ZIERIkZEESC NIEUWSBODE. Zaterdag 27 December 1902. Patent-Oliejassen, Nieuwjaars-Collecte. ierils.zeesch.e Courant). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., B E R 8 CRT. Nieuwjaarswenschen. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN. J Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG on ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7788. Iroott ireni i J. Dlreoteur a. J. DE LOOZE. Redacteuren: f' FR^NKEL. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fkünkkl, Meelstraat 386, Zierikzee. 1 5 regels T'cts. Elke regel meer lö cts. Poststraat C 103, in Zij, die zich met 1 Januari a.s op deze Conrant abonneercn, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhandelaars nemen abon nementen aan. A. J. BB IjOOZE, Birectenr. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cts. a contant in ons blad worden opgenomen. liet no. van 1 Januari 1903 wordt des Donderdagsmorgens hier ter slede bezorgd, terwijl wordt zorg gedragen dat dit op dien morgen door geheel Schouwcn-Duive- land, Tholcn, Goes enz. kan worden ontvangen. De inzending der advertentiënvoor dat no. bestemd, kan geschieden tot Woensdag 31 December, uiterlijk des namiddags 2 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; In aanmerking nemende de bestaande Verordeningen tot Wering der Bedelarij in het algemeen, hebben goedgevonden: 1«. Ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ter verlichting van den nood der armen, op Dins» (ljtg tlcii 30 December e.U., des middags eene Collecte zal gedaan worden, om uit het beloop daarvan, eene buitengewone uitdeeling aan alle behoeftigen te doen. 2°. Aan alle behoeftigen te verbieden, om op 1 Januari eerstkomende, aan de woningen der Ingezetenen rond te gaan om, onder voorgeven van Nieuwjaar-wenschen, te bedelen. Zij noodigen de Ingezetenen uit, om op den aanstaanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen uit te reiken aan zoodanige armen, die, ondanks dit verbod, aan de woningen mochten komen bedelen, en verzoeken hen op den 30 December c.k. milde bijdragen in de collecte te doen en alzoo mede te werken aan het doel, hetwelk het Bestuur zich bij het verbod van bedelarij voorstelt. Zierikzee, den 22 December 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De kust van Venezuela is thans in blokkadetoestand verklaard, nadat Engeland, Duitscbland en Italië formeel den oorlog aan Venezuela verklaard hebben. Die oorlogs verklaring is volgens de bepalingen van het volkenrecht noodig voor de geldigheid van de blokkade. Het zal evenwel, naar het zich laat aanzien, zoo'n vaart niet loopen. Want de verbondene mogendheden hebben ter voor koming van een dreigend conflict met Amerika het voorstel van Roosevelt, het geschil met Venezuela scheidsrechterlijk te beslechten, aangenomen. Zij hebben Roosevelt zelf uit- genoodigd de taak van arbiter op zich te nemen. Of deze met de aanbieding er van wel zeer ingenomen zal wezen, betwijfelen wij sterk, maar hij zal in de gegevene om standigheden vermoedelijk wel niet anders kunnen doen dan haar aannemen. Amerika had voorgesteld de berechting der kwestie op te dragen aan het Haagsche Hof van Arbitrage, dat krachtens zijn doel en samen stelling het daartoe aangewezen college is. Maar de vorsten en hunne ministers, die deze internationale rechtbank zelve in het leven hebben geroepen, schijnen van haar uitspraken nog niet gediend te zijn, en behoudens de gevallen, waarin de vrees voor een onzekere krijgskans de moeder der arbitrage is, liever aan geweren en kanonnen de beslissing van hun geschillen met zwakkere natiën over te laten. De mogelijkheid is echter niet uitge sloten, dat Roosevelt het aanbod van de hand wijst, en in dat geval zou aan het Haagsche Hof van Arbitrage de beslissing worden opgedragen. De Kroonprins van Duitschland heeft te Oelo in Pruisisch Silezië, aan een deputatie van werklieden, die hem de verzekering gaf van haar onwrikbare trouw en innige gehechtheid aan het Keizerlijk Huis, zijn hooge voldoening te kennen