Uit Stad en Provincie. Raadszilling van 6 Jan. II. Ie Corfgene. Breda, 5 Jan. De heer A. Meijer alhier heeft aan het Armbestuur van St.-Antonius, alhier, vermaakt circa anderhalve ton gouds (ongeveer (150.000), met dien verstande, dat jaarlijks de rente (oirca f 4000) aan de armen der parochie moet worden gegeven. Dinteloord, 5 Jan. Een brutaal stukje ia eergisterennacht alhier uitgehaald. Niet minder dan 4 kerels, allen onkenbaar gemaakt, zijn de woning van den bierhuishouder J. E. binnengedrongen. Toen de vrouw deB huizes wakker werd en alarm maakte, zijn de indringers gevluchteenig geldeen kistje sigaren en eenige flesschen drank mede nemende. De vrouw is zoodanig geschrikt, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. De politie is den daders reeds op het spoor. Middelharnis, 5 Jan. Tot voorzitter van de gezondheids-commissie, die haar zetel heeft in deze gemeente, is benoemd de heer J. -Roodzant, lid van de Prov. Staten, te Dirksland, en tot secretaris H. J. Mijs, burgemeester van Middelharnis. Zierikzee, 7 Jan. Maandagavond ver gaderde tea huize van mej. de wed. Kanaar het departement Zierikzee der Maatschappij van Nijverheid. De voorzitter, de heer Ch. W. Yermeys, opende de eerste vergadering, die in dit jaar gehouden werd, met een hartelijken welkomstgroet. Het verheugde hem zoovele nieuwe gezichten te zien. Het bestuur had reden voldaan te wezen over zijn oproeping tot Nijverheid toe te treden. Tot nu toe hadden veertien ingezetenen aan de roepstem van het bestuur gevolg gegeven, wat zeker een gewaardeerde aanwinst was, doch hoopt hij vurig, dat dit getal in het belang van Nijverheid nog aanmerkelijk moge uitgebreid worden. Door den secretaris, den heer J. Hoogenboom, werden de notnlen van het verhandelde in de vorige vergadering voorgelezen, en door de leden onveranderd vastgesteld. De voorzitter doet voorlezing van eenige ingekomene stukken. Herbenoemd werden tot leden van het bestuur de periodiek aftredende heeren F. A. de Klerk en J. A. de Bruyne. Mede aan bevolen waren de heeren J. Hogerland en P. Verschooff. Tot lid der Commissie van Algemeene Zaken werd herbenoemd het periodiek aftredend lid P. Yerscbooff. Mede aanbevolen was de heer mr. J. P. Cau. Tot lid van diezolfde Commissie werd benoemd ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer F. A. Kloppert, de heer J. Hoogen boom, na een herstemming tusschen dezen en den heer Yan Schelven, die mede door het bestuur was aanbevolen. Tot lid der Commissie van Landbouw werd het periodiek aftredend lid, de heer C. J. Hocke Hoogenboom herbenoemd. Mede aan bevolen was de heer Iman J. van der Have. Tot lid der Commissie van Koophandel werd het periodiek aftredend lid, de heer M. S. Polak, herbenoemd. Mede aanbevolen was de heer C. M. Bal. Tot lid der Commissie voor Kunsten, Fabrieken en Trafieken werd het periodiek aftredend lid, de heer KI. Huson, herbenoemd. Mede aanbevolen was de heer Korsten. Ter voorziening in de vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. Hoogen boom werd tot secretaris benoemd de beer H. J. van Nonhuys. Mede op de voordracht stond de heer dr. Naber. De voorzitter wenscht het departement met de benoeming van den nieuwen secretaris geluk, 't Is moeilijk voor de vervulling van deze betrekking een geschikten persoon te verkrijgen. Maar nu deze gevonden en bereid ia het secretariaat op zich te nemen, nu ver heugt hem dit grootelijks. Tot den afgetreden secretaris, den heer J. Hoogenboom, die wegens zijn beroepsbezigheden zijn