ZIERIKZGESCHE MEI WSRORL i Donderdag 1 Januari 1903. v 1 TERUGBLIKT (25 ierilizeesclie '•It Eerste Blad. RECLAMES. J. de Graaf Cz., NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad sr Provincie. Courant). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG ca ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste' JAARGANG. t?o. 7790. root DirecteurA. CT. DE LOOSSE. A. FRANKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren Adverfcentiënvan 13 regels 30 Cts, meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaateruimte berekend. Dit nummer twee bladen. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuilhaven, Zierikzee. Ing-ezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FjuiNKKi,, Meelstraat 386, Zierikzee. bestaat uit 15 regels cts. Elke regel meer 155 ets. Poststraat C lO.I. p. f. De SCHIPPERS of EIGE NAARS VAN SCHEPEN, die hun abonnement voor 1903 wenschen te vernieuwen, of een abonnement wenschen aan te gaan, vervoegen zich ten kantore van den Havenmeester J. DEN OUTER. BEKENDMAKING. Onderzoek geoefendheid leteliegen der lichting 1903. Da BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat het onderzoek naar de geoefendheid van Jotelingen der lichting 1903, dia dingen naar het bewijs, hetzy voor militaire bekwaamheid, hetzij voor lichamelijke geoe'end- heid, dan wel voor beide, voor de lotelingen dezer gemeente zal worden gehouden te ff miinitH&e, en roept by deze de jongelieden, die zich daartoe aangemeld hebben, op, om zich daartoe op 15 Januari ll>03, des voormiritlags uur, aan te melden aan het Gemeenteliuiw te Bruinisso. Zierikzee, den 29 December 1902. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. Pensioenfonds voor de Ambtenaren en Beambten der Gemeente. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee ■naken bekend, dat op heden ia afgekondigd het door len Raad, in zijne vergadering van den 16 December l.l. vastgest»lde besluit tot wijziging van het Reglement van 'iet Pensioenfonds voor de Ambtenaren en Beambten dezer gemeente. Zierikzee, den 31 December 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Staande op den drempel van 1903 zullen wij, alvorens het Nieuwe Jaar in te gaan, >p de voornaamste politieke gebeurtenissen van bet bijkans verstreken jaar in vogelvlucht een terugblik werpen. Wat Nederland betreft, kunnen wij wijzen op bet heuglijk feit, dat oDze geëer biedigde Koningin van een ernstige ziekte gelukkig hersteld ia. Regeerend overeen komstig de regelen van ons constitutioneel staatsrecht, soms eigen inzicht daarbij ten offer brengend, kan de ook in het buitenland populaire Vorstin bogen op de innige ver knochtheid van verreweg het overgroote deel der Nederlandscbe Natie aan Haar Persoon. Die gehechtheid vindt haar oorzaak niet alleen in de onberispelijke wijze, waarop Zij Haar regeertaak opvat, maar ook, en wel' vooral, in hetgeen Zij buiten Haar plichten als Koningin ten behoeve der bevolking doet. Kunnend beschikken over een groot vermogen, besteedt Zij daarvan veel voor do instand houding van nuttige instellingen, en de leniging van nooddruft. Wij zijn dan ook overtuigd, dat, indien in den nieuwen jaarkring Haar innigste wenschen bevredigd mochten worden, schier de geheele bevolking van Nederland zich daarin met Haar van harte verheugen zal. Aan het Permanente Hof van Arbitrage te 's-Gravenhage is het voorrecht te beurt gevallen in een kwestie tusschen de Vereenigde Staten van Noord-Amerika en Mexico uit spraak te mogen doen. Ook zal, nu Roosevelt, de president van Noord-Amerika, geweigerd heeft als arbiter in het geschil op te treden, dat tusschen Engeland, Duitschland en Italië eenerzijds, en Venezuela anderzijds gerezen is, het belast worden met de berechting van dat geschil. Ons Ministerie heeft, terwijl de Zuid- Afrikaansche oorlog in het stadium van de Regeering gericht, die aanleiding gaf, dat tusschen de aanyoerders der Boeren en der Engelschen tot het beëindigen dor vijandelijk heden onderhandelingen werden aangeknoopt, die ten slotte, nadat de te VoreeDigiug samou- gekomena afgevaardigden der commando's zich