staats-inmengiDg Of zijn het soma de mannen van het Handelsblad, die den antirevolution- nair Bijleveld in de Kamer brachten, teneinde den socialist rar. Troelatra te wereD. Als dat de liberalen zijn, dan is bij geen liberaal. Ook kan het geen bevrediging schenken te behooren bij een partij, die alleen door den draad van het anti-clericaliame wordt bijeengehouden. Yan de Liberale Unie gaat geen noemens waardige kracht voor ona volksleven uit. Daarom hebben de Vrijzinnige Democraten zich afgescheiden en een afzonderlijken Bond gevormd. Zij willen aan het volk dien invloed op het staatsleven geven, waarop het recht heeft. Ook de sociaal-democraten willen dat, ook deze beoogen invoering van algemeen kiesrecht. Maar de Vrijzinnige Democraten, hoewel zij dit met hen gemeen hebben, en hierin met hen kunnen sameDgaan, verschillen echter hemelsbreed van hen in de opvatting van den privaat-eigendom. De vrijzinnige democraten namelijk wenschen beslist het be houd en de handhaving van den persoonlijken eigendom. Na gewezen te hebben op ons gemis aan kracht, omdat wij niet weten, wat wij willen, en ook niet weten wat wij aan elkaar hebben, wijst hij ten slotte aan de hand der Beginselverklaring van den Vrjjzinnig Democratischen Bond, op de levenwekkende en van kracht getuigende beginselen van deze partij, en raadt aan om zich bij haar aan te sluiten. De heer Frankel, hulde brengende aan de voortreffelijke wijze, waarop door den inleider zijn voorstel verdedigd is, betreurt niettemin, hoewel zelf eep voorstander van algemeen kiesrecht, de indiening er van, omdat, zoo het onverhoopt mocht aangenomen worden, dit zou leiden tot een scheuring in de liberale partij van dit district, die niet gewenscht is, en alleen aan den gemeenschappelijken vijand, dien wij te bestrijden hebben, zoude ten goede komen. Bij de jongste algemeene verkiezing voor de Tweede Kamer is door ons wel de nederlaag geleden, maar men kan daarbij toch wijzen op één voornaam lichtpunt, en wel dit, dat de liberalen van alle schakeeringen eens gezind den strijd gevoerd hebben, en als één man voor den candidaat van dit district, den heer J. A. de Bruyne, zijn opgekomen. Neemt men het voorstel van den heer Lemeom nu aan, dan zal het met die eonsgeziodheid bij de volgende algemeene verkiezing gedaan wezen, waarmede wij in de kaart spelen van onze gccoaliseerde tegenstanders. Uit een taktisch oogpunt ontraadt hij de aanneming van het voorstel. De heer Ch. W. Vermeya vraagt, hoe het bestuur over het voorstel denkt. De voorzitter heeft met genoegen gezien, dat door een lid het voorstel is ingediend. "Wordt het aangenomen, dan kan in geen geval de meerderheid de minderheid binden. Be treurd werd door sommigen de indiening van het voorstel, die meenden, dat men beter had gedaan met de indiening ervan te wachten tot 4905. Hij is van een ander gevoelen en vindt het juist goed, om nu het nog tijd is, thans dergelijke kwestiën te overwegen, teü- einde daarover een gevestigde meening te ver krijgen. Als Bestunr heeft het Bestuur het wenschelijk geacht geen meening over het voorstel uit te sprekee. De heer Olivier begrijpt, dat de meerder heid de minderheid niet kan binden, maar wenscht in het belang van het district geen scheuring in de liberale partij. Splitsing ware tegenover de gecombineerde kerkelijke partijen een verkeerde taktiek. En wat nu het kies recht betreft, wij zijn daarmede, vergeleken bij vroeger, aanzienlijk vooruit gegaan. En wie geeft ons den waarborg, dat, waDneer