Donderdag 25 December 1902. (Z i e r i li z e e s c lx e C o u r a n "t). B E RICH T. Nieuwjaarswenschen. BEKENDMAKING. NIEUWSTIJDINGEN Uit Stad au Provincie. ZIERIKZEESUHE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAGDONDERDAG on ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7787. Directeur a. j. de looze. A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Redacteuren: Advertentiënvan i3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter umrdt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fb&nkei,, Meelstraat 386, Zierikzee. Wegens liet Kerstfeest zal «1e Nieuwbode van ÏI December Zaterdagsavond» worden uitgegeven. Zij, die zich met 1 Januari a.s. óp deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhandelaars nemen abon nementen aan. A. J. BE LOOZE, Birectenr. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cts. a contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 1 Janttari 1903 wordt des Donderdagsmorgens hier ter stede bezorgd, terwijl wordt zorg gedragen dat dit op dien morgen door geheel Schouwen-Duive- land, Tholen, Goes enz. kan worden ontvangen. De inzending der advertentiën, voor dat no. bestemd, kan geschieden tot Woensdag 31 December, uiterlijk des namiddags 2 ure. Hinderwet, De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat zij aan J. M. VERBEKE, wonende in deze gemeente, vergunning hebben gewelgerd to t het oprichten a. eener drogerij van huiden en vellen in het perceel, staande aan de Fonteine, plaatselijk gemerkt wijk C No. 345, kadastraal bekend gemeente Zierikzee, Sectie B No. 448, en b. eene drogerij van huiden en vellen in het perceel, staande aan de Lange Sint-Janstraat, plaatselijk on gemerkt, kadastraal bekend gemeente Zierikzee, Sectie B No 1717. Zierikzee, den 22 December 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. WEEKMARKT. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat wegens het invallen van den Nieuwjaarsdag in de volgende week, de gewone M ar kt dag in deze gemeente zal worden gehouden op Woensdag 'Icn 31 December e.k. Zierikzee, den 24 December 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. H E R IJ K der Maten en Gewichten in 1903. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee, Gelet op de Circulaire van Gedeputeerde Staten dezer provincie van den 13 dezer, No. Z222£l3, 3e aideeling Brengen ter kennis van belanghebbendendat in «leze gemeente in 1903 geene verplichting tot l»or\jl< bestaat; dat echter de maten en gewichten, op gevaar van straf, voorzien moeten blijven van de vereischte stempel- raerken, en dat het laatste goedkeuringsmerk gedurende twee jaren ongeschonden moet worden bewaard. Zierikzee, den 24 December 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Amerika. De machinisten, stokers en remmers van 40 spoorwegen ten westen van Chicago, ten getale van 150.000 man, hebben loonsver- hooging met 20 pCt. geëischt. Zij wachten antwoord op 5 Januari a.s. De toestand wordt ernstig ingezien. Turkije. Damad Mahmoed, de voortvluchtige zwager van den sultan van Turkijeheeft vol ledige vergiffenis bekomen. De keizerlijke kabinets-kanselarij zond hem het volgende telegram »Uw misdaden, tegen het vaderland en de sultan begaan, zijn de grootsten. Grooter is slechts de keizerlijke genade, die ze u vergeeft". Gelukkig voor den zwager is deze genade vergezeld gegaan van 25.000 Turksche ponden voor zijn terugkeer. Frankrijk. Parijs, 22 Dec. Tot dusver is er geenerlei beslissing genomen aangaande de teekening van de door de regeering uitgeloofde premie van 25.000 francs voor de aanwijzing der plaats, waar de familie Humbert zich schuil hield. Het staat nu vast, dat de Fransche gezant te Madrid door middel van een naamloos schrijven op do hoogto werd gebracht van de plaats, waar de vluchtelingen zich schuil hielden en deze mededeeling, ter kennis