ZIERIkZEESCHE MEI WSBOM. Zaterdag 13 December 1903. Patent-Oliej assen. (Z i e r i li z e e s c h. e C o u r a n t). Dit nummer bestaat uit twee bladen. Eerste Blad. JRKCJLAMJEÖ. J. DE GRAAF Cz., BE RICHT. KENNISGEVING. Algemeen Overzicht. NIEUWSTIJDINGEN Uit Stad en Provincie. Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7782. DirecteurA. ar. DB LOOZE. Redactearen: j A" ^NKEL. J. WA ALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts.kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar -plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend g'eschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Frënkel, Meelstraat 386, Zierikzee 15 regels Ycts. Elke regel meer lö cts Poststraat C 103, in Zij, die zich met 1 Januari a.s op deze Courant abonneeren, ontvangen de tot dien datnm verschijnende nummers gratis. Alle Brievengaarders en Boekhandelaars nemen abon nementen aan. A J. BB LOOZE, Directeur. I Heeren Correspondentendie ons opgave verstrekken der Predikbeurten, kunnen hun daarvoor toe- kamend salaris, vervallen 1 December tegen Kwitantie ontvangen ten kantore van A. J. DE LOOZEDirecteur. Den WelEd. Heer A. J. DE LOOZE Directeur van de Zierikzeesche Nieuwsbode WelEdele Heer l Onder overlegging van eene desbetreffende kwitantieheb ik de eer de ontvangst te erkennen van het door U mij toegezonden bedrag van f 1046,65, uitmakende het totaal der bij U ingekomene giften. Ik kwijt mij bij dezen van de zeer aan gename taak CJ namende Bóeren-Generaals hartelijk dank te zeggen voor de groote moeite die U zieh wel hebt willen getroosten in het belang van de noodlijdenden in Zuid-Afrika. Deze zoozeer gewaardeerde steun in dit werk van menschenliefde en barmhartigheid wordt op den hoogsten prijs gesteld. Beleefd verzoek ik U door middel van uw blad de milde geefsters en gevers onze bijzondere erkentelijkheid te willen betuigen. Hoogachtend heb ik de eer te zijn, UEdele Dienstw. Dienaar W. J. C. BREBNER, Thesaurier van het Generale Boeren-Hulpfonds. De BURGEMEESTER van Zierikzee brengt ter kennis van de IugezeteneD, dat er op iMiitsdag? den December e.lcdes namiddags te 21/» uur, op het Raadhuis, eene openbare Vergadering van den Gemeenteraad zal gehouden wordenwaarin de volgende zaken ter tafel zullen worden gebracht. Zierikzee, den 12 December 1902. De Burgemeester, CH. W. VERMEIJS. 1°. Brief van Gedep. Staten, houdende terugzending van het door hen goedgekeurde tweede suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag voor 1902. 2°. Brief van den heer J. J. Lecker, houdende bericht, dat hij zijne benoeming tot leeraar in de Hoog- duitsche taal en letterkunde aan de Hoogere Burgerschool aanneemt. 3°. Adres van den heer A. van Seters te Rijswijk, houdende verzoek, om concessie voor den aanleg eener drinkwaterleiding, onder overlegging van de noodige bescheiden en teekeningeD. 4®. Brief van Regenten van het Burgerweeshuis, hou dende toezending der Begrootiog hunner adnrnis- tratie voor 1903. 5®. Voorstel van Burgem. en Weth. tot af- en over schrijving van - en op posten der gemeentebegrooting voor 1902 6°. Voorstel van Burgem. en Weth tot het beschikken over den post voor Onv. Uitg. der gemeentebegroo ting voor 1902. 7°. Voorstel van Burgem. en Weth. tot vaststelling van een nieuw model beschrgvingsbiljet voor den hoofdelijken omslag. 80, Verzoek om alschrijving van hoofdelijken omslag over 1902. 9°. Verzoek van den Directeur der Zeeuwsche Spoor bootmaatschappij, om verbetering te brengen in den onvoldoenden toestand der haven van deze gemeente. 