functie heeft neer gelegd, richt hij een afscheidswoord, waarin hij getuigt, dat deze op even voorbeeldige wijze als zijn voorganger zijn ambt heeft waargenomen. De bloei van het departement, zegt spreker, haDgt in hoofdzaak van den secretaris af. Op uitnemende wijze heeft de heer Hoogenboom tot de bevordering van dien bloei het zijne gedaan. "Waar wij zijn krachten als secretaris moeten missen, daar hopen wij van zijn krachten als lid te kunnen profiteeren, en verheugen wij ons hem in de commissie voor de Algemeene Zaken wederom werkzaam te zullen zien. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering te Amsterdam wordt bij acclamatie benoemd de heer Ch. W. Yermeys. Deze algemeene vergadering is, zooals de voorzitter mededeelt, daarom van belang, omdat daarin de leden van het hoofd bestuur zullen benoemd worden. De in de brievenbus van het departement gevondene vraag»Zijn koolzuurhoudende dranken bij gebruik op den duur Diet schadelijk voor de gezondheid" zal op verzoek van het bestuur door dr. A. van der Hoeven, die zich daartoe welwillend bereid heeft verklaard, besproken en beantwoord worden. Na een korte pauze werd, alvorens dr. van der Hoeven zijn voordracht hierover begon, door den voorzitter medegedeeld, dat naar aanleiding van het bij den gemeenteraad ingekomen adres, houdende verzoek om concessie voor den aanleg eener duinwaterleiding, men getracht heeft de ontwerpers van dat plan te bewegen hun project in Nijverheid te verdedigen. Ten gevolge van die pogingen zullen deze ver moedelijk den 2den Februari hunne plannen in dezen kring uiteenzetten. Einde Februari of begin Maart zal de heer J. A. de Bruyne over coöperatie het woord voeren. Vervolgens zullen dezen winter nog de heeren dr. Naber, leeraar aan de H. B. S. alhier, en dr. Stoel uit Bergen-op-Zoom als sprekers hier optreden. Alsnu is het woord aan dr. A. van der Hoeven, die, zooals bij verklaart, met veel genoegen aan het verzoek van het bestuur voldaan heeft, daar hij daardoor in de gelegen heid is gesteld een klein uitstapje te kunnen maken op het veld der natuurwetenschappen. Hij acht het onderwerp van zeer veel gewicht, omdat het koolzuur in de natuur een belang rijke rol speelt. In zijn voordracht zal hij behandelen de eigenschappen, het karakter en de eigenaardigheden van het koolzuur. Spreker begon met zelf koolzuur te maken, waartoe bij een Woulfsche flesch bezigde. Het bleek daarbij, dat koolzuur een onzichtbaar gas is, dat oplosbaar ia in water. Hierop werd door spreker aangetoond, wat eigelijk koolzuur is. Verbit men een stuk kool tot een zekere temperatuur, dan verbindt het zich gretig met zuurstof. Over koolstof, zuurstof en calcium, over de atomen van deze en derzelver grijptandjes een atoom is een ondeelbaar iets over de verbinding der atomen met zuurstof, over kooloxyd werd op onderhoudende wijze gesproken, en een en ander op aan schouwelijke wijze duidelijk gemaakt. Do kooloxyde heeft, zooals spreker opmerkte, een treurige vermaardheid verkregen, omdat vele meaachea door kooloxyde, dat reukeloos en onzichtbaar een gevaarlijk vergiftig gas is, zijn omgekomen. Ook Zola is tengevolge van kooloxyde gestorven. Als men slapend kool oxyde inademt, ontwaakt men niet meer. Gewezen werd op het reconte geval in Beieren, waar oadersoheidene leden van een gezin, die in hun wijnkelder waren afgedaald, gestikt waren door inademing van koolzuur, veroorzaakt door wijngisting. In het licht werd gesteld, dat koolzuur echter lang zoo gevaarlijk niet is als