/.ir.iiikmMi:;: mnieuwsbode. Donderdag if December 1Ü02. AANBESTEDING (Z ierik-zeesche O o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per poBt f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7781. Directeur i A. J. DE LOOZE. Redacteuren: j A" FRA™EL;, t J. WAALE, alleen voor het binnen- en biiitenl. nieuws. Advertentiënvan 1—3 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kunnen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betaling-en moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. Fbünkel, Meelstraat 386, Zierikzee. op DiiiHiliiur 10 December o. k., 's na middags "ur, ten Raadhuize van Zihukzee van: I. Het uitvoeren van onderhoudswerken, herstellingen en vernieuwingen aan de gebouwen r Minst- en andere werken der gemeentegedurende het jaar 1903, in zeven per- ceelenen d II. Het uitvoeren Min de onderhouds werken heijKillingen en ver nieuwingen ami de gebouwen enz. op de Begraafplaats en aan de banken in de wandelingen en op de wegen en aan de pompen en welputten, gedurende de jaren 1903, 1904 eu 1905, in twee per- ceelen. Bestekken verkrijgbaar ter Gemeente-Secretarie en bij den Gemeentebouwmeester, voor het sub I genoemde ad cent en voor het sub II genoemde ad ÏO cent. üiEUWSTUDIIIGEI». Engeland. In Engeland ziet men den winter zeer duister in. Duizenden en duizenden werklieden gaan een treurige Kerstmis tegemoet. Aller wegen wordt geklaagd over slechte zaken. Bij weelde-artikelen overtreft het aanbod verreweg de vraag, allen die zich met de vervaardiging of den verkoop van deze zaken bezighouden gaan reeds gebukt onder den slechten tijd. Maar ook met de gewone nij verheid is het treurig gesteld. Te Woolwich worden wekelijks geregeld honderd man afgedankt. Geheele straten staan ledig, de huishuren zijn sedert den oorlog met de helft verminderd en toch zijn reeda 500 woningen onverhuurd. In het geheele machinebouwvak is tegen Februari wegens slechten gang van zaken een loonsvermindering aangekondigd. In Sun derland loopen honderden werklooze scheeps bouwers te bedelen ',e Liverpool is het niet beter gesteld. Te .Newcastle wordt het aantal werkloozen op meer dan 7000 geraamd. De schoenmakerij te Leicester heeft er, tengevolge van Amerika's mededinging, sedert 30 jaar Dist zoo slecht voorgestaan als thans. En uit andere streken komen dergelijke jobstijdingen. Het ergste daarbij is, dat men algemeen verwacht dat na Kerstmis en in het begin van het volgend jaar de nood nog hooger zal stijgen. Frankrijk. Parijs, 8 Deo. Volgens een globale berekening van de financiëele schade, door de werkstaking der zeelieden te Marseille geleden, zou de staking per dag op 210,000 francs komen te staan, zoodat er nu reeds bijna een millioei francs verloren zou zijn gegaan, behalve de aanzienlijke verliezen voor den handel en de industrie en de aanmerkeljjke onkosten, verbonden aan het speciale vervoer van post, goederen en passagiers. In een dorpje van het Fransche departement Dordogne is een man zich komen aangeven als dader van een moord, welke drie jaren geleden op een joDg meisje uit Clichy werd gepleegd. Hij werd minder door berouw dan wel door nood tot bekentenis gebracht. De minnaar van het vermoorde meisje heeft vier of vijf maanden gevangen gezeten onder verdenking van de misdaad. Ouitschland. Een nieuwe gauwdievenstreek is te Berlijn dezer dagen met groote handigheid uitgevoerd. Een groote winkelier in de Friedrichstrasse werd er het slachtoffer van. Voor zijn winkelruiten waren twee heeren, die naar de geëtaleerde artikelen hadden staan kijken, langzamerhand met elkaar in een twist geraakt, die hiermee eindigde, dat de een door den ander door een groote spiegelruit werd gestooten, welke met groot geraas aan stukken viel. Terwijl de dader zeer snel om den hoek verdween, werd de achtergeblevene door den winkelier binnen in den winkel gebracht, waar men hem uitnoodigde, de waarde van de ruit, 180 mark, te vergoeden. De vreemdeling bezwoer levendig zjjn onschuld en verklaarde, dat hij niet in staat was, dadelijk te betalen. Hij was