gebracht van de Spaansche politie door den gezant Patenótre, heeft tot de aanhouding 1 geleid. Indien de schrijver van dezen brief zich bekend maakt zou de premie hem van rechtswege toekomen, doch blijft hij in dezen in gebreke, dan wordt de premie toegewezen aan de Madridsche politie, die het bedrag zou ontvangen uit handen van den burgerlijken i gouverneur van Madrid, ter verdeeling. De zaakgelastigde van de Humberts, Parayre, is gisterenavond onder geleide van twee inspecteurs van den veiligheidsdienst te Parijs uit Rouaan aangekomen en per rijtuig overgebracht naar de prefectuur van politie, waar hij hedenmorgen onderworpen werd aan een laDgdurig verhoor door den rechter van j instructie. Volgens een te Madrid loopend gerucht, zou de ongeteekende brief, welke den Franschen gezant het verblijf der Humberts aanwees, geschreven zijn door niemand anders dan Frederic Humbert zeiven, die, het leven van schuilhouden en geestdoodend opgesloten zitten moede, en ook uit medelijden met zijne dochter Eva, eindelijk besloot, op deze wijze een eind daaraan te maken. Emile Danrignac gaf zich in het huis waar j de familie woonde voor een Belgisch dokter uit. Hij moet zelfs in die qualiteit een buurvrouw hebben afgeholpen van een maag pijn, waa»;van tot dusverre geen dokter haar kon genezen. Duitschland. Professor Koch, de groote bacterioloog, gaat binnenkort weder naar Zuid-Afrika om zijn hooglijk gewaardeerde medewerking te verleenen bij de bestrijding der besmettelijke 1 veeziekten. De kosten van zijn reis, begroot op tien duizend pond sterling, zouden gedragen worden door de Britsche regeeriDg en de «Chartered Company". Voor een jaar dienst- verleening krijgt professor Koch zos duizend pond sterling (72.000 gulden) en de beide assistenten elk duizend pond, terwijl Koch voor reis- en verblijfkosten per dag drie pond krijgt. Met Rhodesia zou de reis beginnen. België. Koning Leopold heeft de wet tegen de hazardspelen onderteekend. Van af 1 Jan. zijn de roulette eu het trente-et-quarante uit België verbannen. Een groote schade voor Ostende. Het staat er in België met de industrie op 't moment óók al niet voordeelig bijde «Ateliers de construction du Midi" te Charleroi zijn gesloten en het geheele personeel staat tot nader order op straat. Nederland. Groningen, 22 Dec. Een droevig ongeluk had alhier plaats. Weduwe Bakema was aan 't schoonmaken en juist met een bed bezig. Zij is door een der planken gezakt en in den kelder, die onder het bed is, gevallen. Vermoedelijk heeft de arme vrouw direct den dood gevonden. Toen de kinderen thuiskwamen, riepen dezen tevergeefs om moeder, die ze slechts als lijk vonden. Venlo, 22 Dec. Alhier kwam in den laatsten tijd dagelijks een man in een Katho lieke kerk, om te bidden voor zijn ziek liggend kind. Dat trok allengs de aandacht, daar in dienzelfden tijd nooit iets in de oiferbussen gevonden werd, en de pastoor vond daarin aanleiding om zich met de rijkspolitie verdekt op te stellen. Toen de dagelijksche bezoeker weer ter kerke kwam en zich door niemand bespied waande, nam hij een lijmstokje en beproefde daarmede geld uit de offer bus te halen. Natuurlijk werd hij terstond in hechtenis genomen. Bodegrave, 23 Dec. De seinwachter van de Wierickerbrug, tusschen deze gemeente en Woerden op de spoorlijn der Staatsspoor LeidenWoerden, had zich hedenmorgen ver slapen, toen de trein, die te 5.46 uit Leiden vertrekt, over de geopende brug reed. Door do snelheid van den trein sprong de locomotief over de brugopeDing heeü, doch de tender en de goederentrein echoven in elkaar. De hoofdconducteur Priem, woonachtig te Utrecht, werd onmiddellijk^* ■'dooqterwijl do conducteur Horstman zwaar gewond werd. Beiden werden naar Utrecht vervoerd. De machinist Vermaak en de leerling machinist Wendt, woonachtig to Leiden, bekwamen liohte kwetsuren aan hoofd en armen en werden naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De passagiers kwamen er met eenige lichte schrammen en builen af. De materieele schade is zéér aanzienlijk. Op deze lijn is slechts enkel spoor. Uit Utrecht zijn werklieden gekomen om een hulpbrug te leggeD. Leiden, 22 Dec Prof. dr. T. Zaayer is heden onverwacht overleden. Hij was 15 Nov. 1837 te Dirksland geboren en aanvaardde den lOden Maart 1866 het hoogleeraarsambt in de ontleedkunde en de gerechtelijke geneeskunde. 