ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE. Zaterdag 20 December 1902. Patent-Oliejassen. (Z ierilizeesclie Cour an t). RECLAMES. J. DE GRAAF Cz., B E RICH T. Nieuwjaarswenschen. WEEKMARKT. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN Uit Stad en Provincie. Veraohynt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 4,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7785. Dlreoteur a. j. de looze. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiën, van 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. 15 regels T'ö cts. Elke regel meer lö cts. Poststraat C 103, in Wegens het Herat feest zal de SHeuwsbode van 27 December haterdagsavonAs worden aitgegeven. Zij, die zich met 1 Januari a.s op deze Conrant abonneeren, ontvangen de tot dien datnin verschijnende nummers gratis. it. 1 I e Brievengaarders en Boekhandelaars nemen abon nementen aan. A. J. DE LOOZE, Directeur. Wij herinneren onzen lezers, dat de gebruikelijke Nieuwjaarswenschen voor den prijs van 35 cts a contant in ons blad worden opgenomen. Het no. van 1 Januari 1903 wordt des Donderdagsmorgens hier ter stede bezorgd terwijl wordt zorg gedragen dat dit op dien morgen door geheel Schouwen Duive- land, Tholen, Goes enz. kan worden ontvangen. De inzending der advertentiën, voor dat no. bestemd, kan geschieden tot Woensdag 31 Üecemberuiterlijk des namiddags 2 ure. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee maken bekend, dat wegens bet invallen van den eersten Kersttlng in de volgende week, de gewone Mi ur k t dag in deze gemeente zal worden gehouden op Woensdag den 24 December e.lt- Zif.rik7.ee, den 18 December 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Italië heeft aan Duitschland en Engeland beleefd verlof gevraagd, of het mee mag doen aan de tuchtiging van het stoute, onwillige Venezuela. Het verlof werd welwillend gegeven, zoodat Italië aan het amusante krijgsspel mag deelnemen. De kastijding geschiedt, omdat onderscheidene onderdanen van de genoemde Staten vorderingen hebben op Venezuela, die dit rijk niet wil of niet kan betalen. De drie Europeesche regeeringen treden nu als deurwaarders voor haar land- genooten op. Zij hebben, toen op haar sommatie tot kwijting der verschuldigde vorderingen, vervat in haar bekend ultimatum, een weigerend antwoord inkwam, de oorlogsvloot van Vene zuela zonder eenig verzet genomen. Nu zoude ieder verstandig mensch denken, dat op die vloot zoude worden beslag gelegd, totdat de pretentie, hetzij voldaan was, hetzij dat men daarover tot een vergelijk was gekomen. Wie zóó denkt, heeft buiten de IJzeren Vuist gerekend. De Duitsche deurwaarder boorde toch in strijd met zijn ambt de genomene oorlogsschepen in den grond. Daaraan heeft nu niemand wat. Integendeel, de echuldeischers zijn er slechter aan toe. Het heet nu, dat die oorlogsschepen onzeewaardig waren. Aan genomen, dat die bewering juist is, en geen schijngrond is tot verdediging van een schier algemeen afgekeurde daad van Vandalisme, dan nog ware een vernietigiog van die oorlogs schepen niet noodig, daar zij in elk geval, al ware het zelfs slechts als oud ijzer, een zekere waarde vertegenwoordigen. De President van Venezuela, De Castro, heeft tegen de ver nieling van zijn vloot in een proclamatie geprotesteerden heeft tot bestrijding van den gemeenschappelijken vijand een beroep gedaan op de door hem overwonnene aan voerders der opstandelingen. Of dezenu huu vaderland in gevaar is, alle veeten ver getend, aan de roepstem zullen gevolg geven, is de vraag. Toch zal, al treedt ook de geheele bevolking van Venezuela vereenigd ten strijde, de kleine Staat in den strijd met de drie verbondene mogendheden noodzakelijk het onderspit moeten delven. Inmiddels heeft De Castro zioh tot de regeering van Amerika gewend met het verzoek aan de verbondene mogendheden een scheidsrechterlijke beslissing te willen voorstellen. Het schijnt, dat Amerika hierover met de betrokkene