikant te leveren. Dit zou voor fabrikant en landbouwer, naar men verwacht, veel voordeeliger uitkomen en zou den fabrikant mogelijk een hoogeren prijs kunnen doen geven. Verder deelde het bestuur mede, dat door den gunstigen stand der kas over 1903 geen contributie zal behoeven betaald te worden. Wel zal dit gedaan moeten worden door do nieuwe leden, die zich nog bij den Bond aansluiten. Door de ïUnion Sucrièro" worden reeds contracten gesloten voor f 10 op het schip on f 9.50 op de tram, mot verhoogiog van 20 cent voor de bieten, welke geleverd worden van 28 September tot 1 October. Schouwen. De agenten van den Bond van suikerfabrikanten hebben de volgende voorwaarden ontvangen voor de levering van bieten voor de aanstaande campagne: Algemeene prijs f 9,50 per 1000 K.G., levering tussohen 14 Sept. en 15 Nor. Voor vroege levering f 2 meer per 1000 K.G.; voor 2000 KG. per H.A. van 14—19 Sept.-, f 1,50 meer voor 3000 KG. per II.A. van 20-26 Sept.; f 1 meer voor 3000 K.G. per H A. van 28 Sept.3 Oct. en f 0,50 meer voor f 3000 K G. per H.A. van 5—10 Oct. Peru-Guano een volledige Meststof. >Peru-Guftno is eten cn drinken toor de plant". Wanneer we de waarde van de een of andere meststof berekenen, on ze gaan ver gelijken met die eener andere, dan geschiedt dat, en het kan bozwaarlijk andors, door in aanmerking te nemen de hoeveelheid phos- phorzuur, kali of stikstof. Deze drie stoffen zijn, zooals ik bekend mag veronderstellen, do drie noodzakelijke voedingsstoffen voor de plant, ik geef toe, dat een meststof, die tweemaal zooveel stikstof of phosphorzuur bevat als een andero ten opzichte van de aanwezigheid dier voedingsstoffen, ook twee maal zooveel waarde heeft. Toch zijn er nog tal van andere omstandigheden, die in aan merking moeten genomen worden, wanneer we verschillende meststoffen vergelijken, met name wanneer wo de Peru-Guano in de vergelijking opnemen. Het is toch de Peru- Guano en deze ook alleen, die de genoemde voedingsstoffen der plant alle drie tegelijk bevat en wel in een innige scheikundige verbinding, zoodat ze alle drie tegelijk door de wortels der plant worden opgenomen. Dat is een zaak van het hoogste gewicht, die de Peru-Guano een voorsprong geeft bij elke andere meststof. Aangenomen, dat het een feit ie, dat alle landbouwgewassen de drie genoemde stoffen stikstof, phosphorzuur en kali tot hunne ontwikkeling noodig hebbeD. Aangenomen ook, dat wij door drie afzonderlijke scheikundige meststoffen dezo drie in den grond gebracht hebben en zij alle drie opgelost in het boven water zich bevinden, dan zal bet nog een groot toeval mogen heeten. als alle planten zo alle drie in voldoende mate kunnen opnemen. Bij oen bemesting met Peru-Guano is de kans daartoe zeker veel grooter. Het ia daarom, dat de Peru-Guano iets voor heeft bij andere meststoffen, en het is daarom ook, dat wij aan het hoofd van dit opstelletje schreveD, dat Peru-Guano eten en drinken voor de plant is. KEBKJIIBIJWS. Op 1 Januari j l. waren bij de Ned. Herv. Kerk 220 predikantsplaatsen vacant of 20 minder dan op 1 Jan. 1902. Noordgouwe13 Jan. Door stom- gerechtigden der Ned. Herv. Gem alhier is met algemeene Btemmon toezegging van beroep gedaan aan ds. R. Oort, predikant te Rockanjo. K E O H T 8 Z A K K Jf. Het Openbaar Ministerie bij het Kanton gerecht te Terneuzen heeft eene geldboete van f 500 geëischt tegen de directie der Spoorwegmaatschappij Gent Terneuzen wegens overtreding van bet algemeen reglement op de spoorwegen (het niet op tijd uitbetalen van remboursementen van verzonden goederen). Zooals reeds vroeger gemeld is, geechiedde deze aanklacht door een mosselhandelaar te Filippine, die nog remboursementen