MIDDELBURG--ZIERIKZEE. Tholen, 26 Dec. De koopman C. Vrients, uit Bergen-op-Zoom, die met muilezel en wagen op den weg naar Tholen door de stoomtram werd aaDgeredeD, ia aan de gevolgen zijner verwondingen overleden. De muilezel moest wegens zware kwetsuren worden afgemaakt. Goes. De gemeenteraad besloot tot den verkoop van enkele eikeboomen voor de som van f 40,10. Een aantal olmen, die ook tot verkoop waren aangewezen, zullen wegens te gering bod blijven staan. Tegelijk werd de verordening op bet heffen der begrafenisrechten opnieuw vastgesteld en ter goedkeuring aan de Koningin opgezonden. De bom is gebarsten. De chef van het bookmakers kantoor alhier, J. de Paauw, is in arrest genomen, en naar het huis van arrest te Middelburg vervoerd. De personen, die op het kantoor werkzaam waren, hebben voorloopig gedwongen vacantie. Vlissingen, 24 Dec. De gemeenteraad heeft een voorstel van Burgcm. en Weth. betreffende ruiling van gronden met de Kon. Maatschappij »De Schelde", waardoor uit voering kan worden gegeven aan een reeds lang bestaand plan tot het bouwen van een 400-tal arbeiderswoningen, aangenomen. Landbouw en Veeteelt. Tot bestuursleden van den bond van han delaars in boomvruchten op Zuid-Beveland zijn gekozenJ. Hoornick te 's Heerenhoek (voor zitter), J. de Jager te Kapelle (secretaris), J. Eckhardt te Nisse, G. de Jager te Baar land, M. Daane en C. Dagevos te Kloetinge, J. de Koster te 's-Gravenpolder. Hebt gij wel eens nieuwe aardappelen gegeten op Kerstmis Onmogelijk is het niet. In Zweden verkrijgt men ze op de volgende wijze. De oude aardappels worden tot Augustus droog bewaard, en van tijd tot tijd afgekiemd. Einde Augustus poot men ze, waarna ze spoedig uitloopen. Zoodra de eerste nachtvorst het loof heeft vernietigd, wordt dit afgenedenbij sterkere nachtvorsten wordt de grond met bladeren bedekt, welke bedekking men vermeerdert naarmate het meer begint te vriezen. Zoo verzorgd zijn de aardappelen tegen Kerstmis voor gebruik geschikt. Het verdient echter de voorkeur voor deze cultuur droog gelegen land te gebruiken. Dreischor. Naar men verneemt zijn bij de laatste bieten-campagne aan de haven alhier ingeladen 4.455 400 KG. suikerbieten en aangevoerd 1.837.500 K.G. pulp. In 1901 werden van hier uitgevoerd 7.974 300 K.G. bieten en aangevoerd 3.436.800 K G. pulp. Bruinisse. Ia de vergadering der Maat schappij ^Onderlinge Hulp", eene vereeniging voor verzekering tegen schade door varkens ziekte, waren 30 leden tegenwoordig. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de vereeniging in bloeienden toestand verkeert. Met inbegrip van het goed slot van vorige jaren was de ontvangst f 707,445 en de uitgaaf f 47,95, zoodat er thans een goed slot is van f 659,495. Als bestuurs leden werden herkozen de heeren Joh Elen- baas en A. J. Gideonse. RECHTSZAKEN. Men meldt uit Zutfen Als vervolg der zaakmevr. E. geb. D. kan worden gemeld, dat de rechtbank tegen de genoemde beklaagde mevr. E. een gevangenis straf eiBchte van 2 jaren, onder aftrek van de preventieve hechtenis, na voor de meid noodhulp Ca. S. wed. B. vijf maanden gevangenisstraf te hebben geëischt. Uit het getuigenverhoor was geblekeD, dat de dienst bode voortdurend geld bad ontvangen van mevr. E., opdat zij maar goed voor deze getuigen zou. In zijn requisitoir wees de officier van justitie er op, dat beklaagde thans den druk ondervond over deze recht bank en dat op haar kinderen de schande rust. Zij heeft gelogen en geïntrigeerd en een geheel huishouden ongelukkig gemaakt. De goede zijde van dit proces is, dat haar echtgenoot, de heer E. te Apeldoorn en mej. K., de kinderjuffrouw, in hun eer zijn hersteld. 