kooloxyde. Hierop werd de koolzure kalk behandeld. Krijt en marmer zijn koolzure kalken. Ook welwater bevat in zijn oplossing koolzure kalk. In verband daarmede stond spreker stil bij den ketelsteen in de stoom machine en den druipsteen in de grotten. Yan den laateten word aan het auditorium een exemplaar vertoond. Eigenschappen van koolzuur zijn, dat het kleurloos is, dat het licht prikkelend werkt, en eon eenigszins aangenamen prikkelend zuren smaak heeft. In de scheikunde doet zich het verpcbijnsel voor, dat een sterker zuur 't zwakkere verjaagt zooals door spreker met proeven wordt aan getoond. Door het sterker zoutzaur wordt het zwakkere koolzuur verdreven. Zwavelzuur is weêc sterker dan het zoutzuur, en verjaagt daarom het zoutzuur. De men8ch adomt lucht in. De inademings- lucht bestaat uit 20 pCt. zuurstof, 30 j.Ct. stikstof en 0.04 pCt, koolzuur; de uitademings- lucht bestaat echter uit 1G pCt. zuurstof, 80 pCt. stikstof en 4 pCt. koolzuur. Hieruit blijkt, dat de meosch een producent van koolzuur ia. Hij produceert dagelijks ruim 400 liters koolzuur. In slecht geventileerdo lokalen, waarin vele menscben toeven, is het koolzuurgehalte gestegen en bevindt zich daarin te veel, dan krijgt men hoofdpijn. Is hot gehalte van koolzuur 30 pCt. dan is het doodelijk. Kooloxyde is gevaarlijker, want daarvan is slechts 3 pCt. noodig om eon doodelijke uitwerking te hebben. Bij inademing van to veel koolzuur wordt men eerst door hoofdpija en misselijkheid gewaarschuwd. Bij inademing van kooloxyde wordt men niet gewaarschuwd, maar wordt bijna onmiddellijk bewusteloos. Een eigenschap van koolzuur is, dat dit zwaarder dan lucht is. Met een brandende kaars in een glazen vat wordt dit aan getoond. Is de fiesch slechts gevuld met lucht, dan blijft de kaars daarin branden. Is de flesch echter gevuld met koolzuur, dan gaat de kaars onmiddellijk uit. Zelfs kan men koolzuur uit een vat, evenals water, uitgieten. Doet men dit op een brandende kaars, die op tafel staat, dan gaat die ter stond uit. In de Hondsgrot in Napels ontwijkt het koolzuur uit spleten in den bodem. De hond, die in de grot komt, is onmiddellijk bewusteloos, niet de menech, omdat het kool zuur slechts een kleine hoogte van zijn lichaam bereikt, zoodat hij bet niet inademt. Yictoriawater,Appolinariawater zijn koolzuur houdende dranken, die in de natuur voor komen. Door sterken druk kan men koolzuur tot een vloeistof maken, waarvoor echter een groote kracht noodig is. Vloeibaar koolzuur wordt in den handel gebracht in groote cylinders. Elke cylinder bevat ongeveer 10 kilo vloeibaar koolzuur. Door die koolzuur- cylinders worden de kunstmatige minerale wateren gemaakt. Bij bierBftappingen gebruikt men zo eveneens. Ook heeft men voor huiselijk gebrnik koolzuurpastillcs, kleine stalen balletjes, die men evenwel niet in de zon mag leggen. De vraag, of koolzuurhoudonde dranken schadelijk of onschadelijk zijn, is onjuist gesteld, omdat ia champagne, bier, alcohol zit. Do vrasg had aldus moeten luidenIs het kool zuur in dranken schadelijk of niet. En als antwoord hierop, komt spreker, na over do werking van het koolzuur in de maag uit geweid te hebben, tot de conclusie, dat voor een gezond ïnensch koolzuur in matige hoeveel heid als zoodanig onschuldig is, veeleer op vergchillendo spijsverteerende functiën gunstig werkt. Deze interessante, leerzame voordracht, vervat in een aangenamen vorm, en hier en daar gekruid met een pakkende aardigheid, werd met groote aandacht gevolgd. De voor zitter zwaaide