wij algemeen kiesrecht voor mannen en voor vrouwen hebben, dat het dan beter zal gaan dan nu. Zullen zij, die het recht alsdan ver krijgen, niet allicht aan den leiband van anderen loopen? Laat ons de zaak uitstellen, en een scheuring in de liberale partij van dit district voorkomen De heer rar. D. v. d. Vliet, lid van 't bestuur, verklaart, dat hij zich zeer wel met verschillende door den heer Snijders op zijn lezing ont wikkelde beginselen heeft kunnen vereenigen, omdat hij daarin veel goeds vond, maar hij vindt het jammer, dat het schrijven van den heer Lcmson bij het bestuur is ingekomen. Herhaaldelijk heeft deze kiesvereoniging uit gemaakt, dat zij veel voor algemeen kiesrecht gevoelde. Principieel is men het daarover vrijwel eens. Waarom moet men nu de liberale kiesvereeniging gaan afbreken? Waarom wil men in de plaats daarvan stellen een vrijzinnig- demokratische Men zou toch bij de algemeene verkiezing in 4905 kunnen bepalen, dat men slechts candideeren zal hem, die een voorstander van algemeen kiesrecht is. Wordt het voorstel van den heer Lemson aangenomen, dan zullen velen, die zich niet met alle daden van de vrijzinnig-demokraten kunnen vereenigen, deze vereeDiging verlaten. Zoo betreurt hij het, dat de vrijzinnig-demokraten te Amsterdam aan den sociaal-demokrait Troelstra de voor keur gaven boven don liberalen candidaat IJzerman. Omgekeerd keurt hij het af, dat een deel der liberalen om Troeletra te doen vallen, den anti-revolutionair Bijleveld kozen. Laat ons een voorbeeld nemen aan de kerke- ljjke partijen. Wat is de groote kracht der anti-revolutionairen Dat zij zich scharen onder één eminent hoofd, dien zij eendrachtig volgen. De heer Kloppert gaat gedeeltelijk met den vorigen spreker mede. Gezegd is, dat er tusschen do liberalen en de vrijzinnig- demokraten slechts alleen een verschil in tempo bestaat, terwijl er tusschen de vrijzinnig- demokraten en de sociaal-demokraten een breede klove is waar te nemen. Hij kan zich echter niet bij een partij aansluiten, die éér de candidatuur van een sociaal-demokraat stemt, van wie zij zegt door een breede klove gescheiden te zijn, dan die van een liberaal, met wien zij slechts in tempo verschilt. De heer A. Geluk, lid van het bestuur, gaat volkomen mede met het voorstel van den heer Lomsom. De liberalen doen niets. De liberale kiesvereenigingen in Flakkee en in Schouwen—Duiveland laten niets van zich hooren. Is er een verkiezing in aantocht, dan wordt er eenige weken van te voren gewerkt. Maar er moet volgens hem, wil men resultaten zien, niet eenige weken, maar eenige jaren gewerkt worden. Do liberalen konden meer doen, maar zitten stil. En als daarin geen verandering komt, zullen wij in 4905 weer het onderspit delven. Onderschrijvend het program van den Bond der vrijzinnig- demokraten raadt hij aan tot dezen over te gaan. En wat de heer Olivier zegt, dat bij invoering van het algemeen kiesrecht de nieuwe kiezers aan den leiband zullen loopen, hij merkt op, dat men tegenwoordig ook op de voormannen afgaat. Het volk, dat zoovele lasten te dragen heeft, indirecte bolastiogen, den last van het militarisme, die het zwaarste op het volk drukt, verkrijge dau ook het recht van meespreken. Nu gelooft hij wel, dat bij aanneming van het voorstel een scheuring in de partij zal komen. Maar hij vindt, dat de bestaande eenheid ook veel te wenschen overlaat. Bij de vorige verkiezing heeft onze candidaat, de heer de Bruyne, het zoowel hier in SchouwenDuiveland als