's-Gravenhage, 22 Dec. Zaterdagmiddag te 2] uur, bij het uitrijden van H. M. de Koningin-Moeder en een hofdame, sloeg een der paarden met een zij oer achterpooten over de streng. Het steigerende dier was niet te bedwingen. De Koningin-Moeder en de inzittende dame wisten echter uit het woest heen en weer getrokken rijtuig te komen en gingen te voet naar het paleis terug. Ongeveer 20 minuten later, nadat het tuig weer in orde was, reed de Koningin-Moeder opnieuw uit, onder toejuichingen van de saamgestroomde menigte. Rotterdam, 22 Dec. Aan boord van het stoomschip «Potsdam", der Holland-Amerika- lijn, is Zaterdagavond door een inspecteur der rivierpolitie, toen het schip op punt stond te ^ertrekkep, rangchcudrn d-*-19-javige B. M. v. R., die tegen den wil van hare ouders de wijk wilde nemen naar Noord-Amerika. Zij reisde 4de kl. en had in haar bezit 12 pd. st. Met geweld moest zij van boord verwijderd worden. De agent van politie A. W. v. Berkel, die Zaterdagavond alleen surveilleerende was op een van de donkere wegen in het Park, werd onverwachts door drie onbekende personen, vermoedelijk Spaansche zeelieden, aangesproken. Blijkbaar vroegen zij iets aan den agent, doch daar deze hen niet kon verstaan, haalde bii de schouders op. Dit scheen den heeren' niet te bevallen, want als antwoord daarop gaf één hunner v. Berkel een stomp in het gelaat, terwijl .«en andore hem in den kraag greep. De agent rukte zich los en toen hij bemerkte, dat hem een messnede over den arm werd toegebracht, welke gelukkig niet tot op het vleesch door drong, trok hij de sabel en stelde zich daarmede te woer. Dat was den brutalen aanvallers te machtig. Met medeneming van de sabelscheede, waarvan zij zich io de worsteling hadden meester gemaakt, gingen zij op den loop. Het is der politie nog niet mogen gelukkên hen op te sporen. De» sabelscheede is, in stukken getrokken, teruggevonden. Zaterdagmiddag werd ten huize van den heer I. Witstijn, Avenue Concordia 72, terwijl de familie afwezig wasdiefstal gepleegd. Een linnenkast in de slaapkamer bleek geopend, een bedrag van f 26 aan kleingeld werd vermist en een aantal zilveren voorwerpen was gereed gezet, den indruk gevend alsof de dief in zijn werk gestoord was. De 19-jarige dienstbode W, v. d. B. wist het volgende omtrent het feit mee te deelen Omstreeks vijf uur keerde zij met het 8-jarig zoontje van den heer Witstijn in huis terug. Op de belétage komt plotseling een inbreker te voorschijn, grijpt onverhoeds de dienst bode bij de keel, werpt haar tegen den grond en neemt de vlucht, het huis ijlings door de straatdeur verlatende. De knaap kon slechts een vaag signalement van hem opgeven de dienstbode was door het plotselinge van den aanval te hevig verschrikt geworden om grondige gegevens te kunnen verstrekken. Na grondig onderzoek kwam dit verhaal den commissaris van de 3e afdeoling, den heer L. J. O. Vuyck, apocrief voor. Geassisteerd door den heer M. Rutgers, chef van het bureau aan de Hoflaan, werd het terrein van het misdrijf nauwkeurig geïn specteerd, waarbij men tot het resultaat kwam, dat de dader niet van buiten het pand was binnengekomen, maar vermoedelijk zich in huis bevond. De heer Yuyck onderwierp de dienstbode aan een streng verhoor en ten slotte bekende het meisje zelf de daad te hebben gepleegd, om haar schulden te kunnen betalen. De 8 jarige zoon dos huizes