handelsreiziger en zijn particuliere middelen bestonden uit 60 mark, waarvan hij er 30 wilde betalen, terwijl hij het overige later zou zenden. Daarmede was de winkelier echter niet tevreden. Hjj eischte van den reiziger, dat deze hem, ter vaststelling van zijn identiteit, naar het politie-bureau zou volgen. De jonge man smeekte dringend, hem deze schande te besparen liever wilde hjj het bedrag voldoen uit de gelden van zijn firtna, welke hij bij zich had. De winkelier moest hem dan echter een quitantie geven, waarop nadrukkelijk werd geconstateerd, waarvoor het geld wasuitgegeven. Zichtbaar zenuwachtig nam de vreemdeling daarop c<n bankbiljet vau 1000 mark uit zijn portefeuille en gaf het den winkelior. Hij kreeg 820 mark terug alsmede de verlangde quitantie. Daarop ging hij heen met de sombere voorspellingDit geld zal u geen zegen brengen De winkelier voelde, toen de reiziger weg was, iets van berouw en besloot, den jongen man het geld terug te geven en een schikking te treffen. Met dat doel begaf hij zich naar het hotel, waar de vreemdeling volgens diens zeggen logeerde. Hier vernam bij echter tot zijn verbazing, dat een reiziger van den naam, welken de ruitenverbrijzelaar hem had opgegeven, niet bekend was De winkelier keerde eenigszins achterdochtig geworden, naar huis terug en, eenige urea later, toen hij het bankbiljet van 1000 gulden wilde wisselen, bleek, dat het valsch was. België. Te Brugge overleed dezer dagen een rentenier, zekere Coppieters, die 50.000 gulden naliet voor de armen, onder de volgende bepalingen. Het bedrag moest worden verdeeld over de 7 parochiën der stad, dus voor elke ongeveer f 7000, en dit bedrag moest dan in zevenen worden verdeeld, dus zeven porties van f 1000. Dezen nu worden onder de bedeelden verloot. Doel van den erflater hiermede was, zooveel mogelijk behoeftigen in staat te stellen tot het beginnen van een eigen zaakje. Nederland. Apeldoorn, 8 Dec. Te halfzes Zater dagnamiddag arriveerden H. M. de Koningin en Prins Hendrik op Het Loo, in den salon - wagen van de Hollandsche Spoor. Ter begroeting waren aanwezig de burgemeester, de hofarts Pot, de jagermeester Loudon en de stalmeester baron Bentinck. H. M. en de Prins reden in een gesloten rijtuig naar het Paleis. Maastricht, 8 Dec De nieuwste soort diefstal heeft hier plaats gehad. Een bewoner van St.-Servaas-klooster alhier had met een boer gecontracteerd, dat deze zijn beerput zou leeghalen, 's Avonds kwamen twee mannen met een kar, die voorgaven gezonden te zijn om den put te ledigen. Wie schetst echter aller verbazing, toen de kooper van den beer den volgenden dag tot de ontdekking kwam, dat niet-bevoegden hem voor waren geweest. Amsterdam, 9 Dee. Bij de heden alhier gehoudeue herstemming voor het lidmaatschap der Tweede Kamer werden 5992 geldige stemmen uitgebracht, waarvan de heer Troelstra (soc.-dem3397 en de heer IJzer man (lib.) 2595 stommen verkreeg, zoodat de heer Troelstra gekozen is. Door den uitslag dezer verkiezing is het aantal der sociaal-democraten in de Tweede Kamer gebracht op 8. Leiden, 8 Deo. Vergezeld van zijn secretaris braebt generaal De la Rey Zaterdag een bezoek aan deze stad. Na toespraken van de heeren prof. De Goeije eu Pera (die den generaal f 1500 overhandigde, namens Leiden en omstreken), reed men naar het stadhuis, waar de generaal door het gemeentebestuur officiëel werd ontvaDgen, het standbeeld van Van der Werff werd bezichtigd en vervolgens geluncht bij prof. De Goeije. Toen ging het naar de Academie, om den gedenksteen van dr. Coster te zien en na een rijtoer door de stad arriveerde men in de geheel gevulde Gehoorzaal. Hier sprak prof. Blok den generaal in bezielende taal toe, door De la Rey met een kort woord van dank beantwoord. Daarop sloot prof. De Goeije de bijeenkomst en reed men naar de sociëteit Miner va", waar generaal De la Rey nog f 2000 ontving van den heer Hoogkamer, namens de studenten-afdeeling der Ned. Zuid-Afr. Vereeniging. De heer Van der Hoeven, praeses van het Leidsch Studentencorps, sprak hier den Boerengeneraals toe, door De la Rey kortelijk beantwoord. De heeren Pera en prof. Blok voerden ver volgens nog het woord, waarna de generaal hartelijk bedankte voor de welwillende ont vangst. Even 5 uur vertrokken de gasten naar Den Haag. 