onder toejuiching der vergadering den spreker grooten lof toé voor zijn boeiende rede, zeggend, dat deze zich zelve dezen avond overtroffen had. Na eeD opwekking aaD de leden om te trachten het ledental van Nijverheid nog meer uit te breiden, werd de vergadering gesloteD. Dioadag werd ontdekt, dat bet hior in de haven liggend ijzeren sleepscbip »EUse Heleno", kapt. Ulff, geladen met 470.000 kilo ruw mijnzout, gekomen van Mannheim en bestemd voor de zoutziederij albier, gebroken was. Onmiddellijk werd met een 30-tal man schappen een gedeelte der lading overboord geworpen, een ander gedeelte gelost in vaar tuigen, waarna men er in slagen mocht, de gebroken plaats te voorzien en het schip drijvende te houden. Men zal thans trachten de nog inhebbendo ladiDg te lossen. Schip on ladiDg zijn verzekerd. Van wege het Departement Zierikzee der Maatschappij. »Tot Nut van 't Algemeen" werd gisterenavond in de concertzaal een leesvergadering met dames gehouden. Als spreker trad op de heer P. H. van Doorn uit Hoorn, die ons »Otbello" of »de Moor van Venetie" te zien gaf. Dit treurspel van Shakespeare, waar de tweelingzusters, liefde en ijverzucht, zich in haar verbeveDste maar ook geweldigste kracht openbaren, werd door den spreker op een zóódanige wijze weergegeven, dat wij als het ware medeleefden met de hoofdfiguren van dit drama. Na de pauze werd door spreker ten beste gegoven een fijn getoekend huiselijk tafereeltje Annie Missie" getiteld. De teekeniog van do personen in hun verschillende rollen was zóó natuurlijk en werkelijk, dat menigeen zija lachlust niet bedwingen kon. Vooral de baker was goed geschetst. Het applaus, dat don spreker ten deel viel, was een bewijs, dat bij het auditorium aangenaam had beziggehouden. Het doet ons leed, dat sommige geïntrodu ceerde dames daar, waar bet gesprokene niet de minste aanleiding tot lachen gaf, herhaal delijk met elkaar giegelden, wat storend is voor hen, die opmerkzaam luisteren, en hinderlijk voor den persoon des sprekers. Op de Algemeene Begraafplaats werd lieden voormiddag hot stoffelijk omhulsel van jhr. mr. Marinus Jan Schuurbcque Boeije, oud-president van de arrond.-rechtbank alhier, tor aarde besteld. Behalve de vrionden en ver eerders van den overledeno, merkten wij aan de groeve op de leden van de rechterlijke macht, de ouderlingen der Herv. Gemeente, en do Jongolingsverconiging ïSamuel". Namens do rechtbank bracht haar president, mr. Cau, hulde aan de verdiensten van den ontslapene, die op zoo uitnemende wijze de verschillende rechterlijke functies bekleed heeft, èa als rechter, ï;o als president met groote nauw gezetheid en degelijkheid vele jaren is werk zaam geweest. Hij was de man, die den naam en het gezag van de rechterlijke macht heeft boog gehouden. Maar niet alleen als ambte naar, ook als burger stond hij hoog. Er was in deze gemeente schier geen vereeniging, of bij was er lid van, en steunde haar. Voor ai wat goed en edel was, kon men hem vinden. De predikant, ds. Yan den Berg, huldigde den ontslapene als een geloovig christen, die het Evangelie niet alleen beleed, maar ook daarin leefde, niet slechts de maatschappelijke, maar ook de christelijke deugden betrachtte. Als tolk van de Hervormde Gemeente en van de rereenigiogen in die gemeente, uitte bij zijn erkentelijkheid voor al wat do afgestorvene voor deze gedaan heeft, 't Is reeds gezegd geworden, al wat goed en edel was, kon op zijn steun rekenen. Ook voor de Jongelings- vereeniging, waarvan hij eerelid was, deed hij