De vordering van het O. M. luidde 2 jaren gevangenisstraf met mindering en 7 jaren ontzetting. Tegen een dame te 's-Gravenbage, vroeger te Apeldoorn, die beklaagd werd van het opzettelijk door giften of beloften uitlokken van het misdrijf van meineed, ia door den ambtenaar van het O. M. bij de rechtbank te Zutfen twee jaar gevangenisstraf geëïlcht. Men zal zich herinneren dat in den nacht van 9 op 10 September in de Halve Maanstraat te Rotterdam, op een portaal, een gevecht geleverd werd tusschen daar woonachtige families, orgeldraaiers en dergelijken, die op voet van oorlog leefden en eiken dag ruzie hadden. In genoemden nacht was het een buitengewoon lawaai, waardoor de stiefzoon van een der partijen uit zijn slaap gewekt werd en naar het portaal ging. Daar zag hij o. a. dat zijn moedor bloedend verwond was, greep een mes en stak dat een der strijders in het lijf. Deze werd naar het ziekenhuis gebracht en overleed aan de gevolgen. Zaterdag werd de zaak voor de Rotterdamsche rechtbank behandeld. De ambtenaar van het O. M. nam ten opzichte van den 15-jarigeo beklaagde in ruime mate verzachtende o mstandig- heden in aanmerking en eischte slechts twéé maanden gevangenisstraf. Die eisch werd op de publieke tribune met applaus ontvangen. Aanbestedingen, Verkoopingen enz. Aan het Gebouw van het Gewest. Bestuur te Middelburg werd heden (Woensdag) aan besteed 1°. Het maken van een dukdalf, vloei- en meerpalen, pontonjukken en een toegangsbrug en verbetering van de geleidingsdukdalven der pontons in do tramweghaven aan het Zijpe. (Raming f 20.400). 2°. Het verlengen van de basaltglooiiDg tot verdediging van den duinvoet tusschen de strandhoofden no. 11 en 12 aan de Oude Hoeve aan de noordzijde van het eiland Schouwen. (Raming f 12 800). 3°. Het vervangen van do beschoeiing aan de westzijde van de Marinebuitenhaven te Vlissingen door eene glooiing van zuilenbasalt en het uitvoeren van bijbehoorende werken. (Raming f 5260). Laagste inschrijversvoor den dukdalf Mees Visser te Papendrecht voor f 14.910; voor de basaltglooiing P. Vink te Noordgouwe voor f 9997voor de beschoeiing W. Dekker te Veero voor f 4484. KGRKNlErWS. Tot ouderlingen bij de Geref. Gem. te Ierseke werden herkozen de heeren G. Moerdijk en C. Sinke. Tot diakenen de heeren H. Boogaards en J. de Schipper. In de plaats van den heer H. Bogaards, die zijn benoeming als diaken niet aannam, werd gekozen de heer P. Dronkers. PREDIKBEURTEN in onderstaande gemeenten van Schouwen en Duiveland. Donderdag 25 en Vrijdag 26 December 1902. Herv. Kerk te Burgh: le Kerstdag, 's Voorm. half tien ure: ds. De Jagher. 2e 's Voorm. half tien ure: Idem. Herv. Kerk te Renesse: le Kerstdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Kapteyn. Herv. Kerk te Noordwelle: 2e Kerstdag, 's Voorm. half tien ure: ds. Kapteyn. O N D E R W IJ 8. St.-Filipsland, 23 Dec. Benoemd tot onderwijzeres aan de school in den Anna- Jacoba-Polder mej. Flohil t6 Numansdorp. Met de benoemde stonden op de voordracht de dames v. Houten te Nieuw- en St.-Joos- land en v. Disco te Bergen-op-Zoom. Zeven maanden geleden beschikte de Kantonrechter te Tholen gunstig op een verzoek van de afdeeling Tholen van het Ned. Onderwijzers-Genootschap om de zit tingen ter berechting van Leerplicht-over tredingen steeds des Zaterdags te houden. Na het vertrek van den toemaligen kanton rechter is echter de vorige toestand weer ingetreden, zoodat een zeer groot getal verzuimen daarvan het onvermijdelijk gevolg worden. Bij kon. besl. is benoemd tot directeur van en leeraar aan de Rijks H. B. S. te Alkmaar, dr. Z. Th. Diehl, thans als zoodanig te Saeek, vroeger leeraar aan de H. B. S. te Zierikzee. Heden werd aan de Universiteit te Utrecht bevorderd tot apotheker, de 'heer J. Walraven van de Garde, geboren te Noord- gouwe. De Kali en het Zetmeelgehalte