's-Gravenhage, 9 Dec. Tweede Kamer). Het nieuwgekozen Kamerlid voor Leiden, prof. mr. W. van der Vlugt, wordt binnen geleid en neemt zitting na aflegging in handen des voorzitters van do gebruikelijke beloften. Algemeene Beschouwingen. In zijn antwoord op do replieken verklaarde de Minister van Binnenl. Zaken, dr. Kuyper, te erkennen, dat het moeieljjk probleem voor het Kabinet gelegen is in de financiëele quaestie. Den heer Drucker dankend voor de strikt correcte wijze, waarop hij zijn houding tegenover het Kabinet heeft omlijnd, hield de Minister vol, dat uit de «handhaving van het gezag" wel degelijk de nieuwe koers blijkt, daar voor den Minister alle overheid, gezag als uit God gesproten, streng gehand haafd dient te worden. De toezegging van de regeering te zullen overgaan tot verwapening van de artillerie getuigt geenszins van ultramilitarisme, daar Zwitserland hiervoor 8 millioen uitgeeft. Wat de gemeente-financiën betreft wees de Minister er op dat indien men programma's volgt tot uitbreiding der gemeente-bemoeiing veel meer geld zal moeten worden uitgekeerd dan anders. Tegenover den heer Staalman ontkende de Minister dat de Gereformeerde moraal gebiedt steeds en terstond bestraffend op te treden, indien men iemand hoort vloeken. Het voornemen der regeering is, in de volgende zitting een oplossing van de school- quaestie voor te stellen, hetzij in den geest van het Unierapport of van de bekende motie. De Minister behandelde hierop de vraag in boeverre de democraten der rechterzijde met die der linkerzijde kunnen medegaan. Z. i. kunnen de anti-revolutionairen het algemeen kiesrecht niet accepteeren om des begiaetls wil. Voorts gaat het om de vraag: wat te kiezen Marx of den Christus Kunnen of mogen zij, die uit overtuiging den Christus belijden, te dezen opzichte een oogenblik aarzelen? In den bjjbel zijn twee reeksen tekstende eene welgevallig aan den bezitter, de andere aan den verdrukte. Wie één van die reeksen apart neemt, miskent den geest van het Christendom. De Christelijke partijen zijn van oordeel, dat de dreigende geest van materialiseering van het volk dient tegen gegaan. Daarom echter dienen de Bociale hervormingen geenszins op den achtergrond geschoven. Integendeel. Door tariefsherziening wil de regeering geenszins het geld voor de sociale hervormingen uit de zakken der armen kloppen, maar vermeerdering der nationale wei vaart be vorderen. Mocht dit Kabinet genoodzaakt worden af te treden door verwerping van voorgestelde maatregelen, dan zal de Minister ook in de oppositie steunen elk Kabinet dat sociale hervormingen wil, De heer Schaper vroeg hierop het woord. De heer Van Bylandt stelde voor het debat te sluiten. De daartoe strekkende motie, die tot verschillende interrupties van sociaal democratische zijde aanleiding gaf, werd met 39 tegen 34 stemmen verworpen. Nadat de heeren Schaper en Staalman voor de derde maal het woord gevoerd hadden, werden de Algemeene Beschouwingen gesloten. Hoofdstuk I (Huis der Koningin) werd goedgekeurd. Bij Hoofdstuk II (Hooge Colleges van Staat) verklaarde de Minister van Financiën in antwoord aan den heer Ter Laan in een wettelijke regeling betreffende de vereenigbaar- heid van openbare betrekkingen met ambten en bedieningen (waarin de heer Ter Laan ook de gemeenteljjke en provinciale ambtenaren en de onderwijzers wilde zien opgenomen), zoover te zullen gaan als mogelijk. Hoofdstuk II werd goedgekeurd. Bij Hoofdstuk IV (Justitie) bepleitte de heer Lucasse meer bescherming van het zedelijk karakter van het openbaar volks leven; wenschte de heer Pasatoors ergerlijke straat-schandaal-colportage in het algemeen strafbaar te stellen als strijdig met de openbare orde. De heer Van Limburg Stirum, wijzende er op, dat zelfs de naam der Koningin wordt verbonden aan een dubieuze fiaanciëele instelling