29 December uitspraak. RKN1EEWS. Beroepen bij de Doopsgezinde Gemeente te Blokzijl, ds. G. Hofstede te Aardenburg. Bedankt voor de toezegging van beroep bij de Herv. Gem. te Hoofdplaat door den heer H. Altevugt Jr., cand. te Botterdam. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gemeente te Kockengen (prov. Utrecht) door ds. P. de Looze te Oud-Vossemeer. Dr. Slotemaker de Bruine, pred. bij de Herv. Gem. te Middelburg, heeft zijn benoe ming tot directeur van de Weeeinrichting te Neerbosoh niet aangenomen. De te Burgh en Haamstede gehouden kerstfeestvieringen mogen goed geslaagd heeten. Die te Burgh met de kinderen der Zondag school werd Donderdagmiddag gehouden in het schoolgebouwdie te Haamstede had Vrijdagavond plaats in het kerkgebouw dor Ned. Herv. Gemeente voor de schoolkinderen. Vooral bij de laatste waren een groot aantal feestgangers tegenwoordig. De harmonie Witte van Haamstede" ver leende daar de onmisbare medewerking. PR.BDIBL: in onderstaande Gemeenten van X o n d a g 2 8 W De Geref. Kerk te Zierikzee: 's Voorin, tien ure en 's avonds zes ureds. Esselink Gat. Zondag 3. Herv. Kerk te Kerkwerve: 'sVoorm. half tien ure: ds. Blankert. Herv. Kerk te Serooskerke: Geen opgaaf ontvangen. Herv. Kerk te Burgh: 'sVoorm. half tien ure: ds. De Jagher. Herv. Kerk te Renesse: 's Voorm. half tien ure: ds. Kapteyn. Herv. Kerk te Noordwelle: 'sNam. twee ure: ds. Kapteyn. Herv. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ureds. Brouwer. Geref. Kerk te Haamstede: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ure: ds. Koolstra. Herv. Kerk te Eikerzee: 's Voorm. half tien ure: ds. De Leur. Geref. Kerk te Eikerzee: 'sVoorm. 9.30 ure en 'snam. 2 ure: ds. Raman. Herv. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. tien ureds. v. d. Broek. Geref. Kerk te Brouwershaven: 's Voorm. half tien ure en 's nam. twee ureds. Geerling. Herv. Kerk te Zonneraaire: 's Voorm. half tien ure: ds. Zeeman. Geref. Kerk te Zonnernaire: 's Voorm. 9 30 ure en 'snam. 2 ure: Leeskeik. Herv. Kerk te Noordgouwe: 's Voorm. tien ure ds. Nauta. Herv. Kerk te Dreischor: 's Nam. twee ure: ds. A. Burger. BEURTEN Schouwen en Duiveland. e c e m b er 1 O O 2. 's avonds Chr. Geref. Kerk te Zierikzee: 'sVoorm. 9.30 ure, 'snam. 2 ure en ure: ds. Wessels. Herv. Kerk te Ouwerkerk: 's Voorm. ha'f tien ure: ds. Van den Berg van Zierikzee. Herv. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9.30 ure en 's nam. 2 ureds. Van der Linden. (Doopsbediening). Geref. Kerk te Nieuwerkerk 'sVoorm. 9.30 ure, 'snam. 2 ure en 's avonds 5.30 ureLeeskerk. Oud-Gerei. Kerk te Nieuwerkerk: 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5.15 ure Leeskerk. Herv. Kerk te Oosterland 's Voorm. 9.30 ure en 's nam. 2 ure: dr. Gertf. Kerk te Oosterland: 's Voorm. 9.30 ure, 's nam. 2 ure: ds, 's avonds 6 ure Leeskerk. Herv. Kerk te Sirjansland 's Voorm. half tien urede heer Boogaard, cand. tot den H. Dienst. Herv. Kerk te Bruinisse: 's Voorm. 9.30 ure en 's nam. 2 ure: ds. Waarden burg. Geref. Kerk te Bruinisse 'sVoorm. 9.30 ure en 'snam. 2 ure: Leeskerk. Oud-Gerei. Kerk te Bruinisse. 's Voorm. 9 ure, 's nam. 2 ure en 's avonds 5 ure: Leeskerk. Evangelisatie Bruinisse 'sVoorm. 9.30 ure en 'snam. 2 ure: Gewone dienst. G. Smit. C. Staal en Evangelisatie Jeruël H: 's Voorm. 