veel. Zij was dan ook aan de groeve aan wezig om hem de laatste eer te bewijzen. "Wij zullen de vriendelijke verschijning in de kerk missen, wij zullen zjjn steun ontberen voor al wat hem sympathiek was. Wij hadden hem, hoewel hoog in jaren geklommen, toch nog gaarne bij ons behouden. Met diepen weemoed en tranen in de oogen roepen wij hem het afscheid toe. De zoon van den overledene dankte namens de familie voor de laatste eer zijn vader bewezen. De hoer Anth. Geluk te Tholen, de bekende agent voor deze streek van de voor een spoedige vetmesting van het vee algemeen gebruikt wordende Bibbykoeken, heeft zijn cliëntèle met een wandkalender aangenaam verrast. Deze wandkalender, die uit zijn aard zeer nuttig isen bovendien smaakvol is ingericht, geeft door zijn afbeeldingen naar het leven op aanschouwelijke wijze de voor- deelige uitwerking van het gobruik der Bibbykoeken to zien. Te Honteni8se is de schuur van den landbouwer E. Verdurme, benevens een daar naast gelegen verfwinkel, geheel door brand vernield. Dreischor. Vrijdag 9 Jan. zal de installatie plaats hebben van onzen nieuwen Burgemeester. Des namiddags ongeveer half twee zal een eerewacht te paard, begeleid door het muziek gezelschap j>Crescendo", Z. E. A. aan de grens der gemeente afhalen. Stavenisse, 6 Jan. Gisterenmiddag met een hevigen W. storm kwam een vaartuig, afkomstig van Sliedrecht, uit do Val bij Zierikzee, op reis naar Womeldinge, en geladen met rij8, onder de kust albier en sloeg om. De bemanning twee personen konden zich met de boot redden. Het vaartuig liep vol water. Lading was wèl, het schip niet verzekerd. Goes. Door Burgem. en Weth. is benoemd tot commies ter secretarie (vacature wijlen den heer Yan Dellen) de heer J. G. Legro te Beetaterzwaag. De benoemde is ambtenaar ter secretarie van Opsterland. Zekere F. J. J., die zich ten nadeele van zijne modder heeft schuldig gemaakt aan diefstal van goud en zilver, is gearresteerd en gevankelijk Daar Middelburg gevoerd. Een weldadige te Heinkenezand heeft in het vorige jaar 70 wollen dekens onder de armen dier gemeente doen ronddeelen. Thans heeft hij aan alle behoeftigen een half mud steenkolen doen uitreikenboven de gewone nieuwjaarsgift. Braaf zoo! Door het Sas van Goes zija in 1902 binnengevaren 922 schepen met een inhoud van 68363 ton, en uitgevaren 916 schepen met 8(011 ton inhoud. Revolutie-bouw of krachtige winddruk? Zaterdag woei een muur van een in aanbouw zijnd huis omver. De Bolide balken werden spaanders. Een aardappel- en vruchtenkoopman, die een week of zes geleden, voorgevend© voor zaken naar Arnhem te moetendeze gemeente verliet en uit bleef, heeft thanB bericht gezonden dat hij in het Zuidelijke gedeelte van Amerika zit en wel in Texas. De nieuwbenoemde kantonrechter te Goes, de heer mr. C. Lukasse, gaat zich tot Mei metterwoon vestigen te 'sHeer-Arendskerke en daarna in een in aanbouw zijnd woonhuis aan den 8tationstoegang8weg te Goes. Ierseke, 6 Jan. Maandagavond ontstond een begin van brand, doordat kleeren, die boven een hoete kachel moesten drogen, op oen brandende petroleumlamp vielen, zoodat de olie over de heeto kachel vloeide. Door het bedaard en flink optreden der bewoners werd de brand in 't begin gebluscbt, zoodat eene kleine schade werd geleden, die echter door assurantie gedekt wordt. Temeuzen, 6 Jan. Aan het kanaal naar Gent, waar de werkzaamheden gedeeltelijk gestaakt waren, zijn deze wéér begonnen. Yoor de talrijke polderjongens uit Zeeuwsch- Vlaanderen is dit oen buitenkansje, daar