Donderdag 18 December 1902. (Z i e r i Is. z e e s c li e Cour an t). B E RICH T. Artikel 8, 2de lid der Hinderwet. Benoeming van leden der vaste Raadscommissiën. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie, j ZIERIRZEESCHE NIEUWSBODE. Versohijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7784. Directeur A. «T. DE LOOZE. Redacteuren A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuitliaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FbéInkel, Meelstraat 386, Zierikzee. Zij, die zich met 1 Januari a.s op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gratia Alle Brievengaarders en Boekhandelaars nemen abon nementen aan. A. J. DE LOOZE. Directenr. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van brieven en briefkaarten, aan dit kantoor en de daaronder behoorende hulpkantoren ter post bezorgd, welke wegens onbekendheid van de geadresseerden niet konden worden uitgereikt, over de 4e helft der maand December 1902. 1. L. Scherpenisse, Nieuwland bij Vlisaingen. 2. P. Koch, Kalk-Köln. 3. G. Versluis, Gent (België). AFKONDIGING- De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee Brengen ter openbare kennis, dat heden door hen is genomen het volgend besluit: De Burgemeester en Wethouders van Zierikzee; Overwegende, dat hunne beslisssing op het verzoek van J. M. VERBEKE, koopman, wonende in deze gemeente, van den 30en October j 1om vergunning tot het oprichten van eene drogerij van huiden en vellen in het perceel, staande aan de Fonteine, plaatselijk gemerkt wijk C no. 345, kadastraal bekend gemeente Zierikzee, sectie B no. 148, met binnen den bij het eerste lid van artikel 8 der Hinderwet gestelden termijn kan worden genomen, omdat het voor het nemen dier beslissing vereischte onderzoek cog niet is afgeloopen; overwegende, dat het daarom noodig is, bedoelde beslissing voor den tijd van uiterlijk drie weken te verdagen gelet op het tweede lid van artikel 8 der Hinderwet; BESLUITEN: 1°. De beslissing op voormeld verzoek voor den tijd van hoogstens drie weken te verdagen; 2°. dit besluit in afschrift aan den verzoeker mede te deelen en door afkondiging ter kennis van het publiek te brengen. Zierikzee, den 15 December 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zierikzee brengen ter kennis van de ingezetenen, dat door den Raad dier gemeente, in zijne op den 16en dezer gehouden vergadering, zijn benoemd tot leden der vaste Commissiëo, bedoeld bij art. 54 der Gemeentewet, voor 1903, te weten: Voor de Strafverordeningen: de Heeren Mrs. CAU en FOKKER; voor de Fabricage: de Heeren MULOCK HOUWER en VAN SCHELVEN; voor de Gasfabriek en de Straatverlichting: de Heeren MULOCK HOUWER, FRANSE en VAN DEN BOUT; en tot Commissarissen der Vischmarkt: de Heeren MULOCK HOUWER en VAN SCHELVEN. Zullende de Commissie voor de Strafverordeningen worden gepresideerd door d<=n Burgemeester, ingevolge de wet; de Commissie voor de Fabricage door den Burge meester en bij diens verhindering door den Wethouder Mr. MOOLENBURGH; en de Commissie voor de Gasfabriek en de Straat verlichting door de a Wethouder Mr. MOOLENBURGH, en bij diens verhindering door den Burgemeester. Zierikzee, den 17 December 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Zuid-Afrika. 