was zo-danig door de dienstbode geïmponeerd dat het' ventje het gefingeerde verhaal van de dievegge Aan het bureau Hoflaan werd zij in verzekerde bewaring gebracht. Het vermiste geld is teruggevonden in het kolenhok. Zierikzee, 24 Dec. Bij de behandeling van Hoofdstuk Waterstaat iu de Tweede Kamer zitting van Dinsdagavond, drong bij art. 165 (zeevisscherijen) de heer Pompe van Meerder- voort er op aan, bij verpachting van mossel zaad de perceelen, in het belaDg van den kleinen man, zoo klein mogelijk te maken. Het is gewenscht, overal het mosselzaad, dat zich aan Rijkswerken vasthecht, openbaar te verpachten. Spreker betoogt voorts, dat bij de bewerking van mosselzaad min gewenschte toestanden voorkomen. De Minister zal gaarne van de wenken van den heer Pompe gebruik maken. Dat visschers uit Bruinisse, die zich over de slechte behandeling van het zaad door Rijksbeambten hadden uitgelaten, onbillijk zijn behandeld, komt den Minister vreemd voor. Tegen misbruiken zal bij echter waken. De minister van binnenlandsche zaken heeft goedgevonden het aantal leden van de plaatselijke commissiën, bedoeld bij art. 86 der Ongevallenwet, als volgt te bepalendat van de commissie te Amsterdam op negen dat van de commissiën to Tilburg, Arnhem, 's-Gravenhage, Rotterdam, Leiden, Dordrecht, Haarlem, Utrecht, Enschedé, Groningen en Maastricht op zeven; dat van de overige commissiën op vijf. Te Philippine bleek eenigen tijd geleden dat een gedeelte van de haven particulier eigendom was. Thans heeft het gemeente bestuur aldaar de zuidzijde van de haven met den daarbij behoorenden dijk voor f 900 aan gekocht van de eigenares, de wed Buijck te Gent (België). Te Oostburg is een afdeeling «Oostburg" met 71 leden opgericht van den Landelijken Bond van miliciens en oud-miliciens der lich tingen van 18951901. Naar wij vernemen heeft de firma Van der Graaf Co., in 1888 te Rotterdam op gericht en sedert aldaar, te Amsterdam en Brussel kantoor houdende, eene verandering gebracht in hare organisatie. Terwijl de hoofdleiding harer afdeeling voor het inkasseeren van handelsvorderingen, depot- aanvragen van handels- en fabrieksmerken, patenten, te Rotterdam in haar pand Wijn haven 100 blijft, zal die voor handels-informatiën van af 27 dezer te Amsterdam gevestigd zijn in het door haar aangekochte en daartoe verbouwde pand Keizersgracht 410. De directie zoowel te Amsterdam als te Rotterdam en Brussel blijft iu handen van den heer P. van der Graaf Azo., die zich o. m. persoonlijk zal bezighouden met de voorbereiding en vestiging van eigen kantoren der firma in andere landen, te beginnen met Duitschlandwaardoor deze Nederlandsche firma meer en meer van internationale beteekenis zal worden. Bruinisse, 24 Dec. In de vorige week werd door het muziekgezelschap «Nu met Hope" alhier een goedgeslaagde uitvoering gegeven. Zoowel muziek als voordrachten werden door de aanwezigen met genoegen aangehoord. De leiding is dan ook bij den directeur, den heer P. A. Jongmans, van Zie rikzee, in goede handen. St.-Filipsland, 23 Dec. Dat het voldoende verbranden van een koe niet bizonder ge makkelijk gaat, is hier gebleken bij een aan miltvuur gestorven rund. Men is daarmee bezig geweest van 's morgens 8 tot 's avonds 10 uur en heeft daarvoor moeten gebruiken 1100 turven, 60 liter petroleum en de noodige takkebossen. Terwijl de ouders Zondag naar de kerk waren, paste de grootmoeder op een jongetje van omstreeks 11 jaar. In een onbewaakt oogenblik wist het een paar blokjes onder de kachelpooten weg te trekken. De kachel kantelde zoodoende en het ventje kreeg den kokenden inhoud van den koffieketel over het lichaam. Hierdoor kreeg het ventje hevige brandwonden. Goss. De bookmakers-herrie is ook naar hier overgeslagen. Zekere heer De P. heeft deze gemeente de eer aangedaan zulk een goed befaamd kantoor hier te vestigen. Hoe jon?