10 ure, 's nam. 3 ure en 's avonds 7.30 ure: Het Bestuur; 'snam. 5 ure: Kiiidcsamenkomst. i Brieven uit Berlijn. (Van onzen correspondent). De legendarische Auisterdamsclie ii»illioenen-erfenisBrandt voor het Beriijnsclie Landgericht. Berlijn, 22—xii-'02. Uit het handig speculeeren door eenige geslepen intriganten op de domme goedgeloovig- heid der massa, waarvan het groote zwende laars- en chantage-proces, op 't oogenblik dienende voor het Landgericht I in Moabit, typische staaltjes te zien geeft, zou een novellist stof te over kunnen verzamelen voor een spannenden krimineelen roman, spannend niet het minst wegens het feit, dat de handeling grootendeels in het buitenland speeltover meer dan 100 jaren loopten binnen- en buitenlandsche autoriteiten herhaaldelijk in de zaak verwikkeld worden. Gegevens: 1°. Een zekere Brandt, uit Eschwege in Hannover geboortig, die in het eind van de 18e eeuw in Amsterdam moet overleden zijn 2°. een enorm fortuin moet hebben nagelaten 3°. waarvan een groot gedeelte echter niet in handen zou zijn gekomen van de erfgenamen in Duitschland; 4°. een aantal kleine luidjes, allen bewerende van moeders- of vaderszijde van dezen bewusten Brandt af te stammen 5°. eenige slimme gasten, die hen op de groote erfenis opmerkzaam hebben gemaakt en sedert op kosten dezer //belanghebbenden" jarenlang werkzaam zijn om het geld (dat nooit voorhanden is geweest) los te krijgen 6°. Graaf Douglas, lid van het Abgeordneten- haus, schatrijk, eigenaar van kali-bergwerken, op wien door de onder 5°. bedoelde flesschen- trekkers door middel van brochures en dreig brieven pressie is uitgeoefend, de millioenen uit de Brandtsche erfenis, waarvan hij zich op slinksche wijze zou hebben meester gemaakt, uit te keereu aan de rechtmatige erfgenamen. De beide aangeklaagden, Brandt, metselaars baas en Bethkemakelaar, hadden graaf Douglas beschuldigd, met behulp van papieren, welke hem ongeveer 40 jaar geleden ziju portiersvrouw (een geboren Brandt), ter hand stelde, in 1868 25000 gld. en in 1869 5.000.000 gld. uit de Brandt'sche erfenis zich te hebben toegeëigend. In de zitting van heden, welke ik bijwoonde, ontbrak het niet aan verrassende momenten, evenmin als in die van eergisteren, toen één der getuigen König, die beweerde meermalen ten bate der belanghebbenden naar Amsterdam te zijn gereisd, staande de zitting door den Staatsanwalt werd gevangen genomen, daar deze hem sterk verdacht valschheid in geschrifte te hebben gepleegd. De zittingen worden in de kleine Schwur- gerichtsaal van het reusachtige Kriminal-gericht gehouden. Aan de smalle zijde der zaal, onder de meer dan levensgroote schilderijvoorstellende Koning Fried rich "Wilhelm VI in kronings- ornaat, zit de president, Landgerichtsdirektor Opitz. Links en rechts twee mede-rechters. Verderop aan een aparte lessenaar ter rechter zijde de Staatsanwalt Liebenow, ter linkerzijde van de rechters de griffier en een jonge referendar, waarnemend substituut-griffier. Aan sluitend in een rechten hoek aan de presidents tafel aan de eene zijde de plaats voor de aangeklaagden en hunne advokaten, daar tegenover die voor den privé-aanklager, graaf Douglas met zijn advokaten, en op de tweede bank achter dezen de pers vertegenwoordigers. De zaal wordt door een hek in twee ongelijke deelen gescheiden. Achter het hek zitten de toehoorders, daarvoor de getuige. Getuige Künig dischte eergisteren het volgende //geloofwaardige" verhaal op. In Nov. 1890 en Mei 1901 was hij in Amsterdam, logeerde in het hótel «De Meester" en maakte bij Kras- nopolski kennis met een koopmanmet wien hij over het doel van zijn reis sprak. Deze bracht hem in kennis met een beambte van het //Grootboek", die hem twee documenten verschafte, de