ZIRRIKZEKSCIIK NIEUWSBODE. Zaterdag 6 December 1902. RECLAMES. Patent-Oliejassen. AANBESTEDING. (Z ierilizeesclie O o u r a n t). Verschijnt DINSDAG, DONDERDAG en ZATERDAG. De prijs per 3 maanden is f 1,30, franco per post f 1,60. Noord-AmerikaTransvaal, Indië enz. verzending eens per week, f 10,per jaar. 59ste JAARGANG. No. 7779. Directeur i ik. J. DE LOOZE. Redacteuren: A. FRANKEL. J. WAALE, alleen voor het binnen- en buitenl. nieuws. Advertentiënvan 13 regels 30 Cts. meerdere regels 10 Cts., kannen uiterlijk tot des Maandags, Woensdags en Vrijdags middags 12 ure bezorgd worden. Groote letter wordt naar plaatsruimte berekend. Alle betalingen moeten uitsluitend geschieden ten kantore van A. J. de Looze, Hoek Schuithaven, Zierikzee. Ingezonden stukken en berichten van correspondenten te adresseeren aan A. FnaNKEL, Meelstraat 386, Zierikzee. 6 revels T cts. Elke regel meer 15 cts. J. DE GRAAF Cz., Po8tstraat C 103, in De BURGEMEESTERin wIthIUDERS van 'ierikzee maken bekend, dade aati/ekoidigda aanbestedingen van onderhoudswerken iiuri; m\\cn plaats hebben op Maandag 15 December a.s., des nmniddtgs 1 unr, maar op dds namüJdTags Y» i tM uur. ZiERiKZEE^hi^^^ecember 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, Tweede Suppletoir-Kohier van den Hoofdelijken Omslag voor 1902. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZIERIKZEE maken bekend, dat het tweede Suppletoir-Kohier van den Hoofdelijken Omslag dezer gemeente, over het dienstjaar 1902, op den 29 November j.l. door Gedeputeerde Staten van Zeeland is goedgekeurd, en op heden aan den Gemeente- Ontvanger wordt ter hand gesteld ter invordering. Dat dit Kohier van heden af gedurende vijf maanden ter Secretarie der gemeente voor een ieder in afschrift ter lezing ligt, binnen twee maanden na de goedkeuring van het Kohier de aanslagbiljetten worden uitgereikt, en binnen drie maanden na die uitreiking de aangeslagenen tegen hun aanslag bij den Raad bezwaren kunnen in brengen, bij verzoekschrift op ongezegell papier. Zierikzee, den 5 December 1902. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, CH. W. VERMEIJS, Burgemeester. JAN SNELLEN, Secretaris. Algemeen Overzicht. Keizer Wilhelm heeft de kleinigheid van 1| millioen Mark in onroerende goederen, en 3 millioen Mark in geld van een zekeren Hildebrand geërfd. Of die erfenis den Duitschen Keizer ten deel is gevallen wegens zjjn kloeke dappere houding in den Zuid-Afrikaanschen oorlog, waar hjj zich ridderlijk aan de zijde schaarde van den zwakke tegen den sterke, dan wel of zjj is een bescheidene waardeering van 'a Keizers staatsmanskunst en redenaars talent, wij weten het niet, maar dit weten wij wel, dat zoo een surprise tegen den tijd van St.-Nicolaas zelfs een Keizer niet onwel kom is. In den Duitschen Rijksdag wordt nog steeds over het tarief ontwerp een vinnige strijd ge streden. Aan de ééne zijde staan 't centrum, de conservatieven en de nationaal-liberalenaan de andere zijde de vrijzinnigen en socialisten. Deze ijveren voornamelijk tegen de voor gestelde verhooging van de graanrechten. Zij vreezen onzes inziens niet ten onrechte, dat het volk daardoor duurder brood krijgt te eten. Daar zij ondervinden, dat zij tegen de aan- eengeslotene regeerings-meerderheid niets ver mogen, zoo hebben zij, gelijk wij reeds vroeger hebben medegedeeld, het stelsel van obstructionisme toegepast, dat voor hen hierin bestaat, dat zij een le^io amendementen