der Planten. Het is voornamelijk uit onderzoekingen der laatste halve eeuw gebleken, dat de aschbestanddeelen der planten een zeer voor name rol spelen bij de vorming der organische stoffen als eiwit, vet, suiker, zetmeel, enz. Wel is men nog niet achler het fijne der zaak, maar men is toch al vele schreden voorwaarts gekomen in de kwesfie. Zoo schijnt het vast te staan, dat de phosphorzure zouten een voorname rol spelen bij de vorming van het eiwit, de kalizouten bij de vorming van de koolhydraten, voornamelijk bij die van het zetmeel. Men treft namelijk deze laatste zouten altijd in de grootste hoeveel heden aan, in die plantendeelen, waarin het zetmeel in groote hoeveelheden is opgehoopt. Geheel in overeenkomst met deze leer zijn de resultaten, die de Dutische Landbouw-Maat- schappij in den laatsten tijd met hare proeven op dat gebied heeft verkregen. In opdracht van de genoemde Maatschappij, hebben dr. Welfarth, dr. Wimmer en andere deskundigen proeven genomen, om den invloed van een rijke kalibemesting op verschillende landbouwgewassen, o. a. op aardappels, tabak, boekweit, mosterdzaad, haver en chichorei- wortels na te gaan. Daarbij is gebleken, dat de kali niet medewerkt tot een evenmatige vergrooting of vermeerdering van alle deelen der planten, evenmin tot een evenredige vermeerdering van alle organische bestand- deelen, maar dat voornamelijk die plantendeelen, waarin suiker, vet en zetmeel als reserve- voedsel wordt neergelegd, door een sterke kali bemesting zeer worden vermeerderd en vergroot. Aldus worden door een rijke kalibemesting, de knollen, de wortels, de zaden talrijker en grooter en blijven b.v. de bladeren, in vergelijking met genoemde deelen, meer in ontwikkeling achter. Evenzoo worden naar evenredigheid meer zetmeel, suiker en vetdeelen in genoemde organen afgescheiden. Ik meen, dat de resultaten van verschillende met kalibemesting genomen proeven, meer in deze richting wijzen. Een duidelijke vinger wijzing zijn deze resultaten voor den landbouwer, die zooveel mogelijk uit den grond wil halen, en den oogst zooveel mogelijk aan het doel wil doen beantwoorden. Alle wortelgewassen, zooals aardappels, knollen, wortels enz., waarbij het te doen is om het gehalte aan zetmeel, suiker en vet, moeten rijkelijk met kali bemest worden. Evenmin mogen die zaadgewassen, waarin zetmeel of vetten een hoofdvereischte is, een kalibemesting ontberen. BRIEVEN UIT ZIERIKZEE. De liberale partij te Zierikzee slaapt. Trouw aan de door haar sedert jaren gevolgde gewoonte is zij onmiddellijk na de Kamer verkiezing van 1901 ingeslapen, is met geen stok op dit oogenblik wakker te krijgen, en zal in haar zoete, diepe rust blijven voort- slapen, totdat in 1905 door heel het land opnieuw de stembusstrijd ontbrand is. Dan zal zij op het geweldig gelui van de groote nationale verkiezingeklok ontwaken, en, na zich den slaap uit haar oogen to hebben gewreven, om zich heen blikken, met schrik ontwaren den talrijken, goed gedrilden, tot de tanden toe gewapenden vijand, in allerijl op staan, in Nieuwsbode en strooibiljet de liberale krijgstrom roerenteneinde de kiezers te bewegen zich om haar banier te scharen, en onder haar vaan naar de stembus op te trekken. De liberale partij te Zierikzee slaapt. Zelfs het voorstel van den heer Lemsom in de jongste vergadering der Liberale KiesvereenigiDg gedaan tot aansluiting bij den vrijzinnig- democratischen bond kon haar niet wakker schadden. Verreweg het grootste deel bleef kalmpjes doorslapen, en bemerkte niet eeDS het groot gevaar, dat van die zijde dreigde. Slechts een klein gedeelte ontwaakte, zag den ernst van den toestand in, en haastte zich op zijn post te wezen, en zijn plicht te doen. Heel dunnetjes immers waren de leden der Liberale KiesvereenigiDg op den avond van den lOen December ter