ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 3 Januari 1903. (Z ierikzeesche Courant), RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., OPRUIMING tegen SPOTPRIJZEN. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Gemengd Nieuws. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 40,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7791. Directeur A. J. DB LOOZ33. RedacteurenJ f" u J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar -plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. db Loozb, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkunkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels T"ö cts. Elke regel meer 145 cts. Postatraat C 103, Zuid-Afrika. De heer en mevrouw Chamberlain zijn Zondagmiddag, na een geestdriftig afscheid van de bewoners, uit Durban naar Pieter- maritzbnrg vertrokken, waar ze tegen den avond aankwamen. De minister en zijn echt- geooote werden levendig toegejuicht Jangs den weg naar het paleis van den gouverneur. De regeering hoopt generaal Viljoen te kunnen aanstellen als commandant van het Boeren-contingent voor Somaliland. Het was Viljoen, die zelf het eerst zijn diensten aanbood, welke eerst niet werden aangenomen. De generaals Botha en De la Rey zijn Dinsdag met de mailboot te Kaapstad aan gekomen. De gezondheid van Botha moet onderweg veel verbeterd zijn. Zij zeiden weinig over bun Europeesche reis, alleen dat de ontvangst overal geestdriftig was. Uit Pretoria wordt gemelddat er in Januari een vergadering van Boeren zal worden gehouden om de generaals verslag te booren doen van bun reis naar Europa. Er zal dan ook een deputatie benoemd worden om met Chamberlain te spreken. Pietermaritsburg. 30 Dec. Op een openbaar feestmaal heeft Chamberlain gesproken over de» eenheid der rassen. Hij zeide niet te kunneo inzien, waarom Hollanders en Engelachen niet zouden kunnen samenleven in gelijke harmonie als Engelachen en Schotten. Hij voegde er bij, dat, eer zelfbestuur kon worden verleend, als voorwaarde, vooraf gaande aan het vormen van een Statenbond, de nieuwe koloniën blijk zouden moeten geven niet alleen van passieve, maar ook van actieve loyauteit. Amerika. Met zekerheid kan thans meegedeeld worden, dat bij de botsing der treinen van de Grand Trunk Railwaybij Wanstead (Canada) Vrijdag j.l., 28 menschen gedood en evenveel gewond werden. Van de gedooden zaten er 26 in de conpé achter de locomotief. Zij waren verschrikkelijk, onherkenbaar verminkt. Dwaze weelde schijnt bij 't geven van Kerstgeschenken te New-York te heerschen: tafelserviezen van f12500, regenschermen van f 1250, kistjes sigaren van een rijksdaalder het stak, enz., enz., vonden veel aftrek. Een Amerikaansch blad heeft der gevluchte Saksische kroonprinses 1500 francs aangeboden voor twintig regels van hare hand. Denemarken. Met de Kerstdagen heeft over Denemarken een storm gewoed, die groote schade heeft aangericht en waarbij eenige menschen gedood en een aantal (door nedervallende boomen en steenen) gewond is. Italië. In Midden-Italië valt allerwege zeer veel sneeuw. Bij Collepietro in de Abruzzen vonden carabinieri een 70-jarigen grijsaard onder de sneeuw begraven; eerst na veel moeite werd bij gered. Het verkeer op den Abruzzen- spoorweg RomeSulmona is door de sneeuw gestaakt. Volgens den Corriere della Sera ligt daar de sneeuw 2 meters hoog. Oostenrijk. De Weenscbe Abendpost deelt officieus mede, dat de keizer het verzoek van aartshertog Leopold, om afstand te mogen doen van rang en titels, heeft aangenomen. Ook is hem, op zijn verzoek, vergunning verleend, den naam Leopold Wölfling te mogen voeren. Verder is de aartshertog tezelfdertijd afgevoerd van de lijst der ridders van het Gulden Vlies en van de ranglijst der officieren. Frankpijk. De Fransche bladen maken melding van een spoorwegongeluk. Een passagierstrein derailleerde op de lijn BullyGunay, dicht