mogendheden onderhandelt, en het zou ons niet bevreemden, indien de mogendheden in dit geval geneigd heid betoonden het geschil aan een scheids gerecht te onderwerpen. Want Amerika zal overeenkomstig de Monroeleer, volgens welke aan de Europeesche staten het recht ontzegd werd vasten voet op Amerikaanschen bodem te verkrijgen, niet gedoogen, dat Duitschland of Engeland ter vereffening van de finantiëele vorderingen een stuk grondgebied van Vene zuela bezet. En daar de verbondene mogend heden dit wetenzoo zullen zij aan do beslissing van een scheidsgerecht de voorkeur geven boven den onzekeren uitslag van een oorlog met het machtige Amerika. De rijkskanselier, Von Bülow, die zich gedurende den heftigen parlementairen strijd tusschen de meerderheid en de minderheid in den Rijksdag niet liet zien, is, du die strijd ten einde spoedde, weer daarin verschenen. Toen hij namens de regeering over het aan hangig tariefontwerp het woord nam, repte hij met geen enkel woord van den vinnigen kamp, die het Duitsche Parlement beroerd heeft, en deed, wat misschien wel diplomatiek, maar toch zeker niet mannelijk flink is, alsof er niets gebeurd was. Deze koele houding heeft zelfs zijn aanhangers, die zich zoo afgesloofd hadden, ontstemd. De Rijksdag Dam, nadat de sociaal-democraat, Antrick, gedurende acht uur achtereenvolgens over artikel 1 het woord gevoerd had, het tariefontwerp in derde lezing met 202 tegen 100 stemmen aan. Hierop werd de Rijksdag tot 13 Januari gesloteD. Genoemde Antrick, een sigarenmaker, die de tabak, die hij verwerkt, in zijn winkel ver koopt, was met opzet zoo lang van stof, ten einde de aanneming van het tariefontwerp te vertragen. Hij had nog langer willen door spreken, ware het niet, dat zijn partijgenooten, die hem wilden sparen, hem een wenk gegeven hadden om op te houden. De strafvervolging, die tegen de Vorwdrts wegens zijn tegen Krupp gerichte beschuldiging was ingesteld, is door het Openbaar Ministerie ingetrokken. Niet kunnend en ook niet mogend een oordeel uitspreken over de vraag, of de beschuldiging al of niet juist was, hebben wij de Vorwdrts alleen daarom veroordeeld, omdat wij meenden, dat het socialistisch hoofd orgaan in den kapitalist Krupp het kapitalisme wilde treffen. De redactie van de Vorwdrts schrijft thans, dat de aanklacht wegens laster tegen haar is ingetrokken, dat het haar alleen te doen is geweest om door het noemen van een treffend geval de afschaffing van het artikel der strafwet te verkrijgen, waarbij het delict wordt strafbaar gesteld, waarvan zij Krupp beschuldigd heeft. De Duitsche keizer zal van dezen zomer Rome bezoeken, teneinde er te onthullen het door hem geschonken standbeeld voor Goethe. Ook de Czar van Rusland heeft een bezoek aan Italië's hoofdstad toegezegd. Het Engelsche Parlement is Donderdag gesloten met een rede des Konings, die door den lord-kanselier werd voorgelezen. In die rede wordt gewag gemaakt van den in Zuid- Afrika gesloten vrede, en de hoop uitgesproken, dat aan het verwoeste land een stoffelijke voorspoed ten deel moge vallen, grooter dan die ooit geweest is. De werkstaking in Marseille is geëindigd. De dokwerkers en de bakkers hebben hun werk hervat. De militaire bakkers, die tot nu toe op last van de regeering in den broodnood der talrijke bevolking voorzien hebben, kunnen hun troggen nu wel opbergen. China. Uit China worden weder vreemde dingen bericht. Het Keizerlijk Hof ia Dinsdag naar Peking teruggekeerd uit het Zomerpaleis, waar het 1 vier maanden verblijf hield. De Keizer werd daar al dien tijd zoo goed als gevangen gehouden door de Keizerin-Tante en thans was hij den geheelen weg over door ren buitengewoon groot aantal lijfwachten omriogd. Bij deze gelegenheid bleek weder, dat het Hof, de Groote Raad en de hooge Regeerings- ambtenaren nog lang niet gunstig jegens de vreemdelingen zijn gezind. Yoor het eerst toch sinds den terugkeer van het Hof uit zijne ballingschap werden vreemdelingen