vergadering opgekomen, hoewel men wist, dat een zeer ingrijpend voorstel zou behandeld worden, van de aan neming waarvan een scheuring in de liberalo partij het onvermijdelijk gevolg zou wezen. Immers zoo de toeleg gelukt ware de Liberale Kiesvereeniging in een vrijzinnig-democratische om te zetten, dan zouden beslist zeer velen hun lidmaatschap voor de kiesvereeniging hebben opgezegd, en hetzij afzonderlijk, hetzij in vereeniging met die liberalen, die niet bij de Liberale Kiesvereeniging waren aangesloten, een nieuwe kiesvereenigiog gevormd hebben. Gelukkig is de toeleg mislukt. Gelukkig, zeg ik, want wanneer de liberale partij in dit district verdeeld geraakt, dan kan zij haar matten wel voor goed oprollen, en heeft zij zelfs geen kans om in 1905 den verloren Kamerzetel te heroveren. Maar de tehuis geblevene liberalen zijn om de door hen betoonde onverschilligheid, die de aanneming van het voorstel tengevolge kon hebben gehad, scherp te veroordeelen. Zij hebben door afwezig te blijven bij de behandeling van zulk een èu om zijn aard èn om zijn gevolgen verreikend voorstel veel, zeer veel op het spel gezet. En wat nu het voorstel betreft, hij, die het deed, en zij, die het steunden, hebben op hun duimpje do gevolgen kunnen berekenen, die uit een evenfueele aanneming er van zouden voortspruiten. Hoe zij de verantwoordelijkheid daarvan op zich durfden nemen, is mij nog een raadsel. "Van een breed verschil in beginsel is toch tusschen hen en de meeste liberalen in dezo gemeente nooit iets gebleken. En ook op de vergadering zelf heeft men weinig daarvan kunnen ontdekken. En om nu ter wille van de heerschende onverschilligheid bij de meerderheid der liberalen, en ter wille van enkele afwijkingendie meerendeels kwesties van tactiek en opportuniteit betreffen, de eenheid onder de liberalen van dit district te willen verscheuren, moet men een zonderlinge opvatting van het partijleven hebbeneen opvatting, die ik slechts betreuren kan. Wie tot een partij behoort, bezitte in het algemeen ook den moed zijn persoonlijke inzichten aan haar ten offer te brengOD, opdat de kracht der eonheid niet gebroken worde. Bij scheuring of afscheiding verzwakt men immers èn zich zelf èn de partij, die men verlaat. Alleen de tegenpartij, voor wie zij koren op haar molen is, wint. Wat men elders verkeerdelijk deed, moge hier geen navolging vinden. Wil men een kleine keurbende vormen, goed, mits men trouw blijve aan het vaandel, waaronder men altijd gestreden heeft, en in eigen kring door zijn bezielend voorbeeld do lauwen en onverschilligen tot een warme eo krachtige deelneming aan het publieke leven tracht op te wekken. Maar als men een Gideonsbende in hit leven wil roepon met het doel de vlag, waar onder men tot nu toe gediend heeft, te bekladden, en de trouwgeblevene soldaten voor te stellen als een groot lt ger, dat meeren deels uit lafaards of verraders bestaat, dan handelt men verfoeielijk. IkBriniodie mij niet vermeet een Gideon te zijD, roep de liberale partij, niet alleen in Zierikzee, maar in geheel Schouwen en Duiveland toe: blijf niet stil zitten, maar rust u thans ten strijde toe, nu het nog niet te iaat is, noodig verschillende sprekers van uw richting uit om beurtelings door het geheele district te trekken, van de ééne gemeente naar de andere, teneinde de kiezers te beleeren ageer, propageer, maar volhard, wat ik bidden mag, niet in uw apathie, die doodend werkt, en elechts aan uw tegenpartij, die waak- en werkzaam is, ten goede komt. Houd in het belang eener heilzame ontwikkeling van ons volksloven voorgLrekening met den veranderden tijdgeest, feenk aan lieli ales idees marchent". Ga tijdig mede, opdat gij niet overvleugeld wordt, en schandelijk ten achter blijft. Verlies niet uit het oog, dat alleen die staat op goede grondslagen gevestigd is, waarin