in Flakkee alleen moeten uitvechten. De heer Vermeys is teleurgesteld. Op zijn vraag had hij gehoopt van het Bestuur een ander antwoord te zullen ontvangen, en wel dit: «wij stellen aan de vergadering voor, het voorstel te verwerpen". Het doel van dit voorstel is deze liberale kiesvereeniging in een vrijzinnig-democratische om te zetten. En als dat gelukt is, zegt men tot de minderheid «gaat jullie er nu maar uit, en sticht een nieuwe kiesvereenigiog". Hij kan het pro gramma der vrijzini ig-demokraten niet onder schrijven, en beslist is hij tegen de toekenning van het kiesrecht aan de vrouw. Men moet het volk voor het algemeen kiesrecht eerst opvoeden. Daartoe is de leerplichtwet een geschikt middel. Hij erkent, dat er bij de liberalen lauwheid bestaat. Maar zal die op houden, als wij van naam veranderen, en vrijzianig-demokraten worden Ook erkent hij, dat bij de laatste algemeene verkiezing veel gedaan is, wat had moeten worden na gelaten, en dat veel nagelaten is, wat had moeten gebeuren. De uitslag zou wellicht anders geweest zijn, wanneer allen hadden medegewerkt. Maar dit is niet aan de liberale partij te wijten. Het is zija overtuiging, dat, gaan wij ons splitsen in twee partijen, dat dan het district onherroepelijk voor de liberalen verloren is. Laat ons vereend blijven, maar laten wij ons krachtig voorbereiden voor den ophanden zij oden strijd. Doen wij dat, dan behoeven wij nog niet te wanhopen. De voorzitterDe vraag wordt gesteldis aansluiting bij den vrijzinoig-demokratischen bond wenschelijk, zooals wij vroeger aan gesloten waren bij de Liberale Unie? Ia 't algemeen is aansluiting bij een algemeen lichaam wenschelijk, omdat isolement slecht werktzooals bij de jongste algemeene ver kiezing gebleken is, toen de strijd door één persoon moest gestreden worden. Dat isolement was één der redenen, waaraan het geleden échec moet geweten worden. Nadere aansluiting is dus gewenscht. Bij de Liberale Unie Deze is echter weifelendzij spreekt zich niet duidelijk uit? Daarentegen heeft de vrijzinnig- demokratieche bond een afgerond programma. Wat ons district in het bizonder betreft, van de liberale partij bemerkt men oogenblikkelijk niets. V»or de voorbereiding van de aanstaande algemeene verkiezing wordt niets gedaan. Van het centraal bestuur der liberalen bespeurt men niets. Wie teekenen van leven geven, zijn de vrijzinnig-demokraten. Hij gelooft, dat dit moet toegeschreven worden aan het ver schil iQ beginsel. Niet langer heersche er stilstand, rust, doodslaap. Door een kleine vereeniging, door een Gideonsbende, die weet, wat zij wil, kan er meer kracht ontwikkeld worden. In de politiek der liberalen is er een gemis aan waarheid. Het is onze plicht eerlijk heid in de politiek te brengen. Algemeen kiesrechthet door de vrijzinnig- demokraten vooropgesteld beginsel, zal wel het Schibboleth zijn voor de verkiezingen van 4905. Zij, die ten aanzien van dit beginsel een andere meening huldigen, mojten zich afecheiden, en een eigen richting volgen. De eerlijkheid in de politiek maakt een scheiding noodig. Na uitgeweid te hebben over de richting van het huidig Kabinet, die anti-demokratiech is, bespreekt de voorzitter de verschilpunten tusschen de vrijzinnig-demokraten en de sociaal-demokraten, waaraan hij verbindt de opmerking, dat het in de Kamer vaak gebeurt, dat partijen, die lijnrecht tegenover elkander staan, op zekere punten toch met elka&r mede gaan. Het is noodig, dat tegenover de con servatieve coalitie een