ZIËRIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 13 Januari 1903. 'It AANSLUITEN. (Z ierilizeesolie RECLAMES. Db Uienleelt en Uienhandel. Cour a n t), Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord- AmerikaTranar aalIndië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7795. Dlrooteuri JK.. J". DE LOOZE, Redacteuren FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 42 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuitliaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbSnkee, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels 75 cts. Elke regel meer 155 cts. De Drukkerij van R. W. J. OCI1T- MAN, W0ÊT Papiermagazijn, Appelmarkt, is speciaal itigericht voor klein goedkoop Drukwerk, als: VisitekaartjesHuive- lijkskaarten, Nota's, Kwitanlién, Enveloppen, Adressen, Briefhoofden, Briefkaarten, Sigaren zakjes, Banketzakken, enz. Net werk, tot de laagste prijzen. Tot u, liberalen van Zierikzee, tot u, liberalen van al de gemeenten van Scbouwen- Duiveland, richten wij dit artikel met bet verzoek bet met die aandacht te lezen, die bet belang van bet onderwerp, dat daarin behandeld wordt, verdient. Gelijk gij weet, is ons blad, voor zoover het redactioneel gedeelte betreft, in hoofdzaak een nieuwsblad, vermeldend de gebeurtenissen, waarvan wij meenen, dat zij in het algemeen voor onzen lezerskring belangwekkend zijn. Een politiek strijd- of partij-orgaan is ons blad niet, en op die benaming heeft bet dan ook nooit eenige aanspraak gemaakt, al ont kennen wij niet, dat een dergelijk orgaan naast het onze levensvatbaarheid kan bezitten, mits het zakelijk en waardig geredigeerd wordt, en niet zijn kracbt zoeke in aanvallen op een bepaalden persoon. Wij houden ons dus in den regel buiten het staatkundig gewoel. Alleen, wanneer een verkiezing in aantocht is, scharen wij ons aan de zijde der liberalen, en stemmen den candidaat, die door de meerderheid wordt aangewezen. Tot zooverre beperkt zich onze politieke werkzaamheid. Indien wij, verbrekend de omheining, heden de grenzen overschrijden, waarbinnen wij ons gewoonlijk bewegen, dan doen wij dat, omdat ons kiesdistrict door een ernstig gevaar bedreigd wordt. Welk is dit gevaar? Zooals de meesten uwer uit het verslag, dat wij onlangs van de jongste vergadering der Liberale Kiesvereeniging te dezer stede gaven, weten kunnen, is de toeleg deze Kiesvereeniging om te zetten in een afdeeling van den Yrijzinnig-Demokratischen Bond niet gelakt. De meerderheid toch der opgekomene leden was van een dergelijke oplossing afkeerig, waarvan zij terecht een scheuring in den boezem der liberale partij van dit district vreesde, en waarover, zoo zij tot stand gekomen ware, de politieke tegenstanders gegronde reden tot jnichen zouden hebben, daar dan voor deze de stembusstrijd in 4305 aanmerkelijk zou vergemakkelijkt worden. - Na zon men meenen, dat de minderheid zich bij deze beslissing der meerderheid zoude neerleggen, en tot inkeer gebracht door de aangevoerde bestrijdingsgronden, waartegen door haar niets steekhoudends werd aan gevoerd, haar verderfelijk plan opgeven. Maar neen, de Gideonsbende" of dKeur bende", zooals zij zich zelve hoogst bescheiden betitelt, denkt er anders over. Zij, reeds vertrouwd gemaakt met bet denkbeeld eener afscheiding, ziet er volstrekt geen been in om ter bereiking van haar doeleinde een anderen weg in te slaan. Wat zij met behulp van de Liberale Kies vereeniging niet gedaan kon krijgen, zal zij thans traohten buiten haar om te bewerk stelligen. In een oogeteekend strooibiljet worden allen, die genegen zijn mede te werken tot opriobting van een Vrijzinnige Demokratische Kies vereeniging uitgenoodigd tot bijwoning eener vergadering, die hedenavond te dezer stede zal gehouden worden. Wij weten