Dinsdag 23 December 1902. Patent-Oliejassen, Nieuwjaars-Collecte. (Z ierilizeesclie Cour an t). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., Nieuwjaarswenschen. BEKENDMAKING. HIEUWSTIJPIHGEH. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7786. Dlrooteur a, J. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiën, van 13 regelt! 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en VrijdagB middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbïïnkel, Meelstraat 386, Zierikzee. I5 regels T'ö cts. Elke regel meer lö cts. Poststraat C 103, in BERICHT, Wegens het Kerstfeest zal de Nieuwsbode- van 37 December 's Zaterdagsavonds worden uitgegeven. Zij, die zich met 1 Januari a.s op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhandelaars nemen abon nementen aan. A. J. DE LOOZE, Directeur. Wij herinneren omen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cts. a contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 1 Januari 1903 wordt des Donderdagsmorgens hier ter stede bezorgd, terwijl wordt zorg gedragen dat dit op dien morgen door geheel Schouwen-Duive- land, Tholen, Goes enz. kan worden ontvangen. De inzending der advertentiën, voor dat no. bestemd, kan geschieden tot Woensdag 31 December, uiterlijk des namiddags 3 ure. Aan de Jongeliedendie deelnemen aan het Voorbe reidend Militair Onderricht te Zierikzee, wordt kennis gegeven, dat, met het oog op het Kerstfeest enz., dat onder richt wordt gestaakt van 33 December 1903 tot en met 3 Januari 1903. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de ingezetenen, dat de Secretarie der gemeente op Donderdag; en Vrydag; e.k. (de beide Kerstdagen), zal zijn GESJLOTEN, met uitzondering van des middags 12 - tot des namid dags 12uur, voor het doen van aaDgilte, den Burger lijken Stand betreflende. Zierikzee, den 22 December 1902. De Burgemeester voornoemd, CH. W. VERMEIJS. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee; In aanmerking nemende de bestaande Verordeningen tot Wering der Bedelarij in het algemeen, hebben goedgevonden: 1°. Ter kennis van de Ingezetenen te brengen, dat, ter verlichting van den nood der armen, op Dins- «lag; den 30 December e.k., des middags eene Collecte zal gedaan worden, om uit het beloop daarvan, eene buitengewone uitdeeling aan alle behoeftigen te doen. 2°. Aan alle behoeftigen te verbieden, om op 1 Januari eerstkomende, aan de woningen der Ingezetenen rond te gaan om, onder voorgeven van Nieuwjaar-wenschen, te bedelen. Zij noodigen de Ingezetenen uit, om op den aanstaanden Nieuwjaarsdag geene giften aan hunne huizen uit te reiken aan zoodanige armen, die, ondanks dit verbod, aan de woningen mochten komen bedelen, en verzoeken hen op den 30 December e.k. milde bijdragen in de collecte te doen en alzoo mede te werken aan het doel, hetwelk het Bestuur zich bij het verbod van bedelarij voorstelt. Zierikzee, den 22 December 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Spanje. De aanhouding van de familie Humbert- Daurignac te Madrid wordt bevestigd. De leden van de familie Humbert verklaren, dat zij de slachtoffers zijn geweest van grove laster. In den loop van het verhoor hebben zij bedreigingen geuit tegen zekere personen in Frankrijk. De politie heeft 2275 peseta's in beslag genomen benevens juweelen, geschat op 10,000 peseta's. Romain Daurignac heeft verklaard, dat zijn ouders en hij gelaten zijn, daar zij hopen, dat hun recht gedaan zal worden. Alle leden van de familie zijn naar de gevangenis gebracht. Het hotel is verzegeld. Men vermoedt, dat do Humberts papieren hebben weggemoffeld in het privaat. De familie heeft zich sedert 9 Mei te Madrid opgehouden, maar de politie vermoedde haar aanwezigheid alhier pas sedert 1 twee maanden. Engeland. In een bijvoegsel van de London Gazette geeft het ministerie van bnitenlandsche zaken kennis, dat van 20 Dec. door de Britsche marine een blokkade ingesteld is van de havens la Guaira, Carenero, Guanta, Cumana, Carupano, en