ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Donderdag 8 Januari 1903. 11 Cour an t). NIEUWSTIJDINGEN. (525 ierikzeesohe Verschijnt DINSDAGDONDERDAG en - ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7793. coot. Directeur I A. J. DE LOOZE. FRANKEL. WA ALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Redacteuren Advertentiënvan 13 regels 30 Ots. meerdere regels 10 Cta.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fhünkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. De ftjninteelt en ftjuinhandel. Wij ontvingen van het Bestuur der Rotter- damsche Vereeniging van Fruit- en Groenten- Exporteurs onderstaand ingezonden artikel. 'Wanneer wij in afwijking van onze gewoonte 2P-. plaats, bestemd voor hoofdartikelen en _,emeene Overzichten, daarvoor afstaan, dan aüöfi wij dit met het oog op het gewicht van het onderwerp, dat daarin behandeld wordt, en dan ligt daarin nog niet een bewijs van onze instemming met den inhoud van dit stuk. De Redactie. Rotterdam, 3 Januari 1903. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het verhandelde op de Algemeene Vergadering van de t> Maatschappij xvan Landbouw en Veeteelt in Zeeland", ge houden den 15 November 1.1., in het sHnis ^n Nassau" te Zierikzee, verzoeken wij U 'Jeefdonderstaande regelen in uw geacht 'ad op te nemen. Afwezigheid van enkelen jr Bestuursleden, en een correspondentie .et het Buitenland, maakten ons tijdiger onding hiervan onmogelijk. Het verslag van bovengenoemde Vergadering, voorkomende in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 18 Nov. 1.1., bracht ons in kennis met het ter vergadering behandelde. Uit dit ver slag bleek ons, en wel tot onze niet geringe verwondering, dat meerdere belangrijke om standigheden, die van grooten invloed kunnen zijn op de ajuinteelt en den ajninhandel, niet besproken schijnen. Vervolgens bemerkten wij tot ons leedwezen, dat de Maatschappij van Landbouw en Veeteelt" niet gelukkig is ge weest in hare kenze van personen, die zij uitnoodigde, of op baar verzoek deed afvaar digen om op voornoemde vergadering inlich- .ingen te komen geven omtrent verbeteringen in den ajuiDbandel on teelt. In het bizonder, "wat de beide afgevaardigden van de Neder- Andsche Kamer van Koophandel te Londen, de heeren S. G. van Os en mr. W. Roose- gaarde Bisschop ten beste gaven, hoe goed ook hnnne bedoelingen en in welk belang die ook mogen geweest zijn, wij kunnen tot ons innig leedwezen hen niet ontzienhoe gaarne wij zulkB ook deden, daar zij Bestuursleden zijn der Nederlandsche Kamer van Koophandel, waarvan onze Vereeniging de eer heeft Lid te zijn. Wij achten ons niet alleen geroepen, maar zelfs verplicht openlijk in verzet te komen, omdat wij gegronde vrees koesteren, ja ons overtuigd houdendat op bovengenoemde Vergadering teeldera van ajuin in menig op zicht verkeerd zijn ingelicht en wel in hoofdzaak op de volgende punten: 1°. dat Eageland geen bruinen ajuin neemt, zoolang nog witte ajain te bekomen is; 2°. de dringende aanbeveling van in Enge land gewonnen zaad der aangegevene soorten; 3°. den prijs van in Engeland gewonnen zaad 4°. de voorkeur der Londensche markt boven alle andere; 5°. den invloed der Vereeniging »Westland" op ajuinteelt en ajuinhandel; 6°, de aanbeveling tot het stellen eener Vereeniging van Producenten tegenover een Vereeniging van Handelaren. Allen puntenwaarvan wij verplicht zijn waarschnwend te zeggen, dat zij bijna