bij het station Saint-Pol. De machinist werd gedoodvier reizigers Te Valdrome, bij Valence, heeft een dertienjarige knaap, spelende met een geladen geweer, zijne vijftienjarige zuster doodgeschoten. Voor het gerechtshof der SeiDe heeft een oud-strijder uit het Boerenleger, Le Gall genaamd, terechtgestaan, die in 1897 bij verstek tot 10 jaren gevangenisstraf werd veroordeeld wegens diefstal van een bankbiljet van 500 francs, dat hem door de chefs van het kantoor, waar bij werkzaam was, werd toevertrouwd. Hij had hot bankbiljet, naar bij meende, verloren, durfde niet terugkeeren en vluchtte. Later vond hij het terog in een zijner jaszakkenmaar het was toen te laat. Hij zwierf rond door Engeland en Zwitserland en toen de oorlog in Zuid-Afrika uitbrak, ging hij aan de zijde der Boeren strijden, in de hoop een eervollen dood te vinden. Bij MafekiDg en elders onderscheidde bij zich door zijn dapper gedrag. Hij keerde na den oorlog als roemrijk oud-strijder in Frankrijk terug. Generaal Botha omhelsde hem in 't openbaar in de salons van het ïGrand Hotel" to Parijs en de Prins van Arenberg hielp hem aan een goede betrekking. Er werd echter door zijn nieuwe patroons een bewijs van goed gedrag geëischt. Toen bij dat aanvroeg werd het vroeger over hem gevelde vonnis ontdekt en werd hij gevangen genomen. Maar de gezworenen van het gerechtshof waren met zijn lot begaan en bij werd vrijgesproken, onder toejuichingen van het publiek. De Fransche Minister van Justitie zal, buiten de uitgeloofde premie van 25,000 francs, voor het ontdokken der Humberts, nog eon som van 15,000 francs naar Spanjo zenden om te verdoelen onder de politie-agenten, die tot de gevangenneming medewerkton, Frédéric Humbert heeft nu, op dringend verzoek van zijne moeder, den vermaarden advokaat Henri Robert tot zijn verdediger gekozen, die ook do verdediger van Emile Daurignac zal zijn. Ais verdediger van Marie Daurignac is Mr. Chenu aangewezen. Romain Daurignac vroeg een naamlijst der advokaten om daaruit een keuze te doen. Ook Thérèse heeft nog geen verdediger gekozen. □uitschland. Wederom zijn belangrijke knoeierijen bij een Duitsche bank ontdekt. Het is deze keer »De Nationalbank für Dentschland", die schade lijdt. De defraudant is zekere Albert Heyde, 42 jaar oud, die aan het hoofd van het filiaal van de bank te Potsdam stond. Het tekort bedraagt vermoedelijk 94,500 Mark. Heyde is voortvluchtig. Nederland. Alkmaar, 31 Jan. Gisterenavond is aan de Noordervaart een treurig ongeluk gebeurd. Terwijl de knecht van den grutter K, langs den parallelweg reed met den grutters wagen, werd hij door een der klanten aldaar aan geroepen, waarschijnlijk om eene bestelling te doen. De knecht houdt stil, verwijdert zich even en laat paard en wagen over aan de zorgen van een jongen, die hem vergezelde. Bij zijn terugkomst zijn paard, wagen en jongen verdwenen, die hij weldra terugvindt in de vaart. Paard en wagen werden gered, de jongen werd echter levenloos van onder den wagen opgehaald. Het ongeval is waar schijnlijk te wijten aan het schrikken van het paard. Amsterdam, 1 Jan. Prof. P. Zeeman, aan wien, gelijk men weet, een Nobelprijs is ten deel gevallen, heeft een som van f 2000 geschonken aan de Amsterdamsche Univereitoits- vereeniging. Van je familie moet je het maar hebbent Juffrouw 8., wonende in de Borgerstraat te Amsterdam, had onlangs van haar zuster, die sedert eenige jaren in Duitaohland woont, een brief ontvangen, waarin zij mededeelde, dat zij met de Kerst dagen haar eenB zou komen bezoeken. Allerlei heerlijke plannen werden gemaakt en toen zusjelief kwam, was het eerste zeggen om toch vooral niet te gauw weg te gaan en ten minste veertien dagen te blijven logeeren. Nu, dat zou de Duitsche zus dan maar doen, zij hadden elkaar in zoo'n langen tijd niet gezien, Zaterdagmiddag zou juffrouw S. even een paar boodschappen gaan doenhaar zuster