van de mondingen van de Orinoco. De berichten uit Washington met betrekking tot Venezuela zijn tegenstrijdig. De correspondent van de Times aldaar verzekert, dat heUEngelsch-Duitsch antwoord op het voorstel van de Unie betreffende arbitrage besluiteloos luidde. De berichtgever van de Daily News daarentegen verklaart, dat Engeland het voorstel in beginsel heeft aangenomen, maar de onderdeelen geenszins. Dit laatste is vermoedelijk juist. Engeland verlangt van de Unie waarborgen, dat Vene zuela de uitspraak van een scheidsgerecht nakome. De Unie weigert dien waarborg te geven. De officieuse Tribune geeft opheldering, waarom. De Vereenigde Staten oefenen geen controle op de Zuid-Amerikaansche republieken, maar gedoogen evenmindat anderen die controle oefenen. Maar, zoo betoogt de Tribune het risico, dat Engeland en Duitsch- land loopen, is gering, want feitelijk stelt Castro het bewind van zaken in handen van de regeering van de Unie. Het blad hoopt, dat Duitschland niet zal aandringen op een verontschuldiging van den kant van Venezuela, want de reeds door Duitschland geoefende weerwraak is voldoende. Het verluidt, dat Venezuela soortgelijke zegeningen als Cuba zal ondervinden van financieele hervormingen door toedoen van de Unie. - Te Londen loopt het gerucht, dat er in Zuid-Afrika een algemeene amnestie afge kondigd zal wordenonmiddellijk na de aankomst van minister Chamberlain. Kolonel Lynch, de Ier, die aan de zijde der Boeren gevochten heeft, en later tot lid van het Engelsche Parlement is verkozen, is door een grooten raad van gezworenen wegens hoogverraad naar den strafrechter verwezen. De prinses van Wales heeft een zoon gekregen. Moeder en kind zijn welvarend. Duitschland. De Reichsanztiger maakt de volgende kennisgeving over de blokkade van de Venezolaansche havens Puerto Cabello en Maracaibo openbaar Aangezien de regeeriog der Vereenigde Staten van Venezuela geweigerd heeft, te voldoen aan de haar meegedeelde eischen der keizerlijke regeeringworden de havens Puerto Cabello en Maracaibo geblokkeerd. De blokkade treedt den 20en Dec. 1902 in werking. Schepen onder een andere dan de Venezolaansche vlag, die uit een West-Indische of Oost-Amerikaansche haven vertrokken zijn, krijgen uitstel, en wel zeilschepen een van twintig, en stoomschepen een van tien dagen. Uit alle andere havens krijgen zeilschepen een uitstel van veertig, en stoomschepen van twintig dagen. Schepen onder een andere dan de Venezolaaneche vlag, die op den dag van deze kennisgeving in de geblokkeerde havens liggen, krijgen een uitstel van vijftien dagen. Schepen, die trachten de blokkade te verbreken, staan bloot aan de maatregelen, die naar het volkenrecht en de verdragen met onzijdige mogendheden geoorlooofd zijn. Nederland. Scheveningen, 20 Dec. Al sedert ver scheiden jaren waren onze vischvrouwen in het genot van een afzonderlijken passagiers wagen van de stoomtram op het traject ScheveningenHollandsche spoorstation in Den Haag, waarin zij ook hare manden met visch mochten plaatsen, om er mede naar Rotterdam, Schiedam, Delft, enz. te gaan venten. Eensklaps werd deze vrijgevigheid ingetrokken en moesten de vrouwen in de gewone wagens, maar, gescheiden van haar visch, plaats nemen, waardoor groot oponthoud bestond bij aaukomst aan het station bij het weghalen van hare manden. Zij beproefden tevergeefs herstel te verkrijgen van den vorigen toestand, waarna zij zich wendden tot de Yereeniging »ScheveniDgen's Belaog". Het bestuur bond de zaak voor haar aan, had conferenties met het hoofdbestuur te Amsterdam, en mocht de voldoening smaken de Hollandsche Maatsch. te overreden, aan de vischvrouwen den wagju met de daaraan verbonden geriefelijkheden weêr te geven. De vrouwen waren uiterst blij, en op St.