te vorderen had van mosselen, welke reeds in October verzonden waren. O N D E B W IJ Renesse. Zaterdagmiddag hielden de leden van de afdeeliog »Westoljjk Schouwen" van het Ned. Ond. Gen. een vergadering, waarin het punt in overweging genomen zou worden: »Yerdient het streven der Yereeniging tot vereenvoudiging van onze schrijftaal onze sympathie en onzen steun?" Van zeer groot gewicht is in deze, uit den aard der zaak, hoe door de Nederlandsche onderwijzers over de wenscbelijkheid van vereenvoudiging gedacht en geoordeeld wordt, omdat het vóór alles een volksbelang is, dat er vereenvoudigd worde. De heer C. 3. Reisinger van Haamstede leidde bij zija hoorders het onderwerp in, en las, om een beter en juister inzicht in deze gewichtige taak te geven, ééa van Kollewjjns opstellen»De Spellingskwestie" voor, waarna spreker de regels voor het gebruik van de vereenigde schrijftaal in het bizonder besprak en de wenschelijkheid tot bet invoeren dier natuuilijker spelling betoogde. Besloten werd met hot oog op de onvoltallige vergadering en het vergevorderd uur op deze zoer belangrijke zaak in de volgende bijeenkomst, die op 7 Februari zal gehouden worden, nogmaals de volle aandacht te vestigen. Na omvraag sluit de voorzitter de ver gadering. i*o»t en Telegrafie. Door het Rijkstelefoonkantoor te Poortvliet zijn gedurende bet jaar 1902 behandeld 825 telegrammen, te wetenverz. 433 en ontv, 392. V1SSCBEBIJ-BEBICBTEX. Bruiimse, 12 Januari 1903. Mosselen In de vorige week zijn ver zonden naar Antwerpen 700 ton, prijs f 2 k f 2.25 per ton naar Meohelen 375 ton, die f 2.20 per ton opbrachten naar de markt te Parijs 1222 balen, prijzen voor 1ste soort f 2.50, 2do soort f 2.20 por baal; naar de markt te Londen 120 balen, 1ste soort, prijs f 2.50 per baal naar Hull, Grimsby en Birmingham 200 balen, 2de soort, prijs f 2.10 per baal. Alles franco boord te Rotterdam. Naar Holland 250 ton, 2de soort, prijs f 2.20 per ton hier op do haven te ontvangen 1ste kwal. f 2.25, 2do kwal f 1 50 per ton, met redelijke vraag. Als een bewijs, dat de Mossels van do Bruinisscho banken zeer gezocht zijo, bewijst het feit, dat de vorige week door een schipper van Fillipine 90 ton, late soort, hier zijn gekocht voor f 2.50 per ton. Oesters. Do handel was vrij levendig; de prijzen liepen van f 25 tot f 50 per duizend. Wilken. Do vraag voor Brussol blijft steeds groot. In de afgeloopen week zijn 70.000 stuks verzonden, waarvoor hier 12 ets. per kilo werd besteed. De oesters. In Engeland begon juist de oester zich weêr een weinig te hcretellen vao don kwaden naam, dien zij daar laatstelijk gekregen had, in verband met eenige ziekte en sterfgevallen onder lieden die zich aan het smakelijk weekdier hadden te good gedaan. Maar nu op eens is zij weder in kwaden zin op de spraak gekomen. Nieuwe sterfgevallen hadden plaats te Winchester, Southampton en Portsmouth onder personen, dio een feestmaaltijd hadden bijgewoond waar oesters gegeten waren. Die waren afkomstig van Emsworth, een plaatsje in de nabyheid van Portsmouth, waar de oestercultuur de voornaamste tak van nijverheid ia. Onder de slachtoffers waren de deken van Winchester en een bekend geneesheer. Het bleok bij onderzoek, dat do riolen te Emsworth uitmonden in de nabijheid der oesterbedden eu dat de rioolstoffen met het getij over dio bedden loopon. In Emsworth zelf zijn óók eetiige typbusgevallen, die recht streeks met het eten van oesters in verband gebracht worden. Onder deze omstandigheden is het verbruik van oesters in Engeland plotseling weder sterk afgenomen, eb geen wonder zeker, dat de belanghebbende kooplieden nu alles aan wenden om bet kwaad te weren. Overal