gegeven, dat er tus8chen de werklieden en de ellendelingen, die zich vermeten hadden een Duitschen burger in zijn eer aan te randen, geen gemeenschap bestond. O sancta simplicitas! (O heilige eenvoud 1) Het is den Kroonprins niet euvel te duiden, dat hij zóó spreekt. Kan hij weten, dat de toespraak van de werklieden-deputatio besteld werk is, dat zij eigenlijk niet uitgaat van de werklieden zelve, maar van de fabrikanten en patroons? Leeft hij niet, evenals de Keizer, in de vaste over tuiging, dat Krupp schandelijk belasterd is? Verkeert hij niet in den waan, dat de in trekking van de aanklacht tegen de Vörwarts uitsluitend het gevolg is van den wensch der weduwe, waaraan het Openbaar Ministerie zich gehaast heeft gevolg te geven? De machtigen der aarde worden vaak op een dwaalspoor gebracht, omdat zij de gebeurte nissen en toestanden door den bril bezien, die hun door belanghebbenden op den neus wordt In Saksen is aan het Hof een onver kwikkelijke geschiedenis voorgevallen, die de opmerkzaamheid van de geheele beschaafde wereld getrokken heeft, en vooral in politieke kringen groote sensatie verwekt heeft. Een aartshertogin van Oostenrijk, namelijk de oudste dochter van den Groothertog van Toscane, is gehuwd met deu Kroonprins van Saksen. Dit huwelijk kenmerkte zich niet door rozengeur en manenschiju, wat voor een deel te verklaren is uit de omstandigheid, dat deze echtverbintenis, zooals zoo dikwerf, in de vorstelijke familiën pleegt te geschieden, een mariage de raison geweest is, voor een deel zijn oorzaak vindt in het bekende feit, dat de Kroonprins met een actrice aan het Hoftheatre te Dresden in een ongeoorloofde betrekking leeft. Daarbij komt nog, dat de Kroonprins aan den drank verslaafd is, zich geregeld bedrinkt, en in dien toestand zich jegens zijn gemalin alles veroorloven durft. Heftige scènes zijn van een 6n ander het gevolg geweeBt. De Aarfsbortogin, die zich aan de zijde van zulk een gemaal hoogst ongelukkig gevoelde, leerde te Parijs een Belgischen onderwijzer kennen, André Giron genaamd, dien zij als gouverneur voor haar vier kinderen engageerde. Yoor dezen drie- en-twintigjarigen hoogstbeschaafden jongen man vatte zij alleDgs een vurige liefde op, die men uit een matrimoniaal oogpunt gewis veroordeelen mag. maar die men met het oog op de verschrikkelijke omstandigheden, waaronder zij gestadig leefde, toch wel eenigszins verontschuldigen kan. Zij werd toch zelfs door baar gemaal mishandeld. Deze bemerkte al spoedig de verboudiög, waarin Giron tot de Kroonprinses stond. Giron moest natuurlijk onmiddellijk het veld ruimen, begaf zich naar Brussel, maar bleef door een geheime briefwisseling met de Kroonprinses op de hoogte van alles. Ook achter deze briefwisseling kwam do Kroonprins, die zijn gemalin met een leger van spionnen omringd had. Hij trad woest tegen haar op, dreigend haar in een gesticht te zullen opsluiten. Zij, bedncht, dat men haar onder voorwendsel van krankzinnigheid naar een gesticht heimelijk zou ontvoeren, ontvluchtte, vergezeld van haar broeder Leopold, in het holle van den nacht, het Koninklijk Paleis, en nam, hare vier kinderen in handen van haar gemaal achterlatend, de wijk naar Genève, waarheen zich ook Giron begeven had. Wanneer werkelijk de vrees, in een krankzinnigen gesticht te worden opgesloten, haar tot de vlucht bewogen heeft, en niet het verlangen met haar beminde vereenigd te zijn de drijf veer er van geweest is, dan is het alleszins verklaarbaar, dat zij niet overeenkomstig haar moederlijk gevoel en plicht in het Koninklijk paleis, waar zij haar kinderen moest achterlaten, gebleven is. Alsof het een afgesproken werk is, heeft terzelfder tijd de Aartshertog Leopold Ferdinand van Oostenrijk Weenen verlaten, en is, na aan den Keizer al zijn ordeteekenen teruggezonden te hebben, eveneens te Genève aangekomen. Deze Aartshertog heeft reeds sinds lang zijn vorstelijk hart aan een tooneel- speelster verloren, en zal nu met haar in het huwelijk treden. Aan de reactionaire partij in Frankrijk is