-Nicolaas zonden zij aan de heeren van »Scheveningen's Belang" een smakelijke taart ten geschenke. Gouda, 20 Dec. Een goederentrein kwam het station alhier binnenrijden op een spoor, waarop een trein van 6 rijtuigen stond. De machinist kon een botsing niet voorkomen, en de trein liep dan ook met tamelijke kracht op den stilstaanden. De locomotief met tender derailleerden, en de opvolgende wagens vielen om op de wagens, staande op het naastliggend spoor, welke eveneens omvielen. Een geladen goederenwagen werd letterlijk uit elkaar geslagen. Met moeite werd de zich daarin bevindende conducteur Zijlstra uit zijn netelige positie verlosthet bleek, dat hij zich niet bezeerd had, wat een wonder mag heeten, daar een opvolgende wagen in den wagen, waarin bij zich bevond, werd geschoven. Ook de machinist en stoker kwamen er zonder letsel af. Een 6-tal goederen- en personen wagens zijn geheel vernield, terwijl ook aan de rails en den weg belangrijke schade werd toegebracht. Hoewel het verkeer thans lastig is, geschiedt het vrijwel zonder belangrijke vertraging. Het onmiddellijk uit Utrecht ontboden personeel begon hedenmiddag reeds aan het vrijmaken van de baan. De oorzaak van het ongeval schijnt te zijn: verkeerde wisselstand, waardoor de goederentrein op spoor 2 in plaats van op 5 liep, welk laatste spoor door den ledigen personentrein was bezet. Steenbergen, 20 Dec. Hoorden we tot heden hier gelukkig weinig van diefstallen, thans gaat er bijna geen nacht voorbij of er wordt hier en daar wat ontvreemd, meestal bij buitenwonende landbouwers en arbeiders. Konijnen, kippen, hout, waschgoed, alles wat te pakken is, is van de gading der heeren dieven. Gisteren hebben zij echter een bizonder brutaal stukje uitgehaald. Tusschen 10 en 11 uur in den morgen, dus op klaarlichten dag, terwijl de bewoners afwezig waren, is op den Welberg ingebroken bij zekeren Roelands. Dat de dief of dieven zich veilig en op hun gemak waanden, blijkt wel hieruit, dat zij eerst een mesthoop moesten wegruimen, daarna een kelderraam induwen, waardoor zij binnenkwamen. Hier braken zij een kast open, en haalden een portemonnaie er uit, die onder het goed verstopt was. Den inhoud, ruim dertig gulden, haalden zij er uit, en zij legden de ledige portemonnaie weer op dezelfde plaats neer. Voorts namen zij nog mede twee hammen, een zijde spek, een paar kousen, en een paar lakens. Niemand der vrij bevolkte buurt heeft iets gezien dat aanleiding tot vermoedens kan geven. De zaak is in onderzoek bij de politie. den voorzitter, naar aanleiding van de be noeming van een secietaris van dat college buiten de aanbeveling om, hun ontslag genomen. Zij deden dit in het volgend schrijven aan den Commissaris der KoniDgin in Zeeland »Tot ons leedwezen achten wij ons gedrongen ontslag te nemen als leden der gezondheids commissie alhier, waartoe wij de eer hadden te worden benoemd bij uw besluit van 27 Augustus 1.1. De aanleiding hiertoe ligt voor de hand. Waar toch bij de benoeming van een secretaris onzer commissie door U aanvankelijk geen gebruik werd gemaakt van Uwe bevoegdheid krachtens art. 26 al. 1 der Gezondheidswet om daartoe zelfstandig over te gaan, maar waar van ons daarvoor eene aanbeveling werd gevraagd, hadden wij reden te verwachten, dat op die aanbeveling zou worden gelet, zulks te meer nu daarop waren geplaatst twee leden onzer commissie, die ingevolge art. 26 al. 3 dier wet benoembaar zijn en zich voor de 1 vervulling der betrekking beschikbaar hadden Zierikzee. De beperking van het met beladen voertuigen berijden der kunstwegen is, ingevolge de door Gedeputeerde Staten dezer provincie gemaakte bepaling, opgeheven, met iDgang middernacht tusschen 20 en 21 dezer. In de zitting der Tweede Kamer van den 17 dezer deelde de Voorzitter mede, dat een verzoekschrift was ingekomen van A. G. N. Nijveldechtgenoote van Arie Weltevreden te Zierikzee, verzoekende recht te doen wedervaren aan haar onschuldig veroordeelden echtgenoot. Dit adres is verzonden geworden naar de Commissie voor de verzoekschriften. Herbenoemd zijn met ingang van 2 Januari, tot burgemeester der gemeente Noord welle, M. Hoogenboomtot