bleef thuis, voorgevende dat zij hoofd pijn had. Toen zij terugkwam, was echter ook de zuster uitgegaan. Wel was zij daar over eenigszins verwonderd, maar bleef geduldig wachten. Het werd etenstijd en nog was zusjelief niet thuisgekomenals zij maar niet was verdwaald! In elk geval zou maar vast de tafel gedekt worden. Maar, o schrik, uit bet penantkastje waren tien zilveren eetlepel** a eg, ook van de messen met zilveren heften waren er tien zoek, en al verder den boel eens nakijkende, miste ze nog zes zilveren koffielepeltjes, een gouden dames-remontoir, twee gouden ringen en een dito broche. Al spoedig bleek, dat de zuster naar haar i>Heimath" was teruggekeerd en behalve het bovengenoemde, ook nog een nieuwen hoed eu een wandelcostuum van haar gastvrouw had aangedaan. Wanneer ze nu te weten komt, dat in hetzelfde kastje, waaruit de kostbaarheden waren weggehaald, onder een courant honderd- vijf-en-twintig gulden aan specie lag, zal zij zeker spijt hebben, dat ze niet nauwkeuriger gesnuffeld heeft. Het tramp rsoneel van de lijn Sarphati- straatDam heeft een aardig buitenkansje. De heer J. C. Mulder, dezer dagen alhier overleden, heeft f 1000 vermaakt aan dat personeel, uit dankbaarheid voor de hulp, welke dit personeel hem, daar hij verlamd was, voortdurend bij het in- en uitstappen van de tram verleende. '8-Graven hage, 1 Jan. DeStaatsbegrootiog, zooals die thans door de Tweede Kamer is aangenomen, bedraagt in totaal f162 932.414 94. De begrooting der uitgaven overtreft de raming der middolen met f 6.428.154 94. Rotterdam, 4 Jan. De twee Francises, A. Menard en S. Erma, benevens de Fransch- man L. P. Landouer, uit Rjjesel, alhier aangehouden in verband met den diefstal van gouden ringen ten oadeele van goudsmeden aan de Hoofdsteeg en den Goudechonweg, zijn naar het Huis van Bewaring overgebracht. Bij onderzoek is gebleken, dat zij aan een 8-tal winkeliors alhier bezoek hadden gebracht, zoogenaamd om nieuwe dubbeltjes en kaartjes te vragen. De dames bedienden zich van twee schorten over elkaar gedragen en waarvan het bovenste eenige gaten vertoonde, terwijl in het onderste zakken waren aan gebracht. De gestolen voorwerpen verdwenen alzoo door de gaten van het eerste in de zakken van het tweede schort. Ten hnize van J. P. B. in de Eleonorestraat no. 25 was in den afgeloopen nacht op bezoek de 16-jarige W. M. met zijn vader. Na twaalven zou men hot nieuwe jaar inschieten en de vader nam daartoe een geladen revolver en zou in de lucht schieten. Het wapen weigerde, doch terwijl de vader binnenshuis de oorzaak daarvan zou onderzoeken, ging het echot af en de kogel drong zijn 16-jarigen zoon in het recbter-dij boen. De verwonde is naar het ziekenhuis over gebracht. Alhier is een Russische landverhuizer, die met het stoomschip »Noordam" uit New-York alhier was aangekomen uitgezet als zonder eenig middel van bestaan uit wanhoop van de Maasbrug in de rivier gesprongen. In bewusteloozen toestand werd hij door een brugwachter en een sleepboot kapitein opgehaald. In het politie-bureau werd bij weder bij kennis gebracht. Hij gaf te kenDen naar Budapest te willon opgezonden worden, doch was geheel zonder reisgeld. Bruinisse. De Nieuwjaarscollecte bracht alhier f 324 op. St.-Filipslaild, 30 Dec. Blijkens achter staande advertentie geeft de Vereeniging dEendracht bindt" Dinsdag a.s. een Soirée Amusante. De activiteit van Eendracht's bestuur, maar bovenal de roem, die er van den heer Jansen van Tilburg uitgaat, waar borgen in werkeljjkheid een genotvollen avond. Voeg daarbij nog het bal, waarbij het van ouds gerenommeerde en aan onze dans- blaas- en etrijkquartet zijn onmisbare hulp zal verleenen, dan is het niet te veel gezegd, dat niemand zich a.s. Dinsdag een tocht naar uDe Druiventros" zal beklagen. De Nieuwjaarscollecte, ter voorkoming van 't vaak zoo lastig gewensch langs de huizen, heeft opgebracht f 