voor stellen, en over elk amendement een aantal sprekers uit hun midden urenlang laten spreken. Zij willen zoodoende de leden der meerderheid afmatten, en hen nopen óf de zittingen niet bij te wonen óf deze te verlaten. Deze taktiek is hun maar al te wel gelukt. Vaak is het immers in den Rjjksdag gebeurd, dat deze niet nbeschlusBfahig" was, dat wil zeggen, dat het volgens de wet vereischt aantal leden voor het houden van een stemming ontbrak. In dat goval wordt dan overeenkomstig het reglement de zitting verdaagd. Nu is, om aan deze obstructie een einde te maken, door Kardorff, een nationaal-liberaal, het voorstel ingediend, nadat de meerderheid met de regeering omtrent de voornaamste verschilpunten betrekkelijk het tarief-ontwerp tot overeenstemming was gekomen, om dit ontwerp en-bloc te behandelen. De socialisten beweerden, dat dit voorstel in strijd was met art. 19 van het reglement, dat zegt: »bij een tweede lezing van een wetsontwerp wordt over elk wetsartikel naar volgorde de discussie geopend, gesloten, en daarna gestemd". De president van den Rijksdag, Ballenstrem, scheen van diezelfde meening te zijn, maar zag er toch geen gewetensbezwaar in het voorstel aan de orde te stellen, ofschoon zijn plicht als voorzitter het medebracht, om, opkomend voor het reglement, te verklaren, dat dit voorstel, als in strijd daarmede, niet mag behandeld worden. Maar hij maakte van zijn presidiale bevoegdheid geen gubruik, en liet de vergadering over de vraag beslissen, of het voorstel met hot reglement in strijd was. Alsnu ontspon zich hierover een zeer heftig debat, dat zulke afmetingen aannam, dat Kardorff voorstelde de discussie te sluiten. Hiertoe werd besloten. Hierop werd KardorfFs voorstel, het tarief-ontwerp en-bloc te be handelen, aangenomen. Wij achten de in den Rijksdag gevoerde obstructie zeer bedenkelijk, omdat zij door elke minderheid kan aangewend worden om de debatten in het oneindige te rekken, het geen niet anders dan schadelijk is voor de parlementaire werkzaamheid, maar wij be schouwen het middel, dat door de meerderheid in den Rijksdag iB gebezigdteneinde die obstructie te fnuiken, nog bedenkelijker. Het reglement van orde geldt voor meerderheid en minderheid. En de meerderheid heeft niet het recht om dit op een gegeven oogenblik als scheurpapier te beschouwen. Doet zij dit toch, dan pleegt zij een staatsgreep. De Duitsche pers bespreekt nog steeds de lijkrede, die de Keizer in het sterfhuis van Krupp gehouden heeft, waarin hij met het oog op de door het socialistisch orgaan Der Vörwarts tegen Krupp uitgesprokene beschul diging, zeide dezen met zijn schild te dekken. Naar onze meening is dit blad in elk geval te veroordeelen. Is toch de beschuldiging tegen Krupp uitgesproken, juist dan had het blad moeten zwijgen, al ware het alleen om het voor de hand liggend vermoeden te ontgaan, dat het daarmede beoogde in den kapitalist Krupp hot kapitalisme te treffen. Is echter de beschuldiging onjuist, dan heeft de redactie van genoemd .orgaan een moreelen moord op haar geweten, die geen water van de zee kan afspoelen. De Keizer is van Krupp's onschuld zóó overtuigd, dat hij zelf naar Essen is gereisd om aan den ontslapene de laatste eer te bewijzen. Dit pleit zeker voor het karakter van den Keizer. Maar toch had hij moeten begrijpen, dat, hangende het onderzoek van den strafrechter, hij niet het recht heeft het gewicht van zijn persoonlijkheid