alle, op zijn zachtst uitgedruktin strijd met de werkelijkheid zijnde, niet mogen onweersproken blijven, en wel om de volgende in bet kort aangegeven redenen: 1°. omdat bruine ajuin in het Noorden van Engeland, in Schotland en Ierland bijna uit fluitend gebruikt wordt, en zelfs de voorkeur heeft; 2°. omdat niets ter wereld dringende aan beveling dier zaken billijkt; 3°. omdat acht gulden per pond een prijs is zóó buitengewoon hoog, dat wij niet kunnen gissen, wat daartoe aanleiding geven kan, daar zeer solide Engelsche zaad handelaren deze voor f 1,20 per pond aanbieden 4°. omdat Londen volstrekt niet de voor keur verdient boven alle andere markten; 5°. omdat de Vereeniging ^Westland" (hoe goed ook georganiseerd) juist op ajuinbouw en handel, den minsten invloed heeft van nage noeg alle artikelen, die in het Westland geteeld wordenen 6°. omdat niet het stellen eener Vereeniging van Producenten tegenover een Vereeniging van Handelaren moet of mag aanbevolen worden, maar wel aanbeveling verdient de oprichting eener Vereeniging van Prodncenten om hand aan hand met Vereenigingen van Handelaren samen te werken. Dit moge voorloopig dienen als waarschuwing voor 6en ieder, die voornoemde Vergadering bijwoonde, en voor de velen, die afwezig waren, en gevaar loopen door het lezen van voornoemd verslag op een dwaalspoor te worden gebracht. Als bewijs, dat wij belangrijke zaken niet besproken achten, en als bewijs, dat wij niet slechts door zulke beknopte weerlegging deze zes hoofdpunten wenschen te bestrijden, zullen wij bereid bevonden wordenMijnheer de j Redacteur, door uitvoeriger uiteenzetting dni- j delijker bewjjzen te leveren, indien de Maat- schappij van Landbouw en Veeteelt in uw geacht blad ons daartoe uitnoodigt, zoodat vragen en antwoorden door uw veelgelezen blad belanghebbenden onder de oogen komen en velen, zoo niet allen, tot nut en voordeel strekken. Wij houden ons overtuigd langs dezen weg èo ajuinteelt èn ajninhandel ten dienste te zullen zijn, en vertrouwen daarmede ook een doorslaand bewijs te zullen leveren voor de stelling, dat, het veelal in schijn gewettigde, wantrouwen tusschcn Producenten en Han delaren misplaatst is, en aan beiden slechts nadeel berokkent, dat dit dus bestreden dient te worden en plaats te maken voor weder- keerig vertrouwen en waardeering, zonder in het minst afbreuk te doen aan verdere pogingen, welko teeler en handelaar ieder in dienB eigen belang willen aanwenden. U, Mijnheer de Redacteur, dankzeggende voor de welwillende opname Het Bestuur der Rotterdamsciie Vereenigino van Fruit- en Groenten-Exporteurs. Zuid-Afrika. Pretoria, 4 Jed. Chamberlain on zijn gezelschap zijn bier te middernacht aangekomen. Ondanks het late nur was er een groote geestdriftvolle schare om hem te begroeten. 5 Jan. Het tuinfeest ter oere van de aanwezigheid van minister Chamberlain ton huize van den vice-gouverneur, op heden, werd bijgewoond door lord Milner en een aanzienlijk aantal Boeren, onder wie Cronjó, Botha en De la Rey. Chamberlain en zijn vrouw reikten allen de hand. Generaal De Wet was niet tegenwoordig. 