Uit Stad en Provincie. anarchistische colporteurs, hebben zich ook gisterenavond herhaald. Vooral in de omgeving van de Groote Markt was 't nog al woelig. Samson, die daar col porteerde, werd overschreeuwd door tegen standers, die luidkeels een blaadje genaamd «de Christelijke actie" te koop aanboden. Natuurlijk verzamelden zich vele menschen om hen heen en ten slotte werd het een joelende, opdringende massa. Toen Samson in de Bockhorststraat in het nauw werd gedreven achtte de poliiie het noodzakelijk hem voor eigen veiligheid aan het commissariaat aan de Groenmarkt te brengen. De agenten moesten nu en dan van de wapens gebruik maken om het publiek, dat sterk opdrong, op een gewenschten afstand te houden. Ook voor het Geheelonthouders-café aan de Prinsengracht, waar de socialistische colpor teurs gewoonlijk bijeenkomen, stond den ganschen avond een troep jongens, den tijd doodende met fluiten. Tijdens Samson aan het commissariaat ver bleef, namen een paar van zijn vrienden zijn taak op straat over. Van de Scheveningsche vrouwdie "Woensdagavond op haar huwelijksdag uit hare woning aan de Haringkade plotseling in haar nachtgewaad is verdwenen, heeft men tot heden geen spoor kunnen ontdekken. Rotterdam, 27 Dec. Onlangs is melding gemaakt van het vinden van een doos met twee kinderlijkjes aan de spoorbrug bij den Moerdijk. Aangaande hot onderzoek vanwege de rechtbank te Breda wordt nu aan de Telegr. gemeld, dat deze doos gebleken is afkomstig te zijn uit een modewinkel alhier, waar onlaDgs eene winkeljuffrouw was ont slagen. Deze winkeljuffrouw heeft nu bekend, dat zij den 5 December alhier moeder is geworden van twee levenlooze kinderen, welke door haren beminde zijn meegenomen en op de spoorbrug over het Hollandsch Diep uit den trein geworpen. Volgens hare verklaring hebben de kinderen niet geleefd; zoowel zij als haar beminde zijn na het verhoor vrijgelaten. Ooltgensplaat, 27 Dec. In den avond van eersten Kerstdag, omstreeks 10 uur, werd deze gemeente in beroering gebracht door een vreeselijke miedaad. Eenige jongelieden bevonden zich in het koffiehuis van de wed. v. Loon. Te midden der algemeene vroolijkheid ontstond een woordenwisseling, waarbij de 24-jarige Corn, de Vos aan Adr. Kooyman een messteek in de borst toebracht, tengevolge waarvan Kooy man eenige oogenblikken later den geest gaf. De dader werd in arrest gesteld. Omtrent deze zaak kan nog gemeld worden De Vos zat in een bierhuis met een meipje, waarmede Kooyman vroeger kermis hield. In den loop van den avond werd krentenbrood gebruikt en was Kooyman bolast met het ronddeelen. Over dat verdeelen ontstond twist, waarbij De Vos, die een lang mes in de hand had, opvloog en één der omstaande jongelieden een paar steken onder den rechterarm toe bracht. Terwijl deze de herberg uitvloog, stormde De Vos met het mes op Adrianua Kooyman in en bracht dezen een ruim 2£ decimeter diepen steek onder het hart toe. De dood volgde binnen een half uur. De dader werd onmiddellijk gegrepen en in het arrestantenhok opgesloten. Hij toonde niet het minste berouw. Vrijdagmiddag werd het lijk in beslag genomen en ter beschikking van de justitie te Botterdam gesteld. Zaterdagmorgen werd de dader C. de Vos per stoomboot »Den Bommel" naar Rotter dam getransporteerd en naar het huis van bewaring aldaar overgebracht. Ook nu toonde hij nog niet het minste berouw over zijn daad. Middelharnis, 27 Dec. Tot leden der gezondheidscommissie voor do vereenigirg van gemeenten in het eiland Overflakkee en Goede reede, gevestigd albier, zijn bij besluit