eene maal in het Duitsch, en de andere maal in het Hollandsch gesteld, voorzien van den stempel van het kanton gerecht inhoudende, dat aan graaf Douglas de bovengenoemde kapitalen waren uitgekeerd. //Toevalligerwijs" weet de getuige geen ant woord te geven op de vragen, waarop het aankomt; President: Hoe heette de beambte? Getuige: Van der Velde of zoo ongeveer. Ik weet het niet precies. Wat hebt u er voor betaald? Dat weet ik niet meer. Hoor eens getuige, ge hebt een erg wonderlijk geheugen. Ge zult toch wel begrijpen, dat hetgeen ge hier meedeelt, al heel onwaar schijnlijk klinkt. Hoe komt het, dat de stempels onder uwe stukken er zoo vreemd uit zien? Ge weet toch zeker, dat er valsche stempels bestaan, en dat men in elke Berlijnsche Kaschemme (dievenkroeg) dienstzegels van zeer vele autoriteiten voor enkele groschen kan bekomen. Staatsanwalt Liebenow verzoekt de getuigenis van König te protokolleeren. In het nauw gebracht door het kruisverhoor, weet Künig hoe langer hoe minder positiefs mee te deelen. Hij weet niet, of de man, die hem de stukken verschaft heeft, werkelijk ambtenaar was, dan wel of hij met een zwendelaar te doen heeft gehad. Hij weet zelfs niet, of hij de stempelkosten voor de gezegelde stukken betaald heeft. President: Hoe komt het, dat de eene rechterlijke verklaring in het Hollandsch, en de andere in het Duitsch is gesteld? Getuige: Ik heb geen Duitsche verklaring verlangd. Misschien is het stuk in het Duitsch gesteld, omdat de beambte wist, dat ik een Duitscher was. President: Wel zoo? Dus uit eigen beweging? Dan is hier in het tweede stuk nog een hoogst zonderlinge fout. Hier staat, dat aan Heinrich Douglas uit Anhersleben in de jaren 1868 en 1869 de gelden, waarvan sprake is, in Amsterdam zijn uitbetaald. Maar graaf Douglas heet Hugo. Kunt ge dit verklaren? Getuige: Neen. President: Ik zal u op iets attent maken. Door een vergissing waren in het adresboek van 1900 de voornamen van graaf Douglas met Sholto Heinrich in plaats met Hugo Sholto genoemd. Dat treft toch wel wonderlijk. GetuigeIk moet bekennen, dat het opvallend is. De President zegt tot getuige, dat hij hem zeer sterk verdenkt valsche stukken te hebben verschaft. Als het protokol hem ter teekening wordt voorgelegd, weigert König dit te doen, waarop Staatsanwalt Liebenow van zijn bevoegd heid gebruik maakt, en König terwijl de verhandeling een oogenblik wordt verdaagd gevangen laat nemen, en door een gerechtsdienaar laat wegbrengen. Juffrouw Pilzecker, de dikke vrouw van een kroeghouder, scheen vandaag te meenen, dat de rechters hare bakerpraatjes evenzoo voor goede munt zou opnemen als hare medeleden van de «Kongsi", doch daarmee kwam zij bedrogen uit. Gisteren had geen zitting plaats gehad. Heden was de opening bepaald op half 10 uur, doch toen ik om 10 uur de zaal binnentrad, niet anders denkende, of het geding was reeds in vollen gang, merkte ik, dat dit niet het geval was. Men wachtte reeds een half uur op de beide beklaagden te vergeefs. De advokaat Schwindt deelt mee, dat hij zooeven een brief heeft ontvangen van Brandtwaarin deze schrijft, dat hij niet kan verschijnen, daar hij nieuw be wijs-materiaal wil verzamelen. Rechts- anwalt Symons weet niet, waarom zijn cliënt Bethke niet aanwezig is. De Staatsanwalt vindt een en ander zeer verdacht. Op zijn verzoek besluit het gerecht de beide beschuldigden in preventieve hechtenis te laten nemen. Altijd, wanneer dit gelukt, daar zij waarschijnlijk van den vrijen dag gebruik hebben gemaakt, om het hazenpad te kiezen. Na dit verrassende intermezzo krijgen