vóór dei vrede verblaasi hadden, iot het sluiten van dezen te Pretoria geleid hebben. Die vrede, waarbij de Boeren hun onafhankelijkheid verloren, kwam den 31 sten Mei als rea donderslag. Groot was de ver slagenheid, algemeen do ontroering. Zoo kon dan EDgeland's bloedhond, Lord Kitchener, als triumphator naar zijn land terugkeeren, achterlatend een overwonnen, wanhopig, van alles beroofd volk, dat bijkans drie jaren lang voor zijn vrijheid met heldenmoed gestreden, en alles in dien strijd verloren had. Aan Louis Botha, De Wet en De Ia Rey werd door de vertegenwoordigers der Boeren te velde opgedragen zich naar Europa in te schepen, om ten behoeve van do weduwen en weezen der op het slagveld gevallene landgenooten gelden in te zamelen. Waardig en rusteloos hebben zij zich van hun moeielijke zending gekweten. Overal op hot vasteland van Europa werden zij door de volkoren mot toomeloozo geestdrift ontvangen, en krachtig in de uitvoering van hun opdracht gestound. In ons vaderland was geen gemeente, waar niet voor de Boeren geofferd werd. Van Chamberlain wisten zij, nadat cén pogiDg in die richting mislukt was, te bewerken, dat Engeland overeenkomstig de bedoeling van artikel 10 van het vredestraktaat 30 millioen gulden zou beschikbaar stellen voor den weder opbouw der platgebrande hoeven, on den aankoop van een nieuwen veestapel. En toen deze Minister, die één der hoofdbewerkers was van de rampen, die de Boeren getroffen hebben, besloot ter kennismaking met de nieuwe koloniën zelf een reis naar Zuid-Afrika te Gndcrnomen, braken zij hun zendingztocht af, en keerden naar bun verwoest vadorland terug, teneinde den Minister op de plaats der ruïne op aanschouwelijke wijze te loeren, welken duren plicht Engeland tbans te vor- vullen heeft. Dacht men vrij algemeen, dat do Zuid- Afrikaansche oorlog Groot-Brittaonië zoo al niet uitgeput had, dan toch in een toestand drievoudig verbond, al werd het ook onlaDgs voor tien jaren wederom hernieuwd, levert klaarblijkelijk in zijn oogen geen voldoenden waarborg op voor do veiligheid van het Duitsche rijk. Oostenrijk is een zwakke, uit heterogene befltanddeelen aangestelde staat, die* als deze Keizer 'sterf:, 'ineen kan storten. Daarom verbond hij zich, zelfs tegen den wil van het Duitsche volk, met Groot- Brittannië. In aangelegenheden van dergelijken aard wordt trouwens op nationale wenschen in het geheel geen acht geslagen. Dan geldt het persoonlijk gezag. Maar ook in zaken van een ander karakter werd de volkswil schromelijk miskend. Dat heeft m°n kunnen opmerken tijdens den Zuid-Afrikaanschen oorlog, toen de geheele Duitsche natie met de Boeren sympathiseerdo. Toen overstelpte hg Engeland met vriendelijkheden, liet toe, dat uit zijn rijk kanonnon. geweren en paarden naar Engeland worden uitgevoerd, weigerde Paul Krügor, den hoogsten magistraat van het dappere Transvaalsche volk, in audiëntie te ontvangen, maar aarzelde niet Lord Roberts, den schepp# der beruchte concentratiekampen in Zuid-Afrika, met de orde van den Zwarten Adelaar to begiftigen. Ook in zijn redovoeringon, die benevens zijn toasten en telegrammen bij den boek handelaar Weber te Leipzig in druk verschenen zijn, stelde bij zich ook schrap tegenover zijn volk. Zoo beleedigde bij in een rede te Mariönburg de Polen op zoodanige wijze, dat Poson's gemeenteraad weigerde hem feestelijk te ontvangen, zoodat deze aan do spits van oen legermacht Polen's hoofdstad binnentrok, alsof zij een veroverde vijandige veste was. Met al dezo handolingen, die met meerdere zouden kunnen aangevuld worden wij ber inneren slechts aan zijn hardnekkige weigering don tot 2den burgemoestor van Borljjn benoem den Kauffmaaa als zoodanig te erkennen beeft bij zich bij het Duitsche volk niet be mind weten te maken. Ook verwokto bet wrevel, dat bij, die zich als Keizer boven de staatkundige partijen moest verheffen, in zijn redevoeringen tegen de sociaal-democraten zoo van leer trok. Men meende immers niet ten onrechte, dat bij juist door zijn persoonlijk optreden de propaganda der socialisten niet had gebracht, dat een terughoudendheid op