niet, of velen aan die uitnoodiging zullen gevolg geven, en bereid znllen zijn verdeeldheid te brengen tusschen burgers, die, met welken ijver men ook tracht hun onderlinge verschillen breed nit te meten, toch tot nu toe tegenover de verbondene tegenstanders eendrachtig stondenéén ondeelbare en onverbreekbare keten vormend. Maar wel weten wij, dat het voor n, liberalen van Zierikzee, en van al de gemeenten in dit district, thans hoog tijd is bewijzen te geven van leven en van veerkracht. In de aller- eerste plaats toegetreden tot de Liberale Kiesvereeniging in uw gemeente. Tot baar te behooren is uw plicht, opdat zij door u en met u kracht kan ontwikkelen. Gaat in dit opzicht ter schole bij uw tegenstanders, ziet, hoe dicht aaneengesloten zij zijn, hoe trouw zij in den regel ter vergadering op komen, en met welk een warmte zij allen, 1 zonder onderscheid van stand of rang, het partijleven medeleven. Spiegelt u aan henl Legt, liberalen, het kleed der onver- scbilligheid af, en treedt allen in krijgsgewaad te voorschijn. Toont aan hen, die het gewaagd hebben n en uw vlag te bespatten, door u «lafaards en verraders" te noemen, wie gij zijt, en wat gij vermoogt. En wanneer dan door heel ons kiesdistrict de Kiesvereenigiogen I door u aanzienlijk versterkt zijn, dan kan ook het Centraal Bestuur meerdere kracht 1 ontwikkelen, en zich toerusten tot den grooten strijd tot herovering van den Kamerzetel in j 1905. Het antwoord van de Afdeeling Zierikzee der Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland aan de Rotterdamsche V ereeniging van Fruit- en Groenten-Exporteurs. I Wij kunnen tot ons leedwezen dit antwoord niet aan het hoofd van ons blad plaatsen, omdat deze ruimte reeds door ons hoofd artikel wordt ingenomenwij laten het evenwel daarop onmiddellijk volgen. De Redactie. Mijnheer de Redacteur l In de Zierikzeesche Nieuwsbode van 8 Jan. i komt een ingezonden stuk voor van bet j Bestuur der Rotterdamsche Verceniging van Fruit- en Groenten-exporteurs. Wij zien daaruit, dat het bestuur dier ver- eeniging door de lezing van het verslag in het blad van 18 November, omtrent de ver- gadering der afdeeling Zierikzee van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeelandzich eene geheel verkei rde voorstelling heeft gemaakt van het in die vergadering verhandelde. Wij znllen daarom trachten in het kort weer te geven, wat gebeurd is. Wat was de aanleiding tot de vergadering? Onder de vraagpunten, door de Nederlandsche Kamer van Koophandel te Londen, opgegeven voor het 54e Nederl. Landhuishoudkundig Congres, behoorde ook: Uienteelt voor de Londensche markt. De commissie voor de vraagpunten vond dit vraagpunt, als zijnde meer van gewestelijk belang, geschikter voor behandeling in de algemeene vergadering der Zeeuwsche Landbouw Maatschappijen het hoofdbestuur dier Maatschappij besloot de Kamer van Koophandel te verzoeken dit vraag punt in die vergadering door hare afgevaar digden te doen inleiden. Door omstandighedenniet van haar wil afhankelijk, kon de Kamer zich niet van de haar toegedachte taak kwijten, en werd de behandeling overgedragen aan den heer Van Namen, van Zwijndrecht. Hoe verdienstelijk ook de redevoering van den beer Van Namen was, de leden dor afdeeling kwamen daardoor niet te weten, wat de Kamer van Koophandel te Londen over dit vraagpunt had willen zeggen. Toen ia het najaar de prijs der uien weer zeer slecht was, werd opnieuw het verlangen levendig om te weten, wat door de Londensche Kamer, die ook in andere zaken, den land bouw betreffend, zulke uitstekende adviezen heeft gegeven, tot verbetering der cultuur kon worden te berde gebracht. Wij verzochten de Kamer één of meer afgevaardigden te zenden om in eene ver gadering onzer afdeeling het vraagpunt: «De