in de weegschaal van het recht te leggen. Wordt nu Der Vörwarts wegens laster ver oordeeld, dan zal allicht beweerd worden, dat op de rechterlijke uitspraak het Keizerljjk woord invloed heeft geoefend. Chamberlain, die op het Engeische oorlogsschip »The Good Hope" de reis naar Zuid-Afrika ondernomen heeft, en met militair vorstelijk eerbetoon werd uitgeleid, zal nu wel in Suez zijn aangekomen. Ritchie, de Minister van Finantiën, heeft een redevoering gehouden, waarin hij ver klaarde, dat de lange duur en de moeilijk heden van den Zuid-Afrikaanschen oorlog bewezen hebbenin welk groot gevaar Engeland zou geraakt zijn, wanneer het zijn tegenstanders niet belet had zjjn militaire toerustingen te vervolgen. Zeer juist. Maar daaruit blijkt dan tevens ook voor de Eogelschen zonneklaar, dat het Britsche gouvernement den oorlog heeft uitgelokt, iets, waarvoor het tot heden toe niet openlijk durfde uitkomen. Voor den onpartijdigen geschiedvorscher heeft deze verklaring onge twijfeld groote waarde. De Fransche Kamer heeft het voorstel van Bos, om het ambt van gemeenteraadslid van Parijs onvereenigbaar te verklaren met dat van afgevaardigde of senator, na een zeer opgewonden debat aangenomen. NIEUWSTIJDINGEN. Zuid-Afrika» In particuliere brieven uit Zuid-Afrika, te Londen ontvangen, wordt gezegd dat het vee van Madagascar, hetwelk vanwege de Britsche regeering aan de Boeren als voorschot in natura wordt verstrekt, veel minder waard is dan het aan de Boeren in rekening wordt gebracht. Voor een os b.v.die f 84 kost, moet f 180 worden betaald. Voorts is te vreezen, dat de koeien uit Madagascar niet geacclimatiseerd zullen kunnen worden in Zuid-Afrika en voor de veeteelt van geen waarde zjjn. Amerika. New-York, 3 Dec. Zeventien eerste fabrieken van smeedjjzer uit het land teekenden te Detroit een overeenkomst om zich te ver eenigen met een kapitaal van zestien tot twi itig millioen. Te New-York is een club voor jonge meisjes opgericht, meest in winkels werkzaam, wier leden 25 dollars boete moeten betalen wanneer zij trouwen. Velen zullen zeker het huwelijksgoluk met zulk een gering geldelijk offer wel niet te duur betaald achten. Te Ottowa is overleden de houtkoning en millionnair Mackay. Hij was een Ier van geboorte, die als eenvoudig werkman in Canada kwam; hij Iaat een vermogen van 100 millioen dollars (f 250,000,000) na. Een ander welbekend millionnair, de heer Armour, heeft een som van 1,500,000 dollars geschonken voor het stichten van een heel kundige school te Chicago, ter herinnering aan het heugelijk feit der genezing van zijne dochter door den vermaarden Oostenrijkschen chirurg Lorenz. Een derde Amerikaansche millionnair en senator, de heer Clark, wiens zes kinderen allen sinds een paar jaren getrouwd zijn, had in zjjn vurig verlangen naar een kleinzoon eon prijs van een millioen dollars (f 2.500.000) uitgeloofd voor diegene zijner dochters of schoondochters, die het eerst aan een zoon het leven zou schenken. Twee zijner dochters werden moeder van een meisje. Maar nu is de vrouw van den jongsten zoon bevallen van een knaapje. Zij ontvangt dus het beloofde millioen van den heer Clark, die op het oogenblik te Parijs is en wien de heugelijke tijding per telegram werd medegedeeld. Italië. Z. H. de paus heeft een commissie van kardinalen saamgesteld voor de beraming van maatregelen tot bewaring van het geloof tegen de protestantsche propaganda te Rome, hoewel die