't Moet ia het ODgelukkige Zuid-Afrika zoo heet zijn, dat de toch al schaarsche oogst nog met vernietiging bedreigd wordt. Omtrent 't vertrek der Bóeren-Generaals Botha en De la Rey uit Londen meldt Daily News nog het volgende Ongeveer tien minuten vóór het vertrek van den trein heerschten groote drukte en eenige opgewondenheid. De men8chen drongen naar den sal on wagen en de Generaals hielden daar een soort van informeele receptie. Velen o.a.ookhetsocialistischeParlements- lid John Burns en Mies Emily Hobhouse gingen daar aan den éénen kant in, aan den anderen kant uit, om den reizigers de hand te drukken en vaarwel te zeggen. Toen de trein afreed, ging er een hartelijk vaarwelgeroep op uit het midden der op het perron staanden en de Generaals wuifden, uit de raampjes gebogen, met de hand ten afscheid. Te Southampton gingen de Generaals on middellijk aan boord van het stoomschip Briton", waar zij een tweede ontbijt gebruikten en zich daarna in de rookkamer begaven. Zij werden spoedig herkend en er kwamen nog vele autografen-verzamelaars op hen af, om hunne handteekeningen te vragen. Eenigen kr6gen hun wensch voldaaD, maar de overigen werden door de Generaals, wien het blijkbaar verveelde, vriendelijk maar beslist afgewezen, Generaal Botha heeft tot een journalist gezegd, dat zijn vrouw niet medegaat naar Afrika, «omdat zij geen huis heeft om iu te wonen", en ook ter wille van de opvoeding der kinderen. Aangaande het geruchtmakend ontslag van Ds. Vlok als predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Piketberg, lezen wij in eene Kaapsche correspondentie aan De Telegraaf van iemand die blijkbaar zeer wel op de hoogte is«Bepaalde ondeugden kan men j Ds. Vlok niet ten laste leggen, althans geen andere dan karakterloosheid en harteloosheid. «Een man, die twintig jaar herder eener j gemeente is geweest, en in de ure des ge?aars j zijn gemeente niet wil begrijpen, haar den rug toekeert, is karakterloos. Hij verloochende de groote wet, dat bloed dikker is dan water en giüg zoo ver, dat hij het geweer opnam en in de loopgraven ging om Afrikaanders te 1 gaan schieten. Voorts hield hij niets dan politieke preeken, waarin hij de Afrikaanders huichelaars noemde en scherp partij koos j tegen de Republikeinen. Eindelijk nog was i hij het, die in een vergaderiog op zwaardere straffen voor de rebellen aandrong". Griekenland. De stad Argos is Zaterdag door een verschrikkelijke waterhoos geteisterd. De water hoos richtte enorme schade aan en verwoestte een aanzienlijk aantal gebouwen. De eerste telegrammen melden een honderdtal slachtoffers. Spanje» In Spanje regent het geweldig, te Barcelona zóó geweldig, dat overstioomiijgeu ontstonden. Het spoorwegverkeer is gestaakt en vele fabrieken moeten gesloten worden, omdat het water in de werkplaatsen doordrong. j Italië. Tengevolge van door wolkbreuken ver oorzaakte aardafschuivingen, is het spoorweg verkeer naar verschillende plaatsen van Sardinië gestoord. Bij Tortoli, aan de Oostkust, werd een brug miêgesleurd, het plaatsje Uts, in de laagvlakte bij Cagliari, ligt rondom in het water, ook elders zijn de velden over stroomd. Troepen zijn tot het verleenen van hulp vertrokken. Menscben zijn tot dusverre niet om het leven gekomen, de regens duren voort. België. Te Brussel zijn een paar bankiers in hechtenis genomen, die betrokken moeten zijn in een groot fiuantiëel schandaal. Men zegt, dat een oud-minister en op zijn minst een twaalftal parlementsleden gecompromitteerd zijn en de verduisterde sommen zouden niet minder dan 150 millioen francs bedragen. 