om goedgeloovigen te doen deelnemen, drong aan op herziening der wetgeving opv naamlooze vennootschappen. De heer Verhey wenschte onbeperkt recht appèl bij de militaire rechtsverpleging. Uit officieusse bron wordt uit Den Haag gemeld, dat de Ongevallenwet (art. 1) met I Februari iu werking zal treden. Dezer dagen vroeg het hoofd eener school aan de Hoefkade alhier, de heer Sasburg, aan een kind, dat den vorigen dag de lessen verzuimd had, de reden van dit verzuim. Het antwoord was«den geheelen dag hebben we thuis gisteren geen eten gehad", en terwijl het kind deze woorden sprak, viel het flauw. Nadat het weder was bijgekomen, werd het wat brood te eten gegeven, en door het betrokken hoofd der school werd ook gezorgd, dat het nu ten minste niet letterlijk hoDger behoeft te lijden. De vader is voor den tweeden of derden keer reeds in het ziekenhuis, en als hij er uitkomt, zal hij niet meer kunnen werken. Rotterdam, 8 Dec. Vrijdagavond is alhier een 62-jarige vrouw, tengevolge der felle koude, op straat ineengezakt. Per brancard naar het ziekenhuis gebracht, bleek zij bij aankomst aldaar reeds overleden. Vrijdagnacht is door de motorboot «New- York", nabij den Hoek van Holland, een Scheveningschen botter overvaren. Men hoorde de bemanning hiervan om hulp roepen, doch deze kon in de hevige branding niet verleend worden. Van den Hoek van Holland is een sleepboot afgezonden om zoo mogelijk hulp te bieden. Het Rotterd. Nbld. bevat het volgende bericht, dat iets te denken geeft Naar wij vernemen, is aan mej. Baljon alhier de vereerende opdracht verstrekt om andermaal haar bjjstand te verleenen, waar die noodig mocht blijken bij de verpleging van H. M. de Koningin. Reeds heeft mej. Baljon zich naar Het Loo begeven, teneinde alle voorbereidende maatregelen te treffan. Sliedrecht, 8 Dec. Jongstleden Zondag is de heer J. R, 't Hoen op treurige wijze om het leven gekomen. Terwijl hij en meer anderen zich op de Graaf vermaakten met schaatsenrijden, zakte hij plotseling door het ijs en verdween in de diepte. Spoedige hulp mocht, helaas, niet meer baten. Zijn broeder, die mede door het ijs zakte, werd gered. De overledene was bijna 64 jaar oud en ruim 40 jareu onderwijzer aan school III in deze gemeente. Oudenbosch, 8 Dec. In de suikerfabriek der firma Daverveldt, Biuck Co. werd de chef van de suikerkamer, Cornelia Suykerbuik, bij het doen van eenige werkzaamheden, door eene in gang zijnde machine gegrepen, zoodat hij om de as werd medegesleurd. De onge lukkige was terstond dood. Het lijk is naar het gasthuis vervoerd. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 9 Dec. Hedenvoormiddag werd het stoffelijk overschot van mej. E. van der Lek de Clercq in den familiegrafkelder op de Algemeene Begraafplaats alhier bijgezet. Uit het woonhuis op de Oude Haven alhier, waarheen Zondagavond de ontslapene in een daarvoor ingerichte rouwkamer was gebracht, trok de met bloemkransen bedekte lijkwagen, waarachter nog een baar met kransen gedragen werd, gevolgd door vier familie- koetsen, naar de laatste rustplaats. Bij het nederdalen van de kist in den grafkelder begreep een elk, die deze uitvaart bijwoonde, dat hier de levensdraad van iemand was afgesneden, die, tot verzachting van smart, en tot leniging van nood, veel had verricht, en die steeds bereid was met milde hand te geven, waar haar steun voor nuttige of wel dadige doeleinden gevraagd werd. Haar heengaan wordt dan ook algemeen betreurd. De heer mr. J. C. van der Lek de Clercq, broeder van de overledene, dankte namens de familie de aanwezigen voor de laatste eer aan de ontslapene bewezen. In ons hoofdartikel van Dinsdag, waarin wij een beschrijving gaven van het ziekenhuis voor Schouwen-Duiveiand, dat te Noordgouwe verrezen, aanstaanden Maandagoamiddug om halftwee plechtig zal worden geopend, hebben wij, gewagmakend van het opschrift in de vestibule, abusievelijk geschreven «Jhr. Ch. van Citters", dit moet wezen Jhr. C. A. van Citters. Nu wij een dwaling herstellen, mogen wij ook wel een verzuim goedmaken. Wij hebben namelijk