op den weg van den Keizerlijken stoet gevangen genomengedwoDgen tot buigiDgen maken en onder sterke militaire bewaking gehouden, totdat de stoet voorbij was. Tot de aldus gevangen geronnen behoorden I ook eeuige leden van hei Amerikaansciie Gezantschap, onder welke twee dames. En nog kort geleden was de Keizerin-Tante er zoo bizonder op gesteld, met de dames van de Gezantschappen op goeden voet te staan. Zwitserland. Het kanton Bern is een aardig buitenkansje ten deel gevallen. Een der grootste handelaars ia olijfolie, Johannes Courant geheeten, is dezer dagen te Bern overleden en zijn nalatenschap wordt op 15 millioen francs geschat. Hij was Zwitser van geboorte, maar heeft ruim 60 jaren te Genua gewoond, waar zijn reusachtige uitvoerzaak gevestigd is. Iu den laatsten tijd bad hij zijn wooiplaats naar Bern overgebracht, waar hij nu op 84- jarigen ouderdom kinderloos is overleden. Tot zijn naaste erfgenaam behoort zijn neef, de hoogleeraar dr. Th. Kecher te Bern. Volgens de kantonnale wet bedraagt in dit geval het successierecht 9 pCt., zoodat de schatkist ongeveer 1^ millioen francs zal beuren. Engeland. Een Britsch schip, dat te Queenstown is aangekomen, heeft ten zuiden van Kaap Hoorn een reusachtigen ijsberg ontmoet, die een halve mijl lang was en meer dan 1000 voet hoog. Frankrijk. Op 10 December zijn te Marseille scheep gegaan een viertal Boerenhuisgezinnen en eenige jonggezellen, samen achttien personen, met bestemming naar het noorden van Madagascar. Zooals wij reeds vroeger mede deelden, heeft de landontginniogsmaatechappij »Sambirano" zich bereid verklaard deze immigranten kosteloos over te breDgen en alle noodige voorschotten te geven en zich tevens verbonden hen weder terug te voeren naar Europa op haar kosten, indien het land hun niet aanstaat. Blijven zij, dan betalen zij de gedane voorschotten terug. Duitschland. Berlijn, 17 Dec. De Darmstadter Bank is voor 700.000 Mark bestolen door ver- valsching der boeken door den deposito-houder Nestier. 100.000 Mark worden gedekt door een effecten-dépot van Nestier. Sedert Zondag is hij voortvluchtig. BelgiS. Het proces tegen Rubino, den anarchist, die een aanslag waagde op het leven van koniDg Leopold, is uitgesteld en zal eerst in Januari plaats vinden. De gendarmerie te Turnhout heeft zich verplicht gezien een escorte soldaten, aan wie het geleiden van een konvooi van 8000 K.G. dynamiet was toevertrouwd, om die van den buskruitmolen Arendonck naar Lillo te vervoeren, wegens dronkenschap te arresteeren. Zij werden natuurlijk dadelijk in de politie kamer gezet en zullen zich verder voor hun chefs moeten verantwoorden voor het gevaar, dat zij veroorzaakt hebben. Nederland. IJmuiden, 17 Dec. Drie korporaals met een milicien van het fort alhier verlieten Maandagavond ten 5 ure het fort en maakten langs het strand een uitstapje naar Wijk-aan- Zee. Te 11 uur kwamen de korporaals terug zonder iets van den milicien te weten. Een onderzoek werd langs het strand ingesteld en toen werd de vermiste dood gevonden. Het vermoeden staat vast, dat de milicien in abnormalen toestand geraakt en toen gevallen is. Bij het opkomen van het water was de zee over hem heengespoeld en is hij verdronken. Door de autoriteiten wordt een streng onder zoek ingesteld. 's-Gravenhage, 18 Dec. De Begrooting van Financiën is mede zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Rotterdam, 17 Dec. Heden is door een Franachen politie-commissaris en een sergeant van politie van hier afgehaald, om naar Duinkerken en vervolgens naar Rouaan te worden vervoerd, zekere B., te Maastricht aangehouden en verdaoht zich te Rouaan aan oplichting te hebben schuldig gemaakt. Eindhoven, 17 Dec. De standplaats voor een stoomcarrousel op de kermis van 1903 alhier is verpacht aan den heer L. G. Tewe, te Dordrecht, voor f 1500, benevens het gewone staaDgold, zijnde 5 ct. per vierkanten meter per dag. Bergen-op-Zoom; 17 Dec. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben vernietigd het besluit van den gemeenteraad alhier, waarbij de heer Somers niet is toegelaten als lid van den gemeenteraad. Oud-Beierland, 17 Dec. De directie van de Zuid-Hollandsche Beetwortelsuikerfabriek alhier heeft dezer dagen de hulp der politie moeten inroepen. Op koBten van de Directie was door drie ijsbrekers het ijs op de rivier gebroken en werden door sleepbooten schepen met bieten aangevoerd. Voor de fabriekshaven aangekomen, konden die schepen onmogelijk in de haven, wijl die vol ledige schepen lag, welke daar hadden overwinterd, na hunne bieten aan de fabriek te hebben gelost en nu weigerden de haven te verlaten, omdat de Oud-Beierlandsche haven vol lag en zij daar dus niet in konden. Op de rivier was het door het vele ijs te gevaarlijk. Op verzoek van de Directie gelastte nu de burgemeester van Oud-Beierland, vergezeld van gemeente- en rijkspolitie, de onwillige schippers de haven te verlaten, doch de politie was te weinig in aantal om aan het eenparig verzet der schippers een einde te maken. Er is nu om versterking van politie gevraagd. 18 Dec. Hedenochtend was de bij de fabrieks-haven aanwezige politiemacht versterkt met rijks-politie van elders hierheen gezonden. Daar de schippers bleven weigeren de haven te verlaten, moest eerst toestemming van den burgemeester van Nieuw-Beierland gevraagd worden, alvorens handelend te kunnen op treden (de fabriek en haven liggen namelijk op het grondgebied van Nieuw-Beierland). De burgemeester van Nieuw-Beierland, die tevens lid van het Hoofdbestuur der Scbippers- vereeniging x> Schutte vaer" is, inmiddels op het terrein verschenen, was van oordeel, dat de schippers in de onmogelijkheid waren om de haven te kunnen verlaten. Een andere haven konden zij niet bereikenen op de rivier te gaan liggen was onmogelijk. Hij weigerde dan ook ten stelligste de politie te machtigen in deze zaak handelend op te treden. De politie moest dus onverrichterzake het terrein verlaten. Den Bommel. Door het kruien van het ijs is de punt van den westberm weggeschoven. Zondag dreef voorbij deze gemeente een brandende gasboei. Zierikzee, 19 Dec. Tot aanvulling van ons raadsverslag doelen wij mede, dat de Raad het periodiek aftredend lid der Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, den heer dr. A. van der Hoeven, als zoodanig her benoemde. Mede op de aanbeveling stond de heer H. J. van Nouhuys, notaris. De Cortgeensche benoemings-kwestie De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft, zooals reeds door ons is gemeld, zich niet kunnen vereenigen met het gevoelen van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dat het bekende besluit van den raad van Cortgene tot benoeming van den heer M. C. Maas tot hoofd der school diende te worden vernietigd. De Minister zegt daaromtrent: »In de handelwijze van den raad der gemeente Cortgene heb ik, hoezeer zij eenigszios ongewoon en wellicht in het algemeen minder gewenscht moge zijn, geen strijd met eenige wetsbepaling kunnen ontdekken. Artikel 51 der gemeentewet schrijft voor dat, ingeval bij benoeming de stemmen staken, het lot beslist. De raad heeft niet in strijd hiermede Door na de eerste stemming de verdere behandeling der zaak tot eene volgende bijeenkomst uit te stellen, handelde de raad evenmin in strijd met de wet. Ook al neemt men aan dat art. 50, tweede lid, der gemeentewet niet op benoemingen van toe passing is, en dat derhalve het lot onmiddellijk nadat staking van stemmen is gebleken, kan beslissen, dan nog sluit dit niet in zich dat uitstel of verdagiüg der behandeling tusschen de verschillende voorafgaande stemmingen door de wet is verboden. Ik vind dan ook geene termen om de vernietiging van het onderwerpelijke raads besluit te bevorderen". Naar wij vernemen, zal in Maart van het volgend jaar te Middelburg weder eene poppententoonstelling gehouden worden ten voordeele van de vereeniging Kindervoeding. Door het Comité tot oprichting