waar bedden zijn vanwaar de oesters naar Londen komen, laten de eigenaars zich certificaten van deskundigen geven, dat men zonder gevaar oesters uit Whitstable, Colchester, Brightlingsea, Faversham, etc., kan eten. En het is ook wel zoo goed als zeker, dat te Londen geen oesters uit besmette of althans gevaarlijke bedden worden aangevoerd en dat or slechts óén of twee plaatsen zijn, die gevaar opleveren. Maar het publiek, dat zich niet spoedig zijn snoeperijen laat ontnemen, is evenmin Bpoedig van don schrik te gonczen, en bet is daarom te vreezen, dat de handel er nog geruimon tijd door zal lijden. Het eerzame gilde der Londensche viech- koopers heeft zich de zaak aangetrokken en neemt maatregelen om het publiek gerust te stollen. In 1899, toen óók zulk oen »scare" voorkwam, werd door het betrokken Ministerie voorgesteld dc gevaarlijke bedden te sluiten maar nauwelijks was uitgemaakt, dat de oorzaak niet lag bij de volkomen onschuldige oesters, maar bij do door hetzelfde Ministerie toegelaten riolen, of de Regeeriog liet de zaak loopen. Do geheele beweging zal dus waarschijnlijk het heilzaam gevolg hebben, dat men alierwoge do rioleeringen eens zal gaan onderzoeken en waar noodig, verbeteren, zoodat de lekker bekken zich kunnen troosten met de gedachte niet te vergeefs gevast te hebben, nitt alleen voor zichztlvcn, maar ook in het belaDg van het algemeen. »r. 8CHAEPIIAK. Zondagmorgen was de toestand van Dr. Schaepman hoogst ernstiger kwamen hevige benauwdheden voor, waarom aan den lijder de H. Sacramenten werden toegediend. Maandag kwam eenige verbetering in den toestand, en een bericht uit Rome van D.nsdagnamidd. 6 ure meldt, dat de beter schap aanhoudt en de geneesheer thans den lijder buiten gevaar acht. Gemengd Nieuws. Het weder. Evenals bij ons toont de thermometer in Engeland sedert Zaterdag middag een vrij plotselinge en aanzienlijke daling. Zondag steeg bij te Londen op het midden van den dag niet hooger dan 37 gr. F. In Schotland hebben schrikkelijke sneeuw stormen gewoed, die het verkeer belemmerden. Op sommige plaatsen lag de sneeuw 10 voet hoog. Groote verwarring in de dienstregeling der spoorwegen was daarvan het gevolg. De ochtendsneltrein van Port William naar Glasgow kwam Zondag niet verder dan Loib- nachlach, waar dc sneeuw verhinderde de reis voort te zetten, ja, de locomotief geraakte zelfs buiten de rails. Een boodschap werd gezonden naar Corrour, ongeveer f mÜ' ver_ wijderd. Maar een goederentrein, die hulp zou brengen, geraakte eveneens in de sneeuw gevangen. De passagiers bevonden zich onder- tueschen in do grootste onrust en weldra deed zich de honger gevoelen. De stationschef van Corrour gaf wat bij had, maar de voorraad was spoedig uitgeput. Ongeveer halfacbt in den avond was de doortocht eindelijk gebaand, en de locomotief woer voorgespannen, zoodat de reis kon worden voortgezet. Op de Ben Nevis lag hier en daar 15 voet sneeuw, do wind had een snelheid van 100 mijl per uur en de thermometer wees 25 graden vorst aan! Alle verschijnselen wijzen op een bestendigheid van de koude. Uit Perpignan wordt gemeld, dat Zondag groote massa's sneeuw zijo gevallen in de bergdistrictcn van do arrondissementen Prades en Cérès. Een vreemd beroep. Te Brooklyn, nabij New-York, stond zekere Gaston Giliwicz terecht wegens diefstal van 600 dollars ten nadeele van een somnambule. Tijdens het verboor doelde hij mede, al vorens het beroep van dief te hebben opgevat, kamerdienaar van een bedelaar te zijn geweest". Van een bedelaar? herbaalde de rechter. Ja! Mijn meester had één arm, en ik kleedde hem iederen dag aan en uit. En verdieodet gij daar wat mee Heel geregeld en heel veel: bij gaf mij 40 dollars (100 gulden) per maand. Men kan begrijpen, dat Gaston Giliwicz zijn voormalig beroep miste. Ingezonden Stukken. Aan den Heer Redacteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Mijnheer Gezien de opmerking van den heer L. Koop man Cz. en gezien de noot van de Redactie, hoop ik, dat UEd. genegen is het onderstaande te plaatsen. Voorop stel ik, dat ik mij niet begeven wil in persoonlijke kwestie's, doch zooals Hubrecht zegt: eerlijk is zuiver. Welnu, de heer Koopman heeft gezegd in de vergadering van «Ons Gemeentebelang": De leden van den Raad krijgen de Memorie van Toelichting aan huis, vertrouwende op de commissie van onderzoek der begrooting, en voorop stellende, dat de betrekking van Raadslid niet gesalarieerd wordt, gaat men niet steeds naar het stadhuis om de bescheiden in te zien; dat is een arbeid van dagen. Toch spijt het mij in deze te kort geschoten te zijn. Dit, Mijnheer de Redacteur, mag nu niet woordelijk teruggegeven zijn, maar in hoofd zaak zullen velen, ter vergadering aanwezig geweest zijnde, zich dit herinneren. Dankend voor de plaatsing, UEd. Dw, .J. C. VAN DER MAAS, Voorzitter van «Ons Gemeentebelang". Wij hebben niet geaarzeld bovenstaand stuk op te nemen. Hoewel wij niet meer in het bezit zijo van onze papieren, die het verslag van het verhandelde in die vergadering be vatten, daar wij, zoodra een verslag is uit gewerkt en in de courant afgedrukt, het vernietigen, zoo nemen wij aan, dat hetgeen de heer Van der Maas op het geheugen af, zonder aanteekeningen te hebben gemaakt, hier neêrschrijft, juist is. Ons verslag omtrent dit punt luidt: «De heer L Koopman Cz. heeft zich bij «het rapport der Begrootingscommissie neér- «gelegd, die al de stukken in handen krijgt, «terwijl aan de Raadsleden, die van de «Begrootingscommissie geen deel uitmaken, «slechts de Memorie van Toelichting ter be- «schikking staat, die geen licht verspreidt" De laatste door ons gecursiveerde uitdrukking wordt in het stuk van den heer Van der Maas gemist, wat wij betreuren, want hierop komt het aan. De heer Koopman namelijk wil niet weten, dat hij zich over de Memorie van Toelichting minder vleiend heeft uitgelaten, en daarom vit hij op ons verslag. Hadden wij dit nu maar geweten, dan zouden wij zijn uiting, die wij in den vorm nog wel aanmerkelijk verzacht hebben, gaarne hebben verzwegen. De Redactie. DnEiscnoa, 14 Januari 1903. Mijnheer de Redacteur! Als antwoord op het schrijven van «een man uit het volk" diene het volgende: Door alle leden van den gemeenteraad werd, toen burgemeester Goemans zijn ontslag had genomen, eenparig een achtenswaardig wet houder aanbevolen tot nieuw te benoemen burgemeester. De minister heeft echter anders gewild en wanneer nu alle raadsleden, zoo ik hoop en vertrouw met overtuiging, op die aanbeveling hebben geteekend, kan het niet anders, of de handeling van den minister moet bij allen, om het op zijn zachtst uit te drukken, afkeu renswaardig heeten. En wat gebeurt er nu te Dreischor? Nu wordt door een zeker soort menschen de handeling van den minister verward met den persoon, dien de minister benoemde. En nu zou men toch al minder verstand moeten hebben dan «een man uit het volk", als men als raadslid begon, zonder reden, vijandig te staan tegenover onzen nieuwen burgemeester, want niemand zeker is onschnldiger in alles dan hij. Maar, zal nu «een man uit het volk" zeggen, jullie hebben hem toch in dat bewuste stukje uitgemaakt voor alles en nog wat, en ik ant woord hem hierop, dat de schrijver van het ingezondene in de Nieuwsbode van heden te dom is om alleen te loopenwanneer hij enkele raadsleden beschuldigt van zulk schrij ven, en