uienteelt en de uienhandel voor de Londenselie markt" te bespreken. Het verzoek werd toegestaan. En hoe werd het vraagstuk behandeld? De heer S. G. van Os besprak de uien- soorten die op de Londensche markt het meest gevraagd, en het best betaald worden, het sorteeren en de verpakking; en drukte er vooral op, dat goed, net en eerlijk moet geleverd worden, wil men voor zijn merk op de markt eene reputatie scheppen en behouden. De heer A. A. Mijs van Sommelsdijk deelde den uitslag mede van de proeven, door hem nog slechts op kleine schaal genomen met zaad van de door den heer Van Os aanbe volen soorten. Nóch de beer Mijs, noch de heer Van Os kon na nog met zekerheid zeggen, of deze soorten hier zouden aarden. Waarschijnlijk achten zij, dat telkens nieuw zaad zal moeten worden ontbodenmogelijk is ook, dat hot bier gewonnen zaad beter resultaten zal geven, dan het geïmporteerde. Door verdereop grooter schaal genomen proeven, zal dit moeten blijken. De secretaris der Kamer van Koophandel behandelt meer het bandelsgedeelte. Ten gevolge van bekomen inlichtingen leest hij den leden geducht de les over de zucbt tot knoeien, die bij enkelen schijnt te bestaan. Deze eokelen benadeelen daardoor het geheel, en om zich tegen deze benadeeling te wapenen, raadt hij aan eene vereenigiog te stichten als de Westlandsche, en de nien te verkoopen op dezelfde wijze als deze bare groenten en fruit verkoopt, n.l. door veilingen, de eenige wijze, waarop onderlinge controle op deug delijke levering mogelijk is. Met voorbeelden toont hij aan, wat op de markt een goede naam waard is. Hij waarschuwt de landbouwers met klem om niot zelf als handelaars op te treden. De rijks-landbouwleeraar en de rijks- tuinbon wieeraar in de proviocie, ter vergadering aanwezig, bevelen zoowel het nemen van verdere proeven aan, als de oprichting van eene vereenigiog, op de leest der Westlandsche geschoeid. Ten slotte wordt aan bet bestuur der afdeeling opgedragen om de oprichting der vereeniging voor te bereiden. Men ziet, dat er voor de verwondering en het leedwezen van 't bestuur der Rotterdamsche vereeniging al zeer weinig reden is. De vergadering was belegd voor de bespreking van de uienteelt voor de Londensche markt. Over de Engelsche markt is niet gesproken. Mag een enkele maal het woord «Engelschen" gebruikt zijn, dan wisten de aanwezige leden toch, dat de Engelschen in Londen bedoeld werden. De prijs van het zaad is bij eene proef neming van weinig belang. Als men by kleine hoeveelheden opdoet, wordt die als voor tuinzaden berekend. Bij verbouw in het groot moet rekening met den prijs gehouden wordendoch daarbij mag niet worden vergeten dat, vooral bij zaden en zaaigranen, goedkoop dikwijls duurkoop is. Verscheidene prijsopgaven van Neder landsche, zoo we 1 als van Engelsche zaad handelaren zijn thans in ons bezit. Eene vergelijking tusschen de Londensche markt en andere markten is niet gemaakt. Wel is gezegd, dat op eerstgenoemde voor de beste kwaliteit ook het best wordt betaald. De Vereeniging «Westland" is niet als voorbeeld gesteld, omdat zij invloed heeft op den uienhandelmaar wel omdat zij zoo goed is georganiseerd. De op te richten vereeniging zal, als zij tot stand komt, niet staan tegenover de vereeniging van handelaren. Zij moet de eerlijken onder de producenten steunen, en de knoeiers onder hen beteugelen of nog beter uitsluiten. De solide handel kan daarmede niet dan gebaat zijn. Daar het vermeende verschil tusschen het bestnnr der Rotterdamsche Vereeniging en de afgevaardigden der Kamer van Koophandel blijkt te zijn ontstaan door de verkeerde opvatting van het verslag omtrent het ver handelde in de vergadering, en er feitelijk van geen verschil sprake kan zijn, behoeft het bestuur dezer afdeeling ook bet