van den heer Commissaris der Koniögin in de provincie Zuid-Holland, benoemd de heeren: J. Roodzant Hz., lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland te DirkslandW. Sneijders de Vogel, arts te Oude Tonge; S. Knöps, arts te SommelsdijkH. J. Mije, burgemeester van MiddelharnisM. Bijleveldt, landbouw- consulent te Sommelsdijk; L. Moerland, opzichter van de Generale Dijkagie van Stel lendam te Stellendamds. Th. H. van Dolder, predikant te Oude Tonge, en te bepalen, dat deze benoeming op 20 dezer is ingegaan. Goedereede, 27 Dec. Een nieuw geval van typheuse koorts is alhier geconstateerd. In het geheel zijn thans 37 gevallen aan gegeven, terwijl nog 22 patiënten aan deze ziekte lijdende zijn. Zierikzee, 29 Dec. L. C. Filet, procuratie houder der Bijbank Zierikzee van de Centrale Bank van Landbouw en Nijverheid, heeft zich aan verduistering van effecten tot een bedrag van ongeveer f 2500 schuldig gemaakt. De dader is sedert den 20sten December voortvluchtig, en wordt door de justitie opge spoord. Benoemd tot burgemeester van Dreischor jhr. J. C. F. Hoeufft. Tot gemeente-veld wachter te Arne- muiden is benoemd de politie-agent Kievit te Middelburg. Bij Kon. besluit'van 22 December 1.1. is bepaald, dat de Ongevallenwet op '1 Febr. a.s. in werking zal treden. Brouwershaven, 27 Dec. In de heden namiddag albier gehouden vergadering der afdeeling «Schouwen en Duiveland" van de Schippersvereeniging «Schuttevaer", die zeer geanimeerd was, en door 21 leden werd bij gewoond, wees de voorzitter in zijn openings- woord er op, dat het hem genoegen deed, dat de secretaris de heer K. van der Linde in het thans bijkans afgeloopen jaar tot lid van het hoofdbestuur was verkozen en hoopte hij, dat ook om die reden het volgend jaar zich door meerderen bloei der afdeeling zou mogen kenmerken. Vervolgens werd overgegaan tot het nazien der rekening, die daartoe ia handen werd gesteld van een commissie, bestaande uit de heeren Constandse en Yan don Houten te Zierikzee, en die na accoordbevinding werd goedgekeurd. Nadat hierop de periodiek aftredende be stuursleden de heeren C. van Beveren alhier en J. de Waal te Bruinisse, met respectievelijk 20 en 21 stemmen waren herkozen, werd overgegaan tot de bespreking van de onder werpen voor do Algemeene Yergadering, welke in het begin van het volgend jaar te Deventer zal worden gehouden. Besloten werd de navolgende punten aan de orde te stellen 1 opruiming der wrakken van de «Gironde", »Gu8taaf Grisar" en «Rotterdam", als hinderlijk en gevaarlijk voor de visscherij 2°. adhaeeie te verleenen aan de afdeeling WicringeD, om de haven aldaar, die door opdroging te klein is gewordenverbeterd te krijgen, hetgeen van groot belang is voor den Zeeuwschen raosselhandelwegens do vele vaartuigen, die daar elk voorjaar voor mossel zaad komen, on daar nu geen ligplaats meer kunnen vinden 3°. het hoofdbestuur uit te noodigen nog maals met klem bij de Regeering er op aan te dringendat overeenkomstig het vroeger reeds door de afdeeling «Amsterdam" gedaan voorstel, aan do ten anker liggende schepen worde voorgeschreven hunne lichten allen op dezelfde plaats aan te breDgenhetgeen aan varingen zal voorkomen 4°. de tueschenkom8t van het Hoofdbestuur andermaal in te roepen tot het verkrijgen van 2 gasboeien in do Grevelingen en wel bij zwart no. 1 en no. 5 (Brouwerhavenscbe Gat); 5°. nogmaals met klem bij de Regeeriüg aan te dringen op verbetering van het Hellegat en het aanbreögen eener vluchthaven in het Krammer, en er op te wijzen, dat de urgentie dier vluchthaven zóó