demokratieche coalitie gesteld wordt. De heer Adriaanse vreest, dat als aan de vrouw het kiesrecht gegeven wordt, zooals de vrijzinnig-demokraten willen, dat dan de kerke lijke partijen heelemaal de baas zullen worden. De heeren F. W. Loewer en Van Schelven verklaren zich tegenstanders van het vrouwen kiesrecht, dat de vrijzinnig-demokraten op hun programma schrijven. Nadat nog door verscheidene leden voor den tweeden keer het woord gevoerd wordt, en nadat door den heer N. van den Bout verklaard is, dat bij met het voorstel van den heer Lemsom kan medegaan, wordt dit voor stel in stemming gebracht en met 24 tegen en 42 stemmen vóór verworpen. Er waren 36 leden tegen- woordigmaar drie mochten, omdat zij pas in December waren toegetre den, volgens het reglement niet stemmen. Hierop sluit de voorzitter deze vergadering. Tot waterbouwkundig ambtenaar van het waterschap Hoedekenskerke is benoemd de heer J. L. Krijger te Rilland. Te Middelburg worden op initiatief van de Walcherache Wielrijdersvereniging T. A. V. E. N. U. door verschillende sport verenigingen pogingen aangewend tot organi satie van een ijafeest. Ook is tegen Zaterdagnamiddag zoo'n feestje georganiseerd door de Middelburgsche VereeDiging «Uit het Volk Voor het Volk", wat ten bate van de mingegoeden strekken zal. Wij lezen in De Zeeuw Te Ellewoutsdijk werd in 4894 een zang school opgericht, welke echter, kwijnende wegens telkens terugkeerende ongenoegens tusschen enkel.e hoofdpersonen, dezen zomer werd ontbonden, een aardig sommetje in de kas overlatende. J1. Vrijdag nu werd dit restant der kas onder gezellig gekout, muziek voor den dans en een glaasje rooden baai opgeteerd in de consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk, grenzende aan en in ver binding met het kerkgebouw. Zijn onze herinneringen juist dan hebben dergelijke stuitende voorvallen in deze localiteit, de zorg waarvoor immers bij kerkvoogden berust, al meer plaats gehad. Ten minste wij meenen vroeger eens te hebben vernomen dat het was in Febr. j.l. aldaar in genoemd kerkelijk lokaal een zeer ergerlijke braspartij is gegeven bij gelegenheid van een verjaringsfeest, waarop enkelen zeer dronken waren en waarna zelfs een der genoodigden zijn eigen woning niet kon vinden. Men sprak ons zelfs van een «geriefelijke" plaats van samenkomst, vooral voor hen die de gemeente-herberg willen mijden en min gewenschte gasten er liefst buiten houden. Indien deze feiten juist zijn, hopen wij zeer dat de autoriteiten te Ellewoutsdijk tegen herhaling er van zullen waken. Moge te Ellewoutsdijk zich spoedig een andere geest baan breken, dat men daar leere vragen naar de oude padennaar het oude, beproefde evangelie der zaligheid in kerk en school. Te Ellewoutsdijk schijnt gereformeerde prediking in de kerk, gepaard aan christelijk onderwijs in eene vrije school, broodnoodig. De Staats-Courant van 44 dezer bevat de Koninklijke besluiten tot uitvoering van de Ongevallenwet, terwijl mede daarmede in verband de Beroepswet in werking zal treden. Een Bond van Beroep zal o. a. ook gevestigd worden te Middelburg, voor de provincie Zeeland. De begrooting van Justitie is door de Tweede Kamer aangenomen met 65 tegen 5 stemmen. Haamstede, 14 Dec. Naar wij vernemen heeft de heer Bijleveld, die zich sinds eenige weken uit Holland alhier heeft gevestigd, van hot burgerlijk armbestuur ia huur gekregen eenige perceelen bosch, ter grootte van pl. m. 47 gemeten, en liggende aan den straatweg van Burgh naar Haamstede, ten- oinde