6 Jan. Er is hier vandaag een hoogst belangrijke bijeenkomst van voormannen van Boeren en andere aanzienlijke burgers gehouden. Schalk Borger was voorzitter, verder waren er o. a. Botha, De la Reij en Smuts. Het doel was het ontwerp van een adres aan Chamberlain goed te keuren. In het ontwerp wordt gevraagd om de amnestie uit te strekken tot allen die aan den oorlog hebben deelgenomen, en om aan alle burgers toe te staan naar bun land terug te keeren, ook de leden van de deputatie, die na den val van Bloemfootein naar Europa werd gezonden. Het geeft verder uitdrukking aan de oprechte trouw van de onderteekenaars aan de regeering, maar voegt er bij, dat zij weinig kans ziet om samen te werken zoolang er van bun medeburgers sommigen in balling schap zijn en andere in do gevangenis. Het adres dat in zeer gematigden toon is vervat zegt voorts, dat toen Chamberlain zijn voornemen had kenbaar gemaakt om hier te komen, de generaals hnn zending naar vreemde landen hadden opgegeven anders ware zij voortgezet. Ook herinnert het, dat Kitchener in Milner's tegenwoordigheid zelf beloofd heeft algemeene amnestie bij gelegenheid van de kroning aan te bevelen. De onverzoenlijke Hollandsche bevolking van Pretoria heeft besloten van Chamberlain's bezoek aan deze stad niet de minste notitie te nemen. De laatste Kaapscbe mail bracht brieven aan, waarin gemold wordt, dat Hollandsche predikanten weigeren de kinderen te doopen en het avondmaal toe te dienen in gezinnen van Boeren, die gediend hebben in de gelederen van Engelschen of van Boeren, die als national scouts hebben dienst gedaan. Amerika. Te Dawson-City, in het nieuwe goudland Klondyke, heeft een groote brand op Oude jaarsavond Goodwin's hotel en verscheidene winkels vernield en voor 75 000 dollars (f 187.500) schade voroorzaakt. Er heerschte toen strenge koude 45 gr. onder nul. Voor opera-loges worden to New-York steeds hooger prijzen betaald. Onlangs kocht Charles B. Alexander de helft van wijlen Calvin 8. Brice's loge voor 30.000 dollars (f 75.000) en nu is de loge **n wijlen Heber R. Bishop verkocht aan James B. Haggin voor ruim 80.000 dollars (f 200.000). Chili. Vijf vuurspuwende bergen, waarvan men niet wist, dat zij werkende vulkanen waren, zijn thans in volle werking en braken ontzaglijke hoeveelheden lava en gloeiende asch uit. Bizonderheden ontbreken nog. Oostenrijk. Aartshertog Leopold heeft aan een redacteur van de Zeit een gewichtige openbaring gedaan, n.l. dat aartshertog Jobann, die in j 1889 van zijn rang afstand deed, om als gewoon burger onder den naam van Jobann Orth te gaan leven, een onvermogend meisje heeft getrouwddat bij verdwenen is gedurende een reis van Buenos-Ayres naar Gallas, en - dat aartshertog Ferdinand gelooft, dat Johann Orth nog in leven is en verblijft bjj zijn broeder Salvator, die vijftig weken van het jaar doorbrengt op eon klein Ionisch eiland, dat zijn eigendom is, en op zijn jacht. Rusland. De rijke bankier Djagmarof is te Moskou in de kerk vermoord. De moordenaar, een Pers van geboorte, behoorde tot een beDde Kaukasische roovers, door wie Djagmarof eenigen tijd geleden gevangen werd genomen. Do roovers lieten den bankier vrij, na hem de belofte te hebben afgedwongen, dat bjj hun een losgeld van 30.000 roebel zou betalen en bon niet ver raden zon. Maar Djagmarof achtte zich door die belofte niet gebonden. Hij zond het £eld niet en het was -»p zijn aanwijzingen, dat de moeste leden der roovorbende worden gevat. Om na zijn makkers te wreken, heeft do Pers den bankier met vijf messteken gedood. Frankrijk. Hevige Btormen hebben de laatste dagen op de Bretonsche en Normandische kusten gewoed. Van alle zijden, uit Brest, uit Lorient, Granville, Quimper, etc., komen telegrammen van Noord-Wester-stormen, hier