groot iB, dat deze in elk geval ook afgescheiden van bedoelde verbete ring zoo spoedig mogelijk dient te worden aangebracht; en 6°. de verbetering van de haven van Dintel, waarop ook reeds voorheen meermalen is aangedrongen. Behalve deze vragen voor het hoofdbestuur werd nog besloten om, namens deze afdeeling, zich to wenden a. tot het gemeentebestuur van Duivendijke tot het plaatsen van een lantaarn op het aldaar gelegen haventje bij Kloosternol; b. tot het Waterschap Schouwen, voor het uit den weg ruimen van raaipalen, gelegen voor een zandplaatje van diezelfde haven, cn c. tot het bestuur van Mark en Dintel, tot het plaatsen van bakens op de dammen van het Slobbersgors in het kanaal van Mark en Dintel. Voorts werd er door verschillende leden op gewezen, boe door het voortdurend toenemen van het aantal trams en stoomschepen de strijd om het bestazn voor de kleine scheep vaart hoe laüger zoo moeilijker wordt en was dit eensdeels niet te voorkomen, ten andere dienden de gemeentebesturen hiermede meer dere rekening te houden dan thans geschied. Besloten werd bij de verschillende gemeente besturen hierop te wijzen en waar daartoe grond bestaat aan te dringen op vermindering van abonnement haven- en kaaigelden. Nadat eindelijk nog was besloten zich te wenden tot de afdeeling Zuid-Holland voor plaatsing van 2 schipperskinderen tot het ver krijgen van gratis schoolonderricht, werd over gegaan tot de verkiezing van twee leden, die in het aanstaand jaar de afdeeling ter Alge meene Vergadering zullen vertegenwoordigen en daartoe verkozen de heeren De Rijke te Zonnemaire en W. Ribbena te Zierikzee. Na omvraag wordt de vergadering daarop door den voorzitter gesloten. 29 Dec. De Vereeuiging «Jonge Krachten" alhier gaf Dinsdsg, 23 dezer en Vrijdag 2den Kerstdag, hare tweede uitvoe ring sedert haar bestaan. Was de eerste opkomst gering, bij de Volksvoorstelling zog ze met genoegen, dat de zaal van deu heer Constandse zeer vol was. Het mag gezegd worden, bij veel dat er ontbreekt, dat er iets zit in «Jonge Krachten", getuige het applaus, dat de spelers mochten verwerven. De vastheid van rol en de flinke vrijmoedigheid vallen te loven. Doch maken de leden vooral studie van hun wijzo van sprekenZe zijn jong, dus kunnen nog veel loeren, en dan zal «Jonge Krachten" in 't vervolg een aardige figuur maken, en de ingezetenen van Brouwershaven nog dikwijls kunnen amuseeren. Ouwerkerk, 27 Dec. Dinsdag 22 en Vrijdag 26 dezer gaf de Tooneelvereenigiog «Jonge Krachten" te Ouwerkerk een uitvoe ring. Opgevoerd werden «Pierre de Galeiboef", een drama in 5 bedrijven. Het stuk werd flink afgespeeld en alle leden deden hun best om hun rol zoo goed mogelijk te doen uit komen. Het stuk viel dan ook zeer in den smaak van het publiek, dat ook talrijk was opgekomen. Jammer, dat er nog zoo velen zijn, die niet opgekomen waren, en al was het dan niet voor het speleD, toch zou het zeer goed wezen als zij kwamen, want daar deze Vereeniging bestaat uit jongelieden van den werkenden stand, verdient zij met het oog op het nut, dat zij Bticht, door do meergegoeden dezer gemeente finar.ciëel gesteund te worden. Het tweede stuk getiteld «Altijd thuis", een kluchtspel in één bedrijf, werd ook goed afgespeeld en de dames, die daarin een rol vervulden, speelden vrij en onbeschroomd. Wij hopen dan ook, dat «Jonge Krachten" ons nog meermalen een gezelligen avond zal bezorgen. Aan den beer Burgemeester een woord van dank, dat hij aan die VereenigiDg twee avonden heeft toegestaan. Wissenkerke, 26 Dec. Door de schiet- vereeuiging «Koningin Wilhelmina" alhier werd heden een schietwedstrijd gehouden; 30 leden namen aan dien wedstrijd deel. Het maximum te behalen punten was 120. Naar gelang "hunner 7orderingen bij de gewone oefeningen moeBt één partij op 10 en de andere op 20 meter afstand richten. Men schoot met Margo-patronen. De volgende heeren waren prijswinners op een afstand van 10 meter: A. T. C. Swenne met 106, Js. Tazelaar met 105, Th. de Looff Jr. met 104, K. Imanse met 99, Job. v. d. Maas met 96, M. van Hoe Cz. met 96, P. Priester met 95, P. O. Koets met 92 en Anth Tazelaar met 91 punten. Op een afstand van 20 meter waren winners de heeren P. A. v. d. Broecke met 96 en Jac. de Looff met 95 punten. Slechts vier schutters bleven beneden de 80 punten. Ierseke, 27 Dec. De nieuwjaarscollecte bracht in deze gemeente op f 260.90 in con tanten, 153 K G. brood, 5 K.G. spek. Ia 't geheel bracht do collecte ongeveer f 7 meer op dan verleden jaar. Middelburg, 27 Dec. Het onderzoek der justitie aangaande het gebeurde op een paar «Eogelsche kantoren" hier ter stede is nog niet afgeloopengeregeld worden nog getuigen en verdachten gehoord. Onder de verdachten, die men tracht op te sporen, behoort ook zekere C. K., vroeger bediende op beide kantoren, die te Dordrecht verbleef. Dezer dagen werd een poging gedaan om de hand op hem te leggen, doch zonder succes. Eerst klopte men aan een verkeerd adres, bij een familielid van K. Toen men eindelijk op de door den verdachte betrokken kamers kwam, was hij verdwenen. Tijdig gewaarschuwd, had hij zich per rijwiel ver wijderd. Zooals blijkt, teemt deze treurige zaak steeds grooter verhoudingen aan en er bestaat goede grond voor het vermoeden dat, behalve voormalige bedienden van de kantoren, ook nog andere personen in het geding zullen betrokken worden, die zich «>p de een of andere wijze aan medeplichtigheid hebben acbuldig gemaakt. (M. Cf.) De arrestatie van den «bookmaker" De P., uit Goes, die Dinsdag naar het huis van bewaring te Middelburg werd over gebracht, staat in verband met de diefstallen op het kantoor der firma Stoddart te Middelburg, alwaar genoemde De P. vroeger ook werkzaam is geweest. Hot onderzoek naar de op dat kaotoor gepleegde verduisteringen wordt in- tusachen door de justitie nög steeds voortgezet en door deu rechter van instructie worden nog voortdurend getuigen gedagvaard. De tien in voorloopige hechtenis geplaatste per sonen zijn allen werkzaam geweest op hot kantoor der genoemde firma. VISSCHEKIJ-BEJECICHTEN. Bruinisse, 27 December 1902. Mosselen. In de afgeloopen week zijn verzonden naar Antwerpen 600 tonprijs voor lo soort f 2,25 a f 2,50 per ton; naar Mechelen 350 ton, 2e soort, prijs f 2,20 per ton; naar Parijs 600 balen, prijs f 2,25 per baal; naar de markt te Londen 190 balen, le soort, prijs f 2,50 per baal; naar Huil, Grimsby en Birmingham 210 baleD, 2e soort, prijs f 2,10 per baal, alles franco boord Rotterdam; naar Holland 250 balen, prijs f 2,25 per ton; hier op de haven te ont- ontvangen: le soort f 1,75 a f2,25 per ton, mot goede vraag. Oesters. De handel was vóór de Kerstdagen wat levendiger, doch de prijzen zeer laag, bijna de helft van die des vorigen jaars, het geen wordt toegeschreven aan de concurrentie van de oesterhandelaars te Ierseke, Tholen en Bergen-op-Zoom, die vele perceelen hier hebben onderpacht. H EBH NIEUWS. Oud-Vosmeer, 25 Dec. Voor vele leden der Ned. Herv. Gem. alhier was het heden een zeer blijde dag, daar onze predikant, ds, P. de Looze, in de namiddag-godsdienst oefening mededeelde, dat Z.Eerw. voor het op