door de gevangenneming van de Humberts, die voor een honderd millioen gulden de natie hebben opgelicht, het wapen ontwrongen, dat zij tegen de Republikeineche Regeering gebruikte. Zij zal nu het Ministerie niet meer durven beschuldigen de Humberts aan de gerechte straf te willen onttrekken, en met opzet in een richting te hebben gezocht, waar deze niet te vinden waren. Het zal voor de Humberts geen triomftocht wezen, wanneer zij naar Frankrijk getransporteerd, hun intocht in Parijs houden. Wanneer de dag van hun aankomst bekend wordt, loopt half Parijs uit om hen waardig te ontvangen. De krijgswet in Transvaal is ingetrokken, maar in de plaats, van haar ia een andere wet gekomen, die aan de Boeren nog niet de hooggeroemde Engelsche vrijheid schenkt. Zoo kan volgens deze wet op bloot vermoeden iemand gearresteerd worden, kunnen huizen onderzocht en brieven geopend worden. Yoor ambtelijke willekeur stelt de wet de deur wagenwijd open. Chamberlain is te Durban aangekomen, waar hij op het stadhuis feestelijk ontvangen werd. In zijn antwoord op de tot hem gerichte toespraak, verklaarde hij gekomen te zijn om sympathie te betuigen aan zijn land- genooten over zee, en om ten aanzien van de nieuwe koloniën inlichtingen te verkrijgen. Italië. Z. H. de Paus hield Dinsdag 1.1. de gewone Kerstmis receptie voor de kardinalen en daarbij de gebruikelijke toespraak. Daarin veroordeelde de Paus, zonder daarbij de namon der betrokken Staten te noemen, in scherpe bewoordingen den strijd tegen de Congegratiën in Frankrijk en de indiening van het echtscheidings-ontwerp in Italië. Vervolgens verklaarde de H. Vader, dat in eene krachtige «Cbristelijk-democratische actie", uit het Christendom geboren, het beste tegenwicht ligt voor de sociaal-democratie en deze daarom voor de maatschappelijke samen leving een zeer te waardeeren steun mag heeten. Zwitserland. In de bergen heeft een vreeselijke sneeuw storm gewoed. Het postverkeer over de passen is geheel gestremd geweesteenige postwagens zijn ingesneeuwd en een postpaard is van den weg in een afgrond gegleden. Woensdagnacht ontplofte eene bom, die voor de kathedraal te Bern gelegd was, waardoor alle glasruiten, ook der aangrenzende gebouwen, stuk geslagen werden. Men gelooft met een aanslag van anarchisten te doen te hebben. Oostenrijk. Door de rechtbank te Weenen is een edelman met den roemruchten naam Potocki tot twee maanden gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij twee arme boertjes, die naar Amerika wilden emigreeren, voor 300 florijnen had opgelicht. Weenen, 23 Dec. De oudste broeder van kroonprinses Louise van Saksen, Leopold Friedrich, heeft tot keizer Franz Jozef een schrijven gericht, waarin hij verklaart afstand te doen van zijn positie aan het Oostenrijksche Hof en van al zijn eere-posten. Prins Leopold nam vervolgens met eene actrice de vlucht. De Fransche leeraar, die de prinses vergezelt, heeft zich ongeveer veertien dagen geleden te Brussel vertoond, waar hij toen reeds ver moedens opwekte tot de prinses in intieme verhouding te staan en men gelooft dat dit verblijf te Brussel met de vlucht der prinses onmiddellijk verband houdt. Engeland. Het heet (doch 't is niet te controleeren), dat de derde dochter van den koning (prinses Yictoria, die nu 31 jaar oud is) een oogje zou hebben op den zoon van den minister van koloniën Auster Chamberlain, die post meester-generaal is en zijn vader op een haar lijkt (in 't jong natuurlijk). De koning moet beslist tegen een zoodanige mésalliance wezen, doch de koningin, die bij ondervinding weet, dat »gelijk met gelijk" niet immer het beste paart, althans geen garantie is voor huwelijks geluk, zou haar dochter niet' tegenwerken. Londen, 24 Dec. Uit Washington wordt van gisterenavond laat gemeld, dat de laatste regelingen getroffen worden voor de definitieve onderwerping van het Yenezolaansche geschil aan een scheidsrechterlijke beslissing en men bericht verder, dat Duitsohland en Engeland Diet zullen aandringen op deelneming van Venezuela in de