't Is de Daily Telegraph, die het bericht I geeft, zoodat eenig voorbehoud wel noodig is. Brussel, 15 Dec. Een bericht aangaande een aanslag op den koning is achtereenvolgens tegengesproken door den minister-president, verscheidene ministersden particulieren secretaris des koniDgs en de politie te Laeken. Nóch de officier van dienst aan het paleis, J nóch iemand van den persoonlijken dienst des konings, bemerkten iets abnormaals. Men oor deelt onwaarschijnlijk het relaas van een I nieuws-agentschap, volgens hetwelk de koning, I die aan het station binnen het grondgebied van het paleis afstapte, naar buiten kwam om er per rijtuig door den hoofdingang weder binnen te komen, terwijl er een weg bestaat door het koninklijk domein. De premier sprak van een gefantaseerd bericht, van slechten smaak getuigend. Vermelding verdient de lezingvolgens welke er een schot gelost zou zijn, doch in verband met de nachtelijke strooperij in het houtgewas, dat bekend staat om zijn wild- rijkdom. De National Bruxellois zegt, ondanks de tegenspraak van twee ministers, in het bezit te zijn van inlichtingen, waarin bevestigd wordt, dat er op het oogenblik, waarin het koninklijk rijtuig voorbijging, een schot geloBtis. Nederland. Amsterdam, 16 Dec. Nog steeds duurt het onderzoek voort inzake de diefstallen in den laatsten tijd gepleegd aan het postkantoor. Het verdwenen pakket, inhoudende 125 goud l stukken van 20 mark, is nog niet terug gevonden en ondanks een scherp naspeuren van de recherche is ook de dader nog niet bekend. De aangehoudene heeft bekend de enveloppe, waarin f 10 Hollandsch geld, te hebben gestolen. Hij had cir f 3 verteerd en het overige werd nog in zijn bezit gevonden. Hij is, naar gebleken is, niet schuldig aan den diefstal van het Duitsche geld. Utrecht, 16 Dec. In de Kroeslaan alhier ging bij het uitrijden van een korporaal der veld-artillerie bet paard zoo hevig aan het steigeren, dat deze niet in het zadel kon blijven. Hij werd achterwaarts afgeworpen en het ongeluk wilde, dat hij juist voor de raderen van één der in beweging zijnde stukken kwam te liggen, zoodat deze over zijn borstkas giDgen, die gedeeltelijk werd ingedrukt. Zwaar inwendig gekneusd werd hij ten spoedigste naar het militair hospitaal gebracht. Rotterdam, 15 Dec. Heden werd uit het Ziekenhuis ontslagen de 36-jarige brieven besteller Josuas N. Tielrooy, wonende te IJmuiden, die deu 29en November zijn vrouw, die met haar 4 kinderen de echtelijke woning had verlaten, in de Benthuizerstraat met een scheermes zou hebben verwond en daarna zichzelf eenige sneden had toegebracht aan den hals en de polsen. Hjj werd per rijtuig naar het Huis van Bewaring overgebracht. Zijn vrouw zal eveneens binnenkort het Ziekenhuis kunnen verlaten. Woensdrecht, 15 Dec. De uitvoering der inpolderingswerken met verbetering voor aan grenzende poldersinzonderheid voor den Prins Karelpolder, is thans verzekerd. De heer Van Straten van Bergambacht zal de werken uitvoeren. Omtrent de sommen, waarvoor ingeschreven is, zijn nog geen bepaalde inlichtingen ver strekt. De werken beginnen het volgend voorjaar, zoodra het weer zulks zal toelaten en hot jaargetij ver genoeg gevorderd is. Tilburg, 15 Dec. Van heden af zijn hier alle lagere scholen geslotenwegens het heerschen van roodvonk en diphterit'i. Breda, 16 Dec. Gisterenmorgen is in de Akkerstraat alhier een bijna ongelooflijke daad van wreedheid gepleegd. Vrouw J., die in een winkel een emmer kokend water l gehaald had, werd, toen zij op straat kwam, door de gezusters E. aangegrepen, die haar den