10®. Voortzetting der behandeling van de voorgestelde wijziging van het Reglement van het Pensioenfonds van de ambtenaren en beambten der gemeente, 11®. Voorstel van Burgem. en Weth. om den heer C. A. de Looze op nieuw, en thans voor het tijdvak van 1 Januari e.k. tot 31 December 1905, te be noemen tot leeraar in de scheikunde eu natuur- lyke historie aao de Hoogere Burgerschool, en in de allererrste beginselen van de werktuig- en natuurkunde aan de Burger-Avondschool. 12®. Benoeming van leden in de vaste Raadscommissiën voor 1903. 13°. Brief van de Commissie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, houdende aanbeveling van een dubbeltal, ter benoeming van een lid in die Commissie, tengevolge der periodieke aftreding van den heer dr. A van der Hoeven. 14°. Brief van de Plaatselijke Schoolcommissiehou dende aanbevelingen van dubbeltallen, ter benoeming van drie leden in die Commissie, tengevolge van de peiiodieke aftreding van de heeren F F. Leupen en E. Hazelhof en van mevrouw Fransegeb. Ezerman. 15°. Aanbeveling van Burgem. en Weth., ter benoeming van een Regent en een Boekhouder van het Burger lijk Armbestuur, tengevolge der periodieke aftreding respectievelijk van de heeren J Kooijman en F. W. Loewer. 16®. Brief van Regenten van het Burgerweeshuis, hou dende aanbeveling van een dubbeltal ter benoeming van een lid in die Commissie, tengevolge der periodieke aftreding van den heer J A. Legemaat. Enz. In de Fransche Kamer werd de regeering door een lid der rechterzijde geïnterpelleerd over de beruchte zaak Humbert, die, wijl bij oplichterijen heeft gepleegd, loopende in de millioenen, er van door is, door justitie en politie overal gezocht en nagespeurd wordt, maar onvindbaar is, wat niet te verwonderen is, daar de kracht, die van den afgod Mammon uitgaat, groot is, en ook hier op de een of andere hooge politie-autoriteit vermoedelijk haar uitwerking heeft. Nu wilde de rechterzijde van deze schandelijke historie party trekken, daarvan maken een machine de guerre tegen het republikeinsche gouvernement, en dit in den persoon van den Minister van Justitie, Yallé, treffen, aan wien het zeker niet kan geweten worden, dat Humbert nog niet achter slot en grendel zit, daar juist op zija bevel de vervolging tegen den onverlaat is ingesteld. Maar in den politieken strijd schijnt elk middel geoorloofd te wezen. Gauthier de Clagny, de door de rechterzijde vooruitgeschoven pion, stelde de republikeinscho partij verantwoordelijk voor de finantiëele wandaden, die gedurende het twee-en-dertig-jarig bestuur der Fransche republiek hebben plaats gegrepen, en ver klaarde de regeering medeplichtig aan de zaak Humbert. De Minister van Justitie vroeg bewijzen voor deze uit de lucht gegrepene en door niets gestaafde beschuldiging. Die bewijzen kon men hem natuurlijk niet geven. En toen de Minister hierop in herinnering bracht, dat Humbert een Boulangist was, en als zoodanig indertijd naar de Kamer was afgevaardigdtoen barstte de woede der rechterzijde los, die zóó hoog klom, dat bij het afdalen van de tribune, de Minister door den afgevaardigde Syvetan voor Diets meer en ook voor niets minder dan voor leugenaar werd uitgemaakt. De Minister, ziedend van toorn over deze beleedigiDg, wilde zich op den beleediger werpen. Van alle banken zoowel van die der rechter- als van die der linkerzijde, stormde men nu naar den voet van het spreekgestoelte, en hier