deze voor de bloembollencultuur te ontginnen. Een klein gedeelte daarvan zal in erfpacht worden verleend, om daarop een woonhuis met bollenschuren te bouwen. Wanneer de vereischte goedkeuring op deze handeling zal zijn verkregen, zal een aanvaDg met het roeien worden gemaakt. Burgh, 41 Dec. In de op Woensdag 1.1. alhier gehouden vergadering van den dijkraad van den cal. polder Burgh en Westland zijn de omschrijvingen voor de in 1903/1904 uit te voeren werken vastgesteld ter somma van f 2518.98 voor gewone werken en tot een bedrag van f 4169.43 voor buitengewone werken. St.-Annaland. In de joögste vergadering van den gemeenteraad werd beëedigd en geïnstalleerd het lid, de heer L. Polderman, gekozen in do plaats van wijlen den heer J. Slager. Tevens werden benoemd: tot lid van het Weezen- en Armbestuur de heer- B. Kodde, om daarin zitting te hebben als lid van den Raaden tot genees-, heel- en verloskundige, belast met de weezen- en armeDpractijk voor 4903, de heer D. Quakkelaar. Behandeld en vastgesteld werd de begrooting dienst 4903 en wel in ontvaDg en uitgaaf op een som van f 6573.56s. Goes. Begunstigd door buitengewoon prachtig winterweer is het avondfeest, georgani seerd door de vereenigiög «Ijsvermaak", een enorm succes. Het terrein, een gedeelte der West vest, ter lengte van circa 500 M., leende zich uitnemend voor dat doel, twee banen naast elkaar met een weg voor voetgangers daar- tusschen. Het terrein met zijn vele honderden lampions van verschillenden vorm en in onderscheidene kleuren leverde een fantastischen aanblik op, vooral waar het licht der lampions weer kaatst werd door het kristalheldere ijs. De schaatsenrijders en rijdsters waren allen voorzien van een gioreo, en aardig te zien was het gewirwar van de brandende lampions over de baan. Een succes had een rijder met een aantal giorno's aan een geopende parapluie gebonden. Een quasi-beschonken rijder maakte met zijn lichtje de zonderÜDgbte capriolen, maar hield zich ferm op de been een uitmuntend rijder. Aan verlichte tenten met velerlei consumtie geen gebrek. Het muziekgezelschap «Euphonia" luisterde met zijne vroolijke marschen het winteravond feest op. Vermoedelijk zullen de leden van «Ijsver maak" wel de meening zjjn toegedaan «Die perzik smaakt Daar meer". De voordeelige opbrengst van het feest komt ten goede aan het te verwachten feest voor arme kinderen. De vrachtrijder van Biezelinge op Goes, Dinsdag met de marktdag zijn kar eenige oogenblikken onbeheerd latende staan, miste uit den bak van zijn wagen een pakje. De politie, onmiddellijk gewaarschuwd, spoorde den 42-jarigen dief J.L. op, en vond het pakje bij hem thuis. De veelbeloovende kDaap had het thuis laten voorkomen, alsof bij het pakje gevonden had. Het pakje bevatte eene vrij goede waarde aan kant. Niet zoo gelukkig is de politie geweest in het opsporen van een anderen dief, die uit een vrachtwagen een 5 liter flesch met madera heeft gestolen. AanbestedingenTerhooplngen enz. Zierikzee, 42 Dec. Door den notaris J. Franse werden in het openbaar verkocht de smederij en erf in de St.-Dorausstraat alhier, in woon en gebruik bij W. G. Lemson, voor f 4500. Wissenkerke, 40 Dec. Heden werd alhier in het na te noemen lokaal ten over staan van notaris M. Noordijke geveild, zulks ten verzoeke van de erven van wijlen den heer Gerard Jan de Smit en zijn echtgenoote P. C. Tazelaar, 'de navolgende onroerende goederen, als 4°. het koffiehuis en logement «l'Amitié"; 2°. een timmermanswerkplaats en pakhuis. Beide perceelen werden toegewezen (gecom bineerd) aan den heer H. Hubrechtse te Waterlandkerkje voor f 4720 3°. een woonhuis en verder getimmerte, toegewezen aan den heer P. Tazelaar voor f 555; 4°. 