propaganda feitelijk weinig of niets om 't lijf heeft en alleen gedreven wordt door Amerikaansche methodisten. België. Damad Mahmoud pacha, schoonbroeder van den sultaneertijds ter dood veroordeeld omdat hij Turkije had verlaten met zijn beide zonen, ligt op zijn villa te Uccle, bij Brussel, ernstig ziek. Er was een consult van drie bekende geneesheerener bestaat weinig hoop op herstel. Groote sensatie verwekken door geheel België nieuwe onthullingen betreffende het drama van het slot Meyerling, dat indertijd prinses Stephanie, thans gravin Lonyay, tot weduwe maakte. De Revue Parisienne Mi nerva publiceert een artikel van den heer Adolphe Aderer, die de personen, die in het drama de hand hadden, kende. Hg verhaalt, dat aartshertog Rudolf, de echtgenoot van prinses Stephanie, vroeger de minnaar was geweest van mademoiselle Mary de Yeczera, die later in het huwelijk zou treden met haar neef, den heer Bataggi, uit Konstantinopel. De kroonprins noodigde beiden op zekeren dag uit, met hem te soupeeren, welk souper plaats had op het slot Meyerling en waaraan nog drie andere personen deelnamen. De aartshertog was weldra zeer beschonken, en nam de joDge vrouw in zijn armen en omhelsde haar. De verloofde van deze dame greep een champagneflesch en bracht daarmede den aartshertog een verschrikkelijken slag in den nek toe, hetgeen diens dood tengevolge had. Op hetzelfde oogenblik had Mary de Veczera een klein zilver revolver getrokken, waarmede zij schoot. Door een beweging van aartshertog Rudolph trof de kogel haar zelve in het hart. Daarbij ontving de oom van den bruidegom, die hem wilde verdedigen, van een vriend van den aartshertog een dolksteek in het onderljjf. Nederland. Amsterdam, 4 Dec. Onder de vleesch- houwers is een beweging tot afschaffing van den accijns op het geslacht. Ter bereiking van dit doel had gisterenavond de Nederl. Bond van slagerspatroons alhier een vergadering van vleeschhouwers belegd. De bijeenkomst werd geleid door den heer D. Brandwijk van 's-Gravenhage. Nadat eenige brieven van vleeschhouwers uit verschillende deelen des lands, behelzende instemming met het doel der vergadering, waren voorgelezen, betoogde de voorzitter, dat de vleeschhouwers veel te lijden hebben door de wet op het geslacht, een wet uit het begin der vorige eeuw, die hoe eer hoe liever behoorde afgeschaft te worden. Door applaus betuigde de vergadering instemming met deze woorden. De voorzitter gaf als zjjn meening te kennen, dat alleen samenwerking tot het beoogde doel zou kunnen leiden. Nog verscheiden anderen uit de vergadering voerden het woord. Allen waren in meerdere of mindere mate vóór afschaffing. Het resultaat wasdat met algemeene stemmen besloten werd, een sub-comité te vormen. Als leden daarvan werden aangewezen de heeren A. G. Bakels, J. G. Habold, E. Goudemit, L. H. Gunther, S. L. van der Geest, M. Speyer en L. de Groot. Één der timmermansknechts van »De Brakke Grond" te Amsterdam trachtte door middel van terpentijn verf van zijn jas te verwijderen. Waarschijnlijk is hij daarmee te dicht bij de kachel gekomen, althans vlogen eensklaps zijn kleeren in brand. Radeloos van schrik en pijn snelde de man van den timmerzolder naar beneden naar het veilingslokaal, waar de vlammen door een i der aanwezigen gedoofd werden. De mandie op verschillende plaatsen brandwonden had gekregen, werd in het gasthuis opgenomen. Leiden, 4 Dec. Mr. F. Was, burgemeester dezer