130. Middelburg, 1 Jan. Het is in de laatste dagen stil geweest ia zake de malversatiën op de »Engelsche kantoren" alhier. De instructie werd geregeld voortgezetmaar naar buiten lekte niets uit. Het schijnt der justitie nog niet gelukt den persoon, die te Dordrecht werd gezocht, op te sporen, en ook de klerk G-, die op zoo raadselachtige wijze verdween, is nog steeds zoek. (At. Ct.) Bij Kon. besl. is bij de Rijksverzekerings bank te Amsterdam o. a. benoemd tot hoofd-commies de heer C. Adriaanse, 4ste klerk ter prov. griffie van Zeeland. In een vergadering van de afdeeling Middelburg der schippersvereeniging sSchutte- vaer" werd door den heer C. van der Bent rapport uitgebracht omtrent de audiëntie bij den Minister van Waterstaat inzake de ver betering van bet Hellegat. Deze audiëntie was bij den Minister aangevraagd op verzoek van het hoofdbestuur der vereeniging en, behalve de heer Yan der Bent, waren nog afgevaardigd de heeren Van der Linde te Brouwershaven en Tholens te Terneuzen. Den Minister werd de noodzakelijkheid van de verbetering onder de aandacht gebracht. De Minister gaf der commissie de ver zekering dat zijn aandacht steeds gevestigd was op den toestand van het Hellegat en beloofde hij de noodige peilingen te zullen doen plaats hebben, doch de Minister wees er vooral op, dat met 's Rijks-schatkist diende rekening gehouden te worden. Indien de peilingen verricht zijn, kunnen mogelijk nader voorzieningen gedaan worden. Vlissingen, 1 Jan. Aan de Maatschappij >De Schelde" is door de Pakket vaart-Maat schappij te Amsterdam opgedragen de bouw van een steamer, volgens het type »De Cock". Te Vlissingen is een der »bookmakers"- kantoren tijdelijk gesloten en het personeel tijdelijk bedankt. Het afgeloopen seizoen is voor alle Engel- scbo bookmakers" zeer slecht geweest, hoofdzakelijk doordien het paard »BalIantrao" de groote Cambridgesbire-wedren gewonnen heeft, waardoor zeer groote sommen moesten worden uitbetaald. AanbestedingenVerkooplngen en*. Wissenkerke, 29 Dec. Heden werd ten overstaan van notaris Roelof in het lokaal ïDe Kroon" alhier geveild: Een woonhuis en erf, staande en liggende in de Noordeindstraat alhier, zulks ten ver zoeke van den heer Cornells Clement. Hiervan werd kooper de heer C. Clement Sr. alhier, voor f 400. Onkosten 10 pCt., premie f 10. Landbouw en Veeteelt. Dezer dagen werden in Oostelijk Zuid- Beveland reeds bieten gecrontracteerd voor de volgende campagne. Hoewel er tamelijke prijzen werden aangeboden, ging men er nog niet veel op in. Voor de bieten, die geleverd worden tusschen 15 en 22 September e.k., zal de prijs zijn f 11.50 per 1000 K.G., voor die geleverd worden van 22—29 Sept. f 11, voor die van 29 Sept.—5 October f 10,50, van 5—12 Oct. f 10 en voor die na 12 Oct. geleverd worden f 9.50. Zo moeten in vier termijnen geleverd worden. De afdeeling Oostburg der Maatschappij tot bevordering van Landbouw eu Veeteelt in Zeeland heeft besloten gedurende 2 jaren aan den te Oostburg op te richten hoefsmids- cursus een subsidie vao f 150 'sjaars te verleenen. Camperlaild. Op de weegbrug alhier werden in 1902 gewogen 3.275.308 K.G. beetwortelen, tegen 7.863 121 K.G. in 1901, wel een bewijs, dat in onze plaats de lage prijs velen heeft afgeschrikt. Nu men echter tegen 't volgend jaar hoort van prijzen als f 11 bij eerste, f 10.50 bij tweede, f 10 bij derde levering, en de overige voor f 9.50, dan is het wel te denken, dat voor een volgende campagne hier ook weer beduidend meer zullen worden gecontracteerd. EEBKNIKUW! Op het zestal van predikanten bij de Herv. Gem. te Enkbuizen komt voor ds. J. A. Schouten te St.