de maanden Januari en Februari voor hen door gaans zeer slap zijn. Landbouw en Veeteelt. Goes. Op de weegbrug aan het station zijn in 1902 gewogen 2,943,732 K.G., waaronder 1,243,856 K.G. suikerptèo; benevens 457 koeien, 5 paarden en 12 varkens, Op die aan do haven 2,008,910 K.G.wsarbij 1,084,983 K.G. suikerpeënbenevens 15 koeien. Do prijs der bieten is voor de a.e. campagne thans bepaald. Aan do suikerfabriek voorheen van der Linden Co.thans directeur de beer Maas te Bergen op Zoom, bedraagt do algemeene prijB f 9,50 per 1000 K.G. Er moet geleverd 15 Sept.15 Nov. Voor vroege levering 1419 Sept. f 11,50 voor 2000 K.G. per H.A., 2126 8ept. f 11 voor 3000 K.G. per H.A., 28 Sept. 3 Oct. f 10,50 voor 3000 K.G. per H.A., 5-10 Oct. f 10 voor 3000 K.G. per H.A. Kortingen voor te late levering evenals de verhoogingen. RECHTSZAKEN. De officier van justitie te 's-Gravenhage heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vrijsprekend vonnis der rechtbank aldaar in de zaak van het Zeeuwsche meisje, Nelly Lockerse, vervolgd wegens poging tot doodslag tegen den zaakwaarnemer Burghout. Een zonderlinge vader. In de Vrijdag gehouden zitting van het kanton gerecht te Delft was o. a. een welgesteld landbouwer uit Stompwijk gedagvaard wegens herhaalde overtreding der Leerplichtwet. De man had voor een onwillig zoontje reeds 8 maal f 2,50 boete betaald en hield maar vol dat de jongen »van de school niks wou weten". Trouwens, de jongen moest landbouwer worden en dan bad je zooveel niet noodig te weten 1 De man redeneerde verder zooWillen de kinderen leeren, dan is hij er niet tegen, doch willen zij niet, dan wil hij ze niet dwingen. Dat hij zelf niet tegen leeren was, poogde hij te bewijzen door de mededeeling, dat hij zelfs een zoon op vatudie" bad. Do ambtenaar bij het O. M. trachtte den man aan het verstand te brengen, dat de Leerplichtwet niet is voor kinderen die wèl, doch voor kinderen die niet willen leeren. Hij eÏ8chto, met het oog op de recidive, f30 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. De Tilb. Crtbevat onder het opschriftAttentie s. v. pl. Protest tegen den commissaris van politie een ingezonden stuk, onderteekend H. Panbuijaen, waarin wordt meegedeeld dat protest is aangeteekend bij den Iloogen Raad tegen den commissaris van politie, wegens diens leiding inzake den moord in den Noordhoek en dat een nieuwe instructie wordt gevraagd tegen den vroegeren verdachte Mutsaers, volgens artt. 109, 40 en 399 Wetboek van Strafvordering. Het gerechtehof te 's-Hertogenbosoh veroordeelde Zaterdag 1.1. den rustenden pastoor Coolen te Weert tot acht maanden gevangenisstraf, terzake van onzedelijke handelingenongeveer acht jaren geleden gepleegd met eene vrouwelijke leerling van acht jaar. v Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht heeft ten aanzien van den kapitein J. B. D-, van het Oost-Indisoh leger, ter zake van onzedelijke handelingen, driemaal gepleegd met meisjes beneden den leeftijd vaD 16 jaar, de straf van 2 dagen gevangenis, welke hem door den Haagachen Krijgsraad was opgelegd, veranderd in 14 dagen gevangenisstraf. Voor het overige werd het vonnis van dien Krijgsraad in stand gehouden. Een te Deventer woonachtige vrouw, die veroordeeld was tot het ondergaan van drie dagen hechtenis, wegens openbare dronkenschap, en aanzegging had gekregen, dat zij zich tot het ondergaan dier straf te Zutfen had aan te melden, begaf zich, daar haar de middelen ontbraken om per trein te reizen, te voet derwaarts. Daar meldde