geheelen inhoud van den emmer over het lichaam uitgoten en zich toen uit de voeten j maakten. Eenige passen verder viel vrouw J. bewusteloos neer. Met hevige brandwonden bedekt werd zij in haar woning gedragen. Tegen de gezusters E. is procesverbaal j opgemaakt. Oud-Beierland, 15 Dec. In do Zuid- Hollandscho beetwortelsuikerfabriek alhier, 1 werd, toen het jachtrad aan den gang werd gemaakt, de werkman Holleman eensklaps door dat rad gegrepen en mede in het rond geslingerd. Vreeselijk verminkt werd hij te voorschijn gebaald. Zijn toestand is hopeloos. Zierikzee, 16 Dec. Alvorens een en ander te vermelden van het diner, dat Maandag- 1 avond ter gelegenheid van de plechtige opening van het Ziekenhuis te Noordgouwe alhier in de fraai versierde zaal van het bekende «Hotel Van Oppen" gegeven werd, achten wij het noodig een drukfout te her stellen, die aan het slot van ons verslag was ingeslopen. Daar staat n.l.»Mede prijkt deze oorkonde met de handteekening van Ilare Majesteit de KoDiDgin". Dit moet zijn Reeds prijkt enz. Omstreeks zes uur nam het diner, waaraan een veertigtal gasten deelnamen, een aanvang. Dr. Wortman, de president der tafel, opende het diner met het instellen van een heildronk op Ilare Majesteit onze Koningin, die zich steeds het lot van zieken en gebrekkigen aantrok, een Vorstin, die ver over de grenzen van onze landpalen gehuldigd werd, men denke slechts aan haar schoone daad den grijzen Krüger een oorlogsschip te zenden, een Koningin, die aan tallooze vereenigingen van liefdadigen aard en ziekenzorg haar milden steun schonk. In de eerste tijden, waarin de oprichting van het Ziekenhuis met tal van bezwaren te worstelen had, was Zij het, die voor het Ziekenhuis van Schouwen en Duiveland een aanzienlijke som gelds schonk. Daardoor is tusschen Hare Majesteit en dit Ziekenhuis een on verbreekbare band ontstaan. Dat zij level Geestdriftig applaus Ds. Nauta deelt mede, dat het volgend telegram aan Hare Majesteit de Koningin en aan de KoDingin-Moeder verzonden is: «De VereenigiDg het Ziekenhuis voor «Schouwen en Duiveland, met hare gasten te «Zierikzee vereenigd op den heuglijken dag «van de opening dezer stichting, betuigt «Uwer Majesteit eerbiedig hulde en dank". Na het keurig diner, dat zich uitnemend liet smaken, en den heer Van de Ven alle eer aandeed, sprak de president der tafel de geneeskundige staatsautoriteiten toe, die uit Holland en Utrecht waren overgekomen om deel te nemen aan de plechtige openiog van het Ziekenhuis. Hij hoopte, dat hun kennis making met dit polderland bij hen een aan gename herinneriog moge achterlaten, en dat onze dankbaarheid jegens hen eenige vergoe ding moge zijn voor hun reis in dit seizoen. De heer De Man, waarnemend voorzitter van den Gezondheidsraad, stelt er veel belang in, dat op hygiëaisch gebied zulke groote zaken hier zijn tot stand gekomen. Wat hij zag, heeft hem met bewondering vervuld. Met kalm beleid en veel overleg is op het platte land een stichting verrezen, die als voorbeeld voor het geheele land kan dienen. Namens den Centralen Gezondheidsraad brengt hij een heildronk uit op dr. Wortman, jhr. Van Citters en ds. Nauta, die deze zaak hebben tot stand gebracht. Dr. Ruysch, hoofd-inspecteur van volks gezondheid, heeft met vreugde ontwaard, dat door de vrouwen de eerste steun gegeven werd, waardoor de grondslag voor het Zieken huis werd gelegd. En citeerend het bekende «Ehret die Frauen, sie flechten und weben", drinkt hij op de