ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Dinsdag 6 Januari 1903. I (Zj ierikzeesche C o u r a n t). 59ste JAARGANG. No. 7792. RECLAMES. OPRUIMING tegen SPOTPRIJZEN. Openbare Aanbesteding BEKENDMAKING. Openbare Kennisgeving. NIEUWSTIJDINGEN. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden ia f 1,30, franco per poat f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. Directeura. j. de doozk Redacteuren: j f-1^™" J. WA ALE, alleen voor het binnen- en bnitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Oh meerdere regels 10 Cta.knnnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ore bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels 75 ets. Elke regel meer 15 ets. J. DE GRAAF Cz., Poetst raat C 103, op Maandag den IS Januari 11>03, 'snamiddags 12'/, uur, ten Raad huize, tan: .Het uitgeven van het Gemeenteblad »van Zierikzee over het jaar 1903". De Voorwaarden der aanbesteding liggen ter lezing ter Gemeente-Secretarief x De BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan Zierikzee; Gelet op artikel 230 der Gemeentewet en op de cir culaire van de Gedeputeerde Staten dezer Provincie van 8 Augustus 1879, no. 5 (Prov. blad no. 73); brengen ter algemeene kennis, dat bij hen het voor nemen bestaat aan den Gemeenteraad voor te stellen, een gedeelte van het Kraanplein en een gedeelte van het Havenplein, gedurende het tijdvak van 7 Septem ber tot en met 11> September 1003 aan den openbaren dienst te onttrekken voor het ver strekken van standplaatsen ter gelegenheid van de aan staande te houden jiarnoarkt. Zij, die bezwaren mochten hebben tegen die onttrekking van grond aan den openbaren dienst, knnnen deze aan Burgemeester en Wethouders schriftelijk kenbaar maken vóór den 12 januari aanstaande. Zierikzee, den 5 Januari 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEUS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Aangifte voor de Zeemilitie. I.lclitinff 1903. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, noodigen de lotelingen van hunne gemeente, die voor volledige oefening bij de zeemilitie te land zouden moeten worden ingelijfd, een der hieronder vermelde beroepen uitoefenen en verlangen bij de zeemilitie te dienen, uit om zich vóór den lsten Februari o. k. ter secretarie dezer gemeente, gedurende de* kantoor uren aan to melden of te doen opgeven. De bepalingen der wet, betreffende de zeemilitie, luiden hoofdzakelijk als volgt: 1°. de zeemiliciens kunnen in gewone tjjden alleen dan voor den dienst buiten Europa worden bestemd, indien 's lands belang vordert, dat het schip, waarop zy voor eerste oefening dienenonverwijld buiten Europa worde gezonden. Ingeval van oorlog of andere buitengewone omstandigheden kan de zee militie in het algemeen voor diensten bniten Europa worden bestemd; 2°. zjj worden tot eerste oefening acht en een halve maand in dienst gehouden: zij, die dienen op een schip buiten 's lands, kunnen in buitengewone omstandigheden ten hoogste twaalf maanden in dienst worden gehouden; 3°. tij komen in het derde dienstjaar voor niet langer dan zes weken in werkelijken dienst voor herhalings oefeningen; 4°. aan zeemiliciens, die verlangen in dienst te blijven of te komen, zonder zich als vry williger te verbinden, wordt zulks vergund; 5®. zij mogen zich zonder toestemming van den Minister van Marine niet langer dan drie achtereenvolgende maanden buiten 's lands ophoudende toestemming voor langer verblijf wordt aan hen, die met verlof en niet in verzuim zijn, in gewone tijden niet geweigerd 6®. hun wordt in gewone tijdea vergunning tot uit oefening der baitenlandsche zeevaart en zeevisscherij verleend, deze vergunning wordt ook verleend aan hen, die zich voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet zijn aangenomen; 7°. de dienst bij de zeemilitie duurt vijf jaren. De bovenbedoelde, door den Minister van Marine ingevolge art. 137 der MÜitiewet 1901 aangewezen beroepen zyn de volgende: Stuurlieden, stuurmansleerlingen en verdere zeevarenden op koopvaardijschepen van de groote en kleine vaart; Stuurlieden, schippers en verdere opvarenden van Rijn schepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen; Stuurlieden en verdere opvarenden van passagiers- en sleepbooten, loodsvaartuigen en tonnenleggers; Diepzee- en Noordzee-kustvisschers; Zuiderzeevisschers Visschers op de Zeeuwsche wateren en op de groote rivieren; Mossel- en oester visschers; Schuitenvoerders en veerlieden; Vletterlieden; Machinisten, machinistleerlingen en stokers op schepen en vaartuigen, bij spoor- of tramwegen en op fabrieken of andere inrichtingen; Machinedry vers; Tremraers; Smeden Bankwerkers; Werktuigmakers Ketelmakers; Voorslagers Scheep3beschieters Scheepstimmerlieden (Scheepmakers) Brood-, koek- en banketbakkers; Koks; Koffiehuis- en hótelbedienden Ziekenverplegers Apothekersbedienden Barbiers; Personeel van 's Rijks Marinewerven. Zierikzee, den 5 Januari 1903. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Azië. 1 Januari was het de hoofddag van den grooten durbar te Delhi (die eigenlijk van 29 December tot 11 Januari duurt) de groote voratea-bijeenkomst, waarin koning Edward VII tot keizer van Indië werd uitgeroepen en waarvoor grootsche toebereidselen zijn gemaakt. Ruim 200 inlandeche vorsten woonden de plechtigheid bij. Sommige hadden een gevolg van 10,000 personen, Men kan zich dus voorstellen welk een omvang de plechtigheid had aangenomen. Er zijn thans 250,000 menschen rondom Dehli gekampeerd en zij hebben duizenden olifanten bij zich, die deelnemen aan den i feestelrjken optocht. Reeds heeft de plechtige intocht en omme- i gang plaats gehad door Delhi's straten. De stoet werd voorafgegaan door inlandsche troepen in hun kleurenrijke uniformen. Herauten bliezen op gouden trompetten. De 92 vorsten, aan wier hoofd de maharadja's van Gwalior, Baroda en Hyderabad, waren gezeten op schitterend gezadelde olifanten. Vervolgens kwamen lord en lady Curzon, de hertog en hertogin van Connaught, gezeten iu de baldakijnen, rijk met goud en Indische tapijten versierd, gedragen door reuzen-olifanten. Achter deze vorstelijke personen reed lord Kitchener aan het hoofd van 30,000 soldaten. De Bengaalsche soldaten droegen brandende toortsen op de bajonetten hunner geweren. Vele Èngelsche bladen bevatten eigen telegrammen, beschrijvende de onbeschrijflijke pracht van den intocht in Delhi. De corres pondent van de Daily Express meldt nog, dat het opgemerkt werd zoo koel als het volk den onderkoning begroette. Perzië. Volgens een bericht uit Teheran is daar een moordaanslag op den Scbah gepleegd. Een man, als vrouw vermomd, loste drie schoten op den Schah, maar zonder Z. M. eenig letsel toe te brengen. Amerika. Twaalf maal getrouwd Alle dagbladen in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika publiceeren het portret van don trouwlustigen Zerad Pomeroy, met zijn successievelijke echt- genooten, waarvan bij dezer dagen met de twaalfde in het huwelijk is getreden. De bruigom, zeker wel recordhoudor op dit gebied, is thans 89 jaar oud en de bruid A3 jaarI jonger. Pomeroy woont te Middlefeld, een nieuwe stad in Connecticut, zijn laatste vrouwtje (lot op heden) is uit Cleveland in Ohio tot hem overgekomen. Engeland. Te Leyton, bij Londen, heeft de politie de hand gelegd op een man van 34 jaren, Edgar Edwards genaamd, op het vermooden, dat hij de dader is van een drie-dubbelen moord. j Men heeft namelijk, in drie zakken ver- 1 borgen en in een tuin achter het huis van Edwards begraven, gevonden de overblijfselen 1 van een man, een vrouw en een kind, die sedert eenige weken vermist werden. Dat gezin droeg den naam van Darby. De gruwelijke ontdekking veroorzaakt algemeene ontsteltenis. Met 1 Januari is in Engeland een nieuwe drankwet in werking getreden. I Volgens de bepalingen dezer wet is het beschonken zijn op zichzelf reeds strafbaar, terwijl bet vroeger alleen gestraft werd als het gepaard giDg met onordelijk gedrag en men alleen veroordeeld werd «for being drunk and disorderly". Ieder die nu in staat van dronkenschap in 't openbaar wordt aangetroffen moet onmiddellijk in hechtenis worden genomen en wie dronken wordt gevonden met een kind onder zijn hoede, wordt gestraft met een maand opsluiting. Ook de tappers, die dronkenschap dulden of