recht en zedelijkheid, vrijheid en orde heerschen. En nu over iets anders. In het raadsverslag heb ik gelezen, dat door den heer A. van Seters te Rijswijk concessie voor den aanleg eener duinwater leiding is aangevraagd. Hoewel warm voor stander van eep duinwaterleiding, omdat ik haar uit een industrieel oogpunt noodzakelijk, en van een sanitair standpunt wenschelijk acht, hoop ik toch, dat de gemeenteraad, wanneer deze tot het verleenen der concessie mocht besluiten, dan tevens met het oog op de vroeger opgedane ervaring de uitkeering van een zekere feom tracht te bedingen, indien onverhoopt de concessionaris in gebreke mocht blijven binnen den vastgestelden termijn zijn plan ten uitvoer te brengen. De rooiing van een aantal slagwaardige boomen in het Sliogerbosch is tot het volgend j lar uitgesteld. Ia de plaats van de gevelde zullen dan nieuwe worden geplant. Voordat men echter tot den aanplant van andere boomen overgaat, ware het in het belaDg van de gemeente, indien Burgem, en Weth. ernstig overwogen, of het uit een finantiëel oogpunt niet wenschelijk zou zijn eens een proef te nemen met hoog opgaande vruchtboomen. Men zal daartegen aanvoeren, dat de vruchten, die deze boomen later zullen afwerpen, en waar- vaD de opbreDgst een niet geriDge bron van inkomsten voor de gemeente zoude vormen, grootendeels zullen gestolen wordeD, en niet het minst door»de appelgrage jeugd. Zeker in den eersten tijd zal dit het geval wezen, zoodat de rechter niet weinig vonnissen zal hebben uit t8 spreken. Maar wanneer tengevolge van de opgelegde en uitgevoerde straffen de schrik er ingekomen is, dan zal dat stelen van lieverlede wel ophouden, en ten slotte tot de zeldzaamheden gaan behooreD. De benoemiDg van den heer Mr. Polvliet uit Amsterdam tot secretaris der gezondheids commissie voor SchouwenDuiveland en St.- Philipsland heeft bij menigeen de vraag op de l'ppen gebracht, of uit de vele candidaten, die uit deze streek naar de vervulling van die betrekking gesolliciteerd hadden, niet één te vinden is geweest, die daarvoor de noodige geschiktheid bezat. Men stelde die vraag, niet alsof men in het minste twijfelde aan de bekwaamheid van den benoemden jeugdigen rechtsgeleerde, maar omdat men gaarne iemand, die met de toestanden en de bevolking van dit gewest bekend was, met de waarneming van dit ambt bekleed had gezien. Ik voor mij gevoel veel voor die redeneering, maar nu de benoeming een voldongen feit is, heet ik den titularis hartelijk welkom in ons midden. Een andere vraag is, of het goedgezien was iemand tot voorzitter van de Gezondheids commissie te benoemen, die hieraan twijfelt niemand wel de capaciteit bezit, maar niet den tijd beschikbaar heeft om zich met hart en ziel aan de vervulling van zijn taak te wijden. Dr. Wortman toch is iemand met een zeer drukke praktijk, die voorzeker het grootste deel van zijn tijd in beslag neemt. Yoor do bekleeding van het voorzitterschap der Gezondheidscommissie is iemand noodig, die zich daaraan geheel kan geven. De arbeid, die den voorzitter wacht, is vooral iu den beginne niet licht te tellen. Wordt aan de toepassiog der wonings- en gezondheidswetten, waarvan do uitvoering aan de Gezondheids commissie is opgedragen, niet streng de hand gehoudeD, dan zijn die wetten een doodgeboren vrucht. Ik wijs op de Leerplichtwet. Wat ware van die wet terechtgekomen, indien de Schoolopziener, de heer Slot, niet met ijzeren vuist, van den aanvaDg af, op de naleving van die wet streng gelet had, indien hij mild en zacht ware opgetreden, indien hij, zwichtend voor de vele tegenkanting, gegeven en genomen had. De wet ware dan een paskwil geworden. Heeft Dr. Wortman, toen hij het voorzitter schap der Gezondheidscommissie aanvaardde, zich wel behoorlijk rekenschap gegeven van den omvaDg der taak, die op hem nu rust? Zierikzee, 