gezondheid van mevrouw Van Citters, mevrouw Wortman en mevrouw Nauta, en van al die dames, die den stoot tot de zaak gegeven hebben. Dr. Jenny Weyerman, secretaris van den Gezondheidsraad, die Zeeland kent, omdat hij er in gewoond en gepraktiseerd beeft, en steeds veel met de Zeeuwen op had, drinkt op de gezondheid van alle goede, ronde Zeeuwen. Jhr. C. A. van Citters wijdt speciaal een dronk aan dr. Worlman, dien hij, hoe dik wijls hij ook in de bestuursvergaderingen met hem van gevoelen verschilde, heeft leeren kennen als een man van groote kalmte en veel zelfbeheeraching. Ds. Nauta had in zijn rede van weemoed gesproken, die hem vervult, en daarvoor een bepaalden grond aangegeven. Maar naast dien grond bestaat er nog een andere, die nauw samenhangt met het feit, dat bij weldra naar elders zal vertrekken, zoodat hij van dezen kring zal moeten scheiden. Maar nu hij ziet, dat er belangstellenden van groot gezag zijn, die zijn plaats kunnen innemen, wordt hij met vreugde vervuld. Hem zal het werk, dat hij hier verricht heeft, ten goede komen, want ook op zijn nieuwe standplaats is behoefte aan ziekenverpleging. Hij zal deze omgeving steeds blijven gedenken, en eindigt met den wensch, dat, wat hier verrezen is, moge groeien en bloeien. Jhr. De Graaff, technisch inspecteur, brengt een heildronk uit op dr. Wortman, in diens hoedanigheid van voorzitter der Gezondheids commissie. Mr. Cau zal spreken, vooreerst als in gezetene van Zierikzee, en in de tweede plaats als inwoner van Schouwen-Duiveland. Er is, zegt spreker, heden gedoeld op tegenkanting en afgunst, die wel niet nador werden aan geduid, maar die, zooals een elk begreep, grootendeels uit Zierikzee kwamen. Met zijn tegenwoordigheid te dezer plaatse heeft hij juist een bewijs van sympathie aan de in stelling willen geven, die te Noordgouwe nu verrezen is. Niet steeds is hij zoo sympathiek gestemd geweest. Toen het bekend werd, wat men te Noordgouwe wilde, toen was hij als Zierikzeeënaar onaangenaam getroffen, omdat hij liever een Ziekenhuis in Zierikzee zag. Maar nu het te Noordgouwe tot stand is gekomen, en het thans niet meer de vraag is, of het Zierikzee of Noordgouwe zal zijn, dat een Ziekenhuis zal hebben, legt bij zich bij het feit neer, en verheugt hij zich van harte met het tot stand gekomen werk, maar alleen op die voorwaarde, dat het zal zijn een Ziekenhuis voor geheel Schouwen en Duiveland. En daaraan valt niet te twijfelen. De naam toch duidt hot reeds aan. En ook de samenstelling van het Bestuur wijst er op, want het wordt gevormd door geheel Schouwen-Duiveland. Ook Zierikzee heeft er zitting in. En nu vindt bij het zaak van alle inwoners van Schouwen en Duiveland om aan het Ziekenhuis hun medewerking te ver leenen. Hij hoopt, dat het Ziekenhuis te Noordgouwe moge strekken tot heil en zegen der bevolking van Schouwen en Duiveland. Dr. Spruyt betuigt als medicus zijn inge nomenheid met het Ziekenhuis. Toen het in wording was, heeft het bij hem zwaar gewogen, of het wel levensvatbaarheid had, en of het geen schade zou berokkenen aan zijn praktijk. Yan lieverlede, en vooral na de bespreking met den geneesheer-directeur, zijn zijn bezwaren geweken. Hij brengt een dronk uit op de samenwerking der medici. De heer Van Buuren, burgemeester van Brouwershaven, spreekt zijn bewondering uit voor het groote drietal. Als een tweede Peter van Amiens is dr. Wortman, trouw gesteund door zijn twee paraDymphen, het land hier