ontstond een algemeen gevecht. Er werd geBtooten, geduwd, geschopt en geslagen. Wat een schouwspel! Zijn dat de vertegenwoordigers van de Fransche natie, de uitverkorenen des volks! Behartigt men op die manier de belangen van de groote gemeenschapZijn stompen, schoppen en muil peren de argumenten, waarmede men elkander moet trachten te overtuigen? Schaamt men zich niet voor het huidig Europa, voor heel de beschaafde wereld, en niet het minst voor de Muze der Geschiedenis Bij den aanblik van dit tooneel dekte zich de President der Kamer, ten teeken, dat de zitting is opgeheven. Hij verliet zijn zetel, en deed do publieke tribunes ontruimen. Nadat de zitting heropend was, werd op Syvetan de censuur toegepast, en dezen het bijwonen der zittingen tijdelijk ontzegd. Het slot der historie was, dat de Kamer, alvorens op rtijes uiteen te gaan, eén motio van vertrouwen in de Regeeriog met groote meerderheid aannam. Het Engelsche Lagerhuis, the House of Commons, heeft de nieuwe onderwijswet, op den inhoud waarvan de geestelijkheid der Anglicaansche kerk geen geriDgen invloed heeft geoefend, aangenomen. Chamberlain ia te Kaïro door den Khedive van Egypte in audiëntie ontvangen. De Keizer van Duitschland bewijst aan de sociaal-demokratie onbetaalbare propaganda- diensten. Eerst was het te Essen, waar bij als een tweede Jupiter tonans tegen de volgelingen van Marx en Lassalle donderend zijn toornige stem verhief, nu deed hij het aan het spoorweg-station te Breslau, waar een werklieden-deputatie haar trouw eu verknocht heid kwam betuigen. De Keizer was biermede zeer iDgenomen, en voer heftig uit tegen de sociaal-demokratische agitatoren, die de werk lieden tegen de andere standen ophitsten, eu troon en altaar aanvallen. Het a, b, o van het constitutioneele staatsrecht leert öu& echter, dat de Monarch zich boven de staatkundige en kerkelijke partyen behoort te verheffen, noch voor één van deze een lans moet brekeD, Doch tegen één van deze te velde dient te trekken. Hij moet in zijn eigen belang buiten den partijstrijd blijven. Doet hij dat niet, mengt hij er zich in, neemt hij er actief deel aan, dan verzwakt hij niet de partij, tegen wie hij ageert, maar versterkt haar juist door zijn bestrijding. Bovendien moet de persoon van den souverein buiten het debat blijven, en zich niet aan een polemiek blootstellen, waarin hij bestreden wordt. In den Duitscben Rijksdag is tot verdere breideling van het obstructionisme na de beruchte staatsgreep door de meerderheid aan den President het recht toegekend al of niet aan een lid het woord over het reglement te geven, wanneer deze het vraagt. Heeft een lid daartoe de toestemming van den President bekomen, dan mag hij daarover niet langer dan vijf minuten spreken. De President heeft hierdoor een macht verkregen, die, wanneer hij door partijdrift beheerscht wordtzeer bedenkelijk is. De Duitsche vloot heeft in vereenigiDg met de EDgelsche een groot heldenfeit volbracht. Zij heeft namelijk de vloot van Venezuela, bestaande uit vier oorlogsschepen, die op geen vijandelijkheden waren voorbereid, zonder eenigen tegenstand genomen. Engeland en Duitschland namelijk laten, om het kleine Venezuela, dat na den pas gedempten opstand nog niet op zijn verhaal is kunnen komen, tot inwilliging van de gestelde finantiëele eischen te noodzakenhun gecombineerde macht gevoelen. Het i8 voor kleine Staten geen rooskleurige tijd. In Spanje is een nieuw Ministerie aan het bewind gekomen. De liberalen