23 December 1902. BRINIO. Saimsnspraiks tusschen Jilles Krukel en Stoffel Bieze. J i 11 e s. Da's goed, ouwe buurman, ai je me weer eens op kom zoeke. Ik al dikwijls gedocht, ie is zeker zien belofte van de vorige keer vergete, in 't is net zoo as 't spreekwoord zeit /belofte maek schuld". Stoffel. Dat spreekwoord e'k ook meer geoord, in daer docht ik gistere nog om. Noe op 't oogenblik is mien grootje zoo'n beetje an 'tuut aelen in, dan weetje net zoo goed as ik, dat je bie die wuuven nie oeft te kommen om eens op je gemak te gaen zitte. Ze maeken een beweging van de andere wereld, in aele de boel eele maele 't onderste boven. Jilles. Neem een stoel in kom wat bie de kachel zitte, dan kunne we eens gezellig praete. Stoffel. Je eit zeker de vorige weke ook wel bie 't ies wiste kieke ik mot zegge er was nog al wat volk op. Jilles. Neeê ik ad geen tied, want ik ad 't veel te druk, je mot wete ik most een paer boeren an boodschappen in sommige an klompen helpe, ia dan eije mee dat soort van menschen, eel wat te stelle, eer at die lui weer ingespanne bin. Stoffel. Dan kan ik je daer wat van vertelle. Er waere veel rieërs, maer ook veel kiekersje mot rekene, 't weer„ deed de menschen doen uutloape. 't Was jammer, dat 'r een beetje waeter op stond Jilles. Maer eb 'k nie geoord, dat z'r rienggestoken Stoffel. Dat èze wel even gedae, maer dat gieng nie erg op. Ze ebbe de'r ier te weinig verstand voor om dat eens netjes op te stelle, in dan doe ze dat altied wanneer er dooi is of waeter op 't ies staet, dat ei je verlede jaer ook gezie. Jilles. 'tWas anders nog al plezierig geloaf 'k, want je kon 't minste 's avonds merke op 't durp, ze maekten nog al een beetje leven, in ik wist nie wat er omgieng. Stoffel. Je bin ook nie veel van die diengen op de oagte, in daerbie kom nog, dat je maer achter de kachel bluuf zilte, maer ad je zoo eens rond gaet in zoo noe in dan eens op een oekje bluuf stae, dan oor je van alles. Jilles. Dat geloaf ik wel twee keer. Stoffel. Zoo stond 'k voor een paer daegen ook op zoo'n plekje, toen ze 'tjuust over de suukerpeeën adde. De eene zei dit, de andere zei er dat van, maer de meeste begrepe weinig van die suuker-conventie. Eerlijk gezeid, 'k mot zegge 'k begriepe er ook nie veel van, kan jie me soms daermee op de oagte elpe, omdat jie nog al goed de kranten bie oudt. Jilles. 't Is nie makkeluk te zegge, hoe ad die boel in mekoare zit. Maer 't voornaemste is dat het waarschienlijk ten koste van den boer zal uutloope, zoo dieok ik, in dan zal de werkende stand het meeste meelieje. Want de boeren zulle trek 't loon gae vermindere. Stoffel. Daer bin ze te minste gauwer bie as om het te veroagen. Jilles. Gelukkig dat die peeboel voor de eerste vorst van ier vertrokke was. Dat zou anders een mooi zaekje geworre In voor die van Schouwen en Duuvéland*zou 't nogal erger gewist Ze ebbe mee de iesgang op Ziepe al een beetje dol gehad, voor het overzette van passagiers. Stoffel. Ik bin dan ook al blie dat de dam en de tram er is, want anders zat je ier, mee zoo een gelegenheid in een groote waschtobbe, je wist er dan nie uut te komme. J i 11 e 8. Ze ebbe vroeger ier goed gezete in den winterjammer dat er op 't ies nog geen iesbeeren te zien waere, anders was 't net als een Noordpool, in de inweuners waere dan oalve eskimo's eelgansch van de buutenwereld ofgeslote. Stoffel. Ik ben benieuwd of we van dit jaer nog een uutvoering van de rederijkers- kaemer kriege Jilles. 