hem uitgebrachte beroep naar Kockengen had bedankt. Een talrijke schare was in het kerkgebouw aanwezig, en zoDg den beminden Leeraar staande toe het 3e vers van den 134en Psalm. Op do hofstede, bewoond door den heer De Jager te Rilland-Bath, zal, naar men verneemt, een Capucijner-klooster worden gebouwd. jpnEüiii.1 in onderstaande Gemeenten van WFoentdag 31 Dec. Da Geref. Kerk te Zierikiee: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: ds Esselink. Nieuwjaarsdag, 's Voorin, tien ure: Idem Herv. Kerk te Kerkwerve: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: ds. Blankert. Nieuwjaarsdag, 's Voorin, half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Serooskerke: Oudejaarsavond, 's Avonds half zeven ure ds. Mossel. Nieuwjaarsdag, 's Voorrn. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Burgh: Oudejaarsavond, 's Avonds half zeven ure: ds. DeJagher. Nieuwjaarsdag. 'sVooim. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Ren esse: Oudejaarsavond, 's Avonds 7.30 ure: ds. Kapteyn. Nieuwjaarsdag, 's Voorna, half tien ure: Idem Herv. Kerk te Noordwelle. Oudejaarsavond, 's Avonds 5.30 ure: ds. Kapteyn. Nieuwjaarsdag. Geen dienst. Herv. Kerk te Haamstede: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: ds. Brouwer Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ure: Idem. Geref. Kerk te Haamstede Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: ds. Koolstra. Nieuwj-.arsdag. 's Voorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Eikerzee. Oudejaarsavond, 's Avonds zeven ure: ds. De Leur. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ure: Idem. Geref. Kerk te Eikerzee: Oudejaarsavond, 's Avonds half zeven ure: ds. Raman. Nieuwjaarsdag, 's Vooim. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Brouwershaven Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: ds. v. d. Broek. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. tieli ure: Idem. Geref. Kerk te Brouwershaven: Oudfjaar avond. 's Avonds zes ure ds. Geerling. Nieuwjaaisdag. 's Voorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Zonnemaire Oudf jaarsavond 's Avonds half zeven ure- ds. Zeeman. Nieuwjaarsdag., 's Voorm. half tien ure: Idem. Geref. Kerk te Zonnemaire Oud<jiarsavond. 's Avonds zes ure: Leeskerk. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ure: Lee:-kerk. Herv. Kerk te Dreischor Oudejaarsavond, 's Avonds zes ore: ds A. Burger. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ure: Idem. O N P E B W IJ 8. De heer W. L. L. Carol, geboren te Middelburg, die den 8 November te Amster dam geslaagd is voor het arts-examen, is aan do Universiteit te Gent «avec grande distinction" bevorderd tot doctor in de geneeskunde. Post en Telegrafie. Naar men verneemt wordt door de Regeering ia de regeling der bezoldiging van de post boden eene belangrijke wijziging gebracht, waardoor zij financiëel in betere conditie zullen komen. Landbouw en Veeteelt. Ia den Raad der gemeente Schoterland hoeft het raadslid E. Heida, landbouwer te Mildum, zeer geklaagd over den overlast, dien de landbouwers ondervinden van het schadelijk wild. «Het zijn" zeide liij «niet zoo zeer de hazen, als wel de konijnen, die bij duizenden op onze landerijen vermenigvuldigen, zoodat de schade aan gras en veldvruchten ontzettend is. Menigmaal gebeurt hot, wanneer men aan het ploegen is, dat het paard tot de knie in" den grond zakt door de holen van de konijnen, 't Is reeds zóó erg, dat een landbouwer, die, als hij in het voorjaar zal beginnen met mestrijden, eerst een arbeider naar het land