we het fameuze verhaal van juffrouw Pilzecker, dat ik hier laat volgen De getuige vertelt, dat zij in 1897 of 1898 met de sedert overleden Amelie Brandt in Holland is geweest op het archief. (Welk archief?!) Juffrouw Brandt was daar al eens vroeger geweest. Daar had een man, van wien zij een attest verlangden, een aktenstuk te voorschijn gehaaldzij had het goed gezien, dat daarin getallen stonden en de naam Dou glas. De man had in het aktenstuk gekeken, en in gebroken Duitsch gezegd: Waarom komt gijlieden eigelijk hier? Blijft toch thuis en gaat naar het Auswiirtige Amt en naar graaf Dou glas, daar vindt ge alles, wat ge voor de erfenis noodig hebt. President: U spreekt van een archief. Hoe weet u dan, dat het een archief was? Getuige: Jufïr. Brandt zei, dat het een archief was. Recht8anwalt Symons: Is de getuige wel eens hier op het Hollandsche gezantschap geweest? Getuige: Jazeker. Daar heeft een man, die gebroken Duitsch sprak, tot mij gezegd Het spijt me wel, dat ik u moet zeggen, dat uwe regeering de eigelijke bedrieger is, de Hollandsche regeering is voor alles wat voor gevallen is, niet aansprakelijk. Rechts- anwalt Schwindt: Waar was dan 't Hollandsche gezantschap? Getuige: In de Vosstrasse, vierde verdieping. (Hier is de kanselarij). R. A. Schwindt: Is het waar, dat u ook aan de Koningin-Regentes der Nederlanden hebt geschreven Ja, dat is zoo. Wij zijn daarop op het gezantschap ontboden. R. A Schwindt: Heeft de ambtenaar op het gezantschap nog meer gezegd? Getuige: Wij hadden hem verteld, dat wij ons nog eens tot de Koningin zouden wenden, en daarop had hij gezegd «Meine Damen, maakt ons toch niet ongelukkig, daar onze Majesteit van al die dingen niets weet". Juffrouw Pilzecker mag weer gaan zitten en hult zich in hare grijze cape. Later worden zij en haar man, de kroeghouder, evenals het echtpaar Timen, uitgenoodigd den eed af te leggen. Op het einde van de zitting deelt de Staatsanwalt mede, dat hij de beide stukken, waarvan bij het getuigenverhoor König sprake was, aan den konsul-generaal in Amsterdam heeft opgezonden met verzoek door het kanton gerecht te laten constateeren, of de stukken al dan niet echt zijn. Hij heeft op spoed aan gedrongen en verwacht de stukken uiterlijk Maandagavond terug. Ik was verhinderd de zitting tot het eind bij te wonen, doch vermoed, dat de President de zitting tot Dinsdag zal verdagen, daar alle getuigen zijn gehoord. Of de definitieve veroordeeling der zwarte bende nog vóór Kerstmis zal plaats hebben, is nog lang niet zeker. Het zou me niets verwonderen als behalve getuige König, nog andere getuigen in preventieve hechtenis worden genomen. De beide beschuldigden in het. beruchte millioenen-proces, Brandt en Bethke, zijn bij verstek veroordeeld, de eerste tot 2 jaar. de laatste tot 1'/, jaar gevangenisstraf. Hunne advokaten zijn bij het Reichsgericht in hooger beroep gekomen, zoodat de geheele geschiedenis voor deze hoogste instantie nog eens zal worden afgespeeld. Intusschen is de valschheid der beide naar Amsterdam opgezonden stukken reeds gebleken; getuige König zal zich dus eerlang wegens «Urkunden Fiilschung" hebben te verantwoorden. K. Gemengd Nieuws. Een der Urker vieschers, die tijdens de laatste vorst in de Noordzee aan het visschen waren en die nu naar hun eiland kunnen terugkeeren, is op merkwaardige wijze gered. Schipper P. Pasterkamp, varende op de blazerschuit »U. K. 321", was in een storm- achtigen nacht en bij felle vorst ter hoogte van het vuurschip »de Haaks" met zijn knecht en een jongen bezig het kornet uit te