zij zich bij de gevangenis aan, vernam tot hare verwondering, dat zij wel weer terug kon gaan, daar er geen plaats was. De vrouw moest nu weer te voet naar Deventer terug, waar zij laat in den avond aankwam met doorgeloopen voeten. Zij heeft order gekregen den 8en Januari nog maar eens to Zutfen terug te komen. KERKNIEUWS. Beroepen bij de Herv. Gem. te Oud- Beierland ds. W. Bieshaan te Groot-Ammerp. Blijkens het thans verschenen Handboek ten dienste van de Geref. kerken bedraagt het aaotal Geref. kerken nu 680, dat is één meer dan bij den aanvang van 1902. Het aantal dienstdoende predikanten is thans 541 dat is 16 meer dan in den aanvang van 1902. Het aantal vacatures verminderde met 13, en bedraagt nu 157. In geen der plaatsen, waar nog meer dan éóa kerkformatie bestaat, levende in Geref. kerkverband, kwam het tot vereeniging. Op 39 plaatsen blijft dus ook deze verdeeldheid in 't kerkelijk leven neg voortduren. Sedert de herstelling der bisschoppelijke hiërarchie zijn hier te lande 163 nieuwe parochiën opgericht. O N D E B W IJ 8^ Benoemd tot onderwijzer raa de openbare school te Zonnemaire (tijdeljjk) de heer A. W. van Nieuwland van Zierikzee. Kats, 6 Jan. Naar wij vernemen, hebben zich voor de vacaote betrekking van hoofd der school alhier 7 sollicitanten aangemeld. Foit en Telegrafie. Met ingang van 1 December j.l. is de jaarwedde van den poelbode, J. den Boer, te Poortvliet met f 26 verhoogd. Het rijkstelegraaf kantoor te Goes behan delde in 1902 de volgende aantallen telegrammen verzonden 12201ontvangen 11814, opgenomen en verder geseind 10092 berichten. Stavenisse, 6 Jan. Door bet Rijks-telefoon kantoor alhier werden in het laatste kwartaal verhandeld 982 berichten, n.l. 472 ontvangen en 510 verzonden. In 1901 bedroegen deze cijfers 413, 483, totaal 896; terwijl ze in 1900 waren 400, 490, totaal 890. VISSCHEKIJ-BERICHTEN. Bruini8se, 5 Jan. 1903. Mosselen. In de vorige week zijo ver zonden: naar Antwerpen 675 ton. lete kwal., die verkocht zijn voor f 2 A f 2 50 per ton naar Mecbelen 80 ton, 2de soort, prjje f 2.20 per ton; naar de markt te Parijs 1125 balen, prijs f 2 A f 2 25 per baal; naar de markt te Londen 125 balen, lste soort, prijs f 2.50 per baal; naar Huil en Grimsby 75 balen, 2de soort, prijs f 2.10 per baal, alles franco boord te Rotterdam naar Holland 150 balen, 2de soort, prijs f 2.25 per baalhier op de haven te ontvangen, lste soort, van f 1.75 tot f 2.25 per ton, met goede vraag. Oesters. De handel was de afgeloopen week vrij wat levendigerpartijen van 50.000 stuks werden verkocht voor Ierseke en Bergen-op-Zoom. De prijzen waren van f 30 tot f 40 per duizend. Wilken. De vraag voor Brussel blijft steeds groot; er zijn de vorige week 50 000 stuks naar de markt aldaar verzonden. De prijs was 12 ct. per kilo, met veel vraag. Onder de botvisschers, die gewoonlijk hun beroep in den Nieuwen Rotterdamschen "Waterweg uitoefenen, circuleert ter teekening een adres aan den Minister van Waterstaat, over het visBchen met een soort drijfwant- Bpieringaetten, waarvan de mazen zoo klein zijn, dat zelfs het kleinste vischje er niet door kan. Afwezig de Burgemeester, de heeren Danck- aerts en Van Oeveren. Voorzitter de heer Roelof. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Uit het voorlezen van die notulen bemerk ik, dat ik mij bij de vorige vergadering wel wat (e vroeg verwij derd had, daar mij bleek, dat bij omvraag na de geschorste vergadering de heer Danckaerts

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 2