stuurt om do hoogten en laagten gelijk te maken. «Dan bovendien de vogels, vooral de ring en houtduiven, bijgestaan door torenkauwen, kraaien en eksters, richten groote schade aan in de veldvruchten. In den jongsten oogsttijd, toen (Je rogge nog op 't land stond en het inhalen door regen vertraagd werd, was het bedroevend om te zien van hoevele schoven de aren geheel waren afgovreten. «Met eigen oogen heb ik gezien, dat 8 a 10 konijnen te zamen bij eenige schoven, die omgevallen waren, kalm zaten te peuzelen midden op den dag, en 's nachts, als alles in rust is, komt het volle leger opzetten. Het is een Australische koDijnenplaag. «De vogels, vooral de ringduiven, doen ook hun best. Ik heb in dezen herfst boekweit gezien, waarvan boven op de garven geen korrel moer was te vinden. Meer dan honderd duiven zag ik op ééu akker en bovendien nog veel ander gevogelte. Menigmaal worden in mijne omgeving klaagtonen door de land bouwers aangeheven en vraagt men wat hiertegen te doen is". De spreker was van oordeel, dat men door do tegenwoordige jachtwet geheel machteloos staat. Hij zag daarom geen anderen uitweg dan den Raad dringend in overweging te geven te besluiten tot het aanstellen van ééa buiten gewonen veldwachter, die tevens onbezoldigd rijksveldwachter moet zijn, opdat bij vrij met een geweer mag rondgaan. Zija hoofdtaak zou moeten zijn: uitroeiing van het schadelijk wild door het uitdelven van de holen, het dooden van de jonge konijnen, het doodschieten van oude konijnen, ringduiven, torenkauwen, kraaien, eksters, ja, van alle schadelijk wild, zoover de wet toelaat. De voorzitter achtte het beste middel het vragen van buitengewone machtiging van den Commissaris der Kouingin tot het schieten van schadelijk gedierte. De heer E. Ileida antwoordde, dat dit dan het geheelo jaar diende te geschieden. In elk geval zou hij echter in zijne omgeving bij de landbouwers er op aandringen om die buiten gewone machtiging te vragen. ïEunTEisr Schouwen en Duiveland. en Nleuwjaartdag. Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ureds. Wessels. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Noordgouwe: Geen opgaaf ontvangen. nerv. Kerk te Ouwerkerk: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ureds. Van Nouhuya van Zienkzee. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: Oudejaarsavond. 'sA-onds zes ure: ds. v. d. Linden. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ure: Idem. Geref Kerk te Nienwerkerb: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: Leeskerk. Nieuwjaarsdag, 's Vcorm. half tien ure: Idem. Oud-Geref. Kerk te Nieuwerkerk: Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: Leeskerk. Nieuwjaarsdag, 's Vooim. half tieu ure. Idem. Her». Kerk te Oosterlano Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: dr. G. Smit. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ure: Idem. Geref. Kerk te Oosterlano: Oudejaarsavond, 's Avonds 6 ureds. C. Staal Nieuwjaarsdag, 's Vcorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Sirjanslanfl: Geen opgaaf ontvangen. Herv. Kerk te Brninisse: Oudejaarsavond, 's Avonds lHf zes ure: ds. Waardinburg. N:euwjaaisdag. 's Voorm. half tien ure: Idem. Geref. Kerk te Bruinisse Oudejaarsavond, 's Avonds vijf ure: L°eskerk. N.euwjaarsdag. 's Voorm. half tien ure: Idem. Dad-Gerei. Kerk te Bruinisse Oudejaarsavond 'sAvonds rijf ure: Leeskeik. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. negen ure: Idem. Evangelisatie Bruinisse Oudejaarsavond, 's Avonds zes ure: Gewone dienst. Nieuwjaarsdag, 's Voorm. half tien ure: Idem Evangelisatie Jeruël II Oudejaarsavond, 's Avonds 8 ure: Het Bestuur. Nieuwjaarsdag, 'sAvonds 7.30 ure: IJem. Practische wenken over Boom- en Ooftteelt. 4. Gedurende den winter hebben we in onzen tuin wel weinig, doch altijd nog wat te doen tijd en gelegenheid genoeg om het toekomstig werk gemakkelijk en meer productief te maken. Onze vruchtboomen zijn nu kaal, we kunnen met één oogopslag het dorre hout en de nesten van 't ongedierte z;en en ook welke takken en twijgen moeten verwijderd wordenzal de boom ijlluchtig en welge vormd zijo. Hebben wij gepasseerd jaar opgemerkt, dat sommige boomen ziek waren, schurftig aan stam en takken, verdord aan de toppen van scheuten en twijgen veel looze botten en oogeD, brand in de bladeren vuur en kankervlekken in den bast van jeugdige stammen schild en bladluis dan kunnen we nu middelen aanwenden, om die kwalen tegen te gaaD, in vele gevallen de boomen te genezen. De gevallen bladeren en het snoeisel van die zieke boomen moeten ver zameld en verbrand worden. Nooit mag men dat blad onderspitten of op de composthoop breDgen, anders loopt men gevaar dat metter tijd meer boomen door de ziekte worden aaDgetast. Met succes wenden wij bij zulke zieke boomen een probaat middel aan we maken een pap van koedrek, dikke kalk melk groene zeep en zooveel bloem van zwavel dat het mengsel lichtgeel gekleurd is. Hierbij een scheutje petroleum gegoten smeren wij met een stijven borstel tak voor tak van onder tot boven in. Dit werk eischt voor zichtigheid om de botten en de vruchttakjes niet af te stooton niettemin gaat het werk nog al vlug vooruit bij mooi stil droog weer. Ia 1901 vlekten en geelden de bladeren van een schoonen leiboom gedurende den zomer wij dachten eerst dat de felle zonnewarmte de oorzaak was, doch bij nadere beschouwing zagen we, dat de meeste takken bezet waren met kleine beestjes, de bast op vele plaatsen ruw en bulterig en bij afschilfering niet malech-groen, maar bruin gekleurd was. We smeerden verleden jaar die takken met onze pap in en dezen zomer bleef de boom fleurig en groeD, droeg vele schoone vruchten en zit nu vol met botten en vruchttakjes. Eveneens verdwenen door ons smeersel hoopjes bloedluizen, die zich op een paar kankerachtige appelboomen bevonden. 2. Do druivenwingerd heeft door het gure en natte weer een zeer slecht jaar gehad. Vele dier boomen hebben geducht geleden ze toonden zich ziekbeschimmelde ranken bladeren en bessen. Wie nu deze ranken ia den loop van den winter ingesneden Diet met zwavelzuur besmeert loopt groot gevaar het volgend jaar weinig profijt van zijn druiven te trekken en misschien genoodzaakt zijn do ranken geheel weg te snijden. Zorg vooral het snoeisel en de bladeren van den zieken wingerd te vernietigen om besmetting van gezonde struiken te voorkomen. 3. Vruchtboomen, op zeer zonoigen stand, abrikozen en perziken vooral, tegen muren en schuttingen beginnen in het voorjaar al vroeg te werken, in sommige jaren al in het laatst van Februari. Licht dat een buiige Maart, een grillige, gure April met zijn strenge nachtvorsten bloesem en vrucht verwoest. Tegen dat gevaar hebben we wapenen. We kunnen het «uitloopen" dier gunstig staande boomen wel een maand «verlaten". Als de bodem diep bevroren is. beleggen wij hem met een dikke laag vaalt- mest, we keeren daardoor de koude in, de «natuur" uit den groDd, en beletten zóó het «werken" van den boom, vooral als we de moeite doen hem door een rieten mat of een gordijn te bedekken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2