'tEit verlede weke wel vergaederienge er van gewist, maer ik er nie gewist. Van achterof an e'k geoord, dat ze nie erg bie kas zitte, zoodat mozes in de profeten ontbreke. Zonder centen koapt men geen beuter, zoo as je weet. Stoffel. Vroeger gieng dat beter, 'tis net of de jongeluu geen genie voor die diengen in 't schient, dat de tegenwoordige gasten droage boonstekken bin. Ze wille wel uutvoering maer 't mot geen inspanning koste. J i 11 e 8. Daer zouwe toch wel manschappen voor te kriege weze, as ze de anden maer in elkoare sloege. Vroeger was er van dien kant eensgezindheid, maer noe is tweedracht de sterkste band. Stoffel. Misschien zal het wel komme in geduld is de oofdzaek. Ik zal eens gae zien, hoever ad de vrouwe mee 'teten staet, in wensch ik je goeien middag. J i 11 e 8. Des gelieks buurman in eet ze lekker. Brieven uit Berlijn. Van onzen correspondent). Kerstinkoopen. Eerlijn 22—XII - '02. //Der Kleine Cohn in Hochzeitsstaat, meine Herrschaftenl" Wordt de Kleine Cohn nu nog niet met rust gelaten, zal menig voorbijganger denken. Voorloopig schijnt hij zijn oude aantrekkings kracht nog behouden te hebben. Nog zelden heeft een komiek met een figuur uit een blij spel zooveel succes gehad als Thielscher met de figuur van den legendarischen Cohn. Een geheele industrie van straatartikelen heeft zich van de figuur meester gemaakt. Eerst kregen we tal van prentbriefkaarten met den Kleinen Cohn, waarmee de voetgangers in Fried rich- en Leipzigerstrasse werden lastig gevallen, daarna kwamen de gipsfiguren, een propperig mannetje met onvervalschten krommen neus, dikken buik en kromme beentjes, en nu brengen de straathandelaars in mekaniek speelgoed als haute nouveauté //den Kleinen Cohn in Hoch zeitsstaat" in den handel. De bruiloftsgast in zijn zwart rokje met lange panden is opgedraaid en waggelt met uitgestrekte armpjes en buiten sporig kromme beentjes over het asfalt. Rondom hem draait en tolt, rijdt en springt een bont gezelschap van blikken speelgoed op het asfalt. Nu en dan komt één der Kleine Cohn's in botsing met een dansenden beer of waggelende gans of een maaiend boertje, een rond-rijdend wagentje of automobiel, waartegen geen van beide partijen bestand is. De Kleine Cohn tuimelt omver, het boertje eveneens, dat op zija {rug liggend, vlijtig door blijft maaien, zoolang het voor hem dag is. Evenals Gulliver in het land der dwergen, staat dan de koop man midden tusschen zijn bont gezelschap, steeds bukkende om nu dezen, dan genen zijner sujetten weer //nieuw leven in te blazen". Hij heeft een veilig plaatsje gekozen naast één der Schlüter'sche huisjes tusschen Pots- damer- en Leipziger-Plats op den breeden rijweg in halvemaansvorm langs de deftige huizen van het plein, waar hij zelden gestoord wordt. Vlak laDgs hem gaat de machtige stroom van voetgangers en voertuigen in ruste- looze beweging heen en weer. In onafgebroken reeksen schuiven zes rijen trams, rijtuigen en omnibussen langs elkaarin het midden de trams, aan beide zijden de andere voertuigen, equipages, taxameters, omnibussen, driewielers, auto's. Het drukke verkeer is meer dan ver dubbeld, het geraas van kletterende paarden hoeven, tingelende bellen, toetende horens, klappende zweepen, grooter dan op gewone dageD. Daarbij komt het luidkeels aanprijzen van de vliegende kooplui, die vrijwel schouder aan schouder met het gezicht naar de schuifelende voetgangers gekeerdop den trottoirrand hebben post gevat. Aan beide zijden worden de voorbijgangers bestormd met aanbiedingen, waarvan de meesten weinig notitie nemen, aan den straatkant door de volwassen kooplui, mannen en vrouwen en opgeschoten jongens aan den huizenkant door het jeugdige prole tariaat. Bijna huis aan huis staan kleine kinderen tegen de deurposten geleund. Aan een touwtje om den hals hangt een sigaren kistje met de armzalige koopwaar, waarvan de verkoopsprijs hoogstens 10 Pfennig, maar meestal een //Sechser", vijf Pfennig, beloopt. De zwakke stemmen der haarlooze dreumissen, sommigen nauwelijks 6 jaar oud, gaan totaal verloren in het geweldige geraas. Nergens is het contrast tusschen arm en rijk zóó schrijnend als in de schitterend verlichte winkelstraten van