werpen, toen hij door de gladheid uitgleed en over boord viel. Het water, dat tegen of binnen boord sloeg, werd in dien nacht ijs. De man verdween in de diepte, schoot weer boven en zwom zijn schip, dat door den wind voort gedreven was, achterna. Gelukkig zwaaide de blazer over den windwant de »sprink" (het achterste kortouw) was tot zijn geluk nog niet vastgemaakt en de korlijn stond strak gespannen. Intusschen zonk Pasterkamp voor de tweede maalhij behield echter zijn bewustzijn en greep onder water met de uitgestrekte armen nog bijtijds het net, waarna bij, steeds onder water, langs de lijn naar boven klauterde. Toen riep hij naar den knecht, die op de plecht met een haak in de hand uitkeek of bij den drenkeling zien en vatten kon. Vóór den steven kreeg hij hem in 'toog; hij sloeg hem nu dadelijk den baak in de kleeren deze scheurden door. Met slechts één been binnen boord en het ander er buiten op een vooruitstekend hout, boog de knecht nu voor over om de hand van den schipper te vatten. Elk oogenblik liep de knecht, Albert Kroon, gevaar, om van het gladde, slingerende vaartuig te vallen, ook wijl hij alle krachten moest inspannen om den drenkeling, die met één hand de lijn en met de andere zijne hand vasthield, omhoog te krijgen. Reeds had Kroon eenige malen geklaagd, dat hij met zijn ver kleumde handen den schipper, die met zijn doorweekte wijde kleeding zoo zwaar was, niet meer kon houden, en deze had reeds gezegd»Laat me maar lostoen hij op den inval kwam, een touw om zich' te laten werpen. De joDgen, die tot dusver van schrik werkloos was gebleven, haalde een touw, dat, fluks om het hoofd van den schipper geworpen, dezen bij het optrekken misschien geworgd zoii hebben, indien hij er niet in geslaagd was, een arm er doorheen te wringen. Met vereende krachten werd nu Pasterkamp langs den gladden buitenkant opgebeschen en binnenboord gehaald, waar bij dadelijk bij een flink vuur van droge kleeding voorzien werd. Voordeelige vissclierij. Als een bewijs van de zeer goede uitkomsten der haring- visscherij kan gelden, dat de gemiddelde besomming der te Katwijk aan Zee thuis- behoorende bommeij ongeveer f 8500 bedraagt en der loggers ongeveer f 18,500. In jaren werden deze cijfers niet bereikt. Een inbreker met één bijlslag gedood II. en zijn vrouw, te Wosterwolde, lagen reeds lang in zoete rust, toen de vrouw plotseling haar echtvriend wakker maakte met de woorden Hinderk, daar lopt wat op dele, as 't moar gijn inbrekers bin H. het bed uit, od, met een bijl gewapend, treedt bij in de nachtelijke duisternis op den dorachvloer. Is doar wel roept hij met stentorstem. Geen antwoord volgt, maar een slepend geruisch komt nader. Geef antwoord, of'k sloag ton schreeuwt Hinderk boos. Nog geen antwoord. Het hortend, halfslepend, half stappend geruisch is thans in zijn onmiddellijke nabijheid. Nu zwaait H. zijn bijl met forsche, reusach'ige kracht om zich en reutelend valt de inbreker voor zijn voeten neer. Als moeder met de lamp uit het slaap vertrek komt, zien beiden hun slachtoffer zieltogend op de deele liggen. Hindirk had. hun eigen gemeste, zoetemelkecbe kalf, dat zich losgerukt had, een zoo zwaren slag toegebracht, dat het oogenblikkelijk moest wordt n geslacht Op één van de jaarlijksche markten in een kleine stad van Rusland zag een heer, hoe een Zigeuner en een Pool aan 't diögen waren over een paard. Nieuwsgierig te ver nemen, wie van de beide gauwdieven wel 't gladst was, ging hij, nadat de koop gesloten was, naar den Zigeuner en vroeg hem, hoe veel hij voor het paard gekregen had. De