er dan gauw bijvoegt, dat het ook wel familie of zoo gedaan kan hebben. Dit ie een bewijs, dat hij niet weet, wien hij moet aanzien voor den schrijver, want zijne bijvoe ging van familie strekt zich reeds tot zoo'n leger van inwoners eener gemeente uit, dat alle grond tot vermoeden de lucht invliegt. Op alle andere pUDten van het ingezondene zal door mij niet worden ingegaan, om de een voudige reden, dat ik alleen wilde antwoorden, om in het openbaar te verklaren, dat ik hoegenaamd niets tegen den persoon van Óen nieuwen burgemeester heb, en dat ik hem in alles wat in mijn vermogen is, zal steunen in alle zaken, die tot het welzijn van Dreischor kunnen strekken. En dat is ook de eenige reden, die ik had, om te antwoorden op «een man uit het volk" en zal ook in geen geval verder antwoorden. Hadde ik die reden niet gehad, zeker was ik niet op het schrijven ingegaan van «een man uit het volk", van wien ik zoo vrij ben erg te betwijfelen, of hij wel een man uit het volk is, maar die alleen dien Daam aannam, om enkele raadsleden in een minder goed ver trouwen te brengen. Dankend voor de plaatsing. Uw dienaar, J. C. VAN LANGERAAD, Lid van den Gemeenteraad. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoekt ondergeteekendé X een plaatsje in uw veelgelezen blad voor 't onder staande. De door de Kamers aangenomen Ongevallen wet komt zeker tal van werklieden ten goede. Tot heden ontving een werkman, wien in zijn bedrijf een ongeluk overkwam, niets. Van zijn schraal inkomen kon hij meestal niets overleggen voor kwade dagen. Ook van den werkgever kan niet gevorderd worden, dat hij zulk een werkman soms weken lang het loon uitbetaalde. Thans zal een werkman, die in zijn bedrijf door een ongeluk getroffen wordt, niet plotseling broodeloos zijn, daar hij, zoolang zijn ongeschiktheid duurt, een groot deel van zijn loon uitgekeerd krijgt door den Staat. Wen8cheiijk zou het zelfs zijn, dat alle rubrieken van werklieden in deze verzekering opgenomen werden, ook veldarbeiders. Ook deze slaan vaak bloot aan ongelukken, vooral zij, die met werktuigen of paarden moeten omgaan. Een leemte in de wet is echter, dat op het platteland tal van werkgevers zijn, die met één knecht of één zoon werkeD, dus die kleine bazen zijn. Dezen zijn voor hun persoon niet verzekerd, hoewel zij altijd voorop in 't werk gaan. Én deze bazen moeten voor hun knecht, zelfs voor hunne leerlingen, hun mede helpers in 't bedrgf, een tamelijk zware premie storten van 't loon, dat zij zelf verdienen, en dat op 't platteland, vergeleken met de stads- loonen, uiterst laag mag genoemd worden. Als aan zulke bazen een ongeluk overkomt, en daar staan zij evenzeer aan bloot als elke knecht, ontvangen zij niets. Wenschelijk zou het dan ook zijn, dat deze werkgevers hun verdiensten zoo zagen toenemen, dat althans de volle premiën niet te hunnen laste kwamen. Een ieder, die onbevooroordeeld over het bovenstaande nadenkt, zal het billijk vinden, dat althans de dagloonen van dergelijke kleine bazen, die tevens knecht in hun eigen zaak zijn, een matige verhooging ondergaan, en schrijver dezes meent, dat alle werkgevers als bovengenoemd, het geheel eens zijn met de denkbeelden, in deze schets ontwikkeld. U dankend voor de plaatsruimte, Uw abonné, X. Scherpenisse, 12 Januari 1903. Mijnheer de Redacteur! Beleefd verzoek ik UEd. een plaatsje voor het onderstaande in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn dank. Alhier bestaatgelijk in vele andere gemeenten van ons land, een politie-verordening, waarin het den herbergiers verboden is, uit gezonderd de twee kermisdagen, dansmuziek

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2