aanmoedigen, worden met gestrenge straffen bedreigd. Oostenrijk. Weenon, 2 Jan. De districts-prefect van Dubnicza (Bulgarije) heeft deu Bulgaarschen Minister van Binnenlandsche Zaken een lang rapport gezonden van wreedheden door Turksche soldaten gepleegd op Bulgaarsche landlieden in Macedonië. Een tweehonderdtal vluchtelingen, waaronder vier priesters uit het Djumadistrict, rappor teerden bizonderheden van de wreedheden der Turken. Een bende van 200 Turksche soldaten en met hen een groot aantal Bashi- Bazoeks, kwamen te Zelenznita, om in de woningen der inwoners naar wapenen te zoeken. Veertig van de voornaamste inwoners werden gevangen genomen en verschrikkelijk mis handeld. Alle vrouwen en meisjes werden onteerd, twee kinderen gedood. Een vrouw, die weer stand bood, werden vier vingers afgehakt. In het dorp Padez hadonder andere wreedheden, ook het volgende plaats. Een zekere Koieff werd den geheelen nacht ge marteld. Zijn vrouw werd voor zjjn oogen verkracht, en daarna werden hem neus en ooren afgehakt. Bij het aanbreken van den dag werd hij gedood. De geestelijke van het dorp werd met het hoofd naar beneden boven een stroo- vuur gehangen. Vele anderen werden ten doode toe gegeeseld. De burgemeester van Pokrownik en vele boeren werden doodgegeeseld, hun vrouwen werden mishandeld, geen enkele uitgezonderd. In de dorpen Kershewo, Drenowo, 8issia, Sitiahte werden gelijksoortige wreedheden bedreven. De Bashi-Bazoeks plunderden alles vee, graan on voedsel werd meegenomen of vernield. Duitschland. Dresden, 2 Jan. Het gerechtshof dat in het geval van prinses "Louise uitspraak zal doen, zal met gesloten deuren zitting houden en geen enkel zittingverslag publiceeren. Indien de echtscheiding wordt uitgesproken zal do prinses nooit haar kinderen mogen weerzien. Ook in zake het kind dat door do prinses verwacht wordt, zal door dit gerechtehof beslist worden. Prinses Louise heeft uit Gonóve het Saksische hof geschreven baar berichten omtrent haar kinderen te verstrekken, op welk verzoek door het hof werd geantwoord dat mon haar geene inlichtingen betreflende haar kinderen verstrekken zon, doch haar kennis zou geven wanneer een van hen ziek werd. De kinderen weten van de vlucht hunner moeder nog niets en hun is verteld dat de prinses op reis is. Prinses Maria van Saksen, Koning George's tweede dochter, die gehuwd is met prins Otto van Oostenrijk, is telegraphisch uit Weenen naar hier ontboden, daar de toestand van den Koning veel verergerd is. Nederland. Amsterdam, 3 Jan. Gelgk men weet, werden in den nacht van 9 op 10 April van het vorige jaar de 60-jarigo Pieter Brouwer en zijne nicht Johanna Smal vermoord in hunno woning, Czaar Peterstraat 37. Dezer dagen is de justitie op het spoor van de vermoedelijke daders gekomen. Hare nasporingen hebben er reeds toe geleid, dat een vijftal personen zijn in hechtenis genomen. Op Nieuwjaarsdag werd den geheelen dag in deze zaak instructie gehouden. De zaak van den moord op de wed. Dijkshoorn, (vermoord in den nacht van 10 op 11 December 1901 in hare woning, Dubbele Buurt 54), zal eerlang in openbare terechtzitting behandeld worden. De beklaagden zjjnP. A. Muiselaar, F. Groot en H. D. van den Dool. Utrecht, 2 Jan. De heer J. M. Yermeys, hoofdcommissaris van politie alhier, heeft gisteren zijn functio neergelogd. De politie ambtenaren en -beambten boden bun scheidenden obef, onder een hartelijke toespraak, een souvenir aan, een koBtbare zilveren bokaal, benovens een album met de handteekeniogen der gevers, j 's Gravenhage, 2 Jan. Op den Ouden i Scheveningschen weg kwam gisterenmiddag een koeteier van de Maatschappij «Urbaine", I die aan het hotel «de la Promenade" van de telephoon had gebruik gemaakt, toen hij het hek van «Promenade" aan den Ouden i Scheveningschen weg uitging, in aanraking met het tweespan paarden van een aanrijdende tram. Hij werd door de paarden op zijde geworpen en viel met het hoofd zoodanig op den steenen trottoirband, dat hij terstond dood was. I Ooggetuigen hebben verklaard, dat de koetsier van de tram geen schuld heeft. j Door de zorgen der politie is het lijk naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Woensdag