burgemeester der gemeente Renesse, F. D. A. baron van Boetzelaer, en tot burgemeester der gemeente SerooBkerke (Schouwen), C. Berrevoet. Benoemd tot opziener 3e kl. bij de Vis8chenjen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen C. Herkemij, schipper le klasse bij de visscherijpolitie. Bij Kon. besluit is pensioen verleend aan N. van Rooijen, wed. W. de Rapper, opzichter over 's-rijks kustverlichting te Westkapelle, f 354. De leden van de gezondheidscommissie te Middelburg hebben, met uitzondering van Nu blijkens Uwe missive van 17 December 1902, houdende mededeeling van de benoeming van een Secretaris onzer Commissie, daarmede geen rekening is gehouden, zien wij hierin een blijk van mindere waardeering, die voor samenwerking in het vervolg ook weinig belooft en namen daarom bovengenoemd besluit. Met verschuldigde hoogachting, (w.g.) Dr. J. C. Bolle. J. C. van der Harst J.Jz. L. van Krimpen. J. P. Fokker. Middelburg, 20 December 1902. In de VrijdagavondzittiDg der Tweede Kamer werd bij de behandeling van art. 9 der Begrooting van Waterstaat door den heer Van Gijn gezegd, dat het wel voor de 12de maal en bij de 5de Regeering is, dat hij de zaak van den Dordtschen waterweg komt bepleiten. Het is droevig dat het weder noodig is. De Minister heeft ten vorigen jare spoed beloofd en thansDe Minister antwoordt nu, dat men eerst in Juli een geschikt ingenieur kon viuden voor de peilingen. Ernst of kortswijl Is voor het werk niet elk iögeDieor van oozen geroemden Waterstaat geschikt De Minister geeft den indruk, dat hij het werk niet zoo urgent achtde toestand van het Aardappelgat en van het Hellegat was immers zeer bevredigend, beter dan in jaren. De vraag is echter niet of de weg naar zee langs Goeree goed is. Doch bovendien waren de mededeelingen des Ministers niet juisthij had opgaven van October en lette niet op de berichten van zeevarenden van November, die veel ongunstiger waren. Voor dit jaar valt er natuurlijk niets meer te verhelpen. Maar hij hoopt voor het volgend jaar op de mededeeling van vaster plannen. Het geldt hier een groot belang, niet alleen voor Dordrecht als haven stad. Het volgend jaar dient een beslissing te vallen, de Kamer heeft eigenlijk reeds beslist door de aanneming van spreker's motie. De Minister meent dat de spreker niet geheel billijk is tegenover den Minister, die omtrent zoovele groote werken onderzoek heeft in te stellen. Toch is het beslist juist, dat niet vóór Juli een ingenieur beschikbaar was, met dezen arbeid vertrouwd. Er was geen gemis aan belangstelling. Ten aanzien van het Hellegat is het onderzoek voltooid. Gebleken is, dat verbetering van het stroomvak blijvend mogelijk is. Dat is echter niet het hoofdwerk voor de vaart langs Brouwershaven. Er zijn meer zwakke punten. En men moet zeker zijn dat men die alle uit den weg kan ruimen, van Dordrecht naar zee toe, alvorens men een kostbaar werk onderneemt. Daarom is zeer nauwkeurig onderzoek noodzakelijk. De toestand is ongunstig, niet omdat de waterweg zoo achteruitgaat, maar omdat er schepen met grooter diepgaDg laDgs Goeree binnenkomen, dan vroeger ooit het geval was. De Minister is tot spoed bereid, maar de RegeeriDg kan door een motie haar gedragslijn niet doen bepalen. De zaak zal zeer belangrijke uitgaven vorderen, waartoe de Minister eerst na zeer nauwgezet onderzoek mag besluiten. De heer Van Gijn eerbiedigt het standpunt des Ministershij behoeft niet te zwichten voor een motie, hij is ten aanzien van de Hembrug misschien voor andere overwegingen dan een motie gezwicht Spreker erkent, dat de weg langs Brouwershaven thans niet bruikbaar is, doch dit ligt aan den toestand van Brouwershaven. Spreker neemt akte van '8 Ministers verklaring, dat hij tot spoed bereid is en stelt daarin vertrouwen. De heer SmeeDge herinnert aan den vroegeren aandrang, om een vluchthaven te Krammer. Dit is van groot belang voor de schipperij op Zeeland. Verder vereenigt hij zich met het