-Filipsland. Beroepen bij de Geref. Gem. te Tholen (B) ds. W. Hoogland te Capelle a/d. IJsel. Bruinisse. Nog in het oude jaar is men met het buitenwerk van het nieuwe gedeelte der Nederl. Herv. Kerk alhier gereed gekomen. Het is nu geheel met leien bedekt, zoodat het waterdicht genoemd kan worden en men met kracht aan het binnenwerk hoopt te kunnen beginnen. Het nieuwe gedeelte prijkt reeds met twee fraaie windwijzers. Deze, ongeveer 4 el boog en bestaande uit een bal, waarboven vier tulpen en een pijl, maken, vooral als zij door de zon beschenen zijn, een zeer schoon effekt. Het is een kloek stuk werkdat den vervaardigerden heer S. Krijger alhier, alle eer aandoet. Aan de Theologische School te Kampen is de heer G. de Jager van Goes bevorderd tot candidaat in de Godgeleerdheid. Post en Telegrafie. Bij Kon. besl. is aan den surnumerair der Postergen en Telegraphie, J. C. Viersma, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's rijks dienst verleend. Een berekening. In het jaar 1825 verzekerde generaal Foy, om een denkbeeld te geven van de hoeveelheid van een milliard, dat er sedert de Christelijke jaartelling nog geen milliard minuten was verloopen. Camille Flammarion, de bekende astronoom, is aan bet rekenen gegaan on heeft ontdekt, dat het milliard miDuten juist dit jaar, den 29en April 1902, bereikt is. Schipper Van Zomeren, uit Boskoop, die met zijn vaartuig in de Westplassen (gemeente Aalsmeer) lag, voer met een knecht en zijn zoontje. De ouders van den knecht woonden in de nabijheid dier ligplaats, van welke gelegenheid de knecht gebruik maakte om hen te bezoeken. Toen bij den volgenden morgen terugkwam, vond hg tot zijne groote ontsteltenis in het vooronder den schipper dood. In de nabijheid zat het kind bij het lijk des vaders. Het verklaarde, dat zijn vader reeds den vorigen avond was overleden. Het lijk is naar Boskoop gebracht, waar de vrouw van den overledene woont. Een glasslijper te Fürth had tegen zijn vrouw een aanklacht tot eohtscheiding ingediend wegens ontrouw harerzijds en deze nam daarvoor wraak met een aanklacht tegen haar man wegens majesteitsschennis en hoewel er slechts één getuige was ter bevestiging van het beweren der vrouw en nog wel een vriend van dese laatste, werd tegen den glaselijper door het Openbaar Ministerie toch zeven maanden gevangenisstraf geëischt, doch de Kamer van Strafzaken was verstandiger onder den invloed der buitengewone omstandig heden werd de man vrijgesproken. Te Wyneghem, aan de Belgische grens, was de dochter van den winkelier J. van Rompay bezig de vensterluiken te sluiten, toen twee mannen binnenslopen en een pak watten te koop vroegen. Zoodra het niets kwaads vermoedende meisje het pak had aangereikt, werd zij door de booswichten vastgegrepen en in een oogwenk aan armen en voeten gebondeneen prop watten werd haar met geweld in den mond gestoken om hulpgeroep te beletten. "Wijl de andere buisgenooten afwezig waren, konden de indringers haar de sleutels ontnemen zij openden de geldlade en verlieten met een groot bedrag het huis. Toen één der buren in den winkel kwam, vond zij bet meisje in dien toestand bewusteloos achter de winkelbank liggen. Het aantal slachtoffers bij de ramp van Andisjan big kt eiken dag grooter. Een telegram uit St.-Petersburg stelt het nu reeds op 5000. Vijftienhonderd man zijn bezig de puinhoopen in de straten op te ruimen. De opgraving van de brandkasten in bet keizerlijk belasting kantoor, waarin zich 5,000,000 roebel bevinden, geschiedt door militairen. Een tweede ramp is bij den dreigenden hongersnood en de nijpende koude gekomen; het water in de putten is woggeloopen on overal neemt men grondverzakkingen waar. De Roeski Inwalid behelst nog het volgende telegram uit Tasjkend»De compagnie sappeurs, die te Andisjan is aangekomen, begon de opgravingen op 19 dezer op de plaats, waar het militair departement, het gebouw der schatkist, het postkantoor en andere regeeringsgebouwen hadden gestaan, met het doel de geldsommen te zoeken, welke aan het rijk of aan partieuliere personen toebehooren en die in de bouwvallen begraven zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1