zijn meer dan 40 paartjes, allen uit den visschereetand, te Scheveningen getrouwd. Het Generale Boeren-hnlpfonds te 's-Gravenhage heeft tot 31 December totaal ontvangen: f 797,361,11, waarvan door Nederland bijgedragen de som van f657,123,95. Men verneemt, dat in voorbereiding is een wetsontwerp, strekkende om de Onge vallenwet toepasselijk te verklaren op het zeevisschersbedrijf. Naar men verneemt, heeft H. M. de Koningin zoowel de traktementen als de dsg- loonen van Hr. M.'s geheele dienstpersoneel ten paleize, aangestelden en niet-aaDgestelden, verhoogd; een algemeene wedde-verhoogiDg, welke met 1 Januari is ingegaan. H. M. de Koningin schonk f 300 aan het Nationaal Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Ned.-Indië gevallen militairen en eveneens f 300 ten behoeve van de werkverschaffing van den Chr. Volksbond. 3 Jan. Vrijdag had in het koninklijk paleis een galabal plaats. Te negen nur verschenen de koninginnen met de prins te midden der genoodigden. H. M. do koningin was in 't wit gekleed en droeg den diamanten diadeem, haar bij haar huwelijk gegeven, en de rivière met edel gesteenten. Over de corsage droeg H. M. 't lint van het grootkruis van den Nederlandschen Leenw en de keten der Mecklenburgsche orde, aaneengeschakeld met diamanten. De prins droeg de groote tenue van generaal-majoor. De koningin-moeder had een parelgrijs kleed aan, was eveneens met een diadeem getooid en droeg ook 't grootkruis van den Nederland schen Leeuw. De koningin en de prins dansten de eere quadrille en onderhielden zich verder met verschillende genoodigden. Rotterdam, 3 Jan. Op het uitgestrekte torrein gelegen achter de voormalige stoommeel- fabriek van de firma J. van der Dassen Co., aan den Westzeedijk, thans eigendom der gemeente, is de aannemer J. de Winter, bezig een groote houtloods te zetten voor rekening van de firma W. van der Lugt Zoon, ongeveer ter plaatse wasr voorheen een gedeelte van de door brand vernielde loodsen der firma W. S. van de Wetering Co. stonden. Aan een zijde was de loods over een lengte van ruim 200 meter in gereedheid gekomen en gedeeltelijk overkapt. Aan de Zuid- en Westzijde was zij nog grootendeels open. Zg moest dienen tot berging van hout en heeft een hoogte van nagenoeg 6 meters. Om de houten bekapping met aspbaltpapier te bekloeden waren hedennamiéRag een dertiental timmerlieden in dienst van den bouwer, den heer J. de Winter, op die bekapping werkzaam, toen plotseling een ■windhoos, komende uit zuidelijke richting, het open zijnde gedeelte der loodB, van af de Schiehaven binnendrong. Een gekraak van balken en sparren dat dadelijk vernomen werd was voor 9 van de 13 timmerlieden het sein om zich van de overkapping op den grond te laten vallen of zich ijlings naar beneden te laten glijden. Vier hunner, daarvoor geen tijd vindende of er niet op bedacht, voelden zich plotseling met een groot deel van de overkapping de lucht in slingeren en werden vervolgens een 30 40 meters verder op het open terrein te midden van de planken on balken der overkapping neergekwakt. In één oogenblik was een geheele vernieling veroor zaakt. Tot 50 meters verder vlogen planken en balken door de lucht, drongen met ontzettende kracht in den grond, ja, kwamen zelfs terecht in den tuin van den heer C. Breuning, wonende aan den West-Zeedijk no. 592. Ter plaatse was het aanvankelijk een groote consternatie. De vier werklieden, die met de overkapping de luchtvaart deden, werden gebracht in een lokaal, terstond bereidwillig afgestaan door den heer W. F. van Beek, schuin achter wiens stoomververij en chemische wasscherij aan den West-Zeedjjk no. 614, het onheil gebeurde. Daar bleek bet den geneesheer al ras dat de 22-jarige ongehuwde timmerman J. JanseD, wonende Boezemstraat no. 44, in levensgevaar verkeerde tengevolge van schedel breuk. De jonge man overleed dan ook kort daarna, en tegen zeven uren werd zijn Igk naar Crooswijk overgebracht. De 21-jarige timmerman C. ten Bokkel, wonende Tollensstrast no. 12, werd inwendig zoo zwaar gekneusd, dat bij zoo spoedig mogelijk per brancard naar het Ziekenhuis moest vervoerd worden, omdat men sijn