/ ook, heeft dit kantoor al eene lijdens- geschiederuj achter den rug. Di:/ oprichter van gezegd kantoor was vroeger eerste klerk op een dergelijke inrichting te Middelburg en zeker in verband met wat daar is voorge vallen, kwam de justitie uit Middelburg Zondag een bezoek breDgen aan het kantoor te Goes. Dit was gesloten, maar werd op last door een rijksveldwachter bewaakt. De heer P. was niet in de stad. Een klerk bevond zich in de kerk en werd door den brigadier der rijks- veldwacht opgewacht. De justitie vond even wel niets verdachts en moest onve -ichter zake vertrekken. Dat dit bezoek de aandacht van zeer velen trok, is duidelijk. Ierseke, 22 Dec. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd in de haven alhier het tuig van een pas nieuw visschers vaartuig bijna geheel vernield door de meeste touwen af te snijden en het zeil op verscheidene plaatsen te kerven. Middelburg, 23 Dec. In de hedenmiddag gehouden vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier kwam o. m. aan de orde de bekende brief van Burgem. en Weth. aan de Kamer betreffende aanwijzing van een terrein voor stichting van een geheel nieuw gebouw voor een post- en telegraaf kantoor in deze gemeente. Na langdurige discussie over de al- of niet geschiktheid van verschillende terreinen en pleinen, werd ten slotte met 7 tegen 5 stem men aangenomen het voorstel des Voorzitters om Burgem. en Weth. te adviseeren, geen plein af te staan, zoolang niet alle andere pogingen onmogelijk zijn gebleken en daarna met 11 tegen 2 stemmen aangenomen om in de eerste plaats als terrein voor de stichtiüg van bedoeld gebouw de Korenbeurs op den Dam aan te bevelen. Heden is te Middelburg weder een book- makersbediende, de 25jarigeE., door de justitie gearresteerd. Dit is nu No. 9, die achter slot en grendel zit. Landbouw en Veeteelt. Bruinisse, 24 Dat het aantal suiberbieten, dat dit jaar uit onze haven v. 3rd vervoerd, heel wat minder i8 dan het vorije, blijkt ook uit de ontvangst aan havengeld. Bedroeg dit het vorige jaar over September, October en November f 2200,99dit jaar werd in die zelfde maanden f1291,90 ontvangen. In de laatste vergadering van de Ver- eeniging «Landbouwbelang" werd door den penningmeester, den heer S. Hage, rekening en verantwoording gedaan. Daaruit bleek, dat de inkomsten hadden bedragen f 10991,56, terwijl de uitgaven f 11007,17 beliepen. Er was dus een nadeelig saldo van f 15,61. Tot bestuursleden werden herkozen de heer J. van Ves8em en J. C. Bolier, terwijl de eerstgenoemde tevens als Voorzitter herkozen werd. Zooals men weet, is Walcheren het boonenland bij uitnemendheid. Nu schijnen overal elders de boonen dit jaar een ongunstigen oogst geleverd te hebben. Tenminste op Walcheren worden witte boonen tot hooge prijzen verkocht, zelfs al is er heel wat op aan te merken, 't Is geen zeldzaamheid, dat eerste kwaliteit f 11 per mud opbrengt. Voor eon partij, waarvan alle gevlekt en eigenlijk onverkoopbaar waren, werd toch nog f 6 per mud besteed. Naar men verneemt, is in de stallen der artillerie te Bergen-op-Zoom eene besmettelijke ziekte onder de paarden uitgebroken. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen «Door vele landbouwers aan beide zijden van de grens is besloten, in 1903 geen beet wortelen te verbouwen, als de suik 'abrikan ten geen beteren prijs on betere voorwaarden aanbieden dan in 1902". BEOHT8ZAKEN. De reohtbank te Middelburg deed Dinsdag 1.1. uitspraak in de in ons vorig nommer breedvoerig gemelde zaak tegen J. B. 36 j rijksveldwachter te Arnemuiden, thans aldaar in hechtenis. Beklaagde werd, ter zake van diefstal en valschheid in geschriften, veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf, met mindering der preventieve hechtenis, en tot 5 jaren ontzetting om bij de rijks veld waoht te dienen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1