kosten van onderhoud der eskaders, welke Venezuela blokkeeren. Frankrijk. Toen lady Carnarvon Woensdag met haren man uit Parijs te Londen terugkeerde, ontdekte zij tot haar schrik, dat uit het valies, dat tusschen Parijs en Calais aangeteekend was vervoerd, hare juweelen ter waarde van 7000 p. et. gestolen waren. De diefstal is waarschijnlijk op den trein in Frankrijk gebeurd en was zoo handig uitgevoerd, dat van het forceeren van de sloten van buiten aan het valies niets te zien was. Duitschland. Professor Mommsen heeft van den hem toegekenden «Nobelprijs" 5000 Mark gegeven aan de armen van Charlottenburg. Uit de nu van verschillende zijden komende berichten blijkt, dat er sedert lang oneenigheid heerschte tusschen den kroonprins van Saksen en de kroonprinses. De 32-jarige kroonprinses kon zich, naar 't schijnt, met haar bewegelijken aard nooit voegen in de vrome omgeving en de strenge verveling van bet hof te Dresden, en ten slotte viel ook haar man haar hard daarom. Eerst wekte het niet weinig opzien, toen de kroonprinses tegen den zin van de geheele koninklijke familie, leerde wielrijden, eerst in 't geheim bij haar Amerikaanschen tandarts, met wien zij dan op zekeren dag in een luchtig wielrijderspakje door Dresden's straten reed. tot diepe ontzetting van de hofkringen en tot groot leedvermaak van de babbelzieke wereld. Later moet de prinses zich meer onder de leidiDg gesteld hebben van den joDgen Franschen taalonderwijzer van haar kinderen, die in het begin van December plotseling ontslagen werd. Acht dagen later ging de kroonprinses op reis naar Salzburg, zoogenaamd om baar ziekelijken vader, den ex-groothertog van Toscane, te bezoeken maar te Salzburg vond zij den ontslagen taalonderwijzer, en, naar 't schijnt is zij drie dagen daarna, 's nachts, met dezen wegge- loopen. Anderen geven een fatsoenlijker lezing, en zeggen, dat hare oudere broeder buiten weten van hun ouders, met haar weggereisd is. Thans moet de kroonprinses (die overigens in bet voorjaar een blijde gebeurtenis te gemoet ziet) te Genève vertoeven, waar ook de onderwijzer zich bevinden zou. Tien dagen lang was de familie het spoor van de vluchtelinge, die hen door een valech telegram uit Brussel op een dwaalweg gebracht had, geheel kwijt. Tegenover de pogiDgen, om alle schuld op do vrouw te werpen, zij gezegd, dat andere haar in bescherming nemen en o. a. haar vormelijk-vrome omgeving te Dresden als verontschuldiging aanvoerenen ook haar hartstochtelijk karakter in tegenstelling met dat van haar echtgenoot. Aldus de Berlijnsche correspondent der N. R. Ct. Nederland. Amsterdam, 25 Dec. Lammertje Zondag is tijdelijk onschadelijk gemaakt. De justitie meent n.l. voldoende bewijzen tegen haar te kunnen inbrengen om haar gerechtelijk te ver volgen wegens heling. Sedert haar echtvriend voor geruimen tijd op 's rijks kosten een onderkomen is bezorgd, leidde haar zaakje een kwijnend bestaan, ook al omdat de meeste leden der dievenbende, die bij haar hun intrek hadden genomen, in de gevangenis zitten, enkelen misschien voor hun geheele leven. Nergens vond Lammertje de voor haar zoo gewenschte rustige rust, van de eene straat trok zij naar de andere en de affaire ging hoe laDger hoe meer achteruit. Dochtoen de nood het hoogste was, was, naar zij meende, haar redding nabij, Op zekeren dag ontving zij bezoek van mijnheer Pizare, ook al iemand, die niet het flauwste begrip heeft vaD «eigen domsrecht". Spoedig waren zij goede kennissen en deed Pizaro het voorstel, te trachten op beteren grondslag weer eene zaak te opeoeu. Daartoe betrok bij eene tapperij in de O. Z. Armsteeg en stelde Lammertje, wier hulp hij niet kon ontberen, voor, als huishoudster haar intrek bij hem te nemen, wat door haar werd aanvaard. Alzoo nam juffrouw Zondag met haar zestienjarige dochter haar boeltje bij elkaar en giDg samenwonen met vriend Pizaro. De dievenbende werd georganiseerd en de eigenaar der zaak trad als secretaris opzijn naam werd dan ook nooit genoemdhij werd steeds -aangeduid als de