in hot minst benadeelde, maar wel bevorderde, politiek terrein een militairo en fioantiëele m1 ------ i i noodzakelijkheid was geworden, die meening bleek op dwaling te berusten, want nauw was de oorlog geëindigd, en Edward VII tot Koning van Engeland gekroond, of hot zet zijn imperialistische staatkunde voort. In Somaliland wordt tegen den zoogenaamden dollen Mullah, met wion de Engolschen over een hun toegebrachte nederlaag een rekening te vereffenen hebben, een veldtocht geopend. Tegelijkertijd wordt met Duitschland, als compagnon de guerre, tcgon Venezuela de vloot in werking gezet, hetgeen dit resultaat heoft, dat de oorlogscheepjes van Venezuela voor een deel genomen, en voor een deel in den grond geboord wordon. Op het laatste holdenstukje kan Gcrmania met haar ijzeren vuist bogen, regnante Wilhelmo Socundo. Italië, gedachtig aan het tres faciunt collegium (drie vormen een college) vraagt bescheiden, of het der dritter iin Bundo mag zijn. Oom en neef staan, hoewel Victor Emanuel II niet van do familie is, hem die gunst toe. Amerika's pers, vermoedelijk van boven af in beweging gebracht, herinnert dreigend aan de leer van Monroe. Voor een oorlog met Amerika wordt teruggedeinsd, en gretig wordt Roosevelt's voorstel, hot geschil aan do scheids rechterlijke uitspraak van het Permanente Hof vao Arbitrage te 's-Gravenhage te onder werpen, door beide partijen aangenomenniet het minst door Engeland, dat reeds berouw aan den dag legde zijn handen wederom in een wespenneet te moeten steken, en daarom den Czar van Rusland voor zijn Haagsche schepping in dit geval bizonder erkentelijk is. Ook voor den Duitschen Keizer was Amerika's vreedzaam aanbod een pak van het hart. Had bij niet alles in het werk gesteld om met de Amerikanen op goeden voet te komen, had hij niet aan de dochter van den President, de schoone Alice Roosevelt, opgedragen een voor zijn rekening in Amerika gebouwd jacht te doopen, had hij zelfs niet zijn broeder Heiurich uaar de Vereenigde Staten gezonden om bij dien doop tegenwoordig te zijn? Lag hem er niet alles aan gelegen om een zoo machtigen staat als Amerika tot goed vriend te behouden, zoo het kon, tot bondgenoot te verkrijgen. Hoe meer bondgenooten Duitschland guerilla verkeerde, een nota tot de Engeleohe I tocl1 heeft> dos sterker hij zich yoelt. Het Tegenover hot in 1870 geannexeerde ryksland Elzas-Lotharingen trad hij sympathieker op. De dictatuur word er afgeschaft, zoodat aan den stadhouder het recht ontnomen werd de wetgeving buiten werking (e stellen, en in de plaats daarvan zijn wil te plaatsen. Ten aan zien van do rijkswetgeving berinneren wij aan het onlangs na hevigen strijd tot wet verheven tarief-ontwerp, dat, door do regeering inge diend, met alle middelen, ten koste van regle ment, recht en vrijheid, door een volgzame meerderheid er door werd gesleept. Dienten gevolge zijn de graanrechten tot vreugde van de groot-grondbezitters aanzienlijk verhoogd, zoodat het volk, dat wegens do protectionis tische regeeringspolitiek het vleeschdat schaarsch is, reeds duur moet betalen, ook nog duurder brood zal te eten krijgen. In Duitschland's betrekkingen met het buitenland kwam geen noemenswaardige ver andering. Alleen werd met Engeland een verbond gesloten. Aan den Czaar van Rusland bracht de Keizer te Treval een bezoek. Beiden waren toen jegens elkaar zóó beminnelijk, dat zij zelfs hun admiraals-epauletten wisselden. Ook aan Engeland bracht de Keizer oen bo- zoek. Het was ter gelegenheid, dat Oom verjaarde. In één der Bondsstaten, namelijk Saksen, verbrak de Kroonprinses, een geboron Oosten- rijksche aartshertogin, den voretelijken huwe lijksband, en vluchtte uaar Genève, waar zij met haar aanbidder, Giron, nog toeft. In Frankrijk bracht de verkiezing voor do nieuwe Kamer van Afgevaardigden geen beteekenisvolle vorandering in de partijgroe- peering, zoodat 't Ministerie-Waldeck-Rousseau over een hem welgezinde Kamermeerderheid beschikken bleef. Het trad niettemin af. Men kreeg toen het Ministerie-Combesdat onder hevig verzet, dat zich vooral in Bretagne openbaarde, do wet op de