en daar een orkaan gelijk, en omtrent het lot van een grooto visschersvloot heerscht groote ongerustheid. Van een groot aantal vaartuigen, die vele dagen gek den reedB zijn uitgezeild, heeft men sedert niets vernomen. De zaak Humbert. Zaterdag hebben twee verhooren plaats gehaddie van Maria Danrignac en van haar broeder Emile. Het laatste duurde van halftwee tot kwart vóór zeven en was het belangrijkst. Emile werd bjjgeetaan door mr. Gustave Lefèvre, die in het vervolg zijn advocaat zal wezen. Henri Robert, die de verdediging van Frédério en van Thérèae reeds op zich had genomen, heeft zich ten slotte weer teruggetrokken, om voor een derden cliënt te pleiten. Hot verhoor liep hoofdzakelijk over de zaak der levensverzekeringdie bizondere beteekenis schijnt te zullen verkrijgen. Emile verklaarde, dat hij in zijn onschuld aan de eerlijkheid der onderneming geloofde, maar verschool zich tevens achter hooggeplaatste personen. Terwijl Emile Danrignac verhoord werd door den rechter van instructie André, stelde zyn collega Leydet in tegenwoordigheid van Chenu een verhoor in bij de eeuwige bruid der Crawfords, Maria. Yan halftwee tot vijf uur deed deze een verhaal van haar avontuurlijk leven. Haar eerste jaren te Toulouse, baar aankomst te Parijs, daarna haar intrek bij haar zuster, toen het echtpaar Humbert nog vredig en zedig in de rne de la Terram en later in de rue Monge woonde. Een verder verhoor aangaande het verbljjf in de rue Fortuny en op de avenue de la Grande Armee werd tot nadere gelegenheid uitgesteld. Maria beantwoordde alle vragen bijkans onverschillig. Romain Daurignac heeft Zaterdag in zijn verhoor de onwettigheid van het levens- verzekeringsfonds met zijn fictief kapitaal erkend, maar beriep zich toen op zijn goede trouw. Wat Frédéric betreft, deze is nu zoo goed als waanzinnig. Hij zal wellicht binnenkort naar het krankzinnigengesticht worden over gebracht. Nu wordt hij slechts voor totale inzinking bewaard door het inademen van ether. De maaltijden der familie Humbert zijn zoo goed men wenschen kan. Zelfs wijn wordt hun verstrekt en de beschikking over het in beslag genomen geld, hoewel dit natuurlijk aan de schuldeischers toekomtis hun gedeeltelijk toegestaan. Thérèse klaagt immer over de vochtigheid. Fródóric en Emile schrijven trouw brieven, Romain rookt en werkt aan zijn mémoires, Maria droomt en suft als immer. De gouverneur van Madrid heeft van den Franschen consul 15.000 peseta's (francs) ontvangen, ten behoeve der politie-agenten, die de Humberts gearresteerd hebben. Een nieuwe sollicitant naar de premie van 25.000 francs beeft zich opgedaan in een handelsagent te Rijssel, Delacherie genaamd, die verklaart, dat hg de vriendin van Romain Danrignac, Delara, aan de politie heeft bekend gemaakt, waardoor de Humberts op bet spoor waren gekomen. Voorts zegt hij, dat het geld, zoodra het in zijn bezit is, door hem, als een j protest tegen het deftige vervoer der Humberts, zal gebruikt worden, om het overbrengen van arme gevangenen te verbeteren en ook hun slaapwagens te geven. Bij de rechters van instructie zijn verscheidene brieven gekomen aan het adres van mevrouw Humbert. Zij bevatten huwelijksaanzoeken naar Eva, waaronder, naar verzekerd wordt, met zeer schitterende voorwaarden. En nu is door moeder en dochter zelf nogal beweerd, dat haar toekomst verloren was. Duitschland. In het afgeloopen jaar zijn uit Bremen 143.329 landverhuizers