daar, hoewel de meerderheid in de Cortez vormend, zijn er zóó jammerlijk verdeeld, dat de con servatieven de teugels van het bewind in handen hebben gekregen. Het gaat daar, zooals in vele andere landen van Europa De verdeeldheid der liberalen is de brug voor hun vijanden. En sproot nog die verdeeldheid voort uit een diepgaand verschil in beginselen, zij ware te verdedigen, maar waar zij vaak blijkt de dochter van de eerzucht te zijn, daar is zij zeer te betreuren. Nederland. Roermond, 10 Dec. De justitie krijgt meer en meer in handen de daders van verschillende diefstallen, die in de laatste maanden in Limburg plaats hadden. De maréchau8sée heeft Zaterdagavond te Groesbeek aangehouden zekeren W. Schlootz, Duitscher, die zich bevond in het slecht befaamde hotel van Van B. Hij wordt verdacht van medeplichtigheid aan den diefstal te Ottersum en aan dien, onder Gennep Zondagavond heeft de maréchaussée te Veuloo de hand gelegd op P. J. Gros, Nederlander, zwervend liedjeszanger, een oud bekende der justitie. Ook hij wordt verdacht medeplichtig te zijn aan de verschillende diefstallen, ia den laatsten tijd langs de Duitsche grenzen gepleegd. De twee aangehoudenen zijn met de reeds vroeger gearresteerden, Senden en Buck, gieterenmorgen overgebracht naar Gennep, om geconfronteerd te worden met bestolenen aldaar. Gisterenmurgen is te Venloo gearresteerd Trijntje Bakker, die moet behooren tot de dievenbende, waarvan nu fraaie exemplaren zijn ingerekend, tot geruststelling van de streek. Men moet van de gearresteerden te weten zijn gekomen, dat nog een zestal personen tot hun gezelschap behooren. Te Nijmegen zijn gisteren nog bij een uitdrager voorwerpen in beslag genomen, afkomstig van gemelde diefstallen. 's-Gravenhage, 11 Dec. De Minister van Marine, de Vice-Admiraal Kruijs, is heden overleden. De heer Troelstra neemt a.s. Maandag zitting in de Tweede Kamer. Rotterdam, 10 Deo Een onaangenaam avontuur beleefden heden in den vroegen morgen drie heeren, een brandmeester, een brandspuitmeester en een verslaggever, toen zij, zich per rijtuig naar den braod aan de Dorpstraat te Charlois begevend, de Maashaven O.Z. bereikten. Daar sloeg plotseling het paard op hol, en voor de heeren er op bedacht waren, tuimelden rijtuig en paard van dea dijk af, en lag men op het veldijs daar ter plaatse. De koetsier, die van den bok wilde springen, bleef met een der beenen haken, en zag zich broek en jas van het lijf ge scheurd. Nagenoeg in Adam's kostuum stond hij midden in de barre kou Van de drie heeren in het rijtuig trachtten er twee uit het vervoermiddel te springen, wat één hunner een gekneusden voet bezorgde, met het gevolg, dat bij naar huis moest. De andere kwam goed terecht, en die in het rijtuig bleef, liep evenmin letsel op. Allen waren doodelyk verschrikt, behalve het paard, dat in de buiteling plezier scheen te hebben en er opnieuw vaa door wilde, het zwaar beschadigde rijtuig achter zich aan. Gelukkig was de kolenwagen der stoom- brandspuit in de buurt, en had de bemanning van dit voertuig gezien wat er gaande was. Met den koetsier mocht zij er in slagen het dier van zijn voornemen af te brengen, en het te overtuigen dat de weg naar den brand een andere was. Van hier tot zee is de Maas nog steeds met zwaar dryfijs geheel bedekt. Zeebooten hebben er weinig hinder van, terwijl de stoomvaart naar beneden alleen eenige ver traging ondervindt. De «Voorne en Putten", die tot heden met loffelyken ijver den dienst van Brielle