congregaties toepast, en tal van kloosterscholen door den sterken arm liet sluiten. Het aan Frankrijk toebeboorend eiland, Martiniquehet grootste der West-Indische eilanden, werd door een vulkanische uitbarsting van den vuurspuwenden berg Mont Pelée gepaard met een aardboving en gloedgolf zoodanig geteisterd, dat de hoofdstad van dit eiland geheel verwoest werd, en duizenden men8chen bun leven op ellendige wijze verloren. De door de Humberts op groote schaal gepleegde oplichterijenwaardoor tal van families tot den bedelstaf werden gebracht, werden door de rechterzijde als stormram tegen de regeeriDg gebruikt. Men beschuldigde de Ministers Tan •ujedjplicbtigheiJ. Zij hadden de Humberts opzettelijk in een richting laten opsporen, waar deze niet te vinden waren. De feiten hebben de onjuistheid van die door niets gesteunde beschuldiging bewezen. De Hnmborts werden, nadat de justitie tengevolge van de omkoopbaarheid van sommige politie autoriteiten hun spoor bijster was, te Madrid gevat, aan Frankrijk uitgeleverd, en in de Conciergerie te Parijs opgesloten. Vermeld dient nog te worden, dat Loubet naar Rusland toog om den Czaar te bezoeken. Door dit bezoek werd het tweevoudig verbond versterkt. Bg de Kamerverkiezing in België is de regeeringsmeerderheid sterker uit do stembus te voorschijn getreden. Toch hebben in de Belgische Kamer 37 socialisten zitting. De Kamer verwierp het voorstel tot invoering van algemeen kiesrecht voor de provincies en de gemeenten. Evenmin kon een voorstel tot herziening der Grondwet, teneinde tot een opheffing van het meervoudig stemrecht (vote plural) te gerakeD, genade in haar oogen vinden. Door con Itaüaanschen anarchist, Rubino genaamd, werd een zoogenaamde, in elk geval slecht uitgevoerde aanslag op 's Koniogs leven gepleegd. Op geen gunstiger tijdstip kon die aanslag komen, c*n dat maakt hem juist vordacht. Immers de Koning bad het weioigje populariteit, dat hij nog bezat, verloren door zijn hardvochtige houding tegenover zijn dochter Stephanie, jegens wie lig een wrok koeetorde, omdat zij bij baar tweede huwelijk haar neiging gevolgd had, en niet, zooals bij haar eerste echtverbintenis, don wil van haar vader. Deze dochter werd door hem uit de sterfkamer van haar moeder verjaagd, waar zij neergeknield bij het lijk lag te biddou. In Rusland neemt do socialistische be weging in kracht en omvang toe. De arbeiders organiseeren zich door het geheele ryk. Zelfs in het leger wordt niet zonder resultaat voor het socialisme ijverig propaganda gemaakt. Dit is de schuld van het verfoeilijke absolute stelsel. In do gouvernementen Poltawa en Charkow barstte een door do Nihilisten voor bereide opstand onder de Boeren los, dio met geweld van wapenen onderdrukt moest worden. Oostenrijk is een warboel, zoowel uit een dynastiek als uit een nationaal oogpunt. Het eeuwenoude, weleer zoo machtige stamhuis der Ilabsburgera vertoont alle kenteekenen van ontbinding. Onderscheidene leden er van volgen bg het aangaan van een huwelgk de neiging van hun hart, en treden in het burgerlijk leven, na van alle titels en aan spraken te hebben afstand gedaan. Zoo zijn reeds vele takken van den stamboom af gevallen, en deze, oud en verouderd, is schier alleen overgebleven. Zoolang hij staat, vormt hij nog het middenpunt, waaromheen zich de verschillende nationaliteiten en party en der monarchie scharen, maar valt ook hij, dan zal het blijken, dat zgn vermoedelijke op volger niet de persoonlijkheid zal zyo, die bem vervangen kan. In Spanje beeft Alfonsus XIII zelf de teugels van het bewind in handen genomen. In dit rijk is de vorst meerderjarig, wanneer bij den zestienjarigen leeftyd bereikt heeft. Op zijn jeugdige schouders rust de moeielijke taak Spanje uit den staat van zgn diep verval op to heffen. Wij hebben de voornaamste wereld gebeurtenissen aangestipt. Verschillende landen hebben wij niet vermeld, omdat daarin van ingrijpende beteekenis weinig of niets voorviel. Hopen wij, nu wy het Nieuwe Jaar in treden, dat de volkeren van onzen aardbodem zich gelukkig en vreedzaam mogen ont wikkelen, dat aan de menschheid