vertrokken, tegen 110.606 in 1901. Sinds Zaterdag 1.1. is er een zekere beterschap merkbaar in den toestand van den koning van Saksen, doordien de koorts uit blijft en de eetluBt terugkeert, doch de ver moeide hoest en de slapeloosheid honden aan, zoodat men nog volstrekt niet gerust is. Indien de toestand van den koning van Sakeen het toelaat (op het oogenblik is er niet veel kijk op, al bestaat er geen oogen- blikkelijk gevaar), zou de kroonprins eerlang met zgn vijf kinderen een tijdlang te Meran gaan vertoovon, buiten het bereik van de nieuwsgierigheid en de schandaal zucht der menschheid te Dresden. Nederland. Groningen, 5 Jan. Met den sneltrein werd door den rijksveldwachter Dieet van Meppel, op transport naar deze stad, gebracht de 20-jarige Fokko Smid, wonende te Delfzijl. Ter hoogte van het station De Punt, begaf Smid zich in de retirade en eenige oogen- blikken daarna hoorde men een verdacht gedruiscb. De rijksveldwachter stelde een onderzoek in en het bleek, dat Smid door het portier raampje uit den trein gesprongen was. Er werd aan de noodrem getrokken, de trein maakte halt, de eerstvolgende wachtpost werd met het gebeurde in kennis gesteld, waarna de trein doorreed. Later is het lijk van Smid gevonden en naar Haren getransporteerd. Amsterdam, 5 Jan. Wij vermeldden reeds, dat de justitie een belangrijk spoor in banden heeft inzake den dubbelen moord in de Czaar Peterstraat alhier. Wij kunnen hieraan toevoegen, dat er eenig verband bestaat tusechen deze ont dekking en het zoo gunstig afgeloopen onder zoek in een andere moordzaak, nl. die van de Dubbele Buurt, alhier. In deze laatste zaak heeft de justitie veel dienst gehad van de aanwijzingen van een onbekende, althans ongenoemde. Diens mede- deelingen vulden, op hoogst bevredigende wijze, de nasporingen van justitie en recherche aan, zoodat de moordenaars ontdekt en tot bekentenis gebracht werden. Zeer zeker zal deze man in aanmerking komen voor een deel van de premie, welke door de justitie voor het ontdekken van de moordenaars is uitgeloofd. Haast ongeloofelijk zal 't klinkendat diezelfde man thans in hechtenis is onder de ernstige verdenking schuldig te zgn aan den moord van de Czaar Peterstraat. De 61-jarige juffrouw Diks, wonende in de Czaar Peterstraat alhier, is bij het glazen zeemen uit het vensterkozijn op straat gevallen en kort daarop overleden. 's-Gravenhage, 5 Jan. Minister Kuyper heeft zich hedenmiddag op reis begeven, aan vankelijk naar Brussel. In het Sociaal Weekblad wordt mede gedeeld, dat een wetsontwerp in voorbereiding schijnt te zijn, voorschrijvende het verschaffen van zitplaatsen aan het bedienend personeel in winkels en magazjjnen. Vlaardingen, 5 Jan. De commissaris van politie alhier, de heer Rosmalen, heeft te Soheveningen aangehouden den heer A. Scholten, ontslagen directeur der gasfabriek alhier, verdacht van verduistering van gelden, waarvan indertijd melding werd gemaakt. De aangehoudene is overgebracht naar het Huis van Bewaring te Rotterdam. Een gedeelte van de gelden wordt door borgtochten gedekt. Rotterdam, 6 Jan. Ylak naast het commissariaat van politie, aan de Groote Pauwensteeg alhier, is gevestigd de antiquair Jochim Davids, die in het benedengedeelte van zijn huis zijne rijke verzamelingen van voorwerpen van waarde heeft staan, terwijl hij zelf met zijn gezin het drie verdiepingen hooge bovenhuis bewoond. Gisterenavond laat, toen de buisgenooten