bestuur der vereeniging niet te verzoeken om te weerleggen, wat niet gezegd is. Heeft de vereeniging ia het vervolg belangrijke mededeelingen te doeD, dan zullen de producenten in deze afdeeling die zeker gaarne vernemen; maar het komt ons voor, dat zulke mededeelingen beter gedaan kunnen worden in eene vergadering, 't zij van de afdeeling, 't zij van de op te richten ver eeniging. De ondervinding heeft ook nu weer geleerd, dat het gesproken woord grooter kracht heeft dan het geschreven, en minder aanleiding geeft tot verkeerde opvattingen en scheeve voorstellingen. Wij sluiten met den wensch, dat het door ons geschrevene ook niet verkeerd zal worden uitgelegd, en danken n, mijnheer de redacteur, voor de verleende ruimte. Het bestuur der afdeeling Zierikzee van de Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, Mr. H. C. MOOLENBURGHVoorzitter. M. C. MULOCK HOUWER, Secretaris. Zierikzee, 42 Januari 1903. IHEUWSTIJDIIIGEII. Zuid-Afrika. net Engelsch stoomschip «Dunera", van Ceylon met krijgsgevangenen, is te Simonstad aangekomen. Uit Pretoria wordt gemeld, dat er, vol gens globale berekening, ingevolge den oorlog IQ Transvaal en Oranje-Vrijstaat twee duizend weduwen en vier en veertig duizend weezen zijn, terwijl die getallen veel booger zonden zijn, indien er in de concentratiekampen niet zoovelen overleden waren. Amerika. Volgens een bericht uit Pittsbnrg (Ver. St.) zijn bij een spoorwegongeluk te Duquesne oeno botsing tusschen een passagiers- en goederentrein tien reizigers gedood en eon groot aantal anderen gewond. De millionnair Carnegie heeft nu weder 4| millioen dollars (f 3,750,000) aan de stad Philadelphia geschonken, voor een kostelooze openbare bibliotheek. Een zekere Arthur Jennings, inwoner van den Staat Colorado, mag zich verheugen in oen hoofd van buitengewoon grooten om vang. De medische faculteit in zijn woonplaats heeft zich gehaast hem dit extra-ordinaire hoofd af te koopen voor 0000 dollars, op voorwaarde evenwel, dat de «levering" zal worden uitgesteld tot na den dood van den eigenaar, en dat deze een derde deel van de koopsom onmiddellijk zou ontvangen. Na zijn dood krijgt zijn vrouw, indien zij hem over leeft, de rest van het geld. Griekenland. Het is zeker opmerkenswaardig, dat na een tijdsverloop van bijna 24 eeowen de diplo matieke betrekkingen tusschen Perzië en Griekenland hersteld zijn. In bet jaar 494 vóór Christus' geboorte vermoordden de Grieken de Perzische gezanten en thans eerst heeft weêr een gezant, van Perzië zijn geloofs brieven aan den Koning van Griekenland overhandigd. Spanja. Madrid, 10 Jan. Het Hof keerde uit de kerk terug, toen op het plein van het Oosten een individu een pist jolechot loste op de leden van het gevolg, en niet op de koninklijke familie, zonder iemand te raken. De pleger van den aanslag werd in hechtenis genomen. Hij heet Feito. Toen de Koning het schot hoorde, stak bij het hoofd uit het rijtuig, maar de Koningin, die hem bij de hand greep, noopte hem weer te gaan zitten. Feito verklaarde by zyn verboor, dat hij alleen maar de bedoeling bad den Opper kamerheer te dooden. In zijn zakken vond men verschillende papieren, een kaartje van den burgemeester van Madrid, ontvangst bewijzen van de post voor aangeteekende brieven gericht aan president Roosevelt, den koning van Engeland, den Dnitschen keizer, den Tsaar en den President van het Hoog gerechtshof in Mexico. Feito zegt, dat bij gebuwd is met een Fran$<use, die hem in een gekkenhuis liet opsluiten. Hij ontkent anarchist te zyn. De Correspondent zegt, dat de persoon in kwestie op de leden der koninklijke familie heeft geschoten. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de prefecten getelegrafeerd, dat de aan slag tegen den Opperkamerheer was gericht en niet tegen den Koning. Feito legde zijn verklaring voor den rechter van instructie kalm af, maar die verklaring toont dat hij niet volkomen toerekenbaar is. Italië. In Italië heerscht een hevige epidemie van influenza. Te Padua liggen 45,000 menechen daaraan ziek en er sterven gemiddeld 20 per dag. Ook te Rome zyn vele influenza-lijders, oDder welke ook de minister Zanardelli en de burgemeester, prins Colonna. Engeland. Londen, 10 Jan. Aan de bladen wordt uit Pretoria van Donderdag gemeld, dat in den loop van het onderhoud, na afloop van de aanbieding van het adres der Boerenleiders aan minister Chamberlain, de ex-waarnemende president van Transvaal, Schalk Borger, ten aanzien van de uit Transvaal naar Europa verzonden gelden, verklaarde, dat hy er niets van wist, dat er groote bedragen naar Europa gezonden zynhij meende, dat het geld verkregen was voor goud, dat uit de mijnen opgecommandeerd was en dat het gebruikt was voor oorlogsuitgaven. Het was mogelijk dat er een afrekening aanwezig was en hy verklaarde zich voornemens al het mogelijke te doen, om die afrekening in handen te krijgen. Chamberlain verklaarde, dat hy kennis droeg, dat de boeken, op het geld betrekking hebbende, naar Europa verzonden en verdwenen zynbet is niet bekend aan wien het geld gezonden is eD, zoolang dit niet bekend is, is het onmogelijk aan te dringen op afrekening of verantwoording. Botha deelde mede, dat bij reeds stappen heeft ondernomen, om het geld terug te Duit.chland. Te Berlija heeft in den Isatsten tyd eene «verdrukte onschuld" in den omtrek van het Alexanderplein herhaaldelijk verscheidene oude heeren, die 's avonds laat in een vroolijke stemming thuis kwamen, een kostbaar nachtelijk avontuur verschaft. Juist als zulk een heer zijn hniedeur opensloot, vloog eon knap, jong meisje op hem toe, dat zich aan hem v&Bt klemde en hem smeekte: «red mij, ik wordt vervolgd!" Vóór de heer nog recht wist wat er gebeurde, was het meisje al met bem in buis. Daar viel zij in hare dankbaarheid haren redder om den bals en zij liet zich ook zijne troostende liefkooziogen welgevallen. Maar dan hoorde zij opeens gedrnisoh in huis. Zij smeekte den heer, haar weder de denr uit te laten en eerst eenigen tyd nadat deze aan dat verzoek had voldaan ontdekte hij, dat het lieve meisje hem onder hare dankbare omhelzingen van zijn geld en kost baarbeden had beroofd. Niet minder dan zes zulke oude beeren zijn zich bij de politie over deze vervolgde onschuld komen beklagen. De laatste verloor door het avontuur zijn portefeuille met 17.400 Mark. De advocaat van den Kroonprins van Saksen is dezer dagen naar Genève ver trokken naar men wil, moet bij in opdracht hebben der voortvluchtige Kroonprinses aan zienlijke geldelijke aanbiedingen te doen, opdat de prinses zoo spoedig mogelijk toestemt in de gevraagde scheidiDg van tafel en bed. De prinses zou gevraagd zyn om haar verblijf te nemen in een stad in Bohemen, men zou dan geneigd zyn, baar baar kinderen te laten zien. Prinses Louise van Saksen moet volgens het Neue Wiener Tageblatt reeds berouw gevoelen over baar vlucht met Giron en dientengevolge door haar minnaar als 't ware bewaakt worden. Geen oogenblik wijkt André Giron van haar zijde, daar hij vreest, dat zij j heimelijk Genève zal verlaten. Aldus het Weener blad, dat bovendien nog verneemt, dat Prinses Lonise niets wil weten van Wilbelmina Adamovics en tengevolge van deze antipathieke gevoelens niet meer door haar broeder Leopold Ferdinand wordt bezocht. «Prinses Louise is het slachtoffer geworden van werken van Ibsen en Zola", verklaarde een Saksisch diplomaat aan oen correspondent van The New York Herold. Zij hield er van zich zelf als een verpersoonlijking van Ibsen's

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1