door den heer Van Gijn gesprokene, ook in het belang der defensie en ook in dat van Zeeland. De spoed, dien de Minister maakt, komt dus niet alleen aan Dordt ten goede, maar ook aan de scheepvaart van Holland uaar Zeeland en Noord-Brabant. De Minister, repliceerend, wijst er nogmaals op, dat de oplossing van de zaak van het Hellegat niet is de oplossing van quaestie van den Dordtschen waterweg. Ook het Volkerak komt in aanmerking. Aan den heer Smeenge antwoordt de Minister dat de binnenvaart in het Westelijk deel van het Hellegat voldoenden diepgang vindt. Hij geeft intusschen toe dat de vaartverbeteriüg ook voor de binnenvaart van belang is. De heer Smeenge merkt op, dat de binnenschippers daarbij zooveel belang hebben, dat zij daarom den eisch van een vlnchthaven lieten vallen. Te Zaamslag had een slager bij het slachten van een varken, toen hij den kop van het dier doorhakte, het ongeluk, dat een stukje van het been hem in het oog trof, met het gevolg, dat hij dit zeer waarschijnlijk zal moeten missen. Aldaar zou Donderdagmiddag een jong paartje, dat reeds eenigen tijd in ondertrouw is opgenomen, in den echt vereenigd worden. De familie was reeds in de kom van het dorp aangekomen, terwijl de bruid in angstige spanning de komst van haren bruidegom te huis zat af te wachten. Deze versoheen echter niet, zoodat het geheele gezelschap veront waardigd den tocht naar huis ondernam, terwijl later bleek, dat de bruidegom liever erwten dorschte, dan zich in het huwelijks bootje te wagen. Wij lezen in de Hollandsche Amerikaan Den 49 Nov. was het 58 jaren geleden, dat Louis Verhage met zijn ouders en zuster te New-York den voet aan wal zetten. In het begin van October 1844 vertrokken zij van Westkapelle, eiland Walcheren, Zeeland. Zij maakten de reis van Rotterdam per zeilschip naar New-York, welke reis 45 dagen had geduurd. De heer Verhage vestigde zich bij aankomst in de nieuwe wereld te Rochester, in den staat Ncw-York, waar zijn broeder Abraham Verhage woonde, die in Januari van heizelfde jaar naar Amerika was geëmigreerd. Hij vertrok, na drie jaren te Rochester te hebben gewoond, naar Gibbsville, Sheboygan Wis- County, waar hij zeventien jaren heeft gewoond en van daar naar Kalamazoo-County verhuisde en zich eenige mijlen ten noordwesten van deze stad, thans bekend als Twim Lakes vestigde, waar bij thans als rustend landbouwer een boerderij bewoont, die door zijn noeste vlijt en volharding van een natuurwoud in een vruchtbare landouwe is herschapen. De heer Verhage herdacht 5 Nov. j.l. zijn 788ten verjaardag. Aan de verbruikers van »Van den Bergh's Vitello" is door deze firma toege zonden een wandkalender, in bizonder fraaien vorm uitgevoerd. De wandkalender stelt een opengevouwen boterbloem voor, waarvan elk blad voorzien is van een klein schilderijtje, dat een Hollandsch tafereel voorstelt. St-Maartensdijk. Sinds eenigen tijd kwamen bier enkele gevallen van typhus voor, welke gelukkig echter steeds een gunstig verloop hadden. Thans echter werd een gezin, waarvan drie leden achtereenvolgens door die ziekte werden aangetast, zeer ernstig getroffen. Op denzelfden dag dat een vijfjarig dochtertje grafwaarts werd gedragen, werd de 33 jarige moeder door deze gevaarlijke ziekte uit het leven weggerukt. St.-Filipsland, 20 Dec. Ofschoon men sedert geruimen tijd zoo nu en dan eens bij geruchte hoort, dat de nachtpost met 1 Jan. 1903 niet meer over Stavenisse, maar over Steenbergen komtverneemt het publiek daarvan tot dusver nog niets officieels, 't Is anders te hopen, want in den laatsten tijd is 't nog al eens voorgekomen, dat de morgen- post ons in den steek liet, zoodat we zoo duidelijk gevoelden, dat een postverbinding over StavenisseViane al lang tot het ver- ledene moest behooren. Eenige malen is het in de afgeloopen weken gebeurt, dat de nachtpost, die in den regel het leeuwen aandeel onzer correspondentie en de meest I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1