op Rotterdam volhield, heeft moeten staken. De spoorboot van Brielle op Vlaardingen arriveerde gisteren nog te Briele, maar moest aan het Hoofd blijven liggen. De verzending der avondpostzaken van Brielle naar Vlaardingen en omgekeerd is oveneens gestaakt. Is reeds sedert eenige dagen de morgen en avonddienst van het Rijksveer Stellendam MiddelharniaHellevoetaluis tengevolge van ijsgang gestaakt, sedert gisteren zal de aankomst en het vertrek van den middagdienst in Stellendam vervallen. Dientengevolge zal deze dienst slechte voorzien in het traject Hellevoet- sluisMiddelharnia v.v. De stoomvaart van Rotterdam naar boven is thans geheel gestaakt, ook de sehroefbooten der Reederij Fop Smit Co. staakt thans den dienst op Dordrecht. Tusschen Dordt en Hardingsveld ijs vast. Hedenmorgen kwamen met het stoom schip «Batavier H" van de Nederlandsche Stoomboot-Maatschappij uit Londen alhier aan 17 Nederlanders, (waarvan één uit Zierikzee, de heer J. Doelemau), krijgsgevangen geweest op St. Helena. De heeren P. W. Bliek, G. van Bleek en C. Kerkhof, leden van het Christelijk- Nationaal Boeren-comité, afdeeling Rotterdam, haalden hen te Londen van de «Galician", die hen van St.-Helena overvoerde, af en zorgden voor de allernoodigste behoeften der bannelingen. Bij aankomst hier werden zij door den heer T. Tromp opgewacht en vervolgens ging het in rijtuigen naar «Calédonia" op het Haringvliet, waar het afdeelingsbestuur ter verwelkoming tegenwoordig was. Tegen 10 uur kwamen zij daar aan. Na het ziDgen van vers 3 en 7 van psalm 118 nam ds. P. A. E. Sillevis Smitt het woord. Hij heette deze strijders voor den strijd der gerechtigheid welkom in het vaderland. Klein heeft spreker het altijd van Engeland gevonden om CroDjé en zijn heldenscharen op dat eiland, van alles verstoken, te brengen. Dan herinnerde hij, hoe eenige weken geleden in handen van het bestuur kwam een schrijven van ééa der krijgsgevangen Nederlanders op St.-Helena, den heer Reyenga, aan zijn vrouw en hoe dit schrijven het Boereocomité, afdeeling Rotterdam, er toe bracht zich het lot van deze bannelingen aan te trekkeD. Door bemiddeling van den Minister van Binnen- landsche Zaken, verklaarde zich vervolgens een vermogend Nederlander bereid de kosten van overtocht van St.-Helena naar hun haard steden en verder aan hun terugkeer verbonden te verschaffen en toen was hier het comité aan het werk gegaan. Dien vermogenden landgenoot brengt spreker dank voor zijn vorstelijke gift, zoo ook de firma Wm. H. Muller Co., die kosteloos overtocht op de «Batavier II" verleende. Ook den wensch door dien meergenoemden land genoot geuit, dat de krijgsgevangenen in elk geval voor het Kerstfeest in het vaderland zouden sijo, opdat zij aan den huiselijken haard een vrede op aarde mogen vieren, is vervuld kunnen worden. Ds. Sillevis Smitt eindigde met gebed. Één der repatrieerenden, de heer Anspach, zeide namens zijn mede-krijgsgevangenen dank voor de milde giften tijdens het gedwongen verblijf op St.-Helena ontvangen, en voor de verwel koming hier. Onder het gebruik van een en ander werd er vervolgens een algemeen gesprek gevoerd. De krijgsgevangenen deelden mede, dat behalve deze 17 Nederlanders er nog een 4 of 5 landgenooten op St.