niet gesproken van de keurige wijze, waarop al het schilderwerk van het gebouw door den heer J. Verhoeff, schilder te Noordgouwe, is verricht. Genoemde heer moge het ons ten goede houden, dat wij hem vergeten hebben, en hem eerst thans vermelden. Wegens den ijsgang is de Stoomboot- dienst tusschcn Zieriknee en Rotterdam van heden af gestaakt. Op de grachten werd hier gisteren druk schaatsen gereden. Van Maandag af is de ijsbaan langs hot Slingerbosch vanwege het bestuur der «Zierikzeesche IJsvereeniging" voor de leden opengesteld, die van de gegevene vergunning in groote getale en con amore gebruik maken. Met genoegen vernemen wij, dat bjj genoegzame deelneming in de helft van Januari met medewerking van mejuffrouw Marie Greup, concertzangeres te 's-Gravenbage, den heer Hanny Beek, violist te Amsterdam, en de pianiste mejuffrouw Wilbelmina Du Bois, élève aan het conservatoire te Amsterdam, door onzen vroegeren stadgenoot, den heer Jac. van Kempen, den welbekepden tenor, élève aan het conservatoire te Amsterdam, een concert alhier zal worden gegeven. Wij vertrouwen, dat zeer velen van de schoon e gelegenheid een goed concert te hooren, gaarne zullen gebruik maken. Zaterdag kwamen de gebroeders A. uit Tholen met hun vrachtwagen aan 't veer aldaar. Een der twee had het ongeluk te vallen en onder het wiel van den wagen te geraken. Ernstig gewond werd hij opgenomen en huiswaarts gebracht, waar hij door den inmiddels ontboden geneesheer werd verbonden. Zijn wonden waren niet levensgevaarlijk, 't Gebruik van sterken drank schijnt een der voornaamste oorzaken van het ongeval. {Midd. Ct.) Een landbouwer te Waarde heeft van twee eenden, gedurende Maart tot November, 420 eieren geraapt. De sergeant-onderwijzer H. C. Dek, van het 2e bataljon 3e regiment infanterie te Middelburg, is bevorderd tot sergeant-majoor bij de 3e compagnie le bataljon te Bergen- op-Zoom. - Gebrek aan haloe-stuiverstukken. Sedert 1 November verheugt het dorp Souburg zich in het bezit van lichtgas. In een lokaal, waar verschillende vereenigingen vergadering houden, staat een muntmeter. Op zekeren avond zou de directeur van één dier vereenigingen het gas ontsteken, maar hij had geen balve- stuiverstuk in den zak. Hij besloot maar even te wachten, tot de leden zouden aan komen één van deze zou dan toch wel een «kluit" hebben. Maar, helaas, onder een 30- tal menschen bezat niemand zulk een geld stuk. De directeur naar zijn huis en daar aan alle huisgenooten gevraagd. Tot zelfs in de spaarpotten der kinderen bleek geen enkel der gewenechte stukken aanwezig te zijn. Ten langen leste kreeg men in een winkel vier «schuilevinkspelers" te pakken. De alleenwonende vrouw Mie Nouts, te St.-Jansteen (Zeeuwech-Ylaanderen), bad in den laatsten tijd blijk gegeven, dat haar verstand aan het afnemen was. Toch ging de twaalf-jarige M. Schoof eiken avond naar haar toe, om bij haar te slapen, zooals reeds lang de gewoonte was. Plotseling heeft nu deze vrouw het meisje 's nachts met een mes verschillende wonden toegebracht en is daarna in een beerput gesprongen. Ofschoon zij nog den put uitgekropen is, is zij toch aan de gevolgen bezweken. De wonden van het meisje zijn gelukkig niet gevaarlijk. St.-Annaland. Onder vele blijken van belangstelling herdacht de heer P. van Houten, gemeente-veld wachter alhier, op 5 dezer den dag, waarop hij vóór 40 jaar als zoodanig in dienst der gemeente trad. Ter belooning zijner trouwe plichtsbetrachting gedurende dien tijd verleende de gemeenteraad hem een gratificatie van f 50, terwijl door een commissie uit de burgerij den jubilaris een enveloppe met f 125 werd aangeboden. Des avonds bracht het muziekgezelschap «Accelerando" hem een serenade. Goes. De tegen Woensdagavond voor genomen tooneelvoorstelling in de «Prins van Oraoje" kon wegens ziekte van een der voor naamste acteurs niet doorgaan. Zooals wij in het voorgaande nummer dezer courant mededeelden, heelt de vereeniging van werkverschaffing alhier haar tienden jaardag beleefd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1