gemeente, heeft om gezondheidsredenen aan de Koningin eervol ontslag aangevraagd uit zijne betrekking, welk ambt hij tengevolge der bekende sleepende ziekte sedert maanden niet meer kon waarnemen. Na het overlijden van den vorigen burgemeester De Laat de Kanter werd mr. Was bij kon. besl. van 3 Maart 1894 tot burgemeester benoemd, endenl9en Maart d. a. v. geïnstalleerd, 's-Gravenhage, 4 Dec. Eenige dagen geleden is tengevolge van vergiftiging, over- i leden eene dienstbode, werkzaam bij eene familie alhier. Het meisje zag een voor haar ongewenschte gebeurtenis tegemoet. Naar men verneemt heeft de justitie zich in deze zaak gemengd, in verband met het feit, dat het vergif door de dienstbode zou j zijn gekocht bij een drogist, die daaromtrent gehoord is. Rotterdam, 3 Dec. Een bewoonster van de Leeuwenlaan, Van W. genaamd, die haar oude moeder op haar verjaardag had bezocht, is waarschijnlijk, doordien zij zich overhaast had, bij het spoorwegstation te Tiel dood ineengezakt. De ongelukkige was moeder van een groot gezin. Hedenmorgen heeft zich vrijwillig bij den officier van justitie alhier aangemeld de heer Henkens Jr., lid der firma Henkes en Arnold in koffie en specerijen enzdie een paar weken geledenin verband met het faillissement der firma, naar Griekenland was gevlucht. De heer Henkes is naar het huis van bewaring overgebracht. Ginneken, 4 Dec. In deze gemeente, waar het stoffelijk overschot van generaal Chassé rust en vóór de kerk der Ned. Herv. Gem. een monument is geplaatst, waaronder het gebeente rust der op de Citadel gevallenen zullen aanstaanden Zaterdag, ter herinnering aan de strijders van vóór 70 jaar (1831 —'32), eenige feestelijkheden worden gehouden. Rozendaal, 3 Dec. In deze gemeente volgen thans de inbraken en diefstallen elkander regelmatig op. Geen nacht gaat voorbij of er is ingebroken. De laatste zeven dagen niet minder dan acht gevallen. Ook hedennacht heeft men voor de zooveelste maai in de Roomsche kerk ingebroken en de offer blokken geforceerd. Niettegenstaande de nachtpolitie verdubbeld is en hare rondte doet op zachte schoenen, is zij er nog niet in geslaagd de inbrekers op te sporen. Stad aan 't Haringvliet, 4 Dec. Tot wethouder alhier is benoemd, de heer Joh. v. d. Gevel. Uit Stad en Provincie. Zierikzee, 5 Dec. Bij de opening der stembiljetten op heden bleek, dat ter voor ziening in de vacature in het college van Hoofd-Ingelanden van het Waterschap Schouwen, ontstaan door het overigden van den heer Chr. Groeneveld de Kater, waren uitgebracht 72 stemmen, waarvan 42 op den heer A. A. Vis, 23 op den heer D. Groeneveld de Kater, 5 op den heer W. Stenr Cz., 1 op den heer M. den Boer en 1 op den heer L. Padmos, zoodat de heer A. A. Vis is Het stoomschip Willy", dat op de Zee hondenplaat strandde, is, na een gedeelte der lading te hebben gelost, vlot en Donderdag 1.1. op de reede alhier gekomen, om vandaar via VeereYliesingen de plaats zijner bestemming (Gent) te bereiken. De houten tjalk van schipper C. J. Verstraete te Tholen (zie ons nummer van 25 Nov), welke door aanvaring met een {jzeren aak bjj het Schaar onder Oude Tonge zonk, ligt daar nog. Omdat de schuld bij den uitkijk van den aak ligt, zal getracht worden tot een vergelijk te komen, en de zaak in der minne te schikken. Ondertusschen heeft een duiker onderzocht, of er kans zou bestaan het schip te lichten. De boomen-quaestie, gerezen bij den verkoop van de buitenplaats