zich naar bed wilden begeven, bleek, dat ver moedelijk door middel ven insluiping, één of meer personen zich toegaDg hadden verschaft tot de badkamer op de 2e étage, achter, grenzende aan een slaapvertrek en daar een kast hadden opengebroken met een breekijzer, dat de dieven hebben achtergelaten. Ontvreemd werd een ijzeren geldkistje, inhoudende ongeveer 13,000 gulden waarde aan effecten en bankpapier, waaronder 8 biljetten van 1000 gulden, voorts levens verzekeringspolissen, eigendomsbewijzen van huizen, enkele wissels van 25 en 35 pond enz. De vermiste effecten zgnéén Spoor Common Wabash, effectieve waarde 1000 dollar, no. 10394; 2 effecten Peru 500 pd. st. no. 352 en 270; één Brusselsch lot, 100 francs, no. 108175 en 3 4 loten Weerbaarheid. De nummers van het bankpapier zgn bekend. Na half drie !s middags was niemand in de badkamer geweeBt. Er werd ook niets verdachts bemerkt. Op de aanhouding der daders is eene premie gesteld door den bestolene, die niet verzekerd was. Dordrecht, 5 Jan. Zaterdagavond ometreeks elf uur ontmoette de 32-jarige Johanna C., huisvrouw van C. de G., een vrouw wier reputatie nu juist niet schitterend is en die veel misbruik van sterkedrank maakte op de Voorstraat bij de Torenstraat alhier een jongmensch, de K. geheeton. Haar eerste werk was hem Nieuwjaar te wenschen, waarna zij voorstelde een tapperij in de buurt binnen te gaan. Bij die ééno tapperij bleef het niet; samen bezochten zij verschillende dezer inrichtingen. En toen de tapperijen volgens de verordening moesten sluiten, kochten zij een flinken voorraad jenever op en gingen toen, voorzien van een glaasje, verder op marsch. In den loop van den nacht voegden zich bij het tweetal zekere v. 't H. en v. d. L. en rijkelijk proevende van den voorraad jenever, dien zij in flinke hoeveelheid bij zich hadden, scharrelde het gezelschap in het nachtelijk uur door Dordrecht's straten. 's Nachts vier uur viel de vrouw op het Nieuwkerksplein neer, waarop het drietal haar bracht naar de woning van v. D. aan den Bleijenhoek, waar de vrouw sedert een achttal dagen inwoont, v. d. L. droeg de inmiddels weer ineengezakte vrouw de trap der woning op. En boven gebracht, bleek de vrouw overleden te zgn. Is hier nu een misdaad in het spel of is de ongelukkige vrouw in den jenever geBtikt Haar lijk vertoont een wond boven het rechteroog, doch die kan heel goed door den val op het Nieuwkerksplein veroorzaakt wezen. Het drietal personen, die met de vrouw uit zijn geweest, is door de politie in voorloopige bewaring genomen en gehoord, terwijl het lijk der vrouw naar het ziekenhuis overgebracht is, waar het hedenmiddag gerechtelijk zal wordon geschouwd. Do drie personen, die in politie-arrest waren gehouden in verband met den geheim- zinnigen dood van Johanüa C., gewezen huisvrouw van C. do G., zgn heden avond, na afloop der gerechtelijke lijkschouwing, weór op vrije voeten gesteld. Raamsdonk, 6 Jan. Gisterenmorgen is Gerrit Konings, landbouwer alhier, vermoord gevonden. Hij had messteken in de zijde en in het hoofd. De oorzaak van den moord kan nog niet met zekerheid worden vastgesteld. Nadat het lijk dien morgen te vijf uur was ontdekt, is de wachtmeester der maré chaussee, A. van Driel, gewaarschuwd, die den vermoedelijken dader, een boerenarbeider alhier, van ongeveer 23-jarigen leeftijd, in zgn huis arresteerde. De verslagene was gehuwd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1