24 Aren 80 Centiaren grond in erfpacht uitgegeven aan Jacob van Maldegem te Camperlaod voor f 377, toegewezen aan den heer I. I. Verhulst. Onkosten 8 pCt. Te Goes werd de hofstede «Welgelegen" ter grootte van 39 H.A. 36 A. 34 cA. in perceelen verpacht. De geheele opbrengst was f 4674.81, dat is f 418,50 per H.A. of f 47,40 per gemet. Aan het gebouw van het Prov. Bestuur te Middelburg werd heden (Vrijdag) aan besteed liet uitvoeren van eenigo werken aan het rijks-archiefgebouw te Middelburg (Raming f 4700). Laagste inschrijver de heer J. M. van Ditmars voor f 4699 te Middelburg. Bij de heden (Donderdag) gehouden herbesteding van de levering van runderen ten behoeve der militaire slachterij te Middel burg gedurende het 4e halfjaar 1903 waren mioste inschrijvers de heeren van Bakergem te Middelburg en Bosman te Rotterdam, ieder voor f 0.662. Het bestuur van het waterschap Oud- Voesemoer heeft heden aanbesteed het delven van waterleidingen in negen perceelen, waar van nos. 1 en 2 zijn aangenomen door Johs. Kromscheo te Tkolen en nos. 3 tot en met 9 door M. K. de Wilde te Oud-Voseemeer. Het bouwen van een steenen duiker in een weg in den Oud-Vossemoerschen polder werd aangenomen door C. Westmaas te Oud- Vossemeer. Dinsdag had te Goes in het station- koffiehuis van den heer Tas een veiling plaats van Belgische hengst- en merrieveulens. De handel was maar zoo, zoo. 17 dieren waren aangevoerd, waarvan 1 verkocht werd voor f 300, 2 tezamen voor f 410, terwijl de andere onverkocht bleven. Een bod van f 300 werd niet aangenomen. BB O H T 8 ZAKEN. Het gerechtshof te 's-Hage bevestigde Donderdag 1.1. het vonnis der rechtbank te Middelburg, veroordeelend H. A. B., landbouwer te Biervliet, tot 9 maanden gevangenisstraf wegens wederspannigheid en valsche aanklacht; en het vonnis der rechtbank te Zierikzee, waarbij A. A. K., veldarbeider te Kerkwerve, tot 3 maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens mishandeling, gevolgd door het te water werpen van een persoon aldaar. De militaire justitie zal binnenkort voor een moeilijk geval staan. Woensdag toch is door de politie aangehouden en aan de militaire autoriteit overgegeven C. P. H. van B., die sedert 1893 van het Kolonaal Werf depot is gedeserteerd. Deze man, diamantwerker van beroep, heeft sedert zijne vlucht in den vreemde vertoefd, is in Engeland gehuwd en bevindt zich te Amsterdam met zijn talrijk gezin om werk te zoeken. De gewone loop der dingen is nu dat hij voor den krijgsraad wordt terecht gesteld en, na zijne straf te hebben ondergaan naar Indië wordt uitgezonden om zijn dienst tijd te vervullen. Maar wat dan met het groote gezin, waar voor de delinquent een oppassend huisvader is? Landbouw en Veeteelt. Te Oud-Vossemeer is men nog altijd bezig bieten te laden. Het is echter hoogst waarschijnlijk, dit zij nimmer de bestemming bereiken, daar de Eendracht niet meer te bevaren is. Op Zuid-Beveland, te 's-Heerenhoek, is een bond tot stand gekomen van fruit handelaren. De heer B. Hoornick aldaar nam het initiatief. De bedoeling is o. m. samenwerking bij het verhuren van boomgaarden, om het opdrijven te verhinderen. Met groote afnemers en commissionairs in de omgeving en in de groote marktplaatsen zal men zich verstaan omtrent den marktprijs. EerlaDg