-Helena krijgsgevangen zijn, o. a. de heer De Kort. Zij ziju door de Eogelschen vrij gelaten en kunnen binnen een paar dagen hier verwacht worden. Numansdorp, 11 Dec. Dagelijks worden groote hoeveelheden uien en mosselen ver voerd, zoodat onze stations-chef werklieden heeft moeten aannemen, om al die goederen te lossen en te versjouwen. Het is aan de Ryks-haven zóó druk, dat men meenen zou in de Boompjes te Rotterdam of aan de Handelskade te Amsterdam te zijn. En dat dit werkelijk zoo is, blijkt hieruit, dat de Rotterd. Tramweg-Maatschappij bijna geen rollend materieel genoeg beeft, om dat alles vlug te vervoeren. Oud-Beierland, 10 Dec. Door de politie alhier is procesverbaal opgemaakt tegen de directie der Rotterdamsche Tramweg-Maat schappij, wegens bet niet doen verwarmen der rijtuigen van de stoomtram (strafbaar j gesteld bij art. 91 reglement van den dienst van 1875 Stbl183, in verband met artt. 27 en 64 der spoorwegwet van 1875, Stbl. no. 67). Zierikzee, 12 Dec. Woensdagavond ver gaderde de Liberale Kiesvereeniging, afd. A, ten huize van mej. de wed. Kanaar. Nadat de voorzitter, de heer J. A. de Bruyne, de vergadering geopend, en de secretaris, de heer J. Verdoorn Az.de om verschillende redenen nog niet voorgelezen notulen van het verhan delde in de vergadering van 6 Mei 1901 had gelezen, werden door den voorzitter de ver- I diensten van het overleden bestuurslid, den I heer J. Lammere, io warme bewoordingen herdacht. Vooral in de Commissie van Bijstand I was hij, zooals de voorzitter in zijn waar- deerend woord deed uitkomen, een ijverig lid. Hierop gaf de voorzitter, na herinnerd te j hebben aan de lezingen van den heer Hazelhof I over evenredige vertegenwoordiging, en van den heer Herman Snijders, bestuurslid van j den Vrijzinnig-Democratischen Bond, over de beginselen van zijn partij, het woord aan den heer A. H. Lemsom, ter verdediging van het door dezen ingediend voorstel tot aansluiting bij den Vrijzinnig-Democratischen Bond. De heer A. H. Lemsom las van het papier een goed uitgewerkte verdediging van zijn voorstel voor. De lezing daarvan geschiedde echter zóó snel, dat hoe vlug ons potlood zich ook ovor het papier bewoog, wij het moesten opgeven. Wij deelen dan ook slechts het vol gende mede. Spreker begon met de verklaring, dat hij in de ontvouwing en toelichting van het programma van den Vrijzinnig-Democra- j tischen Bond door den heer Herman Snijders in het begin van het voorjaar, en in de om standigheid, dat niemand in die vergadering zich als bepaald tegenstander van den Vrij zinnig-Democratischen Bond had doen kennen, aanleiding had gevonden zijn voorstel bij het Bestuur in te dienen en nu te verdedigen. Hij is van oordeel, dat aansluiting bij ge noemden Bond gewenscht is, ter wille van de democratische beginselen, die deze voorstaat. Wij allen moeten den democratischen kant op. Alle staatkundige partijen toch worden den democratischen weg opgestuwd. In verband met den democratischen geest van onzen tijd wordt door spreker de huidige kieswet, die nog altijd aan den census is vastgekoppeld, beoordeeld. Algemeen kiesrecht is noodig uit het oogpunt van recht en billijkheid. Kan men dit niet verkrijgen zonder grondwets herziening, dan daarop losgestuurd. Men zou dan ook tegelijkertijd in de openbare armen zorg de noodige hervorming kunnen brengen. De Vrijzinnig-Democraten, de voorhoede van de Liberalen, willen dien weg op. Spreker trad hierop in een bespreking van de werkzaamheid der liberalensedert de Grondwet van 1848, die de eerste stap was tot opwekking van nieuw levenen knoopte daaraan de vraag vast, wie de liberalen zijn. Zijn zij het, die tegenstanders zijn van alle

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1