Zigeuner opende zijn hand, en toonde hem een bankbiljet van 10 roebels (ruim f 12). »Maar is dat niet heel weinig?" »Neen", antwoordde de Zigeuner, »want de knol is heelemaal lam". De man ging daarop naar den Pool en zeide: Zoo, ge hebt 10 roebels gegeven voor een lam paard?" De Pool knipte een oogje en zeide: »LamDe knol is zoo gezond als gijik heb gemerkt, dat hij heelemaal verkeerd beslagen is en daar door hinkt bij". De heer bracht dit aan den Zigeuner over, waarop deze van zijn kant een oogje knipte en fluisterde: »Hij is zoo lam als een oude stoel op twee pooten. Ik heb hem met opzet zoo verkeerd laten beslaaD, opdat gedacht zou worden, dat het hinken daarvan kwam". Toen dit ook weer aan den Pool werd meegedeeld, scheen hem dat toch te treffen, en hij liet een oogenblik het hoofd hangen. Daarop slaakte hij een kleine zuchten troostte zich met de woorden»Nou, 't komt er ook niet op an't briefje is toch valsch". Niets nieuws onder de zon. De buitengewoon lage stand van den zilverprijs geeft iemand aanleiding in herinnering te brengen, dat de geschiedenis zich ook hier herhaalt. Immers reeds tijdens Koning Salomo was het zilver ontzaglijk in waarde gedaald. In Boek I der Koningen leest men in 10 21 »AUe drinkvaten der Koningen waren van goud en alle vaatwerk uit het woud van Libanon waren ook enkel goud, want het zilver was niet in tel in Salomo's tijd". En in vers 27 leest men »En de Koning maakte dat er zooveel zilver in Jerusalem was als steenen". TELEGBAHHEN. 's-Gravenhage, 27 December. Officieel Aljeh heden. Derde vrouw en eenige zoon, dus het geheele gezin van den pretendent-sultan van Afjeb, is gevangen. A B K T 1 IBIOHTEN. Middelburg, 24 Dee. Ter graanmarkt van heden was uit Walcheren de aanvoer niet groot en daar er naar alle artikelen nog al een goede vraag bestond, zoo bleven prijzen van een en ander onveranderd, uitgenomen tarwe, die lager werd gekocht. De noteering is als volgtWalch. tarwe werd f 6.50 tot f 6.75 naar kwaliteit betaald; rogge f575; wintergerst niet ter markt; zomer dito f 4.60 a f 4.70Walch. witte boonen werden van f 12 tot f 12 25 gekocht; ronde bruine boonen niet getoondlange dito f 11; paardenboonen f6.75 a f7; groene kookerwten werden van f 9.50 f 9.75 naar deugd gekocht. De eerstvolgende marktdag zal hier op deD 2 Januari 1903 gehouden worden. Schiedam, 27 Dec. Noteering distilla teurs 8. Burgerlijke Stand van Zierikzee. GEBOREN: 20 Dec. Een dochter van W. J. Willemse en M. B. Kokbé. 20 C. J Simmers en K. van de Zande. 21 N. Ringelberg en W. Oosse. 22 9 zoon H. G van den Doel en J. Schuit man. 25 dochter J. Suurland en M. Krakeel. overleden: 21 Dec. E. P. van de Voorde, 10 m., d. 24 D. Schoenmaker, 42 j., echtgen. van A. Willemse. 8TOOMBOOTDIBN8T DecemberJanuari. AMSTERDAMSCHE TIJD. Van Middelburg: 'smorg. 'smidd. Zondag 28 7,30 Maand. 29 7,30 Dinsdag30 7,30 Woens. 31 7,30 Dond. Vrijdag Zaterd. Zondag 7,30 7,30 7,30 7,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 1,30 Van Zierikzee: 'smorg. 'smidd. Zondag 28 7,50 Maand. 29 6,30 Dinsdag30 7, Woens. 31 7,50 Dond. 1 7,50 Vrijdag 2 6,30 Zaterd. 3 7,50 Zondag 4 7,50 1,30 1,30 1,30 1,30 2,— 1,30 Indien reizigers van Zierikzee naar Goes, bij den Agent te Zierikzee, vóór het vertrek der boot, ('y-lig voor de o:htendreizen op den voorafgaanden avond, vóór 8 uui) plaats nemen voor den wagen van Catsche veer, zal om een bijwagen naar Goes worden getelegrafeerd. KDVERTENTIEN. Bevallen van een Zoon, M. VAN HOEVE—Romeijn. Noordgouwe, 24 December 1902.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2