verwachten wij een bond van bezitters van boomgaarden. KERKNIEUWS. Bedankt voor het beroep naar de Gerf. gem. te Kiel windeweer door ds. N. G. Kerssies te Biezelinge. Noordgouwe. Door stemgerechtigden is tot ouderliDg herkozen de heer H. Dekker. Tot diaken in plaats van wijlen den heer D. Akkerdaas werd gekozen de heer H. Akkerdaas. Nieuwerkerk. Bij Geref. Gem. alhier is herbenoemd als ouderliDg C. Kloote en ge kozen als diaken Jacob v. Klinken in de plaats van A. Spruitenburg. Naar wij vernemen, heeft M. Stouten de benoeming tot ouderliDg bij de Ned. Herv. Gem. aangenomen, zoodat thans in de vacature Bouman is voorzien. Bij de Woensdag gehouden stemming voor twee notabelen bij de Ned. Herv. Gem. zijn herkozen de heeren D. A. Labrijn en P. N. v. Nieuwenhuijzen. St.-Annaland. Tot notabelen der Ned. Ilerv. Gem. alhier zijn herkozen de heeren E J. Gunst, J. W. Slager en A. van Luijk Cz. Jr., respectievelijk met 63, 80 en 78 van de 93 geldig uitgebrachte stemmen. De heer P. Verhage, candidaat gesteld tegen over den heer E. J. Gunst, verkreeg 24 stemmen. Herbenoemd in den kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier tot ouderling de heer J. Morselman en tot diaken de heer M. Moer land Cz. O N D E B W IJ 8. Heden slaagde voor Duitsche taal on letterkunde M. O. te 's-Gravenbage, de heer Z. J. van den Bout van Zierikzee. De heer mr. F. J. Lisman te 's-Hage is benoemd tot schoolopziener in het arrond. Sommelsdijk. Te Tholen is door den Raad met op 2 na algemeene stemmen tot onderwijzer aan de openbare lagere school benoemd de heer C. J. van 't Hof, thans als volontair aan dezelfde school werkzaam. Door de geneeskundige staats-commissie is tot arts bevorderd de heer H. C. Rogge, geboren te Waterlandkerkje. Te 's-Gravenhage is heden voor de akte A Middelbaar Hoogduitsch geslaagd de heer W. M Quist van Goes. Door de arr. schoolopzieners wordt een onderzoek ingesteld, of er op de lagere scholen proeven op levende dieren worden genomen. Maandag 8 Dec. is te Wemeldinge de christelijke school geopend met den heer C. van Dyl als hoofd en mej. J. Laban als onderwijzeres. Naar het luidt, zal men te Oud- Vossemeer weldra overgaan tot het bouwen van een Chr. school, die, zoo mogelijk, met Mei a.s. zou geopend worden. In 4884 werd de aldaar bestaande school der Chr. Geref. gemeente opgeheven. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering van den Bond van Nederlandache Onderwijzers, te houden te Groningen op 29 en 30 December a.s zijn door de afdeeling SchouwenDuiveland gekozen de heeren D. Naber en K. van der Heijde, beiden te Dreischor. Stavenisse, 44 Dec. Hedenmorgen nam mej. W. M. C. Aalbers, in tegenwoordig heid van de leden der Commissie van Toezicht, afscheid van de Bswaarechool alhier en van hare leerlingen, daar zij benoemd is als hoofd der Gemeentelijke Bewaarschool ta Middelburg. In welgekozen woorden dankte de Commissie H Ed. voor de wijze, waarop zij hier hare betrekking heeft vervuld en voor den ijver en de toewijding in deze betoond. De beste wensohen vergezellen haar in haar nieuwen werkkring. Post en Telegrafie. Met ingang van 4 6 December zijn benoemd tot brieven- en telegrambestellers te Middel burg: J. Mouthaan, thans te Oud-Gastel en M. Bliek te Eist, en met iDgang van 46 Jan. a.s. tot brievenbesteller te Middelburg, J. J. Cappon, thans te Rozendaal. Met ingaDg van 1 Jan. a.s. zijn de bestellers R. Gans en J. J. de Meulmoester te Middel-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 2