secretaris. De leden van het gezin achtten zioh niet voldoende bedreven om met goed succes inbraken te bewerkstelligen en waagden zich daaraan dan ook niet. Straatroof achtten zij beter, alles wat zij langs den weg konden bemachtigen, namen zij mede, niets was hun te min. Ook dit bedrijf kon natuurlijk niet laDg worden uitgeoefend zonder dat de politie er de lucht van kreeg. Op een goeden dag meende dan ook de commissaris van politie, F. G. C. J. Fundter de Bauchene, eens een kijkje ten huize van Pizaro te moeten nemen, met het resultaat, dat verschillende voorwerpen, van diefstal afkomstig, in beslag konden worden genomen en het heele gezelschap werd gearres teerd. Thans zitten Pizaro met Lammertje Zondag en Haliber in het huis van bewaring aan de Weteringschans. De tapperij is eenige dagen gesloten geweest, doch het bedrijf wordt nu weer voortgezet door de zestienjarige dochter van Lammertje. Gisterennamiddag vier uur moest de heer J. Knip8cheer, wonende in de Westerstraat alhier, een boodschap doeD aan de Prinsen gracht. Hij droeg bij zich twee geldzakken, voorzien van ijzeren beugels en respectievelijk f 200 en f 300 inhoudende. Toen hij had aangebeld, legde hij de zakken op de stoep neer en na zijn boodschap te hebben gedaan, giDg hij heen, doch vergat de beide zakken mede te nemen. Even daarna tot het bewustzijn komende, dat hij de zakken niet bij zich had, snelde hij terug, doch moest de treurige ervaring opdoen, dat het geld was verdwenen. 's-Gravenhage, 24 Dec. In de Tweede Kamer is de behandeling der Staatsbegrooting afgeloopenalle hoofdstukken zijn aangenomen en de Kamer tot nadere bijeenroej ing uiteen gegaan. Eene joDge ScheveniDgsche vrouw, die Woensdag in het huwelijk trad, is des avonds, kort na de bruiloft, spoorloos verdwenen. In het kanaal is naar haar gevischt. Delft, 24 Dec Wegens achterstallige huur werd Dinsdag een vrouw uit haar woning aan het Rietveld alhier gezet. De noodige maat regelen waren reeds door de gemeente Delft genomen om haar onder dak te brengen. De aanwezige inspecteur vau politie bemerkte, dat de vrouw een kistje onder haar schort verborg, dat bevolen werd te openen. Het bleek, dat daar in bewaard was een hoeveelheid geld ter waarde van ongeveer f 100. De deur- waarders-onkosten en de huishuur konden hier dus van betaald worden, terwijl de politie haar voor een woning liet zorgen ten eigen koste. Rotterdam, 25 Dec. Bij de vleeschhouwers alhier gaat een adres ter teekening rond, om de afaehaffiug te vrageD van den accijns op het geslacht. Zierikzee, 27 December. De eerste halve guldens met den nieuwen beeldenaar der Koningin zijn afgeleverd. Nieuwe stuivertjes zullen er waarschijnlijk niet komen. Tot politie agent te Dordrecht is met ingang van 1 Januari a.s. benoemd A. Ale- wijnse, timmerman te Middelburg. Het is zeker geen alledaagach verschijnsel, dat een politieman in een hazeetrik wordt gevangen. Toch had zoo iets plaats in een gemeente van Zeeuwsch-Vlaanderen, waar een politie-agent in den vroegen morgeo, op surveillance zijnde, in zoo'n valstrik geraakte, die hem een buiteliDg deed maken, zeker tot vermaak van de atroopers, die op zulk een vangst niet zullen hebben gerekend. Ouwerkerk, 27 Deo. Werd voor eenige weken uit de naburige gemeente Sirjansland melding gemaakt van het feit, dat éón harer inwoners een 90-jarigen onderdom had bereikt, uit deze gemeente kan thans ook bericht worden, dat één harer burgeressen, de wed. J. Snaauw, geb. Schooff op 1 Januari 1903 haren 90sten geboortedag hoopt te herdenken, daarmede tevens den hoogeten ouderdom van hare dorpsgenooten bereikt hebbende. Behalve doofheid, is die stille brave in den lande naar lichaam en geest nog bevrijd van eenige kwaal of gebrek, die zoo een hooge leeftijd kan meebrengen, zoodat ter wille der zeldzaamheid van het alsdan door haar te beleven voorrecht, die dag vermoedelijk door hare medeburgers niet zonder eenig bewijs van ingenomenheid en deelneming zal worden voorbijgegaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1