de gruwel van den oorlog moge bespaard blijven, dat ons land economisch en intellectueel moge vooruitgaan, en ten slotte, dat de bevolking van onze provincie in 't algemeen en van do eilanden Schouwen-Duiveland in 't bizonder, in welvaart moge toenemen. Moge voorts het Nieuwe Jaar aan de lezers en lezeressen van dit blad in elk opzicht voorspoedig zijn. DE REDACTIE. Nederland. IJselstem, 29 Dec. Alhier heeft een betr, waarmede in een herberg voorstellingen w«ren gegeven, zich bij het terugbrengen naar zijn kooi, op straat van zgn geleider losgernkt. Het wilde beest heeft toen een gemeente veldwachter besprongen, dezen tegen den grond geworpen en met zijne klauwen zeer ernstige verwondingen toegebracht. Slechts met veel moeite gelukte het, de prooi te ontrukken aan het dier, dat een ware paniek had teweeggebracht. Ooltgensplaat, 29 Dec. Omtrent het bloedig drama dat in den avond van den Eereten Kerstdag alhier werd afgespoeld, kan nog het volgende gemeld worden Reeds eenigen tijd bestond er een veete tusschen C. do Vos, 23 jaar en zijn slachtoffer A. Kooyman, 24 jaar, omdat De Vos thans omgang had met het meisje, waarmee Kooy man eenige dagen kermis had gehouden. De V. kon niet verdragen dat K. vriendelijk tegen haar was. Toen dat nu weer wel het geval was Don derdagavond in het bierhuis van de weduwe Van Loon, kwam De Vos tot razernij en stak naar de 22-jarige S. G.die naar buiten stormde, terwijl Kooyman in de gelagkamer bleef met bet bekende gevolg. Zooals reeds vermeldwerd de dader Zaterdagmorgen gevankelijk naar Rotterdam overgebracht, krachtens bevelschrift van den burgemeester dezer gemeente. Zaterdagmiddag arriveerde eveneens te Rot terdam het lyk van A. Kooyman in oen ver zegelde kief. liet werd onmiddellijk over gebracht naar de secfciekamer in het Ziekenhuis aan den Cooleingel, alwaar de doctoren Simon Thomas en Tendeloo met de gerechtelijke lijkschouwing béfatot werden door den rechter van instructie mr. Offerbaus en den substituut- officier van juetitïo mr. De Josselin de Jong. Do moordenaar C. de Vos werd eveneens door de rijksveldwacbt naar het Ziekenhuis gebrflcbt en aldaar met het ontzielde lichaam van zijn slachtoffer geconfronteerd. Een dieje snede nabij de hartstreek wees de plek waar de nootlottige steek was toe gebracht. Hoewel de dader volledig bekende, toonde hij niet de minste ontroering in tegenwoor digheid van hot lijk. Integendeel, De Vos waB in hooge mate onverschillig over zgn misdaad. Het bebloede mes werd hem ver toond. Kooyman was de voornaamste kost winner van zijn bejaarde ouders. Zondagmorgen is met toestemming van de justitie en op verzoek der ouders het lijk naar deze gemeente teruggevoerd. Zierikzee, 1 Januari 1903. Verplaatst van Schiedam naar Rotter dam de heer C. Fortuin, kommies der 2e klasse, vroeger te Bruinisse, en de heer A. Haack, kommies der 4e klasse, van Dinx- pcrlo (tijdelijk) naar Lobith. Bg kon. besluit is benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Oude-Tonge c.a. de heer P. J. N. van Os, thans ontv. dierzolfde middelen te Gieten e.s. Tot kapitein van het 3e regiment infanterie is benoemd de ie luitenant G. P. Brantsma van het regiment Grenadiers en Jagers. De heer C. Dierick zal den 2 Januari a.s. 25 jaar burgemeester geweest zgn van de gemeente Koewacht. Dr. Schaepman is naar De Tijd verneemt Zaterdagavond naar Rome ver trokken tol harstel van zijn gezondheid. Goes. De Burgemeester bracht gisteren ambtshalve een bezoek aan het weeshuis, waar bij door heeren regeDten en dames regentessen werd ontvangen. Na een bezoek aan hot geheele gebouw te hebben gebracht, betuigde Z.E.A. zijn tevredenheid over de uitnemende inriohting, waarbij bg zgn sym pathie voor de weezen te kennen gaf, omdat bij zelf reeds vroeg wees is geworden. De voorzitter van het burgerlijk armbestuur, de heer A. Dekker, dankte ZE.A. voor de eer van het bezoek. Ook werd het daaraaogrenzende oude mannen- en vrouwenhuis bezocht. Door de Schietvereeniging »WilhelmiDa" is bg Burgern. en Weth, het verzoek in-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1903 | | pagina 1