doorgetrokken, ijverend voor een Ziekenhuis. Bloei kan hij aan de instel'ing niet toe- wenBchen, want dan zou bi) moeten hopen, dat er vele zieken kwamen, maar wel geluk, opdat de lijders, die er zullen verpleegd worden, hersteld en beter het Ziekenhuis verlaten mogen, zoodat de Latijnsche zin spreuk «ex vulnere pulchrior" tot een waar heid wordt. En herinnerend aan het «Fortuna audaces juvat", hoopt hij, dat Fortuna het drietal moge gunstig zijn, zoodat de instelling zal worden tot een zegen voor de lijdende menschhoid. De heer Bruynzeel, architect, gewaagt van de uitnemende hulp, die hem van het drieman schap ten deel viel, en r»cht tevens een waardeerend woord tot de aannemers, de heeren P. Vink en J. van der Werff. De heer mr. Schuurbeqe Boeije verheugt zich over de uiting van waardeering voor het werk, dat de drie mannen gewrocht hebben, een waardeering, die niet uitgesproken werd bij de steenlegging, maar gelukkig aan het slot der openingsplechtigheid niet ontbrak. Als Zeeuw mag hij niet onopgemerkt laten voorbijgaan den heildronk op de Zeeuwen uitgebracht, die dan ook door hem met eenige vriendelijke woorden beantwoord wordt. Ds. Nauta spreekt met veel lof van de directrice van het Ziekenhuis, die, uit Fries land komende, hier in een vreemde omgeviDg geplaatst, zich wijden zal aan het werk der liefde. Hij wijst er op, dat zij, vooral in den beginne, met vele moeilijkheden zal te worstelen hebben, en behoefte zal hebben aan sympathie en medewerking. Hij hoopt, dat men haar zal doen vergeten, dat zij een vreemde hier is. Hij drinkt op het welzijn van de directrice en haar medehelpster. De heer Van Buuren wijdt een woord van waardeeriDg aan de pers. Nadat door dr. Ruysch nog een toast was uitgebracht op het welzijn van Zeeland, en door de Redactie van de Zierikzeesche Nieuws bode, onder dankzegging voor de vriendelijke woorden, tot de pers gericht, een heildronk was ingesteld op de medische wetenschap en haar waardige vertegenwoordigers, sprak de president van de tafel een slotwoord, waarin hij verklaarde niet elk spreker in het bizonder te kunnen beantwoorden, maar zich gedrongen gevoelde zijn vreugde te uiten, dat in den persoon van den heer mr. Cau een woord van sympathie uit Zierikzee vernomen was. Met dit slotwoord was echter de stroom van welsprekendheid nog niet gestuit. De heer Fokker, burgemeester van Elle- meet, wijdde uit over het verdienstelijk werk, dat zij gesticht hebben, die het initiatief tot het Ziekenhuis genomen hebbeD. De heer Yan der "Werff bracht een woord van dank aan het bestuur van het Ziekenhuis voor Schouwen en Duiveland. En als laatste spreker stond de heer Ch. W. Yermeys op, die iets zou zeggen, waarmede zeker allen zouden instemmen. Wij weten allen, welke doorzettingskracht het vordert iets goeds tot stand te brengen. En omdat wij dat weten, beseffen wij levendig, dat de hulde, aau de drie mannen gebracht, een welverdiende is. Zij hebben een werk gesticht, waardoor de menscbheid zal gebaat worden. Één van deze drie manneD, de secretaris, ds. Nauta, zal weldra deze streek verlaten. Laten wij hem en zijn gezin, voor dat wij van hier heengaan, een «gaat u wel" toeroepen. En mogen zij op hun verderen levensweg een goede herinnering aan ons behouden. Hiermede werd deze fraai gearrangeerde feestdisch besloten. Vermelden wij nog, dat wij door do graphophoon in de gelegenheid waren gesteld eenige artisten te hooren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1