een groote stad, waar kleine proletariër- kinderen in grooten getale de straat worden opgezonden om geld te verdienen. Zij staan daar uren lang tegen een deurpost geleund, werktuigelijk worden de armpjes met de waardelooze koopwaar telkens opnieuw naai de groote menschen opgeheven, wier aandacht zij met schrille stemmetjes tevergeefs trachten op te wekken. In haar hooge wijsheid heeft de Berlijnsche politie onlaDgs ter wille van het publiek een verordening uitgewerkt, welke echter in dezen vorm bezwaarlijk door den magistraat zal worden bekrachtigd, nadat het college van z/Stadtverordnete (gemeenteraadsleden) er zich beslist tegen heeft verklaard. De verordening wil den straathandel verbieden in de hoofd straten en op drukke punten, waar het verkeer door de vele vliegende kooplui gestremd wordt. Zooals zich laat begrijpen, verzetten de duizende straalkooplui zich krachtig in protest vergaderingen tegen dezen draconischen maat regel, welke velen broodeloos zou maken, en het publiek houdt het met de kooplui. Moet het groote leger der arbeidsloozen dan nog noodeloos met duizenden worden ver meerderd Men kan op straat terdege merken, dat Kerstmis op handen is. De meeste voetgangers dragen groote en kleine pakjes. Op dit punt is men hier Diet zoo verwend als in Holland, waar het kleinste pakje aan huis wordt bezorgd. Het is nu interessant een kijkje te nemen in één der groote Waarenhiiuserwaar van 's morgens vroeg tot 's avonds een dichte menschenmassa als een kriebelende mierenhoop woelt en dringt. Tegen den avond, wanneer de aandrang het grootst is, worden nu en dan door de voor den ingang geposteerde politie de toegangshekken gesloten, welke na een poos weer worden geopend om nieuwe drommen in te laten. Zoowel bij Wertheim als bij Tietz, bij Hertzog, Gerson, Israël, Iandorff, is het meer dan vol. Wat stand betreft, wint Wertheim het verreweg van zijn concurrenten. Het gedeelte Leipzigerstrasse, waar het geweldige gebouw zich verheft in de voorname buurt van het Ministerie van Oorlog, Herrenhaus en verkooplokaal der Koninklijke porceleinfabriek, wordt 's avonds daghelder verlicht door de tallooze booglampen, welker stralen door de licht-grijze zandsteen-muren van het tegenover gelegen nieuwe Herrenhaus (Eerste Kamer) weer teruggekaatst worden. Me dunkt, de ontelbare winkeljuflies van Wertheim moeten over zenuwen van staal beschikken, anders is het mij een raadsel, hoe zij haar vijf zinnen bijeen houden, te midden van het duizend- stemmig geraas en het gewriemel der van 's morgens tot 's avonds als een eindelooze kaleideskoop voorbijschuifelende bezoekers. Onder deze zijn vele aanstaande koopers, die zonder een bepaald plan-de-campagne gemaakt te hebben, allerlei artikelen wenschen te zien, besluiteloos nu het één, dan het ander bekijken en betasten en het geduld van de verkoopsters op een zware proef stellen. In alle afdeelingen van de grootsche zaak is het stampvol, in de groote hal met het reus achtige vrouwenbeeld aan den voet van de dubbele trap, in de fraaie Jaspis-spiegelzaal, waar klaterende waterstraaltjes uit een bekken van albast opspuiten, in de kunstafdeeling, in de boekhandel-afdeeling, waar het publiek zich verdringt voor de toonbanken met stapels prenteboeken, in deafdeelingen voor snuisterijen, byouteriën, toiletbenoodigdheden,huishoudelijke artikelen, antiquiteiten, nikkel- en bronswaren, Japansch lakwerk, lampen, meubels, speelgoed, poppen, in het gezellige restaurant van de inrichting, in den theesalon, in den prachtigen wintertuin met een schat van palmen, chry santhemen en asters, waar te midden van fijn groen een fonteintje droomerig klatert, op de trappen en in de rusteloos in de glazen kokers heen en weer schietende lifts, waar men komt, overal een drukke menigte.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2