van een ziekenhuis te Terneuzen is Woensdagavond definitief besloten tot het stichten van een gebouw, waarvan de aanbesteding in Februari a.8. zal plaats hebben. Dreischor, 48 Dec. J.l. Vrijdag gaf het Muziekgezelschap ^Crescendo" zijn tweede uitvoering. Het talrijk opgekomen publiek toonde zich over deze uitvoering zeer tevreden. Op verdienstelijke wijze werden het tiental muzieknummers ten gehoore gebracht. Het bleek, dat de leden zich ijverig geoefend hadden en dat de leiding aan den heer Theewis ten volle is toevertrouwd. Een blij spel, benevens een paar zangnummers, »Naar de Noordpool" en Deftige Lui", ter afwisse ling gegeven» vielen zeer in den smaak. Toen de landbouwersknecht M. v. D. alhier, zich dezer dagen in een mangelhoop had begeven om mangels te snijden, stortte de hoop onverwacht in, zoodat hij onder den ingevallen grond bedolven raakte. Men moest hem uit zijn onaangename positie verlossen en toen bleek het, dat hij met het mes een diepe snede over het gezicht had gekregen, zoodat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. Renesse. Zooals het met vele vereeni- gingen gaat, zoo gaat het ook met het »Voor- i lezingsgezelschap" alhier. Elke vereeniging toch heeft een tijdperk van opkomst, van bloei, maar ook van verval. Vóór ruim 50 jaar werd de vereeniging geboren uit het destijds bestaande en nog voortlevende »Groote Leesgezelschap" en telde toen 60 leden. Er werd bepaald, dat in elk winterseizoen ten minste vier vergaderingen zouden worden gehouden. De opkomst van het ledental liet aanvankelijk niets of weinig te wenschen over. Van heinde en ver kwamen de leden met hunne dames en gasten, vaak weer en wind en slechte wegen trotseerend, ter vergadering om gezellig en onder het aan- hooren van pittige, schoone lezingen en tal van keurige voordrachten den avond door te brengen. Later was de opkomst bij afwisse ling talrijk of sober, en nog later overtrof het aantal slecht bezochte vergaderingen verre de talrijk bijgewoonde. Door kunst en vliegwerk moest ten slotte de vereeniging staande ge houden worden. Niet omdat het ledental ver minderde ging het gezelschap achteruit, maar de belangstelling en de ijver der leden ver flauwden steeds meer en meer. De opkomst was in de laatste jaren vaak zóó gering, dat de uitgeschreven vergadering niet kon gehouden worden. De juffer begon eindelijk zoo geducht aan verval van krachten te lijden, dat geen krachtig middelen meer baatten om haar Nu het reglement van orde voor zijne vergaderingen voorschrijft, dat, ingeval bij eerste stemming niemand de volstrekte meerder heid van stemmen heeft verkregen, tot eene tweede vrije stemming wordt overgegaan, en eerst daarna de stemmen op enkele personen worden bepaald, kon staken van stemmen niet aanwezig worden geacht en de beslissing van het lot niet terstond worden ingeroepen, I toen bleek dat bij de eerste stemming de uitgebrachte 6 stemmen over twee personen gelijkelijk waren verdeeld. in het leven te behouden. Weinigen trokken zich harer meer aanzoo terloops vroeg men zoo nu en dan eens naar den toestand der patiente. Eenige trouwe vrienden waren tegen woordig, toen de verlatene stuiptrekkend, ziel togend haar uitvaart begon. Zij heeft het leven dan ook Dinsdagavond afgelegd. De toen vergaderden hebben haar plechtig begraven, en hare nalatenschapbestaande uit een paar Willem van Zuylen's voordrachtenboeken, die voor f 4,75 verkocht werden, benevens een batig saldo in kas, werd bestemd voor het Ziekenhuis te Noordgouwe. Lang blijve zij nog in veler aangename her innering voortleven 1 Nieuwerkerk, 17 Dec. Gisterenavoud trad in de zaal van den heer Joh. Lievense als spreker, afgevaardigd door het hoofdbestuur der Maatschappij »Tot Nut van 't Algemeen" voor de afd. Duiveland op de WelEerw. heer ds. Van der Meulen van Bergen-op-Zoom. Een vrij talrijk gezelschap, waaronder verscheidene niet-leden, was aanwezig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1