toestand levensgevaarlijk achtte, en de 49-jarige timmerman C. Rietdijk, hoewel oogenschijnlijk niet gekwetst, was zóó versaften buiten westen, dat men hem per rijtuig naar het ouderlijk buis aan den Dordtschen Straatweg onder Rboon gebracht heeft. De vierde, de timmer man J. Vermeulen, wonende Yredenoordkade no. 14, bleek er met eenige kneuzingen afgekomen. Hij is naar zijn huis kunnen gaan. Van de 9 timmerlieden, die, toen zij het ongeluk zagen aankomen, zich van de over kapping lieten vallen, werd de 21-jarige J. Leder, wonende Schommelstraat no. 18, in het gelaat en de 31-jarige A. Vellekoop, wonende Boschlaan no. 7, aan het rechterbeen verwond. De ploegbaas J. Spruit, wonende Van der Duinstraat no. 2, mede een dergenen die zich van de overkapping liet gljjden, kwam met den schrik vrij, evenals de andere ongedeerd geblevenen. Afgaande op den grooten afstand waar hier en daar stukken hout zijn gevonden, afkomstig van de overkapping, en ziende met welk een geweld stukken in den grond zijn geslagen, moet de windhoos verbazend krachtig geweest zijn. Op de Gedempte Botersloot liep gisteren avond om half negen de agent van politie 3e klasse A. Bliek te eurveilleeren, toen hij een man ontmoette, die langs den huizenkant voorteloop met een rol goed onder den arm. Dat trok Biiek's aandacht, te meer daar de man reden scheen te hebben den agent uit den weg te blijven en erg verdacht deed. Bliek sprak hem aan, vroeg hem van waar hg kwam en wat hij met het goed doen ging vragen, die de verdachte beantwoordde door de rol weg te werpeD, den agent met een stuk ijzer een hevigen slag op het hoofd te geven, en er vandoor te gaan. Wel stond de agent een oogenblik als versuft, wel liep het bloed hem langs het gelaat, maar dit verhinderde niet, dat Bliek bet goed opraapte, zijn sabel trok en nu eeu wilde jacht begon, den dief-geweldena&r achterna door de Doelstraat, de Dubbelegang, de Gedempte Binnenrotte, do Watersteeg, den Oppert, de St. Jacobstraat, de Lange Torenstraat in. Hier in de onmiddellijke nabijheid van het politio-bureau, liep de vluchteling in een portaal vast en werd hij gegrepen. Een oogenblik later zat hij op het bureau achter slot en grendel. De aangehoudene bleek te zijn de 25-jarige J. D. Wapperon, wonende Prinsenstraat no. 23, die reeds enkele vonissen achter den rug heeft. Hij was nog niet lang geleden Ontslagen uit de gevangenis, alwaar hij straf onderging wegens inbraak in een voormalige villa te Katendrecbt. De aangehoudene beweert de rol goed van een «onbekende" gekocht te hebben. Nader verneemt men: De rol bevatte manufacturen, ontvreemd bij den heer A. B. J. ter Meulen aan de Nieuwe Mark no. 6. hoek Halsstraat. De arrestant Wapperon is herkend als degeen die Zaterdagavond 27 December van de Oosterkade oen rol zeil heeft ontvreemd. Hg had pas 3 jaar gezeten. Wat de agent Bliek betreft, de verwonding dezen toegebracht, is van zoo ernstigen aard gebleken, dat hij buiten dienst gesteld is moeten worden. De hoofdwond is veroorzaakt door een slag met een zoogenaamden wapenstok, zooals de politie-agenten in Den Haag vroeger gebruikten. Sedert 1 Januari wordt uit de echtelijke woning aan den Eendrachtsweg vermist de heer De B. Vermoedelijk is hij naar Amerika vertrokken, vrouw en kinderen achterlatend. De derde klasse passageprijs der HollandAmerika-Lijn van New-York naar Rotterdam werd met ingang van 1 Januari met 2 dollars verhoogd en is dus tot nadere aankondiging voor alle stoomschepen vast gesteld op 32 dollars, d. i. 80 gulden per volwassene. De passageprijs derde klasse van Rotterdam naar New-York bedraagt onveranderd 84 gulden per volwassene. Retourbiljetten derde klasse f 164. Oostvoorne, 2 Jan. Op de Westplaat, welke zich uitstrekt even achter het Groene Strand onder deze gemeenteover een belangrijke breedte in zee, ia in den nacht van 31 Dec. op 1 Jan. gestrand de stoom trawler Ger mai ne'thuisbehoorende te Ostende, waar het schip onder normale omstandigheden, Donderdagmorgen vroeg (Nieuwjaarsdag) had moeten aankomen. De «Germaine", kapitein Pierre Vasset, voerde elf koppen en verloor

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1