Iepenoord" onder Oostkapelle, zal wel geen gevolgen hebben, wijl dit buitenverblijf niet zal worden gesloopt. Naar men verneemt zal bewoner er van worden de tegenwoordige burgemeester van Oostkapelle, jhr. Van Teijlingen. Op de voordracht voor gemeente bouwmeester te Deventer komt voor de heer Ch. H. Holgen, thans als zoodanig te Vlissingen. Met ingang van 1 Januari is de heer J. Ermerins, thans volontair ter gemeente secretarie van Middelburg, door burgemeester en wethouders benoemd tot 3den klerk. De spoorlijn TerneuzenMechelen is waarschijnlijk de eenige in ons land, waar geen retourkaarten tegen verminderd tarief worden uitgegeven. Alleen des Zondags zjjn I dergelijke biljetten te verkrijgen. Thans echter heeft de directie besloten, te I beginnen 1 Januari a.s., op de werkdagen retourbiljetten af te geven met de gewone reductie. In de Woensdag te Arnemuiden gehouden raadsvergadering is de jaarwedde van den nieuw te benoemen gemeente-veld wachter vastgesteld op f 400 met 2 twee- jaarlijksche verhoogingon van f 25, benevens i vrije woning en f 50 vergoeding voor boven- I kleeding. Deze nieuwe regeling werd getroffen omdat het voornemen bestaat aan den nieuwen i titularis geen enkele bijbetrekking op te dragen. Met ingang van I Januari a.s. is benoemd tot kommies-ontvanger voor het grenskantoor der 2e categorie te Phillippine P. Dreve, thans in dezelfde betrekking te Kauter. Toen de rijksveldwachter I. Vermeulen en de jachtopzieners v. d. Bliek met diens zoon en Hogesteger in den nacht van Dinsdag op Woensdag zich onder Ellewoutsdijk op surveillance in het jachtveld bevonden, bespeurden zij op eenigen afstand een paar personen met zoeklicht. Zij wisten te naderen, doch toon de stroopers bemerkten dat zij betrapt werden, legde de drager van het geweer, op ongeveer 30 meter afstand, op één der surveilleerenden aan, zoodat deze een gedeelte van het schot in het gelaat kreeg. De beide personen gingen op de vlucht, doch één hunnor, de drager van de hazen, werd gevat. Voor den burgemeester geleid en in voor- loopige bewaring gehouden, noemde hij ten slotte den naam van den schutter, zekeren J. R. van Ovezand, zoon van een rentenier. Deze is naar het huis van bewaring over gebracht. De verwonde P. J. van der Bliek, de zoon van den jachtopziener, ontving van den geneesheer de verzekering dat de verwonding in het gelaat, hoewel vrij ernstig, geen ongerustheid behoefde te baren. Behalve hagelkorrels in dat lichaamsdeel werden er gevonden in zijne handen en beenen. Haamstede, 3 Deo. Door den gemeente raad is heden benoemd tot lid van het burgerlijk armbestuur (vacature Soetermeer), de heer W. Vis. Burghsluis, 4 Dec. Bij de verleende hulp gedurende de stranding van het stoomschip Willy" heeft de alhier gestation neerde reddingsboot nogal eenige averij beloopen. Het stoomschip zelf is hedenmiddag langs de Hammen en Roompot naar zee gestoomd. Bruinisse, 5 Dec. Door het muziek gezelschap Excelsior" werd gisterenavond eene uitvoering gegeven, die door een zeer talrijk publiek werd bijgewoond, De uitgevoerde muziekstukken gaven een doorslaand bewijs van den ernst en den ijver, waarmede door de leden gestudeerd wordt en van de uit stekende leiding, die de directeur, de heer Joh. F. A. Theewisaan het gezelschap weet te geven. Verschillende samenspraken en voordrachten, die blijkens het herhaald

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1902 | | pagina 1